PZC Nederland komt weer tot leven Ontspannen uitlopen is er niet bij Lastige ondergrond ligt Martine Lust wel 19 Robin van Persie gevaarlijkste aanvaller tegen Bulgaren (1-1) mjig Cham u heeft nog maar dag om een Staatslot te kopen! Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maandag 9 oktober 2006 Wereldtitel Kiplagat op 20 kilometer Hiddink wacht op eerste winst MOSKOU - Guus Hiddink heeft met Rusland een valse start gemaakt in de kwalificatie voor het EK. In de thuis wedstrijd tegen Israël slaagde de ploeg er opnieuw niet in te winnen. Het werd in Moskou 1-1. Leo Beenhakker boekte met Polen wel zijn eerste succesje. Zijn ploeg won op hoogte, in Alma Ata, met 1-0 van Kazachstan. De Bel gen verloren met 1-0 van Servië, pagina 18 Beenhakker heeft weer wat lucht Driebanders Goes stellen teleur GOES - Het öriebandenteam van Delta/Frans Bevers, dat uitkomt in de eredivisie, heeft in het dubbel competitie- weekeinde goed en slecht gepresteerd. Zaterdag won de Goese ploeg van Twentevisie (6-2) en verloor alleen Ro land Forthomme van Dick Jaspers. Een dag later verloor het team in Brabant met 6-2 van Rüttchen Advies. Alleen Peter de Backer stak boven zijn medespelers uit. De Belg, die debuteert in het team, won twee keer met ruime cij fers.. pagina 27 alleen Peter de Backer schittert Guesdon verrast in Parijs-Tours TOURS - Frédéric Guesdon heeft negen jaar na zijn zege in Parijs-Roubaix e'en tweede grote wielerklassieker op zijn naam geschreven. De Fransman versloeg medevluch ter Kurt-Asle Arvèsen in de sprint en won daarmee de honderdste editie van Parijs-Tours. Stuart O'Grady won de sprint van de achtervolgers, pagina 19 Guesdon schrijft tweede klassieker op zijn naam Brentjens snelste in klassieker GIETEN - Mountainbiker Bart Brentjens heeft in Gieten de Hondsrug Classic gewonnen. Brentjens bleef na 54 kilo meter de Oostenrijker Christoph Soukup net voor. De Ne derlander Thijs Al werd derde. Kloetinge naar eerste winst KLOETINGE - Met een benauwde 1-0 heeft Kloetinge de eerste winst in de hoofdklasse binnengehaald. Dankzij een strafschop won de Bevelandse ploeg op eigen vel cl van WOG. Hoek kwam niet. in actie, omdat de uitwed strijd tegen Spakenburg werd afgelast. SSV'65 speelde ge lijk in Huizen (2-2). pagina 21 winst en gelijkspel hoofdklassers Hoor Leon ten Voorde SOFIA - Het smeulende vuurtje bij het Nederlands elftal werd zaterdagavond geblust in de stromende regen van Sofia. Het onverwacht goed spelende Oran je rechtte op het juiste moment de rug en werd met één punt te gen Bulgarije maar karig be deeld (1-1). Mooi was het om de coach van de Bulgaren in de regen langs de lijn te zien rennen. Hét pak hele maal doorweekt, wild zwaaiend met zijn armen, dan weer schel dend, dan weer sussend. In de emotie van Hristo Stoitsjkov zat zaterdagavond de charme van het boeiende gevecht tussen Bul garije en Nederland opgesloten. Door het extreme weer, de plas sen op het veld, de glibberende spelers, de spanning in de wed strijd en de vijandige sfeer op de tribunes kreeg het duel de la ding van een bijzondere ontmoe ting. Dat Oranje temidden van die bi- zarre omstandigheden een zelf bewuste indruk achterliet en lange tijd zelfs de bovenliggen de partij was, was een onver wachte opsteker na alle gebeur tenissen van de voorbije week. Maar de affaire met Van Bom mel en Van Nistelrooij speelde I zaterdag alleen nog voor de wed strijd, tijdens het duel nam Ne derland zonder enige aarzeling afstand van de onrust. Ónder de impulsen van Wesley Sneijder en Robin van Persie kwam het smakeloze elftal uit de eerste twee kwalificatiewed- strijden tot leven, waardoor de hevig bekritiseerde bondscoach Marco van Basten weer even bui ten de vuurlinie kwam te liggen. Robin van Persie geeft een tegenstander het na kijken en is op weg naar