Zeeuws sluipt soms de boeken in pzc AfL/KA GIRO 2884 's-Gravenpolderse maakt met De Drie naam als kinderboekenschrijfster Werk sleutelwoord voor diamanten echtpaar Verwest Transportbedrijf in december in nieuw pand Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 r Friends of Child Care Afrika... ...are friends for life! Koop een Unicef-sweater en geef twee aidswezen een toekomst Alle essentiële vetzuren 3-6-9 in 1 capsule. dinsdag 10 oktober 2006 s 14 Ruim zestig jaar geleden sloeg de vonk over. Engelina Saman was op weg om zeekraal te snijden, Jan Piet Verwest was op weg naai zijn baas. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij kwam uit Dreischor, zij uit Zierikzee. Ze ontmoetten elkaar toen zij op weg ging om zeekraal te snijden en hij op weg was naar zijn baas. De vonk sloeg over en een paar maanden later trouwden Jan Piet Verwest en Engelina Sa- man. Gisteren vierden ze hun zestigjarig huwelijksjubileum. Werk. Het loopt als een rode draad door het verhaal het dia manten echtpaar. Hij (nu 86) be gon op zijn zestiende als sjou wer van kolen. „Dat was echt zwaar werk. Zakken van hon derd kilo op je lenden. Vanuit het ruim van het kolenschip om hoog, de kade op. En dan moes ten de kolenzakken 38-hoog ge stapeld worden." Zij (nu 80) groeide op als doch ter van Johanna Saman, in Zie rikzee beter bekend als 'Jewan- na' die samen met broer Hen drik met 'appelsienen' en zee kraal ventte. „Ik werd er ook op uitgestuurd om zeekraal te snij den", herinnert ze zich. Later gingen beide echtelieden op het land werken. Verwest kwam bij scheepsmotorenfabriek Smit Bolnes terecht en daar zou hij blijven totdat de fabriek opge doekt werd. Op 57-jarige leef tijd ging Verwest met pensioen. De tweede wereldoorlog \vir. het gezin Verwest zonder kleer scheuren door te komen. Hel echtpaar werd geëvacueerd et kwam bij een grote boer in Vreeswijk terecht. Hout kappen Mevrouw Verwest herinnen zich de oorlogs-hongerwinter nog goed. „Dan ging ik samei met mijn moeder en mijn ooit met de handkar naar het bos ore hout te kappen. Dat hout kon )e dan weer ruilen voor eten." Anstige uren beleefde het gezin tijdens de watersnoodramp. Via het slaapkamerraam wist met te ontsnappen aan het oprukken de water. Na de ramp hielp Ver west met het bouwen en verster ken van de dijken. Het gezin trok er ook graag me: de motor op uit. toen er kinde ren kwamen werd een zijspat aangeschaft. De motor heeft in middels het veld moeten rui men, evenals de auto. Ann: 2006 trekt het echtpaar er opu.; met scootmobiel. „Want binne zitten kan altijd nog." Het echt paar Verwest kreeg zes kinde ren (drie zoons en drie dochters) en heeft negen kleinkinderen ec dertien achterkleinkinderen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Transportbedrijf Biene-Velde verwacht rond 1 de cember binnen Zierikzee te kun nen verhuizen van de Oudeweg naar het bedrijventerrein aan de Straalweg. Het transportbedrijf maakt een forse groei door en hoopt deze expansie op de nieu we locatie voort te kunnen zet ten. Onlangs zijn twee nieuwe vrachtwagens aangeschaft wat de vloot op 22 koelwagens brengt. Behalve een sterke groei in het fruit- en groentetrans port, de handel waar Transport bedrijf Biene-Velde in 1997 mee begonnen is, heeft de transpor tonderneming ook de bevoorra ding van Lidl supermarkten in zuidwest Nederland op zich ge nomen. „Wij verwachten binnen die bevoorrading nog verdere uitbreiding van werkzaamhe den", vertelt mede-eigenaar K. van de Velde. „Ook het trans port in groente en fruit blijft groeien." De nieuwbouw op het bedrijventerrein Straalweg om vat onder meer een werkplaats, een wasplaats en kantoorruimte voor de planning en administra tie. In het totaal verhuizen 25 mensen - chauffeurs, planning, werkplaats en administratie - mee naar de nieuwe locatie. De voorbereidingen van de nieuwbouw zijn in volle gang, komende donderdag zal burge meester Asselbergs de eerste paal slaan. Van de Velde ver wacht 1 december in het nieuwe gebouw te kunnen trekken. Op 6 januari organiseert het bedrijf een open dag. Het transportbedrijf moest na een bodemprocedure, aange spannen door enkele buren, van de Oudeweg verdwijnen omdat de onderneming niet paste bin nen het bestemmingsplan. Het argument dat het transportbe drijf een nevenactiviteit is van het fruitteeltbedrijf, gevestigd op hetzelfde adres, werd in april 2005 door de voorzieningenrech- ter van tafel geveegd. Een nieu we locatie, aan de Tellersweg bij Kerkwerve, bleek niet te pas sen in de agrarische bestem ming van hét gebied. Daarom is gekozen voor nieuwbouw op het bedrijventerrein. Aan de Oudeweg blijft wel het fruit- en tuinbouwbedrijf Frisk- Früktergard gevestigd. Ook dit bedrijf maakt een groei door. Twee jaar geleden is, in samen werking met weefselkweker Vi- troPlus uit Haamstede, de over stap gemaakt naar het afharden van varens. De grootste klant is Ikea die vijf miljoen varens per jaar afneemt. „Ikea heeft al aan gegeven dat aantal volgend jaar met twee miljoen te willen ver hogen", zegt Van de Velde. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Kinderen uit 's-Gravenpolder en omliggende dorpen komen bij haar thuis aan de deur om een handtekening in haar boeken te vra gen. Ze krijgt ook e-mailtjes van jonge lezers met vrolijke boodschappen. 'Ik heb een acht plus op school gehaald voor een bespreking van uw boek'. Lou- ra van den Berge-Goudzwaard uit 's-Gravenpolder is op weg naam te ma ken als kinderboekenschrijfster. Het gaat hard. De in 1969 in Ooster- land geboren 's-Gravenpolderse kreeg pas drie jaar geleden de smaak van het schrijven te pakken. Een onderwijzer vroeg haar een kerstverhaal te maken voor op school. Juist in die tijd deed uit geverij De Ramshoorn in Goes een op roep om kerstverhalen in te sturen. „René Ruissen van De Ramshoorn rea geerde de volgende dag al op mijn e-mailtje", herinnert Loura zich. „Hij was enthousiast en vond dat ik meer moest gaan schrijven, jeugdboeken. Zo is het gekomen." Herkenbare plekken Loura, die als kind boeken verslond uit de bibliobus, pakte de pen - of beter ge zegd de computer - snel op. Ideeën ge noeg. Een serie moest het worden met drie kinderen in de hoofdrol: Niels, Louise en Tim. Een bewuste keuze. Lou ra: „Twee jongens en één meisje om de boeken aantrekkelijk te maken voor jongens en meisjes." Ze situeerde De Drie, zoals ze werden gedoopt, in het fictieve Noordkerk. Oftewel Bruinisse, dat bij Oosterland om de hoek ligt. Voor wie Bruinisse en omgeving kent, kwamen gelijk in het eerste boek, De Loura van den Berge-Goudzwaard met haar nieuwste, gisteren gepresenteerde boek De Drie...en onrust in Oostenrijk. foto Willem Mieras Drie...en de bende van De Sjacheraar, herkenbare plekken voor, zoals de Gre- velingendam. De Drie...en de bende van De Sjache raar verscheen voorjaar 2004, in het na jaar van 2004 gevolgd door De Drie...en de Scooterbende. Het succes was ernaar om in dit tempo door te gaan. „Maar dat hou je niet vol", zegt Loura. „Ik werk buitenshuis, heb een man en twee kinderen, en wil ook nog andere dingen doen, andere verhalen schrijven." Ze sprak met De Ramshoorn af elk jaar een volgende De Drie te maken. De Drie...en de Drugs bende kwam in 2005 uit en gisteren zag nummer vier uit de serie, De Drie...en onrust in Oostenrijk, het levenslicht. De presentatie was iets speciaals, op de School met de Bijbel in Sommelsdijk op Goeree-Overflakkee. Loura bezocht die school vorig jaar, vertelde dat ze