Kustmarathon blijft kleinschalig PZC Principiële damgoeroe trekt zich terug Toch bonus voor wereldrecord Kiplagat De Jong wil koste wat het kost spelen 19 Organisator Lein Lievense overweegt wel om tribune in Zoutelande te plaatsen Wereldkampioenen zijn weer thuis Sijbrands respecteert contract 1 x mm tv n dinsdag 10 oktober 2006 uan onze sportredactie DEN HAAG - Atlete Lornah Ki- plagat krijgt alsnog een bonus voor het wereldrecord, dat ze zondag liep tijdens het WK op I de weg in het Hongaarse Debre- De Internationale Atletiekfede- ratie IAAF kwam na protest van de atlete en haar manager/echt genoot Pieter Langerhorst terug op een eerder besluit, om geen bonus van 50-000 dollar uit te keren. Direct na afloop van de eerste editie van het WK op de weg (dat in plaats is gekomen van het WK halve marathon) bleek dat er wel een winstpre mie van 30.000 dollar was, maar geen bonus voor het wereldre cord. En dat leidde tot onbegrip bij Kiplagat en Langerhorst. „Een- wereldrecord is een we reldrecord. Wie op de baan een wereldrecord vestigt, krijgt een premie. Dus waarom niet op de weg", zo vroeg Langerhorst zich at Na de persconferentie van Ki plagat kwam de IAAF terug op haar eerdere besluit. Lornah Ki plagat won de wedstrijd van 20 kilometer in Debrecen in een tijd van 1 uur, 3 minuten en 21 seconden. Ze liep daarmee het vijf jaar oude record van de En gelse Paula Radcliffe uit de boe ken. De atletiekunie (KNAUj besloot na die prestatie om Kiplagat tot lid van verdienste te benoemen. Het ceremonieel had gistermid dag plaats na aankomst van de ■wereldkampioene en -record houdster op Schiphol. Voorzit ter Wim Sloótbeek noemde Kip lagat een atlete die 'met meer oranje loopt dan vele andere Ne derlanders'. GPD rinor Roeland van Vliet GOES - De organisatie van de Kustmarathon wil het evene ment ook in de toekomst het liefst wat kleinschalig houden, al wordt dat moeilijk. De wed strijd van Burgh-Haamstede naar Zoutelande wordt name lijk steeds populairder en beken der. „Het groeit ons onderhand boven de pet", stelt Lein Lie vense daags na de vierde editie. „Maar nog wel op een positieve manier." Zaterdag stonden 582 hardlo pers aan het vertrek. Dat waren er weer meer dan in 2005, toen i ei ook al een 'record' werd neer gezet. Zondag deden nog eens 1500 mensen - tegenover 800 in 2005 - mee aan de tweede Wan- dèlmarathon. Lievense: „En we hadden op beide dagen toeschou- wersaantallen tussen de vijf- en tienduizend." De organisator sprak, mede van wege het goede weer, van een 'geweldig sportweekeinde'. Hij kreeg van zowel de hardlopers, die hij aan de finish allemaal de hand schudde, als de wande- laars bijna alleen maar goede 'reacties. „Ik heb het gastenboek onze internetsite gelezen. Dan krijg je pas door wat de mensen voor de Kustmarathon voelen. Omdat ik constant druk was met de organisatie heb ik KUSTMARATHON het op de dag zelf niet zo heel goed meegekregen, maar het schijnt een mooie marathon ge weest te zijn." Lievense verwacht dat het aan tal deelnemers volgend jaar rich ting de 750 zal gaan. Hij denkt dat het ook dan nog wel te be happen zal zijn, al liep het ver keer dit jaar al redelijk vast tus sen Burgh-Haamstede en Zoute lande en waren sommige dorpen lastig bereikbaar. „We houden vast aan de bovengrens van dui zend deelnemers. Zouden het er meer worden, dan is het cen trum van Burgh te klein." Charme In Zoutelande, waar de finish lijn in de Langstraat is getrok ken, bemerkte Lievense zater dag al een ruimteprobleem. Doordat