PZC Werkloosheid moet fors omlaag Even roeren: gel met stukjes Vrijmetselaars bouwen aan een betere wereld PZC i Sinterklaas landbouw over actuele zaken in special de agrarische sector Achthonderd uitkeringen minder op Walcheren in 2010 Redactie: 0113-315649 vvww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maandag 9 oktober 2006 Ook in Zeeland ake ifference fSM DOE MADD, DOE MEE Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswèrk, of doet u zelf mee aan een klus? Kijk op www.makeadifferenceday.nl of ga naar: www.scoopzld.nl e campagne is mogelijk gen- door financiering van de provincie Zeeland Eigenrisicodragen. Per 2007 van 4 naar 10 jaar. www.werlcennaarvermogen.nl Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 023123k zeeuwse almanak Kuierend over het Binnenhof, hoorde de parlementaire re dacteur van deze krant van een collega uit het noorden dat lezers daar vragen mogen bedenken voor interviews met alle lijsttrekkers van de politieke partijen. Bij ons mogen ze vragen stel len aan Sinterklaas", vertelde hij daarop, doelend op een in terview dat verschijnt in de bijlage die de komst van de goedheiligman in Middelburg moet opluisteren. „O, maar bij ons ook", ant woordde de noordelijke colle ga. „Je hebt de Miljoenennota toch wel gelezen? Nou dan, ze mogen ook vragen stellen aan premier Balkenende. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Voortrekkersrol in zwemtitelstrijd ZIERIKZEE - Zeeland krijgt een voortrekkersrol voor de organisatie van een provinciaal zwemkampi oenschap voor basisscholieren. De bedoeling is dat andere provin cies het stokje oppikken, zodat het erepodium in 2008 een stapje hoger - op landelijk niveau - kan worden getild. Nederland is in 2008 het gastland voor het Europese Kam pioenschap. De zwembond KNZB beschouwt dat als een mooi opstapje voor een nationale titelstrijd onder scholie ren. Vertegenwoordigers van de bond en verenigingen uit heel Zeeland spraken zaterdag in Zierikzee met elkaar over de opzet. Het door de plaatselijke zwemsportvereni- ging Onderdak georganiseerde kampioenschap van Schouwen-Duiveland geldt als één van de voorbeelden. Aan het toernooi doen jaarlijks zo'n vierhonderd leerlin gen mee uit de groepen drie tot en met acht van de basis school. Vechtpartij in Vlissings café VLISSINGEN - Een 22-jarige Middelburger is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een vechtpartij in een café aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De ruzie die hij had met een zeventienjarige Vlissinger liep uit de hand. Ze raakten slaags en de man werd op zijn hoofd geraakt door een glas dat naar hem werd ge gooid. Hij moest de wond laten hechten bij de huisartsen post. De zeventienjarige jongen werd later aangehouden. Dief gewond bij intrappen ruit MIDDELBURG - Een negentienjarige Vlissinger heeft zich in het ziekenhuis moeten laten behandelen na een in braak. Samen met een negentienjarige plaatsgenoot had hij vrijdagavond een etalageruit ingetrapt in de Lange Noordstraat in Vlissingen. Hij raakte gewond aan zijn voet. De twee namen onder meer een parfumdoosje en an tieke schaaltjes mee uit de winkel. Ze zijn aangehouden. Rare fratsen in de tunnel BORSELE - Een 48-jarige dronken automobilist uit de ge meente Borsele heeft in de nacht van zaterdag op zondag een paar rare fratsen uitgehaald in en bij de Westerschel- detunnel. De politie kreeg kort na middernacht melding dat hij met zeer lage snelheid door de tunnel reed. Een uur later werd de auto van de man gevonden op een par keerplaats langs de tunnelweg. De man verklaarde - na dat hij in zijn huis was aangehouden - dat hij een lekke band had gekregen en tegen een verkeersbord was gere den. Hij heeft zijn wagen toen maar achtergelaten en is te voet naar huis gegaan. Tegen de man is proces-verbaal op gemaakt. Naar Halt voor stelen verkeersbord Politie pakt inbreker op VLISSINGEN - Na een achter volging heeft de politie zaterdag ochtend in Vlissingen een 19-ja- rige inbreker aangehouden. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Bachlaan in Vlissingen een zestienjarige jongen aangehouden. Hij fietste over de rotonde met een verkeersbord op een paal. Hij is doorverwezen naar bu reau Halt. (Advertentie) leerlingen." Wat zich dan bin nen de muren van de tempel af speelt, wil De Bruyne niet zeg gen. „Anders is er geen lol meer aan. Het niét weten wat je te wach ten staat is een belangrijk aspect van de rituelen." Wilde speculaties De geheimzinnigheid geeft voe ding aan allerlei wilde specula ties. Over enge rituelen en over vrijmetselaars die via duistere wegen politieke macht uit oefenen. „Toen ik jong was, hoorde je dat er ieder jaar ie mand dood moest bij de vrijmet selarij" zegt De Bruyne lachend. „Ik ben al 36 jaar lid, dus ik heb al die tijd de dans weten te ont springen. En aan politiek doen we niet." Een belangrijke bezigheid bin nen de loge is de comparitie. Een broeder houdt een lezing, een bouwstuk genoemd, en ande ren krijgen de kans erop te rea geren. De comparitie levert een belangrijke bijdrage aan de per soonlijke ontwikkeling van de broeders. Gelijk krijgen is niet het doel. Dat is het zoeken naar waarheid en die is voor iedereen anders. Verdraagzaamheid is een be langrijk uitgangspunt, aldus De Bruyne-. „In de maatschappij staan mensen soms tegenover el kaar. Hier niet." De vrijmetsela rij bestaat dit jaar 250 jaar. De Middelburgse vrijmetselaarslo ge bestaat sinds 1770 en is daar mee de oudste loge van Zeeland. In Middelburg zijn vijftig men sen aangesloten. Het zijn alle maal mannen. Vrouwen zijn niet toegelaten. rioor Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dertig pro cent van de bijstandsgerechtig den op Walcheren moet in 2010 aan het werk zijn. Of ze hebben betaald werk, of ze zijn tewerk gesteld. Dat staat in het beleidsplan van de Sociale Dienst Walcheren. Vierhonderd van de 2650 men sen die nu in de bijstand zitten, moeten over vier jaar betaald werk hebben. Nog eens vierhon derd mensen, die niet veel kans hebben op een baan, moeten zich nuttig maken voor de maat schappij. Zij zullen worden ingezet voor eenvoudig werk, zoals schoon maken of klussen bij ouderen, rondbrengen van maaltijden of onderhoud van gemeentelijk groen. Het is werk dat nu blijft liggen omdat er geen geld voor is of dat nu door vrijwilligers wordt gedaan. Mensen kunnen bij dit soort werk ervaring op doen die nuttig kan zijn bij het vinden van een betaalde baan, is de gedachte. Iedereen die dat kan, moet werken, is het uit gangspunt. De arbeidsmarkt is er over vier jaar gunstig genoeg voor, stelt de sociale dienst. De vraag naar werknemers neemt toe. Het probleem is dat er een groep mensen is die niet vol doende is opgeleid. Jongeren tot 23 jaar die zich melden bij de so ciale dienst, moeten aan de slag. Ze kunnen een stage of een oplei ding volgen, of ze kunnen aan de slag met een combinatie van werken en leren. Werkgevers worden gestimuleerd om jonge ren in dienst te nemen doordat de sociale dienst garant staat voor eventuele ziektekosten. Een deel van de oudere werklo zen wordt aan werk geholpen met gesubsidieerde banen. Al lochtonen met een taalachter stand worden bijgeschoold, men sen die heel erg lang werkloos zijn, krijgen intensieve begelei ding, voor alleenstaande ouders wordt kinderopvang geregeld. Bij de begeleiding van ouders wordt rekening gehouden met het feit dat ze ook kinderen moe ten opvoeden. De kosten voor de bijstand moe ten in 2010 zijn afgenomen van 29 naar 22 miljoen euro. Daar staat tegenover dat de drie Wal- cherse gemeenten meer geld kwijt zijn aan subsidies en re-in- tegratiëtrajecten. Die worden echter uit een ander potje be taald. Potjes Het verschil tussen de twee pot jes is dat de gemeenten over schotten op re-integratiegeld moeten terugbetalen aan het Rijk. Overschotten op het bij- standsgeld mogen ze houden. De verwachting is dat gemeen ten steeds minder geld krijgen om de bijstand van te betalen. Bezuinigen op het budget is dus noodzakelijk. De sociale dienst verwacht de komende jaren ook zelf te kun nen bezuinigen. Bovendien wil de dienst de dienstverlening ver beteren. Klanten moeten sneller geholpen worden als ze zich voor het eerst melden en de so ciale dienst moet sneller reage ren op brieven en wijzigingen die klanten doorgeven. Hij wordt ervan verdacht samen met een 18-jarige Middelburger rond kwart voor zeven 