Geen zichtwerkkoud PZC De diversiteit van Walter Hagenaars Achttien kandidaten zingen Zeeuws Rechter wil overleg ProRail en Vrom over Zeeuwse Lijn 17 Stalker moet ex met rust laten Hooikoorts aan vooravond van lustrumeditie dinsdag 10 oktober 2006 rioorAector Dooms MIDDELBURG - Het slacht offer van stalking heeft nog re gelmatig nachtmerries. De vrouw maakte gisteren op de zit ting van de Middelburgse poli tierechter gebruik van het spreekrecht. De Vlissingse ver telde in haar eigen woning voor haar ex-partner onder te moe ten duiken. „Ik doe alle deuren op slot en de gordijnen dicht. Ik ben al maan den niet weg geweest", zei ze. De veertigjarige verdachte uit Vlissingen bleef stoïcijns onder het verhaal van zijn vriendin, met wie hij negen jaar een knipperlichtrelatie heeft gehad. Politierechter M. Meeuwisse veroordeelde de Vlissinger con form de eis tot 100 uur werk straf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met verplicht reclasseringscontact. De man kreeg verder een contact- en straatverbod opge- legd. De verdachte heeft het slachtof fer tussen vorig jaar 19 decem ber en 18 februari voortdurend bestookt met ongewenste tele foontjes, hij reed zowat dage lijks door haar straat en belde te pas en te onpas aan bij haar wo ning waarbij hij haar bedreigde met de dood. Ook vond de politierechter be wezen dat hij 14 mei in Vlissin gen de vriend van de zuster van het slachtoffer met een mes heeft bedreigd. De man gaf al leen toe door de straat te heb ben gereden. „Ik wil mijn spul len terug", zei hij herhaaldelijk. De vrouw reageerde dat ze niets meer van hem heeft. „U moet uw ex een nieuw leven gunnen", merkte officier van justitie H. den Hartog op. De verdachteheeft een strafveiie- den. Zo is hij al eerder veroor deeld voor poging doodslag en mishandeling. „Uit het strafblad blijkt dat de ze man het geweld niet schuwt", wees de officier op zijn geweld dadig gedrag. De Vlissinger zei in Terneuzen te werken en naar Zelzate te willen verhuizen. „Ik wil vrede." kunst door Emile Calon Nimmer had Peter van Damme gedo ken. Ja, als kind wel eens met zo'n speelgoedmaskertje en een paar eenvou dige flippers. Maar echt duiken? „Nee." Sinds april dit jaar is hij officieel lid van het duikteam van de Terneuzense brandweer en ligt hij regelmatig in het water. Afgelopen zaterdag nog, tijdens een oefening in een zijtak van het Ka naal van Gent naar Terneuzen. Daar moest hij samen met een paar collega's op zoek naar een 'drenkeling'. Donker, geen zicht en een hoge werk druk. Dat zijn in de regel de omstandig heden waaronder een brandweerman moet duiken. Daar komt vaak ook nog kou bij. Want de brandweer duikt niet alleen zomers maar ook op tijden dat sportduikers alleen maar dromen van duiken of uitwijken naar meer exoti sche oorden dan het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De psychische druk is volgens Eric de Brandweerduikers Theije hoog, want bijna altijd is er haast geboden. Zeker als het om een ver- drinkingsgeval gaat. „Dan telt elke mi nuut." De Theije is een van de weinige ervaren duikers in het Terneuzense team. Hij duikt al vele jaren en heeft als sportduiker meer dan driehonderd dui ken op zijn naam staan. Hij weet dan ook als geen ander dat er verschil is tus sen sportduiken en het werk van een brandweerduiker. „Ontzettend veel ver schil. Sportduikers duiken voor hun ple zier. Wij, omdat het moet. Omdat er iets of iemand in het water ligt." Een groot verschil is ook dat een sport duiker altijd met een partner te water gaat. Brandweerduikers werken in het water alleen, maar zijn wel via een lijn verbonden met collega's die opjie. w-al staan. - Door het ontbreken van een eigen duik team moest het Terneuzense korps ja De duikers van de Terneuzense brandweer oefenden zaterdag in een zijarm van het Kanaal van Gent naar Terneuzen het op sporen