EEUWSE COURAN Einde bijstand jeugd bepleit V *K? Luid protest tegen uitzetting Olga en Jordy Delta zoekt verhuisde wanbetalers Vochtproblemen? ÊO 10 IPZCH umzm Bulgaren versmallen voetbalveld Uitkering moet worden ingeruild voor werk of scholing Van Jole middag /ft Eerst nog een paar buien, vanmiddag meest droog en af en toe zon. Matige tot krachtige westenwind. Max. rond 17 °C 248e jaargang no. 237 zaterdag 7 oktober 2006 los nummer 1,85 Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl Fonds voor snelle aanpak dodenwegen MIDDELBURG - Met een be drag van ruim 1,5 miljoen euro wil gedeputeerde T. Poppelaars volgend jaar een aantal gevaar lijke knelpunten in het Zeeuwse wegennet aanpakken. Donder dag overlegt hij met minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) over het instellen van dat fonds. Het is de bedoeling dat provin cie en Rijkswaterstaat samen dat fonds vullen en beheren. Sa men gaan ze dit najaar ook op zoek naar gevaarlijke wegvak- ken die direct aangepakt kun nen worden. Het gaat om kleine re aanpassingen zoals het aan leggen van bermverharding en oversteekplaatsen. Poppelaars: „We willen zo snel mogelijk de meest noodzakelijke knelpunten aanpakken." Zo'n gezamenlijk fonds is uniek in Nederland. Tot nu toe behe ren de verschillende wegbeheer- ders hun eigen onderhouds- fonds. Nu is het echter de bedoe ling dat het geld uit het geza menlijke fonds gebruikt wordt waar dat nodig is, ongeacht of het wegvale van het Rijk is of van de provincie. Een deel van het geld zal zo goed als zeker gebruikt worden om bermverharding langs delen van de N61 (Schoondijke-Ter- neuzen) aan te leggen. Drie we ken geleden vielen bij een onge val op die weg twee doden en een zwaargewonde toen een au tomobiliste nabij Hoek met haar voorwiel in de berm terecht kwam. Na het corrigeren, botste ze frontaal op een tegenligger met daarin een jonge vrouw en drie scholieren uit IJzendijke. pagina 23 Elk slachtoffer doet pijn SOFIA - Bij aankomst in het Vassil Levski-stadion, waar van avond de interland Bulga- rije-Nederland wordt gespeeld, ontdekte bondscoach Marco van Basten gisteren dat het speel veld is versmald. De oude krijtlijnen waren nog zichtbaar en die lagen ongeveer anderhalve meter dichterbij de sintelbaan. „Ik vind het geen probleem", zei Van Basten. „Bul garije vermoedt kennelijk dat wij met buitenspelers spelen en ze proberen zo de ruimte voor ons iets kleiner te maken. Maal ais je dan ziet hoe groot het veld evengoed nog is, maak ik me er niet zo druk om." Van Basten beslist kort voor de wedstrijd of hij Jan Vennegoor of Hesselink in zijn selectie op neemt. De spits van Celtic kampt met een enkelblessure, pagina 19 toekomst Oranje staat op het spel door Lianne Sleutjes en Rudi Buis DEN HAAG - Jongeren on der de 25 jaar moeten de bij standsuitkering inruilen voor werk of scholing. Iede re peuter dient een paar da gen in de week naar kinder opvang te gaan om leerach- terstanden te voorkomen. Deze aanbevelingen doet de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in zijn advies over de toekomst van de verzorgingsstaat dat maandag aan premier Balkenende wordt aangeboden. De WRR constateert dat de ver zorgingsstaat te veel gericht is op ouderen. Zij hebben, vergele ken met jongeren, genereuze voorzieningen, zoals de AOW. De armoede onder Nederlandse ouderen is lager dan in andere Europese landen. Internationaal gezien steekt de zorg voor kinde ren daar mager bij af. De voorgestelde maatregelen moeten er toe leiden dat de ver zorgingsstaat overeind blijft en beter functioneert. Daarvoor dienen meer mensen aan het werk te gaan en zich beter te scholen. Vooral kinderen van al lochtone ouders beginnen de ba sisschool met taal- en/of leerach- terstand. Die is moeilijk in te lo pen. Als zij als peuter naar de kinderopvang gaan, dan hebben zij straks geen of minder achter stand. De WD vindt de plannen van de WRR nog niet ver genoeg gaan. Deze partij wil de bij stand voor jongeren tot 27 jaar schrappen. Ook willen zij gratis kinderopvang voor de kinderen van werkende ouders. Zelf bepalen Voor het CDA hoeft kinderop vang geen