Affaire-Spar is hét dieptepunt KRAS.NL Het plezier van samen Mozartwerken zingen Schrijnende voorstelling als een schreeuw om liefde Zeeuws Meisje voor winnaar boekenprijs Vroeg afscheidsinterview met Wim van Gelder in tiende editie Zeelandboek Stedenspecial Karakteristiek ANDALUSÉ Typisch ANDALUSIË MAROKKO Fascinerend TUNES Ridderlijk MALTA Vertrek iedere di. van 7/11 t/m 28/11 en van 13/2 t/m 27/3 verblijf in Hotel Blanc et Noir inclusief ontbijt met excursies naar o.a. het machtige Colosseum, Circus Maximus, het Forum Romanum met zijn schitterende overblijf selen uit de Klassieke Oudheid, het hooggelegen Capitool, het antieke Pantheon, het statige plein Piazza Navona,de levendi ge Spaanse Trappen, de beroemde Trevifontein en het unieke Vaticaan met de prachtige St. Pieter en de indrukwekkende Sixtijnse kapel met de schilderingen van Michelangelo Reisnummer CULW 74.730, zie www.kras.nl/74730 Informatie, voorwaarden en boekingen: krasgjwww.kras.nl 073-5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 uur Of boek bij één van onze reisbureaus! tüt WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Hf KRAS.NL maandag 9 oktober 2006 doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Voor Wim van Gelder is de affaire rond de Middelburgse burgemeester Spar van der Hoek met stip hét dieptepunt tijdens zijn periode als commissaris van de konin gin in Zeeland (september 1992-februari 2007). Dat er een rel ontstond kan volgens hem wel eens te maken hebben met het onvermogen van de Zeeuw en om conflicten te beheersen. Hij zegt dat in een vroeg af scheidsinterview dat staat in het nieuwe, tiende Zeeland boek. Er zullen er ongetwijfeld nog diverse volgen; Van Gelder is er de man niet naar zijn pen sionering ongemerkt voorbij te laten gaan. Hij en zijn echtgeno te Mineke van Gelder-Wiggers blikken terug en zijn tegenover Mirjam van Zuilen heel open hartig. De commissaris wijst op de per soonlijke verwevenheid in de Zeeuwse samenleving. „Een aantal kenmerken van een der gelijke samenleving kom je tel kens weer tegen. Mensen ver mijden conflicten, omdat men dicht op elkaar zit. Door dit conflictvermijdend gedrag ver mindert ook het vermogen om conflicten op te lossen. Onhoudbaar Dat gebrek aan conflictbeheer sing speelde ook bij de affai re-Spar (2000), waarin de ge meenteraad uiteindelijk de bur gemeester wegstuurde. Van Gel der stipt aan dat Spar ten on rechte beschuldigd werd van seksuele intimidatie, maar de verhoudingen waren inmiddels zo verstoord, dat de situatie on houdbaar werd. De commissa ris stelt vast dat zijn rol als scheidsrechter niet altijd ge waar derd werd. Hij onthult dat Spar nog voor hij werd benoemd, eigenlijk niet meer wilde komen als bur gemeester. „Hij was bang dat hij te actief zou zijn voor Mid delburg. De voorzitter van de Scheidend Commissaris van de Koningin Wim van Gelder: „Zeeuwen vermijden conflicten, omdat men dicht op elkaar zit." foto Mechteld Jansen vertrouwenscommissie is nog aan mij komen vragen of ik toch alsjeblieft ervoor wilde zorgen dat dat hij wel kwam." Waarom het zo gedramatiseerd moest worden, is voor Van Gel der een raadsel gebleven. Ook zijn echtgenote, die in het begin heel moeilijk haar positie in de provincie kon bepalen, vindt de zaak-Spar een diepte- puntu „Al de kleinigheid kwam -iff deze affaire bij elkaar. Ik kan niet tegen onrecht. Ik was ook boos en voelde me