en 'afvoeren' van een drenkeling. foto Peter Nicolai renlang een beroep doen op ervaren sportduikers uit de regio en duikers van het korps Middelburg/'Vlissingen. Dat betekende dat die duikers meestal te laat waren om nog' een leven te redden en alleen nog maar konden 'bergen'. Dat éne uur na een ongeval, dat is vol gens De Theije ontzettend belangrijk. „Niet voor niets spreken we over het gouden uur." Daarna is de kans om een verdrinkingsslachtoffer nog tot leven te wekken verkeken, aldus de duikleider.. In 2003 besloot de Terneuzense gemeen teraad geld vrij te maken voor het opzet ten van een brandweerduikploeg. Van de vrijwilligers en beroeps van het korps hadden er achttien interesse in de opleiding. Onder hen ook Van Damme. Aanvankelijk niet, zo bekent hij, want hij had het al druk genoeg om zijn ande re specialisatie - het gaspak - bij te hou den. Hij heeft echter geen spijt van zijn aanmelding, hoewel de opleiding 'wel zwaar is'. Tijd om nu ook eens lekker te duiken in de Oosterschelde, daar te kij ken naar al het natuurschoon, heeft hij nog niet gehad. Hij is dat wel van plan, want hij wil ook wel eens wat anders zien dan troebel water. Zo troebel dat het verschil tussen een Porsche en een Opel Mondeo wegvalt, lacht hij. Enige tijd terug zocht hij in opdracht van de politie naar een wrak onder water. Hij dacht een Porsche gevonden te hebben. Het was echter een Opel. Sinds april is het Terneuzense korps operationeel en heeft het twaalf dui kers, waarvan er drie op kunnen treden als duikploegleider. Ook heeft het korps een speciale auto die ingezet wordt bij een duikalarm of een gas- alarm. Die kleine vrachtwagen is op aanwijzingen van het korps speciaal in gericht en trekt, ervaart De Theije keer op keer, de nodige belangstelling van andere korpsen. „Een auto met deze dubbele functie bestaat elders niet." Volgens brandweerofficier Eric Diele- man rijdt die auto met aan boord twee duikers, een duikleider en de chauffeur vier tot zes minuten na alarmering de straat op. De duikers hebben dan hun pakken al aan en bevestigen hun appa ratuur onder het rijden. Als ze ter plaat se komen, hebben de brandweerlieden van de eerste tankautospuit de plek des onheils al verkend en kunnen de dui kers direct te water. Als uit de eerste melding blijkt dat het om een groot on geval gaat, waarbij meerdere mensen te water zijn geraakt, wordt in de regel ook de hulp ingeroepen van de andere duikteams uit Middelburg/Vlissingen of Goes. Dieleman: „Wij helpen elkaar." Het Terneuzense team treedt om die re den ook op bij calamiteiten in West- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Die korpsen hebben namelijk niet de beschikking over een eigen duikteam. Tot verrassing van velen slaagde de Ter neuzense ploeg er direct in tijdens regio nale wedstrijden door te dringen tot de finale, Een mooie opsteker, aldus De Theije. Dat ze onlangs tijdens die finale achtste en laatste werden, doet daar niets aan af. Van Damme: „Wij zitten bij de acht beste brandweerduikploe- gen van Nederland." door Jan van Ommen DEN HAAG - Spoorbedrijf Pro- Rail en staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer moeten snel rond de tafel om te praten over tussentijdse geluids- en tril lingsmaatregelen op het spoor traject Roosendaal-Vlissingen. Staatsraad Th. Drupsteen van de Raad van State riep gisteren tijdens een spoedprocedure de woordvoerders van ProRail, ha venbedrijf Seaports en het mi nisterie van Vrom (Milieube heer) op tot overleg. Hij vreest dat het gesteggel over de geluids overlast van goederentreinen op nieuw zal ontaarden in een juri dische loopgravenoorlog waar niemand, zeker de aanwonen- den niet, iets mee op schiet. Of het tot een constructief over leg zal komen, is nog de vraag. Vrom, de gemeenten langs het spoor en de aanwonenden staan lijnrecht tegenover ProRail en