Alleen Peter de Backer schittert PZC Teruggekeerde judoka's slaan hun slag Driebanders ondergaan dopingtest Snelle z wemtij den in Hulst Nipte winst is goed voor zelfvertrouwen van amazone Nitzani 27 Belgische debutant kan zwakke start Delta/Frans Bevers niet voorkomen maandag 9 oktober 2006 rfoor Frits Bakker GOES - Twee biljarters van Delta/ Frans Bevers uit Goes en twee van Twentevisie moesten zaterdag na de partijen naar de dopingcontrole. De wedstrijd in de eredivisie driebanden, gewonnen door Del ta (6-2) kreeg een onaangekon digd bezoek van een controleur. De uitslag van de dopingtest zal pas over vier of vijf weken be kend zijn. De controles worden uitgevoerd door de Anti Doping Autoriteit, een organisatie die gevestigd is in Capelle aan den IJssel. Van elk team van vier spe lers werden er zaterdag twee door loting aangewezen. Voor Delta waren dat Roland For- thomme en Henk Habraken, voor Twentevisie moesten Dick Jaspers en de Duitser Christian Rudolph na de wedstrijd hun plas inleveren. De biljartsport werd dit jaar opgeschrikt door een dopinggeval. De jonge Belg Johan Loncelle werd bij een con trole van zijn Brabantse team betrapt op het gebruik van co caïne. Hij gaf later toe dat hij op de avond voor de wedstrijd in een discotheek coke had gesno ven. De straf voor Loncelle was niet mals. Twee jaar lang mag hij niet uitkomen in officiële wedstrijden. De Goese biljarters maken zich geen zorgen over de uitkomst van de test. Henk Ha- braken, kort voor de controle: „Ik heb thuis wel een stuk of vijf bakjes koffie gedronken, maar dat zal toch geen kwaad kunnen?" „Dat kan geen kwaad", zei zijn ploegmaat Ro land Forthomme. „Ze controle ren niet op alcohol, op koffie of een sigaretje." Bekend uit het verleden van de biljartsport is dat spelers nog wel eens een pil letje tegen de zenuwen durfden te nemen. Zo is de Fransman Ri chard Bitalis ooit betrapt op het gebruik van betablokkers. rlnor Frits Bakker GOES - Het geheime wapen van de biljarters van Delta/Frans Be vers is na drie weken de enige uitblinker in een wankel team. De 39-jarige Belg Peter de Backer heeft een bliksemstart gemaakt voor zijn nieuwe ploeg. Drie partijen leverden de maxi- score op voor het Goese leam in de eredivisie drieban den. De Belg, die schittert met tech nisch spel en fraaie series, is tot nu toe een roepende in de woes tijn. De kansen van de ploeg zijn hoger ingeschat dan ooit, maar van de drie wedstrijden tij dens de eerste weken van de competitie heeft Delta er al twee verlor-en. De Belgisch/ Ne derlandse combinatie, die de ba sis vormt voor het Zeeuwse team, leeft met de illusie dat op zijn minst de play-offs van de eredivisie moeten worden ge haald. Door de winst op Twente visie (zaterdag met 6-2) en het verlies tegen Ruttchen Advies (gisteren met 6-2) blijft Delta voorlopig ver achter bij de voor naamste concurrenten. „We kunnen beter en moeten ook beter dan wat we tot nu toe nebben gedaan", keek Peter de lacker terug op de valse start. Roland Forthomme, de kopman, is nog niet in een beste vorm en heeft nog geen partij gewonnen. Jean Paul de Bruijn heeft sinds het WK last van een virus en slaat op één gewonnen partij uit drie. Henk Habraken vecht te vergeefs tegen inzinkingen. „Ik heb zelf ook het gevoel dat ik nog beter kan", verklaarde Eerste nederlaag voor driebanders Delta/Ockenburgh DOETINCHEM - Hel dricban- deuteam van Delta/ Ocken- Imrgh ging zaterdag in Doe- linchem met 6-2 