Borsele helpt bedrijven besparen PZC De grote willen de kleintjes weghouden 1 uurtje werken per dag Koop een Unicef-sweater en geef twee aidswezen een toekomst Brogum Zierikzee wil meer dan alleen liefhebbers van pop Gemeente steunt bedrijven door duurzaam te ondernemen Spaarpot voor facelift van Cadzand-Bad Spooktocht in Domburg PZC heeft nog enkele wijken vrij in HEINKENSZAND Bezorgers gevraagd! Alle essentiële vetzuren 3-6-9 in 1 capsule. Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 dinsdag 10 oktober 2006 bl4 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Vijfentwin tig bedrijven in de gemeente Borsele kunnen meedoen aan een nieuw project op milieuge bied dat forse besparingen kan opleveren. Het project draait rondom de MKB-müieubarometer. Dat is een hulpmiddel om de milieube lasting van een bedrijf in kaart te brengen. Niet alleen in het al gemeen, maar ook in detail, per vierkante meter bedrijfsruimte, per product en per medewerker. CADZAND-BAD - Sluis legt een spaarpotje aan om van Cad- zand-Bad een 'internationale stijlvolle badplaats met een na tuurlijk karakter' te maken. In het 'investeringsfonds' voor het ontwikkelingsplan Natuurlijk Stijlvol, worden (Europese) sub sidies, de opbrengst van renda bele projecten en bijdragen uit particuliere initiatieven verza meld. Cadzand-Bad moet een nieuw hart (Duinplein) krijgen, met winkels, horeca en appartemen ten. Ook wordt er gewerkt aan een flaneerboulevard De Rode Wielingen bij het haventje. Het in te stellen investeringsfonds moet er voor zorgen dat de 'on rendabele' plannen ook worden uitgevoerd. Als te verwachten opbrengsten van uitbreiding van parkeerplaatsen mede ten goede komen aan de Groene Wielingen, een 'natuurlijke' ver bindingszone tussen Duinplein en dorpsrand, krijgt de bad plaats bijvoorbeeld ook het ge wenste groene gezicht. Het softwaresysteem voor het project is ontwikkeld door stich- tirig Stimular, een in 1990 opge richte stichting voor het stimule ren van duurzaam ondernemen in het midden- en kleinbedrijf (MKB). De deelnemende ondernemers hoeven niet bang te zijn dat zij de computersoftware zomaar op het bordje krijgen geworpen. Vier werkbijeenkomsten zitten eraan vast, waarin wordt toege licht hoe de milieubarometer moet worden toegepast. De bij eenkomsten zijn ook bedoeld om ervaringen uit te wisselen en informatie te geven over moge lijkheden voor duurzaam onder nemen. Het uiteindelijke doel is door duurzaam ondernemen een hoger bedrijfsrendement te be reiken door bij elke beleidsbe slissing te letten op de gevolgen voor het milieu, het welzijn van eigen werknemers en de samen leving. Gegevens Voor ondernemers zal het inte ressantste aan de barometer zijn dat de gegevens kunnen worden gebruikt voor allerlei zaken die onder de milieuvergunning val len. Ze kunnen dan sneller maat regelen treffen om de milieube lasting te verminderen. Het voor deel: een gemiddelde besparing van tien procent op milieukos ten. Alle Borselse bedrijven met meer dan vier werknemers kun nen aan het project meedoen. Er is plaats voor vijfentwintig be drijven. De eigen bedrage voor deelname bedraagt maximaal 75 euro per onderneming. De ge meente Borsele werkt voor het project samen met de onderne mersvereniging Borsele, de pro vincie, stichting Stimulator, de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW) en MKB-Zee- land. Aanmelden kan tot 1 no vember. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Podium Brogum in Zierikzee verdient het een breder publiek dan uitsluitend liefhebbers van popmuziek bin nen te krijgen, vindt Jilles Ap peldoorn. Samen met Johan de Keizer houdt hij zich intensief bezig met de programmering in deze popzaal aan de rand van de stad. „Het aanbod is breder dan pop muziek. We kiezen bewust ook voor andere optredens, zoals een matinee met stand-up come dians, een jazzmiddag en in het vroege voorjaar weer voor een- smartlappenfestival, Popoptredens blijven de hoofd moot, maar volgens Appeldoorn is het belangrijk ook eens met wat afwijkend aanbod te ko men. Hij weet uit ervaring dat het vaak niet meevalt nieuwe be zoekers over de drempel te krij gen, maar laat zich daar niet door uit het veld slaan. In het be sef dat er nou eenmaal enig ge duld voor nodig is een nieuw imago op te bouwen, grijpen de programmeurs gretig nieuwe kansen aan. Samenwerking met andere Zeeuwse poppodia als 't Beest in Goes, Kalashnikov in Terneu- zen en De Piek in Vlissingen is zo'n kans. Onder de noemer 'Poppodia gaan vreemd' vinden diverse uitwisselingen plaats. Het publiek dat meerdere podia bezoekt, kan bovendien gebruik maken van een korting op de en treeprijs. Zo werd het voor Brogum onder meer mogelijk het afgelopen weekend een pro gramma als Comedy Explosion met drie stand-up comedians te presentex-en. Jazzmatinee „En zondagmiddag 15 oktober komen we al weer met heel iets anders, een jazzmatinee met zan geres Josee Koning. Alleen als Brogum zou dat moeilijk zijn, maar in een samenwerkingspro. ject is veel meer mogelijk", zeg Appeldoorn. Hij benadrukt da. Brogum niet alleen met ander; Zeeuwse poppodia, maar ooi met de Zierikzeese horeca wil sa menwerken. Zondagmiddas krijgt dat al gestalte met een al terparty in café De gekroond: suikerbiet. Daar wordt vanaf 17.30 uur het zogeheleo Jean-Pierre muziekproject ge- presenteerd. Josée de Koning brengt op Bra ziliaanse muziek geïnspireerd- jazz. Zij heeft inmiddels enke!; solo-cd's op haar naam staan, Ia de Discover Studio in Rio ot Janeiro nam zij in 2000 het lied 't Is stil in Amsterdam' vac Ramses Shaffy op als bewerking 'Silencio Em Amsterdam' en het lied 'Zonder Jou' op muziek var Henny Vrienten en een tekst van Lennaert Nijgh werd in Portugese vertaling 'Sem Vocé'. Het album 'Verdronken Vlinder' geldt als hommage van Josee Ko ning aan tekstdichter Lennaert Nijgh. De jazzmatinee in Brogum zon dagmiddag begint om 15.00 uu: DOMBURG - Zaterdagavond maken griezels en spoken het ge bied rond de Domburgse water toren onveilig. Er is dan ee: spooktocht, die vertrekt bij d- watertoren. Deelnemers krijger eerst een spookverhaal te horen Dat eindigt met een raadsel, dat ze vervolgens zelf moeten oplos sen door op pad te gaan. Onder weg komen ze allerlei engerds te gen. De tocht duurt van 191 tot 22.00 uur. Deelnemers kun nen zich vanaf 19.00 uur verza melen. Inschrijven kan vooraf bij de VW in Domburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een naam heeft de lijst niet, maar Ronald van der Beek staat erop. En hij is van de Partij voor de Jonge ren. Hij wil de Tweede Kamer Om gekozen te worden, moet je wel eerst mee mogen doen aan de verkiezingen. En daarom stond Van der Beek gisteren op de helling van het stadskan toor in Middelburg. Handteke ningen inzamelen. „Per kiesdistrict heb je dertig handtekeningen nodig om mee te doen", vertelt hij. „Het is hard werken. In Zeeland zijn mensen wat terughoudender. In Maastricht, mijn eigen dis trict, had ik ze zo bij elkaar." Hij staat op een lijst die meer dere partijen vertegenwoor digt. „Het zijn allemaal men sen die met Nederland begaan zijn en het systeem willen ver anderen. Zelf ben ik van de Par tij voor de Jongeren, maar er staan ook groenen en ecologen op. Na de verkiezingen gaat ie dereen zijn weg." De beveiliging van het stads kantoor heeft hem buitengezet, de hal van het stadskantoor is er niet voor politieke campag nes, vindt de gemeente. Dus nu staat hij op de helling. Het stadskantoor is de meest' lo gische plek om steun te zoeken, want mensen moeten een ver klaring hebben dat ze in Middelburg wonen en mogen stemmen. Vandaag moeten de handtekeningen worden ingele verd. Het valt niet mee, vertelt hij, om mee te mogen doen aan de verkiezingen. „Als "je al die handtekeningen bij elkaar hebt, moet je als lijst ook nog 11.250 euro