Verheugen laakt macht ambtenarij Brussel Taliban verjaagd maar niet verslagen PZC Seks is wapen in ver kiezingss tr ij d bij zuiderburen Europees Commissaris trekt van leer tegen arrogantie Laatste feodale staat van Noren ontdekken fossielenschat Europa wordt democratie De wereld op zijn kop Duitse coalitie eens over zorg Mysterieuze ziekte eist levens in Panama vrijdag 6 oktober 2006 5 door Hans Gertsen BRUSSEL - Hoge Europese ambtenaren hebben te veel macht over de Brusselse besluit vorming. In het Berlaymont-ge- bouw (het hoofdgebouw van de Europese Commissie) regeren bureaucraten in plaats van hun bazen, de Europees Commissa rissen. Beweringen als deze zijn meest al afkomstig uit de mond van eu rosceptici, maar gisteren kregen die steun uit onverwachte hoek. Niemand minder dan Europees Commissaris Verheugen van In dustriebeleid trok in een inter view fel van leer tegen de ambte lijke top van het dagelijks be stuur van de EU. De Duitser Advocaat voor slachtoffers van buitenaardsen DRESDEN - Een advocaat in Dresden heeft zich opgeworpen als eerste Duitse jurist voor men sen die beweren dat zij door bui tenaardse wezens - aliens - zijn ontvoerd. Volgens raadsman Jens Lorek hebben slachtoffers onder meer recht op een uitkering en thera pie. Dat hebben Duitse media 'gisteren gemeld. De specialist voor arbeidsrecht is ervan overtuigd dat er behoef de is aan rechtshulp op het ge bied van ontvoeringen door bui tenaardse wezens. Veel mensen lijden nog vele jaren later aan de ingrijpende gebeurtenis. Tienduizenden mensen wereld wijd beweren het slachtoffer te zijn geworden van een boosaar dige alien. Alleen al in Duits land gaat het om mogelijk tien- duizend mensen, stelt een inter netsite voor slachtoffers. ANP Schandaal rond VS-congreslid breidt zich uit WASHINGTON - Het schan daal rond het gewezen Ameri kaanse congreslid M. Foley breidt zich als een olievlek uit over de politiek in Washington. De ethische commissie van het Huis van Afgevaardigden kon digde gisteren aan een onder zoek in te stellen naar de handel en wandel van het vorige week afgetreden lid. Het schandaal rond seksueel ge tinte onbetamelijke e-mails van Foley naar minderjarige jon gens dreigt ook de Republikein se voorman in het Huis van Afge vaardigden, D. Hastert, te gronde te richten. Hij zou vol gens berichten in de Amerikaan se media al jaren van het wange drag van Foley op de hoogte zijn maar niets hebben ondernomen. De gewezen chefstaf van Foley, K. Fordham, verklaarde gister ochtend dat hij drie jaar gele den hoge naaste medewerkers van Hastert had gewezen op de praktijken van zijn baas. „Ik had meer dan één gesprek met hoge stafleden op het hoogste ni veau van het Huis van Afgevaar digden en wo eg hen in te grij pen", aldus Fordham. De chefs- taf van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden ont- 'kent stellig dat zijn baas iets van de praktijken van Foley •wish Partijgenoten van Hastert in het Huis van Afgevaardigden ne men met het oog op de komende tussentijdse verkiezingen van 7 november openlijk afstand van de voorzitter. Hastert liet weten niet te denken aan aftreden als voorzitter. ANP VN in Genève staan op scherp GENEVE - De Verenigde Naties hebben de veiligheidsmaatrege len rond hun Europese hoofd kwartier in Genève gisteren ver scherpt, nadat een waarschu wing was binnengekomen voor een mogelijke terreuraanslag. „De Zwitserse autoriteiten heb ben ons geïnformeerd over een mogelijke terreuraanslag tegen de Verenigde Naties in Genève. Deze zóu worden gepleegd tus sen 5 en 10 oktober", aldus de veiligheidsdienst van de VN in een interne notitie. Een speci fiek doel is niet bekend. Ook is onbekend wie er achter de drei ging zit. ANP/AFP Verheugen is vice-voorzitter van de Europese Commissie en wordt algemeen gezien als een van de machtigste commissaris sen. Maar zelfs hij loopt blijk baar regelmatig hard tegen bu reaucratische muren aan. De Europese Commissie kondig de vorig jaar met de nodige bom barie een groot offensief tegen onnodige Europese regelgeving en bureaucratie aan. Door het schrappen of vereenvoudigen van liefst veertienhonderd Euro pese regels, wilden Verheugen en commissievoorzitter Barroso meerdere vliegen in een klap slaan. De operatie zou het wijd verbreide beeld van Brussel als bureaucratisch monstrum moe ten bijstellen. En tegelijkertijd zou het Europese