onderuit tegen I titelkandidaat Sportwear BV. Berry Dallinga verloor zijn eerste partij voor de ploeg uit Goes, maar kon met opgeheven hoofd terugkijken op zijn optre- I tien. De Goese formatie kreeg in de Achterhoek eigenlijk wat te wei- jiig. Een gelijkspel had er zeker («gezeten, als Ronny Daniëls in |ebeslissende fase van zijn par- fj tegen de Duitser Stefan Het- zel koelbloedige? was geweest, j (lij liet enkele kansen onbenut in dat kostte hem niet alleen de partij, maar ook een punt voor M team. jBerry Dallinga debuteerde ze ker niet slecht tegen Karei (Brand. De start was wel te ner- Jteus en daarbij kwam dat zijn tegenstander wel sterk uit de [lartblokken kwam. Na een tus senstand van 24-4 in 15 beurten ijwam Dallinga knap terug in de partij. Toen hij zijn opponent na genoeg had bijgehaald, nam de- «met enkele series echter weer |oldoende afstand om de winst (binnen te halen. Dallinga: „Ik bad natuurlijk graag gewonnen maar met mijn gemiddelde (1.000) ben ik toch wel tevre den." Martin Spoormans won na een £oede partij van Thorsten Frings, terwijl Richard de Bx-uin van Wim Vredevelt verloor. Sportwear BV-Delta/Ockenburgh S-2: Thorsten Frings-Marlin Spoor- "latis 29-45, 32 beurten; Stefan Heizel-Ronny Daniëls 43-45, 45; \1im Vredeveldt-Richard de Bruin 15-33, 43; Karei Brand-Berry Dal- linga 45-35, 35. Derde plaats voor Duinkerke - Joannathan heeft na zijn tweede op het Nederlands kam in 's-Heer Arends- ierke, opnieuw een goede uit- ilag neergezet. In IJzendijke de Goesenaar na een slo koers derde. rijdt in de ID-catego- die speciaal is opgezet voor «onsen met een verstandelijke In IJzendijke moest zijn meerdere erkennen in van Hooteghem en rege- Nederlands kampioen 'avy Mertens. De Backer, die gisteren maar 26 beurten nodig had tegen Arie Weijenburg (50-26) en daardoor stijgt naar een algemeen moyen ne van boven de 1.500. Hij gaf ook toe dat er zaterdag, voor zijn eerste optreden in een thuiswedstrijd, wel sprake was van enige druk. „Het is toch een nieuwe omgeving, maar ik weet zeker dat ik me snel thuis ga voe len." Jan Kikken, de nieuwe teamleider, heeft er hard voor geijverd om de technicus De Backer naar Goes te halen. „Hij was al goed bevriend met de an dere spelers en is bovendien een enorme versterking." Met de komst van de Belg, die op de twee laatste WK's de hal ve finale haalde, is Delta in de breedte sterker geworden. Het hechte collectief blijkt in de eer ste weken van de competitie evenwel te kwetsbaar- om met de koplopers mee te gaan. De ge doodverfde favorieten Van Wan- rooy (met Blomdahl en Sanchez) en Crystal Kelly (met Caudron en Ceulemans) hebben de maxi male score gehaald, Delta komt nog niet verder dan de grauwe middenmoot. Tegenstand De euforie van zaterdag, na de winst op Twentevisie, bleek een dag later nogal overdreven. De tegenstand van de Tukkers, die in de eerste competitiehelft zon der Tasdemir en Zaïietti moeten spelen, was ver beneden de maat. Alleen Dick Jaspers speel de op hoog niveau. Jean Paul de Bruijn kon moeiteloos winnen van de Duitser Rudolph, Henk Habraken kreeg veel beurten van Ben Velthuis en alleen Peter de Backer rekende, onder meer met een serie van elf, soepel af met Christianl. Jaspers was die middag het best op dreef in zijn partij tegen For thomme. „Hij was degelijk en maakte bijna geen fouten", zei Forthomme, die met 50-32 in 26 beurten werd verslagen. De Belg, die stilaan naar een be tere vorm groeit, kreeg