niet meer veilig. Zoiets kunnen ze dus met je doen, wat een enge mensen, dacht ik. Natuurlijk was het een beetje een rare man. Maar geen reden om hem op deze wijze weg te sturen." De Van Gelders kunnen ook hoogtepunten aanduiden. Voor Mineke is dat vooral de succes volle ontwikkeling van het Na zomerfestival. Voor Wim open de zich een nieuwe wereld na dat in 2003 een ander dagelijks provinciebestuur aantrad, waarin hij minder werd gemuil korfd dan in de periode dat po litieke hanen als Daan Bruinoo- ge en Jaap Hennekeij het voor het zeggen hadden. Hij kreeg ruimte om zich in te zetten voor Zeeland en om de onjuiste beeldvorming (een overwegend agrarische provin cie) te corrigeren. Van Gelder beklemtoont dat Zeeland veran dert, al gaat het langzaam. Hij meent dat de ontpolderingsdis- cussie meer met de angst voor verandering te maken heeft dan met de herinnering aan 1953. „Waar praten we over? Driehonderd tot zeshonderd hectare. Daar kunnen in de toe komst nog geen vijf boerenbe drijven van bestaan." Het gesprek met het commissa risechtpaar is bepaald niet het enige lezenswaardige artikel in het Zeelandboek. Deze afleve ring bevat meer behartenswaar- dige interviews, onder meer met natuurboer Jan de Zwart (door Kees Bos), kunsthande laar Theo Laurentius (door Lo van Driel), maritiem historicus Doeke Roos (door Kees Slager), journalist en dichter Andreas Oosthoek (door Rebecca van Wittene) en bioscooptycoon Ad Weststrate (door Anke Taniha- tu). Samensteller Kees Bos heeft te recht bij de tiende editie eens flink de bezem door de formule gehaald. Het boek oogt en leest aangenaam en dat geldt zowel de vernieuwde vormgeving als de inhoud. De artikelen zijn korter (en daardoor beter te ver teren) en de onderwerpen zijn diverser en interessanter. Persoonlijk De auteurs zijn anders dan voorheen minder professioneel verweven met hun onderwerp. Eerder dragen ze een persoonlij ke betrokkenheid (soms iets té) in hun bijdragen uit. Naast de interviews zijn er verhalen over onder meer de herinrichting van West-Zeeuws-Vlaanderen, de houten viskotter Vrouwe Su- zanna (Arm 5) en het stand beeld van Michiel de Ruyter, als voorproefje op de viering van het feit dat het volgend jaar 400 jaar geleden is dat de zeeheld in Vlissingen werd ge boren. Zeelandboek 10. Actueel tijdsdo cument over de provincie. Samen stelling Kees Bos. Uitgave Stich ting Zeelandboek, Middelburg. Prijs 22,50. Verschijnt jaarlijks. kunst MIDDELBURG, Minitheater 'Jan Rap en z'n maat' van Yvonne Keuls, door het Middelburgs Thea ter, met Simone Adriaanse, Pim Lokerse, Steffen Brinkhaus, Freek Verdoes, Brigitte van Klinken, An ke Tanihatu, Amy Seerden e.a. Re gie: Peter Adriaanse. Nog zestien voorstellingen t/m 3 december. Zie: www.middelburgs- minitheater.nl. door Rolf Bosboom Zelden werd er zo veel ge tierd, gescholden en ge vloekt in het Minitheater in Middelburg. In Jan Rap en z'n maat, de nieuwe voorstelling van het Middelburgs Theater die zaterdag in première ging, is het echter uitermate effectief. Noodzakelijk zelfs. hun begeleiders, zeker naarma te er steeds meer 'zwaardere ge vallen' arriveren. Adriaanse houdt vaart in de voorstelling, dankzij de razendsnelle scène wisselingen, begeleid door drum solo of vioolintermezzo. Die vaart is ook nodig, want Jan Rap en z'n maal is allesbehalve een comfortabel stuk, maar een aaneenschakeling van wrange