Zuid-Hollander vaak eenzaam PZC rl Rotterdam voor Pastors model voor Nederland uk Vk Stamcelkliniek blijft gesloten Het huwelijk verdwijnt nooit helemaal Onderzoek: 37procent eilandbewoners kampt met depressieve gevoelens Kabinet gaat door met JSF Maastrichtenaren willen stadsgenoot zien !p9ÊÊggHÊÊÈÊʧ WÊKêêêêêêêë Eis vier jaar en tbs voor moord op baby's m W 9 2 N ik FordTransit. De ideale werkplek. dinsdag 10 oktober 2006 „an onze redactie binnenland VOORBURG - „Het huwelijk zal nooit verdwijnen, maar het is de veranderende cultuur, de veranderende norm waardoor minder mensen kiezen voor het huwelijk", stelt demograaf Jan Latten. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek (CBS) bleek gisteren dat er in 2005 72.000 stellen trouw den. Het laagste aantal sinds 1945. „Sinds de jaren zeventig is de cultuur geleidelijk veranderd. Studenten, ver weg van de nor men van hun ouders, kregen het idee dat je best kunt samen wonen, ook mét kinderen. Zij trouwden dus niet, of later. Tegelijkertijd begon de eman cipatie van de vrouw, zij stu deert ook, dus trouwt later en krijgt later kinderen", aldus Lat ten. Volgens hem is er een twee de trend waarneembaar. Het aantal samenwonende, onge trouwde stellen met kinderen stijgt. Trouwden vroeger samen wonende stellen alsnog wanneer ze hun eerste kind kregen, tegen woordig stellen veel mensen dat uit tot zelfs na het tweede kind. Volgens Latten wonen stellen te genwoordig langer samen en wordt het huwelijk minder ge zien als verplichting aan kerk, ouders en omgeving. Volgens Latten zal het aantal huwelij ken de komende jaren wel weer iets stijgen. Hij zegt dat 30 pro cent van de mensen nooit zal trouwen. „Maar geloofsredenen of cultuur zullen er altijd zijn, het huwelijk zal dus nooit hele maal verdwijnen." ANP HoorClaudie Bolster SPIJKENISSE - Bijna de helft van de volwassenen op de Zuid-Hollandse eilanden voelt zich eenzaam. Ruim een der de (37 procent) zegt depressief DEN HAAG - Het kabinet peinst er niet over om het be sluit over Nederlandse betrok kenheid bij de JSF over te laten aan een volgende regering. Slechts een kleine meerderheid in de Tweede Kamer is voor de ontwikkeling en aanschaf van de nieuwe straaljager. De oppositie verwijt het kabinet een 'arrogante houding', om zo kort voor de verkiezingen een belangrijk contract te sluiten met de JSF-partners. De negen landen die de Joint Strike Figh ter ontwikkelen, moeten voor 6 december hun handtekening zet ten om mee te blijven doen. Staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) wil nog voor de ver kiezingen van 22 november teke nen. PvdA, SP en GroenLinks zijn fel tegen de aanschaf van 85 JSF-toestellen. Van der Knaap wil echter door: de huidige F16-straaljagers zijn aan ver vanging toe en de JSF levert veel werk op voor de Nederland se luchtvaartindustrie. Volgens Van der Knaap kan een volgend kabinet nog altijd onder de JSF uit. ANP pagina 15 onderhoud JSF levert minder banen op Tv-kijkers ergeren zich aan reclame voor lenen DEN HAAG - Nederlanders ver trouwen de tv-reclames over geld lenen niet. Een grote meer derheid wil er van af, 91 procent vindt ze zelfs irritant, en 86 pro cent noemt ze misleidend. Mensen blijken veel liever voor lichting over lenen te krijgen via een door de overheid vormge geven Postbus 51-campagne. Bijna vier op de vijf mensen wil len onafhankelijke voorlichting over kredietverlening. Dat blijkt uit een onderzoek in op dracht van InterBank. De irritatie over leencommer- cials is zo groot, dat tweederde meteen weg zapt als er een leen- commercial op tv is. Slechts één op de tien Nederlanders geeft aan niet meteen naar de af standsbediening te grijpen. Vooral laagopgeleide Nederlan ders begrijpen niet dat consu menten zeuren over de commer cials over lenen. Hoger opgelei den hebben meer begrip voor de irritatie. GPD te zijn. Dat blijkt uit cijfers die de GGD gisteren