Zonder dood geen leven Als vader weg moest, ging ik voor de tram staan Van Terneuzen nao Tholen is mao zó'n schiiteindje ee Nieuwe raadkaart 24 dinsdag 10 oktober 2006 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Of t'r nog een plekje is op de Dialectdag, klinkt het aan de andere kant van de lijn. En binst a tie dat vraagt, zoek ik al naar een potlood omjiaam en adres op te schrijven. Mijn hand gaat automatisch naar de schuu- ve van d'n anrecht. Daar liggen niet alleen de messen en ander etensgeriefmaar ook pennen en potloden. Altied makkelijk joengen, zeg ik dan tegen mezelf, altied alles op- ruumen en op 't zelfde plekje leg gen. Het is eigenlijk al een hele boel jaren geleden dat ik mijn la onder het aanrecht in orde heb gebracht. En oorspronkelijk la gen daar ook geen pennen en potloden in, maar na verloop van tijd is dat zo gegroeid. Som mige mensen bellen me altijd on der etenstijd. Of vlak ervoor of erna. En dan ben ik altijd in de buurte van den anrecht. Van daar dat op een kwade dag dat potlood of die pen in de schuuve terecht is gekomen. En een klad blokje. Allicht. Schööne De Zeeuwse Dialectdag in Ka- pelle op 21 oktober is zo langza merhand een begrip geworden in onze regio. Niet alleen bij de achthonderd leden van de Dia lectvereniging, maar ook bij an dere dialectsprekers. Wieder kommen ieder jaor, zei vorige week een man (Wim) door de te lefoon, da 's toch zövee schööne. En in z'n sappig Temeuzens dia lect, ging hij verder met: En 't is nii allêêne om 't lekker eeten 'öör, mao 'k vind ook zövee ge zellig ee. En daar heeft Wim wel gelijk in. Het is nu eenmaal zo, dat bij voorbeeld voetballiefhebbers on der mekaar het ook gezellig heb ben, omdat ze allemaal enthou siast over hun sport kunnen pra ten. Maar mensen die over dia lect niet uitgesproken raken, die hebben toch iets meer. Wat dat is, is moeilijk te omschrijven. Het is niet alleen hun gezamen lijk enthousiasme, hun belang stelling voor taal en folklore of laten we het maar Zeelandkun- de noemen. Nee, het is ook be langstelling voor mensen van nu en toen. Dat maakt juist het ver schil. Een paor jaor gelejen toen zoa- ten me neffest een paor mensen uut Tholen. En da waon ook schappelijke mensen, dao kon j'ook goed mee praoten. En met een tinkeling in z'n ogen gaat Wim verder. Mao die wisten daorom nii wa pielen waoren. Daor 'èn me toch zó om gela chen. Z'aon glad nii in de gao- ten dat 't. eenden waoren. En achter mekaar haalt hij moei teloos nog twee, drie van zulke voorbeelden aan. En 't is mao zö'n schiiteindje uut mekaore ee, van Terneuzen nao Tholen, besluit hij z'n relaas. Ook de voorzitter van de Dia lectvereniging is erg enthousiast over de jaarlijkse dag in Kapel- Ie. Hij draait al weer heel wat jaar tjes mee, Kees Martens uit 's-Heerenhoek. Kiekzegt hij, ik weune noe in Middelburg ee, mao kom 'k in een wienkel, 'k praote gewoon dialect. En met verve vertelt hij verder, dat die Middelburgers dat al jarenlang niet meer gewoon zijn, maor ik bluuve dialect praote en praote ook gewoon terug. En of ik noe om. brood, kaes of 'amme vrao- ge, 'lc kriige 't allemao. En na een korte stilte zegt hij ondeu gend: Kriege? 'k Mot wel alle mao betaole. Op de vraag waar toch die gezel lige sfeer vandaan komt, is Kees duidelijk. Die brienge de mènse zelf mee. Ze doen gewoon. Een klaar en duidelijk antwoord. En 't ligt natuurlijk ook an 't pro- grammao ee. En achter fnekaar noemt hij de artiesten op die de ze keer op het podium zullen ko men, zoals Pau Heerschap, Kant' ooi, Anja Kopmels, Adrie Ooster ling en Engel Reinhoudt. Inder daad, allemaal mensen, streek taalartiesten, die hun sporen al dubbel en dik verdiend hebben. Kees vertelt, dat ieder jaar uit bijna alle streken van Zeeland artiesten optreden. O/c dijaor is da wee gelukt. Terloops wijst hij nog op de boe kenstand. Dao ka je noe alle boe ken over Zeeland koope. Soms komme d'r mènse uut Olland en die aole dao 'êêl ulder winter- voorraod boeke. Net zo as de pe- taote vroeger bie de boer g'aold wiere. Gisteravond was ik weer bezig in de keuken toen de telefoon ging. Of er nog plek was op de Dialectdag. In de zaole wè maor op 't podium nii mêe, flapte ik er uit. Het was onze voorzitter. 