Jagen op damherten verboden Zweten levert 20.000 euro op r Zeeland springplank voor NK schoolzwemmen 3!Rr DOE MADD, DOE MEE Rechtbank haalt ontheffings grond Gedeputeerde Staten onderuit Wij hebben een pak voor u.. ..of we maken landbouw Sinterklaas editie Schouwen-Duiveland i Redactie: 0113-315649 i vvww.pzc.nl ■I E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; I Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Ij Nationaal: 020-4562500. maandag 9 oktober 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Janse opnieuw kampioen bij grondverzetters 24 verschillende malen, 3 velschillende lengtes^® STERTEL yz-Wi, door Marcel Modde jj ZIERIKZEE - Dc Faunabeheer- eenheid Zeeland (FBZ) moet de jacht op damherten in de Kop van Schouwen staken. De recht bank in Middelburg onder schrijft de argumenten van de Slichting Faunabescherming en heeft de door Gedeputeerde Sta ten verstrekte ontheffing vernie- tigd. Een eerder bezwaar van de stich- f. ting werd door de provincie on- igegrond verklaard. Het gevoer- de populatiebeheer in de Mante- ling van Walcheren voldoet vol- gens de rechtbank wél aan de I uitgangspunten van de Flora- en Faunawet. In de Kop van Schouwen leven volgens de re centste tellingen zo'n 370 dam- |j herten. Te veel voor zo'n gebied i' vinden de verantwoordelijke na tuurbeheerders. Ze wijzen op een toenemend aantal verkeers- ongelukken en schade aan (land bouwgewassen. Populatie Volgens de FBZ is een populatie van 'maximaal 150 damherten ideaal. Het onderzoeksinstituut I Alten-a in Wageningen komt echter tot de conclusie dat het I leefgebied groot genoeg is voor I 325 dieren, zo haalt bestuurs rechter T. Damsteegt aan in zijn motivatie bij de uitspraak. Hij vindt niet aangetoond dat er een direct verband bestaat tus sen verkeersongelukken, waar bij damherten waren betrokken, en de omvang van de populatie. Pas vanaf 2004 is er sprake van 'enkele onder damherten gere gistreerde verkeersslachtoffers'. Ook de gewasschade lijkt alles zins mee te vallen, concludeert Damsteegt.De rechter is dan ook van oordeel dat 'een gebrek aan duidelijkheid omtrent de maximaal te handhaven duurza me populatie in beginsel in het voordeel van de beschermde diersoort dient uit te vallen'. Hij komt tot de slotsom dat de door GS verleende ontheffing op de Flora- en Faunawet berust op een 'ontoereikende belangenaf weging' en 'onvoldoende draag krachtige motivering'. De rechtbank heeft de onthef fing met onmiddellijke ingang vernietigd. De FBZ heeft de be treffende wildbeheerders inmid dels laten weten de damherten voorlopig ongemoeid te laten, zegt FBZ-voorzitter J. Ra- mondt. Hij is verbaasd over de uitspraak. Eerdere ontheffingen werden na protesten ingetrok ken op grond van het ontbreken van een deugdelijk Faunabe- heerplan. „Nu is dat plan er en oordeelt de rechter alsnog dat de noodzaak van een strak be heer in de Kop van Schouwen onvoldoende is aangetoond." Dat de ontheffing voor de Man teling van Walcheren niet van tafel is, bewijst volgens Ra- mondt deels het gelijk van de FBZ. Daar gaat het om een groep van tachtig dieren. Dat strookt met het beheersbare aan tal waar Alterra vanuit gaat. Beter beheersbaar Ramondt: „Wij willen ook voor Schouwen terug naar een klei ner, beter beheersbaar aantal. Naarmate je een grotere popula tie toestaat, moet je er op de lan gere termijn ook meer afschie ten om dat aantal in stand te houden. Als je nu niks meer mag doen in Schouwen, zijn getallen van duizend damherten binnen een paar jaar niet ondenkbaar." De groep is voortgekomen uit dertig dieren die in 1997 uit een particuliere wei zijn ontsnapt. Een