Toch zwarte zondag in België PZC De geneeskunde moet weer een beschermd beroep worden PZC De verzorgingsstaat moet ook verheffen Chinese stad zweert bij gaven dokter Lin Vlaams Belang wint overal op het platteland te gast 9 oktober 1956 maandag 9 oktober 2006 van onze redactie buitenland Patrick Janssens was in 2003 bij zijn aantreden als burge meester van Antwerpen zelfver zekerd tegen Filip DeWinter: „Ik heb één ambitie en dat is uw ergste nachtmerrie te worden". Drie jaar later maakt Janssens zijn dreigement tegen de leider van Vlaams Belang meer dan waar. Het Belang werd versla gen. Voortaan is de socialis tische SP.A de grootste partij in de Scheldestad. Elders boekte het Belang vrijwel overal triom fen, zodat het toch nog een zwar te zondag werd. Janssens kreeg in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezin gen veel kritiek te verduren. De eeuwig stropdasloze ex-voorzit ter van de Vlaamse socialisten weigerde consequent om met De- Winter in debat te gaan. Zijn ei gen campagne was van presiden tiële allure. In de hele stad hing zijn foto met enkel zijn voor naam 'Patrick' erop. Het was voorspeld: het Belang zou bij deze verkiezingen vooral op het platteland hoog scoren. In 2000 deed de partij niet over al mee. Dit keer wel en met suc ces. Het Belang gaat er in alle ge meenten in Vlaanderen, een en kele uitzondering daargelaten, fors op vooruit. De eerste resultaten wijzen erop dat extreem-rechts in sommige districten erg hoog scoort. In Merksem behaalt de partij 41,5 procent van de stemmen en ook in Deurne en Hoboken doet de partij het goed. Maar vooral in het district Antwerpen zelf moet Vlaams Belang zijn meer dere erkennen in de SP.A. Stagnatie Voorzitter Frank Vanhecke van het Vlaams Belang zei dat de partij in Vlaanderen, samen met de christen-democraten, de gro te winnaar is. Dat zijn partij in Mechelen en Gent stagneert, wijt hij mede aan het migranten stemrecht. Ook niet-EU-ingeze- tenen konden voor het eerst hun stem laten horen. DeWinter - die zijn droom om Voorman Filip Dewinter van het rechts-radicale Vlaams Belang volgt de binnenkomende verkiezingsuitslagen op het partijhoofdkwartier in Antwerpen. foto Yves Herman/RTR burgemeester van Antwerpen te worden opnieuw in rook ziet op gaan - feliciteerde Janssens met zijn goede score. Plij noemde het echter over een Pyrrusoverwin ning. Volgens hem is Janssens een kannibaal die zijn eigen meerderheid opslokt. De goede score van de SP.A gaat vooral ten koste van coali tiepartners VLD (Vlaamse Libe ralen en Democraten) en Groen! DeWinter: „Uiteindelijk is er in Antwerpen vandaag niks ge beurd. De score is 0-0. Het Vlaams Belang blijft stabiel en behoudt zijn tien zetels en ook de meerderheid blijft gelijk." Hij wil dan ook niets weten van een nedeiiaag. „Wij blijven ste ken op ons hoogste niveau ooit. Daar ben ik niet euforisch over. Wel tevreden", aldus DeWinter. De zege van de Vlaamse socialis ten in Antwerpen is volgens de socialistische partijvoorzitter Jo- han Vande Lanotte een teken dat het rechts-radicale Vlaams Belang in België nooit aan de macht zal komen. „U zult nooit aan de macht deelnemen, omdat u nooit iets positiefs heeft ge zegd of gedaan", aldus Vande Lanotte tegenover Belang-voor- zitter Frank Van Hecke. De an dere partijen in Vlaanderen wil len ook niet met Vlaams Belang besturen en hebben dit onder ling schriftelijk vastgelegd, het 'cordon sanitaire'. De christen democratische partijvoorzitter Jo Vandeurzen noemde de wijze van campagnevoeren van het Be lang gisteren overigens nog „de zuiverste smeerlapperij". Grote verliezer waren gisteren de Vlaamse liberalen (VLD). Zij hebben twee moeilijke jaren en de federale regering heeft een aantal moeilijke maanden ach ter de rug. Dat gaf de Belgische premier Guy Verhofstadt, leider van de VLD, als verklaring voor het verlies van zijn partij. Verhofstadt sprak in Gent, waar zijn partij niet verloor en samen met de socialisten door