Zondag moeten ze met ons praten twopL d imm ..ilcpASl^ap Richtingenstrijd barst los in Zeeuwse PvdA Gekooide opvoeders PZC Binnenhof in greep genocide Armeniërs Filip Dewinter is zeker van verkiezingszege Vlaams Belang in Antwerpen ld 6 oktober 1956 vrijdag 6 oktober 2006 door Romain van Damme Dolgraag wil Filip Dewinter (44) burgemeester worden van Antwerpen. Zijn partij, Vlaams Belang, stevent in de Vlaamse stad af op alweer een overwinning bij de gemeente raadsverkiezingen van zondag. De dertiende op rij. Toch lijkt Dewinter opnieuw te struikelen over het 'cordon sanitaire', zij het nipt. België kijkt gespannen tjoe. Tot een confrontatie kwam het afgelopen zondag in Antwerpen niet. Terwijl talloze artiesten op de Gedempte Zuiderdokken voor een uitgelaten menigte be langeloos protesteerden tegen extreem-rechts (Vlaams Belang) en vóór verdraagzaamheid, schreeuwden tweeduizend VB-aanhangers in (de volle Stadsschouwburg: Eigen Volk Eerst!Dat deden ze na een op zwepende toespraak van Filip Dewinter die weer handig de rol len omdraaide. „Wie is er slacht offer van onverdraagzaamheid? Wij dus. Want wij worden al ja- ï'en genegeerd. We mogen niet meeregeren. Alsof er geen mil joen Vlamingen op onze partij stemmen." Tégen racisme, tégen extre misme, tégen zinloos geweld en vóór verdraagzaamheid schreeuwden de tienduizenden bezoekers van het 0110-concert tot diep in de regenachtige avond. „Als het Vlaams Belang slim was geweest, had het de achterban opgeroepen naar het concert te gaan", vonden ferven te VB-tegenstanders, zoals schrijver Tom Lanoye. „Dan hadden ze met meer recht kun nen wijzen op het in hun ogen verfoeilijke cordorsanitairè' EigenVolkEerststaat er al lang niet meer op de verkiezingspam fletten van het Vlaams Belang, dat het nu op Leefbaar Antwer pen gooit. Een gedwongen koers wijziging van de partij na de ver oordeling wegens racisme, twee jaar geleden alweer. Het Vlaams Blok (toen nog) omzeilde de ver oordeling met een naamsveran dering, maar schenkt volgens ve len oude wijn in nieuwe zakken. Niks nieuws onder de zon. Waarschijnlijk kan dat ook zon dagavond gezegd worden. Vlaams Belang wint weer en komt misschien wel op 35 pro cent of meer. Dewinter: „Daar ga ik vanuit. Ik leg de lat hoog. Maar weet u dan wel dat meer dan een derde van de Antwerp se kiezers achter ons program ma staat? Eén op de drie Antwer penaren!!!" Een deel(tje) van die kiezers stemt op Hugo Coveliers, de op richter van de partij VLOTT (Vlaamse Liberaal Onafhanke lijk Tolerant Transparant) die samen met het Vlaams Belang de verkiezingen ingaat. Cove liers, die van de VLD (liberalen) afkomstig is, staat tweede op de lijst, achter Dewinter. De huidige burgemeester Pa trick Janssens van de SP.a (so cialisten) kan ook indrukwek kende cijfers op tafel leggen. Ruim eenderde van de kiezers wil hem opnieuw als burgemees ter. Dat kan als de SP.a met al die andere partijen weer een coa litie vormt. Als grootste coalitie partij levert de SP.a dan de bur gemeester. Te glad Slechts 14 procent van de Ant werpenaren wil Dewinter als burgemeester. „Omdat Dewinter soms te glad is", meent een Antwerpse kiezer die zich Louis noemt en volgens eigen zeggen een overtuigd 'blokker' is. „Ik sta volledig ach ter het programma van de par tij, maar ik vertrouw Dewinter niet zo. Plij papt met te veel men sen aan. En ik ben de enige niet. Als hij burgemeester wordt, denk ik dat het oorlog wordt in 't Stad, zoals wij Antwerpen noemen." Dewinter kan alleen maar burge meester worden als zijn partij de absolute meerderheid krijgt. Daar ziet het niet naar uit. De huidige coalitie die bestaat uit zowat alle andere partijen, be houdt volgens de laatste peilin gen de meerderheid en kan zich daarna weer zes jaar lang ver schuilen achter het cordorsanitai- re.Dat is een afspraak (1991) tus sen de Vlaamse partijen om nooit in zee te gaan met het Vlaams Belang. Dat is tot nu toe gelukt, maar het heeft Dewinter en de zijnen geen windeieren ge legd. De afgelopen jaren groeide de partij gestaag en weet zich nu gesteund door ruim een mil joen Vlamingen. 