basisvoorziening te zijn zoals de WRR wenst. „Ouders moeten dat zelf kunnen invullen. Zelf bepalen aan wie zij hun kinderen toevertrou wen", zegt CD A-Tweede Kamer lid Verburg. Het beperken van de bijstandsuitkering spreekt haar aan, zeker omdat er tegen over staat dat jongeren dan op leiding moeten volgen of moeten werken. „Het gaat erom dat mensen worden ingeschakeld en kansen krijgen op de arbeids markt", zegt Verburg. De PvdA pleit ervoor dat kinder opvang voor iedereen gratis be schikbaar wordt gesteld. Min der gecharmeerd is PvdA-Ka- merlid Van Dam echter van de werk- of scholingsverplichting voor jongeren. „Dat maakt ze voor hun inkomen voor een deel weer afhankelijk van hun ouders. Terwijl die jongeren op eigen benen willen staan." GPD door Rob Paardekam GOES - Ruim honderd leerlin gen van het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs hebben giste ren luid en duidelijk laten we ten dat ze het niet pikken dat twee schoolgenoten, die al der tien jaar in Nederland wonen, worden uitgezet naar Angola. Het gaat om Olga (16) en Jordy (14) Matondo, die dertien jaar geleden met hun ouders uit An gola vluchtten, omdat ze daar niet veilig konden leven. In Ne derland kreeg het gezin er nog twee kinderen bij: Leticia en Glori. Al jaren leeft het gezin in onzekerheid over het verkrijgen van een verblijfsvergunning, maar alle hoop werd een maand geleden plots de grond in ge boord, toen het gezin halsover kop zijn Goese woning moest verlaten en naar het vertrekcen trum in Ter Apel werd gebracht. Het afscheid was heel emotio neel'. We vinden het allemaal zo erg dat deze mensen na dertien jaar terug moeten. Wat kunnen die kinderen daar nou doen? Het is gewoon absurd", zegt Na- dieh Eversdijk, een klasgenoot van Olga. Leerlingen van het Goese Ly ceum kwamen gisteren samen op de Grote Markt in Goes om te laten weten hoe ze over de dreigende uitzetting denken. Ze hadden spandoeken gemaakt en zetten met krijt teksten op de straatstenen. De boodschappen kwamen op hetzelfde neer: Olga en Jordy moeten blijven. Weg met Verdonk viel op één van de spandoeken te lezen. Eva Martens, lerares en coördi nator van de protestactie, toon de zich tevreden over de op komst. „Het zet misschien niet veel zoden aan de dijk, maar we hebben toch mooi even laten we ten hoe we er over denken. We vinden het een schande." Basisschool Het Nooi'derlicht, de school van Leticia en Glori, deed niet mee aan de actie. „Ik denk dat we bij de kinderen val se hoop oproepen", zegt direc teur A. van Reenen. „We hebben nog wel veel contact met Glori en Leticia en hopen dat ze terug komen." Advertentie www.murprotec.nl tel. 0800-68717 68 (Advertentie) BESTEL 15 LITERAIRE KOPSTUKKEN IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE Als abonnee betaalt u slechts 5,95 per boek in plaats van 8,95. leder boek is luxe uitgevoerd met harde kaft en omslag. Kijk verderop in deze krant voor meer informatie. het allabet van Zeeland door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta heeft de nasleep van de factuurproblemen 'zo goed als opgelost'. Met honderd men sen praat Delta over een beta lingsregeling; tweeduizend klan ten zijn verhuisd zonder iets van zich te laten horen. Naar hen wordt gezocht. Klantenservice heeft dit jaar al 45.000 Zeeuwen aangeschreven van wie nota's open staan. De problemen ontstonden twee jaar geleden door administratieve chaos bij het energiebedrijf. (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 28 katern 3 Woordvoerder M, van Zuilen zegt dat de problemen met de na-incasso's 'zo goed als opge lost' zijn. Er zijn nog drie groe pen waarmee de betaling niet is bijgewerkt. Een groep van hon derd mensen kan het openstaan de bedrag niet betalen. „Samen met de kredietbank of maat schappelijk werk proberen we die problemen met een betalings regeling op te lossen", zegt Van Zuilen. Een veel grotere groep klanten van wie Delta nog geld tegoed heeft, zijn mensen die zijn ver huisd en dat niet hebben doorge geven. Het gaat om tweeduizend men sen, van wie de helft de provin cie heeft verlaten. „Wie in Zee land is blijven wonen, kunnen we traceren. Want of je nu wel of niet diensten afneemt van Delta, iedereen heeft te maken met ons netwerkbedrijf." het alfabet van Zeeland door Floor Ligtvoet en Jan Saldert DEN HAAG - Het aantal veroor deelde stalkers is in vijf jaar tijd fors gestegen. Sinds de invoe ring van de Wet Belaging in 2000 zijn 1811 mensen veroor deeld die anderen hinderlijk hebben achtervolgd of lastig ge vallen. Daarvan zijn er 62 gevon nist door de Middelburgse recht bank. In 2001 verschenen er 121 bela- gingszaken voor de rechter. In 2005 waren dat er 650. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Studiecentrum voor Meer mensen veroordeeld voor stalking Criminaliteit en Rechtshandha ving (NSCR). Volgens onderzoeksleidster M. Malsch van het NSCR bewijst het groeiende aantal zaken dat de wet bekend is geraakt bij het publiek en de politie Docent klinische psychologie en stalking-expert J. Henk Kamp huis plaatst een kritische kantte kening bij het ogenschijnlijke succes: onduidelijk is van hoe veel gevallen aangifte is gedaan. Elke verkeersdode heeft enorme inpact Wat kun je niet met een mobieltje? Leerlingen van het Goese Lyceum protesteren tegen de dreigende uitzetting van twee schoolgenoten, die al bijna hun hele leven in Nederland wonen. foto Willem Mieras Directeur G. Burger van vluchte lingenorganisatie Inlia kwam een kijkje nemen op de Markt. „Het geeft hoop voor de toe komst dat zoveel jonge mensen het niet eens zijn met het be leid", zei hij. Met de Matondo's gaat het volgens hem niet gewel dig. „Ze zitten met z'n zessen op een kamer van een paar vierkan te meter en leven in grote onze kerheid." Bij de rechtbank in Breda diende donderdag een zaak over de op handen zijnde uitzetting van de familie. De uit spraak volgt over twee weken. Eén woning in vier Zierikzeese huizen Politiek stort zich op dierenwelzijn Met de Kamerverkiezingen in zicht tonen politici zich de laatste weken opvallend vaak bezorgd over het dierenwel zijn. Het onderwerp kreeg aandacht bij vertegenwoordi gers van GroenLinks, PvdA en WD. Volgens lijsttrekker Thieme van de Partij voor de Dieren heeft dat te maken met de opkomst van haar groepering, maar dat wordt ontkend door de betrokkenen. Hockeysters Oranje in WK-finale De zesde wereldtitel lonkt voor het Nederlands vrouwen hockeyteam. Oranje veroverde gisteren een plek in de fi nale van het WK in Madrid door aartsrivaal en titelverde diger Argentinië met 3-1 te verslaan. Sylvia Karres, Miek van Geenhuizen en Kim Lammers maakten de doelpunten. Nederland speelt morgen tegen Au- psi stralië. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Wonen: W1, W3 en W7; Trends: W9 en W11; Jong: W13; Reizen: W17, W19 en W23 (Advertentie) Advies en Management (Advertentie) Voor degenen die naar andere provincies zijn verhuisd, ligt het moeilijker. „We hebben andere energiebedrijven gevraagd om de gegevens van mensen die uit Zeeland komen aan ons door te geven. Wij kijken dan of zij een betalingsachterstand hebben." De derde groep betreft een paar honderd zakelijke klanten, waaronder woningbouwcorpora ties. „Met hen zitten we om de tafel." „Het is waarschijnlijk nog maar het topje van de ijsberg." Met de Wet Belaging kunnen stalkers makkelijker worden aangepakt. Wie iemand geduren de langere tijd hinderlijk volgt of lastig valt, kan al worden ver volgd. Stalking gaat vaak ge paard met een ander misdrijf. Zo werd slechts 40 procent van de daders alleen veroordeeld voor belaging. De rest kreeg ook een straf voor vernieling, bedrei ging, diefstal of mishandeling. Rechters leggen stalkers steeds vaker een taakstraf op. GPD pagina 4 behandeling moeizaam (postlbankrekeningnummer, rekeningnummer, Ik heb de proefabonnement gehad. O- Noteert u mij voor een vast abonnement, twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21,50)". D per kwartaal met automatische incasso 61,50)" 'per jaar met automatische incasso 236.001' met gratis PZC-paraplu "7tt688"5555w Kijk op mvw.pK.nl/abonmen. bal gratis 0800 - 0231231 of stuur dele bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. <M het alfabet van Zeeland mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1