Borstvoeding houdt baby gezond Burn-out is zeer complex PZC Meten kwaliteit van ziekenhuis is lastig Chirurg verklunsde been van Brabander Vroege training helpt kind van dyslectici 7 Flessenbaby's hebben meer kans op infecties en allergieën maandag 9 oktober 2006 I iVu nog gezonder! Borstvoeding. Uit nieuw onderzoek blijkt dat j moedermelk ook gunstig is voor j ie darmflora van de baby en daarmee bescherming biedt te gen allergieën en ander onge- rinorWill Gerritsen MAASTRICHT - Een tropisch oerwoud waar nog steeds nieu we soorten worden ontdekt. Zo omschrijft de Maastrichtse ge zondheidswetenschapper John penders de darmflora van de mens die het duizelingwekken de aantal van honderd biljoen bacteriën telt. „Er zijn zeker vijfhonderd verschillende bacte riesoorten. Niet iedereen heeft die allemaal in zijn darmen. Bij een kindje van een maand oud is de darmflora nog vrij eenvou dig-" Penders heeft zich samen met collega's van de universiteit en het ziekenhuis in Maastricht een voortreffelijk beeld van darmbacteriën bij baby's kun nen vormen. Ze kregen in het lab de ontlasting van meer dan baby's onder hun neus, als van het gezondheids onderzoek Koala waaraan 2800 ouders en hun kinderen deelne men. De kinderen worden bij dit project vanaf hun geboorte over een reeks van jaren ge vólgd. Penders wilde weten welke bac teriën zich in de darmen van de ze borelingen ophouden en hoe veel dat er zijn. De darmen dra- gën niet alleen ziekteverwerken- dë bacteriën, maar ook bacteri- jén die gunstig zijn voor de ge wondheid. Zo zorgen ze onder an dere voor de spijsvertering en beschermen tegen binnendrin gende ziekteverwekkers. Kwaaie exemplaren llji een evenwichtige darmflora I hebben gunstige bacteriën de overhand. Zo kunnen de kwaaie exemplaren zich moeilijk in delen en worden darminfec- tjes en infectieziekten voorko men. Penders: „In de wetenschap is de laatste jaren het idee ont staan dat een niet al te beste dar mflora bij pasgeborenen slecht is voor het immuunsysteem." Kennis hierover kan helpen bij aandoeningen die te maken heb- ben met een haperend immuun systeem, zoals allergieën en au- to-ïmmuunziekten als de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa (beide nare darmaandoeningen). „Voor wat betreft allergieën moet het immuunsysteem leren niet te reageren op onschuldige lichaamsvreemde stofjes. Zoals pollen, kattenhaar en de huis stofmijt." Dat leerproces speelt zich af in de eerste levensjaren en de darmflora lijkt daarbij een belangrijke rol te spelen. In ruim duizend babyhoopjes speurden de onderzoekers naar de belangrijkste darmbacteriën, gunstige en ongunstige. Deze ge gevens koppelden ze aan de ach tergrond van de kinderen. Krijgt de baby flessenvoeding of borstvoeding bijvoorbeeld? Is mama thuis bevallen of door middel van een keizerssnede in het ziekenhuis? Is ze vegetariër, dronk ze Yakult-achtige drank jes, enzovoorts.- Geen zware jongen Conclusie: flessenkinderen heb ben meer ongunstige darmbacte riën dan borstkinderen. In voor lopige analyses wordt daarnaast gesteld dat de aanwezigheid van méér ongunstige bacteriën ge paard gaat met méér allergieën. Penders stelde eveneens vast dat de bacterie van het soort Escherichia eoli bij flessenkinde ren meer voorkomt. Geen zware jongen, die E-coli, eerder een ge legenheidscrimineel. Vrijwel iedereen heeft hem in zijn darmen te gast en gewoon lijk houdt hij zich koest. Bij een verzwakte afweer kan hij echter een keur van vervelen de infecties veroorzaken. Nog duidelijker tekent het verschil tussen borst- en'flessenkinderen zich af ten aanzien van de bacte rie Clostridium' difficile. Niet echt een probleembacterie, maar hij kan vervelend opspe len bij gebruik van antibiotica. Het aantal flesgevoede baby's met deze bacterie aan boord is een stuk groter dan de met moe dermelk gevoede kindjes. Ook hebben ze veel meer van deze ziekteverwekkers in de darm- pjes. Voeding uit de zuigfles scoort niet in alle opzichten minder. Voor twee nut'tige bacteriegroe- pen (Bifidobacterium en Lacto