Seaports. De laatsten beenden boos naar de Raad van State om dat staatssecretaris Van Geel een aantal nadere eisen verbon den aan een besluit om de ge luidsnormen langs het spoor aan te passen. De besluiten maken deel uit van een geluidsaneringprogramma dat vanaf 2009 moet leiden tot een aanvaardbaar geluids- en trillingenniveau langs het spoor. ProRail meent dat het niet alle maatregelen in één keer kan nemen en dat het spoor bedrijf tot 2009 de tijd heeft om aan alle landelijke geluidsregels te kunnen voldoen, De staatssecretaris wil met steun van de gemeenten de ko mende jaren tot 2009 de herrie en trillingen terugdringen met een tijdelijk een snelheids- en wagonlimiet. Vrom vindt dat op het spoortraject Roosen daal-Vlissingen de goederentrei nen niet harder dan zestig kilo meter per uur mogen rijden. En per week mogen er 's avonds niet meer dan 260 goederenwa gons en 's nachts niet meer dan 344 wagons over het spoor. ProRail en Seaport zijn woe dend dat Van Geel opnieuw met deze beperking op de proppen komt. Immers, vorig jaar nog veegde de Raad van State een aan ProRail opgelegde dwang som van tafel die dezelfde beper kingen bevatte. De Raad van State vond toen dat de onder bouwing van de dwangsommen niet deugde. Overigens was die dwangsom opgelegd door een aantal Zeeuwse gemeenten op grond van het Besluit geluidhin der spoorwegen(Bgs). Maar het Bgs is op 22 april 2005 gewij zigd, waardoor de gemeenten niet langer dwangsommen aan ProRail kunnen opleggen. Om iets aan de herrie te kunnen doen moesten Goes en Kapelle eerst bij het ministerie van Vrom aankloppen. Die besloot geen dwangsom op te leggen, maar het geluidsnormenbesluit aan te scherpen. Staatsraad Drupsteen zei dat hij gaat uit zoeken of Vrom dergelijke beper kende eisen in het geluidsnor menbesluit mag opleggen. Vol gens ProRail handelde Van Geel in strijd met het Bgs. ProRail is fel gekant tegen de be perking van het aantal en de snelheid van de goederentreinen van en naar de autoterminal in Vlissingen-Oost, de zogeheten Cobelfrettreinen. Volgens Pro- Rail moeten in dat geval alle treinen tussen Vlissingen en Roosendaal zestig kilometer per uur gaan rijden en treden er for se vertragingen op. Verdubbeld Sinds de opening in mei 2003 van de roll-on-roll-terminal in de Vlissingse haven is het aantal goederentreinen op het spoor bijna verdubbeld. De staatsraad wees ook op de verdubbeling van het aantal treinen en zei dat het dan niet vreemd is dat aan wonenden en gemeenten om maatregelen wagen. Maar of de Raad van State ProRail tot maatregelen kan dwingen, is de vraag. Mocht het rechtscollege het besluit van Van Geel schor sen dan kunnen de treinen ge woon blijven doordenderen. Uitspraak over enkele weken. Hommage aan Michiel de Ruyter, werk van Walter Hagenaars. foto Peter Nicolai door Anita Tournois TERNEUZEN - De stijl die hij toepast hangt steeds weer af van het onderwerp dat hij wil vastleggen. Omdat zijn onder werpen zeer divers zijn, maakt Walter Hagenaars gebruik van een flink aantal stijlen. Een overzichtstentoonstelling van zijn werk - acryl- en olieverf schilderijen - is momenteel te be zichtigen in de Grote Kerk in Terneuzen. Hagenaars blijkt een veelzijdig kunstenaar en gefascineerd door talloze facetten van het le ven. Een verbazend aantal on derwerpen passeert de revue wanneer men de rondgang door de kerk doet. Van zijn enorm sterke band met water en de zee maakt de kunstschilder gewag in. een flink aantal schilderijen. Ook diverse vaartuigen hebben zijn aandacht. Maar vooral Bre- tagne - zijn geliefde Armor, land van de zee - wordt op ver schillende manieren belicht. Im ponerend is Zonsopgang bij St. Malo, net als enkele werken van de. grillige rotskust, met als voor beeld Cap Fréhel: een werk op gebouwd uit talloze geschilder de vierkantjes. „Hiermee geef ik het karakter weer. Die rots