Van Persie danst in de regen PZC Schotland stunt tegen Frankrijk EK is heel ver weg voor België Bulgarije is een potentiële bananenschil Handigs voeten van aanvaller vinden altijd wel weg naar de vrijheid Soca Warriors rebelleren Beenhakker verschaft zich lucht met Polen Roemenië verslaat Wit-Rusland en neemt koppositie over van Nederland maandag 9 oktober 2006 Je kunt hem, op links zetten, op rechts, maar ook in het centrum vinden zijn handige voeten al tijd wel de weg naar de vrijheid. Robin van Persie kan tegenwoor dig zelfs koppen, zo bleek zater dagavond tegen Bulgarije. Van Persie in Sofia; dat was dancing in the rain. door Leon ten Voorde SOFIA - Hij had zijn shirt na af loop ook met een van de twee Pe- trovs kunnen wisselen. Of met Berbatov. Maar Robin van Per sie bedacht zich zaterdagavond geen moment na het laatste fluit signaal en holde direct naar het vak van de Oranje-supporters. Daar trok hij het doorweekte shirt uit en gooide het naar de supporters, die massaal zijn naam scandeerden. „Die mensen hebben bijna twee uur lang in de stromende regen naar ons gekeken en ik vond dat ze mijn shirt verdienden", zo DEN HAAG - Wim Rijsbergen dreigt na woensdag dertien voet ballers van de selectie van Trini dad en Tobago te verliezen. De Soca Warriors onder leiding van aanvoerder Dwight Yorke ver klaarden zaterdag dat zij zich na twee oefenduels, op zaterdag met St. Vincent en Grenadine (5-0 whist) en komende woens dag met Panama niet meer be schikbaar stellen. Volgens de spelers komt de bond afspraken niet na die wer den gemaakt voor aanvang van het WK. Trinidad en Tobago nam afgelopen zomer voor het eerst in de historie deel aan de WK-eindronde. De ploeg van toenmalig bondscoach Leo Been hakker hield Zweden op 0-0 en speelde verdienstelijk tegen En geland en Paraguay. Na het WK nam Rijsbergen het roer over. GPD/ISS lui dde de uitleg van de grote uit blinker van de avond. De nacht was al over Sofia ge vallen en de regen bleef maar op het oude Vassil Levski-stadion beuken toen Van Persie de wed strijd nog eens terughaalde in zijn geest. Het was een bijzonde re ontmoeting geweest, zo reali seerde hij zich. Niet alleen voor hemzelf, maar ook voor de hele ploeg. „Ik sta hier nu, maar ik weet nog steeds niet wat ik met mijn gevoelens aanmoet. Aan de ene kant ben ik heel blij met de manier waarop we hebben ge speeld en een punt bij Bulgarije is ook een goed resultaat. Maar we hadden kunnen en misschien ook wel moeten winnen." Een paar dagen voor de wed strijd had hij al aangegeven dat het een speciale wedstrijd zou worden in Sofia. En wat zou het mooi zijn als Oranje dat bloed- fanatieke publiek tot zwijgen zou kunnen brengen, zo mijmer de hij vooraf. Maar wat het Ne derlands elftal ook probeerde, de uitzinnige massa op de tribu ne bleek niet te temmen. Van Persie werd zelfs voortdurend uitgefloten, maar dat kwam al leen maar omdat de Bulgaren het gevaar van hem onderken den. Want Van Persie was zaterdag avond de beste man op het veld. Voortdurend was hij onderweg, alsof de lichtvoetige technicus geen last had van de drijfnatte grasmat. „Dat leek misschien zo, want ik had het idee dat ik voortdurend anderhalve meter in de grond zakte als ik de bal kreeg", zei hij. Zoals verwacht begon hij op rechts, maar door het vroege uit vallen van Dirk Kuijt stuurde bondscoach Marco van Basten hem al snel naar de punt van de aanval. „Op die plek heb ik bij