humor, geweld, scheldkanonna des, confrontaties en escalaties. Dat zorgt voor een schrijnende voorstelling, die veel van de toe schouwer vergt. De lengte - in totaal bijna twee uur - is ook wel erg fors. Gelukkig zorgt Steffen Brinkhaus, als de stereo tiep nichterige bewoner Derek, regelmatig voor een welkome, bevrijdende lach, waardoor hij uitgroeit tot publiekslieveling. Hij is een van de acht jongeren die meedoen, waarmee de voor stelling meteen een bewijs is dat er nogal wat theatertalent in Zeeland rondloopt. Verder val len vooral Andreas Hardenbol als de stotterende Charrie en Si-, mone Adriaanse als de schreeu werige Gemma in positieve zin op. De beste prestatie levert ech ter Pim Lokerse als de verslaaf de Louis. Als hij doordraait, en daardoor uiteindelijk ook ande ren, word je ook als toeschou wer echt angstig. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - De winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs ont vangt dit jaar voor het eerst het gouden Zeeuws Meisje. Voor de andere genomineerden zijn va rianten in brons beschikbaar. De winnaar van de publieks prijs krijgt een zilveren exem plaar. Juryvoorzitter Paul van der Vel de zei dat gisteren in het radio programma Zéggen en Schrij ven van Omroep Zeeland, waar hij de genomineerden bekend maakte. De beeldjes worden ver vaardigd door kunstenares Eva Crebolder. Voor de Zeeuwse Boekenprijs komen boeken over Zeeland en boeken van auteurs die (oorspronkelijk) uit Zeeland afkomstig zijn, in aanmerking. Dit jaar waren er 32 titels inge zonden. De jury bestaat deze ke,er uit Jaap Wagenaar, Mineke van Gelder-Wiggers, Diny Schouten, Ton Brandenbarg en Paul van der Velde. Het vijftal heeft zes titels genomineerd: Cornelis A. van Minnen: Ame rika's beroemdste Nederlander. Een biografie van Hendrik Wil lem van Loon (uitgeverij Boom). Oek de Jong: De wonderen van de heilbot. Dagboek 1997- 2002. (uitgeverij Augustus). André van der Veeke. Moeras beest Verdriet (uitgeverij Wag ner Van Santen). Dichtbun del. Carolijn Visser: Miss Concor dia. Vrouwen in den vreemde (uitgeverij Augustus). Jan J.B. Kuipers: Brommers, gitaren en spandoeken. 50 jaar jong in Zeeland (uitgeverij Apri- lis). Kuipers won vorig jaar sa men met Robbert Jan Swiers de Zeeuwse Boekenprijs voor Het verhaal van Zeeland. Jeanine Dekker, Katie Hey- ning, Han van den Broeke, Wim en Liza van der Heijden (red.): De Zeeuwse Streekdrachten 1800-2000 (Waanders Uitge vers). De winnaar wordt op 3 novem ber onthuld. Voor het eerst is er ook een publieksprijs: de Jan Bruijns Prijs. Daarvoor kan tot 1 november worden gestemd op de website www.zeeuwstijd- schrift.nl. Er zijn al enkele hon derden stemmen uitgebracht, waarbij duidelijk zichtbaar is dat er enkele 'lobby's' op gang zijn gekomen. Populair zijn vooral: Duiven op Bouvet (over Hans Warren en Boudewijn Blich) van Ronny Boogaart en Eric de Rooij (110 stemmen), de thriller Stil water van Marelle Boersma (87 stemmen) en Boven water. De watersnood van 1953 in Oost-Zuid-Beveland in woord en beeld van Sjaak van Loo, Rinus Sinke en Cees van den Bovenkamp (76 stemmen). Dirigent Joop Schets tijdens de Mozartworkshop in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff ZIERIKZEE - „U moet hier ver trekken met pijn in de buik van het ademhalen, en van het la- chen."Met die woorden introdu ceerde dirigent Joop Schets zijn Mozartworkshop, afgelopen za terdag