het laatste stuk voor de eindstreep - zo'n driehonderd meter - met dranghekken is afge zet, zijn de winkels en horecage legenheden zeer lastig bereik baar. De meet elders trekken, is volgens de organisator geen op tie. „We blijven hoe dan ook in Zoutelande. En ik vind toch ook dat de finish in de Langstraat hoort. Natuurlijk is er meer ruimte op verschillende andere plaatsen in het dorp, maar dan verliest de finishlocatie zijn charme." Lievense overweegt nu een tribu ne neer te zetten aan de overzij de van de winkels, ter hoogte van de eindstreep. „Daar hangt een prijskaartje aan van zo'n zeshonderd euro, wat best veel is voor een kleine organisatie. Maar ik heb bij de Delta Profronde gezien hoe mooi dat voor het publiek en de sponsors kan zijn. Als we inderdaad onge veer 750 deelnemers gaan trek ken, kunnen we, denk ik, bijna niet anders. Dan moeten we het wel wat professioneler aanpak ken." Gisteren meldde zich overigens al de eerste inschrijver voor 2007, Een Duitser, die op vakan tie is in Zoutelande en zaterdag van de Kustmarathon hoorde, sprak Lievense gisteren aan. „Of hij zich al voor de volgende editie kon aanmelden? Maar dat is nog niet mogelijk", legt Lie vense uit. „We gaan nu even uit rusten. Het organiseren van een marathon is namelijk ook top sport. Vanaf januari gaan we weer verder. Vanaf dan kunnen mensen zich ook weer inschrij ven." Benitez windt zich op over blessure Kuijt DEN HAAG/LIVERPOOL - hamer Rafael Benitez van Li- is boos dat Dirk Kuijt jog bij de selectie van het Neder elftal zit, terwijl hij gebles- leerd is. „Ze willen bekijken of tij woensdag nog kan spelen, hij is niet fit en als hij rust neemt ben ik hem drie of vier wedstrijden aldus de coach in de Li- ■erpool Echo. een woordvoerder van KNVB is er inmiddels over- geweest met de medische |f van Liverpool. De enkel an Kuijt is gisteren onderzocht n het ziekenhuis en de spits van zal hoe dan ook niet in de EK-kwalificatie- tegen Albanië, mor- enavond in Amsterdam, iénitez vindt dat voetbalbon en die internationals opeisen okeen deel van het salaris moe- betalen, „Waar is de compen als ik Kuijt straks vier we en kwijt ben vanwege die bles- ire? Ik vind dat een nationale sowieso de helft van het sa- zou moeten betalen in de van de interlands. En een speler geblesseerd raakt, ©eten ze het salaris voor hun ikening nemen, net zo lang tot fit is." blessure van Kuijt valt overi mee. De aanvaller kreeg teen in het ziekenhuis te ho- in dat zijn enkelbanden slechts ju verrekt. Hij weet nog niet anneer hij weer inzetbaar is. >oete brutale pits Berbatov - De Bulgaarse interna- >nai Dimitar Berbatov krijgt n boete, omdat hij te brutaal geweest tegen vice-voorzitter i'dan Letsjkov van de Bulgaar- bond. Die had kritiek geuit (le dragende spelers van Bul- dje. Ze zouden zaterdag tij- ns het duel tegen Nederland ■1) niet alles hebben gegeven. hij dat vindt, moeten we maar laten spelen", zei Ber- tov. Dat komt de spits van 'ttenham Hotspur volgens Let-- op een geldstraf te staan, volgens de reglemen- Maar ik zeg niet hoe hoog boete is", aldus de bondsbe- lurder, die Bulgarije als spe- in 1994 naar de halve finale het WK kopte. GPD/RTR De Nederlands liockeysters dalen na een nacht feesten in Madrid op Schiphol de vliegtuigtrap af. van onze sportredactie SCHIPHOL - De Nederlandse hockey- sters zetten gisteren weer voet op Ne derlandse bodem. Met de gouden medail les rond hun nek werden de wereldkam pioenen op Schiphol uitgebreid gehul digd. De hockeysters, bij