zijn tweede goal, die ten onrechte werd afgekeurd. foto Ed Oudenaarden/ANP Met een mengeling van opluch ting en tevredenheid keek Van Basten' in de Bulgaarse nacht te rug op een wedstrijd, waarin zijn aanzien niet verder werd be schadigd en zijn ploeg eindelijk het lang verwachte dominante voetbal liet zien. Beter hadden zijn spelers het niet kunnen ti men. Het vroege uitvallen van Dirk^Kuijt bevestigde nog eens hoe dun de scheidslijn tussen roem en hoon kan zijn. Kuijt moest er al na twaalf minuten uit - nadat hij ongelukkig ten val was gekomen op het spek gladde veld - en na de hele dis cussie rond Van Nistelrooij was het natuurlijk extra wrang, dat uitgerekend de nieuwe centrum spits niet verder kon. Verrassende keus Van Basten bracht Ryan Babel, maar verraste met de keus om Van Persie naar het centrum van de aanval te dirigeren. Van Persie ontpopte zich daarna tot de gevaarlijkste aanvaller van Oranje en nam halverwege de tweede helft ook nog eens de ge lijkmaker voor zijn rekening. Uit een voorzet van Khalid Bou- lahrouz scoorde hij met een kop bal de meer dan verdiende 1-1. Dat Oranje beter was, maar tot achtervolgen werd gedwongen, kwam door de snelle openings treffer van Bulgarije. Martin Pe- trov was in de elfde minuut de maker van het doelpunt, dat de kwetsbaarheid van de laatste li nie van Oranje nog eens bloot legde. De verdedigend opnieuw zwakke Giovanni van Bronck- horst werd bij een een-twee sim pel uitgespeeld en omdat ook de ervaren Andre Ooijer verzuimde in te grijpen, kon Petrov onge hinderd de 1-0 scoren. Oranje liep later in de wedstrijd niet meer schade op, vooral dankzij doelman Edwin van der Sar en Boulahrouz, die met zijn tweeën de defensie op de been hielden. Zorgwekkend was voor al het optreden van Joris Mathij- sen, die maar niet kan aantonen dat hij geschikt is voor het hoog ste niveau. Het wordt zo langzamerhand tijd dat Van Basten hem uit de ploeg haalt en het hart van de verdediging gaat verstevigen met Boulahrouz. Nigel de Jong is een serieuze kandidaat voor de rechtsbackpositie, want als centrale middenvelder voegt hij niets toe. Het middenveld werd nu gedragen door Sneijder, die met flair en vertrouwen de bal len opeiste en verdeelde. Mede dankzij het goede spel van de Ajacied domineerde Oranje de wedstrijd, al werd het in de slot fase nog bijna verrast door een Bulgaarse counter. De deceptie van een nederlaag bleef Neder land bespaard op een merkwaar dige avond in Sofia, waar Oran je tegen de verdrukking in weer eens op een positieve manier van zich liet horen. GPD pagina 18 Van Persie danst in de regen Parkoersrecords blijven nog in Zeeuwse handen ZOUTELANDE - Het parkoers record op de Kustmarathon is nog steeds in het bezit van de Middelburger Sébastièn Schlet- terer. Hij had in 2004 bijna vijf minuten minder nodig dan Jan van der Marei zaterdag: 2.46.50. Van der Marei kwam aan het eind van zijn tweede Kustmara thon in 2.51.40 over de finish in Zoutelande. Op de eeuwige rang- lijst- al was het zaterdag pas de vierde editie - staat de inwoner van Aarlanderveen daarmee op plek vier. Niels Koole is met 2.51.53 vijfde op die lijst. Mi quel van Tongeren kwam met 2.55.31 binnen op plaats negen. D.e snelste tijd bij de vrouwen staat nog altijd op naam van de Zierikzeese Marlies Jongerius- ,Kört, die in 2004 3.03.14 klokte. De 3.27.29 van Martine Lust is de tweede tijd ooit gelopen door een vrouw op de Kustmarathon. Met3.41.16 en 3.43.41 namen Es- van Hoof en Daniëlle van Duist respectievelijk de negen tien de elfde plaats op de eeu wigeranglijst in. Kustmarathon is net niet de spannendste ZOUTELANDE - Nederland dit jaar een aantal zeer marathons. Met een aan de eindstreep van seconden tussen de num mers één en twee staat de Kust marathon voorlopig vierde in 1006. Enschede was op 23 april het