in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Toch duurde het even voordat de bijna 120 koorzan gers los kwamen. De opzet was te ambitieus. Schets - gerenommeerd (koordi rigent en oprichter van de Hoge school IDE (Instituut Dirigen ten Educatie) - had in het pro grammaboekje vijf werken van Mozart opgenomen; uiteindelijk werden er die middag drie geoe fend: het Ave Verum (KV 618), Hostias (uit het Requiem KV 626) en het Kyrie (Missa Brevis KV 194). Daar hadden de koor zangers, en Joop Schets, de han den vol aan. Met veel humor en soms wel heel aparte associaties - „jullie rijden zeker diesel dat je eerst voorgloeit voordat je in zet" - wist Schets in een paar uur van een diverse groep zan gers een redelijk op elkaar afge stemd geheel te maken. Daarbij werd hij op de piano bijgestaan door Ellengard Jense. „Het gaat mij erom de mensen te laten er varen wat muziek is", vertelt Schets in de pauze. „Er zit zo veel plezier in muziek. Je krijgt er energie van, je bent met el kaar iets moois aan het maken, en het maakt je geestelijk vrij." Cabaretesk Hoewel Schets zijn werk serieus neemt, weet hij er tijdens de workshop telkens cabareteske draaien aan te geven. Links en rechts wordt dan ook regelma tig gegrinnikt als hij zijn opmer kingen poneert. Maar ondertus sen krijgen de deelnemers onder richt in articulatie, ademhaling, tempi en karakter, het durven zingen, muziekgeschiedenis, het belang van cijfers (kabbala) in composities, en nog veel meer. Schets: „Ik wil mensen graag in spireren zodat ze thuis verder oefenen. Mijn wijze van over dracht is puur didactisch be doeld, want ik ben bloedserieus. Maar de mensen moeten losko men, ik wil ze uit de banken krij gen. Dat lukt bij de ene groep makkelijker dan bij de andere." Volgens de dirigent is Mozart de moeilijkste componist om tij dens een workshop in te stude ren, lastiger dan Bach. Mozart luistert zo nauw, je zit er zo naast. Maar ik ben hier niet voor een hoogstaande presta tie", benadrukt hij. „Het gaat vanmiddag om het plezier in het delen van de muziek. En dat mensen durven te zingen." De workshop was het een na laatste evenement van het Mo- zartfestival Zierikzee dat dit jaar in de Nieuwe Kerk gehou den wordt. Het festival wordt op zaterdag 4 november afgeslo ten met het slotconcert, uitge voerd door de Zeeuwse Koor school uit Goes. Het stuk schetst indringend de situatie in een opvanghuis voor jongeren, waar de spanningen steeds hoger oplopen. Het is ge baseerd op het gelijknamige, klassieke boek van Yvonne Keuls, dat al bijna dertig jaar oud is, maar - helaas - weinig aan actualiteitswaarde lijkt te hebben ingeboet, gez'ien de aan houdende perikelen in de jeugd zorg. Wachtlijsten, bureaucra tie, falende instanties en jonge ren die steevast tussen wal en schip vallen, keren ook hierin te rug. Maar daarnaast is Jan Rap en z'n maat vooral een stuk over het menselijk onvermogen en on macht: van de jongeren - vaak buiten hun schuld - om hun le ven in eigen hand te nemen; van de begeleiders om hen op het juiste spoor te krijgen, ondanks hun goede bedoelingen. Het huis is, bijna letterlijk ook, een schreeuw om liefde - verbeeld in de kreet op de muur: 'Hou van mij' - die goeddeels verlo ren gaat, al wordt die door de toeschouwer heel goed gehoord. Regisseur Peter Adriaanse is er in geslaagd de sfeer van een com pleet opvanghuis na te bootsen in de toch beperkte