een dag later weer een fikse draai om de oren. Hij domineerde de partij tegen de Turk Murat Coklu, maar werd in de achtste beurt door een formidabele serie van zeventien op een achterstand van 24-14 gezet. „Ik heb nog te ruggevochten naar 34-34", ver-' telde Forthomme, „maar daarna maakte Coklu twaalf punten in drie beurten. Spectaculair Peter de Backer opende specta culair tegen de routinier Weijen burg. „Ik heb er tien beurten te lang over gedaan .om het uit te maken", vond hij zelf. In der tien beurten stond De Backer al een straatlengte voor (39-9), maar voor de laatste elf caram boles had de Belg nog eens der tien beurten nodig. Jean Paul de Bruijn had tegen Frank Martens ook vrijwel de hele partij een voorsprong. Op 43-34 leek de winst al binnen, maar met series van acht en drie in de laatste twee beurten haal de Martens de finish. De Bruijn strandde op één punt (50-49). Plenk Habraken, die zaterdag zijn eerste partij won, was nu te gen de Brabander Ad Broeders weer kansloos (50-33). Zaterdag: Delta/Frans Bevers- Twentevisie 6-2. Forthomme-Jas pers 32-50 (26), De Bruijn-Rudolf 50-40 (42), De Backer-Christiani 50-31 (36), Habraken-Velthuis 50-46 (52). Zondag: Ruttchen Advies-Delta/ Frans Bevers 6-2. Coklu-Forthom- me 50-42 (24), Martens-De Bruijn 50-49 (34), Weijenburg-De Backer 36-50 (26), Broeders-Habrakèn 50-33 (31). De talenten Ramon van de Grift (links) en Boy de Punder konden in de open klasse niet op tegen de 38-jarige Rob Kroonen. foto Lex de Meester door Niels Bouterse VLISSINGEN - De Zeeuwse kampioenschappen judo in Vlis- singen leverden zaterdag twee verrassende nieuwe kampioe nen op. De winnaars van de open klasse, Rob Kroonen en Sa rah Willeboordse, waren na ja renlange afwezigheid weer te rug op het toernooi. Met hun co meback op de Vlissingse wed- strijdmatten maakten ze het pu bliek duidelijk dat ze het judoën nog niet verleerd zijn. Tonny Mulder liep lachend langs de mat. „Het is voor mij de eerste keer dat we de dubbel pakken." De eigenaar van Sportschool Geelhoed had in aanloop naar het kampioenschap Rob Kroo nen opgebeld of hij niet weer eens een keertje mee wilde doen. De laatste keer dat de 38-jarige judoka deelnam aan het Zeeuws kampioenschap was acht jaar geleden. Kroonen was 'content' met zijn' uitnodiging. „Ik probeer zo veel mogelijk wedstrijden te judoën in de aanloop naar het wereld kampioenschap judo voor vete ranen over twee jaar. Ik judo ei genlijk alleen nog maar wedstrij den, trainen doe ik niet meer. Wel ben ik met mijn club in Kruishoutem gepromoveerd naar de hoogste divisie in Bel gië, maar mijn laatste training was in maart." Babysitter Dat was niet te zien. Het enige obstakel dat Kroonen zaterdag belette de titel te pakken, was de babysitter. Doordat zij afbel- de en Kroonen die ochtend op zijn kleine kroost moest passen, kwam hij een half uur te laat voor zijn weging. „Ik ben de or ganisatie erg dankbaar dat ik toch nog mee mocht doen." Ver der verliep de dag voor de Hul stenaar heel gemakkelijk. Hij won al zijn wedstrijden, zowel in zijn eigen gewichtsklasse als in de open klasse. In de finale verraste Kroonen zijn tegenstander Paul Mechiel sen met een snelle dijbeenworp. De achttienjarige judoka van Delta Sport lag binnen twintig seconden met zijn rug op de mat, Mechielsen had zijn kruit al verschoten in de lange halve finale tegen titelkandidaat Gil bert Tolhoek (Geelhoed). Tol- hoek was bezig aan een goede reeks. Ook tegen