betalen. En als je geen zetel krijgt, dan ben je dat geld weer kwijt. Op die manier houden de groten de kleintjes weg uit de politiek. De grote partijen krijgen ook nog alle aandacht. Ze zeggen niks, maar ze krijgen wel de meeste zendtijd."Van der Beek heeft zijn partijpunten afgedrukt op zijn visitekaartje. Hij wil het energiebeleid loskoppelen van de olieprijs, hij wil dat de adressen van pedofielen op in ternet worden gezet, hij wil gra tis openbaar vervoer, betaalbare woningen voor star ters en hervorming van het familierecht. „Ik heb zelf ook een vechtscheiding achter de rug." Het belangrijkste punt van de Ronald van der Beek (midden) wil meedoen aan de verkiezingen en zo de Tweede Kamer binnendrin gen. „Ik wil maar één zetel. Dan kan ik ongedwongen mijn mening geven." foto Lex de Meester Partij voor de Jongeren is aan dacht voor kindermishande ling. „Elke week sterft in Ne derland een kind, maar omdat kinderen geen stemrecht heb ben, wordt dat door de politiek genegeerd." Van der Beek gaat het allemaal anders doen. „Ik wil maar één zetel. Weet je waarom? Dan kan ik ongedwongen mijn me ning geven, zonder dat ik reke ning hoef te houden met een partij. Ik ben er voor het be lang van de kinderen." nieuw van omega combi: Omega Combi 3-Junior Verhoogt concentratie en verbetert leerprestaties. Brengt uw kind tot rust. SUPERAANBIEDING! i verpakking Omega Combi® (50 st.) van 16,95 VOOr 14,95 1 voordeelverpakking Omega Combi® (ïoost.) voor 24,95 Uw voordeel 8,95 Omega Combi 3-Junior st) van 12,95 voor 9,95 geldig t/m 2 weken na verschijning Word dagbladbezorg(st)er van de PZC: een goede bijbaan voor jong en oud met prima verdienste en interessante extra's. Interesse? Neem dan (tijdens kantooruren) contact op met onze afdeling binnendienst op nummer: 076-531 23 14. Kijk voor meer informatie over vrije wijken op: www.deleukstebijbaan.nl. De minimumleeftijd voor een krantenwijk is 15 jaar. Kandidaat-bezorgers dienen zich bij aanmelding te identificeren. Indien van toepassing moet een tewerkstellingsvergunning worden overlegd. het alfabet van Zeeland Met kaarten en cadeaus van Unicef maakt u het verschil. Bestel via www.unicefshop.nl of 070 333 93 00, ook voor één van de 1.200 verkooppunten. Giro 121 UNITE FOR CHILDREN UNITE AGAINST AIDS Omega Combi: pure visolie lijnzaadolie teunisbloemolie Omega Combi is een uitgebreid vet- zurencomplex. Het bevat drie bekende essentiële vetzuren, te weten omega-3, omega-6 en omega-9 vet zuren. De essentiële vetzuren kan het lichaam niet zelf aanmaken en is daarvoor dus volledig afhankelijk van de voeding. Essentiële vetzuren spelen een fundamen tele rol bij allerlei lichaamsprocessen. Natuurlijke vitamine E is aan de formule toegevoegd om de essentiële vetzuren te beschermen. Essentiële vetzuren zijn namelijk kwetsbaar en ontleden snel. voedt en beschermt de huid, onder andere bij veroudering houdt de gewrichten soepel helpt bij verlaging van het cholesterolgehalte houdt de bloedvaten soepel en elastisch bevordert het natuurlijke afweersysteem bevordert de stofwisseling in het algemeen beschermt gezonde cellen en weefsels bij veroudering Of kijk bij de Unicef-winkels in Assen, Breda, Deventer, Leidschendam, Rotterdam, Utrecht en Veldhoven. MET GRATIS BOEKJE OVER VETZUREN Brogan zwierf rond achter het stadion van FC Utrecht. De Utrechtse Dierenambulance haalde hem op en bracht hem naar Stichting AAP. Nu woont Brogan gezellig in een groep van 7 stinkdieren. Stichting AAP vangt veel dieren zoals Brogan op, die gesmokkeld, gevonden of weggedaan zijn. AAP vindt dat uitheemse wilde dieren niet gebruikt moeten worden voor het plezier van mensen, bijvoorbeeld in circussen of als huisdier. Op onze jeugdsite Apek°ppeil vind je nog meer informatie. Daar kun je je ook aanmelden voor ons digitale jeugdblad ApeNootje. Meer informatie? www.aap.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32