Vergrijzing goed voor goede doel Problemen met onderhoud Vinex-woningen afgezwakt Zware straffen voor aftuigen Antilliaan erfrecht rat Jongeren vinden gebruik e-mail ouderwets Politie controleert vrachtvervoer haven Rotterdam Testament ruimte Omzet liefdadigheidsorganisaties kan komende tien jaar verdubbelen benut WL.J Er valt nog heel wat te ontdekken bij McDonald's vrijdag 6 oktober 2006 3 doorMayke Calis DEN HAAG - Jongeren leren veel meer van spelletjes op de computer dan docenten en ouders denken. Door zich te be geven in een virtuele speelwe- reld krijgen zij strategisch in zicht en leren zij snel en onder tijdsdruk beslissingen nemen. Ook werken zij samen, leren zij zich concentreren en meerdere dingen tegelijkertijd doen. Dat blijkt uit de gisteren gepu bliceerde resultaten van een on derzoek door studenten van de Hogeschool Inholland Rotter dam. Jongeren tot ongeveer achttien jaar zijn de ferventste gamers, zo blijkt uit gesprekken met bijna tweehonderd jongeren tus sen de 12 en 34 jaar. Tachtig pro cent zegt iedere dag met gamen bezig te zijn, sommigen bijna twaalf urn- per week. Gamen is het populairst op het vmbo en jongens doen het vaker dan meisjes. Volgens G. Wijngaards, lector eLeaming, gaapt er nu al een kenniskloof tussen jongeren van onder de achttien en de wat ouderen. „Veel achtienplussers kunnen al niet meer volgen wat de jongeren op internet klaarspe len." Zo trekken sites over bij voorbeeld de toepassingen van de i-pod miljoenen bezoekers per dag, onder wie veel jongeren van onder de achttien. Ook ma ken jongeren steeds minder ge bruik van het 'ouderwetse' e-mail, maar des te meer van MSN en zogeheten profielsites. Volgens Wijngaards moeten on derwijsinstellingen en ouders zich veel intensiever bemoeien met het computergebruik van hun kinderen anders wordt de het verschil in kennis steeds die per. Ook het cyberpesten kan door een meer betrokken houding van ouders en leraren worden te gengegaan. Toch ziet Wijn gaards dat somber in. Uit het on derzoek blijkt dat maar weinig ouders weten wat hun kinderen precies doen op de computer en hebben docenten er al helemaal geen kaas van gegeten. GPD door Ans Bouwmans AMSTERDAM - De liefdadig heidsorganisaties in Nederland varen wel bij de vergrijzing. De omzet van de goede doelen kan de komende tien jaar zelfs ver dubbelen. Dat stelde het econo misch bureau van ABN Amro gisteren. De vergrijzing en toenemende welvaart spelen de komende ja ren chaiïtas in de kaart, aldus de onderzoekers. De bevolking wordt rijker en laat meer geld na aan minder kinderen. Dat werkt het nalaten van een deel van het vermogen naar een goed doel in de hand. De eerste babyboomers gaan de komende jaren met pre-pen- sioen. Omdat de winst uit ver koop van de eigen onderneming fiseaal belast is, kan het aantrek kelijk zijn een deel aan goede doelen te schenken. Het schen kingsrecht van 8 procent is per 1 januari van dit jaar afge schaft, mede dankzij een klaag zang van voetbalorakel Johan Cruijff. Wie geld heeft kan den ken aan een mooie schenking waar de familienaam van profi teert, zoals een kunstverzame ling of universitaire leerstoel op naam, een in de VS veel voorko mende vorm van charitas. Legaten Het economisch bureau van ABN Amro signaleert dat niet al leen het aantal miljonairs en mil jardairs groeit in de wereld, maar ook het aantal stichtingen dat inkomsten trekt uit legaten. Die stichtingen worden bij le- Hoogervorst voorziet lagere stijging premie DEN HAAG - De zorgpremie voor de basisverzekering voor volgend jaar zal nog behoorlijk dalen door onderlinge concur rentie van verzekeraars. Dat heeft minister Hoogervorst van Volksgezondheid gisteren ge zegd in de Tweede Kamer. De koepelorganisatie van zorg verzekeraars ZN maakte woens dag bekend dat de gemiddelde zorgpremie volgend jaar uit komt op 1185 euro. Dat is 122 euro hoger dan in 2006, en 20 euro hoger dan het Centraal Plan Bureau had bere kend voor 