PZC List en bedrog in Zeeuws Archief is de Markant punt moeite van het bewaren waard namen Archievendag weerwoord Aanmeren Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 10 oktober 2006 Roosanne Goudbeek van het Zeeuws Archief: „Mensen kunnen alles vragen, het hele'huis is open." Programma De landelijke archievendag, komende zater dag duurt van 9.00 tot 17.00 uur. Naast het Zeeuws Archief in Middelburg haken ook de gemeentearchieven van Goes en Terneuzen erop in (zie www.archievendag.nl). Het pro gramma in het Zeeuws Archief bevat de volgen de onderdelen: - rondleiding door depot langs archiefstukken over oplichters en bedriegers, van 10.00 tot en met 16.00 uur, vertrek elk uur; - workshops criminele voorouders, om 11.00 en 15.00 uur in het auditorium; - lezing papieren familiereünie door Nelleke Noordervliet (in de Hofpleinkerk, toegang 5 eu ro), om 13.00 uur; - rondleiding van kelder tot zolder door het 18e eeuwse Van de Perrehuis, 9.30,10.30,13.30, 14.30 en 15.30 uur; - uitleg over zoeken in het archief, hele dag in de studiezaal; - muziek door het saxofoonkwartet Quafcre Van Die, tussen 12.00 en 15.00 uur; - expositie schatten uit het archief, kelders Van de Perrehuis, vanaf 9.00 uur; - vragen over het onderbrengen van f arniliege- gevens in het archief voorleggen aan experts, hele dag ih de studiezaal; - demonstraties restauratie- en conserverings technieken in het atelier, vanaf 10.00 uur; - film van een bezoek aan Middelburg in 1935, gemaakt door J. Jacobs te Ridderkerk, op het hele uur in het auditorium. leden. Die zijn tijdens de rond leidingen door de depots te zien. Het kostte weinig moeite om vol doende aardige zaken op te spit ten. Bedriegers en oplichters zijn van alle tijden. Eén ervan is Abraham Macha- ris, alias Johan Cato. Kamerling. Hij gaf zich in Brouwershaven uit voor doctor in de medicij nen, terwijl hij slechts een sim pele opleiding als scheepschirur gijn had genoten. Met valse pa pieren en een vlotte babbel kreeg Macharis ofwel Kamer ling toegang tot de hogere krin gen. Hij trouwde met de dochter van de burgemeester en ging ook de zaken van deze regent be hartigen. Toen hij met vervalste wissels aan de slag ging, wérd hij betrapt. Tijdens het onderzoek bleek dat Macharis als 19-jarige al in Rot terdam wegens een misdrijf was gebrandmerkt en dat hij daarna overal in het land onder verschil lende namen als bedrieger actief was geweest. Van de rechtbank in Middelburg kreeg de man in 1765 een langdurige gevangenis straf opgelegd. Macharis' activi teiten spraken wel tot de ver beelding. Er verscheen een boek over hem, dat verschillende her drukken beleefde en er werd een toneelstuk over hem geschre ven, dat recent nog in Zierikzee is opgevoerd. Een andere bedrieger die aan de vergetelheid wordt ontrukt, is Jan Willem de Crane. Begin 18e eeuw verving hij tijdelijk zijn oom bij de Bank van Lening ge vestigd in de Sint-Janstraat te Middelburg. Hij zag kans zich te verrijken door onderpanden te vervalsen en fictieve leners op te voeren. Bij terugkeer ont dekte zijn oom dat diverse pand- doosjes niet de aangegeven juwe len bevatten, maar waardeloos materiaal, zoals koperen gespen en een gebroken mesheft. Op die manier had De Crane 7.000 gul den weten te bemachtigen (te genwoordige waarde 61.000 eu ro). Hij ontkwam aan een proces door in 1711 naar de vrijplaats Culembox'g te vluchten. Daar Regen met Sint Denijs voorspelt een natte winter en weinig ijs (Sint Dionysius is 9 oktober) UzzDoud Mevrouw IJzebaart had het laatste taart je bij bakker Izeboud. Het was toch beter dan niks. Ze had in ieder geval iets bij de koffie, als de kinderen kwamen. Als ja, als... want er werd vaak afgebeld. Al tijd was er wel iets. In ieder geVal had zij iets in huis. Toch goed dat er nog een bakker op 't durp was. Al zat Izeboud er niet meer in... Ze wist eigenlijk niet waar Izeboud tegenwoordig woonde. Wie weet, alles ging