hinde krijgt gemiddeld één kalf per jaar. Sinds' de onthef fing januari dit jaar (in principe voor een periode van vier jaar) van kracht werd, zijn in Schou wen in totaal zo'n zestig herten afgeschoten, aldus Ramondt. De provincie beraadt zich nog op verdere stappen. Bekeken wordt of het zin heeft een juridische bodemprocedure te beginnen en ondertussen de Raad van State te vragen in een voorlopige voor ziening de uitpraak van de recht bank te schorsen. Het alterna tief is dat de ontheffing wordt aangepast tot een ondergrens van 325 dieren, aldus provincie- medewerker R. Steijn. „Dat aan tal is kennelijk voor de rechter wel acceptabel. sportvereniging Onderdak ge organiseerde kampioenschap van Schouwen-Duiveland geldt als één van de voorbeelden. Aan het toernooi doen jaarlijks zo'n vierhonderd leerlingen mee uit de groepen drie tot en met acht van de basisschool. Na een voor ronde drie weken geleden stre den gisteren 96 kinderen in 24 teams tegen elkaar in de finale. Daarbij ging het om de snelste tijd op drie verschillende zwem- technieken (schoolslag, borst en rugcrawl) en een estafette. Naast Schouwen-Duiveland heeft ook De Schelde in Temeu- zen ervaring in de organisatie van lokale kampioenschappen voor scholieren. De KNZB hoopt andere verenigingen in Zeeland te stimuleren om te vol gen. De lokale kampioenen kun nen dan worden afgevaardigd naar een provinciale titelstrijd. De winnaars van dat podium zouden door moeten stoten naar de landelijke krachtmeting. Volgens projectleider innovatie van de KNZB Nicole Hoogwerf zijn er verspreid over het land zo'n zestig lokaal of regionaal georganiseerde kampioenschap pen tussen scholen. De bedoe ling is die zo goed mogelijk op el kaar af te stemmen en te bunde len. Daarnaast streeft de zwem- bond vooral naar uitbreiding van dit aanbod, zodat er een bre de landelijke dekking ontstaat. Zeeland is als springplank geko- Nederland is in 2008 het gast land voor het Europese Kam pioenschap. De zwembond KN ZB beschouwt dat als een mooi opstapje voor een nationale titel strijd onder scholieren. Verte genwoordigers van de bond en verenigingen uit heel Zeeland spraken zaterdag in Zierikzee met elkaar over de opzet. Het door de plaatselijke zwem- Aan het schoolzwemtoernooi doen jaarlijks zo'n vierhonderd leerlingen mee. Na een voorronde drie we ken geleden streden gisteren 96 kinderen in 24 teams tegen elkaar in de finale, foto Dirk-Jan Gjeltema zen vanwege het kleinschalige karakter, vertelt Hoogwerf. „Dat maakt de organisatie van zo'n voorbeeldevenement net even beter behapbaar." De KNZB heeft nationaal kam pioene Sandra Temmerman aan gesteld als projectcoördinator voor de pilot in Zeeland. De be doeling is dat zij vooral de con tacten met de zwemverenigin gen onderhoudt en de belangstel lende clubs helpt met de organi satie van een lokaal kampioen schap. Daarnaast draagt ook SportZeeland een steentje bij. Alle verenigingen in Zeeland zijn aangeschreven met de vraag of ze zich bij het initiatief willen aansluiten. Voor 1 novem ber moeten ze een besluit ne men. Het streven is vervolgens tussen januari en maart de lokale wed strijden te houden, zodat het eer ste Zeeuwse zwemkampioen- schap voor scholieren aanslui tend kan plaatsvinden. De deelnemers van Schou wen-Duiveland zijn al bekend. De teams van de Meerpaal (groep 3/4, Bruinisse), 't Staepel' of (groep 5/6, Renesse) en de Wil- librordusschool (groep 7/8, Zie rikzee) werden zaterdag eilande- lijk kampioen. RILLAND - John Janse uit Ril- land is afgelopen week op het Europees kampioenschap grond verzet in Spanje voor de vierde keer kampioen geworden, zo