2007. De oppositiepartijen PvdA, Groenlinks en SP wilden van minister Hoogervorst weten of de premiestijging leidt tot koop krachtverlies voor mensen met een laag inkomen. Volgens Hoogervorst valt dat mee. De minister stelde dat de zorgtoeslag, de tegemoetkoming die mensen krijgen voor hun zorgkosten, evenveel stijgt als de zorgpremie. GPD/Novum ven al opgericht zodat de rijke Weldoener er zelf zijn stempel op kan drukken. Ze kunnen ook een middel zijn om successie rechten en andere belastingen te omzeilen. De gedachte dat een grote erfe nis de kinderen maar in de weg zit, zou in Nederland ook wel eens kunnen aanslaan, aldus het onderzoek. In de VS geven mil jardairs als Bill Gates en War ren Buffett al het voorbeeld, door te beloven hun erfenis gro tendeels te spenderen aan liefda digheid. Ook al komt er veel geld beschik baar, dat betekent niet dat lief dadigheidsinstellingen op hun lauweren kunnen x-usten. Ze moeten goed letten op hun ima go en naam en zorgen dat ze transparant zijn en verantwoor ding afleggen over kosten en re sultaat. Ze moeten mensen beter informeren over de mogelijkhe den om hen in hun testament op te nemen. In 2003 is er via erfenissen voor 189 miljoen aan goede doelen ge geven, aldus 'Geven in Neder land 2005', een uitgave van de afdeling filantropie van de Vrije Universiteit. Huishoudens In totaal werd er dat jaar voor 5,2 miljard euro aan goede doe len gegeven, waarvan 2,2 mil jard door huishoudens. Bijna een kwart van alle giften ging naar kerken of levensbe schouwelijke doelen. Er zijn der tigduizend stichtingen met een goed doel in Nederland. De ruim vijfhonderd organisaties die zijn aangesloten bij het Cen traal Bureau Fondsenwerving haalden in 2004 934 miljoen eu ro op. GPD door Remko Tanis DORDRECHT - De Duitse neo nazi Michael Kriek (29) is giste ren door de Dordtse rechtbank tot drie jaar cel veroordeeld voor het aftuigen van een Antil liaan. De rechtbank ziet Kriek als hoofddader in een groep van vijf, die in mei Sigfried (49) mis handelde. In alle gevallen legde de rechbank zwaardere straffen op dan geëist. Volgens rechter T. van der Lugt heeft Kriek zich schuldig ge maakt aan 'één van de ernstig ste feiten die de strafwet kent': poging tot doodslag uit racis tisch motief. „De samenleving is hier ernstig door geschokt." Kriek was op vrijdagavond 19 mei met vijf anderen in café Trap-af in Papendrecht. Daar was ook de 49-jarige Antilliaan Sigfried. De sfeer werd grimmig toen Kriek en zijn maten nazistische liederen begonnen te zingen en leuzen scandeerden Daarna wachtten ze buiten tot Sigfried naar huis ging. Volgens de rechter ging Kriek Sigfried te lijf met een bierfles. Hij schopte en sloeg toen de man kruipend probeerde te ont komen, Het slachtoffer hield blijvend letsel over aan de klop partij Niet actief Een 27-jarige man uit Breda en een 24-jarige verdachte uit Pa pendrecht werden veroordeeld voor openlijke geweldpleging. De rechter achtte het niet bewe zen dat ze actief meededen aan het aftuigen van de Antilliaan, maar tegelijk hebben ze het ook niet proberen tegen te houden. De 27-jarige man kreeg twee jaar celstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De 24-jarige kreeg 21 maanden op gelegd, waarvan zeven voor waardelijk. Tegen hem was een maand voorwaardelijk geest, waardoor hij al weer op vrije voeten was. De rechtbank noem de die eis 'een onderschatting van de feiten'. Datzelfde geldt volgens de rechter voor de iden- H(J If Toch WÊ.L ;MACi VK Nopë-M door Peter Leunissen APELDOORN - Het risico van verkrotting van nieuwe wonin gen door het gebruik van duur zame maar - achteraf bezien - kwalitatief slechte materialen valt wel mee. Dat zeggen woord voerders van de Vereniging Ei gen Huis (VEH), het Garantie In stituut Woningbouw (GIW) en Bouwend Nederland (de brancheorganisatie van onder meer bouw- en infraonderne- mingen). Verkrotting is een veel groter probleem bij woningen die ge bouwd