zo vlug vandaag de dag. Ze wist ook niet meer of het nou Izebout was met een t, of Izeboud met een cl. Affijn, ze kon het niet meer vragen, en de spelling ver anderde ook steeds. Toch is die spelling niet he lemaal onbelangrijk. Er ko men wel Izebouten voor, net als Herebouten, Herre- bouten en Claarbouten en nog veel meer. Dat zijn ech ter andere bouten. Normaal is het in Zeeland Izeboud. De meeste wonen op Wal cheren. Het telefoonboek van Nederland geeft zo.'n zeventig Izeboud-families, de helft in onze provincie. Cijfers zijn maar betrekke lijk. De naam Izeboud moet een oude voornaam zijn: Ize, Ie- se komt van het Germaanse woord voor 'ijzer'. Dat boud is het oude bald en be tekent 'dapper, sterk, stout moedig'. In het Latijn werd deze Germaanse voornaam tot Isebaldus: 'sterk en dap per als ijzer'. Toen mevrouw IJzebaart de winkel uitliep, kwam ze buurvrouw Cevaal tegen. Die moest natuurlijk ook nog iets kopen. Voor mor gen, voor het geval dat.,. Zou ze mevrouw IJzebaart zeggen dat zij het laatste taartje had? Ach, laat maar doen. Als ze morgen niet kwamen, zou ze haar taartje altijd nog naar bure Cevaal kunnen brengen. Lo van Driel ABRAM MAGARES m/a- ?tzd - ÖJJÏT '71 JAAR. IT. MÜDELBT1RG i.v ZEELAND, foto Dirk-Jan Gjeltema leefde hij in goeden doen; zijn zoon bracht het tot professor aan cle Friese universiteit in Fra- neker. Zo heeft Goudbeek een soort top-tien samengesteld van be driegers en oplichters. Fraude met melk (water erbij) en ande re levensmiddelen en het ontdui ken van de belasting komen aan de orde. Ook een verkiezings fraude (in 1899) te Arnemuiclen: vissers werden te Vlissingen op gewacht en omgekocht met geld, drank en rookwaar om op Benjamin Franse te stemmen. En de opmerkelijke diefstal van een in 1637 op de Noord-Beve- landse kust aangespoelde wal vis (die verdween naar Veere, werd daar in stukken gehakt en verkocht). Genealogie-expert Leo Hollestelle legt in twee workshops uit hoe gegevens over criminele voorouders te achterhalen zijn. Mensen met zo'n voorouder treffen het, zegt Goudbeek. Dankzij de strafrech telijke archieven is daarover meer te vinden dan over de bra ve burgers. Hoe je archieven, bronnen en fa milieverhalen kunt combineren tot een boeiend verhaal, vertelt schrijfster Nelleke Noordervliet in een lezing (na afloop signeert zij haar werk). Voor het eerst is ook het Van de Perrehuis toegan kelijk en kunnen mensen met ex perts overleggen over het over dragen van familiedocumenten, foto's en films aan het archief. De van oorsprong Zeeuwse snoepfabrikant Perfetti-van Melle zorgt voor zoete steekpen ningen. Rinus Antonisse Abraham Magaris, alias Johan Cato Kamerling; een oplichter uit de 18e eeuw. illustratie Zeeuws Archief Heeft u criminele voor ouders en zo ja, wat hadden ze op hun kerfstok? Hoe daar achter is te komen wordt zaterdag 14 oktober uit de doeken gedaan tij dens de landelijke archie vendag in het Zeeuws Ar chief te Middelburg. Het is één van de vele program ma-onderdelen waaraan be zoekers kunnen deelnemen. Thema: Firma List Be drog uit de Zeeuwse geschie denis. Het is de derde keer dat het Zeeuws Archief een groots opgezette archievendag organi seert, vertelt Roosanne Goud beek, medewerker communica tie. De bedoeling is meer be kendheid te geven aan de archie ven. Dat is niet overbodig, zegt ze, want veel mensen weten niet welke schat aan inteiessante in formatie opgetast ligt. Informatie, die voor de 'gewone burger' gewoon toegankelijk is. Tijdens de archievendag is de drempel heel laag, stelt Goud beek. „Mensen kunnen alles vra gen, het hele huis is open. Je krijgt een goede indruk van wat een archief is. Je ziet niet alleen de studiezaal, ook de rest. Bij voorbeeld ook het restaura tie-atelier is open, de restaurato ren en de behoudsmedewerkers zijn aan het werk.