publiceer de. De GGD Zuidhollandse Eilan den voert eens in de vijf jaar een groot onderzoek uit om een beeld te krijgen van de gezond heidssituatie in de regio. Dit keer namen ruim 4000 men sen van Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee deel. Een op de vijf zegt geen leuke con tacten te hebben met buren. Toch beoordelen de inwoners van de Zuid-Hollandse eilanden hun woonomgeving met een dikke voldoende. Gemiddeld ga ven ze een 7,7. Opvallend is dat bijna 90 procent de onder zoekers vertelde de eigen lichamelijke gezondheid als goed tot uitstekend te ervaren. Ruim driekwart van de bevol king zit ook geestelijk goed in zijn vel. Toch voelen de eilandbewoners zich vaak eenzaam. Meer dan de helft van de ondervraagden heeft last van overgewicht. Een op de vijf bewoners drinkt te veel alcohol. Positief is dat ten opzichte van vijf jaar eerder het percentage rokers flink is afgenomen. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit 2002 blijkt dat eenzaamheid in sterk verstedelijkte gemeenten het meest voor komt. In niet-stedelijke gemeenten geeft ongeveer een kwart van de mensen aan zich eenzaam te voe len. In stedelijke gebieden is dit meer dan een derde, ANP DEN HAAG - Voor de Iraanse ambassade in Den Haag werd gisteren geprotes teerd tegen het in Iran gevangen houden van de in Maastricht wonende Nederlan der van Iraanse afkomst Abdoullah al Mansouri. Al Mansouri wordt sinds mei dit jaar in Iran vastgehouden. Amnesty vreest dat hij wordt gemarteld of zelfs geëxecu teerd. De estafette-actie 'Wij willen Al Mansouri zien!' ging maandag 2 oktober van start met een visumaanvraag van Amnesty-directeur Eduard Nazarski. De ac tie wordt ondersteund door diverse kamerleden, burgemeester Leers en tal van ge wone Maastrichtenaren. Nazarski vraagt samen met Leers en de Kamerleden ko mende maandag aan de ambassadeur om ook eventuele aanklachten van de Iraan se autoriteiten tegen Al Mansouri bekend te maken. Indien er geen aanklachten zijn, moet hij volgens Amnesty worden vrijgelaten. Amnesty dringt er ook op aan dat familieleden, advocaten, en zonodig artsen toegang tot Al Mansouri krijgen. Tot nu toe bleven verzoeken van de organisatie om opheldering omtrent de verblijf plaats en de aanklachten tegen Al Mansouri onbeantwoord. foto Cees Zorn/GPD Van onze redactie binnenland HAARLEM - Het Openbaar Mi nisterie heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem vier jaar celstraf en tbs met dwangverple ging geëist tegen een 30-jarige vrouw wegens het doden van haar vier pasgeboren baby's. Volgens officier van justitie Henri Tillart gaat het in drie ge vallen om moord en in één geval om doodslag. De vrouw doodde haar vier £S G E-VE.RFP ,LLO baby's telkens nadat ze in bad was bevallen. Zij hield de kleintjes net zo lang met haar benen onder water totdat ze niet meer leefden. Daarna wik kelde de moeder de baby lijkjes in handdoeken en plastic zak ken. Tuin De eerste drie baby's, twee meis jes en een jongetje, werden aan getroffen in de tuin van haar woning in Beverwijk. De moe der van de vrouw vond het vierde kindje, een meisje, eind vorig jaar in een plastic zak in de garage van haar woning in Haarlem. Na haar aanhouding heeft de vrouw de baby's samen met haar ex-vriend namen gegeven: Sanne, Gwen, Timo en Lavinia. Zij zijn tussen april 2001 en no vember 2005 geboren. De man, die de biologische vader is van alle kindjes, staat vandaag te recht op verdenking van mede- plegen van moord. Hij ontkent iets van de zwangerschappen te hebben geweten. Tbs De vrouw zei voor de rechtbank dat ze jarenlang in een soort droomwereld heeft geleefd. De vrouw ontkende dat ze de ba by's heeft gedood, omdat ze bang was dat haar vriend haar zou verlaten. Zij ging er van uit dat hij geen kinderen wilde. Volgens gedragsdeskundigen is de vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Ze advise ren tbs met dwangverpleging, omdat