Pauselijke eer voor Cees en Cees NK schoolzwemmen komt eraan Talent laat van zich horen op auditie Project Poppodia gaan vreemd in Terneuzen begonnen Rol m musical Oliver gewild Zeeland voortrekker bij organisatie provinciale kampioenschappen Mosselen eten voor goede doel HEIKANT - Tachtig mossellief hebbers hebben zaterdagavond het spaarpotje voor het onder houd en de restauratie van de H. Theresiakerk in Heikant met ruim 800 euro gevuld. De Stichting tot Behoud van de Parochiële Diensten in het dorp hield in café Du Commerce de jaarlijkse mosselavond. Vrijwil- ligers van de organiserende stichting hadden ruim 150 kilo mosselen gekookt. Er was ook een loterij met prijsjes van plaat selijke hobbyisten en midden standers. De laatste tijd is er res tauratiewerk aan het bedehuis verricht. De kerk is inmiddels wind - en waterdicht. Voor deze werkzaamheden moest het spaarpotje van de kerk wel flink aangesproken worden. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVEIANDEN/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Meer dan veertig kinderen uit heel de provincie deden zaterdag auditie voor een rol in cle musical Oliver. door Rob Paardekam GOES - Bij Muziektheatergezelschap GOV zouden ze al blij zijn geweest als ze zaterdag tijdens de audities voor de musical Oliver één geschikte kandidaat voor de hoofdrol hadden gevonden. „Maar de kwaliteit lag zo hoog dat we twee Olivers hebben gekozen", zegt pro ductieleider Eddie Bogaert. „Dat is wel zo fijn, want nu kunnen we gewoon doorspelen als één van hen ziek is." Het Goese Muziektheatergezelschap brengt elk jaar een grote productie op de planken. Dit jaar is dat de musical The Pajama Game en voor volgend jaar staat Oliver op het programma. Het ver haal speelt zich af in het negentien- de-eeuwse Londen, waar Oliver Twist zich, nadat hij door het weeshuis aan een begrafenisondernemer is verkocht, aansluit bij een zakkenrollersbende. Zaterdagmiddag werden in het Sint Wü- libordcollege de audities voor de musi cal gehouden. Maar liefst 46 jongens en meisjes, tussen de tien en vijftien jaar oud, hadden zich daarvoor aangemeld. Voor de meiden was het wel jammer dat de twee hoofdrollen, die van Oliver en zijn vriendje Dodger, allebei jongensrol- len zijn. Toch begon iedereen met goede moed, want er waren ook nog plekken te verde len voor de twee koren die in het stuk voorkomen. Het weeshuiskoor en het zakkenrollerskoor (de boevenbende). „Het ligt voor de hand dat de wat still ere en verlegen kinderen voor het wees huiskoor worden gecast en de uitbundi ge jongens en meiden, die iets meer durf hebben, voor het zakkenrollerskoor", liet regisseur Hugo Segers weten. Overi gens gaat het hier niet alleen om zang. Veel jongens en meiden in de twee ko ren hebben ook tekst. Beledigd De kinderen deden zaterdag - naast een gezamenlijk optreden - twee audities: een speeltest bij de regisseur en een stemtest bij de dirigent. Bij de regisseur moesten ze meteen met de billen bloot door een scène uit de musical te spelen. Leuker was het slot van die bijeen komst. Toen moesten de deelnemers al lemaal op de regisseur afrennen en iets heel lelijks tegen hem zeggen over de au ditie. Zo werd meteen duidelijk welke kinderen lef hebben. „Hoe meer ik bele digd ben, hoe groter de kans op een mooie rol", zei Segers. De jonge acteurs trokken fel van leer. „Deze auditie stinkt en jij ook!beet Mieke de regis seur toe. Justin: „Het sloeg helemaal nergens op, softie!" Reinbert liet weten dat Segers wat hem betreft kon stikken in zijn stomme auditie. Tijdens de stem test zongen de kinderen allemaal een liedje uit de musical. Daarbij viel Bram Houg uit Goes wel erg op met zijn fraaie zang. Het is dan ook niet verwon derlijk dat hij werd gekozen om de rol van Oliver te spelen. Bram is een rijzen de ster aan het Goese culturele firma ment, want een jaar geleden won hij ook al de Zeeuwse voorronde van het Kinderen voor Kinderen-songfestival, waarna hij aan de landelijke finale deel nam. Bram moet zijn rol delen met Bou- dewijn Boonman uit Goes. Uit die stad komen ook de twee Dodgers, die in de Nederlandse versie trouwens Flipper he ten. Het zijn Timothy van Berkel en Reinbert Flipse. Die laatste was erg in zijn nopjes, omdat hij nadrukkelijk voor de rol van Dodger was gekomen. „Natuurlijk is het personage van Oliver ook leuk", verklaart hij. „Maar