de zichtbaar uitgeputte Mechielsen stond hij een waza-ari (half punt) voor. Met nog vijftien seconden te gaan liet hij zich verrassen door een beenhaak van Mechielsen. Voormalig Zeeuws kampioen Ramon van de Grift lag nog eer der uit het kampioenschap. Hij verloor in de kwartfinale van de winnaar van het open Zeeuws kampioenschap judo in Bres- kens, Pim Schelleman. Sarah Willeboordse (Geelhoed), zus van topjudoka Elisabeth, was de sterkste in de open klasse voor de vrouwen. Onder het toeziend oog van vriendin Lindsay Wyatt, wier kleding ze snel even had geleend, versloeg Willeboordse judoka's Marijntje Bastiaansen en Irma de Haan. Twee kinderen „Het is de eerste keer in zes jaar dat ik weer een wedstrijd judo", zei de 24-jarige moeder van twee kinderen. Ze had de laat ste jaren geen tijd meer voor toernooien. „Maar vandaag had door Jeroen Dellebeke HULST - Op de Speedo Jaar gangwedstrijden in Hulst wer den erg goede tijden neergezet. Björn Scherbeijn, Enrique van Opdurp, Larissa Gelderland en Cherida Dieleman mochten zich de uitblinkers noemen. Scherbeijn was in vorm bij de minioren-5. Alle afstanden, de 100 meter rugslag, de 200 meter wisselslag en de 100 meter vrije slag, won de zwemmer van Scheldestroom met een straat lengte voorsprong op zijn con currenten, Met name de 1.22,78 was erg goed op de 100 meter rugslag. Scheldestroom deed met de dubbele winst van Enri que van Opdurp bij de mini- oren-3 en -4 ook erg goede za- ken en lijkt weer goede papie ren te hebben voor de Kring Speedo Club Meet, de Zeeuwse teamwedstrijd voor zwemmers tot twaalf jaar. Sjoerd van de Poele en Christian de Die won nen beiden bij de minioren-6. Van de Poele was de sterkste op de zware 100 meter vlinderslag, De Die won de 100 meter school slag. Ook bij de meisjes werd erg hard gezwommen. Noteerde Lois van den Berg in Goes een 1.35,78 op de 100 meter school slag, in Hulst doken Merel van Drongelen (Plonte) en Anouk Molewijk (De Schelde) daar met 1.30,61 ver onder, De kamprech ters beslisten dat het goud naar Van Drongelen ging. Larissa Gelderland was de sterkste bij de minioren-5. Zij won alledrie de onderdelen. Haar 3.09,47 op de '200 meter wisselslag mocht, er zeker wezen. Cherida Diele man van Koewacht domineerde op haar beurt bij de meisjes mi- nioren-3 en -4, met zeges op de 50 meter vlinderslag en 100 me ter rugslag. Op dreef In Goes was De Stormvogel met acht keer goud, negen keer zil ver en tien keer brons erg op dreef tijdens de eerste wedstrijd in de Speedo Jaargangreeks in Goes. De voorrondes, waarmee plaatsing voor de Zeeuwse fina les medio 2007 in Vlissingen kan worden afgedwongen, wa ren niet sterk bezet. Bij de Zeeuwse jeugd tot twaalf jaar was ook nog niet veel snelheid te vinden. De beste prestaties werden neer gezet door Lennard Breel (De Stormvogel) en Romy Hoogen- dijk (Onderdak). Breel noteerde op de 100 meter schoolslag een tijd van 1.37,06, waarmee hij Siegert van Dieren van De Be velanders en Tom van Gils (On derdak) achter zich hield. Hoo- gendijk was een klasse apart bij de meisjes minioren-5. Op de 100 meter vrije slag bleef ze met 1.16,35 als enige onder de 1.20, De concurrentes van De Storm vogel volgden op gepaste af stand. Indrukwekkend Op de zware 100 meter vlinder slag bij de minioren-6 toonden Bodine Corré (De Stormvogel) en Siegert van Dieren zich de snelsten. De winst op de wissel slag bij de minioren-5 ging naar Vlissinger Pedro Mol en Romy Iioogendijk, die