bacilli) maakt de voedingsbron weinig uit. „De fabrikanten van flessenvoeding voegen sinds kort vezels toe waardoor de aan maak van die twee gezonde groe pen bacteriën wordt gestimu leerd." Maar een zwaluw maakt nog geen zomer in babyvoedingland: „Niet alleen een goede darmflo ra biedt bescherming. Ook de an tistoffen van de moeder die de borstbaby krijgt, helpen mee." En dat doen de fabrikanten de moeders nog niet na. GPD Liever natuurlijk Niet alleen de voedingsbron, maar ook de wijze van be vallen is volgens Penders van in vloed op de aanwezigheid van heilzame of juist minder wel doende bacteriën in de darmen van de baby. Kinderen die in het ziekenhuis met de keizersnede zijn gebo ren, hadden bijvoorbeeld hon derdmaal zoveel bacteriën van de ongunstige variant Clostri dium difficile in hun darmka naal dan baby's die thuis langs de natuurlijke weg ter wereld komen. Verder bleken de kinde ren die in de operatiekamer ter wereld kwamen minder'goede darmbacteriën te dragen. Penders: „De darmen van het on geboren kind zijn steriel. Tij dens de geboorte komt de baby voor het eerst in aanraking met bacteriënuit' de darmflora en va ginale flora van zijn moeder. Die zijn juist heel goed voor de ontwikkeling van de normale darmflora van het kind. Bij een keizersnede komen kinderen echter in contact met ziekenhuis bacteriën. Dat verstoort hun dar mflora." GPD Nieuw onderzoek wijst uit dat moedermelk gunstig is voor de darmflora van de baby en zo bescher ming biedt tegen allergieën en ander ongerief. foto GPD Mijtenontlasting oorzaak allergie TOKIO - Uitwerpselen van de huisstofmijt kunnen niet al leen een allergie voor het beestje zelf veroorzaken, maar ook andere allergieën. Dat komt doordat ze een enzym be vatten dat de huid aantast. De huid wordt daardoor meer doorlaatbaar voor allerlei stoffen uit de buitenwereld, zo als honden- of kattenallergenen, schrijft T. Nakamura van de Juntendo universiteit in Tokio op grond van proe ven bij muizen. Het tegengaan van huisstofmijtgroei in huis kan dus ook het ontstaan van andere allergieën be perken, aldus Nakamura. GPD Opname in tehuis bron depressie AMSTERDAM - Dat depressies veel vaker voorkomen bij verpleeghuisbewoners dan bij thuiswonende ouderen, is niet de schuld van het verpleeghuis. De meeste depressies bij verpleeghuisbewoners ontstaan namelijk vlak voor of tijdens de opname als gevolg van het verlies van zelfstandigheid van de oudere. Dit conclu deren L. Jongenelis en M. Smalbrugge, beiden werkzaam bij het VU medisch centrum in Amsterdam. Aangezien de herkenning van depressies bij verpleeghuisbewoners nog niet optimaal is, herstellen veel verpleeghuisbewoners na opname niet meer van hun depressie. GPD Nachtmerries door intensieve zorg LUND - Ploe langer patiënten op de intensive care (IC) verblijven, des te groter is de kans dat zij er in de eerste maanden daarna nachtmerries of beangstigende herinne ringen aan over houden. Dit kan uitmonden in een depressie of angststoornis, con cludeert K. Samuelson van het Academisch Ziekenhuis Lund, op grond van onderzoek onder 250 IC-patiënten. Patiënten op de IC worden bijna voortdurend in een lich te slaap gehouden. Ze zijn zich dan nog bewust van hun omgeving. Omdat het dieper in slaap brengen van de pa- tiënten teveel lichamelijke risico's met zich meebrengt, pleit Samuelson voor meer nazorg bij IC-patiënten. GPD Minder hartfalen door rookverbod DENVER - Het instellen van een absoluut rookverbod in openbai'e ruimtes leidt binnen enkele maanden tot een for se daling van het aantal acute hartinfarcten. Dit constateert C. Bartecchi van de University of Colora do op grond van gegevens uit de stad Pueblo. Hier daalde, na het invoeren van een algemeen rookverbod in 2003, het aantal acute hartinfarcten in anderhalve maand met 30 procent. In nabijgelegen 'rokendesteden bleef een da ling uit. GPD Inbakeren zou huilbaby helpen UTRECHT - Het inbakeren van jonge huilbaby's kan hel pen tegen extreem huilen, blijkt uit onderzoek van bio loog Bregje van Sleuwen van