Werknemers betalen te veel voor WAO-gat VVD wil alleen met CDA regeren Kroonlid SER versoepelen Buren herkennen vermoord Maasmeisje Unilever ziet weinig in boycot bezette gebieden Honderdduizenden hebben recht op 80 tot 200 euro Hooikoortsseizoen duurt door hitte maanden langer Gravin Leonore gedoopt maandag 9 oktober 2006 door James McGonigal DEN HAAG - De Sociaal-Eco nomische Raad (SER) koerst af op een harde confrontatie over het ontslagrecht. Plaatsvervan gend Kroonlid P. van der Heij den zei gisteren dat de SER nóg eind dit jaar het kabinet zal ad- Viseren ontslag van werknemers gemakkelijker te maken. Tegelij kertijd liet CNV-voorzittèr Paas weten dat hij aan zo'n advies niet wil meewerken. Paas ergert zich groën en geel aan -werkgevers die klagen over te hoge ontslagvergoedingen en de bemoeienis van kantonrech ters daarmee. Volgens hem func tioneert het ontslagrecht, waar bij werknemers hetzij via de kantonrechter worden ontsla gen, hetzij via een procedure bij het Centrum voor Werk en Inko men (CWI), prima. Toch heeft de SER zich voorge nomen Uiterlijk eind december een 'knoop over deze heikele kwestie door te hakken. CWI Kroonlid Van der Heijden zei gisteren in het programma Bui tenhof dat het CWI het best kan verdwijnen om te plaats te ma ken voor wettelijke regeling die bëpaalt: hoeveel een werknemer krijgt als hij ontslagen wordt,! Voor dat voorstel zou zich bin-! nen de 'SER langzamerhand een; meerderheid aftekenenVolgens Van der Heijden is de huidige si tuatie tfe duur en te ingewik keld. Paas zegt er met Zijn pet niet bij te kunnen. „De économie trekt ,'er is zbrg oVer het Vinden Vari werknemers. En dan gaan Wé ruzie maken oVer het weg- wèrken'ervati?" GPD Biologisch voedsel steeds populairder UTRECHT - De omzet van biolo gische voedingsproducten is in Het eerste halfjaar Van 2006 met 6$ procent toegenomen tot 233.B mÜjoèn euro. 0at bètekênt dat de omzet in de ze sector tWee keer zo snel is ge stegen als de inkomsten van de gehele voedingsmarkt, die in de zelfde periode met 3,1 procent groeide tot 12 miljard euro. Dat blijkt uit de EKO-Monitor dié gisteren Werd gepubliceerd. Het ffiarktaarideel van alle biolo gische consumentenbestedingen kwam uit óp 1,9 procent. ANP DEN HAAG - Het voedingsmid delenconcern Unilever voelt wei nig voor een boycot van bedrij ven die werkzaam zijn in de be zette Palestijnse gebieden. Dat het concern crackers en zoutjes importeert van dochterbedrijf Beigel Beigel op de Westelijke Jordaanoever, is volgens een woordvoerder 'volledig in over eenstemming met gedragsregels van de VN en Oeso'. De organisatie 'United Civilians for Peace' publiceerde in het Weekeinde ëeh lijst van Neder landse bedrijven die handelsbe trekkingen onderhouden met fir ma's in door Israël bezette gebté- dén of daar hebben geïnves- teerd. 0at kan volgens de orga nisatie niét door de beugel, om dat- de grond is 'gestolen van dé Paleétijnen'. Behalve Ünilever zou ook het Bredase bedrijf Soda Club Inter national een productievestiging in bezet gebied hebbeh. Daar naast onderhouden nog eens 25 bedrijven hahdelsrelaties. Het ministerie van Buitenlandse Za- keft acht defgélijkè contacten 'ddgetvenst!, naaar. treédt et niet Öfetfel' tégen 'óp, Sóda Cljjhlntef- mtuona! Wttde niet op dé publi- dfi Ulub.hesehou- Vidf iVi- 'alé%n 'pdl^ieke Reuma steeds beter tê behandelen ROTTERDAM - Reuma is* steeds beter te behandelen. Steeds minder mensen zullen last krijgen van vergroeiin gen aan hun vingers. Ook het aantal mensen dat door de ziekte in een rolstoel terechtkomt zal dalen, aldus reuma toloog T. Huizinga. Hij spreekt van een revolutie. Kern van de behandelingen is volgens Huizinga dat art sen de ziekte veel vroeger kunnen opsporen, en dus eerder met de behandeling kunnen beginnen. Uit TNO-onderzoek blijkt dat 2,3. miljoen Nederlanders van boven de twintig jaar aan van reuma lijden. ANP Snelweg Eindhoven-Öss geopend NISTELRODE - Minister Peijs van Verkeer heeft zater dag dë-A50 tussen Eindhoven en Óss officieel geopend. De weg heeft Nistelrode, Mariaheide en Son van zware verkeersoverlast verlost. In totaal is 281 hectare grond aangekocht