Noord-Koreanen tarten wereld PZC Het begin van het einde voor Vlaams Belang in Antwerpen PZC Kernproef betekent gezichtsverlies voor internationale gemeenschap 4 Patrick Janssens is held van Vlaanderen De sociale dienst mag niet tot een bunker verworden 10 oktober 1956 dinsdag 10 oktober 2006 door Erwin Tuil en Hans Heijt De internationale genieen schap heeft gisteren een ge voelige nederlaag geleden. Alle druk die op het Noord-Koreaan- se regime is uitgeoefend was te vergeefs. Door toch een aange kondigde kernproef uit te voe ren, heeft Pyongyang de Vere nigde Naties, de Verenigde Sta ten en buurlanden China, Japan en Zuid-Korea in hun hemd ge zet. Grote vraag is wat de gevolgen zullen zijn, voor Noord-Korea zelf en de stabiliteit in de regio. De Verenigde Staten lieten vori ge week weten dat Noord-Korea niet én een kernwapen én een toekomst kon hebben. Daarbij is niet aangegeven wal de conse quenties zouden zijn van een verkeerde keus. De militaire optie lijkt uitgeslo ten. Washington heeft de han den vol aan Irak en Afghanis tan. Japan kan volgens de grond wet niets uitrichten en China heeft er geen belang bij de aan val op bondgenoot Noord-Ko rea te openen. Maar China, dat Pyongyang steunt met olie en voedsel, is wel boos. De Chinese president Hu Jintao noemde een nucleaire test afgelopen week einde al 'onacceptabel'. Hoewel China gezichtsverlies leed ligt het niet voor de hand dat Pe king de hulp aan Noord-Korea staakt, omdat dit zou leiden tot de val van het stalinistische regi me. De nucleaire activiteiten van Noord-Korea kunnen grote gevolgen hebben voor Japan. „Iedere actie die Noord-Korea onderneemt zal de nationalisten in Japan verder in het zadel hel pen". meent de Zuid-Koreaanse deskundige Paik Haksoon. De nationalisten zullen de grond wet zodanig willen veranderen dat het militaire apparaat meer mogelijkheden krijgt, aldus Haksoon. Iiet is ook mogelijk dat Japan en Zuid-Korea kern wapens gaan ontwikkelen. China zal alles op alles zetten om zijn internationale aanzien te verbeteren. Analisten, wijzen op geschillen die hierdoor kun nen escaleren: het conflict tus sen China en Japan over onder zeese olie- en gasvelden, de kwestie-Taiwan en de ruzie tus sen Zuid-Korea en Japan over het eigendom van de Dokdou-ei- landen. Dat Noord-Korea zich niets aan trekt van diplomatieke druk, zelfs niet van China, onder steunt de opvatting in Seoul dat de Noord-Koreaanse communis tische partij ondergeschikt is ge worden aan de belangen van het leger. „Het leger heeft geen en kel belang bij de economische hervormingen die het land in gang zette. De hervormingen zijn inmiddels ook van de baan. Het leger heeft ook geen belang bij diplomatie, omdat daardoor zijn binnenlandse positie en pri vileges worden ondermijnd. De rol van de partij is geminimali seerd", zegt een anonieme onder zoeker van een Zuid-Koreaanse denktank, „Noord-Korea voelt zich bedreigd door haviken in Washington die een val van het bewind voorstaan. Pyongyang wil serieus genomen worden." Aan de internationale gemeen schap nu de taak op gepaste wij ze te reageren op de kernproef. De diplomatieke strategie faal de en verdient bijstelling. Mili tair ingrijpen lijkt voorlopig niet aan de orde, de kans op nieuwe sancties is reëler. Mysterieus Het blijft intussen mistig welke rol leider Kim jong-Il speelt. Niet alleen buitenstaanders, maar ook de meeste Noord-Ko reanen weten weinig van de 64-jarige man die in 1994 zijn vader Kim Il-Sung opvolgde. In westerse media wordt Kim vaak neergezet als man met een passie voor vrouwen, cognac en de filmwereld. Hij zou zijn gerin ge lengte compenseren door een wijd