Geen weg terug In samenwerking PZC PZC Shoppen op de mime woningmarkt Zeeuwse ridder op de Franse wegen Jagen op damherten verboden In de Kop van Schouwen ,11 Verdeeldheid in Stadsraad Veere Walcherse scholen Nehalennia en Scheldemond kunnen elkaar versterken m maandag 9 oktober 2006 Hnor Edith Ramakers VEERE - Vier bestuursleden van de Stadsraad Veere zijn op gestapt. Ook de redactieleden van De Stadskeraut, het orgaan van de Veerse stadsraad, zijn niet meer in functie. De stads raad gaat verder met vijf be stuurders. Inmiddels heeft het nieuwe bestuur een oproep ge daan aan autochtone Veeren- aren om zitting te nemen in de stadsraad. Ex-voorzitter H. Muschter spreekt van onverenigbaarheid van karakters. Hij zegt dat er voor hem geen andere oplossing meer mogelijk was dan zijn be stuurstaak neer te leggen. „We hadden een enthousiaste club mensen, die zich inzette voor leefbaarheid in het stadje Veere. We kregen ook steeds meer voor elkaar. Dan valt het niet mee als je te pas en te onpas wordt te gengewerkt door een van de le den van het bestuur." Na het vertrek van Muschter verlieten ook de secretaris en penning meester de stadsraad. Wethou der J. Melse van de gemeente Veere betreurt de reducering van het bestuur. „De samenwer king ging steeds beter. Funest voor de daadkracht was echter dat de mensen in de stadsraad niet meer op een lijn zaten." Hij zegt dat 'het huis verdeeld was'. „Ik betreur het vertrek van Hans Muschter, de andere bestuurders en leden. Ik heb con structief met hen gewerkt. In de ze stadsraad zaten de ogen en oren van de bevolking. We heb ben bijvoorbeeld in gezamenlijk heid de parkeerproblemen voort varend aangepakt." Over het nieuwe bestuur zegt Melse: „Dat moet zich nog bewij zen. Ik maak me daarover toch wel een beetje zorgen." Volgens een van de huidige be stuurders A. Verwijs hoeft nie mand zich daarover ongerust te maken. „Ik heb respect voor het oude bestuur, maar het nieuwe bestuur heeft democratie hoog in het vaandel staan." Het huidi ge bestuur zoekt versterking van geboren en getogen Veeren- aren. „We willen draagvlak heb ben onder de hele bevolking. Nu maken te weinig autochtone Vee- renaren deel uit van het be stuur. De stadsraad wordt terug gebracht bij de mensen." Mede bestuurslid A. Timmerman zegt dat de stadsraad een nieuwe weg inslaat. „We denken aan het organiseren van politieke ca fés en gesprekavonden waarbij we ook de wethouder uitnodi gen." Bij een nieuwe start, ont staan nieuwe kansen. „We kun nen het totale functioneren van de stadsraad tegen het licht hou den. We willen bijvoorbeeld de bevolking bij belangrijke ont wikkelingen betrekken door en quêtes uit te schrijven. Want we hechten eraan om te weten hoe Veerenaren ergens over den ken." De Stadsheraut zal waar schijnlijk niet meer verschijnen. „We willen iedereen informe ren, maar hoe we dat gaan doen, weten we nog niet", zegt Tim merman. doorMaurits Sep VLISSINGEN - Nehalennia en Scheldemond zijn niet tot el kaar veroordeeld. Maar aan sa menwerking, met elkaar of met een ander, valt niet te ontko men. „In de noodzaak tot samen werking is geen weg terug en wij vinden dit veruit de beste op lossing." De rectoren van de twee scholen voor middelbaar onderwijs be nadrukken dat andere opties dan een bestuurlijke fusie nog steeds tot de mogelijkheden be horen. „Natuurlijk zijn die er, maar die weg kiezen we nu niet", stelt L. de Kraker (Neha lennia). „En we nemen dit onder zoek vanzelfsprekend erg se rieus", merkt H.J. van Arent hals (Scheldemond) op. De medezeggenschapsraden krij gen binnenkort de officiële ad viesaanvraag voor het onder zoek naar de fusie. Over pakweg een maand moeten zij hun ad vies uitbrengen. Onontkoom baar is de fusie niet, weer spreekt Van Arenthals. „Dat ver onderstelt dat het helemaal fout zou gaan met onze scholen als we niet fuseren. En dat is niet zo. We streven juist naar het bes te. Onontkoombaar gaat uit van een