hij is in foto Willem Mieras de film die ik heb gezien een klein vent je, terwijl ik best lang ben. Bovendien past de rol van Dodger meer bij mijn manier van acteren. Ik kan best wel bru taal zijn op het podium." Talent De kwaliteit van de deelnemers verras te zaterdag bijna iedereen. „Echt boven verwachting", aldus productieleider Bo gaert. „Het geeft een heerlijk gevoel dat de grote kinderrollen nu dubbel bezet zijn." Regisseur Segers: „Ik heb deze productie vorig jaar in Brussel gedaan, maar daar zat echt niet zoveel talent, hoor.Vier ldnderen die zaterdag audi tie deden, kregen te horen dat ze hele maal geen rol in de musical krijgen. „Dat is geen leuke boodschap om te brengen, maar ze zijn gewoon nog net niet goed genoeg", aldus Bogaert. „En wij willen wel een goede musical op de planken brengen." Voor de jongens en meiden breken vanaf januari drukke tij den aan. Een jaar lang wordt elke woensdag en zaterdag gerepeteerd. De zes voorstellingen vinden eind decem ber 2007 plaats in de theaters van Goes en Terneuzen. Meer informatie over de musical en het muziektheatergezelschap is te vinden op de website www.goeseoperette.nl. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De heren Faes en Koens hebben de nodige overeenkomsten. Ze heten alle bei Cees, zijn beide 76 jaar oud en brengen met z'n tweeën uren door in de tuin van de katholie ke kerk in Heiukenszand. Giste ren kwam daar nog iets bij: bei de mannen ontvingen tijdens de dienst de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. De onderscheiding werden door pastor Brooymans uitgereikt tij dens een speciale dienst, die in het teken stond van de vrijwilli- gers(zon)dag'. Bij de parochie in Heinkenszand hebben ze over het aantal vrijwilligers niet te klagen. Zeker aan Cees Faes en Cees Koens hebben ze twee har de werkers. De mannen zijn week na week uren in touw om de tuin rondom de kerk netjes te houden. Ook bij begrafenissen zijn ze present om allerlei hand en spandiensten te verlenen. En, geloof het of niet, op 76-jarige leeftijd delven ze de graven nog met de hand. „Tja, kraantjes kunnen hier op de begraafplaats niet zo gemakkelijk komen", ver klaart Faes. „Bovendien is het goedkoper om het met de hand te doen", voegt Koens daaraan toe. „Het gaat ons nog prima af, dus waarom zouden we het niet meer doen?" De grote trots van de twee vrij willigers is de treurbeuk in de tuin van de kerk. Het schijnt de oudste van Nederland te zijn. „Een prachtexemplaar", meent Faes. „Maar hij bezorgt ons een hoop werk. Tjonge, die boom verliest een hoop bladeren." Beide mannen waren gisteren compleet overrompeld door de eer die hen te beurt viel. Hun omgeving had de pauselijke eer goed geheim weten te houden. Aan stoppen denken ze nog lang niet. „Zolang we het nog kun nen, blijven we ons inzetten voor de kerk", aldus Koens, die zich over de opvolging overi gens geen zorgen maakt. „Nie mand is onmisbaar. Natuurlijk is het soms best moeilijk om vrij willigers te vinden, maar ons werk zal straks heus wel door ie mand anders gedaan worden. Daar maak ik me geen zorgen over." door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Het was even wennen bij jongerencentrum Ka- lashnikov. Dit keer eens geen li ve band op het podium, maar im proviserende bezoekers. Zij de den mime-optredens of lieten headbangend een nummertje luchtgitaar zien, helemaal iets anders dan normaliter op het Terneuzense podium te zien is. En dat was nou net de bedoeling van het project De Poppodia Gaan Vreemd. Het is een geza menlijk project van de vier Zeeuwse poppodia. Brogum uit Zierikzee, De Piek in Vlissin- gen, Het Beest in Goes en Kalas hnikov hebben na Meeting Point en Zeeuwsch Gebroedt weer de handen ineen geslagen. Het Terneuzense Jongerencen trum oogde zaterdag leeg in het begin van de late avond. Het programma moest zijn af trap beleven om 22.00 uur, maar het publiek liep in het begin zichtbaar niet warm voor het al ternatieve avondprogramma. De start werd daarom uitge steld. „Het is jammer, maar ik had gedacht dat er wel meer mensen op af zouden komen. We weten ook dat het anders is dan we gewend zijn, maar ik heb er vertrouwen in dat het pu bliek nog komt. Dat komt name lijk altijd hier", zei Arnoud Brom (30), voorzitter van Kalas- hnikov. Met de mimeoptredens wilde Kalashnikov een daad stel len. Het is een protest in stilte