uitstaand kapsel en door op schoenen met plateauzolen te lopen. Kenners van Noord-Ko rea en mensen die Kim hebben ontmoet, stellen dat van hem een verkeerd beeld wordt ge schetst. De voormalige Ameri kaanse minister van Buitenland- door Pascale Thewissen Hij kreeg bakken kritiek over zich uitgestort. Pa trick Janssens (50) gedroeg zich als een coryfee. De bur gemeester van Antwerpen weigerde in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezin gen van 8 oktober elk debat met zijn politieke tegenstre vers. Zijn campagne draaide slechts om één persoon: hem zelf. Heel doeltreffend, vond de Antwerpse schrijver Tom La- noye een week geleden. Giste ren ging hij nog een stapje ver der. De verkiezingscampagne van Janssens was briljant. Hij liet 52 foto's maken van be kende en onbekende Antwer penaren die hem - Patrick, zonder achternaam - aanpre zen. Janssens plaatste zich bo ven de partijen. Zelfs voor zijn eigen partijlogo (de socia listische SP.A) was geen plaats. Janssens manifesteer de zich als de ultieme Antwer penaar. Daags na de verkiezingen is de kritiek op zijn 'presiden tiële' campagne verstomd en is hij de held van Vlaanderen. Bijna eigenhandig wist Jans sens Vlaams Belang in Ant werpen voorbij te streven. Voor het eerst in zowat twin tig jaar was het niet Filip De- winter die de overwinning op eiste. Goed, diens partij wint een half procentje maar is niet langer de grootste partij van de Schelclestad. Dat is de SP.A met 35,3 procent van de stemmen, een winst van liefst 15,8 procent. Het Vlaams Be lang is met 33,5 procent van de stemmen gedegradeerd naar een tweede plaats. En ook Dewinter persoonlijk lijdt een nederlaag. Hij haal de 62.642 voorkeurstemmen. Patrick haalde er 71.289. Slagerszoon Patrick Janssens manifesteert zich graag als gewone jongen. Antwerpenaar onder de Ant werpenaren. Hij is er geboren en getogen. De slagerszoon uit 'Zuid' studeert Politieke en Sociale Wetenschappen en Toegepaste Economische We tenschappen aan de Ufsia en Statistiek aan de London School of Economics. Hij maakt carrière in de reclame wereld. Pas in 1999 doet hij zijn entree in de politiële. Op uitdrukkelijk verzoek van de top van Socialistische Partij die door tal van schandalen in een diep dal verkeert. Als voorzitter haalt Janssens de bezem door de partij en veran dert hij de naam in Sociaal Progressief Alternatief. In 2000 wordt Janssens geko zen in de Antwerpse gemeen teraad. In 2003 volgt hij Leo- na Detiège op als burgemees ter. Dat gebeurt nadat het vol tallige college van schepenen en wethouders is opgestapt door de Visa-affaire: wethou ders en hoge ambtenaren blij ken de creditcard van de stad, hun werkgever, ge bruikt te hebben voor pri- vé-uitgaven. Op 10 juli 2003 legt Janssens de eed af als burgemeester. „Ik heb één ambitie", zegt hij bij die gelegenheid tegen De- winter, „en dat is uw ergste nachtmerrie te worden." Jans sens heeft zijn belofte waarge maakt. De opmars van het Vlaams Belang is gestuit en in het symbolisch belangrijke district Borgerhout gaat het Belang zelfs achteruit. Toch wijst Dewinter erop dat zijn partij niet de grote verlie zer is. Integendeel: het Vlaams Belang behoudt haar twintig zetels in Antwerpen. De winst van de SP.A gaat ten koste van coalitiepartners Groen! en de Vlaamse Libera len en Democraten (VLD). Bescheiden Voor het eerst sinds jaren is er geen regenboogcoalitie no dig om extreem-rechts van de macht te houden. In principe kan SP.A samen met de chris tendemocraten de stad bestu ren. Samen zijn ze goed voor 28 van de in totaal 55 zetels in de Antwerpse raad. Maar Janssens blijft beschei den. „Sommige partijen heb