kan gaan in het gemeentebestuur. Maar hij gaf toe dat de algeme ne tendens voor de VLD niet goed was. Wel haalde VLD-kan- didaat Karei De Gucht - minis ter van Buitenlandse Zaken in de regering van Verhofstadt - in zijn dorp Berlare de absolute meerderheid. Voerstreek De Vlaming Huub Broers blijft na gisteren burgemeester van de taalstrijdgemeente Voeren. Zijn partij Voerbelangen kreeg ruim 60 procent de stemmen, een klin kende overwinning op de Fran- staligen. In de ooit zo rumoerige Voer streek gaat de strijd sinds jaar en dag maar tussen twee par tijen: het Nederlandstalige Voer belangen en het Franstalige Re tour aux Libertés. Het zijn ech ter de Nederbelgen die uitma ken wie het voor het zeggen krijgt. De gemeenteraadsverkie zingen van oktober 2000 zorg den voor de ommekeer: voor het eerst sinds de overheveling in 1963 van de Voerstreek van de provincie Luik naar Limburg be haalde Voerbelangen een nipte overwinning en werd een Vla ming burgemeester. Met dank aan de vele Nederlanders die in de Voerstreek wonen. In 2000 stemde tachtig procent van de 550 stemgerechtigde Nederlan ders op Voerbelangen. Dit keer waren ze goed voor zevenhon derd van de in totaal 3200 stem men. Nieuwe naam Plet lijkt erop dat de Franstali- gen zich bij de overmacht van de emens populaire Broers neer leggen. In de aanloop naar de verkiezingen veranderde de par tij Retour a Liège zijn naam in Retour aux Libertés, hetgeen zo veel betekent als 'Terug naar de vrijheden'. „De nieuwe naam heeft vooral te maken met een meer realistische benadering van het probleem van de Fran stalige inwoners van Voeren", lichtte Broers' voorganger José Smeets die beslissing toe. „Re tour a Liège was een strijdvaar dige naam, die impliceerde dat we de hoop koesterden ooit op nieuw deel uit te maken van Wallonië. Die hoop moeten we laten varen, maar we willen wel in de verf zetten dat we de vrij heid willen hebben om als Wa len te leven in Voeren. Retour a Liège was de partij van José Happart, die met zijn hard nekkige weigering om Neder lands te praten jarenlang de taalstrijd verpersoonlijkte. Hij verliet Voeren in 1988 en is te genwoordig voorzitter van het Waalse parlement. GPD/ANP door Lianne Sleufjes Peter van Lieshout van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) voorspelt wat Neder land staat te wachten. „Over tien jaar is Pools hier de voer taal in een verzorgingstehuis. Want wij kampen straks met een groot personeelstekort. In Duitsland worden al Pool se dames ingehuurd om de menten te verzorgen." Nederland telt te weinig kin deren. Om alle ouderen te kunnen helpen, zou iedere schoolverlater straks de ver zorging in moeten. Dat is on mogelijk. Dus komen in het kielzog van hun landgenoten die asperges steken, de Poolse verzorgsters, voorziet hij. Van Lieshout is voorzitter van de WRR-commissie die het rapport De verzorgings staat gewogen heeft opge steld. Dit advies over de toe komst van de verzorgings staat wordt vandaag aan pre mier Balkenende overhan digd. Volgens de WRR dient een verzorgingsstaat niet louter meer om de oudere te verzor gen en de werkloze te verzeke ren van een uitkering. Zij moet ook 'verheffen' via on derwijs, zij dient mensen te 'verbinden' om verschillen te overbruggen. Die twee pijlers moeten de verzorgingsstaat toekomstbestendig maken. Economisch gezien is de ver zorgingsstaat relatief gezond, concludeert de raad. Zo is de afgelopen twintig jaar on danks de bevolkingsgroei het aantal uitkeringen hetzelfde gebleven (twee miljoen). Het aantal mensen dat werkt, is met 40 procent toegenomen. Maar er zijn niet genoeg jon geren om straks de banen te vervullen die nodig zijn om de verzorgingsstaat in stand te houden. Ook op andere onderdelen ha pert de verzorgingsstaat. Vooral ouderen profiteren. Jongeren en gezinnen met kin deren komen er bekaaid van af. Het onderwijs is gebrek kig. De kloof tussen autochto nen en niet-westerse immi granten is groot. Allochtonen zijn