om verloren na tuur te compenseren. Voorde dieren werden voorzienin gen getroffen zoals een ecoduct tussen Nistelrode en Uden en een paddenpoél in- Sint Oedenrode. Tijdens de aanleg van de A50 werd onder meer een impo sante bronzen schat uit de Romeinse tijd (280 jaar na Christus) opgegraven. In zaridputten die nodig waren voor het ophogen van de snelweg zijn twee soorten dolfijn schedels en resten van Walvissen' gevbftden. ANP Zwart is zakenman van het jaar ROTTERDAM - Pieter Zwart van internetbedrijf Cool- blue is zaterdag gekozen tot zakenman van het jaar. Op de finale kreeg hij van organisator Ernst Young een award en de titel Entrepreneur of thé Year 2006. De prijs Vöor beste startende ondernemer ging naar Bert Schaap van Technology Management NetWork Services. Ook Melek Usta viel dit jaar in de prijzen. De geboren Turkse werd in Amsterdam .uitgeroepen tot 'ZWarte za kenvrouw Nederland 2006'. Zij Is directeur van werving en selectiebureau Colourful! People, AlVP Vrouw verjaagt overvaller ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft zaterdagmid dag een 31-jarige man uit Schie dam aangehouden die kort daar voor een poging had gedaan een sigarenzaak te beroven. Omstreeks half vier kwam de man voorzien van een masker en met een vuurwapen in de hand een tabakswinkel aan de Oudedijk binnen. Hij bedreigde de 50-jarige winkelierster en eis te geld, maar de vrouw was daar niet door geïmponeerd en sloeg hem.de zaak uit. Vervolgens bel de onderneemster de politie en gaf daarbij een zo goed signale ment op dat de man even later in de buurt kon worden gearres teerd. GPD Toename spam in e-mail verwacht DOETINCHEM - Volgend jaar ontvangen Nederlandse bedrijven gemiddeld negentig spamberichten per hon derd e-mails. Momenteel bedraagt" het gemiddeld aandeel ongewenste reclameboodschappen al 84 procent. Dat zegt P. van der Valk van het Doetinchemse bedrijf Cleariport dat voor meer dan honderdduizend internationale klan ten e-mails ontdoet van spafltbefichtën Cleanport zegt cliënten te hebben die zestienduizend spam-berichten per dag krijgen. Volgens Van der Valk komt de bulk uit China en Taiwan, fnaar ook in toêfiemen- de mate uit het voormalige Oostblok. GPD Ruim honderd arrestaties bij feest AMSTERDAM - De politie-Van Amsterdam-Amstelland heeft in het weekeinde 131 mensen aangehouden bij het twee dagen durende dancèffèst Awakenings ill de Gas houder in het Westei-park'ih'Ainstët*dam. De meeste arrestaties waren vóór handel in of bezit van drugs. Tien mensen zitten vast voor drugshandel. Acht tien mensen kregen een dagvaarding mee, meldde de poli tie gisteren. De overigen ontvingen een boéte. ANP Minister Remkes wil Wilhelmus terug op school van onze redactie binnenland HILVERSUM - Verzekeraars hebben werknemers de afgelo pen maanden te weinig premie terugbetaald van de verzekering tegen het WAO-gat. Zij trokken vaak percentages onkosten af van de terugbetaalde premies. Het tv-programma Kassa bracht zaterdag een brief naar buiten van het Klachteninsti- tuut Verzekeringen. Daaruit blijkt dat deze organisatie de af getrokken kosten te hoog vindt. Volgens Kassa kunnen honderd duizenden verzekerden tussen de 80 en 200 euro extra terug krijgen als zij een klacht indie nen over de hoge kosten. Verzekeraars boden sinds 1993 de WAO-gatverzekering aan ter aanvulling van de WAO-uitke- ring. De politiek schafte die uit kering dit jaar af. In de twee jaar daarvoor kwamen er zo goed als geen nieuwe mensen in de WAO. Daarom besloten ver zekeraars de premie over 2004 en 2005 terug te storten aan ze ker anderhalf miljoen verzeker den. Volgens Kassa hielden verzeke raars als Aegon, Nationale Ne derlanden en Fortis over 2004 25 procent onkosten in, over 2005 geen. De verzekeraars van de Achmea-groep hielden aan vankelijk 24,5 procent in over beide jaren, maar brachten dat terug naar maximaal 20 pro cent. Verzekeraars verklaren de hoge kosten onder meer door de provisie die assurantiekantoren krijgen, vaak 15 procent. Het Klachteninstituut gaat ervan uit dat die provisie niet ver haald mag worden op de verze kerde. Billijk Een woordvoerder van het Ver bond van