Vermoorde Politkovskaja wilde niet onverschillig zijn Probo Koala heeft zuster Turkije dreigt Frankrijk met sancties Ijzige relatie China en Japan ontdooit iets te» Iran woedend over Deense video profeet Zware strijd in Diwaniya Panama haalt medicijn weg na 19 doden Spanje houdt verdachte olietanker Probo Emu in de gaten jimwm umuio m iMbJEm. 5H0 HE •UËF/.WnA-. POJ.MHA. \Tb! HE MATb H Ua*E HEMim- koto POM At maandag 9 oktober 2006 KOPENHAGEN - De Iraanse ambassadeur in Denemarken heeft bij de Deense regering fel geprotesteerd tegen een tv-uit- zending waarin de islam en de profeet Mohammed volgens hem belachelijk werden ge maakt. In een verklaring noemt de am bassadeur het 'betreurenswaar dig' dat bepaalde partijen in De nemarken weer overgaan tot de zelfde heiligschennis als de krant Jyllands Posten eind vo rig jaar toen het spotprenten over Mohammed publiceerde. De diplomaat wijst erop dat de zaak van Jyllands Posten leidde tot wereldwijde protesten waar bij ook onschuldige mensen om kwamen. Met name in orthodox islamitische landen werden mas sademonstraties gehouden te gen de spotprenten. In de uitzen ding op het Deense kanaal TV2 liet jonge leden van de Deense Volkspartij zien die Mohammed belachelijk maakten tijdens een zomerfeest. De Deense Volkspar tij is een extreem-rechtse organi satie. De leiding van de partij heeft openlijk afstand genomen van de activiteiten van het jon- Turken demonstreren in Istanboel tegen het Franse wetsvoorstel om ontkenning van de Armeense genocide strafbaar te stellen. Saboteren „Het is jammer dat extreme ele menten in de Deense samenle ving proberen de relaties van Denemarken met islamitische landen te saboteren", aldus de Iraanse ambassadeur. „Het uit blijven van actie door de Deense regering om heiligschennis te gen andere religies te stoppen onder het mom van de vrijheid van meningsuiting, zijn de oor zaak van een herhaling van deze domme praktijken. Reacties uit andere moslimlan den zijn uitgebleven. GPD door Robert Bloemen en Claudie Bolster ANKARA - Turkije heeft Frank rijk met economische en politie ke sancties gedreigd. De Turkse regering in Ankara wil voorko men dat Frankrijk mensen zal straffen die ontkennen dat de Turken in de Eerste Wereldoor log genocide op Armeniërs pleeg den. De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Gül, overweegt Frankrijk van grote projecten in Turkije uit te sluiten, zoals de bouw van een kerncentrale waarvoor de aanbesteding bin nenkort begint. De Fransen zul len Turkije kwijtraken, aldus Gül gisteren. De Turkse premier Erdogan uit te in een gesprek .met Franse za kenlieden in de Turkse stad Istanboel felle kritiek op het Franse wetsvoorstel om ontken ning van de genocide strafbaar te stellen. Hij riep de aanwezi gen op de aanname van de wet te verhinderen. Het Franse par lement buigt zich donderdag over het voorstel van de opposi tionele socialisten. Erdogan sprak over een ernstige situatie: „Dit is een zaak tussen Turkije en Armenië. Het gaat Fankrijk niets aan." Als Parijs het ontkennen van de Armeense genocide strafbaar stelt, dan zal Turkije mogelijk met een soortgelijke wet komen ten aanzien van het Franse op treden destijds in Algerije. Het onderwerp staat voor woensdag op de agenda, stelde voorzitter Toptan van de juridische com missie van het parlement. De Franse houding is schadelijk voor de Turks-Franse relaties en zij zijn ook niet goed voor de Turks-Armeense verhoudingen, aldus Toptan. Parlementariërs door Benot van Zwol DIWANIYA - Gevechten tussen Amerikaanse en Iraakse militai ren enerzijds en sjiitische mili tieleden anderzijds hebben za terdagavond in de Iraakse stad Diwaniya veel levens gekost. Ze- her dertig sjiieten zouden de dood hebben gevonden. De Amerikaanse