't Is maor even om te kieken of alles klopt ee, hoor ik 'm zeggen. Kiek, da's noe typisch Middel burgs, denk ik. Rinus Willemsen Zeeuwse Dialectdag: zaterdag 21 oktober in De Vroone, Kapel- Ie. Aanvang 9.30 uur, afsluiting 16.00 uur. Met optredens van Anja Kopmels, Kant'ooi, Adrie Oosterling, Pau Heerschap en Piet Westhoeve. Kosten, inclu sief Zeeuwse koffietafel, 25,-. Programma en toegangsbewijs ontvangt u na storting van het bedrag op giro 439827 ten name van Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek Middelburg onder vermelding van Dialect dag 2006. Inlichtingen bij J.L. Murre, 0118-629556 (na 18.00 uur). De vliegenzwam is een paddenstoel die samenleeft met berkenbo men. Paddenstoelen op dood hout. Deze zogenoemde saprofyten breken het dode materiaal af. foto's Monica Salmang Zo'n samenwerkingsvorm wordt in jargon symbiose ge noemd. Toch komen paddenstoelen ze ker niet alleen in een bos voor. Ze zijn ook te vinden in bijvoor beeld tuinen en graslanden. Ie der terreintype kent zo zijn ei gen soorten. Voor een ecosys teem zijn ze ook functioneel; de functie geeft eigenlijk ook di rect de indeling. Er zijn soorten die zorgen voor de afbraak van dood materiaal (saprofyten) en er zijn soorten die gebruik ma ken van levende organismen, in sommige gevallen ten gunste van het organisme (symbiotisch) en in andere gevallen ten koste van het organisme (parasitair). Saprofyten komen voor op een humusrijke bodem, dode bo men, composthopen en dode die ren. Ze zorgen dat dode organis men worden omgezet in fijn, or ganisch materiaal dat weer opge nomen kan worden door plan ten als zijnde hun voedingsstof fen. Dit is de bekendste groep paddenstoelen, met als functie reduceren. Toch is de bekendste padden stoel geen saprofyt. De vliegen zwam (rood met witte stippen) is een paddenstoel die leeft in symbiose met een berk (wit schilferige boom). Vliegenzwam- men staan dan ook altijd onder een berkenboom. Op het eerste gezicht lijkt hij er niet op te staan, maar schijn bedriegt. Want zoals eerder genoemd, is de paddenstoel slechts de vrucht, maar de schimmel leeft wel degelijk op de wortels van de berk. Het is een vlok in de bo dem die door middel van draden een web spint rond de haarwor tels. De berk profiteert van de bescherming en betere absorp tie en de door de boom geprodu ceerde koolhydraten worden ge bruikt voor het vormen van de paddenstoel en sporen. Er zijn meer soorten die deze vorm van 'samenwerking' ge bruiken. En niet alleen bij bo men, er zijn ook paddenstoelen in graslanden die dezelfde sym biotische leefwijze hebben. In graslanden zie je af en toe een plek waar het gras donkerder groen is dan er omheen. Vaak duidt dit op een schimmel in de wortellaag. Naast saprofyten en symbioti sche soorten zijn er ook parasite rende paddenstoelen. Deze le ven op levende organismen die uiteindelijk kunnen sterven. Dat lijkt in eerste instantie niet zo nuttig voor een ecosysteem, maar het is in de praktijk wel degelijk van belang. Want ook dode bomen hebben bijvoor beeld een functie voor allerlei insecten, vogels én saprofyte paddenstoelen. Zonder dood geen leven. Paddenstoelen produceren heel veel sporen, die zo licht zijn dat Een heksenkring is een cirkel van paddenstoe len. Vroeger werd verteld dat de paddnestoelencirkel was ontstaan door heksen. Die hadden in een kring ge danst en op elke plek waar ze met hun voeten de grond hadden geraakt, groeide een paddenstoel. Een iets modernere theorie is dat paddenstoelen de vruchten van een schimmel zijn, zo als bramen dat zijn van een braamstruik. De schimmel waarvan pad denstoelen de vruchten zijn, bestaat uit een web van mi croscopisch dunne draden. Dit web wordt zwamvlok genoemd. Aan de rand van hét zwamvlok ontstaan de paddenstoelen, die dus vaak in een kring staan. Paddenstoelen worden vaak in één adem genoemd met bos. Dat is dan ook de bekendste plek om paddenstoelen te zoeken. Niet geheel onterecht; veel padden stoelen kunnen namelijk niet te gen droogte en vorst. Bos heeft net een iets ander klimaat dan een open terrein. Zo heeft iedere terreintype zijn eigen klimaat; dit wordt ook wel microklimaat genoemd. Het microklimaat van bos bestaat uit een relatief hoog vochtgehalte en weinig vorst. Een andere reden voor de pad denstoelenrijkdom van bossen is dat veel soorten paddenstoe len samenleven met bomen. Daarvan ondervinden zowel de boom als de zwam voordeel. ze gemakkelijk verspreiden. Na neerstrijken kan het ontwikke len van zwamvlok zeer snel gaan, mits de omstandigheden goed zijn. En dat betekent dat er al snel paddenstoelen uit de grond schieten. Op dat moment kun je als beheerder zeggen wel ke soort zich heeft gevestigd. Aangezien er vele soorten zijn die veelal ieder hun eigen eisen stellen aan het milieu, kan dit wat