het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht. Volgens haar hebben overigens alleen huilbaby's die jonger zijn dan zeven weken baat bij inbakeren in combinatie met regelmaat. De onderzoek ster waarschuwt ouders niet zelf te experimenteren met inbakeren. „Begin bij buitensporig huilen altijd met regel maat. Als dat niet werkt, overleg dan met arts of deskun dige." ANP door F. Visscher De laatste weken zijn we bekogeld met allerlei lijsten, waarin een rangorde wordt aangegeven tussen de verschillende ziekenhuizen. U heeft er ook in deze krant over kunnen lezen. Op zich is het natuurlijk wel goed om vergelijkingen te maken. We kennen het al van de middel bare scholen (Dagblad Trouw), van de auto's (Auto week) en nu dus ook van de ziekenhuizen. Achtereenvolgens hadden we temaken met de ranglijsten van het Algemeen Dagblad, van Roland Berger, en van Elseviers Weekblad. Het valt nog niet mee om precies te achterhalen hoe deze lijsten nu eigenlijk worden samenge steld. Voor zover ik het begrepen heb scoort bijvoorbeeld het AD via de 'prestatie-indicato ren' en Elsevier via vragenlijs ten, in te vullen door profes sionals. Hoe dat ook zij, tot onze gro te schrik blijkt dat de zieken huizen van Goes en van Vlis- singen in de achterhoede ver zeild zijn geraakt. Nu kunnen we wijzen op het ziekenhuis in Roosendaal dat inéén jaar tijd van de eerste naar de vijftigste plaats dui kelde of naar ziekenhuizen stonden. melding zegt niet alles. Het kan zomaar zijn dat we vol gend jaar deze Michelinster- ren weer kwijt zijn, terwijl we toch echt hetzelfde blij ven doen. Zie ook het verhaal van Roosendaal. Niettemin, het is beter om als ziekenhuis bij jezelf te rade te gaan welke lessen er zijn te trekken uit de lage totaalsco re. Registratie Zoals bij vrijwel alle proble men moet je eerst de diag nose stellen, voordat de thera pie kan beginnen. Een goede analyse is dus op zijn plaats. Zo lijkt het erop dat niet zozeer de kwaliteit in het geding is, maar dat het ontbreekt aan de juiste regis tratie. Als (bij de AD-enquête) dan door het ziekenhuis ingevuld wordt dat 'er geen gegevens Niet genuanceerd De uitspraak van minister Hoogervorst dat hijop grond van de neurologische presta tie-indicator 'aantal sterfge vallen bij beroerten' zijn fa milie niet in Bergen op Zoom zou laten opnemen, omdat daar de meeste mensen dood gaan (33 procent) is ook be paald niet genuanceerd. Zo'n opmerking slaat eigen lijk nergens op. Je moet cijfers en rangorde relativeren. Je kunt niet zo maar appels met peren verge lijken. Je kunt daar ook voor beroerten' prima terecht. Nu zijn we als neurologie- af deling in Goes in de Elsevier- enquête uitgeroepen tot één van de beste van Nederland. Dit stemt tot dankbaarheid, maar ook deze eervolle ver bekend' zijn, dan kunnen we met zijn allen van mening zijn dat we prima gepres teerd hebben, maar naar de buitenwacht is dat lastig aan te tonen. - En dat kost dan weer dure punten. Zo valt er nog wel meer over oorzaken te specu leren (vele bestuurswisselin gen, bezuinigingen, gemak zucht en wat dies meer zij). Het moet gaan om de kwali teit en die laat zich niet zo ge makkelijk meten. De gepubliceerde ranglijsten moeten we niet met een kor reltje zout weg relativeren. Het moet een uitdaging zijn om nog beter te functioneren, niet om hoger op de ranglijs ten te verschijnen maar om wille van onze patiënten. De ziekenhuizen in de provin cie Zeeland zijn van goede kwaliteit. Maar ze moeten de ambitie hebben om een treetje hoger te komen. Dr. Frank Visscher is neuro loog bij de Oosterscheldezie- kenhuizen door Henk Hellema Naar schatting negen pro cent van de beroepsbevol king heeft last van een burn-out. Als gevolg van een langdurig te hoge werkdruk voelt men zich opgebrand. Leidt die situatie van uitput ting ook tot in het lichaam meet bare veranderingen? Paula Mommersteeg is daarnaar op zoek gegaan, maar heeft die nog niet kunnen vinden. „Burn-out is een veel complexer ziekte beeld dan aanvankelijk werd ge dacht." Druk, druk, druk. Het werk sta pelt