Arsenal ook wel eens gespeeld, alleen heb ik daar altijd twee mensen om mij heen" zei hij. Maar wat maakt het uit waar je speelt als je je lekker voelt en barst van de klasse en zelfver trouwen? Van Persie bewees het zaterdagavond. Omdat Arjen Robben niet thuisgaf en Ryan Babel weer eens ouderwets gril lig voor de dag kwam, was Oran je vooral op hem aangewezen. Grote waarde Van Persie stelde zijn ploeggeno ten niet teleur. Hij was sterk aan de bal, slim in de dliels en stichtte met zijn schoten uit de tweede lijn voortdurend gevaar. Pech had hij ook, tot tweemaal toe zelfs. Voor rust belandde een doelpoging op de lat, na de pauze werd een treffer van hem ten onrechte afgekeurd. Maar tussen die twee momenten door scooi'de hij wel met een kopbal de gelijkmaker, waardoor hij op nieuw zijn grote waarde voor dit Nederlands elftal onder streepte. Eén keer ging hij hard onderuit toen Illijev hem met een zwaaiende arm al dan niet bewust een optater- gaf. „Ik weet niet precies wat er ge beurde, maar ik voelde opeens een enorme beuk op mijn ge zicht. Echt, ik ga heus niet zo maar liggen." Van Persie be klaagde zich er verder niet over en verloor in tegenstelling tot de vorige interland tegen Wit-Rus- land niet het hoofd. Rustig was en bleef hij in de draaikolk van emoties van Sofia, waar nog eens duidelijk werd dat het Ne derlandse voetbal weer de be schikking heeft over een prach tig sieraad. GPD van onze sportredactie, DEN HAAG - De kwalificatie wedstrijden voor het EK voetbal in 2008 hebben zaterdag wisselend succes opgeleverd voor de ploegen uit het Vere nigd Koninkrijk en Ierland. Schotland verraste met een zege op verliezend WK-finalist Frankrijk (1-0), Engeland kwam tegen Macedonië niet ver der dan 0-0. Wales werd in eigen huis ver nederd door Slowakije (1-5) en Ierland blameerde zich met een 5-2-nederlaag uit tegen Cyprus. Noord-Ierland viel wederom in positieve zin op door na de eerdere zege op Spanje in Kopenhagen een punt te pakken tegen Denemarken (0-0). Op een sfeervol Hampden Park zorgde verdediger Gary Cald well namens Schotland ervoor dat Frankrijk voor het eerst sinds 5 juni 1999 (3-2 tegen Rus land) een kwalificatiewedstrijd verloor. Ballenjongens Schotland behaalde het succes met een weinig avontuurlijke 5-4-1-opstelling. De Franse bondscoach Raymond Dome- nech baarde na afloop opzien door de Schotse ballenjongens de nederlaag in de schoenen te schuiven. Zij hielden volgens Domenech de bal extra lang vast, waardoor er te weinig speeltijd overbleef om de achter stand goed te maken. Walter Smith, coach van Schotland, erkende de rol van de ventjes langs het veld. „Het is leuk voor Schotland om eens in een positie te verkeren waar in de ballenjongens de bal niet stiel weer terug dienen te gooien." Schotland, is na drie over winningen uit drie wedstrijden de verrassende koploper in groep B, voor Frankrijk dat zes punten uit drie wedstrijden haal de. Engeland kon de goede start van de kwalificatiereeks geen vervolg geven. Na eerdere overwinningen op Andorra (5-0) en Macedonië (0-1) haperde de ploeg van bondscoach Steve McLaren op Old Trafford ij Manchester in de return Macedonië (0-0). De aanvallen Wayne Rooney en Peter Croucji konden geen vuist maken met het vorderen van de tijd nam de Engelse frustratie toe. Engeland staat woensdag in Za greb. tegen Kroatië voor een zwa re opgave. Spelmaker Steves Gerrard pikte tegen Macedonia zijn tweede