ben gelijk dat ze het resultaat niet rechtvaardig vinden", reageert hij. „Dit is te danken aan teamwork. We gaan ons niet opstellen als een gulzige partij." De VLD mag dus ook de komende zes jaar mee doen. Voor Dewinter en de zij nen daarentegen zit er maar één ding op: een nieuwe oppo- sitiekuur. se Zaken Madeleine Albright zei na een ontmoeting met de leider dat Kim 'zeer goed geïnfor meerd was en zeker niet aan waandenkbeelden leed'. Volgens de Noord-Koreaanse propaganda is Kim in februari 1942 geboren. Voor een oude man die de heilige berg Paekdu beklom (waar de mythische stichter van de Koreaanse natie Tangun 5000 jaar geleden is ge boren) verscheen plots een zwa luw die meldde clat een verba zingwekkende generaal geboren zou worden, een wereldheerser. En zo geschiedde. Onder myste rieuze lichten en een dubbele re genboog kwam de 'Leidende Ster' op Aarde. Onafhankelijke kenners van Noord-Korea den ken dat Kim in Rusland is gebo ren. Zijn vader zat daar in bal lingschap, omdat Japan het Ko reaanse schiereiland had bezet. Over de vroege jeugd van Kim is weinig bekend. Hij studeerde in 1964 af aan de Kim Il-Sung uni versiteit en begon daarna aan een opmars in de Koreaanse Ar beiderspartij van zijn vader. In de jaren tachtig zou hij ach ter enkele incidenten hebben ge zeten zoals de explosie in 1987 aan boord van een Zuid-Kore- aans verkeersvliegtuig. Die kost te 115 mensen het leven. Ondanks het ontbreken van een militaire loopbaan, werd hij in 1991 bevelhebber van de strijd krachten. Na het overlijden van zijn vader Kim Il-Sung in 1994 werd Kim Jong-Il de nieuwe lei der, zonder dat hij de titel presi dent kreeg. Geleidelijk aan zocht Kim meer contact met cle wereld buiten Noord-Korea. In 2000 had hij een ontmoeting in de Noord-Ko reaanse hoofdstad Pyongyang met de toenmalige Zuid-Kore aanse president Kim Dae-Jung. Later dat jaar bezocht Madelei ne Albright Noord-Korea. Twee jaar geleden stelden inter nationale waarnemers dat Kim mogelijk op een zijspoor was ge zet, na berichten van Russische media dat portretten van Kim uit openbare ruimtes waren ver dwenen. De Noord-Koreaanse machthebbers stelden dat de be richten op leugens waren geba seerd en dat Kim geliefder was dan ooit. GPD/ANP pagina 5 wereld veroordeelt kernproef door Passcale Thewissen Het begin van het einde. Zo typeert hoofdredacteur Luc van der Kelen van het Laat ste Nieuws de uitslag van de Belgische gemeenteraadsverkie zingen. Maar nu niet de fout ma ken en denken dat het Vlaams Belang definitief onschadelijk is, waarschuwt De Morgen. 'Het beest is eindelijk in zijn kot ge jaagd. Hou het daar'. Alles begint en eindigt in Ant werpen, meent Van der Kelen. De opdoffer die de socialistische burgemeester Patrick Janssens uitdeelde aan Filip Dewinter en consorten, kan volgens hem een ommekeer betekenen in de Vlaamse politiek, die al sinds 1991 gedomineerd wordt door extreem-rechts. Het Vlaams Be lang zelf wil van geen nederlaag' weten. „Er is maar één partij die gewonnen heeft en dat zijn wij. Ook al zeggen jullie dat we verloren hebben", meent voorzit ter Frank Vanhecke. Goed, de partij is niet langer de grootste in Antwerpen, maar verdubbelt het aantal zetels in de rest van Vlaanderen. Toch kan ook hij niet ontkennen dat de opmars van het Vlaams Be lang in de grote steden is ge stuit. Niet alleen in Antwerpen, ook in Mechelen is de partij on danks een winst van amper één procent, niet langer de grootste. In Gent verliest de partij zelfs een procent. De opiniepeilers zaten er alweer naast. Overal was winst voor speld voor Vlaams Belang. De gebeurtenissen van de voorbije maanden leken de partij in