militairen kwa den onder vuur te liggen toen zij een operatie wilden uitvoe ren in de stad. Een Amerikaans tank zou zijn vernietigd. Aan Amerikaans-Iraakse zijde vie len geen doden of gewonden. De sjiieten zouden leden zijn van het Mahdi Leger van de ra dicale geestelijke Al Sadr. Een woordvoerder van de mili- ties spreekt tegen dat er leden verwikkeld zouden zijn geweest in gevechten met de Amerika nen. ANP/RTR/AFP kwamen al met voorstellen om het Franse optreden in kolo niaal Algerije als genocide te be titelen. Mensen die ontkennen dat er volkerenmoord heeft plaatsgehad in het Noord-Afri kaanse land zouden een gevange nisstraf opgelegd moeten kun nen krijgen, menen de politici. Een ander wetsvoorstel behelst het strafbaar stellen van uitla tingen waarin de Armeniërs het slachtoffer worden genoemd van genocide. Vijfhonderd Turken protesteer den gisteren in Istanboel tegen het Franse wetsvoorstel. Ook in Nederland leidt de Ar meense kwestie tot ophef. Alle honderden Turkse deelnemers aan een bijeenkomst gisteren in Capelle aan den IJssel zien het schrappen van drie kandi daat-Kamerleden van de verkie zingslijsten van CDA en PvdA als een vorm van discriminatie. „De laatste vijf jaar ontneemt de landelijke politiek minderhe den steeds meer rechten", aldus woordvoerder E. Ates van het In- foto Tolga Bozoglu/EPA spraakorgaan Turken in Neder land (IOT). Wel riep Ates alle Turken in Ne derland op om een 22 november massaal naar de stembus te gaan. De deelnemers aan de bij eenkomst gaven gisteren geen oordeel over de vraag of er in 1915 in Armenië sprake was van genocide. ANP/AFP/RTR door Remco Reiding MOSKOU - In een plas bloed lag een 111 elkaar gezakt lichaam naast een achtergelaten pistool en vier kogels. Anna Politkovs kaja zag in Tsjetsjenië voortdu rend zulke lugubere beelden. Za terdag was de vermaarde Russi sche journaliste zelf het slachtof fer. Er bestaat weinig twijfel over dat de moord op Politkovskaja (48) verband houdt met haar werk voor de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. Zij schreef uitvoerig over martelin gen, standrechtelijke executies en andere misdaden die het Rus sische leger beging tijdens de twee bloedige oorlogen in Tsjets jenië. Politkovskaja schroomde even min de duistere financiële kant van de strijd in de opstandige deelrepubliek te belichten. Zo wel militairen, legerleiding en rebellen verdienden grof geld door de handel in wapens, cor ruptie, ontvoeringen voor los geld en zelfs de verkoop van lij ken van gedode Tsjetsjenen aan hun familie. Met haar onthullingen over men senrechtenschendingen in Tsjets jenië maakte Politkovskaja wei nig vrienden. „Ik wil tegen mijn kinderen.en kleinkinderen kun nen zeggen: ik sliep niet, het liet me niet onverschillig", zei Polit kovskaja over haar werk. Zij werd meermaals met de dood be dreigd, maar weigerde te vluch ten naar het buitenland, waar zij grote waardering en verschil lende prijzen kreeg voor haar werk. „Mensen in Tsjetsjenië zijn ge storven zo gauw ik hun huis had verlaten, alleen omdat zij mijn getuige of informant waren. Ploe kan ik in het buitenland gaan wonen, terwijl anderen voor mij sterven?" In 2001 hielden Russische troe pen haar drie dagen in een kuil gevangen als 'spion' voor de on langs overleden rebellenleider Sjamil Basajev. Een jaar latei- onderhandelde zij in het Doebro- vka-theater over de vrijlating van gijzelaars, waarin tegenstan ders de bevestiging zagen dat zij te nauwe banden met Tsjetsjeen se rebellen onderhield. Na het begin van de gijzeling in een school in Beslan in 2004 over leefde Politkovskaja naar eigen zeggen een vergiftigingspoging van de geheime dienst. Door haar kritische verhalen en boeken wierp zij zich op als een uitgesproken tegenstander van