PZC Gemeente steunt dubbelcomplex '50%) EXTRA VOORDEEL] CIRCUS Oosterlandse jongeren snakken naar eigen plek Haven zonder loswal geen optie voor bedrijven f NU OF NOOIT X PRIJZEN Vlissingen diep in de schulden Kosten en locatie voor sport- en cultuurhuis in voorjaar 2007 bekend i Kuif vrijdag 6 oktober 2006 editie Schouwen-Duiveland (Advertentie) Nu opruiming kinderwagens collectie 2006 Maxi-Cosi Rodi XP grijs nu voor €119,- Maxi-Cosi Priori XP nu voor €159,- Tiamo kinderstoel Van 99,- voor 69,- www.vanbellebaby.nl door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een herinrich ting van de haven zonder loswal is voor een aantal bedrijven uit de Zuidhoek geen optie. Het on langs gepresenteerde rapport Havenontwikkeling Zierikzee le vert enkele alternatieve en goed kopere mogelijkheden voor de herinrichting waarbij de loswal geen rol speelt. Volgens het rapport wordt er door de bedrijven zo weinig van de loswal gebruikgemaakt dat de investering niet in verhou ding staat met de opbrengsten. Gezien het matige gebruik twij felt het rapport aan de nood zaak van een loswal waar de be drijven zich op beroepen. Maar Airpackdirecteur P. Warnar is duidelijk. „Onze compressoren mogen vanwege hun omvang niet over de weg vervoerd wor den. Vandaag hebben we twee installaties aan het Sas op een schip geladen. Het is leuk om vanachter een bureau te beden ken dat als je maar een paar keer per jaar de loswal gebruikt en die niet noodzakelijk is voor de bedrijfsvoering. Maar wij pro duceren niet elke maand zo'n in stallatie. Als we het over het be drijfsbelang gaan hebben, kan de mossel vloot wel verhuizen. Die heeft hier ook geen bedrijfs belang." (Advertentie) LAATSTE WEEKEND, LAATSTE RONDE, LAATSTE KANSEN OP HEEL VEEL ARTIKELEN Ook L. Noordhoek van het gelij knamige duik- en offshorebe- drijf is niet gelukkig met de al ternatieven. „Het hoeft allemaal niet groot en duur te zijn maar een laad- en losfaciliteit is wel nodig. Wij hebben voldoende aan een stevige steiger maar an dere bedrijven hebben meer no dig. De Engelse Kade wordt ook door de vissers gebruikt en bij voorbeeld Bouwman. Waar moe ten die dan naar toe?" De nieu we loswal is gepland bij de Del taweg, ter hoogte van Mulder Yachtservice. De aanleg zou bijna 3,5 miljoen euro kosten; bijna de helft van de 7,3 miljoen die voor de totale herinrichting begroot is. Daarbij is uitgegaan van een ver huizing van de vissersvloot naar de Deltaweg. De vissers hebben echter aangegeven niet te gaan verhuizen. „Het is maar waar de gemeente prioriteit wil leggen", meent Noordhoek. „Bij twintig vissers of bij tweehonderd ar beidsplaatsen op het bedrijven terrein? GC Clad Parts is al deels verhuisd naar het open wa ter bij Kats omdat dit gedoe rond de loswal maar voort duurt." Warnar verklaart dat ook het lossen aan het Sas ein dig is. „Het gaat mij niet om het verlies van de loswal aan de En gelse Kade maar om het behoud van een goede losfaciliteit. Want de loswal aan het Sas valt onder het masterplan Julia- nastraat dat een woonwijk voor staat. Dan moet ook deze loswal weg." Op 23 oktober heeft wethouder W. Renden (openbare werken) een gesprek met de betrokken ondernemers. door Melita Lantinq OOSTERLAND - „We komen hier om een eigen plek te krij gen." De boodschap van de Oos terlandse jongeren was glashel der. Ze waren gisteravond naar het dorpshuis gekomen om te praten met politie, dorpsraad en de jongerenwerkers van het Wel zijnshuis over de overlast bij wooncomplex De Saele. „Als we hier staan worden we weggestuurd, gaan we daar naartoe worden we weer wegge stuurd. Wij willen een kotje op het industrieterrein, daar heeft niemand last van ons." De 25 Oosterlandse jongeren we ten dat ze overlast geven en wil len graag meezoeken naar een oplossing. Nu nog staan ze vaak bij een speeltuintje bij wooncom plex De Saele en dat geeft over last voor de ouderen die daar wonen. Scheuren met brommer tjes, een muziekje vanuit de au to en natuurlijk pratende en la chende