aan een nieuw boek wilde beginnen en vroeg de leerlingen van groep 7/8 of ze daarvoor een goed idee hadden. Wie won, zou in het nieuwe boek komen, niet als De Vierde, maar als boef of poli tieman. Wesley Vroegindeweij uit groep 8 - inmiddels verhuisd naar de middelbare school - was de gelukkige. Hij stelde voor De Drie op vakantie te sturen, naar Oostenrijk of Zwitserland, en spannende avonturen te laten bele ven in de bergen. „Ik wilde al zoiets doen", verklapt Lou ra. „De eerste drie boeken spelen bij De Drie thuis. Ik dacht er al aan De Drie iets in het buitenland te laten doen." Op de vakantieadressen van De Drie duiken steeds geheimzinnige kof fers op. Ze gaan op onderzoek uit en ontsnappen rakelings aan een valpartij in een ravijn. Ze worden bewaard door toedoen van God. Loura, lid van de ge reformeerde gemeente, geeft een chris telijke boodschap mee in haar boeken en borduurt daar soms op voort. Zo nam ze het in De Drie...en de Scooter bende op voor gereformeerde kinderen die worden gepest, zoals meisjes die herkenbaar zijn aan hun rokken. „Ik vind dat mensen elkaar in hun waarde moeten laten", verklaart Loura daar over. „Dat doen de scooterjongens in dit boek niet." De Drie-serie mag chris telijk geïnspireerd zijn, de boeken vin den ook buiten gereformeerde kring af trek, tot in België. Ze zijn spannend en zijn redelijk geprijsd; 10,50 euro. „Het schrijven is leuk om erbij te doen", vindt Loura, die op de admini stratie van de uitjesfabriek Crop Allian ce in Baarland werkt, „en ik heb het idee dat ik erin aan het groeien ben." Zes uur per week spendeert Loura ge middeld aan het schrijven. Ze laat alles goed doorlezen, door haar man, haar kinderen. Ze komt er dan af en toe ach ter dat er Zeeuwse uitdrukkingen in de tekst zijn binnengeslopen. Een voor beeldje? „Ik had geschreven 'hij rees overeind'. Of dat dialect is? Het klonk wel zo. Ik heb het veranderd in 'hij stond meteen op'." NIEUW van Omega Combi: Omega Combi 3-Junior Verhoogt concentratie en verbetert leerprestaties. Brengt uw kind tot rust. SUPERAANBIEDING! 1 verpakking Omega Combi® (sost.) van 16,95 voor 14,95 i voordeelverpakking Omega Combi®(most.) n voor e 24,95 i Uw voordeel 8,95 Omega Combi 3-Junior (uosio van 12.95 voor 9.91 - geldig t/m 2 weken na verschijning Op een dochter zit niemand te wachten. Althans in China. --* Vanwege de één-kind-politiek en armoede worden daar dagelijks tientallen meisjes te vondeling gelegd. Een zoon biedt nu eenmaal meer financiële zekerheid. fl^T Help deze meisjes aan een thuis. Ga voor meer informatie naar www.hoerageenmeisje.nl www.childcareafrika.org Met kaarten en cadeaus van Unicef maakt u het verschil. Bestel via www.unicefshop.nl of 070 333 93 00, ook voor verkooppunten. TE FOR CHILDREN UNITE AGAINST AIDS Giro 121 Omega Combi: pure visolie lijnzaadolie teunisbloemolie Omega Combi is een uitgebreid vet- zurencomplex. Het bevat drie bekende essentiële vetzuren, te weten omega-3, omega-6 en omega-9 vet zuren. De essentiële vetzuren kan het lichaam niet zelf aanmaken en is daarvoor dus volledig afhankelijk van de voeding. Essentiële vetzuren spelen een fundamen tele rol bij allerlei lichaamsprocessen. Natuurlijke vitamine E is aan de formule toegevoegd om de essentiële vetzuren te beschermen. Essentiële vetzuren zijn namelijk kwetsbaar en ontleden snel. voedt en beschermt de huid, onder andere bij veroudering houdt de gewrichten soepel helpt bij verlaging van het cholesterolgehalte houdt de bloedvaten soepel en elastisch bevordert het natuurlijke afweersysteem bevordert de stofwisseling in het algemeen beschermt gezonde cellen en weefsels bij veroudering MET GRATIS BOEKJE OVER VETZUREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36