vaker werkloos, hebber de slechtere banen en staar eerder op straat als de econo mie tegenzit. Via onderwijs en werk kun nen bevolkingsgroepen met el kaar worden verbonden denkt de WRR. „Wij loper achter als het gaat om investe ren in kinderen. Verlofregelin gen voor mensen met kinde ren zijn beperkt. Onze bood schap is: investeer in op vang." Dan kunnen meei ouders aan de slag. Maar belangrijker nog is dal allochtone kinderen er kennis opdoen. „Nu hebben zij vaak een leerachterstand van an derhalf jaar als zij op de basis school komen." Daarom vindt de WRR dat ie dere peuter een paar dager per week naar de kinderop vang moet. Van basisschool tot universi teit moet het onderwijs verbe teren. Meer lesuren bijvoor beeld. „Vroeger stond vooi een universitaire studie zes jaar, nu vier. Zorg voor eer goede studiefinanciering zo dat ze naast de studie niel meer hoeven te werken. Er voer academicibelasting in zo dat de afgestudeerde zijr beurs gedeeltelijk terugbe taalt als hij een of twee tor verdient." Bijscholing Voor lager opgeleide werkne mers zou er volgens Van Lies hout tot hun dertigste jaai een 'bijscholingsfonds' moe ten zijn, gevuld door overheic en sociale partners. „Heb je het geld voor je dertigste niel op, dan ben je het kwijt." Om allochtonen meer kanser te geven op de arbeidsmarkl zou het anti-discriminatiebe- leid strenger moeten worden „Maak via een gezaghebben de club bekend bij welkt werkgever een allochtoor niet aan de slag komt.GPD De westerse geneeskunde mag in de Chinese steden aan gemerkt worden als modern, op het platteland in de provin cie Sichuan raakt de traditio nele Chinese medische kennis allerminst in de versukkeling. De patiënten van dokter Lin in het provinciestadje Lizhe zweren erbij. door Erwin Tuil Terwijl ze de pols voelt van haar patiënte kijkt dokter Lin over haar rechterschou der. De arm rust op een bu reautje dat aan de buiten kant is volgeplakt met recla mefolders in vierkleuren druk. 'Pannenset voor slechts 169 yuan, bij het Volkswaren- huis.' Achter de dokter brandt een eenzame tl-balk die de grijze betonnen muren van een veredelde garagebox verlicht. Een doktersjas hangt aan een houten pin die uit het beton steekt. De patiënte vertelt ge duldig over haar klacht. Ze wordt drie keer per maand on gesteld, maar de eerste twee behandelingen hebben ge werkt. De problemen zijn min der geworden. Lin pakt de an dere pols en voelt aandachtig en langdurig. Ondertussen keuvelen andere patiënten die in dezelfde kamer wach ten vrolijk verder. Dan ver dwijnen de twee wouwen naar een met plastic afge schermde keuken annex be handelkamer. Daar pakt de dokter twee grote sinaasap pelbladeren. Lin breekt stuk jes af van een dunne plak me dicijn dat oogt als lichtgrijze leisteen. Die steekt ze voor zichtig in brand met een paar se aansteker, om ze dan op de bladeren te leggen. Met dit preparaat masseert Lin zacht jes de onderrug van de patiën te. Eerst linksom van boven naar beneden en dan rechts om. Om de halve minuut wordt er wat nieuw medicijn opgelegd. „Wat het is, gaat niemand wat aan. Dat is mijn geheim", zegt de dokter met een enigszins ondeugende glimlach. Dat ze met suiker, zout, ei en olie werkt wil ze wel kwijt, maar de rest geeft ze.niet prijs. Zelfs haar man mag het niet weten. Als Lin haar medicijnen maakt, dan moet die maar ergens anders naar toe. Haar echtgenoot helpt wel met het zorgvuldig verpakken van pillen en poe ders in kleine vierkante blau we papiertjes. Voor de wach tenden op de smalle houten bankjes maakt hij groene thee. De dokter geldt als loka le autoriteit op het gebied van wouwenkwalen binnen de traditionele Chinese ge neeskunst. „Ze is zo beroemd in de wijde omgeving dat ze hier, weg van de straat haar toevlucht heeft gezocht", bezweert de 33-jarige bewonderaarster Wang Yilan. Om die anonimi teit te garanderen is een foto uitgesloten. Je weet nooit hoe een stukje uit Nederland hier terecht kan komen. De straat handelaren in de buurt wij zen echter feilloos de praktijk aan. De dokter houdt niet van dik doenerij. 