wie 's werelds beste speelster Minke Booij de enorme beker mocht dragen', vierden hun in het Spaanse Madrid behaalde wereldtitel in GrandCafé Livingstone. Veel tijd voor festiviteiten was er niet, want de vrouwen werden 's avonds meteen ver- foto Vincent Jannink/ANP wacht in de televisieprogramma's Hol land Sport en Pauw&Witteman. De Ne derlandse hockeysters waren zondag in de finale van het WK in met 3-1 te sterk voor Australië. GPD Ton Sijbrands maakte gisteren bekend dat hij stopt met per soonlijke wedstrijden. De voor malig wereldkampioen dammen is de nieuwe regels van de sport beu. Een portret van een princi piële en controversiële sporter. door Roy Hammink DEN HAAG - Apeldoorn, NK dammen, 1993. De locatie, het nieuwe gemeentehuis, wordt ge renoveerd en de bouwvakkers doen dat uiteraard niet geruis loos. Ton Sijbrands stapt op als er te veel herrie blijft doorklin ken in de speelzaal. De zesvoudig Nederlands kam pioen, tweemaal wereldkampi oen, vindt het een vorm van ama teurisme en de man die er zelfs voor pleit dat damstenen een on derlaag van vilt moeten hebben om bij een zet zo min mogelijk geluid te maken wil zich daar niet aan conformeren. Het is Ton Sijbrands ten voeten uit. Principieel, controversieel ook. Gisteren maakte de 56-jarige in woner van Muiden op zijn web- log van de Volkskrant bekend dat hij in 2007 niet meedoet aan het WK in Hardenberg en stopt met het spelen van persoonlijke wedstrijden. De nieuwe regels van de sport waar hij als elfjarig Amsterdams jochie van bezeten raakte, stuiten hem tegen de borst. Dopingcontroles Sijbrands is bijvoorbeeld mordicus tegen dopingcontro les. De (internationale damauto- riteiten hebben dat artikel ech ter allemaal opgenomen in hun reglement, al is het maar orn in Damlcgende Ton Sijbrands heeft besloten zijn loopbaan te beëindigen. de mondiale sportwereld niet tot een paria te verworden. Doordat de Nederlandse bond instemt met de dopingpara- graaf, heeft regerend Neder lands kampioen Kees Thijssen (net als enkele ander toppers) van sportkoepel NOCNSF de A-status gekregen: financiële steun om beter te kunnen preste ren. Ook op het gebied van de spelre gels houdt Sijbrands vast aan zijn principes. Zijn sport kent een grote remisemarge; een top per moet zelfs in een eindspel vaak berusten in een puntende- ling met twee schijven meer. Vernieuwers in het dammen wil len dat er een gradatie komt in de remise; de zogenaamde 'plus remise' voor degene die wel voordeel op het bord heeft, maar te weinig voor een echte ze- foto Koen Suyk/ANP ge. Romanticus Sijbrands ziet dat echter als vloeken in de kerk. Ook het sterk inkrimpen van de bedenktijd als een partij langer dan zes uur duurt, is voor hem niets minder dan heilig schennis. Sijbrands trok zijn conclusies nadat de organisatie van het WK hem meldde geen conces sies te willen doen aan het te hanteren reglement, al geeft hij LUTTEN - Het besluit van dammer Ton Sij brands om te stoppen met de actieve wedstrijd sport heeft geen gevolgen voor nieuwe pogingen om het wereldrecord blindsimultaandammen te verbeteren. Contractueel gezien heeft Sijbrands zich ver plicht om zijn eigen record nog twee keer aan te vallen. Een woordvoerder van het bedrijf Wild- lcamp BV uit Lutten heeft gemeld dat de dammer zich aan die afspraak zal houden. Als tegenpresta tie biedt Wildkamp hem tot zijn 65e levensjaar fi nanciële ondersteuning. GPD op zijn weblog aan dat ook zijn leeftijd een rol speelt in zijn be sluit. Het schrijven