Kernproef valt zwaar PZC Radioactief vuil Spanje wordt opgeruimd Poetin belooft onderzoek naar moord journaliste Vlaams Belang verdubbelt het aantal raadszetels Honderden Iraakse agenten ziek na verdacht ontbijt Verwoest Grozny Bush: test Noord-Korea verhoogt spanning in regio Denen kunnen beter moslimlanden mijden NUMANIYA - Een politieman met voedselvergiftiging wordt naar het ziekenhuis afgevoerd in de Iraakse stad Numaniya. Honderden leden van een Iraakse poli- tie-eenheid zijn ziek geworden na het eten van een verdacht ontbijt. De Iraakse au toriteiten yèrmoeden geen kwade opzet, maar sluiten een opzettelijke vergiftiging van water of voedsel niet geheel uit. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken sprak gisteravond berichten tegen dat drie officieren waren overleden. Hij bevestigde de arrestatie van een leverancier van voedsel en vier koks. Zestig leden van de eenheid moesten na het ontbijt worden opgenomen in het ziekenhuis. De Iraakse politie is geregeld het doelwit van aanslagen. De afgelopen twee jaar kwamen ruim 4000 agenten om het leven. Er zijn echter geen gevallen bekend van grootschalige vergiftiging. foto Jaafer Abed/RTR dinsdag 10 oktober 2006 GROZNY - Een man vult jerrycans met water bij een verwoest huizencomplex in Grozny. Grote delen van de Tsjetsjeense hoofdstad zijn verwoest tijdens acties van het Russische leger in 1994 en 1999 die tot doel hadden separatistische krachten in de opstandige republiek te vernietigen. foto Eduard Korniyenko/RTR Nobelprijs voor economie naar Edmund Phelps DEN HAAG - Edmund Phelps heeft de Nobelprijs voor econo mie 2006 in de wacht gesleept. De Amerikaan ontvangt de prijs van 10 miljoen Zweedse Icoon (1,1 miljoen euro) voor zijn on derzoek naar de relatie tussen inflatie- en werkloosheidsver wachtingen. Dat heeft het No- belcomité gisteren bekendge maakt. GPD Veiligheidsraad kiest voor Koreaan Ban NEW YORK - De VN-Veilig- j heidsraad heeft gisteren de j 62-jarige Zuid-Koreaan Ban I Ki-moon aanbevolen als opvol- I ger van de huidige secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Kofi Annan, wiens mandaat 31 december afloopt. I Met de raad achter zich kan de Zuid-Koreaanse dïlpomaat en huidige minister van Buiten- landse Zaken erop rekenen dat hij mogelijk van de week nog door cle Algemene Vergadering I tot nieuwe VN-chef wordt be- noernd. ANP/DPA door Akiin Visser MOSKOU - De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft giste ren beloofd dat alle noodzakelij ke maatregelen worden geno men voor een onafhankelijk on derzoek naar de moord op Anna Politkovskaja. De 48-jarige jour naliste gold als een belangrijk criticus van Poetin. De president deed zijn belofte in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Ge orge Bush. Poetin sprak van een 'tragische' dood, liet het Krem lin in een verklaring weten. Het Was de eerste reactie van het Kremlin op de moord. Politkovskaja werd zaterdag in naar appartementencomplex in Moskou doodgeschoten door con nog onbekende man. Bij naar lichaam lag een pistool met vier kogelhulzen. De politie probeert de dader op te sporen, maar heeft tot nu toe geen arres taties kunnen verrichten. Russi sche media meldden gisteren dat de vermoedelijke moorde naar geen enkele moeite deed zijn gezicht te verbergen voor de bewakingscamera's die bij de woning van de verslaggeefster waren geplaatst. De uitgever van de krant waar Politkovska ja voor werkte, heeft een belo ning van 25 miljoen roebel (bijna 1 miljoen dollar) uitge loofd voor informatie die leidt tot de opsporing van de dader. Motieven Russische kranten speculeerden gisteren over de motieven voor de moord. Die zijn talrijk. Polit kovskaja toonde zich de afgelo pen jaren een hinderlijke luis in de pels van het bewind van Poe tin en de Russische politiek in Tsjetsjenië. Bovendien was zij bezig met een omvangrijk onder zoek naar de martelpraktijken van de milities van de pro-Russi sche premier van Tsjetsjenië, Ramzan Kadyrov. Politkovska- ja's eigen krant Novaja Gazeta schreef gisteren dat de moord de wraak zou kunnen zijn van Kadyrov of een daad van men sen die de verdenking op Kady rov willen laden, aldus het com mentaar. Ook de krant Izvestia meent dat een dode Politkovska ja voor Kadyrov evenveel proble men kan opleveren als