Herstel platte daken kostbaar PZC De betoverende kant van Dow Wind bemoeilijkt tellen trekvogels Project Poppodia gaan vreemd in Terneuzen begonnen VIA* Sasse brandweer heeft volop redenen voor feest Terneuzen kiest voor reparatie op basis van noodzaak en prioriteiten Walcheren aan het werk maandag 9 oktober 2006 zl 1 Hnnr René van Stee SAS VAN GENT - De brand weer in Sas van Gent had zater dag genoeg redenen om een feestje en een open dag te hou den. Want niet alleen werd het boek dat de driehon- derdjarige historie van het plaat selijke brandweerkorps belicht, ook bestond personeelsvereni ging De Nablussers zestig jaar. Bovendien is het eind deze maand nationale brandpreven tieweek. Bijna vanzelfsprekend was het in de kazerne aan de Kerkhoflaan een weerzien met veel oude bekenden. Oud-post- commandant Frank Cappaert werd in het zonnetje gezet van wege zijn boek '300 jaar brand weer Sas van Gent'. Het eerste exemplaar was voor burgemees ter Jan Lonink van Temeuzen, ook voormalig eerste burger van de oude gemeente Sas van Gent. De burgemeester had het gevoel dat hij weer thuiskwam. Hij roemde de gemeenschapszin van de Sasse brandweer en de grote expertise die het korps in de loop der jaren heeft opge bouwd. Tegelijkertijd wees hij erop dat dit in de Kanaalzone met zijn vele industrie ook hoogst noodzakelijk is. De gaspakkenteams waarover de brandweerkorpsen in Sas van Gent en Terneuzen sinds eind vorig jaar beschikken, zijn dan ook geen overbodige luxe. Want die dragen met hun vloei stof- en gasdichte pakken niet alleen bij aan een veilig optre den van de brandweerlieden, ook kunnen zij mensen op de plaats van een ongeval in veilig heid brengen en de uitstroom van gevaarlijke stoffen bij de bron beperken. Een demonstra tie toonde dit ondubbelzinnig aan. Want een lek in een oefent ank werd in een mum van tijd op een veilige manier gedicht. Niet alleen de demonstratie van het gaspakkenteam trok veel be kijks, maar ook het op correcte wijze doven van 'de vlam in de pan'. Veel jeugdige bezoekers gingen mee in het bakje van de hoogwerker. Op dertig meter hoogte bekeken zij hun woon plaats daardoor eens op een heel andere manier. Het boek van Frank Cappaert vond gretig aftrek. Het kost vijf euro en is nog te koop bij kapsa lon Cappaert, garage Bode en schoonheidssalon-parfumerie Jolie. Hoor René van Stee TERNEUZEN - Als de gemeen teraad van Terneuzen voor de incest ingrijpende oplossingen kiest om mankementen aan plat te daken van gemeentelijke ge bouwen te verhelpen, kost dat wellicht miljoenen. Wethouder F. van Hulle (ruim te) denkt dat het verstandig is om pragmatisch met deze mate rie om te gaan. Want volgens hem is er geen reden tot zorg of paniek. Daarmee bagatelliseer ik de si tuatie geenszins, want voorzich tigheid is geboden. Anderszijds denk ik niet dat meteen de meest rigoureuze maatregelen moeten worden genomen. In de meeste gevallen is dat niet no dig of kunnen we voorzien met een tijdelijke oplossing", aldus Van Hulle. In 2002 stortten in Nederland drie daken in, twee bij zwemba den en één bij een vestiging van Ikea. Naar aanleiding daarvan verzocht het ministerie van VROM alle Nederlandse gemeen ten een inventarisatie te maken van risicovolle gebouwen met een publieksfunctie. En indien nodig, moesten die gebouwen worden aangepast. In november vorig jaar begaf ook het dak van de sporthal van Den Dullaert in Hulst het, na hevige sneeuwval. Omdat er in Temeuzen geen ge gevens meer in het archief za ten, moesten alle daken van risi covolle gebouwen ter plaatse worden bekeken, ingemeten en uitgetekend worden. Een om- Dief van zonnepanelen aangehouden VLISSINGEN - Na een achter volging heeft de politie zaterdag ochtend in Vlissingen een 19-ja- rige inbreker aangehouden. Hij wordt ervan verdacht samen met anderen rond kwart voor ze ven 's ochtends