gele kaart op en geschorst. Verdediger Rio Ferdf nand kan waarschijnlijk vanwe ge een blessure niet worden on gesteld. Engeland deelt met zeven punt ten uit drie wedstrijden de eer- ste plaats in groep E met Israel, Kroatië volgt met vier punten uit twee wedstrijden. Tuchtiging Wales ging hard onderuit. Dj ploeg, zonder de geblesï sterspeler Ryan Giggs, veilooi met maar liefst 1-5 van Sb wakije. Ierland onderging inde zelfde poule (D) in Nicosia eveneens een tuchtiging. Met dj geschorste bondscoach Ste\s Staunton op de tribune werp het op Cyprus verrassend ö-l voor de thuisploeg. Voor Ier land, na twee wedstrijden punl; loos, betekende het de grootsU nederlaag in een officieel dud sinds 1971. Tsjechië' (7-0 tegen San Marino) leidt met negen punten uit drie wedstrijden, voor Duitsland met zes uit twee. Noord-Ierland Noord-Ierland deed het bete Vorige maand zorgden drie lief; fers van spits David Healy voe een sensationele overwinniD- op Spanje, nu kwam ook Denó marken niet voorbij de Noord- Ieren (0-0). Denemarken, met oud-Feyenooi- der Jon Dahl Tomassoa oud-PSV'er Nidas Jensen e voormalig Heerenveenmiddeir velder Daniel Jensen in de ba sis, was in Kopenhagen sterke dan de ploeg van Lawiji Sanchez, maar kwam niet tij scoren. GPD Weer zege Haan met Kameroen YAOUNDÉ - Bondscoach Arie Haan heeft zaterdag opnieuw een overwinning geboekt met Kameroen. De bondscoach van de Ontemba re Leeuwen leidde zijn ploeg in Yaoundé in de kwalificatiewed strijd voor de Afrika Cup naar een 3-0-overwinning op Equato riaal Guinee. De ruststand was nog 0-0. Kameroen gaat met zes punten uit twee duels aan de lei ding in groep 5. Idrissou scoor de twee keer, Webo maakte de derde treffer. GPD/ISS Overwinningen voor Brazilië en Duitsland KOEWEIT CITY - Brazilië was zaterdag in een oefenwedstrijd veel te sterk voor Koeweit: 4-0. 'De Goddelijke Kanaries' ver deelden de doelpunten over bei de helften. Sobis en Real Madrid-speler Ro- binho maakten de eerste twee doelpunten. Carvalho en AC Mi- lan-middenvelder Kaka verdub belden na de pauze de voor sprong. Duitsland boekte een 2-0-over- winning tegen Georgië. Bastian Schweinsteiger en Michael Ballack maakten de doelpunten. Duitsland speelde bijna de gehe le tweede helft met tien man. Aanvaller Lukas Podolski kreeg kort na de pauze een rode kaart. Ook Georgië beëindigde de wed strijd met tien man. Surab Chi- 'zanisjvili ontving in de 63e mi nuut zijn tweede gele kaart. ANP Wesley Sneijder (rechts) speelde i door Dick Sintenie SOFIA - Edwin van der Sar zag de bui in Sofia zowel letterlijk als figuurlijk hangen. Een neder laag tegen Bulgarije had de stemming rondom het Neder lands elftal geen goed gedaan en niet iedereen was vooraf gerust op een goede afloop. Want Bul garije is volgens Van der Sar toch een potentiële bananen schil. „Een nederlaag was wel het laat ste wat we konden gebruiken", zei de aanvoerder na het gelijk spel (1-1). „Na wat er zondag, maandag en dinsdag allemaal is gebeurd, is dit voor de groep heel belangrijk. Verliezen was dramatisch geweest. Dan had de druk tot en met woensdag (als Oranje tegen Albanië speelt) aangehouden. We hebben goed gespeeld en we behouden twee punten voorsprong op Bulga rije." Toch had Oranje met een beetje geluk en wellicht iets meer raffi nement de volle buit kunnen wegslepen uit het Bulgaarse openluchtzwembad. „Dit was misschien wel onze beste wed strijd sinds een jaar", vond Van