de kans op herhaling groot is. De vrouw zou nog al tijd een grote kinderwens heb ben. De deskundigen verwach ten een langdurige en taaie be handeling, maar ze zijn niet pes simistisch over de uitkomst. De rechtbank doet 24 oktober uit spraak. ANP door Jeroen Hoorn AMSTERDAM- „Nederland is hard toe aan de Rotterdamse aanpak", zegt Leefbaar Rotter dam-leider Marco Pastors. „Het klinkt simpel, en dat is het ook. Van ons land weer een mooi land maken." EénNL, de lande lijke partij van Leefbaar Rotter dam-leider Marco Pastors, heeft een duidelijk doel voor ogen. Dat was de voornaamste bood schap gisteren bij de presentatie van het verkiezingsprogramma in Amsterdam. Neem de integratie van mos lims. EénNL wil streng zijn voor moslims die westerse waar den zoals vrijheid van menings uiting en gelijkheid van man en wouw niet respecteren. Libera le, geïntegreerde moslims daar entegen verdienen volop steun, net als de 'zwakkeren' in de mos limgemeenschap: vrouwen en homo's. Pastors distantieert zich nadrukkelijk van Geert Wil- ders, die dit weekeinde verklaar de dat 'islamisering' het groot ste gevaar is dat Nederland be dreigt. „Wilders slaat door", oor deelt Pastors. Tegenwoordig spreekt Pastors met een gematig de toon. EénNL wil het niet al leen maar over minderheden en buitenlanders hebben. Het ver kiezingsprogramma begint met een hoofdstuk over de manier waarop Nederland wordt be stuurd. De maatregelen die Eén NL voorstaat zijn overgenomen van D66: invoering van de geko zen premier, de gekozen burge meester en het referendum. De partij heeft ook ambitieuze plan nen voor het onderwijs, de ver zorgingsstaat en de economie. De verzorgingsstaat blijft be staan, maar mensen die kunnen werken, moeten werken. Mis- Veilig brommen met helmcondoom UTRECHT - Pimp je helm met een speciaal ontwikkeld omhulsel en brommerrijden wordt nog leuker. Verkeers veiligheidsorganisatie Teamalert wil met het zogenoemde helmcondoom het helmgebruik onder jongeren aanmoedi gen. Dat meldde de organisatie gisteren. Jongeren rijden vaak zonder helm op een brommer of scooter. Volgens Teamalert vinden zij het hoofddeksel le lijk. Veel jongeren 'airbrushen' hun helm, om er een mooi exemplaar van te maken, maar dat tast het materiaal aan en is verboden. ANP Nieuwe aanpak emancipatie NEW YORK - Vrouwen zijn nog steeds zwaar onderverte genwoordigd in besturen. Het is tijd voor een nieuwe aan pak. Dat zei een vertegenwoordiger van de Nederlandse Vrouwenraad gisteren tijdens een algemene vergadering van de Verenigde Naties. Volgens M. Sanders-ten Holte hebben eerdere pogingen om vrouwen meer te laten meebeslissen gefaald omdat ze uitgingen van vrouwen als slachtoffers. Zij ziet mannen als bondgenoten in de emancipatie. De twee geslachten moeten samenwerken om dit te bereiken. ANP Vrachtwagen overrijdt fietser LEIDEN - Een 65-jarige man uit Roelof arendsveen is gis terochtend in Leiden om het leven gekomen door een on geval. Het slachtoffer fietste rond half elf over de Willem de Zwijgerlaan in de richting van Leiderdorp. Op dat mo ment draaide een 59-jarige vrachtwagenchauffeur uit Katwijk vanuit dezelfde richting de Kooilaan op, waarbij hij de fietser over het hoofd zag en deze aanreed. De man raakte bekneld onder de vrachtwagen en over leed ter plekke, meldde de politie. ANP Taakstraf in boksring DEN HAAG - Jongeren uit de regio Den Haag hebben aan twee bokshandschoenen genoeg om hun taakstraf uit te voeren. Wethouder S. Dekker opent vandaag het pro ject Opboxen door symbolisch een boksbal kapot te slaan. Het project bestaat uit boks- en gedragstraining in een sportschool in Den Haag. In de boksring leren de jonge ren zich aan regels te houden en bovendien tegelijk stoer en sociaal te zijn. Het project is opgezet door het Leger des Heils, Bureau Halt, de Raad voor de Kinderbescherming en de gemeente Den Haag. Na de officiële opening beginnen zestien