bedrijfsleven verlost kunnen worden van mil jarden euro's aan administratie ve lasten. Weerstand In de praktijk is er echter nog weinig bereikt als het om het schrappen van regels gaat. Dat komt volgens Verheugen mede doordat er binnen het ambtelijk apparaat veel weerstand tegen bestaat. Hoge ambtenaren zou den zich er tegen verzetten, om dat zij daarmee invloed en pres tige verliezen. Verheugen zegt geschrokken te zijn van de hau taine, soms ronduit arrogante houding die hoge Europese amb tenaren regelmatig aan de dag leggen als ze van doen hebben met Europees Commissarissen, die zij geacht worden te dienen. En topambtenaren zouden de neiging hebben om belangrijke dossiers onderling te regelen, in plaats van hun politieke bazen de knopen te laten doorhakken. Het interview suggereert dat er in het Berlaymont-gebouw een permanente machtsstrijd woedt tussen topambtenaren en het da gelijks bestuur van de EU. Maar de woordvoerder van Barroso wrong zich gisteren in allerlei bochten om dat beeld te ont krachten. „De EU ondergaat grote veranderingen. Het is heel natuurlijk en misschien zelfs noodzakelijk dat er een zekere mate van creatieve spanning be staat tussen degene die proces sen in gang zetten en degenen die zich daaraan aan moeten passen." GPD van onze redactie buitenland SARK - De regering van tie laat ste feodale 'staat' van Europa, het Kanaaleiland Sark, heeft na vierhonderd jaar de macht over gedragen aan het volk. Voorheen werd het eiland van 5,5 vierkante kilometer be stuurd door de landeigenaren, een handjevol volksvertegen woordigers en een leenheer. De circa zeshonderd-koppige be volking van Sark had zich al in maart in een referendum uitge sproken voor de hervormingen. De democratisering was ook no dig om te voldoen aan het Euro pese wetgeving op het gebied van mensenrechten. Het is nog onduidelijk of de leen heer, of 'seigneur', van Sark af stand moet doen van zijn privile ges. Zo is hij de enige persoon op het eiland die biggen en een ongesteriliseerd teefje mag hou den. Daarnaast heeft hij recht op een deel van de verkoopprijs van al het onroerend goed dat op het eiland van eigenaar wis selt. Sark is net als de andere Kanaal eilanden door de Britse kroon losjes aan het Verenigd Konink rijk verbonden maar vormt er geen onderdeel van. Sark staat ondanks de recente revolutionaire hervormingen te boek als weinig vooruitstre vend. Zo zijn gemotoriseerde voertuigen er al tientallen jaren verboden. Ook stamt een groot deel van de wetgeving over de voorrechten van de seigneur nog uit 1565, toen de eerste leenheer door de Britse koningin Eliza beth I werd benoemd. ANP SAO PAULO - Een creatie van de Poolse kunstenaar Jaroslaw Kozlowski is te zien op de 27e Biënnale van Sao Paulo in Brazilië. Het thema van de tentoonstelling is 'Hoe samen te leven'. foto CaetanoBarreira/RTR BERLIJN - De Duitse coalitie partijen hebben in de nacht van woensdag op donderdag een ak koord bereikt over een plan om de gezondheidszorg in het land te hervormen. Het plan wordt gezien als een belangrijk project van de regering van Angela Mer kel. Het akkoord kwam tot stand na maanden duurde. De hervor- koord betalen Duitse werkne- urenlange onderhandelingen tus sen de christendemocratische CDU en de sociaaldemocraten van de SPD en maakt een einde aan een oplopend geschil dat al ming van de gezondheidszorg is nodig om een verwacht tekort op de begroting van Volksge zondheid van 7 miljard euro te voorkomen. Volgens het ak- mers en werkgevers vanaf 1 ja nuari 2009 premie aan een cen traal fonds voor de volksgezond heid. Van daaruit worden vaste afdrachten per verzekerde ge daan aan afzonderlijke verzeke ringsmaatschappijen. Mochten die bedrijven onvoldoende geld binnenkrijgen, dan mogen zij een extra inkomensafhankelijke premie te innen. Die extra pre mie bedraagt maximaal 1 pro cent van het inkomen van men sen. ANP/DPA/R TR De Navo heeft sinds gisteren het commando over de vre destroepen in heel Afghanistan van de Amerikanen overgeno men. Precies vijf jaar nadat de VS, gesteund door eenheden van enkele bondgenoten, het land binnenvielen om een eind te ma ken aan het Taliban-bewind. door Harald Doornbos De bedoeling was vrede en rust te brengen om zo de Afghanen een betere en democratischer toekomst te bieden. Het resul taat tot nu toe is meer verdeeld heid en geweld. De oorlog winnen was niet