der Sar. „We toonden veer kracht na het snelle uitvallen van Dirk Kuijt en de vroege te gentreffer. We bleven voetbal len op een bijna onbespeelbaar ofiü i ijzer sterke wedstrijd. veld en we lieten ons niet ont moedigen door twee schoten op de lat, twee afgekeurde doelpun ten en een uitstekende Bulgaar se keeper." Dreiging De doelman van Oranje vond dat bondscoach Marco van Bas ten de situatie na het uitvallen van Kuijt 'vrij goed had opge lost'. „Robin van Persie was bal vast in de punt van de aanval, het middenveld kreeg daardoor tijd om aan te sluiten en met de snelheid van Ryan Babel en Ar jen Robben was er de constante dreiging op de flanken." Het ontbrak Bulgarije aan moed en aan klasse om onder de druk van het Nederlands elftal uit, te komen. Het enige dat Oranje no dig had, was een treffer. Die kwam er, in de zeventigste mi nuut, uit een kopbal van Van Persie. De bal stuitte via de grond en de binnenkant van de paal de doelmond in. Van der Sar: „Ik dacht eerst: hij zal er wel weer niet in gaan. Je hebt van die avonden..." Achteraf kon Van der Sar alleen maar zeggen dat hij had geno ten. „Ik vind het wel wat heb ben, die wedstrijden in het voor malige Oostblok. Regen, veel po litie op de been, vijandig pu bliek en tijdens de laatste trai ning merken dat ze het veld smaller hebben gemaakt." Had Van der Sar als aanvoerder nog een taak in de roerige aan loop naar de EK-kwalificatie- wedstrijd, het tumult rondom Mark van Bommel en Ruud van Nistelrooij had op veel andere internationals geen enkele in vloed. Wesley Sneijder: „Het was een trainingskamp als alle andere. Ik ben nergens door af geleid en om me heen heb ik er ook weinig van gemerkt." Balverlies De middenvelder speelde een ij- zersterke wedstrijd die hij had kunnen bekronen met een doel punt, maar hij moest in doel man Dimitar Ivankov telkens zijn meerdere erkennen. Opval- DEN HAAG - Roemenië heeft op basis van het doelsaldo de koppositie van Nederland over genomen in groep G van de EK-kwalifieatie. De ploeg won in eigen huis met 3-1 van Wit-Rusland en heeft net als Oranje zeven punten uit drie wedstrijden. In dezelfde poule won Slovenië met 2-0 van Luxemburg. Roemenië kende in Boekarest een' bliksemstart tegen de Wit-Russen. Na tien minuten stond het al 2-0. Sterspeler Adrian Mutu opende na zeven minuten de score, even later ver dubbelde Ciprian Marica de marge. Plet duel leek vroegtijdig beslist, maar Wit-Rusland kwam sterk, terug en scoorde in de'twintigste minuut de aanslui tingstreffer via Sergei Kornilen- ko. Het duurde lang voordat de Roemenen, met oud-Ajacied Cristian C-hivu in de basis, de wedstrijd alsnog beslisten. Pas een kwartier voor tijd viel de be vrijdende 3-1 van Dorin Goian. Slovenië kende zoals verwacht weinig moeite met Luxemburg. In Celje werd het 2-0. De score had hoger kunnen uitvallen als de thuisploeg minder slordig met de kansen was omgespron gen. De Slovenen scoorden vlak voor rust twee keer via Novako- vic en Koren. GPD foto Stanley Gontha/GPD lender nog dan zijn offensieve inbreng en zijn feilloze gevoel voor het positiespel was zijn waarde bij balverlies. Sneijder laat zich niet zomaar meer opzij zetten. De Ajacied heeft fors in zichzelf geïnvesteerd het afgelopen jaar, al kwam dat er tijdens het WK op een voor hem onwennige posi tie - kort voor zijn eigen verdedi ging - niet helemaal uit. „Ik heb vorig seizoen gekwakkeld met blessures. Ik heb van