'Laat ze maar meeregeren', is de laatste jaren vaak gezegd in links Vlaanderen, waar gretig gewezen wordt naar de LPF in Nederland. Die regeerde even mee en komt bij de komende ver kiezingen in Nederland hoogst waarschijnlijk op 0 zetels uit. „Zo gemakkelijk zal het in Bel gië niet gaan", waarschuwt Marc Spruyt van de website Blok- watchdie het Vlaams belang ui termate kritisch volgt. Spruyt schreef ook het boek Wat u moet wetenoverhet VlaamsBelang Dat boek verscheen vorige week. Spruyt: „Het Vlaams Belang is uitgegroeid tot een sterke partij, goed georganiseerd en geleid door mensen die het politieke spel kennen. Die zet je niet zo maar op een zijspoor." Mare Spruijt voorziet zelfs veel ellende als het Vlaams Belang het voor het zeggen krijgt. „Toen het Front National van Le Pen in enkele Zuid-Franse steden de macht kreeg, werden linkse ambtenaren weggepest of weggepromoveerd. Organisaties en groeperingen die anders den ken, kregen geen subsidies meer." Dewinter zelf heeft ondertussen maar één doel: burgemeester worden van Antwerpen. Zijn laatste kans, denkt hijzelf. Nog niet zo lang geleden zei Dewin ter: „Straks, over enkele jaren, ben ik afhankelijk van Fatima en Hassan. Die stemmen niet op mij." Toch lijkt het Vlaams Be lang een goede toekomst tege moet te gaan. Uit een groot on derzoek bleek dat vooral Vlaam se jongeren niets moeten hebben van immigranten. De helft van de die jeugd vindt dat migratie moet stoppen en 75 procent zegt nooit te zullen trouwen met een moslim, zwarte of migrant. Dewinter: „We groeien en groeien. Nog altijd. Zondag pra ten we verder. Of beter gezegd: moeten ze met ons praten. pagina 5 seks wapen in verkiezingsstrijd door Wierd Puk De boze geesten van de Kaukasus zijn de Neder landse politiek binnengeslo pen. In het debat rond het standpunt van Turks-Neder landse politici over de Ar meense genocide gedurende de Eerste Wereldoorlog bot sen twee werkelijkheden op elkaar. Wie door de Kaukasus reist, leert snel de historische gevoe ligheden kennen die in deze regio worden gecultiveerd. Net als op de Balkan is de ge schiedenis hier niet wegge stopt in musea, maar leeft ze verder in verhalen en herinne ringen, die van generatie op generatie worden overgele verd. Met de feiten neemt men het niet zo nauw. Legen den en mythen hebben in de ze folklore dezelfde waarde - en soms meer betekenis - als concrete historische gebeurte nissen. In deze context wan trouwen hele bevolkingsgroe pen elkaar: Russen en Tsjetsje- nen, Georgiërs en Osseten en ook Armeniërs en Azeri's, wel ke laatsten door de Arme niërs gemakshalve 'Turken' worden genoemd. Voor de Ar meniërs geldt 'de Turk' (die zijn woongebied niet alleen in het huidige Turkije heeft, maar in grote delen van de Kaukasus en Centraal-Azië) als de aartsvijand. De Turkse volkerenmoord op de Armeen se minderheid is voor de inwo ners van het straatarme, chris telijke Armenië een reëel be staand trauma. Zelfs de oor log met buurland Azerbeidz jan wordt beschouwd als een strijd tegen 'de Turken' om dat de Azeri's taalkundig en cultureel nauw aan de Tur ken verwant zijn. De Turken steunden de Azeri's, onder meer door een economische blokkade