te gen alle problematiek omtrent de ontheffingen en geluidsperi kelen. Even voor half twaalf ging uiteindelijk het eerste luchtgitaar-duo van start. Op de klanken van Nirvana's Smells li ke teen spirit sprongen Kevin (20) uit Axel en Arnoud (24) uit Terneuzen over het podium, wat hen applaus van de aanwezigen opleverde. Er volgden daarna nog enkele optredens waaron der een vertolking van Motör- head's Ace of Spades. De aanwe zigen genoten zichtbaar van het alternatieve en vreemde avond je Kalashnikov. De aftrap in Kalashnikov was, na een aarzelend begin dan toch' best aardig te noemen en de or ganisatoren oogden tevreden. „Tja, als je maar twaalf onthef fingen hebt vanwege die geluids perikelen, dan moet je af en toe eens iets anders doen. Het is he laas niet anders, maar wij zijn niet de enige die met die proble matiek te kampen hebben. Ook Brogum in Zierikzee en De Piek in Vlissingen hebben dat pro bleem. Het Beest is het enige poppodium wat gewoon zijn pro grammering kan uitvoeren en dat is in een gebied als Zeeland te weinig. Het is de doodsteek voor lokale bands. Jammer", al dus Brom, Kalashnikov krijgt in het kader van het project over twee weken nog de Nederlandse hiphop band Osdorp Posse en metal- band Laberinto op bezoek. Woning beklad THOLEN - Onbekenden hebben tussen zaterdagavond kwart voor twaalf en gisterochtend half negen een woning aan de Molenvlietsestraat in Tholen, met verf beklad. agenda STREEKACTIVITEITEN ellewoutsdijk Het Fort, 10.00-17.00 uur; Open voor bezichti ging; hansweert - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; heinkenszand - De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; Tijdens de zomermaanden Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; kapelle - De Vroone,09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; kruiningen Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobics; schore - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; wemeldinge - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen voorouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14,00 uur: Koersbal; yerseke - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biliarten. maandag 9 oktober 2006 bil Herstel platte daken kostbaar TERNEUZEN - Als de gemeenteraad van Terneuzen voor de meest ingrijpende oplossingen kiest om mankementen aan platte daken van gemeentelijke gebouwen te verhel pen, kost dat wellicht miljoenen. Wethouder F. van Hulle (ruimte) denkt dat het verstandig is om pragmatisch met deze materie om te gaan. Want vol gens hem is er geen reden tot zorg of paniek. „Daarmee bagatelliseer ik de situatie geenszins, want voorzichtigheid is geboden. Anderszijds denk ik niet dat meteen de meest rigoureuze maatregelen moeten worden genomen. In de meeste gevallen is dat niet nodig of kun nen we voorzien met een tijdelijke oplossing", aldus Van Hulle. In 2002 stortten in Nederland drie daken in, twee bij zwembaden en één bij een vestiging van Ikea. Naar aanleiding daarvan verzocht het ministerie van VROM al le Nederlandse gemeenten een inventarisatie te maken van risicovolle gebouwen met een publieksfunctie. Jacht op damherten verboden ZIERIKZEE - De Faunabeheereenheid Zeeland (FBZ) moet de jacht op damherten in de Kop van Schouwen sta ken. De rechtbank in Middelburg onderschrijft de argu menten van de Stichting Faunabescherming en heeft de door Gedeputeerde Staten verstrekte ontheffing vernie tigd. Een eerder bezwaar van de stichting werd door de provincie ongegrond verklaard. Het gevoerde populatiebe- heer in de Manteling van Walcheren voldoet volgens de rechtbank wél aan de uitgangspunten van de Flora- en Faunawet. In de Kop van Schouwen leven volgens de re centste tellingen zo'n 370 damherten. Te veel voor zo'n ge bied vinden de verantwoordelijke natuurbeheerders, Ze wijzen op een toenemend aantal verkeersongelukken en schade aan (landbouw)gewassen. Samenwerking scholen is nodig VLISSINGEN - Nehalennia en Scheldemond zijn niet tot elkaar veroordeeld. Maar aan samenwerking, met elkaar of met een ander, valt niet te ontkomen. „In de noodzaak tot samenwerking is geen weg terug en wij vinden dit ver uit de beste oplossing." De rectoren van de twee scholen voor middelbaar onder wijs benadrukken dat andere opties dan een bestuurlijke fusie nog steeds tot de mogelijkheden behoren. „Natuur lijk zijn die er, maar