Eindelijk passende prijs Oranje PZC PZC Alonso heeft titel bijna binnen na uitvallen van Schumacher 19 Hockey sters bewijzen zichzelf in meerdere opzichten een geweldige dienst Guesdon schrijft tweede klassieker op zijn naam Toernooizege Federer Kiplagat: wereldtitel met een wereldrecord maandag 9 oktober 2006 Hoor Robert-Jan Friele MADRID - De Nederlandse hockeyste- rs, nadrukkelijk op zoek naar erken ning, hebben eindelijk de prijs die bij ze past. Ze kroonden zich gisteren tot de besten van de wereld door Australië in de finale van het WK met 3-1 te ver- Er werd in Spanje over gedacht, maar niet over gesproken. Woorden, gewijd aan een pijnlijk verleden, zouden het vertrouwen dat de hockeysters in zich zelf hadden alleen maar kunnen scha den. Wie twee keer achtereen de finale van een groot toernooi (WK 2002 en Olympische Spelen 2004) verliest, houdt die herinneringen liever buiten de deur op het moment dat zich weer een kans voordoet om te oogsten. Nederland zou daarom 'een gewone wedstrijd' spelen. En toch was er iets anders aan de voorbereiding, gaf bonds coach Marc Lammers toe. In tegenstel ling tot de vorige toernooien nam nie mand voorafgaand aan het duel met Australië het woord 'finale' in de mond. We moesten onze handelingen goed uitvoeren", aldus de 37-jarige Braban der. Het technische en tactische sur plus aan kwaliteit van Nederland zou dan zorgen voor de rest, was het idee van Lammers. En hij kreeg gelijk: doel punten van Maart je Paumen (straf cor ner in 41e minuut), Sylvia Karres (55e minuut) en wederom Paumen (strafbal twee minuten voor tijd) brachten Ne derland de zesde wereldtitel uit de his torie. Aanvoerster Minke Booij - gisteren uit geroepen tot speelster van het jaar - meende echter dat juist het tegendoel punt (1-1) van Australië (strafbal van Rebecca Sanders) voor de winst had ge zorgd. „We hadden iets nodig om ons door de wedstrijd te trekken." Lef De Nederlandse hockeysters, door de rest van de wereld altijd met ontzag be naderd vanwege hun kwaliteiten, heb ben vaak de neiging voorzichtiger te spelen dan nodig. De gelijkmaker in de 47e minuut dwong ze weer het lef te to nen waarmee eerder in het toernooi Ar gentinië (3-1) en China (6-1) waren ver slagen. Zes speelsters (Fatima Moreira de Me- lo, Jiske Snoeks, Miek van Geenhuizen, Minke Smabers, Janneke Schopman en Sylvia Karres schreeuwt het uit na de bevrijdende 2-0. Booij) mochten eindelijk het goud om hangen dat ze sinds het aantreden van Lammers in 2001 najagen. Booij: „Ik - was er een beetje bang. voor'dat het weer mis zou gaan. Maar die gedachte durfde ik niet toe te laten." In de slotfase wilde de verdedigster zelfs na de strafbal van Paumen - die in de 67e minuut ijzig koel de beslissing bracht - niet denken aan de titel. Pas tien seconden voor tijd, toen het pu bliek al lang was begonnen met aftel len, dacht Booij aan de titel. De dolle dansjes daarna werden door twee came ra's van dichtbij geregistreerd. Documentairemaker Niek Koppen brengt volgend jaar zijn film uit over dé'ploeg die hij vanaf 1 augustus overal mocht volgen. Eerder op het WK had voormalig Ajacied Sören Lerby op de tribune gezeten. Zijn bedrijf gaat de portretrechten van de speelsters 'ver markten'. Voetlicht Het zijn slechts twee manieren waarop de hockeysters zichzelf voor het voet licht proberen te brengen. Niet dat ze Koppen