een erg indruk wekkende race zwom. Wouter Stap (De Stormvogel) en Manon Kloosterman (Bevel anders) waren niet te kloppen bij de jongste zwemmers. Stap won de 50 meter vlinderslag en de 100 meter rugslag, net als zijn leeftijdgenote Kloosterman. Roelofs overklast Duitser Atabay SLIEDRECHT - Danny Roelofs boekte zaterdagavond bij een boksgala in Sliedrecht in zijn achttiende partij zijn ze ventiende overwinning. De bokser uit Middelburg ver sloeg in de A-klasse zwaargewicht (tot 91 kilogram) de Duitser Ali Atabay. Roelofs, die een kop groter was clan zijn tegenstander, domineerde de partij van begin tot eind. Hij scoorclè veelvuldig en Atabay had totaal geen. verweer. Nadat de tussenstand aan het eind van de eerste ronde 20-4 in het voordeel van Roelofs was, werd het duel na een aantal rake klappen aan het begin van de tweede1 ronde door de scheidsrechter gestaakt. De stand was op. dat moment 24-4. Volgens de olympische reglementen wordt een duel bij een verschil van twintig punten, met. uitzondering van de laatste ronde, stilgelegd. Derde plaats darter Otten op NK NIEUWEGEIN - Pieter Otten is op het Nederlands team kampioenschap voor junioren in Nieuwegein op de derde plaats geëindigd. De darter uit Oostkapelle behaalde dat resultaat samen met Pascal van Mourilc, Wesley Preyn (beiden uit Culemborg) en Utrechter Ronnie Bredewoud. Het team verloor in de halve finale van De Boemel uit Dordrecht, dat zich even later tot Nederlands kampioen liet kronen. In de halve eindstrijd wist Otten als enige van zijn team zijn partij te winnen. Het juniorenteam van de Zeeuwse Dartsfederatie drong verrassend door tot de kwartfinale, maar ging daarin met 4-1 onderuit. Het team bestond uit Theo Janse, Wybren Tuinstra, Jesper Pijnen en Johan van Duivenvoorde. Verrassende zege amazone Ruijten VLISSINGEN - In Vlissingen ging zaterdag de springcom- petitie om de Leeuwen Wisseltrofee van de ruiterclub De Scheldestad van start. Met een overwinning van Miranda Ruijten in de klasse M en Samantha Miltenburg in de klas se L deden de combinaties van de organiserende vereni ging goede zaken. Met haar overwinning zorgde Miranda Ruijten bij de ope ning van deze drie wedstrijden tellende wedstrijdserie al meteen voor een verrassing. In de barrage van de klasse M toonde de amazone uit Gapinge zich met Odessa V een fractie sneller dan de uitgesproken favoriete Rilana Ruis- sen uit Kapelle met Magic Symphony. In de klasse L verraste Samantha Miltenburg met Crush Z, door routinier Simon den Exter in de beslissende ron de naar de tweede stek te verwijzen. Zoals verwacht toon de de veteraan uit Kortgene zich sneller dan zijn jonge ri vale. Maar in de haast trok Den Exter met KH Bomba een paal naar de bodem. Die fout werd door Samantha Milten burg met een foutloze rit afgestraft. Rademakers wint eigen toernooi ZUIDDORPE - Maarten Rademakers van de organise rende schaakvereniging Het Witte Paard heeft op overtui gende wijze het tweede PlWP-jeugdtoernooi gewonnen. Met 8,5 punten bleef hij de concurrentie ruim voor. Waar Rademakers vorige week op het 1800-toernooi nog een to tale off-day had, ging het nu van een leien dakje. Tegen zijn broer Steven pakte hij overtuigend de winst en daar mee ook de eindzege. In de D-gróep was Souburger Tim de Jonge de sterkste schaker en in de E-groep "werd Ke- clem Gutkind winnaar. ik ér zin in. Het blijft toch krie belen", vertelde Willeboordse. De Middelburgse trainde nog