de Russische president Vladimir Poetin en de Tsjetsjeense vi ce-president Ramzan Kadirov. Privéleger Haar volgende artikel zou gaan over Kadirov, die leiding geeft aan een privéleger dat door men senrechtenorganisaties wordt beschuldigd van moorden, ver dwijningen en martelingen. Politkovskaja claimde dat zij be schikte over beeldmateriaal dat de betrokkenheid van Kadirov bewijst bij de moord op Russi sche militairen en ontvoeringen van burgers. De dood van Politkovskaja viel samen met de verjaardag van Poetin, terwijl Kadirov twee da gen eerder dertig jaar werd. Dat leidde tot speculaties dat de moord op Politkovskaja een ver jaardagscadeau was. Hoewel in de hele wereld geschokt is gerea geerd en de landelijke openbaar aanklager de zaak persoonlijk in handen nam, bleef een reactie vanuit het Kremlin uit. „Het is nog te vroeg om afstand te nemen. Ik leef in het heden en noteer wat ik zie", zei zij ooit. Het 'Verloren geweten van Rus land' zoals zij werd genoemd leeft echter niet meer, GPD Op de plaats waar Anna Politkovskaja is vermoord zijn bloemen neergelegd, foto Yuri Kochetkov/EPA Parijs verbiedt roken in openbaar PARIJS - In Frankrijk is het ro ken in openbare gelegenheden Vanaf 1 februari verboden. Voor horecagelegenheden geldt een overgangsregeling tot I januari 2008. lat kondigde de Franse premier Bé Villepin gisteren aan. Ruim driekwart van de Fransen is voorstander van een rookver bod in openbare gelegenheden, zo bleek uit een peiling begin dit jaar. Eenderde van de Fran sen rookt. ANP/AFP/RTR SAN JOSE - Het Panamese mi nisterie van Gezondheid heeft beslag laten leggen op een medi cijn tegen verhoogde bloeddruk en hartinsufficiëntie, dat ver moedelijk negentien mensen het leven heeft gekost. Het gaat Lisi- nopril, dat in Spanje is gemaakt door Normon. Het geneesmiddel, dat door min stens zevenduizend Panamezen wordt gebruikt, is verwijderd uit alle apotheken en ziekenhui zen. Het ministerie heeft alle burgers opgeroepen geen Lisi- nopril meer te gebruiken. Panama heeft al enige weken te maken met een mysterieuze ziek te die al negentien slachtoffers heeft geëist. De oorzaak van de ziekte is tot nu toe onbekend. De meeste slachtoffers slikten verschillen de geneesmiddelen, maar een meerderheid daarvan gebruikte Lisinopril. Een team van Pana mese en internationale artsen onderzoekt het medicijn nu op stoffen die de gebruikers kun nen hebben vergiftigd. Normon zelf werkt mee aan het onderzoek. Vanuit het hoofdkan toor in Madrid werd meege deeld dat Lisinopril uitgebreid is getest. Bij het gebruik ervan hebben zich geen problemen hebben voorgedaan. Er zijn ook geen na delige bijverschijnselen gecon stateerd. Lisinopril wordt verkocht in Eu ropa, Latijns-Amerika, Afrika en Azië. GPD door Henk van den Boom MADRID - Greenpeace heeft de Spaanse regering gevraagd ac tie te ondernemen tegen de olie tanker Probo Emu die zich twee maanden lang op een verdachte manier heeft opgehouden in de Straat van Gibraltar. De Probo Emu is een zusterschip van de Probo Koala, de tanker die vori ge maand gif stortte in Ivoor kust, waardoor acht mensen zijn overleden en duizenden mensen ziek werden. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Milieu heeft bevestigd dat het schip al geruime tijd in de gaten wordt gehouden. Maar de autoriteiten kunnen verder niets doen zo lang er geen bewijzen zijn dat het schip illegaal bezig is. De Probo Emu bevindt zich sinds twee maanden op zo'n twintig mijl uit de Spaanse kust, buiten de territoriale wate ren. Milieuorganisatie Green peace verdenkt het schip ervan nafta (een slechte kwaliteit olie) op te kopen en dat op zee te ver werken tot goedkope benzine voor derdewereldlanden. Hier bij komen gevaarlijke stoffen vrij. Een zeer lucratieve