jonge ren onder begeleiding van professionele bokstrainers met het uitvoeren van hun 40-urige taakstraf. ANP Kaartje tegen 'belterreur' op straat AMSTERDAM - Voor wie zich in het openbaar vervoer mateloos ergert aan medepassagiers die luidkeels bellen met moeder, vriend of therapeut is er sinds gisteren een af- reageerkaartje. Boomerang, van de gratis kaarten, maak te een protestkaartje dat geërgerde passagiers kunnen overhandigen aan hun luidruchtige medemensen. Volgens ontwerper Y. Veerman is zijn kaartje niet alleen een aanklacht, maar ook een oplossing. Achterop staan lu dieke teksten om de beller te wijzen op zijn 'gezellige ge sprek', 'goede articulatie' of 'muzikale smaak'. ANP daad en overlast worden kei hard bestreden met meer blauw op straat, hogere straffen en ge vangenissen 'waar wordt ge werkt in plaats van porno geke ken'. Scholen worden kleiner en leraren krijgen elf procent meer betaald. De inkomstenbelasting gaat voor iedereen met vier pro cent omlaag. Ontwikkelings hulp wordt grotendeels afge schaft. „In Nederland worden grote problemen wel benoemd, maar niet aangepakt. Daar bren gen wij verandering in. Rotter dam hebben we in vier jaar tijd kunnen veranderen, dus dat kun nen we met het hele land ook", aldus de lijsttrekker GPD door Karen Zandbergen DEN HAAG - De afdeling stam celtherapie van het Preventief Medisch Centrum in Rotterdam blijft tot nader order gesloten. Dat heeft minister van Volksge zondheid Hoogervorst gisteren bepaald. De Inspectie voor de Gezond heidszorg sloot de afdeling vo rige week omdat het PMC geen verantwoorde zorg levert. Het kan de herkomst, geschiktheid en veiligheid van de gebruikte stamcellen namelijk niet aan tonen. Het PMC mag pas weer open als de situatie verbeterd is. In mei van dit jaar stuurde de In spectie al een brief naar vereni gingen van patiënten met een ernstige en chronische aandoe ning om te waarschuwen voor stamcelbehandelingen. De In spectie was toen naar aan leiding van klachten van neuro logen een onderzoek gestart naar de twee commerciële cen tra die met stamceltherapie wei ken. Het ging om het Preventief Medisch Centrum en Cells4Health, waarvan de laat ste alleen behandelingen in Tur kije uitvoert. Bij stamceltherapie spuit een arts bloed uit een navelstreng of beenmerg in bij iemand met een ernstige ziekte of handicap, zo als een dwarsleasie of multiple sclerose. Er is nog geen enkel we tenschappelijk bewijs dat het werkt, maar het is in Nederland niet verboden, in tegenstelling tot onder meer Spanje, Enge land en België. Minister Hooger vorst van Volksgezondheid werkt aan een vergunnings plicht voor instellingen. Die hoopt hij in een paar weken te hebben uitgewerkt. Omdat er bij het PMC artsen werken, en er geen vergunning nodig is om patiënten op commerciële basis te behandelen, kon de Inspectie niet eerder ingrijpen in Rotter dam, dan toen het echt gevaarlij ke situaties zag. Risico Dat de stamcellen niet goed getraceerd konden worden, le verde volgens de Inspectie ge vaar op voor de veiligheid en gezondheid van patiënten. Zij liepen het risico op infectie met bijvoorbeeld hiv of Creutz- feldt-Jakob, allergische reac ties, kwaadaardige gezwellen of afstotingsreacties. In 2002 kreeg de kliniek een waarschuwing omdat het toen mensen behan delde met dierlijk celmateriaal. GPD 4' jr In Amsterdam maakte EenNL gisteren zijn verkiezingsprogramma bekend. Lijsttrekker Marco Pastors (m), Joost Eerdmans (r) en Hik mat Mahawat Kahn willen van Nederland weer een mooi land ma ken. foto Koen Suyk/ANP HtHuft en CDj'Uilslooi. Km/IKer: ven 9,1-15,9 fllei/100 km: yan G.3-11.0 CO2 or/knv van 100-26?. Wijzigingen wc toscctd op 20.000 km/W mm! on op lull opwtional loase, aal BTW. Dromfclol en rei vangend veivoa ■HBHHaaBBnBOBHnHHnHM De nieuwe FordTransit va C15.800,- Lease v.a. €398, p.mnd. Feel the difference

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3