zo moeilijk, maar vijf jaar na de in val in Afghanistan worstelen Amerikaanse militairen nog al tijd met de vrede. Net als in Irak zit het conflict 'm niet zozeer in de kop alswel in de staart. „Oor log is ellendig; vrede een hel", grijnst een militair die al een jaar in. Kaboel woont. Woorden die uitleg vragen. Eind 2001 hadden Amerikaanse troe pen en hun Afghaanse bondge noten enkele weken nodig om het Taliban-regime te verdrij ven. Die snelle zege smaakte naar meer. De overwinning, zo dachten de Amerikanen, zou de snelle arres tatie van Osama bin Laden tot gevolg hebben en blijvende vre de in Afghanistan brengen. Een mix van militaire aanwezigheid, financiële hulp en stabiliteit zou leiden tot echte democratie. Het land zou geen schuilplaats meer zijn voor Taliban-strijders of Al Qaeda-terroristen. Maar in de praktijk verliep alles heel anders. Bin Ladenis nog al tijd voortvluchtig. En de Tali ban verdrijven bleek iets anders dan de Taliban verslaan. Deze geharde strijders zijn nog altijd in staat om vanuit de bergen hun zoveelste heilige oorlog (ji- analyse had) te starten tegen wat zij be schouwen als ongelovige bezet ters. Zo is het vijf jaar na de Amerikaanse inval nog steeds hommeles. Gisteren nam de Na vo de controle over heel Afgha nistan op zich. En dat in een pe riode waarin het land steeds ge welddadiger wordt. Eerlijk is eerlijk: lang niet heel Afghanistan is weer terug bij af. Afgezien van de enkele aansla gen is Kaboel een stad waarin de meeste inwoners redelijk vei lig leven. In het hele noorden van Afghanistan wordt niet ge streden. Het grote probleem vor men de gebieden in het zuiden en oosten, waar etnische Patha nen wonen. Tesamen met Paki staanse Pathanen vormen zij de ruggengraat van de Taliban. De Pathanen, zeer conservatie ve en strenge moslims, beschou wen de komst van iedere 'vreem de' als een bedreiging. Zeker als het gaat om iemand die geen moslim is, een wapen bij zich heeft en Engels of Nederlands spreekt. De komst van meer Na- vo-troepen in het zuiden doet steeds meer Pathanen ertoe be sluiten om zich bij de Taliban aan te sluiten. Velen zijn er van overtuigd dat het Westen van plan is hun manier van leven te vernietigen. Plet aantal door Pat hanen gepleegde aanslagen is dit jaar zo sterk toegenomen dat de Pakistaanse president Pervez Musharraf deze week waar schuwde dat de acties steeds meer het karakter krijgen van een volksopstand. GPD De Afghaanse president Karzai (r), de bevelhebber van de Na- vo-vredesmacht Isaf, generaal Richards (m), en de bevelhebber van de Amerikaanse troepen, lui tenant-generaal Eikenberry (1), wonen de overdrachtsceremonie bij in Kaboel. foto Syed Jan Sabawoon/EPA LONDEN - Noorse wetenschappers hebben een 'schat' aan 150 miljoen jaar oude fossielen gevonden. De fossie len zijn ontdekt op het eiland Spitsbergen, 565 kilometer ten noorden van Noorwegen. De meeste dieren behoren tot de uitgestorven groepen plesiosauria en ichtyosauria en leefden ten tijde van de di nosaurussen. Volgens de wetenschappers is het zeer onge bruikelijk dat er zo veel fossielen op één enkele locatie worden gevonden. De Noorse onderzoekers hebben ook een reusachtig ske let van een pliosaurus ontdekt. Het acht meter grote rep tiel heeft een kop van drie meter lang en tanden zo groot als bananen. ANP Politie België arresteert Iraniër BRUSSEL - De Belgische politie houdt een Iraniër vast die zich vorige week bij de politie op de luchthaven van Charleroi had gemeld met het verhaal dat hij een aanslag op een vliegtuig had willen plegen. In de bezittingen van de man zijn geen explosieven aangek- troffen, maar justitie in Brussel wil zijn verhaal toch tot op de bodem uitzoeken. Een psychiater onderzoekt de Ira niër. Dat is gisteren gemeld door de persofficier van het fede raal parket in Brussel. ANP Negentigduizend VN'ers actief NEW YORK - De Verenigde Naties zijn op dit moment met ruim 93.000 militairen, politieagenten en burgers ac tief in achttien vredesmissies in de wereld. Dat is het grootste aantal in de geschiedenis van de zestigjarige VN. Volgens ondersecretaris-generaal Guehenno bestaat dè kans dat het aantal mensen op vredesmissie binnen een jaar stijgt tot 140.000. Dat komt onder meer door de inzet van extra militairen en VN-functionarissen in Libanon en Timor. En als de regering van Soedan het groene licht geeft, dan gaan nog