markeert het ech te einde van de internationale loopbaan van Sijbrands, die de laatste vijftien jaar slechts mondjesmaat zijn kunsten ver toonde in toptoernooien. De damprof speelde gewoon zijn partijtjes mee in de nationale clubcompetitie (zijn club Excel sior uit Rosmalen gaat ervan uit dat Sijbrands het net gestarte s.eizoen normaal afmaakt), ver zorgt (al sinds 1976) de wekelijk se damrubriek van de Volks krant en zette in 2004 een fabu leus wereldrecord blindsimul taan neer. De dammer speelde 24 partijen tegelijk, zonder bord en schijven. Na 24 uur en 29 mi nuten had hij er twintig gewon nen, vier partijen eindigden in remise. Het tekent het enorme brein van Sijbrands, die in 1967 op zijn ze ventiende voor het eerst Neder lands kampioen werd en in 1972 en 1973 de wereldtitel pakte. Hoewel dat ruim drie decennia geleden is, wordt hij wordt dooi- velen in de kleine damwereld nog steeds gezien als 'de beste speler van de wereld'. Door zijn afscheid zal hij nooit kunnen waarmaken of hij die papieren titel waard is. Sijbrands zal zijn energie en kennis gaan aanwen den voor het in boekvorm vast leggen en becommentariëren van zijn beste, interessantste en meest gedenkwaardige partijen. Hij denkt voor die missie 'in het gunstigste geval tien a vijftien jaar' nodig te hebben. Want de damgoeroe laat zich ook buiten het bord niet graag opjagen door de tijd. GPD Landis vol in de tegenvaanval DEN HAAG - Tour de France-winnaar Floyd Landis wil deze week op zijn eigen website aantonen dat hij ten on rechte is beschuldigd van dopinggebruik. De wielrenner wil zijn verdediging openbaar maken en heeft de krant USA Today reeds inzage gegeven in zijn powerpoint-pre- sentatie. Landis zegt aan te willen tonen dat er is ge knoeid bij de dopingtest in Frankrijk. De coderingen van de A- en B-staal zouden niet met el kaar overeenkomen en de renner vindt de contra-experti se daarom onrechtmatig. Hij ontkent niet dat de eerste po sitieve urinestaal van hem is. Ook klaagt hij het Ameri kaanse antidopingbureau USADA aan. Het bureau zou zijn verzoek tot seponeren hebben geweigerd voordat Lan dis een weerwoord mocht geven zoals in de regels is vast gelegd. Tot slot meent Landis dat er bij de dopingtest niet de testosteronwaarden zijn gemeten die volgens het do- pingreglement moeten leiden tot schorsing. GPD Steels in gemeenteraad Sint Niklaas SINT NIKLAAS - De Belg Tom Steels kan aan een nieu we loopbaan beginnen. De voormalige topwielrenner is gisteren gekozen als gemeenteraadslid in Sint Niklaas. Steels (35) komt in de raad als lid van de linkse sp.a-Spi rit-Groen!-lijst. Die partij was in Sint Niklaas veruit de grootste partij. Steels stond veertiende op de kieslijst en dat was precies genoeg om in de raad te komen. De wiel renner, die nog onder contract staat bij de ploeg van Davi- tamon, kreeg 1034 voorkeursstemmen. GPD Huizinga laat NK judo schieten SCHIEDAM - Judoka Mark Huizinga heeft besloten de nationale titelstrijd op 28 oktober in Rotterdam te laten schieten. De negenvoudig nationaal kampioen wil zich na een lange rustperiode volledig richten op de opbouw naar het nieuwe seizoen. „Ik had graag mijn tiende titel willen winnen, maar ik weet dat een goed opgebouwde voorbe reiding op het nieuwe seizoen nu belangrijker is", zegt Huizinga. ANP Nieuwe tegenslag voor Castelen DEN HAAG - Feyenóord kan pas na de winterstop weer over Romeo Castelen beschikken. De aanvaller werd giste ren geopereerd aan zijn enkel. De rechtsbuiten trainde vo rige week