die gele genheid gebruik gemaakt door veel aan kracht- en explosivi- teitstraining te doen. Ik besefte dat ik als middenvelder sterker en completer moest worden om nog meer uit mijn spel te ha- len." Op de vraag of Oranje in Sofia een punt had gewonnen of er twee had verloren, zei Sneijder: „Wij hebben de meeste en de beste kansen gekregen, maar in de slotfase had. het nog zomaar 2-1 voor Bulgarije kunnen wor den." Sneijder doelde op kopbal len van Valentin Illijev (fraaie redding Van der Sar) en Valeri Bosjinov. Het wekte de woede van Van der Sar, die opvallend genoeg aanvaller Robben tot de orde riep. „Want ik vond dat Bulgarije op hun linkerkant iets te veel druk kon zetten. Ach, soms moet ik de jongens even wakker schudden. Daar ben ik ook voor." GPD Natuurlijk zit België met landen als Servië, Portugal, Polen en Fin land in een zware kwalificatiepoule. Maar misschien moeten ze zich daarom juist nu al realiseren, dat ze ook op het komende EK niet van de partij zullen zijn. Het wordt tijd dat ze in België eens een duidelijke lijn uitzetten, zodat iedereen weet welke kant de Belgische bond op wil. Anders blijven ze EK's en WK's missen. België deed in 1984 mee aan het EK, maar daarna waren ze er pas in 2000 als mede-organisator weer bij. Op WK's was België tussen 1982 en 2002 wel iedere keer een vaste deelnemer. Dat is een knappe reeks, maar de afge lopen vier jaar heeft het land geen eind- toernooi meer gespeeld. België heeft met een flinke crisis te maken gehad, vooral omdat ze te lang aan oude spe lers hebben vastgehouden. Het leek wel of ze geen talent dachten te hebben, ter wijl de ene na de andere speler in Ne derland opdook. Op dit moment zijn er genoeg jonge spe lers om een nieuw en sterk elftal te vor men. Dembele van AZ, Vandenbergh van Genk, Vermaelen van Ajax en Kom- pany van HSV zijn stuk voor stuk grote talenten. Alleen is het jammer dat ze vaak rond interlands met spelers als Collen en Huysegems moeten trainen. Collen kan bij Feyenoord niet eens mee, laat staan bij het Belgisch elftal. Huysegems is ook een wisselspeler bij Feyenoord en Léonard heeft in Rotter dam nog geen minuut gespeeld. Toch werden ze allebei door de bondscoach geselecteerd. Dat zegt toch genoeg over de mogelijkheden die René Vanderey- cken denkt te hebben. Wat ik ook zo opvallend vond, was het feit dat er zaterdag na de 1-0-neder- laag in Servië vooral positieve reacties uit de monden van de spelers en de bondscoach kwamen. Voor Belgische begrippen hebben ze misschien best aardig gevoetbald, maar ze verloren ge woon en daar heb je dus helemaal niets aan. Misschien hebben ze straks nog ge luk dat Leo Beenhakker de Poolse ploeg niet echt aan de praat krijgt. Al denk ik dat landen als Servië en Portu gal gewoon eenvoudig boven België zul len eindigen. Dat onze buren niet tegen zulke landen op kunnen, heeft ook te maken met de zwakte van de eigen competitie. Kijk naar clubs als Standard Luik en Ander- lecht, daar spelen bijna alleen maar bui tenlanders. Standard Luik speelt am per met Belgen en Anderlecht heeft soms vier Argentijnen in de basis staan. En bij de wat kleinere clubs heb ben ze de afgelopen jaren de ene na de andere Afrikaan binnengehaald. Een dergelijk beleid heeft zijn weerslag op je nationale team. Veel Belgische jon gens spelen nu niet voor niets in Neder land. Het wordt tijd dat ze meer structuur in de opleidingen gaan aanbrengen en jon ge talenten