zonnepanelen te hebben gestolen in de Anna Bla- manlaan. De dieven vluchten per auto, de politie zette de ach tervolging in. De auto werd te ruggevonden in Assumburg. De man werd gevonden ineen tuin in Blikkenburg. Een aantal zon nepanelen zat nog in de auto. Een andere verdachte, een 18-ja- rige Middelburg meldde zich de zelfde avond op het bureau. De twee mannen zijn gisteren vrij- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) per 16 oktober Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vangrijk karwei, dat veel tijd in beslag nam. Daarom duurde het lang voor dat bekend was welke maatrege len er nodig zouden zijn en hoe veel de platte-dakenkwestie Ter neuzen zou kunnen kosten. Naar de zin van raadslid J. Jonk man (PvdA) duurde dit veel te lang. Daarom maande hij het college van B en W om spoed achter het onderzoek te zetten. Uiteindelijk zijn elf gemeentelij ke gebouwen onderworpen aan uitgebreide inspecties. Die spits ten zich toe op het gevaar voor inzakken, als er te veel water op de daken zou blijven staan. Zoals het er nu naar uitziet is er met de daken van praktijk school De Sprong in Terneuzen en het gebouw van de brede school in Philippine niets aan de hand. Voor vier gebouwen kunnen waterophopingen wor den opgelost door een noodover- loop aan te brengen. Dat zijn de gymzaal van De Regenboog in Terneuzen, De Rede in Terneu zen, 't Sportuus in Axel en een gedeelte van De Vlaanderenhal in Sas van Gent. De daken van een ander gedeel te van De Vlaanderenhal, De Zuidlandschool, De Meerpaal, De Hille en de gymzaal aan de Madame Curiestraat in Terneu zen vereisen bouwkundige aan passingen. Van Hulle denkt ech ter dat het verstandiger is om dit te doen op het moment dat die panden toch al grote aanpas singen behoeven. „Vandaar ook het idee van een tijdelijke oplossing voor die ge bouwen. Daarbij denken we aan de inzet van een noodteam van de brandweer of de mensen die 's winters sneeuw ruimen of aan gladheidsbestrijding doen. Die komen dan in actie om te voor komen dat er dreigende situa ties ontstaan." Ook zijn er tien gebouwen van bedrijven en particulieren waar van de daken gevaar op kunnen leveren. De eigenaren moeten de gemeente uiterlijk 1 november per brief aangeven wat zij hier aan gaan doen. Met een bombardement met laserstralen werden de bezoekers aan Dow in de Nacht van de Chemie verwelkomd. door René van Stee TERNEUZEN - In het donker spreekt een chemische fabriek met zijn vele lichtjes al vaak tot de verbeelding. Dus wat is er dan mooier dan 's avonds ook eens een kijkje binnen de poorten te ne men? Dow Benelux in Terneuzen bood vrijdag en zaterdag bijna achttienhon derd bezoekers die gelegenheid. Een combinatie van informatie en entertain ment tijdens twee Nachten van de Che mie op de landelijke Dag van de Che mie. De installaties op het terrein krijgen een betoverend tintje met video- en la serpresentaties. De laserprojectie op een destillatietoren, waardoor het lijkt alsof er een vloeistof langs de buiten kant van de kolom loopt, doet een aan tal monden van verbazing openvallen. En ook het flitslicht op de imposante ventilatoren van de nog imposantere koeltoren wordt aan boord van de tou ringcar met bewondering gadegeslagen. Natuurlijk is er uitleg. Zoals over het kraakproces, waarbij de grondstof - naf ta of lpg' - wordt verhit tot ruim acht honderd graden, waardoor het in kleine stukjes breekt. Door middel van destil latie en afkoelen tot min honderddertig graden worden die verschillende bouw stoffen verzameld, waarna in andere fa brieken op het terrein kan worden be gonnen met het maken van kunststof fen en chemicaliën. Jan Riemens (72) uit Temeuzen begrijpt het allemaal. En toch ook weer niet. „Al die pijpen en buizen. Je verstand staat erbij stil. De ontwerpers en bouwers van al die fabrieken zijn zeker geen suf ferds