zelf benaderden, maai' ze lie ten hem wel toe in de buik van hun ploeg. De marketingafdeling van Ler- by's bedrijf nam ook zelf de telefoon ter hand, waarna de hockeysters graag toehapten. Onder leiding van Booij laten ze steeds duidelijker merken het imago van 'hockeymeisjes met rokjes' zat te zijn. Ze willen iedereen laten zien dat ze top- sportsters zijn die leven voor het hock ey, afzien en die tot in de laatste details hun prestaties proberen te beïnvloe den. De pupillen van Lammers voldoen aan het ideaalbeeld van een moderne sport ploeg: ze zijn geen pupillen, geen dóm- foto Frank Uijlenbroek/GPD me volgers van hun coach. Zo geeft Lammers zijn speelsters een grote rol in het bepalen van de tactiek voor elk duel. Hij stuurt vooral en commandeert slechts wanneer dat nodig is. „Janneke Schopman is zelf misschien wel één van de beste coaches van Nederland", zei Lammers daarover. „Ze leest wed strijden geweldig." Dat ideaalbeeld en het imago dat de hockeysters willen uitdragen, misten tot gisteren één ding: een prijs die ertoe doet. Ze hebben zichzelf gisteren in meerdere opzichten een geweldige dienst bewezen. GPD Singoei wint marathon Eindhoven EINDHOVEN - Philip Singoei heeft gisteren de mara thon van Eindhoven aan een parkoersrecord geholpen. De Keniaan won de 23e editie over iets meer dan 42 kilo meter in 2 uur, 8 minuten en 18 seconden. Het oude re cord dateerde van vorig jaar toen zijn landgenoot Boni face Usisivu 2.08.45 noteerde. Singoei eindigde de afgelopen twee jaar in Eindhoven steeds als tweede. De winnaar, die in de slotfase last van kramp had, bleef in Eindhoven twee landgenoten voor. Samson Barmao eindigde als tweede in 2.09.28. Luke Ki- bet finishte als derde (2.10.06). ANP Rezazadeh vast op troon DEN HAAG - Gewichtheffer Hossein Rezazadeh heeft za terdag in Santo Domingo in de Dominicaanse Republiek zijn wereldtitel superzwaargewicht (+105 kilogram) ge prolongeerd. Hij tilde in totaal bij het trekken en stoten 448 kilo en bleef Arten LTdatsjin uit Oekraïne (439) en de Chinees Dong Feng (437) voor. De Iraniër won eerder goud op de Olympische Spelen in Sydney in 2000 en hij was op de WK's in 2002, 2003 en 2005 ook al de sterkste. In Athene voegde hij een tweede gouden olympische medaille aan zijn palmares toe. Rezazadeh mocht aanvankelijk niet deelnemen in de Do- mincaanse Republiek omdat negen landgenoten voor het WK op doping waren betrapt. Hij kon vervolgens op per soonlijke titel toch meedoen. GPD/ISS Tigers stuurt Yankees naar huis DEN HAAG - Detroit Tigers heeft in de Major League Baseball voor een verassing gezorgd door zaterdagavond de grote favoriet New York Yankees in de halve finales van de play-offs in de American League uit te schakelen. Detroit Tigers won de vierde wedstrijd met 8-3 en bleef de tegenstander dharmee met 3-1 de baas in de best-of-fi- ve-serie. GPD/ISS Zege Baars voor Essent Cup UTRECHT - Peter Baars heeft zaterdag de eerste mara thon van de Essent topcompetitie gewonnen. De 35-jarige tuinder uit Nieuw Vennep ontsnapte samen met Alain Gloor uit een tien man sterke kopgroep en verschalkte 'zijn medevluchter in de slotronde. Bij de vrouwen ging de zege in de massasprint naar Foslce Tamar van der Wal. GPD/ISS Kramnik trekt stand weer gelijk ELISTA - De schaaktweekamp om de wereldtitel in het Russische Elista gaat een spannende slotfase