-" Ze onderstreept dat de archie ven altijd, dus niet slechts een dag per jaar, royaal toeganke lijk zijn voor de mensen. „De ar- De Bank van Lening in de Sint-Janstraat te Middelburg werd begin 18e eeuw bedrogen door Jan Willem de Crane. illustratie Zeeuws Archief chieven zijn er voor iedereen en ze zijn gratis toegankelijk. We verlenen best veel diensten, maar het is nog te onbekend wat je allemaal te weten kunt ko men. Over de geschiedenis van je eigen huis en die van je woon omgeving, over je voorouders." Het Zeeuws Archief doet ook mee met een proef om een digita le kijk in de bestanden van het Kadaster mogelijk te maken, zo dat niet langer onhanteerbare leggers doorgeworsteld moeten worden. Vanwege het thema Firma List Bedrog uit de Zeeuwse ge schiedenis maakt het archief een selectie van stukken over be driegers en oplichters in het ver- Zeeuwse getijhaventjes, was de simpele voorziening bedoeld voor het verschepen van land bouwproducten. Een haven- dam, afmeergelegenheid en er achter een spuiboezem. Daar mee moest de haven op diepte worden gehouden door bagger te verwijderen. Bij hoogwater liep de spuikom vol water, bij laagwater ging een schuif open en stroomde het er weer uit, zo doende de blubber wegspoe lend. Het is inmiddels allang verle den tijd. Na het op deltahoogte brengen van de zeedijk in de ja ren zeventig van de vorige eeuw is de al kwakkelende havenfunc tie definitief vervallen. Ook de spuiboezem werd opgeruimd. Nu i,s het haventje vrijwel hele maal dichtgeslibd. De haven- dam en de ringdam van de spui kom liggen er nog, vertelt mede werker Ad Beaufort van eige naar waterschap Zeeuwse Eilan den. Waarom is het haventje bij de dijkverzwaring niet meteen opgeruimd, zoals op veel plek ken in Zeeuws-Vlaanderen ge beurde? „Eigenlijk omdat nie mand er belang bij had om het op te ruimen of in stand te hou den. Men wilde er geen geld aan besteden om het op te ruimen", zegt Beaufort. Voor de veilig heid van de waterkering was het ook niet nodig, legt hij uit. De zeedijk ligt erachter. „Als het haventje bij wijze van spre ken wegspoelt, is er niks aan dë hand." Beaufort beschouwt het als een markant punt in het landschap. „Ik vind zelf dat het moet blijven, het is toch cultu reel erfgoed." Om te voorkomen dat de natuur het allemaal op ruimt, dient er wel een beetje onderhoud aan uitgevoerd te worden, geeft hij aan. Enkele jaren geleden is er nog wat aan de havendam gedaan en ook bij de recente verzwa ring van de dijkglooiingen is ge zorgd voor een keurige aanslui ting tussen dijk en dam. Alles zins de moeite waard, stelt de medewerker van het water schap. Rinus Antonisse Toch een kanttekening. Aan de einder verdringen de fabrieken van het Antwerpse haven- en industriegebied elkaar. De koel torens van de kerncentrales bij Doel zijn niet te missen. Hier Zeeland grossierde vroeger in haventjes. Veel zijn-er verdwe nen, in onbruik geraakt of heb ben een andere bestemming ge kregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erf goed, met illustraties van Adri Karman. Deze week: het haven tje van de Zimmermanpolder bij Rilland. wordt goed duidelijk dat de mo tor van de Vlaamse economie tot op de drempel van Zeeland is opgerukt. De havendam moet er, aan de bekleding en de verweerde hou ten palenrij te zien, al geruime tijd liggen. Om precies te zijn ruim honderd jaar. Wanneer het haventje in gebruik is geno men, is niet bekend. Meestal wordt 'omstreeks 1890' aange houden. De Zimmermanpolder zelf werd als jongste polder tus sen Sloedam en Rilland in 1883 bedijkt en kreeg de naam van J. C. Zimmerman, ambachtsheer van Maire. Uiteraard, zoals bij de meeste Vanaf de aangenaam ouder wets aandoende havendam bij het sluimerende haventje van de Zimmermanpolder on der Rilland is het zicht op de Westerschelde grandioos. Aan de overkant priemt de toren van de walradarketen op de hoek bij het Verdronken Land van Saeftinghe de lucht in. Op het water glijden schepen onver stoorbaar voort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23