de kaart te spelen. De Mp3-moord op de 17-jarige Joe van Hols- beeck door twee Poolse jonge ren; de fatale hartstilstand van een in elkaar geslagen buspassa gier die een ruzie wilde sussen tussen zes migrantenjongeren in Antwerpen. Maar er waren ook gebeurtenis sen die in het nadeel van ex- treem-rechts werkten. De racis tische schietpartij door de 18-ja- rige Antwerpenaar Plans van Themsche die in blinde woede een Malinese vrouw vermoorde, een Turkse zwaar verwondde en ook nog een peuter om het leven bracht. En dan was er het nieuws over de arrestatie van een bende rechts-extremisten die aanslagen voorbereidden op Vlaamse politici. Van der Kelen houdt er echter een andere theo rie op na. „Het mag een les zijn voor alle politici en bestrijders van Vlaams Belang, de aanpak van Janssens. Hij heeft de con frontatie met Dewinter van de explosieve lading ontdaan. Is niet ingegaan op provocaties. Heeft geen debat met slaande trom gevoerd, maar rustig, sta biel en vastberaden bestuurd. Goed beleid tegen groot la waai." Ook De Standaard denkt er zo over. Volgens de krant is er wel degelijk een kruid gewas sen tegen het Vlaams Belang: krachtig en degelijk bestuur. Dat lijkt de voornaamste les van de verkiezingen. In gemeenten waar de traditionele partijen over elkaar heen buitelden, zo als in Aalst, is het Vlaams Be lang de grote overwinnaar. Op het Vlaamse platteland is de opkomst van het Vlaams Belang nog wel in volle gang. Maar dat is mede te danken aan het feit dat de partij op veel plaatsen voor het eerst aan de verkiezin gen meedeed. Toch ging het Vlaams Belang in vergelijking met de deelstaatverkiezingen in door Laurens Kok De gewelddadige steekpar tij in het gebouw van de sociale dienst in Zeist, waar bij gisteren twee medewer kers zwaargewond raakten, staat niet op zichzelf. Uit on derzoek onder vijftien mid delgrote sociale diensten blijkt dat tien procent van de personeelsleden wel eens met fysiek geweld is geconfron teerd. Divosa, de vereniging voor managers van sociale dien sten, zegt machteloos te staan tegen dergelijke uitwassen van geweld en eist een lik-op-stukbeleid. GroenLïnks-senalor en Divo- sa-voorzitter Tof Thissen is aangeslagen door de zeer ge welddadige aanval op mede werkers van het Centrum voor Werk en Inkomen en de Sociale Dienst in Zeist. Een 21-jarige man uit Zeist viel gistermiddag met een mes een beveiliger van het ge bouw en een baliemedewerk ster aan. Beiden werden zwaar gewond per traumahe likopter naar het ziekenhuis vervoerd. Een andere balieme dewerkster werd door de man op het hoofd geslagen en liep daardoor lichte verwondin gen op. Ook zij moest naar het ziekenhuis. De man vluchtte daarna, maar werd niet veel later door de politie ingerekend. „Er lijkt sprake van een toename van geweld aan onze balies", constateert Thissen. Medewerkers wor den gestalkt of met honkbal knuppels bedreigd, ramen worden ingeslagen. Zestig procent van de medewerkers bij de sociale diensten zegt zich regelmatig onveilig te voelen op het werk. „De norm moet zijn dat bur gers met hun poten van pu blieke dienstverleners dienen af te blijven. Daar mag nooit van afgeweken worden", al- Minister Remkes dus Thissen. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) wil nog vóór de verkiezingen op 22 november een actiepro gramma presenteren voor de aanpak van geweld tegen hulpverleners en andere werk nemers in de publieke sector. Een van de actiepunten is dat altijd aangifte moet worden gedaan tegen dergelijke ge- weldsplegers en dat zij ook te allen tijde vervolgd dienen te worden. Remkes reageerde met dit voornemen onlangs op een incident in Vlaardin- gen, waarbij twee ambulance broeders door een grote groep mensen werden belaagd. This sen kan zich vinden -in het voornemen van de minister. „Vervolging is belangrijk, maar dan moet het Openbaar Ministerie daar niet zeven maanden mee wachten." Lik-op-stukbeleid is volgens hem nodig, zodat geweldple gers niet de kans krijgen om in afwachting van de rechts zaak verhaal te komen halen. Nog meer beveiliging aan de deur is volgens Thissen on wenselijk. „We moeten voor komen dat gebouwen van de sociale dienst tot bunkers ver worden." Thissen: „De slacht offers die nu voor hun leven vechten, hebben helaas nog geen baat bij het plan van Remkes." GPD VLIEGTUIGBOUW - Aan de Technische Hogeschool in Delft is voor de eerste maal een vrouwelijke student ingeschreven voor vlieg- tuigbouwkunde. De 16-jarige Koo Siu Ling is in Malang ge boren en volgde in Djakarta de hbs. HARINGVANGST - Er zal per direct een programma worden opgesteld voor een onderzoek naar de haringtrek in het zui delijke deel van de Noordzee. Het resultaat zal waarschijn lijk zijn, dat de haringvisserij in dat deel van de Noordzee zal worden ingekrompen. VOGELS - Het afgelopen broedseizoen is voor de vogel-; stand op Schouwen-Duive-' land niet ongunstig geweestl De inlagen blijken een belang rijke pleisterplaats te zijn voor alle soorten trekvogels. Alleen het aantal klauwieren is zicht-' baar achteruit gegaan. VEILIG VERKEER - In Ter neuzen is de aftrap gegeven voor de actie Veilig Verkeer. De actie hield onder meer in de vertoning van verkeers- films, een muzikale rondgang van de harmonie en een de monstratie van verkeersfou- ten. Premier Verhofstadt van de liberalen VLD en vice-premier Freya Van Den Bossche van de SP.A bespreken in Gent de verkiezingsresulta ten. foto Lieven van Asche/EPA 2004 ook daar achteruit. Maar dat is volgens Vanhecke 'appels met citroenen vergelijken'. Alle aandacht gaat nu uit naai de landelijke verkiezingen, vol gend voorjaar. „De campagne begint vandaag zei SP.A-voor zitter Johan Vanhecke. Hij riep vooral op tot rust en eensgezind heid. De Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) van premier Guy Verhofstadt zullen, voor spellen politieke analisten, moe ten inbinden. De partij is nu de grote verliezer. De zelfverklaar de winnaar is de CD&V, maai de christen-democraten doen het traditioneel erg goed in de gemeenten. De SP.A houdt stand, net als de Franstalige so cialisten die vrij ongeschonden uit de schandalen van de voor bije maanden zijn gekomen. Ook de Franstalige liberalen kunnen tevreden terugblikken. Plet Front National kreeg, tegen de verwachtingen in, geen vaste voet aan de grond in Wallonië. Paars III, concludeert De Stan daard, het kan nog. Maar dan moet Verhofstadt zijn troepen wel strak in het gelid houden, pagina 5 opmars in gemeenteraden Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redlern@pzc.nl per 16 oktober Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37,4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor he einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.30 zaterdag: 1.85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens I de Regelen voor hot Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t'm vrijdag: zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren ducien van de titels en de werkmaatschappijen de derden Als u op deze informatie geen prijs sic zersservice, Postbus31.4460 AA Goes Behoort tot 1 onderdeel van het Wegener-concern. De dooru men in een bestand dat wordt gebruikt voor ore; 'an Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer lelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4