Verzekeraars zei dat de verzekeraars 'heel redelijk en billijk gehandeld hebben'. Vol gens hem hielden zij gemiddeld 11 procent in, Dat is ter compen satie voor de administratieve kosten die zij maakten in de twee jaar dat de verzekering voor het WAO-gat in de lucht moest worden gehouden. Stichting De Ombudsman liet zaterdag weten dat verzeke raars de ingehouden kosten niét of nauwelijks onderbouwen. De organisatie legde in een voor beeldzaak een klacht neer bij het Klachteninstituut Verzeke ringen. Tijdens deze proéfpröce- dure bood de verzekeraar aan om een extra bedrag terug te be talen. De stichting adviseert werknemers dan ook na te gaan hoe bij henzelf de teruggave is Verzekerden moeten zich met een klacht eerst wenden tot huh eigen verzekeraar. Kiljgen zij daar nul op het rekest, dan kun nen zij terecht bij het Klachten instituut. ANP doorReinoud Roemer HILVERSUM - Het aantal pol len van de hooikoorts veroorza kende plant Ambrosia dat in de lucht wordt gemeten, is in een jaar tijd meer dan verdubbeld. Dat komt vermoedelijk door de hoge temperaturen in juli en sep tember. Onderzoeker A. van Vliet van Wageningen Universi teit zei dat gisteren in het Va- ra-pïogramma Vroege Vogels. Ook het aantal plaatsen in Ne derland waar de plant dit jaar is aangetroffen, nam toe. Onder zoekers van De Natuurkalender Waarschuwen daarom dat het höoikoortsseizoen voor allergi sche" patiënten misschien met twee maanden moet worden ver lengd. Ambrosiapollen zijn de belang rijkste veroorzakers van hooi koorts in onder meer het zuid oosten van Europa en de Vere nigde Staten. „Die is enkele ma len sterker dan de tot nu toe be langrijkste veroorzaker van hooikoorts in Nederland, de grassen. De plant Ambrosia, die afkomstig is uit Noord-Ameri- ka, veroorzaakt de laatste jaren in sterk toenemende mate ge zondheidsproblemen in Zuid oost-Europa." Als de plant een maal ergens vaste voet aan de grond heeft, dan kan die zich dankzij een flinke zaadproduc tie snel verspreiden en dat be moeilijkt de bestrijding. „Con tact met de huid moet worden voorkomen bij overgevoelige mensen." De hinder is volgens de onder zoekers het grootst in Hongarije maar sinds de jaren negentig on dervinden ook het noorden van Italië en het zuiden van Frank rijk veel problemen. In Zwitser land en Duitsland, waar de plan ten ook steeds vaker voorko men, worden programma's opge zet om de verspreiding in te dammen. ANP MARKELO - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken vindt dat het Wilhelmus weer een plek moet krijgen in het onder wijs. Dat zei hij zaterdag in Mar- kelo op het jaarcongres van de Bond van Oranjeverenigingen. Remkes meent dat het volkslied als bindende factor een rol kan spelen in de samenleving. „Mi nister Verdonk is er al mee be gonnen om van de naturalisatie Van immigranten een belangrij ke, symbolische dag te maken. Ook het volkslied zou bij de in burgering een belangrijke plek kunnen hebben, maar zeker ook in het onderwijs." In een toelichting zei minister Remkes later dat niet alleen ge dacht moet worden aan het le ren van de tekst en de muziek op de scholen. „Bij maatschap pijleer bijvoorbeeld zou de bete kenis van de tekst behandeld kunnen worden, zodat scholie ren begrijpen wat ze eigenlijk zingen." GPD De politie zoekt naar sporen in de woning van de donderdag opgepakte verdachte in de moordzaak van het Mhasmeisje. door Claudie Bolster ROTTERDAM - Mensen die in en om de Jagerlaan in Rotterdam wonen denken te weten waarom de politie donderdag een buurman arresteerde. Hij vermoordde het Maasmeisje, zoals politie en justitie haar noemen. Delen van haar lichaam werden afgelopen zomer op plekken in en langs de Maas gevonden. De politie liet haar hoofd reconstrueren. De buren herkennen het meisje. „Zij woonde hier op de hoek." Sinds donder dag is de politie constant in de weer in de woning in Rotterdam-Zuid. Ook gisteren deed de politie onderzoek in de beneden woning. In de tuin staat een grote witte, dichte tent. De bewoner was vaak in de tuin aan het werk, zeggen de buren. Ook vori ge week was hij bezig. Buren reageren vertwijfeld. „Had ik een moord kunnen voorkomen als ik vaker vragen had gesteld", vraagt een vrouw zich af. Haar buurman denkt van niet. „Hij zei me eerst dat zijn dochter bij haar moeder was. Later vertelde hij dat ze in een internaat zat. Dat was voor mij geen reden verder te vragen." Wel beginnen ze steeds meer mogelijke verbanden te ontdekken. Een aantal maanden geleden kwam een vreselijke stank uit de vuilcontainers aan de voor kant van de woningen. De geur konden zij niet thuisbrengen'.