tegemoet. Veselin Topalov greep zaterdag voor het eerst de leiding, maar gisteren trok Vladimir Kramnik de stand met de wit te stukken gelijk: 5-5. De Rus schoof zijn Bulgaarse tegen stander in de tiende partij in 43 zetten opvallend gemak kelijk opzij. Er staan nog nu twee reguliere partijen op het program ma, morgen en donderdag. Als het na twaalf partijen ge lijk staat, volgen vier rapid-partijen en als het dan nog ge lijk is moeten twee blitz-partijen voor de beslissing. GPD/ISS J van onze sportredactie DEN HAAG - Frédéric Gues- don heeft negen jaar na zijn zege in Parijs-Roubaix een tweede grote wielerklassieker op zijn naam geschreven. De Fransman van Fran?aise des Jeux versloeg zondag mede vluchter Kurt-Asle Arvesen van CSC in een sprint en won daar mee de honderdste editie van Pa rijs-Tours. [Na 33 kilometer ontsnapte een groep van 28 renners en daarmee werd de toon gezet. Maarten Tjallingii (Skil), Koen de Kort (Astana) en Steven de Jóngh verdedigden de Ne derlandse eer in de frontlinie en Rabobank had Pedro Horillo mee in de aanval. In de finale Speelden zij echter geen rol. Ook Tom Boonen (Quick-Step) en Erik Zabel (Milram) gaven in de slotfase niet thuis. De sprin ters maakten deel uit van een sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 E-mail: sport@pze.nl Jan Dagevos (ehef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl groot peloton dat bij de ravitail lering op 72,5 kilometer van de streep afstapte. Het peloton met Boonen en Zabel had toen al meer dan twintig minuten ach terstand. Arvesens teamgenoot Stuart O'Grady uit Australië won op acht seconden de sprint van de achtervolgers. Skil-coureur Aart Vierhouten werd in datzelf de groepje op de 21e plaats de beste Nederlander. Uiteindelijk kwamen er maar 67 van de 196 gestarte renners over de streep. GPD/ISS Unieke golfzege Harrington DEN HAAG - Padraig Harring ton is de beste linksgolfer van de wereld. De 35-jarige Ier zegevierde giste ren voor de tweede keer in het Dunhill Links Championship, dat voor vier miljoen euro plaats had op drie verschillende links rond St. Andrews aan de Schotse oostkust. Hij totaliseer de 269 slagen (-16). In 2002 won hij voor de eerste keer. Geen an dere speler wist een zege in dit bijzondere toernooi te herhalen. ANP Rasmussen breekt been, Rebellin wint CENTO - Rabo-coureur Mi chael Rasmussen is zaterdag ern stig ten val gekomen in de wie lerwedstrijd Giro dell'Emilia. De Deense wielrenner liep een dijbeenbreuk op en is dezelfde dag in Italië geopereerd. De tweevoudig winnaar van de bolletjestrui in de Tour de Fran ce moet zeker enkele maanden revalideren. Zijn voorjaarspro gramma komt waarschijnlijk niet in gevaar. De Italiaan Davide Rebellin won zaterdag de 89e Giro dell Emilia gewonnen. De 3 5-ja rige Gerolsteiner-renner ver sloeg zijn landgenoot Danilo Di Luca in een sprint-a-deux. Re bellin werd vorige week nog der de in Zürich. GPD/ISS Fernando Alonso wordt bij de finish toegejuicht door officials van zijn renstal. foto Yoshikazu Tsuno/EPA door Marc van Veen SUZUKA - De hoop op een achtste wereldti tel ging in rook op. Michael Schumacher be leefde gisteren tijdens de Grote Prijs van Ja pan, zijn voorlaatste Formule 1-wedstrijd, één van de meest frustrerende momenten uit zijn carrière. In leidende positie gaf zijn Ferrari-motor er de brui aan, waardoor de wereldtitel erg