geweest." Hans Kloosterman (67), speciaal uit Oudelande naar Terneuzen gekomen, is er zelfs een beetje stil van. „Alles is zó enorm groot. Ik ben echt geïmponeerd." Keith de Vos (10) uit Sint-Jansteen vindt dat het terrein een spookachtige aanblik biedt. Hij heeft net gehoord dat er dagelijks zo'n drieduizend mensen op het terrein rondlopen. „En nu zie ik helemaal niemand. Hoe kunneo die fa brieken dan allemaal draaien?" En hij kan er helemaal niet met zijn pet bij dat vanuit één controlekamer in het rode ge bouw de drie krakers en vijf andere fa brieken worden bediend. Want op de parkeerplaats bij de controlekamer staan slechts twee auto's. Fakkel Ook rijdt de bus langs de fakkelinstalla tie. Met in gedachten de reusachtige vlammen die de wijde omgeving tijdens het affakkelen regelmatig hel verlich ten, valt het nu erg tegen. „Het is nu niet meer dan een waakvlammetje", foto Wim Kooyman klinkt het teleurgesteld. En dat blijkt een schromelijke vergissing, want de vlam 'in rust' is toch al gauw enkele me ters hoog. In De Boerderij, het communicatiecen trum van Dow, is nog meer informatie te vinden. Medewerkers vertellen hon derduit over de grondstoffen die wor den gebruikt voor onder meer kleding, schoonmaakmiddelen, auto's, koelkas ten, boeken en tijdschriften. Een grote blikvanger is de ecorunner, een éénper soons motorisch voertuig met drie wie len dat is ontwikkeld door studenten van de Technische Universiteit Delft. Tijdens de Shell Eco-Marathon op het circuit van Rockingham in het Verenigd Koninkrijk haalde het wagentje een ver bruik van 557 kilometer op één liter benzine. Dow leverde hieraan een be langrijke bijdrage door de levering van materialen voor de ultralichte glasvezel carrosserie. Een aantal studenten is dan ook niet toevallig in Terneuzen. En ove rigens met groot plezier, want Dow is hoofdsponsor van de Ecorunner. door Frank Gijsel BRESKENS - Zaterdag werden in Zeeuws-Vlaanderen op twee plaatsen vogels geteld in het ka der van de Internationale Vogel kijkdag. Bij vogeltelpost Nieu we Sluis nabij Breskens en bij de kijkhut bij het Verdronken Land van Saeftinge waren voge laars gewapend met verrekij kers en telescopen druk aan het tellen. Vanaf de telposten werd geturfd hoeveel vogels, bezig met hun trek vanuit het verre noorden naar het zuiden, over de voge laars vlogen. Aan het eind van de dag gingen alle waarnemin gen van de telposten naar het kantoor van Vogelbescherming Nederland in Zeist. Tussen kwart voor acht en kwart voor één noteerden zeven leden van Natuurbeschermings vereniging 't Duumpje in Bres kens ruim 4000 vogels en 34 soorten. Vorig jaar nog was dat aantal veel hoger: ruim 12.000 waarnemingen en 43 soorten. De middelste en grote jager wa ren zaterdag in Breskens de op vallendste verschijningen. Hier trokken bijna drieduizend spreeuwen over. De mindere trek had hoofdzakelijk te ma ken met een stevige wind met een kracht van 5 beaufort, die de gehele dag aanhield. Ook bij de kijkhut bij Saeftinge gaf de telling van leden van De Steltkluut een tamelijk laag aan tal vogels te zien. Opvallend was hier het geringe aantal gra spiepers, met driehonderd waar nemingen. Twee jaar geleden werden hiervan nog meer dan zesduizend exemplaren geteld. In Saeftinghe was de opvallende door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dertig pro cent van de bijstandsgerechtig den op Walcheren moet in 2010 aan het werk zijn. Of ze hebben betaald werk, of ze zijn tewerk gesteld. Dat staat in het beleidsplan van de Sociale Dienst Walcheren. Vierhonderd van de 2650 men- sen die nu in de bijstand zitten, moeten over vier jaar betaald werk hebben. Nog eens vierhon derd mensen die niet veel kans hebben op een baan, moeten zich nuttig maken voor de maat schappij. Zij zullen worden inge zet voor eenvoudig werk, zoals schoonmaken of klussen bij