'Sober' komt nog het dichtst in de buurt als je een beschrijving van haar woonkamer en praktijk wilt geven. Nauwelijks licht Er komt nauwelijks licht bin nen, aan de muur hangen twee oude zwart-wit portret ten van de dokter en haai man. Daaronder een houten kastje met een rijstkoker. Op de planken van een hogere houten kast ernaast staan wat boeken en een grote ele gante weckpot met ingemaak te gember. De patiënten zit ten op houten bankjes. Lin be handelt veel klachten. Voor mensen die een chemokuur hebben gehad heeft ze een me dicijn dat de gifstoffen uit het lichaam drijft. Kanker kan ze ook aanpakken, maar dan heeft haar geheime medicijn zeven tot elf jaar nodig, ver telt Lin. Maar, zo benadrukt Lin, ze is geen rommelaar of toverdokter. Ze leerde het vak bij een respectabele oude meester. Wat ze doet maakt voor haar patiënten niets uit. Die zweren bij de gaven van dokter Lin en haar medicijn, ondanks de penetrante geur van het brandende preparaat die lang in de neus blijft han gen. GPD Dat de 'hulpverleners' van Syl via Mïllecam juridisch vrijuit gaan komt door de cultuurom slag die in de jaren '70 kwakzal verij respectabel maakte, vindt vrouwenarts Cees Renckens. Laat de geneeskunde niet langer een vrij beroep zijn, bepleit hij. Men zou menen dat de strijd tegen kwakzalvers met de vooruitgang van de geneeskun de simpeler zou worden. Het laatste kwart van de twintigste eeuw liet echter een ongeëve naarde bloei van de kwakzalve rij zien, die pas recent weer wat op zijn retour lijkt, maar een verwoestend spoor achterliet in publieke opinie, wetgeving en verzekeringspolissen. Het besluit van het Openbaar Ministerie van deze week om de 'hulpverleners', die Sylvia Mille- cam terzijde stonden in haar zelfverkozen en gruwelijke le venseinde, niet te vervolgen is een ander gevolg van de betreu renswaardige cultuuromslag, die in de jaren zeventig plaats vond. Onder de oude wetgeving, die nog terugging tot Thorbecke (1865), waren kwakzalvers onbe voegd en moesten zij zich, hoe wel de wet niet streng gehand haafd werd, enigszins gedeisd houden. De geneeswijzen die de kwakzalvers aanboden waren vooral het magnetiseren, het 'bottenkraken', kruidengenees- kunde en handoplegging. Art sen die er aparte geneeswijzen op nahielden, waren er bijna niet en dat waren excentriekelin gen die niet veel kabaal maak ten. Artsen als Samuels (1888-1975) en Moerman (1893-1988) waren uitzonderin gen: zij zochten met hun brutale claims kanker te kunnen gene zen wel de publiciteit. Samuels werd nog door de tuchtrechter uit zijn vak gezet, maar Moer man kon al op steun van het par lement rekenen. In de jaren '70 slaagde de kwakzalverijsector er in een term te bedenken waar mee alle onderlinge verschillen en tegenstrijdigheden met de mantel der liefde werden bedekt en waarin negatief geladen ter men als 'onbevoegd', 'kwakzal ver' of 'onorthodox' konden wor den vermeden. Men ging de kwakzalverij als 'alternatieve geneeskunde' betitelen. Achter dit vaandel bleek veel ongere Jomanda bij het standbeeld van de in 2001 aan kanker overleden actrice Sylvia Millecam in Boxmeer. foto Rick Nederstigt/ANP gelds op te bloeien, dat vaak goed aansloot bij een tijdgeest van anti-autoritair denken, filo sofisch en cultureel relativisme, toenemend bewustzijn van de neveneffecten van de reguliere geneeskunde en geneesmidde len, alsook ongenoegen over de beperkte mogelijkheden van de reguliere geneeskunde. De consumptie van 'alternatieve geneeskunde' werd ook bevor derd doordat een groeiend aan tal artsen meeging in alternatie ve richting. Uit alternatieve hoek werd volstrekt onredelijke kritiek geuit op de gangbare ge neeskunde: deze zou te vaak de mens uit het oog verliezen. Ka- rel van het Reve stelde eens het volgende: „Wil een gedachte veel mensen geestdriftig maken, dan moet hij a. in een eenvoudi ge, althans