handel volgens milieuactiviste H. Peri- vier. Raffinage op zee is volgens de Europese wetgeving verbo den, maar het wordt volgens haar veelvuldig gedaan. Trafïgura Plet schip met een capaciteit van 40.000 ton vaart onder Pana mese vlag. Volgens de officiële papieren is de bevrachter het Nederlandse bedrijf Trafigura Beheer, dezelfde onderneming die ook verantwoordelijk is voor de lading van de Probo Koala. Een derde schip van dezelfde makelij, de Probo Elk, moest in juli de haven van het Ameri kaanse Los Angeles verlaten, omdat het olie had geloosd, Gezien de verdenkingen tegen de twee zusterschepen en de ge dragingen van de Probo Emu in de Straat van Gibraltar is er vol gens Greenpeace voldoende re den om een onderzoek in te stel len. De milieuorganisatie zegt ook zelf bezig te zijn bewijsmateri aal te verzamelen. Kustwacht Volgens mediaberichten heeft het verdachte schip zaterdag koers gezet in de richting van Polen. Zolang het langs de Spaanse kust vaart wordt het door de kustwacht gevolgd. Wie daarna een oogje in het zeil houdt is onbekend. GPD Alleen man kan VN-chef worden LONDEN - De secretarissen-generaal van de Verenigde Naties worden benoemd via een 'old boys network' dat er voor zorgt dat nooit een vrouw chef wordt van de volke renorganisatie. Dit heeft de Letse presidente Vaira Vi- ke-Freiberga gezegd.Zij is een van de zes kandidaten die zich uit de race hebben teruggetrokken, nadat duidelijk was geworden dat Ban Ki-moon de steun van de Veilig heidsraad geniet. Die zal de Zuid-Koreaan naar verwach ting vandaag officieel voordragen aan de Algemene Verga dering die hem formeel moet benoemen. Vike-Freiberga hoopt dat haar vergeefse kandidatuur er toe bijdraagt dat op een gegeven moment voor het eerst een vrouw VN-chef wordt. ANP/AFP Steeds meer studentes in prostitutie LONDEN - Steeds meer studentes in Gx-oot-Brittannië doen aan prostitutie om hun studie te bekostigen. Volgens een onderzoek is het aantal studenten in de seksindustrie de afgelopen zes jaar verdubbeld. De stijging ligt in de lijn van de verwachting omdat ook de studiekosten fors toenamen, stellen de onderzoekers van de Kingston-universiteit in Londen. Van de groep ondervraagde studenten gaf een op de tien aan dat hij of zij medestudenten kent die in de seksindus trie werken. Een deel zit in de prostitutie. Anderen strip pen, masseren, doen aan lapdance of zijn actief bij een es^ cortbureau. ANP Spanje stuurt vluchtelingen terug MADRID - Spanje heeft de afgelopen twee weken meer dan 2200 illegale immigranten uit Afrika op het vliegtuig gezet en teruggestuurd naar hun land van herkomst, Voor het einde van de maand wil Madrid in vijfduizend Afrikanen die op de Canarische Eilanden aan land zijn ge komen, terugsturen. Dit jaar zijn al 27.000 bootvluchtelin gen op de Canarische Eilanden gearriveerd. ANP/DPA Lottokoorts heerst in Duitsland POTSDAM - In de jacht op een recordjackpot van 37 milë joen euro, heeft ongeveer de helft van de volwassen Duit sers een lottoformulier gekocht. Deze schatting deed dé Duitse lotto-organisatie gisteren. De lotto gaat er vanuit dat ongeveer 25 miljoen lottobrief jes zijn verkocht voor de trekking van afgelopen zater dag. Normaal doet eenvijfde van de volwassen Duitsers aan een lotto mee. Of de jackpot is gevallen, wordt van^ ochtend duidelijk. ANP/DPA Ruimteschip Enterprise geveild NEW YORK - Tijdens een veiling van Star Trek-prullaria is zaterdag bij veilinghuis Christie's in New York 576.000 dollar geboden voor een model van het ruimteschip Enter prise. Het model is vaak gebruikt bij opnames van de Star Trek-serie. Voor een ruimtepak dat Enterprise-arts dr. McCoy had ge dragen, werd 144.000 dollar betaald. De veiling van Star Trek-souvenirs bracht zo'n 7 miljoen dollar