zich op. De werkdruk neemt toe en daarmee ook de werkstress. Tot bij sommigen na verloop van maanden of pas na jaren de geestelijke en licha melijke bom barst. Het wil niet meer, men is dodelijk vermoeid, de werkprestaties gaan achter uit, men sombert en slaapt niet goed. Klachten die kenmerkend zijn voor een burn-out. De klachten komen even vaak voor bij man nen als bij vrouwen. Maar in de boeken van de arts komt de diagnose burn-out in feite niet voor. Volgens Mommersteeg zijn bedrijfsartsen echter meer en meer alert op het ziektebeeld en verwijzen ze door naar be handelcentra. Maar zijn er geen fysiologische veranderingen door burn-out? Mommersteeg, verbonden aan de Capaciteitsgroep Gezond heidspsychologie van de Univer siteit Utrecht, was er nieuwsgie rig naar. „Burn-out is het ge volg van een langdurig overbe last stress-systeem", zegt ze. „Een beetje stress is goed, maar alleen als deze slechts van korte duur is. Een langdurige situatie van stress is dat duidelijk niet. Het vreet energie en remt het herstel van het lichaam." Cortisol In de lichamelijke reactie op stress speelt het hormoon Corti sol een centrale rol. „Dit stress hormoon bemiddelt in twee pro cessen. Aan de ene kant zorgt het ervoor, dat de in het lichaam aanwezige energievoor- raden op de juiste plek terecht komen. Aan de andere kant zet ze ook een rem op de stressreac tie, waardoor het lichaam op adem kan komen en zich van de inspanningen kan herstellen." Bij mensen met langdurig te Burn-out is het gevolg van een langdurig overbelast stress-systeem. veel stress raakt het systeem echter overbelast. Hun lichaam krijgt niet meer de gelegenheid zich te herstellen. Is door de aanhoudende stresssi tuatie het Cortisol niet ontre geld? Is deze niet te hoog of te laag? In haar onderzoek waarop Mommersteeg hoopt te promo veren, heeft ze die vraag bij een groep van 74 burn-outpatiënten nader onderzocht. Het ging om ernstige bum-outpatiënten, die soms al jaren klachten hadden, thuis in de ziektewet zaten en een maandenlange behandeling ondergingen. Als controle on derzocht ze ook 35 gezonde per sonen die een baan hadden. Ze heeft geen fysiologische aan wijzingen voor een burn-out ge vonden. Bij de patiënten vond ze geen cortisolwaarden die af weken van die bij gezonde men sen. „Cortisol is dus niet bruik baar om de diagnose burn-out vast te stellen.'' Ook vond ze bij de patiënten geen verschil in cortisolwaar den voor en na een intensieve behandeling van acht maanden, terwijl hun klachten wel duide lijk waren afgenomen. „Corti sol geeft dus ook geen inzicht in het verloop van de klachten." De in Haarsteeg, gemeente Heusden, opgegroeide biologe heeft ook nog naar een ander systeem in het lichaam geke ken. „Chronische stress pleegt ook een aanslag op het natuur lijke afweersysteem. Mogelijk dat daardoor de klachten of het Schrijfster met borstkanker in Palazzoli Huis OOST-SOUBURG - Marian Boyer, schrijver van boeken en toneelstukken, is ook borstkan- kerpatiënt. Ze is clondérdag 12 oktober gastspreker in het Palaz zoli Huis aan het Oranjeplein in Oost-Souburg in het kader van de Borstkankermaand. Boyer vertelt over haar boek Fantastisch Lichaam. Tijdens het schrijven van dit boek werd bij haar borstkanker gevonden. Volgend jaar verschijnt Boyers nieuwe boek Geslaagd Lichaam. Een medewerker van Palazzoli ondervraagt de schrijfster over haar visie op de manier waarop de samenleving tegen borstkan ker aankijkt. De gratis bijeen komst duurt van 19.30 tot 21.30 foto Carlo ter Ellen/GPD ziektegedrag van burn-outpa tiënten kunnen worden ver klaard." In dat onderzoek heeft ze geke ken naar de loopjongens van het immuunsysteem. Naar stof fen, cytokinen, die de verschil lende cellen van het afweersys teem stimuleren dan wel afrem men, „We hebben kunnen aantonen dat een bepaald cytokine, het in- terleukine-10, veel sterker door afweercellen van burn-outpa tiënten wordt afgegeven." Ze noemt dit resultaat 'interes sant', maar het heeft voor pa tiënten nog geen duidelijke im plicaties. Ernst „Bij de