zijn in de periode 1945-1970. G. Verlind, directeur van het platform voor duur zaam bouwen Viba Expo zei de ze week dat bij de bouw van Vi- nex-woningen gebruik is ge maakt van bouwmaterialen die achteraf ondeugdelijk bleken. Dat zou kostbaar herstel met zich meebrengen. De VEH keurt jaarlijks twintig duizend woningen, daarvan is tweederde nieuwbouw en een derde oudbouw. Volgens woord voerder H. Andre de la Porte is in de jaren zeventig en tachtig inderdaad veel 'hemlockhout' uit de VS en Canada geïmpor teerd. Dat naaldhout is veel toe gepast als vervanger van tro pisch hardhout. De la Porte: „Dat hout heeft echter een zorg vuldige bewerking en detaille ring (als bijvoorbeeld afwate ring) nodig. Anders is het veel gevoeliger voor vocht dan een soort als het veelgebruikte me- ranti. In de praktijk blijkt dat bijvoorbeeld het timmerwerk aan Vinex-woningen van tien, twintig jaar oud inderdaad ge breken vertoont. Dat verrot te snel. Dat is vervelend, maar ver der zijn die woningen prima. Verkrotting is echt niet aan de orde:" Hoofd techniek van het GIW, J. Fiechter, zegt: „Te snel is ge dacht dat hemlock een goede vervanger was voor hardhout. Dat naaldhout is op zich ook ge schikt, maar dan moet je het goed toepassen. We hebben daar over gesproken met timmerfabri- kanten. Die hebben nu nieuwe concepten ontwikkeld die ons in ziens een goéd garantie bieden voor de duurzaamheid van het timmerwerk. De problemen zijn wat dat betreft verholpen. Ande re grootschalige problemen wat duurzaamheid betreft, kennen we niet." Isolatie H. Heutink van Bouwend Neder land stelt dat het grote pro bleem met achterstallig onder houd, veeleer gezocht moet wor den bij woningen uit de jaren Roodkapje terug bij huisje oma KAATSHEUVEL - Roodkapje is gisterochtend terugge vonden bij een bejaardenhuis in Kaatsheuvel. Dat heeft een woordvoerder van de Efteling gezegd. De politie ontdekte cle pop, die woensdag plotseling ver dwenen was uit het sprookjesbos, bij verpleeghuis De Eek hof aan de Gasthuisstraat. Een onbekende studentenver eniging claimde dat zij Roodkapje had en wilde een deal. sluiten. Of dit waar is, blijft onduidelijk. Onbekend is wie Roodkapje bij De Eekhof heeft achtergelaten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Roodkapje is gistermiddag teruggeplaatst in het bos bij het huisje van haar oma. ANP Politie krijgt handcomputers GRONINGEN - Dertig agenten in Groningen krijgen voortaan tijdens hun surveillances een handcomputertje mee. Het apparaat waarschuwt de diender als die langs het huis komt van iemand die nog een boete heeft openstaan of een plek nadert waar vaak hangjongeren bijeenkomen. Het Groninger korps is het eerste ter wereld dat met het apparaat zal werken, meldde gisteren een politiewoord voerder. ANP Nieuwe directeur huisvesting UWV AMSTERDAM - Het UWV heeft na ruim twee jaar weer een vaste directeur die verantwoordelijk is voor de huis vesting van de uitkeringinstantie. Het wordt de 59-jarige Roelof ten Hoor. De post was tot februari 2004 in handen van bestuurder- Pieter Cloo, die gedwongen was de portefeuille neer te leg gen, nadat het UWV te veel geld had uitgegeven aan de in richting van zijn kantoren. ANP Dode giraf gaat naar Japan HILVARENBEEK - De maandag overleden giraf Karin van het Safaripark Beekse Bergen wordt opgezet en ten toongesteld in een Japans natuurmuseum. Een dierenarts moest de 20-jarige publiekslieveling maan dag laten inslapen. „Karin had de laatste tijd gewrichts problemen als gevolg van haar ouderdom. Ze kreeg al een lange tijd pijnstillers en ontstekingsremmers, maar uitein delijk bleken die niet meer voldoende om haar een diers waardig bestaan te geven", verklaart een woordvoerder. Karin komt in Japan naast een andere Nederlandse giraf te staan. Eerder werd de overleden giraf Michel van het Dierenpark Amersfoort al opgezet voor het Japanse mu^ seum. ANP Gratis spaarlampen voor minima BREDA - Alle 7700 huishoudens