weer mee met de groep, leek dichtbij een ren tree, maar bleef toch last houden van het gewricht. Caste len liep de blessure in de voorbereiding op en kwam dit seizoen nog niet in actie. Ook Pieter Collen zal pas vanaf januari weer in actie kun nen komen. De Belgische verdediger raakte al verschillen de keren geblesseerd aan zijn schouder en onderging daar om gisteren eveneens een operatie. GPD WK-zwemmers niet naar NK DEN HAAG - De Nederlandse deelnemers aan de WK zwemmen van 18 maart tot en met 1 april in Melbourne doen dit jaar niet mee aan de NK kortebaan. Technisch di recteur Jaceo Vei'haeren zei gisteren in die periode de voorkeur te geven aan een trainingskamp in Zuid-Afrika. De NK staan van 15 tot en met 17 december op het pro gramma in zwembad De Welle in Drachten. GPD Want je krijgt het vertrouwen als centrale middenvelder en dat is de positie die je ambieert. „Klopt. Het is de positie waarop ik in de jeugd bij Ajax altijd heb gespeeld, op 'vier', kort voor de verdediging. Op die plek wil ik me richten en stapsgewijs beter worden. Ook bij HSV krijg ik nu die kans." door Dick Sintenie AMSTERDAM - Nigel de Jong hield een pijnlijke knie over aan het duel met Bulgarije, maar hij wil morgenavond koste wat kost spelen tegen Albanië. Dat komt omdat hij van bondscoach Mar co van Basten het vertrouwen krijgt als centrale middenvel der. Het is de positie die hij am bieert, maar waar hij sinds zijn jeugdjaren bij Ajax nog maar zelden speelde. Wat is er precies met je knie? „Ik gleed uit op dat waterveld in Bulgarije, maar mijn stand been bleef staan. Mijn knie kreeg een opdoffer. Tijdens de wedstrijd voelde ik er niet zo veel van, dan zit je vol adrenali ne. De pijntjes komen meestal een paar uur later. Ik heb last van de buitenmeniscus van mijn rechterknie, de knie waaraan ik eerder dit jaar ben geopereerd." Daar zou je nu toch geen last meer van moeten hebben? „Dat had ik ook niet tot twee weken geleden, toen ontstond er wat irritatie. Probleem is dat er telkens vocht in de knie komt en dat ik met HSV en het Neder lands elftal in deze fase veel wedstrijden speel." Rust zou de knie goed doen? „Daar is met de medische sta ven van Oranje en HSV wel over leg over. Ik ben 21 jaar, mijn knie moet nog dertien jaar mee. De wedstrijd tegen Albanië haal ik wel, dat moet geen probleem zijn. Ik wil die wedstrijd ook perse spelen." Maar de resultaten van HSV zijn niet om over naar huis te schrijven. „Nee, dat zit niet echt mee. Maar ik ben bij Ajax opge groeid, ik weet dat er wat kriti sche klapjes worden uitgedeeld als je niet wint." Was je zaterdag tevreden over je eigen spel tegen Bulgarije? „Ik vond het redelijk gaan. Ik ben kritisch op mezelf, het kan nog beter, maar er zit wel een stijgende lijn in. Ik ben iemand die de bal graag achterin op haalt, maar ik moest bij de op bouw nu juist wegblijven om ruimte te maken. Elkaar coachen is dus heel belangrijk." En als je het niet meer weet, geef je de bal gewoon aan je goe de vriend Robin van Persie. „Ja, hij heeft het aardig ge daan." Aardig? „Ja, we moeten 'm niet te veel veren in zijn kont steken... Nee, grapje, hij heeft het heel goed ge daan. Hij speelt bij Arsenal als tweede spits dus hij weet wat er van hem wordt verwacht. Robin is in de vorm van zijn leven. Ik ben blij met hem." GPD PJpW,™™/h ■ïv.' |Pg|iP' «aas» Nigel de Jong (rechts) trainde gisteren in de Arena apart met fysio therapeut Leo Echteld. foto Hans van Weel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19