ruimte van het Minitheater. Door verschil lende niveaus te creëren, heeft iedereen zijn eigen hoekje en wordt het, ondanks de in totaal dertien spelers, geen overvol po dium. Toch is het dichtbevolkt genoeg om de onderlinge span ningen voelbaar neer te zetten. De situatie is voortdurend explo sief, zowel bij de jongeren als 8-daagse vlieg-/rondreis Vertrek iedere zaterdag van 4/11 t/m 31/3 verblijf in 4-sterren Hotel Bella Vista in Qawra inclusief ontbijt met excursies naar o.a. Valetta bekend vanwege de Upper Baracca tuinen, de riddersteden Senglea,Cospicua en Vittoriosa, het wijngoedThe Meridiana (mét proeverij),"de stil le stad"Mdina,de spectaculaire Dingli kliffen, het pittoreske vissersplaatsje Marsaxlokk, Blue Gordo met zijn tempelcom plex Hagar Qim en het eiland Gozo met de Ggantija tempels en het binnenmeer bij Dwerja. Incl.2 heerlijke stranddagen Reisnummer CULW 74.720, zie www.kras.nl/74720 5-daagse vliegreis naar de 'Eeuwige Stad' 8-daagse vlieg-/rondreis Vertrek iedere do. van 2/11 t/m 30/11 en van 15/2 t/m 29/3 met excursies naar o.a. de sfeervolle koningsstad Granada met de gezellige binnenstad en natuurlijk zijn beroemde'minia tuurstad'Alhambra, de renaissancesteden Baeza Ubeda, het Moorse Córdoba met de wereldberoemde Mezquita, natuurlijk ook Sevilla met de Santa Maria kathedraal, de werkelijk prachtige klokkentoren La Giralda, de indrukwekkende Alcazar en de schilderachtige wijk Santa Cruz en tenslotte naar Ronda met haar historische brug over de diepe kloof Reisnummer CULW 74.722, zie www.kras.nl/74722 Vertrek iedere do. van 2/11 t/m 30/11 en van 15/2 t/m 29/3 met excursies naar o.a. het hooggelegen Ronda met de Puente Nuevo en de arena, de door Hercules gestichte havenstad Cadiz, Sevilla met de prachtige Santa Maria kathedraal, Córdoba met zijn indrukwekkende Mezquita, de mooie en sfeervolle renaissancesteden Baeza en Ubeda, Granada met het wereldberoemde Alhambra, de olijvenhoofdstad Jaén en de Britse enclave Gibraltar, herkenbaar aan de markante rots. De laatste 5 nachten verblijft u aan de heerlijke Costa del Sol Reisnummer CULW 74.724, zie www.kras.nl/74724 15-daagse vlieg-/rondreis Vertrek iedere do. van 9/11 t/m 23/11 en van 15/2 t/m 29/3 met excursies naar o.a. de oude Moorse koningsstad Granada, Córdoba met zijn indrukwekkende Mezquita, de schitterende kathedraal in Sevilla, het ommuurde Jerez de la Frontera, de havenstad Cadiz, de oude koningsstad Fès, het 'Versailles van Marokko': Meknès, Marrakech met de Saadische graven en het levendige Djemaa el-Fnaplein, Casablanca met de Hasan II moskee en de kleurrijke bazaar en het majestueuze mauso leumcomplex van Mohammed V in Rabat Reisnummer CULW 74.726, zie www.kras.nl/74726 Prachtige 15-daagse vlieg-/rondreis (Advertentie) Vertrek iedere zaterdag van 4/11 t/m 31/3 met excursies naar o.a. de hoofdstad Tunis met zijn prachtige Bardomuseum,de heilige stad Kairoan,Tozeur dat één van de mooiste oases van het land is, schitterend uitzicht over het dal Corbeille vanuit Nefta, het sprookjesachtige museum Dar Cherait, het uitgedroogde zoutmeer Chott al Djerid, via de indrukwekkende ondergrondse grotwoningen naar het ber berdorpje Tataouine, het gigantische amfitheater van Al Djem en als laatste de oude vissersplaats Hammamet Reisnummer CULW 74.721, zie www.kras.nl/74721 8-daagse v!ieg-/excursiereis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13