is na melijk zelf ook helemaal opge bouwd uit kleine harde vierkan te stukjes rots", legt de kunste naar zijn werkwijze uit. „Ik pro beer bewust iets aan mijn wer ken toe te voegen. Zie je daar de kerk van Tholen? Die herkennen mensen amper, omdat hij aan de ze kant omgeven is door huizen. Voor mezelf heb ik die huizen bewust afgebroken, zodat er een totaal ander beeld ontstaat." Kleurrijk Jeugdherinneringen zijn vastge legd in een bijzonder werk uit 1959 van de spiritusfabriek in Bergen op Zoom, uitgevoerd in inkt en bruintinten. En in een zeer kleurrijk tafereel met zwemmende kinderen in een zwembad, gelegen onder de rook van deze fabriek. Op Divi- na Comedia, ofwel Blauwe Schuit of Narrenschip - een ab surdistisch werk, geschilderd in de stijl van Jeroen Bosch - raakt men niet uitgekeken op de bezig heden van talloze lichtzinnige schepselen. Dergelijke werken worden opge bouwd in een collageachtige stijl door het fraai aaneensme den van diverse fragmenten in een mengeling van feitelijk ma teriaal en absurditeiten en met water als thema. Voorbeelden zijn het spookschip The Flying Dutchman, een voor Terneuzen zeer toepasselijk werk, en De ontdekking van Amerika. Ande re historische feiten zijn vastge legd in Hommage aan Michiel de Ruyter (2006), wiens 400ste geboortejaar in 2007 groots zal worden gevierd en recenter het Afscheid van de veerboot. Deze werken naast Small Sail, Para de of Sail en Maritieme kunst markt tonen de band met zijn huidige woonplaats: Vlissingen. Oorspronkelijk komt Hagenaars uit Amersfoort, maar groeit op in Bergen op Zoom. In 1961 stu deert hij af aan de Academie voor Beeldende Kunsten Sint Joost in Breda, richting grafi sche- en industriële vormgeving en illustratie. Zowel nationaal als internationaal wordt hij een toonaangevend en gezichtsbepa lend reclameman, die campag nes bedenkt voor grote bedrij ven en verschillende internatio nale prijzen behaalt. Naast zijn drukke werkzaamheden als crea tive director en illustrator blijft het schilderen steeds als een ro de draad door zijn carrière lo pen. Het is een artistiek zijpad, geïnspireerd door impressionis me, expressionisme, pointillis- me en andere stijlen. Zelf is de kunstenaar redelijk nuchter over zijn kunstzinnige uitspattingen. „Ik heb eigenlijk alles te danken aan Sinterklaas. De eerste keer in 1945 kreeg ik als klein ventje een kleurboek met kleurtjes. Ga jij maar lek ker kleuren, zei mijn vader, die zelf ook schilderde. Het jaar daarop kreeg ik een schetsboek. Wasco-krijtjes en plakkaatverf volgden. Tot het Sinterklaas feest waarop ik olieverf kreeg en het jaar waarop ik met mijn vader de eerste Rembrandt-ten- toonstelling bezocht. Mijn eer ste probeersel werd een repro ductie van De Nachtwacht. Vori ge week ben ik met pensioen ge gaan en nu mag en kan ik sinds 1945 weer fijn gaan kleuren." Ex-positie: Schilderijen Walter Ha genaars, tot 15 november in de Grote Kerk, Noordstraat, Terneu zen. Geopend: ma.-vr. 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Be .film van de Deense regisseur Susanne Bier Brotherswas de favoriet van de publieksjury tij dens het festival en trok veel be zoekers. Om die reden wordt de ze nu ook vertoond in het kader van 'Film by the Sea door het jaar' After the wedding gaat over Ja cob Petersen (Mads Mikkelsen), die zich heeft gestort op het hel pen van straatkinderen in India. Als het weeshuis dat hij runt ge sloten dreigt te worden, krijgt hij een onwaarschijnlijk aan bod. Een Deense zakenman, Jor- gen (Rolf Lassgard), biedt hem vier miljoen dollar. Daar zitten echter enkele voorwaarden aan. Niet alleen moet Jacob terugke ren naar Denemarken, hij moet ook de bruiloft van de dochter van Jorgen bijwonen. Het be zoek aan die bruiloft blijkt verle den en toekomst samen te bren gen.' SEROOSKERKE (W) - De mu ziek- en danstalentenjacht Hooi koorts