tussen de eerste twee nauwelijks waar Op de uitslagenlijst (regen ze dezelfde tijd, beelden noesten uitsluitsel brengen. Op 17 augustus zaten in Groningen je nummers één en twee elkaar behoorlijk op de hielen: op le meet was er maar één secon verschil, En in Rotterdam Ma- athon (9, april) bedroeg de mar ie slechts zes tellen. Door de inspanningen van Niels foole, die het gat in de slotkilo- verkleinde naar dertien econden, bleef de Kustmara- hondeop 17 september gehou B'eekse Marathon (vijftien econden) net voor. De Zeeuwse mti'athon afficheert zich als de mooiste en de zwaarste van Ne- maar is dus net niet de Van der Marei blijft Koole in vierde Kustmarathon slechts dertien seconden voor (Advertentie) Jan van der Marei gaat na een lange solo in de Kustmarathon als winnaar door de finish in Zoutelande. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - De winnaar was dezelfde als die van vorig jaar: Jan van der Marei. De num mer twee ook: Niels Koole. Maar het verschil tussen beide hardlopers was zaterdag, tij dens de vierde editie van de Kustmarathon, liefst 41 keer zo klein. In 2005 had Van der Marei, de ex-triatleet uit Aarlanderveen, de wedstrijd van Burgh-Haam- stede naar Zoutelande zorgeloos kunnen uitlopen, Op de zeedijk bij Westkapelle, op het 35-kilo- meterpunt, lag hij al meer dan zes minuten voor op de uit Zou telande afkomstige Koole. Hij wist toen; als ik zo doorga, zit het met de overwinning wel snor. Zaterdag kreeg de 38-jarige Zuid-Hollander op exact hetzelf de punt te horen dat hij een mar ge van 2 minuten en 35 secon den had. „Met nog zeven kilome ter te gaan, moest ook dat vol doende zijn om als eerste aan te komen", zei Van der Marei. Maar met de haven in zicht kreeg hij last van zijn maag en liepen zijn schoenen vol water. „Ik dacht een hard stuk strand te hebben gevonden, maar toen ik erop stapte, zakte ik tot mijn enkels weg. Ik had ineens twee schoenén van een kilo." Vandaar dat Koole, die met wind mee nog wat extra krach ten kon aanspreken, gevaarlijk dicht in de buurt kwam. In 2005 verloor hij met 8 minuten en 56 seconden verschil; nu zaten er aan de meet maar dertien tellen tussen de twee routiniers. Van der Marei: „Ik merkte aan alles en iedereen dat hij snel naderde. Ontspannen uitlopen was er daardoor niet bij. Maar geluk kig' heb ik het gered." Zuinig Van der Marei, tussen 1993 en 1999 vier keer winnaar van de Triatlon van Almere, had de wedstrijd vanaf het begin hard gemaakt. Al op de Kop van Schouwen ging hij er met vier anderen - de Duitser Ralf Prei- bisch, de Belg Jan Hendrickx, de Fransman Sylvain Bazin en de Middelburger F1 oris-Jan Koole - vandoor. Ter hoogte van Neeltje Jans hadden zij een voor sprong van 55 seconden op een achtervolgende groep, waarin louter Zeeuwen zaten. Wim Padmos, kanshebber op de eindzege, was de grote afwezige. Hij besloot kort voor de start niet mee te doen vanwege een oogontsteking. Van der Marei: „Het vreemde was dat in onze groep nauwe lijks samenwerking was. Er werd heel raar gelopen door sommigen. Een enkeling kon niet aan kop komen, maar ande ren wilden bewust geen kop- werk doen. Ik,heb begrepen dat de lopers in de tweede groep el kaar wel hielpen. Die gingen kop over kop, liepen dus zuinig en konden daardoor de schade beperken." Op het strand tussen Vrouwen polder-en Oostkapelle trok Jan van der Marei zijn eigen plan. Al tijdens de eerste stukken rul zand slierde de Zuid-Hollander er vandoor, zijn vier opponen ten spartelend achterlatend. Niels Koole hanteerde eenzelfde tactiek in de tweede groep: hij versnelde al in de aanloop naar de lange strandpassag'e en ging' in zijn eentje op jacht naar de koplopers. Bij Domburg had hij Hendrickx, Bazin en zijn één jaar oudere broer Floris-Jan al te pakken gehad. Preibisch, die niet veel later uitstapte, slokte