een leven de. Kadyrov verklaarde zondag overigens dat hij de dood van de journaliste betreurt. De Europe se Commissie is zeer bezorgd en ontzet over de moord Politkovs kaja. De moord moet diepgaand worden onderzocht en de verant woordelijken moeten voor het gerecht gebracht worden, aldus Commissie-voorzitter Barroso. ANP/RTR/AFP rinnr Akiin Visser NEW YORK - De eerste succes volle ondergrondse kernproef die Noord-Korea zegt te hebben uitgevoerd, is gisteren over de hele wereld scherp veroordeeld. De actie van Noord-Korea is onaanvaardbaar. De claim van Noord-Korea verhoogt de span ningen in de regio", zei de Ame rikaanse president George Bush tijdens een toespraak in het Wit te Huis. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties kondigde een 'krachtige en snelle' reactie aan. De raad buigt zich later over een mogelijke resolutie, zei de Japanse VN-ambassadeur Ken- zo Oshima. Verscheidene perma nente leden van de raad, zoals de Verenigde Staten en Groot- Brittannië, pleiten voor sanc ties. Toch is het onzeker of er een krachtige resolutie komt. In het verleden heeft China, ook permanent lid van de Veilig heidsraad en de enige bondge noot van Noord-Korea, steeds resoluties geblokkeerd waarin Pyongyang hard wordt aange pakt. China sprak in een offi ciële verklaring van een 'onbe schaamde' daad van Noord-Ko rea. De Chinese autoriteiten zou den twintig minuten voor de kernproef op de hoogte zijn ge steld. Peking heeft op zijn beurt andere landen gewaarschuwd. De Russische president Vladi mir Poetin veroordeeldë de proef 'onvoorwaardelijk'. Vol gens Rusland is het '100 pro cent' zeker dat er een nucleaire test is uitgevoerd. Russische au toriteiten meldden dat de getes te atoombom een kracht van tus sen 5 en 15 kiloton had. Eerdere schattingen uit andere landen gingen uit van een kracht van tussen de 550 en 800 ton. De atoombom die de Amerikanen in 1945 afwierpen op het Japan se Nagasaki, waardoor tiendui zenden mensen omkwamen, had een kracht van 21 kiloton. Noord-Korea had vorige week al aangekondigd dat er een kem proef zou worden gedaan, zon der overigens een datum te noe men. De test werd circa 385 kilo meter ten noordoosten van de hoofdstad uitgevoerd. Volgens Pyongyang zijn er door de onder grondse kernproef geen radioac tieve stoffen vrijgekomen. In buurland Zuid-Korea en Ja pan is vooralsnog geen verhoog de radioactiviteit gemeten. De Japanse premier Abe, op bezoek in Zuid-Korea, noemde de actie van het regime van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il 'onvergeeflijk'. Japan heeft beloofd dat het niet het be zit van atoomwapens zal nastre ven. Maar volgens waarnemers wordt die belofte mogelijk ge broken als Noord-Korea verder gaat met de ontwikkeling van nucleaire wapens. Ook de Zuid-Koreaanse regering veroor deelde de actie van de noorder buren krachtig. „Het Noord-Ko reaanse gedrag is een ernstige bedreiging voor de vrede en sta biliteit, niet alleen op het Kore aanse schiereiland, maar ook in Noordoost-Azië", zei een woord voerder van de Zuid-Koreaanse president Roo Moo-hyun. Het Zuid-Koreaanse leger langs de grens met het buurland is in de hoogste staat van paraatheid gebracht. In het gebied zijn circa 600.000 Zuid-Koreaanse soldaten gestationeerd. De Zuid-Koreaanse autoriteiten vermoeden dat Noord-Korea nog een atoomproef voorbe reidt. De spionagedienst van het land heeft ongewone activiteiten ont dekt bij een stad in het noord- oosten van het land. De plaats ligt circa 30 kilometer ten noord oosten van Hwadaeri, waar vol gens Zuid-Korea de proef van gisteren plaatsvond. Mogelijk wil Noord-Korea een serie tes ten uitvoeren. Dat deden India en Pakistan, de laatste landen die proeven deden, ook. ANP/AFP/RTR Ondergrondse kernproef Observatieposten: Op minstens twee kilometer afstand van de ontploffing bevinden zich de observatieposten en meetstations die het effect van de explosie registereren door Henk van den Boom BARCELONA - Veertig jaar na het ongeluk met de Amerikaan se B-52 bommenwerper boven het Zuid-Spaanse vissersdorp Palomares gaan Spanje en de Verenigde Staten de radioactie ve besmetting opruimen in het gebied waar het vliegtuig neer stortte. De Spaanse regering heeft een terrein van tien hecta re onteigend en zal binnenkort beginnen met een onderzoek