werd zaterdag bekendgemaakt. Hij deed dat in de categorie gro te wielladers, waarbij gewerkt wordt op machines die meer dan honderd ton wegen. In 2000 en 2002 werd Janse ook Euro pees kampioen in deze catego rie. Het jaar daar tussenin kaap te hij de titel weg bij de bulldo zers en grote hydraulische graaf- machines. De regels stellen dat iemand na drie opeenvolgende titels drie jaar niet mee mag doen. Daar om was Janse er pas dit jaar weer bij. Hij had zijn zinnen gezet op de alh'oundtitel, want die had hij nog nooit gehaald, maar dat is niet gelukt. Janse werd tiende in een deelnemersveld van ruim tachtig mensen. „Dat is eén hele mooie presta tie", liet hij gisteren weten, na dat hij weer in Rilland was aan gekomen. „Na drie jaar afwezig heid moet je toch weer even kij ken waar je staat." (Advertentie) In Burgh klommen zaterdag tachtig spinners op de fiets om geld te vergaren voor de scoutinggroep. Onder hen Miranda Slabber (1), Escha Tanihatu en Sanne de Regt (r). foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde tri BURGH - „Gigantisch! We zijn ontzettend groos! Al die mensen die zich voor ons in het zweet fietsen." Voorzitter Marius Blom van de Kaninefaten uit Burgh-Haam- stede komt superlatieven tekort om zijn dankbaarheid uit te drukken voor de inspanning van 'al die mensen' voor zijn scou tinggroep. Op initiatief van Mar cel W-illemse van Boerderij Mo lenberg klommen zaterdag tach- spinners op de fiets om geld te vergaren voor de hoognodige verbouwing van clubhuis Weest Paraat. Onder hen de (ex) mis sen Zeeland en Nederland San ne de Regt en Miranda Slabber. Ze deden- hun inspanning onder leiding van instructeurs van het Zierikzeese sportcentrum Take Care. De twintig fietsen waren voor 350 euro per stuk 'gekocht' door bedrijven uit Burg-Haamstede, die ieder een vierkoppig team op de been brachten voor de es tafette. Dat betekende dat de sponsoractie al met een start bedrag van 7500 euro kon wor den afgetrapt. Naarmate de mid dag vorderde, nam ook de op brengst dankzij aanmeldingen van nieuwe donateurs en uit de verkoop van lootjes verder toe. Met een klap op de gong scan deerde Willemse ieder uur de nieuwe tussenstand. Aan het' eind van de dag stond de teller op een dikke negenduizend eu ro. De Molenberg had al aange kondigd dat bedrag te zullen verdubbelen, waarmee het to taal voor de Kaninefaten uit kwam op twintigduizend euro. „Daarvoor kunnen we al een he leboel beginnen", zegt Blom glunderend. Het meest nijpende is het vervangen van de westelij ke gevel van het clubhuis. Ver der willen de Kaninefaten de zolderverdieping renoveren, zo dat het logieverblijf weer kan worden verhuurd aan andere scoutinggroepen. Daarmee ver zekert de vereniging zich van een welkome 'vaste' inkomsten bron. Ook de keuken en de vloer worden vernieuwd. De sponsoractie werd onder steund met een open dag van de Kanifaten op het terrein bij de Molenberg. De jeugd kon zo zelf kennis maken met de activitei ten van de scoutinggroep. Dat le verde spontaan vijf nieuwe le den op. De Kaninefaten uit Burgh-Haamstede bestaan dit jaar precies een halve eeuw. Wil lemse is van plan de spinninge- stafette bij de Molenberg verder uit te bouwen en er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. De bedoeling is daar tel kens een ander goed doel aan te koppelen. (Advertentie) door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zeeland krijgt een voortrekkersrol voor de or ganisatie van een provinciaal zwemkampioenschap voor basis scholieren. De bedoeling is dal andere provincies het stokje op pikken, zodat het erepodium in 2008 een stapje hoger -op lande