bedreiging, wij werken van uit een ambitie." Nehalennia en Scheldemond, zeggen de rectoren, kunnen el kaar versterken. Het zijn beide relatief kleine scholen, die el- Vlissinger mishandeld KOUDEKERKE - De politie Zeeland heeft een onderzoek in gesteld naar de mishandeling van een 21-jarige man uit Vlis- singen. De mishandeling vond plaats in de nacht van zaterdag op zon dag op het Dorpsplein in Koude- kerke. Een vriend van de 21-jarige man kreeg rond 1.15 uur op het Dorpsplein woorden met een on bekende man. Toen dit uit de hand dreigde te lopen probeerde de 21-jarige Vlissinger het te sussen. Hierop werd hij door de onbe kende man met een parasols tandaard op het hoofd geslagen. De Vlissinger liep een hoofd wond op, die bij de huisartsen post moest worden gehecht. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kaar ook in evenwicht houden. Nehalennia heeft 1470 leerlin gen, Scheldemond 1200. Samen zijn ze nog net iets kleiner dan de CSW, die ruim 2800 leerlin gen heeft. Bovendien vullen ze elkaar goed aan, omdat Nehalen nia veel aandacht geeft aan kunst en cultuur, en Schelde mond zich profileert met een sportopleiding. „Die gelijkwaardigheid is wel prettig", beaamt De Kraker. „Er zijn veel parallellen en daar om zijn de zorgen die we allebei hebben, ook zo herkenbaar." Want ambitie („We willen onze scholen beter maken voor leer lingen en leerkrachten") mag dan een belangrijke reden zijn voor de toenadering, de aanlei ding is gelegen in de zorgen over vooral landelijke ontwikkelin gen. Meer vrijheid De overheid draagt steeds meer taken en verantwoordelijkhe den over aan de scholen. Dat vin den de rectoren prettig, omdat ze meer vrijheid krijgen om hun eigen beslissingen te nemen. Het zijn echter kansen 'met een nega tief kantje', zegt Van Arenthals. „De overheid zégt wel dat we meer autonomie krijgen, maar in de praktijk valt dat erg tegen. De controle op wat we doen, neemt toe", verduidelijkt De Kraker. 'Controlitis', noemt Van Arenthals dat. De rector van Scheldemond wijst bovendien op de zorg plicht voor passend onderwijs voor leerlingen. „Ouders zoeken nu zelf de beste school voor hun kind. Straks moeten wij als school straks dat gaan doen. Dat kan hier zijn, maar ook een doveninstituut. Dat leidt tot een toename van de werklast. Die neemt hand over hand toe. Geld krijgen we er alleen niet bij." Overwegingen Zo zijn er meer overwegingen die een rol spelen. Die hebben onder meer te maken met wette lijke regelingen over werkloos heid en ziekteverzuim. „Ook daarom biedt bestuurlijke fusie voordeel. We worden minder kwetsbaar", stelt De Kraker. Hoewel samenwerking in hun ogen noodzakelijk is, ligt het be sluit echt nog niet vast, bena drukt De Kraker. „Het is niet zo dat we nu de argumenten gaan zoeken bij het besluit." Van Arenthals: „Eerst stond er een vraagteken bij de samenwer king. Op dit moment is het 'ja, tenzij..' Pas als dat 'tenzij' weg is, kunnen we praten over hoe we gaan fuseren." Een bewoner laat zijn huis zien aan belangstellenden, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Tijdens de Open hui zenroute kun je zomaar binnenkijken bij huizen die te koop staan. Sommigen zijn er een hele zaterdag mee bezig. Het is gewoon een straat in Middelburg. Hij is te vinden in de Erasmuswijk, een jonge nieuwbouwbuurt aan de zuidkant van het kanaal. Minstens zes huizen staan er te koop, bij één huis staat triomfantelijk een verkocht-bord in de tuin. Het is voor het eerst dat alle make laars die aangesloten zijn bij de Neder landse Vereniging voor Makelaars (NVM) in Midden-Zeeland meedoen aan een Open huizenroute. Bij een vrijstaand huis ontvangen de bewoners de kijkers zelf. „De makelaar zit op kantoor, die kan niet bij al die huizen zijn", vertelt meneer. Het pand staat al maanden te koop, vertellen ze. Het duurt lang omdat het aanbod groot is. „Toen wij hier kwamen wonen, waren er niet veel van dit soort woningen. Nu wordt de Mortiere