naar de mate van vervuiling. Waarom nu pas met de schoon- maakoperatie wordt begonnen is volstrekt onduidelijk. Beide landen zijn altijd zeer geheim zinnig geweest over de effecten van het ongeluk. Er is ook geen enkele ruchtbaarheid gegeven aan het akkoord dat de beide landen een maand geleden slo ten. Het dagblad El Pais wist de hand te leggen op de overeen komst. Volgens de krant is Was hington bereid de helft te beta len van het onderzoek en het schoonmaken van het gebied. Hoeveel dat is hangt af van de aard en de omvang van de be smetting. Daar is volgens Spaan se deskundigen nog vrijwel niets over bekend. „We weten niet wat we in de bodem zullen aantreffen", zegt Juan Antonio Rubio, directeur van het Spaanse atoomagent schap Ciemat dat belast is met de schoonmaak. Dit gebrek aan kennis komt mede omdat de samenstelling van de bommen zeer geheim was in de periode van de Koude Oorlog. Op 16 ja nuari 1966 kwam een Ame rikaanse bommenwerper boven het dorpje Palomares in botsing met een moedervliegtuig tij dens het bijtanken in de lucht. Beide toestellen verongelukten. Slechts vier van de in totaal elf bemanningsleden konden zich met de parachute in veiligheid brengen. Van twee van de vier kernbommen die de bommen werper aan boord had gingen de parachutes niet open. Ze vlogen in brand toen ze de grond raak te. Daarbij ontsnapte een onbe kende hoeveelheid plutonium. De derde bom bleef intact dank zij de parachute en een vierde stortte in zee. Die werd na tach tig dagen gevonden door een vis ser. De Amerikanen hebben na het ongeluk 1400 ton besmette grond afgevoerd naar de VS om daar te worden opgeslagen. Plet besmette gebied met een opper vlakte van 226 hectare werd af gedekt met een laagje nieuwe aarde. Elk jaar wordt de plaatselijke bevolking van Palomares onder zocht op mogelijke gevolgen van besmetting. Die zijn volgens de officiële gegevens niet verontrus tend, maar deskundigen waar schuwen voor de lange termijn- gevolgen van dit soort besmet tingen. Zowel de lokale als regio nale politici hebben zich altijd zeer terughoudend uitgelaten over de mogelijke gevolgen 'om geen onnodige paniek te veroor zaken onder de bevolking', al dus de burgemeester van Palo mares, Jesus Caicedo. Zijn reactie is niet zo verwonder lijk aangezien hij grootse plan nen heeft met zijn gemeente. De gemeente wil het aantal inwo ners van tweeduizend binnen vier jaar uitbreiden naar tiendui zend. GPD CHINA NOORD-KOREA KUHtA 0 Pyongyang 0 Seoul ZUID KOREA Deel dat na de schokgolf instort. Hierdoor ontstaat een krater aan het aardoppervlak ET A-lid stopt hongerstaking MADRID - Na 63 dagen heeft een gedetineerd lid van de Baskische terreurorganisatie ETA, Inaki cle Juana Chaos, een punt achter zijn hongerstaking gezet. Dat meldde de Baskische krant Gara gisteren. Volgens Gara is de toestand van De Juana naar omstan digheden goed. De Juana Chaos werd in 1987 veroordeeld tot 3000 jaar cel wegens zijn betrokkenheid bij aanslagen. Volgens Spaans recht moest hij daarvan maar een klein deel uitzitten. Hij zou vorig jaar vrijkomen. Na een storm van maatschappelijk protest kreeg het ETA-lid nieuwe aanklachten aan zijn broek wegens terroristische bedrei gingen aan een krant. Daardoor ging zijn vrijlating niet door. ANP Boerka houdt arrestatie tegen LONDEN - Een Britse terreurverdachte is er dagenlang in geslaagd uit handen van de politie te blijven door zich met een boerka te verkleden als moslimvrouw. Dit meld de de krant The Times gisteren. De man wordt verdacht van ernstige terroristische vergrij pen. Zijn naam is om juridische redenen niet bekendge maakt. ITij is na enkele dagen alsnog opgepakt, aldus de krant. ANP Britten wonen liever in Frankrijk LONDEN - Een op de vijf Britten zou de eigen nationali teit willen inruilen voor een Frans paspoort. Dat meldde de Britse krant The Independent gisteren. De krant ba seert zich op een opiniepeiling onder ruim duizend Brit ten. Ongeveer een derde van de ondervraagden gaf aan liever in Frankrijk te wonen, terwijl slechts 23 procent verklaar de in Groot-Brittannië te willen blijven. Zo vindt 40 pro cent van de Britten wijn de ideale drank voor bij de maal tijd. Slechts 5 procent van de ondervraagden geeft de voorkeur aan Brits bier. ANP School beloont nuchtere leerlingen NEW DELHI - Bijna veertig basisschoolleerlingen, in de leeftijd van,zes tot en met elf jaar oud, uit het Indiase dorpje Zitapatti zijn beloond omdat ze niet langer dron ken naar school komen. Zij kregen nieuwe schoolunifor men of andere prijzen, zoals boeken. In het dorp was sterke drank ook voor kinderen vaak vrijelijk beschikbaar. Daar kwam verandering in toen de lokale basisschool een nieuwe rector kreeg, meldde de Britse omroep BBC gisteren. Die begon samen met het dorpshoofd en een sociaal werker een campagne om kin deren van de drank af te helpen. ANP Chinese muziekzender bij de maan PEKING - China heeft dertig nummers uitgekozen die door een maansatelliet richting aarde worden uitgezon den. Dat meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua gisteren. Het is nog onduidelijk of de hele wereld zal kunnen mee genieten van de tijdloze communistische klassiekers, waaronder Gezongen lof aan het moederlandIk hou van China en Het oosten is roodeen ode aan de Chinese va der des vaderlands Mao Zedong. ANP door Kees Bos BRUSSEL - Het aantal raadsle den van het Vlaams Belang is zondag bijna verdubbeld van 439 tot ongeveer achthonderd. Dat verklaarde partijvoorzitter Frank Vanhecke gisteren. De partij lijkt echter nergens de coalitieboycot van andere par tijen te kunnen doorbreken. Een absolute meerderheid in een of meer Antwerpse districten haal de het Vlaams Belang evenmin. Zowel partijvoorzitter Van hecke als het Antwerps boeg beeld Filip Dewinter erkende dat het doel om ruim 35 procent te scoren in Antwerpen niet is gehaald. „De partij blijft op koers", aldus Vanhecke. Dewin ter noemde de verkiezingen van zondag geen nederlaag. „Het 'consolideren van de resultaten is reeds erg goed. De bomen groeien niet tot in de hemel", al dus Dewinter. „We staan op po- Ie position voor de federale ver kiezingen begin 2007. Het echte werk begint binnen enkele maanden." Bij de verkiezingen zondag bleef het christendemo cratische verbond CD&V/N-VA in Vlaanderen de grootste met 31,7 procent van de stemmen. Dat is een groei van 4,9 procent. Het rechts-nationalistische Vlaams Belang klom 5,6 procent naar de tweede plaats met 20,6 procent. De liberale VLD ging er 4,2 procent op achteruit tot 18,5 procent, terwijl SP.a-Spirit 1,9 procent stegen tot 18,4 pro cent. De partij Groen kwam op 7,2 procent. ANP/BELGA van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Denen moe ten niet naar moslimlanden of Is raël reizen. Dat heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken in Kopenhagen geadviseerd. Aan leiding is een rel over een tv-uit- zending waarin de profeet Mo hammed belachelijk werd ge maakt. De Iraanse ambassadeur in De nemarken sprak afgelopen week einde van 'heiligschennis'. Pre mier Rasmussen heeft de tv-beel- den inmiddels 'smakeloos' ge noemd. Te zien is hoe jeugdleden van de Deense Volkspartij (DF) op een zomerkamp rondlopen met tul banden en explosieven rond hun heupen. Ook werden zij gefilmd terwijl zij cartoons over Mohammed maakten. „Ik neem met de meeste nadruk afstand van het gedrag van de le den van de DF. Het is onaan vaardbaar gedrag van een klei ne groep jongeren. Het zijn sma keloze activiteiten die op geen enkele wijze de gedachten van de Deense bevolking of de jonge ren over moslims of de islam re presenteren", zei de eerste minis ter. De beelden werden uitgezon den op tv-zender TV2. De organisatie van Islamitische landen (OIC), waar 57 landen lid van zijn, heeft de beelden in middels scherp veroordeeld. Begin dit jaar ontstond er een enorme rel tussen Denemarken en de islamitische wereld toen de krant Jyllands Posten car toons van Mohammed publiceer de. Bij massademonstraties in di verse moslimlanden vielen 50 do den. Deense ambassades en consula ten werden aangevallen en Deen se produkten werden geboycot. Uitschot De Iraanse president Ahmadi- nejad heeft degenen die de pro feet Mohammed beledigen 'uit schot' genoemd. Het Iraanse ministerie van Bui tenlandse Zaken waarschuwde de Denen in een verklaring voor 'negatieve reacties'. De leider van de Justitiepartij in Indonesië zei dat de Denen de islamieten niet moeten provoce ren. „Als de Deense regering niet kan zorgen voor harmonieu ze verhoudingen, moet ze de con sequenties dragen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5