ver uit het zicht raakte. Voor de race stond Schumacher op gelijke hoogte met zijn rivaal Fernando Alonso, Bei den hadden 116 punten achter hun naam, waardoor het kampioenschap in de twee laatste GP's zou worden beslist. Op het cir cuit van Suzuka leek de Ferrari-kopman we derom tien punten aan zijn conto toe te voe gen, totdat in de 37e ronde zijn motor plof te, „Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik dat zag", sprak Alonso. „Een mechanisch defect bij Ferrari, dat zie je niet vaak." Eenmaal bijgekomen van de verbazing reed de Asturiër onbedreigd naar de overwin ning, waardoor hij nu tien punten voor sprong op zijn Duitse rivaal heeft. De rijder van Renault heeft in de slotrace in Brazilië (22 oktober) aan één punt genoeg om de we reldtitel te prolongeren. „Het kampioen schap wordt beslist in Brazilië", sprak Alon so, die daarmee duidelijk maakte dat hij niet te vroeg wil feesten. „Je weet hooit wat er kan gebeuren. Misschien overkomt mij wel datgene wat Michael is overkomen. Dan verlies ik alles." Beteuterd Inderdaad, alleen wanneer Alonso uitvalt en Schumacher de Grote Prijs van Brazilië wint, mag de Duitser zich alsnog voor de achtste maal wereldkampioen noemen. Maar de eivaren Kerpenaar houdt geen re kening met dat scenario. „Om eerlijk te zijn, geloof ik niet meer in het kampioenschap", sprak hij beteuterd. „Alonso heeft nog maar één punt nodig. Dat betekent dat-ie op zijn gemak de race kan volmaken. Alsof hij een wandeling in het park maakt." van onze sportredactie DEN HAAG - Tennisser Roger Federer heeft gisteren bet ATP-toernooi van Tokio op zijn naam geschreven. De Zwitserse nummer één van de wereld ver sloeg de Engelsman Tim Hen man met 6-3 6-3. Federer boek te zijn negende toernooizege van het jaar. Hij kwam in Tokio voor het eerst sinds zijn overwin ning op de US Open in actie. De op de open Japanse tennis kampioenschappen als tiende ge plaatste Henman speelde zijn eerste finale van het jaar. De on derlinge balans met Federer was voor aanvang van de eind strijd in balans: 6-6. Henman had echter de laatste vijf ont moetingen verloren en slaagde er niet in die serie nederlagen te stoppen. De 21-jarige Frantjaise Marion Bartoli won de vrouwen finale .in Tokio met 2-6 6-2 6-2 van de Japanse Aikio Nakamu- ra, dié met een wildcard tot het toernooi was toegelaten. Het was Bartoli's tweede toernooize ge, eèrder dit jaar won ze in Auckland. Nadia Petrova won het Porsche Voor de 37-jarige recordkampioen waren de gevolgen van de defecte motor binnen een 'splitsecond' duidelijk. Toen Schumacher zijn Ferrari in de 37e ronde in het gras moest parkeren, trok hij berekend de conclu sies: „Opgave, tien punten weg, wereldtitel in principe weg", gaf de Duitser zijn gedach ten prijs. Alonso bekende na afloop dat hij - op het moment dat hij de rokende Ferrari passeer de - van vreugde een vuist in de lucht stak. Want net als de 25-jarige Spanjaard had ie dereen verwacht dat rijderskwaliteiten of bandenkeuze (Renault gebruikt Michelin, Ferrari heeft Bridgestone) het wereldkampi oenschap zou beslissen. Niet een mecha nisch defect. „Deze tien punten zijn een ge schenk van God", besloot Alonso. Voor de Nederlandse coureurs Christijan Al- bers en Robert Doornbos was gisteren een rol in de marge weggelegd. Albers viel met zijn Spyker in de twintigste ronde uit, Doornbos finishte