er vol mee gezet." Ze houden vol, desnoods verhuren ze hun woning. Dan kunnen ze, als ze straks gepensioneerd zijn, weer terug naar Zeeland. Het werk dwingt ze nu om naar de randstad te vertrekken. „Ik vraag me wel eens af of er in Zeeland nog een huis bewoond is"zegt me vrouw. „Als je ziet wat er allemaal te koop staat." Een stukje verderop, een twee-on- der-één-kap met een ruime tuin en gara ge. Ook dit huis staat al een tijd te koop. Er zijn kijkers binnen. Ze wonen in Reijershove en willen graag verhui zen naar de Erasmuswijk. „We zijn al een paar keer langs gelopen, we hebben ook naar binnen gegluurd. Nu kunnen we echt eens kijken." De overburen proberen te profiteren van de Open huizendag. 'Kopers ge zocht', meldt een zelf geprint papier op het raam. Het is een moeilijke tijd, zegt de vrouw des huizes terwijl de man de bezoekers rondleidt. „Mensen gaan te genwoordig gewoon shoppen voor een huis." En dat kan. Want er staat genoeg. Nog een twee-onder- één-kap, in dezelfde straat. Hier vangt makelaar Cas Stave- nuiter van Bert Dingemanse de bezoe kers op. Ook voor dit huis is belangstel ling. Een stel zoekt een huis voor alle bei, ze wonen nog apart en oriënteren zich op de markt. „Ik wil in ieder geval eerst één van de twee huizen verkopen, voordat we iets anders kopen", zegt hij. Perfect huis De markt is niet zo slecht, vindt Stave- nuiter. Al erkent hij dat er veel aanbod is. „Je ziet een vertraging in de markt, omdat er veel nieuw gebouwd wordt. Gemiddeld staan huizen vier maanden foto Lex de Meester te koop. Maar er worden er ook binnen een paar weken verkocht. Perfecte hui zen zijn zo weg. Een paar jaar geleden waren mensen nog bereid om een huis op te knappen. Dat willen ze nu niet meer." Dit huis heeft iets speciaals, hoewel dat voor de verkoop niet altijd een voordeel is: een café in de garage. Met bar en gok kast. „Dat wandje kan er zo weer uit hoor", zegt de makelaar geruststellend tegen een stel klanten. Ze knikken en nemen afscheid. Ze hebben de hele rou te uitgeprint en rijden vandaag alles af wat hun belangstelling heeft. De Erasmuswijk is geliefd, vertelt Sta- venuiter tegen de volgende bezoekers. Veel groen, redelijk nieuw en niet te ver van de stad vandaan. Waarom er dan zo veel te koop staat? Hij gniffelt. „Wij hebben hier onlangs zes huizen ver kocht. Wij verkopen, de rest blijft te koop staan." Er dient zich alweer een nieuw stel aan. Ook zij wonen in Reijers hove, de wijk een stukje verderop. Ze zijn op zoek naar een twee-onder- één-kapper. In de Erasmuswijk. door Rob Paardekam WAARDE - Je hebt wegpiraten en wegridders. Wim de Leeuw mag zonder twijfel tot die laat ste groep worden gerekend. De vrachtwagenchauffeur uit Waar de rijdt al twintig jaar schade vrij en is daar door verzekeraar TVM uitgebreid voor in het zon netje gezet. TVM, de grootste transportver zekeraar van ons land, reikt elk jaar onderscheidingen uit aan de zogeheten Ridders van de Weg. Chauffeurs die drie, vijf, of tien jaar schadevrij hebben gereden ontvangen respectieve lijk een bronzen, zilveren of gou den medaille. Wie zelfs twintig jaar geen ongelukken of schade heeft veroorzaakt, krijgt een gouden medaille met een dia mant. Dit jaar waren dat maar elf chauffeurs. Wim de Leeuw uit Waarde, chauffeur bij trans portbedrijf Minnaard uit Krab- bendijke, was één van hen. Grote dosis geluk Hij zegt niet goed te kunnen ver klaren waarom juist hij al zo lang zonder schade rijdt. „In de eerste plaats komt er een grote dosis geluk bij kijken. Maar mis schien heeft het ook te maken met het feit dat ik hier als kleine jongen al kind aan huis was. Op mijn dertiende reed ik al rondjes over het terrein in een vrachtwagen en een paar jaar later zelfs op de weg. Dat kon je toen nog doen, want er werd weinig gecontroleerd." De Leeuw doet alleen ritten naar Frankrijk en dat is volgens hem een heerlijk land om te rij den. Het is er op veel plekken niet zo druk als in