tegen Armenië in te stellen. In de'jaren '90 leidde het Armeense isolement tot schrijnende toestanden. Naast armoede en een gebrek aan voedsel en medicijnen le den de Armeniërs onder een ernstige energiecrisis. Wonin gen werden verwarmd met kaphout en na enige tijd wa ren de bomen uit het straat beeld van de hoofdstad Jere van verdwenen. Vele bejaar den, kinderen en zieken over leefden deze ellendige situa tie niet. Het Armeens-Turkse conflict af te doen als louter historisch is dus onjuist. Ge tuige de economische blokka de is de vete hoogst actueel. En ze houdt nu ook de Neder landse politiek in haar greep. Het debat over de Armeense genocide dreigt te leiden tot een boycot van de Kamerver kiezingen door oorspronke lijk Turkse kiezers. Zij zijn kwaad omdat drie aspi rant-Kamerleden van Turkse afkomst van de kieslijsten van CDA en PvdA werden ge schrapt omdat deze kandida ten de volkerenmoord op de Armeniërs niet bewezen ach ten. Eigen mening Dit druist in tegen het offi ciële standpunt van alle par tijen in het parlement. Vol gens de Turkse critici hebben de kandidaten 'recht op hun eigen mening'. In hun bele ving, waarin mythevorming en nationale trots concrete historische gebeurtenissen kleuren, is deze eis waar schijnlijk legitiem. Het ratio nele Westen echter is gewend om te oordelen op basis van feiten. Van Turks-Nederland se politici te eisen dat zij vol mondig erkennen dat een ge plande volkerenmoord werd uitgevoerd, is voor een aantal van hen een brug te ver geble ken. Dat andere politici van Turkse afkomst, onder wie Nebahat Albayrak, de num mer 2 van de PvdA, niet be zwijken onder de druk uit ei gen kring laat zien hoezeer zij in de westerse samenleving zijn geïntegreerd. Toch wordt Albayrak, die niks anders be weert dan haar partijleider Wouter Bos, verweten moed willig 'te schipperen'. GPD door Ben Jansen Twee kandidaten dingen van af volgende week naar het lijsttrekkerschap van de PvdA voor de Statenverkiezingen in maart volgend jaar. De in- val-gedeputeerden Maria le Roy en Wouter van Zandbrink kruisen in vier regionale debat ten de degens om de eerste plaats op de kieslijst. De PvdA heeft daarmee meer in de aanbieding dan twee gega digden voor het lijsttrekker schap. In de partij woedt een richtingenstrijd. Aan de ene kant de sociaal-democraten oude stijl die onder het motto 'er moet toch brood op de plank komen' ijveren voor ver sterking van de logistieke poot onder de Zeeuwse economie. Aan de andere zijde staan de aanhangers van de opvatting dat de PvdA veel meer een groen-blauwe koers hoort te va ren, waarbij economische ont wikkelingen moeten passen in behoud en versterking van na tuur en landschap. De eerste richting wordt aangevoerd door Le Roy; voor de tweede stond wijlen Thijs Kramer en staat nu Van Zandbrink. De twee concurrenten voor het lijsttrekkerschap hebben hun wijze van intrede in het dage- -«?v - SHr JBË ■mWÊÊÊ k Maria le Roy lijks provinciebestuur gemeen. Le Roy kreeg de plaats van Gert de Kok toen die anderhalf jaar geleden burgemeester van Drimmelen werd. Van Zand brink schoof vorige week als op volger van Kramer aan. In haar streven de kandidaten lijst voor de Statenverkiezin gen aan te voeren geniet Le Roy opmerkelijk weinig steun van de PvdA-fractie in Provin ciale Staten. De fractieleden be ijverden zich er twee weken ge leden voor Van Zandbrink en niet Le Roy aan de vijftig hand- Daan Bruinooge tekeningen te helpen die ie mand nodig heeft om zich als kandidaat-lijsttrekker op te werpen. Ook binnen het dagelijks pro vinciebestuur is ze niet geliefd. Haar directheid, vasthoudend heid en overtuiging in eigen