die weg kiezen we nu niet", stelt L. de Kraker (Nehalennia). „En we nemen dit onderzoek van zelfsprekend erg serieus", merkt H.J. van Arenthals (Scheldemond) op. De medezeggenschapsraden krijgen binnenkort de officiële adviesaanvraag voor het onder zoek naar de fusie. Over pakweg een maand moeten zij hun advies uitbrengen. Mishandeling in Terneuzen TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag op zondag is een 33-jarige man uit Terneuzen in zijn woonplaats mis handeld in een horecagelegenheid aan de Korte Kerk straat. Hij maakte een grapje tegen een onbekende man. Die werd hierop kwaad en sloeg de Terneuzenaar verchil- lende malen tegen het hoofd. Het slachtoffer moest zich bij de huisartsenpost laten be handelen aan snijwonden aan zijn hoofd. De man heeft aangifte van mishandeling gedaan, maar er is geen aan houding verricht. Flinke buit bij woninginbraak GOES - Een woning aan de Blokjesplaat in Goes is zaterdag avond tussen zes en negen uur bezocht door inbrekers. De buit bestond uit buitenlands geld (waarde onbekend), waar depapieren, een kinderspaarpot met daarin tientallen euro's, computerapparatuur, fotoappa ratuur, een mobiele telefoon en sieraden met onbekende waar de, Een tv werd beschadigd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zeeland krijgt een voortrekkersrol voor de or ganisatie van een provinciaal zwemkampioenschap voor basis scholieren. De bedoeling is dat I andere provincies het stokje op- pikken, zodat het erepodium in 2008 een stapje hoger - op lande lijk niveau - kan worden getild. Nederland is in 2008 het gast land voor het Europese Kam pioenschap. De zwembond KN- ZB beschouwt dat als een mooi opstapje voor een nationale titel strijd onder scholieren. Verte genwoordigers van de bond en verenigingen uit heel Zeeland spraken zaterdag in Zierikzee met elkaar over de opzet. Voorbeelden Het door de plaatselijke zwem- I sportvereniging Onderdak ge organiseerde kampioenschap van Schouwen-Duiveland geldt als één van de voorbeelden. Aan het toernooi doen jaarlijks zo'n vierhonderd leerlingen mee uit de groepen drie tot en met acht van de basisschool. Na een voor ronde drie weken geleden stre den gisteren 96 kinderen in 24 teams tegen elkaar in de finale. Daarbij ging het om de snelste tijd op drie verschillende zwem- technieken (schoolslag, borst en rugcrawl) en een estafette. Naast Schouwen-Duiveland heeft ook De Schelde in Terneu zen ervaring in de organisatie van lokale kampioenschappen voor scholieren. De KNZB hoopt andere verenigingen in Zeeland te stimuleren om te vol gen. De lokale kampioenen kun nen dan worden afgevaardigd naar een provinciale titelstrijd. De winnaars van dat podium zouden door moeten stoten naar de landelijke krachtmeting. Volgens projectleider innovatie van de KNZB Nicole Hoogwerf zijn er verspreid over het land zo'n zestig lokaal of regionaal georganiseerde kampioenschap pen tussen scholen. De bedoe ling is die zo goed mogelijk op el kaar af te stemmen en te bunde len. Daarnaast streeft de zwem bond vooral naar uitbreiding van dit aanbod, zodat er een bre de landelijke dekking ontstaat. Zeeland is als springplank geko zen vanwege het kleinschalige karakter, vertelt Hoogwerf. „Dat maakt de organisatie van zo'n voorbeeldevenement net even beter behapbaar. Pilot De KNZB heeft nationaal kam pioene Sandra Temmerman aan gesteld als projectcoördinator voor de pilot in Zeeland. De be doeling is dat zij vooral de con tacten met de zwemverenigin gen onderhoudt en de belangstel lende clubs helpt met de organi satie van een lokaal kampioen schap. Daarnaast draagt ook SportZeeland een steentje bij. Alle verenigingen in Zeeland zijn aangeschreven met de vraag of ze zich bij het initiatief willen aansluiten. Voor 1 novem ber moeten ze een besluit ne men. Het streven is vervolgens tussen januari en maart de lokale wed strijden te houden, zodat het eer ste Zeeuwse zwemkampioen schap voor scholieren aanslui tend kan plaatsvinden. De deelnemers van Schou wen-Duiveland zijn al bekend. De teams van de Meerpaal (groep 3/4, Bruinisse), 't Staepel' of (groep 5/6, Renesse) en de Wil- librordusschool (groep 7/8, Zie rikzee) werden zaterdag eilande- lijk kampioen. Cees Koens (1) en Cees Faas in de tuin bij de katholieke kerk, die ze met veel enthousiasme onderhou den. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31