zeggen over het beheer. Om dat ze zo snel kunnen reageren op verandering in het milieu, zijn het zeer goede indicatoren. Het nadeel is dat het lastig is de vele soorten op naam te bren gen. Toch gaat Het Zeeuwse Land schap dit jaar paddenstoelen mo nitoren. In de jaren tachtig is dat in onze belangrijkste pad- denstoelengebieden ook ge beurd. We zullen dit jaar kun nen vaststellen wat de belang rijkste veranderingen zijn. Wannes Castelijns Eén van de (vele) goede op lossingen van de raadkaart die vorige week in Buitengebied stond, komt helemaal uit het Friese Stiens en wel van A. Vader-Vermaire. „De foto is ge nomen in de Stationsstraat in Axel. Daar heb ik 68 jaar gele den gewoond." Ze vertelt een aardige herinne ring aan die tijd. „Mijn vader was in militaire dienst. Hij moest in de regel zondagavond weer terug. Ik vond het zo ver schrikkelijk dat hij wegging, dat ik altijd voor de tram ging staan, om die tegen te houden. Het is iets wat je nooit meer ver geet." J. J. Schelland uit Middel burg somt een aantal kenmer ken op, die op de kaart te vin den zijn: „Het huis rechts met de vlaggenstok is van burge meester Blok; daarnaast woon de Leendert de Regt; helemaal aan het eind woonde de familie Van der Bilt, de vlashandelaar; dan had je de spoorwegover gang van de trein Malines-Ter- neuzen, die bij doorkomst van de trein de toegang tot de Nieuwendijk afsloot. Het witte huis links werd bewoond door de familie Den Hamer; het vol gende huis naar rechts woonde de familie Van Hoeve; het huis met de witte gevel was van de ijnsdijk, die daar ook een weeg brug had. Later was daar café Benelux." Tollenaar merkt op dat de loods zich bevindt achter de spoorbomen (hij gebruikt het fraaie woord barelen), neerge zet ten behoeve van de spoorlijn Terneuzen-Mechelen, in ge bruik van augustus 1871 tot ok tober 1951. „Het in het oog springende huis rechts was ooit van de heer Bruinincks, direc teur van de Zeeuwsch Vlaam- sche Tramwegmaatschappij, la ter woonde er burgemeester Blok en nu is het bewoond door Paul en Jopie Lion." C. F. Ste- vense uit Middelburg geeft aan dat de naam Stationsstraat met name slaat op de halte van de spoorlijn van de Société du che- min de fer de Malines a Terneu zen. De spoorbomen waren in feite ijzeren rolhekken. De tram rails links is in 1916 aangelegd door de ZVTM. Waar de tram rails de spoorrails kruiste was bij het hoge huis links een zoge naamde ontsporingswissel aan gelegd, om ongelukken te voor komen, aldus Stcvense. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. van Drongelen, Axel, K. van Dorst, Sas van Gent en R. Dek-Dieleman, Kruiningen. Uit de collectie van Hans Lindenbergh op nieuw een stadsbeeld. Dat kan, gelet op de allure van de bebouwing, nauwelijks missen. Vraag is: om welke stad gaat het en welke straat is afgebeeld? Nadere bijzonderheden over de si tuatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 14 oktober worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax 0113-315669; per email redactie@pzc.nl (svp adres erbij vermelden). Onder inzenders van een goede oplossing worden als gebruikelijk drie waardebonnen verdeeld. gebroeders Dieleman en dan vol gen de winkel van Albert Mel, de loodgieter en de winkel van Ko van de Ree." Schelland meldt verder: „Als je bij Van der Bilt rechtsom ging, had je het café van Joost van Damme. Dit is de vader van Ben van Damme, grootvader van de hui dige directeur van het Arionho- tel in Vlissingen." F. Verschelling uit Axel geeft aan dat rechts op de foto nog een stukje te zien is van de wo ning waarin heel lang de fami lie Vasseur woonde, schoenhan delaar en -hersteller. „Trou wens de eerste waar je na de oor log echte voetbalschoenen en le deren voetballen kon kopen." Volgens deze inzender is in de rij waarin het burgemeesters huis staat later de muziekwin kel van de firma Koster-Deij ge komen. „Aan het eind van de straat kijk je over de toenmali ge spoorlijn heen in de richting van de Oude Weg en zie je de schuur van de kolenhandelaar firma Oppcnecr." D. E. Tollenaar uit Terneuzen weet dat in het huis links op de foto met puntdak de directeur van het postkantoor woonde en later de familie Cambier. „In het huis met de witte gevel woonde Willem Dieleman, bijge naamd Kromme Willem, die daar een uitspan had met ver gunning voor de bezoekers van Axel die vroeger met paard en wagen naar de markt kwamen. De loods op de achtergrond was een aardappelloods van Jan He-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24