begint vrijdag aan haar vijfde editie. De komende maan den zijn er zes voorrondes in De Zandput in Serooskerke op Wal cheren. De kandidaten in de eerste voor ronde zijn: indierockband Sense Forward, de nieuwe Schouwse band Denfer. de hiphopacts Ga- BERGEN OP ZOOM - Rock band Ocean's Edge uit Oud-Vos- semeer presenteert vrijdag de tweede EP in cd-winkel De Wa terput aan de Bosstraat 36 in Bergen op Zoom. De presentatie begint om 19.30 briel en D-Licious en dansgroep Dance Operation. Special act is vrijdag een nieuwe combinatie van It Takes Two, leden van For The Alliance (de eerste winnaar van Hooikoorts) en twee leden van hiphopgroep 0118-Vier, te genwoordig bekend als Nul Elf Acht. Het gezelschap werkt mo menteel ook samen aan een cd. Hooikoorts begint om 20.00 uur. De andere voorrondes worden uur. De toegang is gratis. De EP getiteld Forever Seventeen telt vier eigen composities. Ocean's Edge is vaak te horen op Zeeuw se podia en won de laatste editie van de Walcherse popwedstrijd Hooikoorts. 10 november, 8 december, 12 ja nuari, 9 februari en 9 maart ge houden. De finale is donderdag 5 april. Ramses Shaffy naar Vlissingen VLISSINGEN - Zanger Ramses Shaffy geeft woensdag 15 no vember een optreden in de Vlis singse bioscoop CineCity, sa men met Liesbeth List en de band Alderliefste. Dezelfde avond wordt eerst, om streeks 19.30 uur, de documen taire Ramses (2002) van Piêter Fleury vertoond. Na afloop ver schijnt de 73-jarige chansonnier zelf op het podium.. Presentatie EP Ocean's Edge door Rolf Bosboom KAPELLE - Achttien tekst schrijvers, artiesten en bands hebben zich ingeschreven voor de wedstrijd 'Zing Zeeuws!'. De ze wordt zaterdag 25 november gehouden in De Vroone in Ka pelle, vanaf 19.30 uur. De wedstrijd is een initiatief van Stichting De Zeeuwse Tae- le. Er zijn twee categorieën: tekstschrijvers (wier nummers door anderen worden uitge- ,voerd) en Zeeuwse artiesten en bands met eigen werk dat zij nog niet eerder hebben ge speeld. Alle nummers moeten, uiteraard, in het Zeeuws zijn. De eerste categorie telt zeven kandidaten; Jokeline de Boer Suit Vlissingen, Cees Sander se uit Veenendaal, Ruben de Jong uit 's-Heerenhoek, Henny Lam- per uit Kattendijke, Jan Lauret uit Middelburg, Nelly Dey-Die- leman uit Hoek en Jannet de Schipper uit Kapelle-Biezelin- Deense favoriet van filmfestival opnieuw te zien ge. Wie hun bijdragen gaan uit voeren, is nog niet helemaal dui delijk. Al wel zeker is bijvoor beeld dat Surrender Heidi van Jannet de Schipper speelt. In de tweede categorie dingen mee: Krysus uit Middelburg, De Deurdouwers uit 's-Heeren hoek, Stik Hewoon uit Ka- pelle-Biezelinge, rapper Swensee uit Rotterdam (oor spronkelijk uit Breskens), Maar ten Bruijnes uit Bruinisse, Don der uit Aagtekerke, Crash Boo gie uit Breskens, Peter Quaak uit Groede, Willy Tournois uit Eede, Bennie Hek De Hou- does uit Utrecht (oorspronkelijk uit Terneuzen) en Leo Huibers uit Bruinisse. Voor de winnaars zijn er geld prijzen beschikbaar. De favoriet van de publieksjury ontvangt een beeldje van een zingende boer, ontworpen door de Middel burgse kunstenaar Jan Davidse. Een aantal deelnemers debu teert in de dialectmuziek, tot ge noegen van organisator Joop van den Bremen. „Ik ben erg te vreden met het feit dat we nieu we bronnen hebben aange boord." Het aantal deelnemers van achttien is volgens hem goed werkbaar. „Je kunt er een complete avond mee vullen en het zijn er ook niet té veel, waar door je het zou moeten afraffe len." VLISSINGEN - After the wed ding, een van de populairste films tijdens de jongste editie van het festival Film by the Sea, is vanavond opnieuw te zien in bioscoop CineCity in Vlissingen. Er zijn voorstellingen om 19.00 cn 21.15 uur. De Deurdouwers uit 's-Heerenhoek, één van de deelnemers aan Zing Zeeuws!.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17