eenvoudig aanleerba- re formulering aan te duiden zijn; b. de indruk maken nieuw te zijn; c. aansluiten op een be kende gemeenplaats en d. on juist zijn. De mensen zijn het ge lukkigst als zij iets ouds, gang baars en vulgairs kunnen onder gaan als iets nieuws en origi neels." Alle vier criteria zijn van toepassing op de alternatie ve geneeskunde en wellicht is zo haar bloei te verklaren. De steun van de politiek voor de al ternatieve sector werd massaal. Men subsidieerde onderzoek naai' de werkzaamheid van alter natieve geneeskunde (wat wei nig bruikbaars opleverde) en zelfs de wetgeving werd veran derd in het voordeel van de alter natieve genezers. Jarenlang wer den homeopathische en antropo sofische middelen door het zie kenfonds vergoed. Sinds het in 1997 ingevoerde regime van de Wet BIG (Beroepsuitoefening In dividuele Gezondheidszorg) is geneeskunde een vrij beroep ge worden, waarvoor geen oplei ding meer noodzakelijk is. Warhoofd Elk warhoofd of geslepen zaken man kan zich vrijelijk vestigen en een praktijk beginnen. Zelf overschatting strekt tot aanbeve ling. Zo konden wij na de dood van Sylvia Millecam het aalglad de 'medium' Jomanda horen be weren dat er geen sprake was ge weest van kanker en 'zoutthera- peut' Boegem beweerde Mille- cams kanker met zouttabletten te kunnen behandelen. Zij be hoorden tot de ruim dertig alter natieve hulpverleners die Mille cam terzijde stonden. Onder hen waren drie artsen, die inmiddels zware straffen kregen opgelegd door de medische tuchtrechter. Helaas mogen twee van hen na het uitzitten van de schorsing hun praktijken weer hervatten. De derde (een recidivist) is le venslang uit zijn beroep gezet. Uit de zaak blijkt hoe gevaarlijk het is dat alternatieve genezers een diagnose mogen stellen en een regulier gestelde diagnose mogen tegenspreken. Beter dan het stellen van een diagnose tot voorbehouden handeling te ver klaren binnen de Wet BIG, zou wellicht het herstel van de prin cipes van de oude Wet op de Uit oefening der Geneeskunst zijn: geneeskunde niet als viij be roep, maar slechts toegestaan na een van staatswege erkende medische opleiding. De rest is dan weer gewoon onbevoegd en onbekwaam en strafbaar. GPD Cees Renckens is vrouwenarts en voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij UIENFABRIEK - In Sint-Phi- lipsland komt mogelijk een uienfabriek. In afwachting hiervan heeft men een schuur voor dit werk ingericht, waar een twintigtal meisjes en enke- kele mannen te werk zijn ge steld. Het gaat om het inma ken en gereedmaken voor de export van witte uien. KOUDEGOLF - Italië is ge troffen door een koudegolf. In de bergachtige gebieden is de temperatuur gedaald tot onder het vriespunt en er valt dichte sneeuw. Daarbij zijn er nog zware onweersbuien geweest, vooral in Zuid-Tirol. Twintig a dertig procent van de fruit oogst moet als verloren wor den beschouwd. KASTREURS - De kastreui en veeverloskundigen hebbe in Den Haag geprotesteerd te gen de jongste bepalingen i de wet op de uitoefening va de diergeneeskunde. Zonde vergunning mogen zij hun va niet meer uitoefenen; al het ben zij nog zoveel ervaring. RODE KOOL - Met ingan van 10 oktober mogen in Bel gië en Luxemburg geen rod kolen meer worden ingevoert Het importverbod is tijdelijk. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl per 16 oktober Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37,4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierihzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Uitgeverij Provinciale Zee (abonnementen)administ Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t 61,50 64,50 per ja 5 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voo Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 w.pzc.nl/servïce/adverteren et Wegener-concern. De doon it u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- Behoorttot 'Sl* WGGGNGR VLAAMS BELANG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4