de kans geven te wennen aan het niveau van het interlandvoet bal. Vandereycken selecteerde nu Emi- le Mpenza, die zijn geld tegenwoordig in Qatar verdient. Die jongen speelt niet meer op topniveau en staat de ont wikkeling van jonge spitsen in de weg. Dat Mpenza werd opgeroepen is mis schien wel typerend voor de huidige staat van het Belgische voetbal. door Harry Hekkert DEN HAAG - Leo Beenhakker heeft zichzelf wel wat lucht verschaft na zijn eerste over winning als bondscoach van Polen. Guus Hiddink wacht nog op zijn eerste succes in Rusland. Op hoogte, in het voormalige schaatsmekka Alma Ata, won Polen met 1-0 van Kazachstan. Via een doelpunt van oud-Feye- noorder Ebi Smolarek schudde Polen de zwakke Kazachen van zich af. Na een nederlaag tegen Finland en een gelijkspel tegen Servië was het ook tijd voor Been hakker om een wedstrijd te winnen in groep A. De wed strijd tegen Kazachstan, dat in negentig minuten slechts één doelpoging liet noteren, kwam derhalve net op tijd. De ploeg van Beenhakker krijgt woens dag het sterke Portugal op be zoek. Servië is koploper in groep A. De ploeg bracht de Bel gen dankzij een treffer van Zi- gic de eerste nederlaag onder het bewind van René Vanderey cken toe (1-0). Frustratie Guus Pliddink wacht nog altijd op zijn eerste zege in dienst van Rusland. In Moskou kwam Is raël zaterdag in de slotfase nog op gelijke hoogte (1-1). Met twee punten uit twee duels heeft Hiddink met zijn team nog niet echt indruk kunnen maken. De Achterhoeker kon na afloop van het duel zijn frustratie dan ook niet verbergen tijdens de persconferentie. „We zijn erg teleurgesteld met dit resultaat. We controleerden de wedstrijd op alle fronten. We hadden vier of vijf grote kansen maar het is een oude voetbakfi dat als je zelf niet scoort, dek genstander dit wel doet uitd enige kans die hij krijgt." Toch was de gelijkmaker van r) Israëli niet geheel verrasser/. De ploeg is al drie jaar a dertien duels ongeslagen i officiële wedstrijden. De laatsa nederlaag dateert uit de kwalifc catiereeks voor het EK 200! toen Frankrijk met 3-0 te ster) was. Tijdens de kwalificatie reeks voor het WK 2006 verlos Israël niet, maar slaagde d ploeg er toch niet in zich te kwa lificeren. Onder vuur In Spanje ligt Luis Aragonésor: der vuur na de blamage tegs Zweden, de koploper in groep i (2-0), Het was al de tweede nf derlaag van de Spanjaarden a de eerdere blamage tegs Noord-Ierland. De bondscoad stond vooraf .al flink ondt druk. Een aantal spelers rep! van chaos en wanbeleid ronde nationale ploeg. De bondscoat had in al zijn wijsheid ook no eens besloten dat het tegen Zw< den wel zonder vedette EaÜ kon. Het lijkt erop dat de 67-jsj rige Aragones op korte terrail alsnog zijn koffers kan pakken Na het echec op het WK en tj nederlaag in Noord- Ierland de Aragonés zijn ontslag al 'i dienen. De Spaanse bond m de coach toen nog te overtuigd aan te blijven. Italië boekte de eerste overwin ning in de kwalificatiereeks, hi won thuis met 2-0 van Oekni ne. Luca Toni had een hoofde bij de wereldkampioen do; eerst een door Massimo Oddote nutte strafschop te versieren e later zelf voor de veilige 2-01 zorgen. GPD Aanvoerder Timmy Simons (links) en Luigi Pieroni zijn het w eens met een beslissing van de scheidsrechter. België ging in Belgf Dennis de Nooijer do met 1-0 onderuit tegen Servië. foto Marko Djurica/H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18