Nederland en bovendien weet hij na jaren pre cies waar de leuke plekjes zijn. „Ik maak mijn stops het liefst bij van die kleine cafeetjes om dan aan te schuiven bij de plaat selijke bevolking. Ik vind dat ge zellig en heb geen enkel pro bleem met de Fransen." Het is de vraag hoe lang dat nog kan, want in de toekomst stop pen chauffeurs wellicht alleen nog op bewaakte parkeerplaat sen. In Frankrijk zijn de laatste jaren criminelen actief die het op de vrachtwagens en hun in houd hebben gemunt. Volgens De Leeuw is het onder hand niet meer mogelijk om op een 'gewone' parkeerplaats te gaan slapen, omdat er mensen met foute bedoelingen op de loer kunnen liggen. Dat is één Vlissinger opgepakt na aanrijding OOST-SOUBURG- Een 32-jarige man uit Vlissingen is gisteravond rond half zeven aangehouden omdat hij een aanrijding zou hebben veroorzaakt. De man wilde wegrijden uit een parkeervak op het Oran jeplein in Oost-Souburg, toen hem een andere auto pas seerde. Deze auto raakte beschadigd en de 32-jarige Vlis singer reed weg van de plaats van het ongeluk zonder zichzelf kenbaar te maken. Door de politie is de omgeving nagezocht naar de bewuste auto. Het kenteken was name lijk genoteerd door een getuige. In de Spaarnestraat werd zowel het voertuig als de bestuurder aangetroffen. Naast de Vlissinger is zijn bijrijder, een 33-jarige man uit Oost-Souburg, aangehouden. Die is na verhoor weer in vrijheid gesteld. De Vlissinger zit nog vast. Hij moest een blaastest afleggen en hieruit bleek dat hij ruim drie keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. De man wordt ook nog vei'dacht van het doorrijden na een aanrijding in de Lingestraat in Oost-Souburg. Zijn rijbewijs is hij in ie der geval kwijt. Drankrijder moet auto inleveren MIDDELBURG - Een 35-jarige Middelburg heeft zater dagavond zijn auto moeten afstaan aan de politie. Bij een alcoholcontrole bleek dat hij te veel drank op had. De po litie wilde zijn rijbewijs innemen, maar omdat hij dat niet bij zich had, is zijn auto in beslag genomen. Janse kampioen grondverzetten RILLAND - John Janse uit Rilland is afgelopen week op het Europees kampioenschap grondverzet in Spanje voor de vierde keer kampioen geworden, zo werd zaterdag be kendgemaakt. Hij deed dat in de categorie grote wiella- ders, waarbij gewerkt wordt op machines die meer dan honderd ton wegen. In 2000 en 2002 werd Janse ook Euro pees kampioen in deze categorie. Het jaar daar tussenin kaapte hij de titel weg bij de bulldozers en grote hydrauli sche graafmachines. De regels stellen dat iemand na drie opeenvolgende titels drie jaar niet mee mag doen. Daarom was Janse er pas dit jaar weer bij. Hij had zijn zinnen gezet op de allroundti- tel, want die had hij nog nooit gehaald, maar dat is niet gelukt. Janse werd tiende in een deelnemersveld van ruim tachtig mensen. Westerschouwen weer kampioen BURGH-HAAMSTEDE - De jeugdbrandweer Schou- wen-Duiveland heeft opnieuw een Nederlands kampioen in haar gelederen. Het junioren team (12 tot en met 15 jaar) van Westerschouwen kwam zaterdag bij de wedstrij den lage druk in Capelle aan de IJssel als beste uit de bus. Het team prolongeert daarmee zijn titel. „Een unieke pres- tatie in de geschiedenis van de jeugdbrandweer", aldus de trotse begeleider R. van de Werfhorst. Vorige week wist de aspirantenploeg van het Schouwse korps ook al beslag op de eerste plek te leggen in de klasse hoge druk. Op de baan van de aspiranten lage druk werd de Zeeuwse eer vertegenwoordigd door Middelburg. Dat team werd vierde. De aspiranten moesten een brand in een schoolge bouw bestrijden. De junioren moesten al hun tactische kennis aanwenden om het vuur in een deel van het plaatselijke gemeentehuis te bestrijden. van de redenen waarom hij zijn kinderen liever niet meeneemt tijdens een rit. „Misschien als ze wat ouder zijn, maar nu vind ik het wel een fijn gevoel dat ze veilig bij hun moeder zijn." Ondanks de mindere kanten - „Je bent hele weken bij je gezin vandaan." - vindt de chauffeur zijn vak nog altijd één van de mooiste die er is. Hij geniet van de vrijheid én de prachtige plaatsen waar hij komt. Parijs, Marseille, Monaco; hij is er allemaal geweest. Die laatste plaats is zijn nummer één. „De Cöte d'Azur is prachtig." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Faunabeheer - eenheid Zeeland (FBZ) moet de jacht op damherten in de Kop van Schouwen staken. De recht bank in Middelburg onder schrijft de argumenten van de Stichting Faunabescherming en heeft de door Gedeputeerde Sta ten verstrekte ontheffing vernie tigd. Een eerder bezwaar van de stich ting werd door de provincie on gegrond verklaard. Het gevoer de populatiebeheer in de Mante ling van Walcheren voldoet vol gens de rechtbank wél aan de uitgangspunten van de Flora- en Faunawet. In de Kop van Schouwen leven volgens de re centste tellingen zo'n 370 dam herten. Te veel voor zo'n gebied vinden de verantwoordelijke na tuurbeheerders. Ze wijzen op een toenemend aantal verkeers ongelukken en schade aan (land bouwgewassen. Volgens de FBZ is een populatie van maximaal 150 damherten ideaal. Het onderzoeksinstituut Alterra in Wageningen komt echter tot de conclusie dat het leefgebied groot genoeg is voor 325 dieren, zo haalt bestuurs rechter T. Damsteegt aan in zijn motivatie bij de uitspraak. Hij vindt niet aangetoond dat er een direct verband bestaat tus sen verkeersongelukken, waar bij damherten waren betrokken, en de omvang van de populatie. Pas vanaf 2004 is er sprake van 'enkele onder damherten gere gistreerde verkeersslachtoffers' Ook de gewasschade lijkt alles zins mee te vallen, concludeert Damsteegt op basis van het ge ringe aantal uitkeringen uit het Faunafonds. Slotsom De rechter is dan ook van oor deel dat 'een gebrek aan duide lijkheid omtrent de maximaal te handhaven duufzame populatie in beginsel in het voordeel van de beschermde diersoort dient uit te vallen'. Hij komt tot de slotsom dat de door GS verleen de ontheffing op de Flora- en Faunawet berust op een 'ontoe reikende belangenafweging' en 'onvoldoende draagkrachtige motivering'. De rechtbank heeft de onthef fing met onmiddellijke ingang, vernietigd. De FBZ heeft de be treffende wildbeheerders inmid dels laten weten de damherten voorlopig ongemoeid te laten, zegt FBZ-voorzitter J. Ra- mondt. Hij is verbaasd over de uitspraak. Eerdere ontheffingen werden na protesten ingetrok ken op grond van het ontbreken van een deugdelijk Faunabe- heerplan. „Nu is dat plan er en oordeelt de rechter alsnog dat' de noodzaak van een strak be heer in de Kop van Schouwen onvoldoende is aangetoond." Dat de ontheffing voor de Man- teling van Walcheren niet van-' tafel is, bewijst volgens Ra- mondt deels het gelijk van de' FBZ. Daar gaat het om een groep van tachtig dieren. Dat strookt met het beheersbare aan tal waar Alterra vanuit gaat. Beter beheersbaar Ramondt: „Wij willen ook voor Schouwen terug naar een klei ner, beter beheersbaar aantal, Naarmate je een grotere popula tie toestaat, moet je er op de lan gere termijn ook meer afschie ten om dat aantal in stand te houden. Als je nu niks meer mag doen in Schouwen, zijn getallen van duizend damherten binnen een paar jaar niet ondenkbaar." De groep is voortgekomen uit dertig dieren die in 1997 uit een particuliere wei zijn ontsnapt. Een hinde krijgt gemiddeld één kalf per jaar. Sinds de onthef fing januari dit jaar (in principe voor een periode van vier jaar) van kracht werd, zijn in Schou wen in totaal zo'n zestig herten afgeschoten, aldus Ramondt. De provincie beraadt zich nog op verdere stappen. agenda I STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00-16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30-11.30 .uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00-20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00-19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11