-De politie kwam er op af. „Ze zeiden dat een slager die fail liet was gegaan, zijn slachtafval in de containers had gedaan. Ik vond dat een vreemde uitleg. Ik geloof het niet meer", aldus de buurman. Zaterdagavond waren er beelden van de buurt op het Journaal. Daarbij is het ge reconstrueerde hoofd van het meisje ge toond. Toen viel bij hen het kwartje rond foto Evert-Jan Daniels/ANP de mannen in de witte pakken die sinds donderdag rondneuzen. Hun buurmeisje, dat ze al maanden niet meer hebben ge zien, lijkt sterk op de jonge wouw op tv. „Ik herkende haar meteen", zegt de een. Een ander moest iets beter kijken, maar ziet ook duidelijke overeenkomsten. Ei genlijk twijfelt niemand van hen. Haar vader, mogelijk de man die donderdag is gearresteerd, omschrijven zij als een stil le man. Een woordvoerster van het OM kan nog geen inhoudelijke mededelingen doen, omdat de identiteit van het meisje nog niet bekend is. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - WD-leider Rutte wil verder met alleen het CDA "HE.T IS" MA/\^ N ET Hofc O p£2£. OjF&^S AALST en ziet het niet zitten dat de Christenunie na de verkiezin gen een regeringscoalitie van CDA en WD aan een meerder heid zou moeten helpen. Volgens hem is de ChristenUnie 'uitgesproken links'. De afgelo pen jaren heeft die partij het vreemdelingenbeleid van WD-minister Verdonk hard be streden en zelfs drie moties van wantrouwen tegen haar ge steund. „Een coalitie met de ChristenUnie is dus verder weg dan ooit", zei Rutte zaterdag tij dens een WD-bijeenkomst in Apeldoorn. SP-leider Marijnissen heeft za terdag het beleid van premier Balkenende flink door de man gel gehaald. In een'toespraak op het verkiezingscongres van zijn partij hekelde Marijnissen het motto van de premier 'Fatsoen moet je doen'. De SP-voorman vroeg zich af wat er fatsoenlijk is aan onvoldoende thuiszorg, stijgende topinkomens in het be drijfsleven en moeilijk opvoed bare kinderen die in een cel op gesloten zitten omdat er te wei nig opvang is. Tijdens het SP-congres in Am sterdam namen de leden onge wijzigd de kandidatenlijst aan. Na lijstaanvoerder Marijnissen staan daarop de zittende Kamer leden Kant, Van Bommel, De Wit, Van Velzen en Irrgang. Voor D66 is het 'nog nooit zo las tig geweest als nu', maar tegelij kertijd is de partij ook 'nog nooit zo rtodig geweest als nu'. Dat betoogde lijsttrekker Pech- told zaterdagmiddag op het con gres van D66 in Amsterdam. Pechtold erkende dat de partij de afgelopen jaren te weinig in vloed heeft uitgeoefend op. hét kabinetsbeleid; én met name- op het optreden van minister Ver dook. Ook had D66 intern de za ken niet op orde. Voor D66 ziet Pechtold de komende tijd echter een duidelijke rol weggelegd. Bij andere partijen gaat het vol gens hem alleen maar over 'de portemonnee'. Pechtold wil ook andere onderwerpen aansnij den, zoals Europa, het behoud van de rechtsstaat, het milieu en de integratie van etnische min derheden. ANP/GPD APELDOORN - Gravin Leonore, dochter van prins Constantijn en prinses Laurentien arriveert bij Pa leis Het Loo. Naast haar zuëje.-]|)oise;'%bi.'oertje Claus Casimir. Leonore is gisteren gedoopt in de kapel van het paleis. Ónder de aanvVèaigeft' b'ij de protestantse doopdienst was haar tante, prinses Maxima. Zij is één vatt de peetouders van de ó$;3 juni in Den Haag geboren dopelinge. Ook de andere peetou ders, Juliana Guillerino (doëhter van tuhises Christina), Marius Brinkhorst (broer van prinses Lauren tien) en Jean-Charles graaf UHens dé Schooten (vriend van prins Constantijn) waren bij de plechtig heid evenals minister-president Balkenende en de familie. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3