hij vlak voor Westkapelle op. Vanaf toen richtte hij zijn vizier op Van der Marei. „Ik heb nog gedacht dat ik hem kon bijha len", bekende Koole. „Ik baal er van dat het net niet gelukt is." Net als de meeste andere deelne mers vond Koole (35) de Kust marathon van 2006 zwaarder dan in voorgaande jaren, maar met 2.51.53 verbeterde hij wel zijn tijden van 2004 (2.53.59) en 2005 (2.56.59). „Dat komt door dat ik tot aan Vrouwenpolder in een beter groepje zat dan vorig jaar. We waren dit keer beter aan elkaar gewaagd en bleven in een mooi tempo lopen. En ik had echt een goede dag, zodat ik daarna in m'n eentje kon door trekken." Miquel van Tongeren kende ook een ijzersterk optreden. De Mid delburger, eveneens 35, mocht met zijn derde plaats (2.55.31) de verrassing van de dag ge noemd worden. „Op een plaats in de toptien had ik wel gere kend, maar een podiumplek? Nee, dat zeker niet. Van Tongeren liep zijn tweede marathon. Het was de eerste keer dat hij zich aan de klassie ke afstand tussen Burgh-Haam- stedè en Zoutelande waagde. Net als Niels Koole nestelde hij zich aanvankelijk in de tweede groep. Hij werd halverwege de wedstrijd overrompeld door de tempoversnelling van zijn leef tijdsgenoot, maar liep het twee de gedeelte solide uit. „Op het strand kun je minder hard lo pen. Als je daarna weer de duin paden op gaat, moet je weer ver snellen, maar dat is best lastig. Het duurde even voordat ik in mijn ritme zat, maar toen het eenmaal weer ging, had ik zelfs nog de hoop bij- Niels in de buurt te komen." Zeeuwen Met Niels Koole en Miquel van Tongeren eindigden nog vijf Zeeuwen in de toptien: Alwin Vermeulen uit Kwadendamme (vierde in 3.02.37), Floris-Jan Koole uit Middelburg (vijfde in 3.03.31), Arjan Beije uit Burgh- Haamstede (zesde in 3.03.37), Mare Riemens uit Middelburg (negende in 3.06.28) en Lous Wondergem uit Middelburg (tiende in 3.07.45). De Belgen Jan Hendrickx en Mare de Decker bezetten de plekken ze ven en acht. door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Met een ver baasde en toch ook triomfantelij ke blik keek Martine Lust nog eens op haar horloge. „Ik kan het bijna niet geloven", zei de at lete uit Brielle. „De omstandig heden waren zwaarder dan vo rig jaar, maar desondanks ben ik zeven minuten sneller." De 41-jarige Lust won vorig jaar de derde editie-van de Kust marathon in 3.34.38. Dit jaar was ze al haar concurrentes de baas met een tijd van 3.27.29. „Er was wel heel veel wind en dat maakte het echt zwaar, maar ik merkte dat ik steeds be ter ging lopen", vertelde de Zuid-Hollandse. „Vooral op het strand en in de duinen kon ik goed tempo houden. Die lastige ondefgrond ligt mij wel." Lust liep tot Vrouwenpolder, tot ongeveer het 15-kilometerpunt, in een groepje met nog twee vrouwen. „Ik vond het wel pret tig dat er wat meer deelneem sters van mijn kaliber waren dan vorig jaar", zei ze. Maar die bleken haar toch niet te kunnen volgen op het Walcherse deel van de marathon. Het verschil met de nummer twee was uitein delijk ruim dertien minuten. Dat Esther van Hoof, afkomstig uit Bladel, zilver pakte, was ta melijk verrassend. Rond Dom burg, na ongeveer 30 kilometer, lag ze nog zevende. „Ik ben rus tig begonnen, misschien wel te rustig. Ik was bang dat ik me zelf zou opblazen", bekende de 35-jarige Brabantse. „Maar ik kreeg het helemaal niet lastig en heb in de laatste tien kilometer nog wat andere vrouwen kun nen inhalen." Bijzonder is de overeenkomst tussen Lust en Van Hoof: van beide vrouwen hep zaterdag ook de moeder mee. Zij - Hu- quëtte Declerq en Ria van Hoof - kwamen elkaar tegen in de klasse D55. Deelerq trok de goe de lijn van Lust door. Zij kwam 25 minuten eerder over de streep. Martine Lust was de snelste vrouw in de Kustmarathon. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17