eens ruim zeventienduizend militairen en tien duizend politieagenten en burgers naar de Soedanese re gio Darfoer. GPD/RTR Twintig illegalen verdronken MADRID - Twintig mensen zijn verdronken toen zij ille gaal de oversteek van Afrika naar de Canarische Eilan den probeerden te maken. Dat hebben overlevenden van de boottocht gisteren laten weten. Elf mensen hebben de oversteek overleefd. Zij werden gis teren vanaf hun kapotte boot ten zuiden van Gran Cana- ria uit zee gered. ANP/EFE Franse wijn gezonder dan Duitse NEURENBERG - Dat een glas rode wijn per dag goed is voor hart en bloedvaten, is al een tijdje bekend. Duitse we tenschappers hebben echter ontdekt dat wijn uit hun ei gen land niet zo goed beschermt tegen hart- en vaatziek ten als die uit Frankrijk. Dat maakte de Duitse bond van cardiologen gisteren be kend. Franse rode wijn bevat volgens de onderzoekers over het algemeen meer flavonoïden, stoffen die aderver kalking helpen voorkomen, dan Duitse. ANP/DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het filmpje duurt 29 seconden: in beeld het bezwe te hoofd en bovenlichaam van een man die klaarblijkelijk toe werkt naar een orgasme. Onder tussen roept hij de namen van Anneke, Rebecca, Sophie en Lien. Een nog nahijgende vrou wenstem vraagt dan: „Wie was dat, die Lien?" De man, met een gelukzalige glimlach, „Nummer acht van de socialisten!" Het filmpje sluit af met de tekst: Mag zij je ook gelukkig maken? Kies Lien! 'Lien' is Lien Brae- ckevelt, een 29-jarige vrouw uit Gent die achtste staat op de kan didatenlijst van de SP.A, de so cialistische partij. Zij maakte met vrienden een paar filmpjes voor internet waarmee zij in Bel gische media de aandacht trok. Niet slecht voor de nummer acht in een provinciestad. De combinatie seks en internet speelt een onverwacht grote rol in de campagne voor de Bel gische gemeenteraadsverkiezin gen van komende zondag. Ook de christendemocratische lijst trekker in Hasselt, Ivo Belet, maakte een filmpje dat meer over hormonen dan over politie ke ideeën gaat. In zijn internet filmpje gaat de vroegere VRT-journalist gekleed in oran je regenjack op huisbezoek. Hij komt bij een vrouw die hevig fan van hem blijkt te zijn. De vrouw draagt een jurk dié aan de voorzijde spontaan open- ritst zodra Ivo plaats neemt aan de eettafel. Overal in huis is dé afbeelding van Belet te zien: op het servies, op een poster aan de muur, op het dekbed en zelfs op een dildo. Belet kreeg kritiek van de Lim burgse Vrouwenraad. „Terwijl wij proberen vrouwen warm te maken voor de politiek, schil dert Belet een politiek betrok ken vrouw af als iemand die de politicus alleen maar in bed wil krijgen", stelde de raad. Belet haalt zijn schouders erover op. Maar niet alleen lokale politici zetten seks in als wapen in de strijd om de kiezer. Zelfs de pre mier en vicepremier van het land poseerden voor een foto met een toch enigszins dubbele boodschap. Premier Guy Verhof- stadt en de jonge en knappe vice premier Freya Van den Bossche willen dat de samenwerking tus sen hun partijen VLD en SP.A in Gent wordt voortgezet. Daar voor gingen ze op de foto, gezel lig naast elkaar op een bankje in het park. In een tekstballonnet je zegt Van den Bossche: ,,'t is goe geweest, hè Guy?" Hij ant woordt: „Zeg dat wel... nog ne keer, Freya?" ANP door Peter Hattink SAN JOSÉ - Een geheimzinnige ziekte heeft in Panama aan ten minste twintig mensen het leven gekost. Familieleden van de pa tiënten raakten gisteren in het grootste ziekenhuis van Panama in paniek, omdat de oorsprong van de ziekte niet bekend is. De autoriteiten hebben interna tionale hulp gewaagd om de ziekte, die de nieren en het ze nuwstelsel aantast, te onderzoe ken. Minister Alleyne van Gezond heid verklaarde dat er 27 ziekte gevallen bekend zijn. Hij zei dat vorige week bekend was dat de kwaal was opgedoken, maar dat er geen ruchtbaarheid aan werd gegeven om in alle rust een on derzoek in te stellen. De eerste symptomen van de ziekte zijn misselijkheid, overge ven, diarree, gevolgd door en verlamming van armen en be nen. Volgens de autoriteiten zijn er een tiental patiënten in be handeling van wie drie op de in tensive care. De zieken zijn tusr- sen de twintig en tachtig j aal oud, van wie het merendeel man nen boven de zestig. De ziekte zou niet besmettelijk zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5