burn-outpatiënten von den we geen verband tussen de hoogte van het interleukine-10 in het bloed en de ernst van de ziekteverschijnselen Burn-out is een veel complexer ziektebeeld clan we aanvanke lijk dachten, zegt ze. „Dat we zo weinig abnormale waarden hebben gevonden, zegt nog niet zo veel. Bij een burn-out zijn waarschijnlijk meerdere regel systemen verstoord. Mogelijk maar een beetje en daardoor on voldoende sterk om afzonder lijk aan te kunnen tonen." GPD door Chris van Alem BOXMEER - Vijf jaar reed de 69-jarige Theo Schoenmakers in een scootmobiel rond na een ope ratie in het Maasziekenhuis in zijn woonplaats Boxmeer. Deze week verliet hij lopend het Nij meegse Radboudziekenhuis. Het klinkt als het wonder van Boxmeer. Maar voor Theo Schoenmakers was het een ware nachtmerrie. „Ik sla terug zo hard ik kan. Ik zal ze vernieti gen", zegt de Boxmerenaar. Hij vordert honderdduizend eu ro van het Boxmeerse Maaszie kenhuis waar hij in mei 2001 aan een aneurysma (gescheurde ader) in zijn rechterbovenbeen werd geopereerd. „Ik verwijt het ziekenhuis dat het mij de noodzakelijke medi sche zorg niet heeft verleend. Hadden ze mij maar meteen naar het Radboudziekenhuis ge stuurd. Maar al die jaren heb ben ze me aan het lijntje gehou den. Dit is mijn wraak", zegt de gepensioneerde timmerman geë motioneerd. „Deze vijfhonderd vierkante meter rond huis is vijf jaar lang mijn wereld geweest. Ik kon niet meer op vakantie. Lopen kon ik nauwelijks meer na de operatie, nog geen twintig meter." De operatie werd uitge voerd door een van de drie chi- 1 rurgen die deze zomer het zie kenhuis moesten verlaten na een vernietigend rapport over ja renlange wanpraktijken op de afdeling chirurgie. Ijskoud „Het is een grote kluns", zegt Theo Schoenmakers nu. Hij meldde zich in mei 2001 met een been dat ijskoud bleef en dat hij niet meer kon optillen. Na de operatie in Boxmeer verliet hij strompelend het ziekenhuis. „Ik kon niet meer lopen van de pijn." Alles wees op een gebrek- lrige bloedcirculatie. Afgelopen woensdag werd hij opgenomen in het Radboudziekenhuis in Nij megen. Daags erna onderging hij een acht uur durende opera tie. „Ik voelde daarna meteen dat het weer goed was." De vaat- chirurg in Nijmegen herstelde een dichtgeslibt bloedvat en leg de een bypass aan. Sindsdien staan scootmobiel en rolstoel thuis werkeloos in een hoekje. GPD DEN HAAG - Door kinderen van dyslectische ouders al op kleuterleeftijd te trainen, kan een eventuele leesachterstand sneller worden verholpen. Dat blijkt uit een onderzoek van psy choloog Fred Hasselman en or thopedagoog Saskia de Graaff, die verbonden zijn aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. De afgelopen vijf jaar kregen on geveer 35 kleuters van ouders met dyslexie een taaltraining. Zij hebben een verhoogde kans op de stoornis omdat erfelijk heid bij dyslexie een rol speelt. Aan het einde van groep drie ble ken deze kinderen beter te lezen dan kinderen uit dezelfde risico groep die geen extra lessen had den gekregen. „Trainingen heb ben dus zin. Ze beseften beter dat taal uit klanken bestaat en ook lezen verliep soepeler," al dus de onderzoekers. De groep leerde door middel van geheugensteuntjes onder meer letters herkennen. Boven dien werd er een begin gemaakt met lezen. „We lieten bijvoor beeld twee letters zien van het woord bal, laten we zeggen de b en de a. De kinderen moesten vervolgens de 1 benoemen." Kleuters die het risico lopen woordblindheid te krijgen, wor den op dit moment niet extra ge traind. Hasselman: „Het onder- zoek wijst uit dat het wél nut heeft. Je weet nooit of ze alle maal daadwerkelijk dyslexie krijgen, maar degene die de stoornis hebben, help je al vroeg." Hoewel de kleutertrai- ning' haar vruchten afwerpt, is het volgens Hasselman geen wondermiddel. De kleuters pres teerden nog altijd slechter dan de kinderen die geen dyslecti sche ouders hebben. De resulta ten worden besproken op het dertiende dyslexiecongres, 20' oktober in Nijmegen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7