ouderen, rondbrengen van maal tijden of onderhoud van gemeen telijk groen. Het is werk dat nu blijft liggen omdat er geen geld voor is of dat nu door vrijwilli gers wordt gedaan. Mensen kun nen bij dit soort werk ervaring opdoen die nuttig kan zijn bij het vinden van een betaalde baan, is de gedachte. waarneming het ijsvogeltje. Slechtvalken zorgden hier voor fraaie beelden tijdens het opja gen van een groep kluten. Door de mindere weersomstan digheden van zaterdag was de trek in heel het land tamelijk ge ring. Verschillende vogel werk groepen hadden er daarom al vroeg de brui aan gegeven. Ook op plekken waar het droog was, maakte de sterke wind het de tel lers soms onmogelijk om vogels te tellen. Vorig jaar werden ruim 350.000 vogels van 200 verschillende soorten geteld. Dit jaar bleef de teller steken op ruim 300.000 vo gels. Tijdens voorgaande edities van dit evenement werden al eens meer dan 600.000 vogels op een Aanrijding in Heinkenszand HEINKENSZAND - Bij. een aanrijding op de kruising van de Oudekamerseweg en de Heinkenszandseweg in Heinkenszand is gisteren een 47-jarige vrouw uit 's-Gra- venpolder lichtgewond geraakt. Ze reed op de Heinkens zandseweg toen ze geen voorrang kreeg van een 58-jarige automobilist uit Heinkenszand en is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De vrouw kon in de loop van de dag weer naar huis. Westerschouwen weer kampioen BURGH-HAAMSTEDE - De jeugdbrandweer Schou- wen-Duiveland heeft opnieuw een Nederlands kampioen in haar gelederen. Het juniorenteam (12 tot en met 15 jaar) van Westerschouwen kwam zaterdag bij de wedstrij den lage druk in Capelle aan de IJssel als beste uit de bus. Het team prolongeert daarmee zijn titel. „Een unieke pres tatie in de geschiedenis van de jeugdbrandweer", aldus de trotse begeleider R. van de Werfhorst. Vorige week wist de aspirantenploeg van het Schouwse korps ook al beslag op de eerste plek te leggen in de klasse hoge druk. De jeugdbrandweer Schouwen-Duiveland was zaterdag met maar liefst twee teams vertegenwoordigd bij de titel strijd onder de beste tien van Nederland. „Ook al weer zo iets bijzonders", aldus Van de Werfhorst. De tweede junio- renploeg werd vijfde, net voor Borsele-Goes, de andere Zeeuwse deelnemer in deze categorie. Op de baan van de aspiranten lage druk werd de Zeeuwse eer vertegenwoor digd door Middelburg. Dat team eindigde vierde. De aspi ranten moesten een brand in een schoolgebouw bestrij den. De junioren moesten al hun tactische kennis aanwen den om het vuur- in een deel van het plaatselijke gemeente huis te bestrijden. Rare fratsen in de tunnel BORSELE - Een 48-jarige dronken automobilist uit de ge meente Borsele heeft in de nacht van zaterdag op zondag een paar rare fratsen uitgehaald in en bij de Westerschel- detunnel. De politie kreeg kort na middernacht melding dat hij met zeer lage snelheid door de tunnel reed. Een uur later werd de auto van de man gevonden op een par- keerplaats langs de tunnelweg. De man verklaarde - na- dat hij in zijn huis was aangehouden - dat hij een lekke band had gekregen en tegen een verkeersbord was gere- den. Hij heeft zijn wagen toen maar achtergelaten en is te voet naar huis gegaan. Tegen de man is proces-verbaal op gemaakt. John Janse beste grondverzetter RILLAND - John Janse uit Rilland is afgelopen week op het Europees kampioenschap grondverzet in Spanje voor de vierde keer kampioen geworden, zo werd zaterdag be kendgemaakt. Hij deed dat in de categorie grote wiella- ders, waarbij gewerkt wordt op machines die meer dan honderd ton wegen. In 2000 en 2002 werd Janse ook Euro pees kampioen in deze categorie. Het jaar daar tussenin kaapte hij de titel weg bij de bulldozers en grote hydrauli sche graafmachines. De regels stellen dat iemand na drie opeenvolgende titels drie jaar niet mee mag doen. Daar om was Janse er pas dit jaar weer bij. Hij had zijn zinnen gezet op de allroundtitel, want die had hij nog nooit ge haald, maar dat is niet gelukt. Janse werd tiende op een deelnemersveld van ruim tachtig mensen. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur. Kaarten, vrij biljarten;14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13,30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten: 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, kaartjes maken, computeren, algemeen bestuur KBO; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga, bijeenkomst Zon nebloem; 15.00 uur: Seniorenorkest Con Amore; 19.00 uur: Schrijven; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Bloem schikken, 14.00 uur: Sjoelen, praatgroep; 19.00 uur: Filmclub; De Korenmarkt, 10.00 uur: Koffieoch tend met koffiekoek; Den Dullaert, 20.00 uur; Body pump; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur; ANBO koers bal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, volksdansen KVO; 13,00 uur: Biljarten; 14.45 uur: Kookles senio ren; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Repetitie toneelvereniging; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance; ZUIDDORPE - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op de staande wip; door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Het was even wennen bij jongerencentrum Ka- lashnikov. Dit keer eens geen li ve band op het podium, maar im proviserende bezoekers. Zij de den mime-optredens of lieten headbangend een nummertje luchtgitaar zien, helemaal iets anders dan normaliter op het Terneuzense podium te zien is. En dat was nou net de bedoeling van het project De Poppodia Gaan Vreemd. Het is een geza menlijk project van de vier Zeeuwse poppodia. Brogum uit Zierikzee, De Piek in Vlissin gen, Het Beest in Goes en Kalas- hnikov hebben na Meeting Point en Zeeuwsch Gebroedt weer de handen ineen geslagen. Het Terneuzense Jongerencen trum oogde zaterdag leeg in het begin van de late avond. Het programma moest zijn af trap beleven om 22.00 uur, maar het pubhek hep in het begin zichtbaar niet warm voor het al ternatieve avondprogramma. De start werd daarom uitge steld. „Het is jammer, maar ik had gedacht dat er wel meer mensen op af zouden komen. We weten ook dat het anders is dan we gewend zijn, maar ik heb er vertrouwen in dat het pu bliek nog komt. Dat komt name lijk altijd hier", zei Arnoud Brom (30), voorzitter van Kalas- hnikov. Met de mimeoptredens wilde Kalashnikov een daad stel len. Het is een protest in stilte te gen alle problematiek omtrent de ontheffingen en geluidsperi kelen. Even voor half twaalf ging uiteindelijk het eerste luchtgitaar-duo van start. Op de klanken van Nirvana's Smells li<- ke teen spirit sprongen Kevin (20) uit Axel en Amoud (24) uit Terneuzen over het podium, wat hen applaus van de aanwezigen opleverde. Er volgden daarna nog enkele optredens waaron der een vertolking van Motör- head's Ace of Spades. De aanwe zigen genoten zichtbaar van het alternatieve en vreemde avond je Kalashnikov. De aftrap in Kalashnikov was na een aarzelend begin dan toch best aardig te noemen en de or ganisatoren oogden tevreden. „Tja, als je maar twaalf onthef fingen hebt vanwege die geluids perikelen, dan moet je af en toe eens iets anders doen. Het is he laas niet anders, maar wij zijn niet de enige die met die proble matiek te kampen hebben. Ook, Brogum in Zierikzee en De Piek in Vlissingen hebben dat pro bleem. Het Beest is het enige poppodium wat gewoon zijn pro grammering kan uitvoeren en dat is in een gebied als Zeeland te weinig. Het is de doodsteek voor lokale bands. Jammer", al dus Brom. Kalashnikov krijgt in het kader van het project over twee weken nog de Nederlandse hiphop band Osdorp Posse en metal- band Laberinto op bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43