kunnen worden daar als dram merigheid aangemerkt. Daar mee is de vreedzame sfeer die in het college van Gedeputeer de Staten heerste na de vorige Statenverkiezingen, wreed ver stoord. In het gebrek aan toeschietelijk heid dat Le Roy ten deel valt, speelt ook de overtuiging een rol dat via haar de godfather van de Zeeuwse PvdA, Daan Bruinooge, nog steeds meebe- stuurt. Tovenaar De oud-gedeputeerde zou haar met enige regelmaat van advie zen voorzien, waardoor het beeld van de tovenaar en de to venaarsleerling zich opdringt. De standpunten van Le Roy ko men in elk geval goeddeels over een met de opvattingen van Wouter van Zandbrink Bruinooge over de manier waar op de Zeeuwse economie moet worden versterkt. Opvattingen waarvoor de steun in de Pv dA-fractie sterk is afgekalfd. In het dagelijks provinciebe stuur is het vertrek van de al tijd nogal nadrukkelijk aanwe zige Bruinooge als een weldaad ervaren. Er bestaat geen behoef te aan dat hij door middel van Le Roy nog steeds meeschaakt. De afkeer van Bruinooge bin nen de PvdA-fractie is curieus, omdat hij als prominent lid van de kandidaatstellingscommis sie altijd in belangrijke mate de hand heeft gehad in de sa menstelling van het sociaal-de mocratische smaldeel in de Sta ten. Aan die invloed is een eind ge maakt doordat voorzitter Riet Teeuwsen van het Zeeuwse PvdA-gewest en fractievoorzit ter Peter Holtring Kamerlid El- la Kalsbeek als voorzitter van de commissie hebben aange zocht. Deze stap heeft Bruinoo ge ertoe gebracht zich deze keer niet met de samenstelling van de kandidatenlijst in te la ten. Le Roy en Van Zandbrink gaan de strijd om het lijsttrekker schap zeker niet gelijkwaardig in. De eerste heeft het voordeel van enige naamsbekendheid; de tweede beschikt over de ver lokking van het onbeschreven blad. Van Zandbrink weet dat hij het meest omstreden onder deel van zijn takenpakket, de ontpoldering, in afwachting van de bevindingen van de com- missie-Maljers voorlopig onaan geroerd kan laten liggen. Le Roy zit echter met de Wes- terschelde Container Terminal, een hoofdpijn-dossier dat door de twijfels van het Centraal Plan Bureau over de haalbaar heid de vormen van een zware migraineaanval begint te krij- Ooit nam een Duitse collega en vriend van mij deel aan een semi nar dat ik ergens in de buurt van Nijme gen gaf. Op de terugweg in de trein van Keulen naar Frankfurt liep hij op een gegeven moment, op weg naar de res- tauratiewagon, langs een coupé waarin een blonde, attractief uitziende vrouw alleen een boek zat te lezen. Zij keek op terwijl hij langs liep. Hij knikte vrien delijk, zij knikte vriendelijk terug. Toen hij na een minuut of wat met een consumptie in de hand weer langs die coupé kwam, stond de deur ervan open en de vrouw met haar tas in de hand te wachten tot hij voorbij was. Ze wilde ook wat gaan halen. Er vond een kort gesprekje plaats, dat hij afsloot met de vraag of het akkoord was dat hij bij haar kwam zitten om een praatje te maken. Zo gebeurde. Sa men reisden ze tot aan Frankfurt. In middels wonen ze ook al zeven jaar sa men. Drie weken na hun eerste ontmoeting verliet zij haar man en twee kinderen, 9 en 11 jaar, en trok bij hem in. In de tussenliggende jaren heeft ze haar kin deren regelmatig tijdens weekeinden en vakanties gezien. Maar een moeder zoals ze eerder voor hen was, is ze nooit meer geweest. Heb ben haar kinderen daar blijvende scha de van ondervonden? Ik durf het niet te zeggen. Ze hebben het in het begin wel heel moeilijk gevonden. Maar haar (ex-)man heeft zich heel in tensief om hen bekommerd en daarmee waarschijnlijk heel veel potentiële scha de voorkomen. Wat