in Breda die moeten rondkomen van een minimuminkomen krijgen van de ge meente voor 50 euro spaarlampen. De gemeente doet dit als compensatie voor de gestegen energielasten. Breda heeft dit gisteren bekendgemaakt. Zij claimt de eerste gemeente te zijn die dit op deze grote schaal doet. De 7700 huishoudens die hiervoor in aanmerking komen, krijgen medio deze maand een bestelformulier. Zij kun nen tien tot veertien spaarlampen bestellen. ANP Advertentie Wagenaarstraat 4331 CX Middelburg T (0118) 65 96 00 middelburg@jmwnotarissen.eofn www.jmwnotarissen.com ROTTERDAM - Politie, douane en andere opsporingsdiensten hebben met een röntgenscanner veertig vrachtwagens met containers die vanuit de Rotterdamse haven het land in rijden, gecontroleerd. Dat leverde gisteren elf processen verbaal op. De overtredingen betroffen lekkende koelapparaten, verkeerd ingevulde formulieren, overbeladen vrachtwagens en gevaarlijke stoffen die niet waren opgegeven. In enkele gevallen was ook het Arbeidstijdenbesluit genegeerd. foto Guido Benschop/GPD Advertentie tieke strafeis tegen een 22-jari ge vrouw. Zij en Kriek hadden tientallen shirts met anti-joodse teksten in bezit voor de ver koop. De vrouw kreeg uiteinde lijk een celstraf van drie maan den, die ze overigens al in voor arrest heeft uitgezeten. Twee verdachten zijn vrijgesproken. De drie verdachten die de zwaar ste straffen kregen opgelegd moeten de benadeelde elk een schadevergoeding betalen van 3250 euro. De advocaat van Kriek gaat in hoger beroep. GPD WAARSCHUWING! Albert Heljn heeft besloten om met onmiddellijke Ingang kartonnen bekers AH Excellent Roomijs (inhoud 500 ml) uit de winkel te halen. Het betreft twee smaken: AH Excellent Strawberry Cheesecake en AH Excellent Cookie Caramel, met een houdbaarheidsdatum tot en met 19 Januari 2008. (Dus ook producten met een houdbaarheidsdatum In 2007). Reden voor deze maatregel Is dat er bij de productie mogelijk stukjes hard doorzichtig (transparant) plastic In het Ijs terecht zijn gekomen. Deze maatregel geldt uitsluitend voor de smaken AH Excellent Strawberry Cheesecake en AH Excellent Cookie Caramel, De overige varianten van AH Excellent Roomijs kunnen zonder problemen gegeten worden. Consumptie van het product kan schadelijk zijn voor de gezondheid. Klanten die het product hebben gekocht, wordt dan ook dringend verzocht het product niet te gebruiken. Klanten die het product terugbrengen naar de winkel, ontvangen het aankoopbedrag retour. WIJ verzoeken de verpakking leeg te retourneren. Voor nadere Inlichtingen kunnen consumenten contact opnemen met de gratis Servicelijn van Albert Heljn (0800 - 03 05) Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak Zaandam, 5 oktober 2006 ALBERT HEIJN BV rondom de Tweede Wereldoor log. „Heel veel huizen uit die pe riode bestaan uiteraard nog, zijn kwalitatief goed maar ken nen vaak wel grote achterstan den op het terrein van onder houd en isolatie. Daar moet echt een hele grote inhaalslag wor den gepleegd." Bouwend Neder land diende vorig jaar daarom het plan 'Nederland verbouwt!' in bij het ministerie van Vrom. Daarin wordt gepleit voor het in stellen van een fonds waaruit particuliere woningeigenaren 'zachte' leningen kunnen betrek ken voor financiering van onder houd en verbouw van de eigen woning. Volgens de organisatie kunnen door relatief simpele in grepen in de bestaande woning voorraad enorme milieuvoorde len worden geboekt. De energie rekening in opgeknapte wonin gen zou al snel 500 euro per jaar omlaag kunnen. GPD „„jjflliil*"»"!* n tgens' Wil je weten hoe een Hamburger wordt klaargemaakt en waarom McDonald's vrachtwagens heeft die op koolzaadolie rijden? Of waarom je bij McDonald's altijd in de keuken mag kijken? Vraag er gerust naar. We laten je graag zien hoe we werken. Kom op zaterdag 7 of zondag 8 oktober met je kinderen naar McDonald's en ontdek het zelf!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3