's och tends zonnepanelen te hebben gestolen van een woning aan de Anna Blamanlaan. De dieven vluchtten per auto, de politie zette de achtervolging in. De au to werd teruggevonden in As- sumburg. De man werd gepakt in een tuin in Blikkenburg. De Middelburger meldde zich de zelfde avond op het bureau. De man verklaarde dat hij zijn auto had achtergelaten nadat hij sa men met de Vlissinger de pane len had gestolen. (Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wie een potje haargel koopt, krijgt bijna hon derd procent water. Ramon maakte zaterdag zijn eigen gel tijdens de dag van de chemie bij Arkema in Vlissingen-Oost. Gel, dat is een druppeltje van dit, nog een druppeltje van dat, een schepje gel vormer en een plas water. Roeren, een uur la ten staan en het is klaar voor in je haar. Pretlab Ramon druppelt op het pretlab van Arkema voorzichtig een heel klein beetje parfum en een heel klein beetje conserveermid del in een bakje. „Dan mag er straks nog kleurstof bij. Dat zijn ook drie druppeltjes", zegt laborant Myrna van Eek. Het moeilijkste van gel maken is het roeren. Alle klontjes moeten er uit. „Dat het zo lang duurt", ver zucht Ramon, na een minuutje. „Wacht maar tot je straks tand pasta gaat maken", lacht Van Eek. „Dan moet je nog langer roeren." Ramon heeft genoeg ge roerd. Dan maar een paar stuk jes in zijn gel. Het pretlab is speciaal voor kin deren tot twaalf jaar. Grotere kinderen en volwassenen mogen vandaag mee met een rondlei ding over het terrein. Langs de fabriek waar ze bestrijdingsmid delen maken en langs de fabriek voor grondstoffen van pvc. Streng Het gebeurt niet vaak dat je over het terrein van een chemi sche fabriek mag lopen, want de veiligheidseisen zijn streng, ze ker na 11 september. Ook van daag moeten bezoekers ver plicht naar een film over veilig heidsmaatregelen kijken. Arkema - voorheen Atofina, Ato- chem en M&T- is het enige be drijf in Vlissingen-Oost dat van daag de deuren opent voor het publiek, terwijl het industrieter rein barst van de chemie. foto Lex de Meester Symbolen Op de kubus wordt bij rituelen de bijbel opengelegd op Johan nes I, zegt De Bruyne. „Daarop liggen een passer en winkel haak, de bekende symbolen van de vrijmetselarij. Op een kleed in het midden van de ruimte ligt een ruwe steen. Weer een sym bool, vertelt De Bruyne. „Een vrijmetselaar moet zich verbete ren. Hij moet bouwen aan zich zelf, opdat hij beter inzetbaar is in de maatschappij." Achter het spreekgestoelte hangt nog een symbool: een oog gevat in een driehoek, dat staat voor de opperbouwmeester des heelals. „Sommigen zien er de god van de bijbel in, of het al, of niets, of Allah, of Boeddha." Verschillen in godsdienst tellen niet binnen een loge. De Bruyne zou er bijvoorbeeld voorstander van zijn als ook moslims zich melden bij de Middelburgse vrij metselaars. De bouwplaats wordt gebruikt voor het-uitvoeren van rituelen. „Bij verheffingen tot meester of gezel, of bij inwijdingen van Belangstellenden nemen een kijkje bij de Middelburgse vrijmetse laarsloge. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Geheimzinnig zijn ze niet meer bij de vrijmetse larij. De deuren staan wagen wijd open. Alleen over de ritue len wordt gezwegen. Tien jaar geleden was het niet mogelijk geweest: een kijkje ne men in de tempel, of bouw plaats, van de vrijmetselarij. Nu wel. De vrijmetselaars, of broe ders, zijn graag bereid om er uit leg bij te geven. De Middelburg se loge zit in een onopvallend pand aan de Stationsstraat. Bin nen ziet het pand er uit als elk ander - enigszins gedateerd- ver enigingsgebouw. Op de bouw plaats na dan. Aarnout de Bruyne - oud-do cent en conrector op Schel- demond, nu uitgever van de Slibreeks - opent de twee deu ren. De bezoeker staat in een zacht verlichte ruimte. De ku bus achterin is perfect vierkant en staat voor de mens als bruik bare bouwsteen voor de samen leving. Vrijmetselaars zeggen te bouwen aan een betere wereld. Goes, Lange kerkstraat, 1e etage Tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl Wij hebben een pak voor u.. ..of we maken !4 verschillende maten, 3 verschillende STERTEL yl-lk,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9