als dertiende in zijn Red Buil. ANP Tennis Grand Prix-toernooi in Stuttgart. De Russische was in de finale met 6-3 7-6 (4) te sterk voor de Francaise Tatiana Golo- vin. De Chinese Tiantian Sun was eindwinnares in Tasjkent ge wonnen. Ze versloeg in de finale de Oezbeekse Iroda Toeljagano- va in twee sets: 6-2 6-4. Sun is de opvolgster van Michaëlla Krajicek, die het evenement vo rig jaar won. GPD/ANP Langeafstandsloopster Lornah Kiplagat heeft gisteren in het Hongaarse Debrecen het wereld kampioenschap over 20 kilome ter op de weg gewonnen. De gou den plak die ze kreeg omgehan gen was de vierde medaille die ze in één jaar in het oranje heeft gehaald. De prestatie kreeg extra reliëf omdat Kiplagat ook nog eens een nieuw wereldre cord vestigde op de 20 kilome ter: 1.03.21, achttien seconden beter dan de beste tijd tot nu toe, door Wilko Voordouw DEN HAAG - Twee keer goud, twee keer zilver. Dat is de oogst die de in 2003 genaturaliseerde Kiplagat voor Nederland heeft gehaald. Haar oogst begon in ok tober 2005 met zilver bij het WK halve marathon in Edmon ton. Twee maanden later pakte ze het goud op het Europees kampioenschap veldlopen in Til burg. Weer een maand later greep ze het zilver op de WK cross in Japan. Haar medailleoogst stokte in de zomermaanden, toen ze op het Europees kampioenschap op de baan in Göteburg lange tijd op de 10.000 meter aan kop ging, maar uiteindelijk als vijfde ein digde. „Dat was, achteraf ge zien, natuurlijk een enorme te leurstelling", zei Pieter Langer- horst, echtgenoot en manager van de voormalige Keniaanse. „Maar we zijn niet bij de pak ken gaan neerzitten. We hebben alles gericht op deze wedstrijd. Lornah heeft zich voorbereid in Kenia. Donderdag kwam we te rug uit Afrika. We hebben vier uur kunnen slapen in ons huis in Groet, toen moesten we weer naar Schiphol, om naar Boeda pest te vliegen. En vandaar naar Debrecen." Hijgend Eenmaal aangekomen in Honga rije bleek de bagage van Kip lagat niet te zijn aangekomen. „Dus kon Lornah ook niet fat soenlijk uitlopen na al dat vlie gen", vertelt hij vanuit Debre cen, terwijl Lornah Kiplagat na haar race uitloopt op een gras veld. „Het is een geweldig ge zicht", aldus Langerhorst. „Want ze wordt achtervolgd door twee hijgende dopingcon- troleurs." Het deelnemersveld van zeven tig vrouwen was een echt we reldkampioenschap waardig. Naast Kiplagat behoorden ook de Keniaanse Edith Masai en de Roemeense Constantina Di- tu-Tomescu tot de torenhoge fa vorieten. Eigenlijk ontbrak al leen de zwangere Paula Radclif- fe. Gaatje Vooral Tomescu maakte het Kip lagat lastig. De Roemeense kon als enige volgen, toen Lornah Ki plagat na veertien kilometer ver snelde. Op achttien kilometer zette de atlete uit Noord-Hol land nog eens aan. „Toen ont stond er een gaatje dat ze niet meer uit handen gaf", aldus Lan gerhorst. Het zilver was uitein delijk voor Tomescu, die op de eindstreep twee seconden toe gaf. Het brons ging naar de Ke niaanse Rita Jeptoo. Voor Lornah Kiplagat is het sei zoen nog niet ten éinde. De 34-jarige atlete besluit deze week of ze daadwerkelijk van start gaat in de marathon van New York. Die wordt begin no vember gehouden. „Het is negen tig procent zeker dat ze daar gaat lopen. Lornah is in de vorm van haar leven", aldus Pieter Langerhorst. Lornah Kiplagat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19