lijk niveau- kan worden getild. Ook in Zeeland ifference Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee 1 aan een klus? Kijk op www.makeadifferenceday.ni ■P of ga naar: www.scoopzJd.ni Do campagne is mogell|k gerr financiering van de provincie Zeeland Westerschouwen weer kampioen BURGH-HAAMSTEDE - De jeugdbrandweer Schou wen-Duiveland heeft opnieuw een Nederlands kampioen in haar gelederen. Het juniorenteam (12 tot en met 15 jaar) van Westerschouwen kwam zaterdag bij de wedstrij den lage druk in Capelle aan de IJssel als beste uit de bus. Het team prolongeert daarmee zijn titel. „Een unieke pres tatie in de geschiedenis van de jeugdbrandweer", aldus de trotse begeleider R. van de Werfhorst. Vorige week wist de aspirantenploeg van het Schouwse korps ook al beslag op de eerste plek te leggen in de klasse hoge druk. De jeugdbrandweer Schouwen-Duiveland was zaterdag met maar liefst twee teams vertegenwoordigd bij de titel strijd onder de beste tien van Nederland. „Ook al weer zo iets bijzonders", aldus Van de Werfhorst. De tweede junio- renploeg werd vijfde, net voor Borsele-Goes, de andere Zeeuwse deelnemer in deze categorie. Op de baan van de aspiranten lage druk werd de Zeeuwse eer vertegenwoordigd door Middelburg. Dat team werd vierde. De aspiranten moesten een brand in een schoolge bouw bestrijden. De junioren moesten al hun tactische kennis aanwenden om het vuur in een deel van het plaat selijke gemeentehuis te bestrijden. Man rijdt dronken door de tunnel BORSELE - Een 48-jarige dronken automobilist uit de ge meente Borsele heeft in de nacht van zaterdag op zondag een paar rare fratsen uitgehaald in en bij de Westerschel- detunnel. De politie kreeg kort na middernacht melding dat hij met zeer lage snelheid door de tunnel reed. Een uur later werd de auto van de man gevonden op een par keerplaats langs de tunnelweg. De man verklaarde - na dat hij in zijn huis was aangehouden - dat hij een lekke band had gekregen en tegen een verkeersbord was gere den. Hij heeft zijn wagen achtergelaten en is te voet naar huis gegaan.. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Dief gewond na intrappen ruit MIDDELBURG - Een 19-jarige Vlissinger heeft zich in het ziekenhuis moeten laten behandelen na een inbraak. Samen met een een andere 19-jarige Vlissinger had hij vrijdagavond een etalageruit ingetrapt in de Lange Noordstraat in Vlissingen. Hij raakte gewond aan zijn voet. De twee namen een parfumdoosje, olifantjes, een zakje thee en antieke schaaltjes mee uit de winkel. Ze zijn allebei aangehouden. (Advertentie) Eigenrisicodragen. Per 2007 van 4 naar 10 jaar. t Werken naar vermogen www.werkennaarvermogen.nl (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! #--- Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve L /serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onzé website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 (Advertentie) over actuele zaken in SpGCidl de agrarische sector zeeuwse almanak Kuierend over het Binnenhof, hoorde de parlementaire re dacteur van deze krant van een collega uit het noorden dat lezers daar vragen mo gen bedenken voor interviews met alle lijsttrekkers van de politieke partijen. „Bij ons mogen ze vragen stel len aan Sinterklaas", vertelde hij daarop, doelend op een in terview dat verschijnt in de bijlage die de komst van de goedheiligman in Middelburg moet opluisteren. „O, maar bij ons ook", ant woordde de noordelijke colle ga. „Je hebt de Miljoenennota toch wel gelezen? Nou dan, ze mogen ook vragen stellen aan premier Balkenende. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33