blijft staan, is dat haar besluit om vrijwel van het ene op het andere mo ment haar gezin te verlaten hoogst on gebruikelijk is en haar een hoop verwij ten van andere volwassenen heeft opge leverd. Tijdens een gesprek dat ik ooit met haar daarover had, zei ze dat kinde ren van die leeftijd niet per se een moe der meer nodig hebben, maar dat een vader of een andere betrokken volwas sene net zo goed of misschien nog beter de opvoeding kan doen. Ze voegde er aan toe dat ze naar haar eigen oordeel helemaal niet zo'n goede moeder was en dat ze ook bepaald niet geschikt was om altijd kinderen om zich heen te heb ben. Maar wat me het meest is bijgebleven is haar uitspraak dat kinderen niet het belangrijkste in haar leven waren. Dat was de liefde met een partner. Zijn er meer vrouwen, die moeder zijn, en zo denken? Er is, helaas, nog vrijwel geen goed onderzoek naar deze vraag. Maar ik leid uit ervaringen uit mijn wijdere omgeving en uit mijn therapeutisch werk af, dat er veel meer moeten zijn. Zo verliet op een dag, onaangekondigd, de vrouw van een collega van mij haar man en haar twee kinderen om met een assistent van haar man in een andere plaats te gaan samenleven. Ze heeft haar kinderen in latere jaren sporadisch gezien. Ook de vrouw waar nu zoveel om te doen is, omdat ze in John de Mols gouden kooi is gaan zit ten met achterlating van twee kinderen van 6 en 9 jaar, is zo iemand. Ook al zal ze het zelf mogelijk bewust ontkennen, één ding is zeker: haar kin deren zijn voor haar niet het belangrijk ste in haar leven. Dat zijn ze nooit voor moeders of vaders die zonder een dwin gende noodzaak, voor onbepaalde tijd, persoonlijk contact met hun kinderen opgeven. De uitspraak van John de Mol dat zij er als een betere moeder uit zal komen is daarom psychologisch gezien onzin. Maar het is vooralsnog ook onzin van allerlei mensen, politici inbegrepen, nu al te roepen zeker te-weten dat die twee kinderen er langetermijnschade van zullen oplopen. René F.W. Diekstra GEZONKEN - Op de Ooster- scheldé is gistermiddag een tjalkje gezonken. De schipper beleefde enkele hachelijke ogenblikken, maar kon uitein delijk worden gered door een passerende sleepboot. De tjalk was in de problemen gekomen door het stormach tige weer. Het scheepje had vijftig ton aardappelen aan boord. VISSERIJDAG - In Enkhuizen werd gisteren de landelijke vis serijdag gehouden. De bijeen komst werd gehouden in een kerk. De dag stond vooral in het te ken van protest. De vissers de'-! monstreerden tegen de afslui ting van Zeegaten. SPORTVELDEN - Het college van Burgemeester en Wethou- ders in Goes wil de vier be staande voetbalvelden gaani restaureren. De werkzaamhe-' j den maken deel uit van het i plan tot uitbreiding van het I sportterrein. BLIKSEM - In Wissenkerke werden gisteren twee koeien getroffen door de bliksem. Ze overleefden het hemelvuur, niet. De eigenaar trof de bees- j ten dood aan in de wei. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactié@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61.50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t,a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: €1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47,70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren ourant BV Is een onderdeel van liet Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Tarneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mall: redtern@pzc.nl per 16 oktober Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37,4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (01111454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4