op, meer dan de organisatoren hadden verwacht. Onder het publiek za ten mensen die waren uitgedost als de legendarische Star Trek-figuren Captain Picard of Mr. Spock. ANP/RTR door Patrick Selbach PEKING - De twee belangrijke economische wereldmachten China en Japan lijken weer door één deiu- te kunnen. Een bezoek gisteren van de nieuwe Japanse premier Abe aan Peking werd door China een 'een keerpunt' in de ijzige relatie genoemd. De Chinese president Hu repte van een positieve ontwikkeling en hij accepteerde ook een uitnodi ging om naar Tokio te komen. De relatie tussen China en Ja pan is al tientallen jaren gespan nen. De herinnering aan de ge deeltelijke bezetting van China door Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog en de Japanse oor logsmisdaden in onder meer Nanking zijn in China springle vend. China vindt dat Japan wei nig berouw heeft getoond voor Coalitiepartijen Letland winnen verkiezingen RIGA - De centrumrechtse coali tie van premier Kalvitis blijft in Letland aan de macht. De Volks partij van de eerste minister haalde bij de parlementsverkie zing dit weekeinde met coalitie partners De Groenen, de Boeren Unie en Letlands Eerste Partij 44,8 procent van de stemmen. Dat is goed voor 51 van de 100 zetels in de Tweede Kamer. In het oude parlement had de coali tie nog 55 zetels. De opkomst was ruim 61 procent. Met de uitslag kiest de bevol king van Letland voor voortzet ting van een beleid dat is ge richt op economische groei door een vrijemarkteconomie en be lastingverlaging. De regering werd van Kalvitis werd ge plaagd door corruptieschanda len, terwijl de kloof tussen rijk en arm groeit. Kalvitis blijft aan als premier. De regeringsvorming kan bin nen enkele weken zijn afgerond. Mogelijk treedt oppositiepartij Een Nieuwe Tijd toe tot de rege ring. Die won 16,4 procent van de stemmen. GPD die periode en in schoolboeken' liegt. Op de achtergrond van dit; conflict, en van enkele andere, speelt ook vooral een strijd om. de regionale macht. Het was de eerste keer sinds 2001 dat een Japanse premier China aandeed. Abe sprak niet alleen met Hu maar ook met pre mier Wen. De Japanner had zich onder meer tot doel gesteld een beter imago in Peking te ver werven dan zijn voorganger Koi- zumi.Die haalde zich geregeld de woede van China, maar ook van Zuid-Korea, op de hals1 door het Japanse herdenkings monument Yasukuni te bezoe ken, waar ook Japanse oorlogs misdadigers worden geëerd,. Abe, die overigens eerder ook het monument bezocht, vliegt vandaag naar Zuid-Korea om daar de hand te reiken. De eerste buitenlandse reis van Abe als premier vindt plaats in tijden van oplopende spannin gen in de regio door de nucleai re ambities van Noord-Korea. Abe probeert een gemeenschap pelijk front te vormen met Chi na en Zuid-Korea om druk uit te oefenen op de regering in Pyongyang om af te zien van een aangekondigde test met een nucleair wapen. China en Japan gaven gisteren eensgezind blijk van hun 'grote verontrusting'' over het Noord-Koreaanse voornemen. De twee partijen zeggen samen te werken om te komen tot een atoomwapenvrij Koreaans! schiereiland. Grensincident De atoombom die Noord-Korea ondergronds zou willen testen isj sterk genoeg om tweehonderd duizend mensen te doden mocht hij ooit worden gebruikt tegen een stad als Seoul of Tokio, zei den Russische militaire experts. De relatie tussen Noord- en Zuid-Korea werd er in het week einde niet beter op. Zuid-Kore- aanse militairen hebben zater dag aan de zwaarbewaakte grens tientallen waarschuwings schoten afgevuurd. De reden voor de actie was het binnen dringen van de gedemilitariseer de zone door vijf Noord-Kore- aanse militairen, aldus Zuid-Ko- reaanse media. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5