wel één keer in de week. Zater dagmiddag sloot ze een deal met Lindsay Wyatt. Wyatt streed in haar gewichtsklasse om de eer ste plaats en Willeboordse zou voor de eer van Geelhoed strij den in de open klasse. Door niet mee te doen in de open klasse kon Wyatt rust houden in aan loop naar het wereldkam pioenschap jiujitsu in novem ber, waar ze haar titel verde digt. Wyatt: „Het WK heeft priori teit. Het zou jammer zijn op dit toernooi geblesseerd te raken." Ze won de twee wedstrijden te gen Marijntje Bastiaansen, maar de echte scherpte èn vorm was er nog niet, vond ze zelf. „Die moet nu langzaam toch wel komen", besloot Wyatt. door Lucien Roelandt HEIKANT - Het indoorseizoen is nog maar net begonnen, maar gezien de resultaten in de dres- suurwedstrijd van de Stichting Hippisch Sportcentrum in Hei kant wordt het in de klasse zwaar een spannende jaargang. In de Z2 toonde Jessica Nijpjes zich zaterdag met Hexagons Ra- zani nipt de beste van een sterke kopgroep. In de Z1 sleepte Raz Nitzani met Hexagons Truman met het geringst mogelijk ver schil de zege in de wacht. Selectiewedstrijden, de finale van het Zeeuws kampioenschap en de Rabo Topdressuur die dit winterseizoen allemaal in Mane ge Heikant op het programma prijken, waren blijkbaar voor een groot aantal topcombinaties aanleiding om de paarden al vast aan de accommodatie te la ten wennen. In de klasse Z2 stuurde Jessica Nijpjes de merrie Razani met 226 punten naar het oranje ere- lint en twee winstpunten. De in deze klasse met de hengst Tristan debuterende Remie Ku- lik maakte de gevestigde orde duidelijk dat ze rekening met hem moeten houden. De ruiter uit Yerseke liet de teller op lopen tot 224 punten, goed voor de tweede stek en twee bonus- punten. De Israëlische Raz Nitzani moest wegens het ontbreken van een verblijfsvergunning acht maanden geleden Neder land verlaten. Na haar terug keer verscheen ze in Heikant met Truman voor het eerst weer voor een wedstrijd in de ring. Het werd een heroptreden met een gouden randje. In de klasse Z1 stuurde de amazone van de Iiexagon-stal de zesjarige zwar te Rubiquil-zoon naar 213 pun ten en de overwinning. „Tijdens mijn verblijf in Israël heb ik op een manege voor gehandicapten gewerkt, maar geen wedstrijden gereden", vertelde Nitzani. „Het was dus weer even wen nen, ook voor Truman. Hij is nog erg jong en moet dan met een op dit niveau met een ande re amazone rijden. Ik ben dan ook erg blij met deze overwin ning. Het is goed voor het zelf-, vertrouwen. Nitzani bleef jeugdintemational Stephanie de Frel uit Koewacht met Allure één punt voor. De. Frel toonde zich ondanks de tweede plaats toch tevreden, „Allure is een paard met fijne gangen, kan goed verzamelen en verruimen en is bereid om te. werken. Maar alles is nog niet voldoende bevestigd." In de klasse Ml gaapte er een be hoorlijk gat tussen Miranda We- ijermans en haar concurrenten. De amazone uit Grijpskerke stuurde Ultano H naar het fraaie totaal van 196 punten.' Weijermans bleef daarmee Mar- te Wittouck uit Zuidzande met Tasman zeven punten voor. Ook in de klasse M2 slaagden de Zeeuws-Vlamingen er niet in de zege in eigen huis té houden. De Middelburgse Chantal Nijpjes was met U've Got It met 196 punten duidelijk de beste. Zij bleef Petra V.erschueren uit Hoofdplaat, met Teredie onder het zadel, veertien punten voor. Raz Nitzani won met Hexagons Truman de klasse Zl. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27