jeugd. Lastig als je wilt slapen maar - zo stellen de jon geren - ze hebben geen andere plek om naar toe te gaan. „Ja, de kinderdisco, maar daar gaan wij niet naartoe." Een eigen hangplek, JOP of hoe het ook maar genoemd moet worden zou een mooie oplossing zijn. Veeleisend zijn ze niet. Een afdak, verlichting, bankjes en een prullenbak. Dat is alles wat ze nodig hebben. „En niet in de polder, want dan loop je de kans dat de helft daar niet naartoe mag", zegt een van de meiden. De dorpsraad voorziet nog wel wat problemen. „Weten jullie wel zeker dat jullie naar het in dustrieterrein willen? Dat we daar straks niet een plek heb ben en dat niemand daar naar toe gaat." Zover is het nog niet.Staande de vergadering is een werkgroep van vijf personen geformeerd die samen met de dorpsraad en het welzijnshuis gaat. kijken naar verschillende locaties. Daarbij speelt de bereikbaar heid een rol. Je moet er wel met de auto of brommer kunnen ko men. Maar ook de veiligheid is belangrijk. Er moet licht zijn en natuurlijk moet de plek zo geko zen worden dat er geen direct omwonenden zijn die last heb ben. Brief De dorpsraad zegt toe om een brief naar het gemeentehuis te sturen met het verzoek om een hangplek. „Wanneer wordt die brief verstuurd?", wil één van de jongens weten. De belofte dat de brief volgende week na de bestuursvergadering de deur uitgaat stelt hem gerust. „Maar", zo waarschuwt Jeroen Portier van het Welzijnshuis, „daarna kan het nog wel eens een jaar gaan duren voordat er wat kpmt en wat doen we in de tussentijd?" Dat de jongeren bij De Saele weg moeten is zo klaar als een klontje. „We kunnen naar het pleintje gaan", oppert iemand. „Daar staan we nu ook al va ker." Dat stuit op bezwaren want ook daar wonen mensen in de directe omgeving. Politieagent Ab Duinhouwer stelt voor om iets simpels te ma ken bij de halfpipe, als tijdelijke oplossing. „Een lamp ophangen en een bankje verplaatsen naai de halfpipe, dat moet toch te rea liseren zijn." De jongeren kunnen daar wel mee instemmen maar dan heb ben ze toch nog één verzoek. Of de politie niet meer ieder uur langs wil komen want dat is best wel irritant. Duinhouwer legt uit dat de agen ten niet alleen maar komen om boetes te schrijven. „We reage ren niet alleen maar op klach ten. Wij willen ook graag weten waar de jongeren van Schou wen-Duiveland zitten en wat ze willen. We zijn er ook om naar jullie te luisteren. Daarom ko men we ook langs en we schrij ven jullie namen op zodat we we ten wie jullie zijn. Anders had den jullie ook geen uitnodiging kunnen krijgen voor deze avond." -j Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. De bedoeling is dat april vol gend jaar een realistisch beeld beschikbaar is van het investe ringsbedrag, de exploitatielast en de locatie van het dubbelcom plex. Ook moet dan de rol van de gemeente zich duidelijker gaan aftekenen. Daarbij wordt ook de vraag beantwoord of de gemeente de gebouwen zelf gaat neerzetten, of dat dit wordt over gelaten aan een 'marktpartij'. In dat geval huurt de gemeente de gebouwen terug ten behoeve van de diverse gebruikers. Die potentiële gebruikersgroep kan zo breed mogelijk zijn, ant woordde wethouder W. Renden op vragen van verschillende fracties. Concurrent Het WD-raadslid D. Meulblok was in dat verband vooral be nieuwd naar de mogelijke gevol gen voor het MFC in Zierikzee. „In hoeverre zal het nieuwe cen trum een concurrent worden?" Te vroeg om nu al te zeggen, al dus Renden, maar hij sluit zeker niet uit dat veel huidige gebi'ui- kers van het MFC zullen over stappen als ze straks de kans krijgen. De beheerder van het MFC zal zich in dat geval moe ten beraden op de verdere toe foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland staat unaniem achter verder onder zoek naar de "bouw van een cultuurhuis en sportcomplex. Ook steunen de fracties het col legevoorstel om voor dit doel geld te reserveren in een cultuur fonds, zo bleek gisteravond in de commissie Samenleving en bestuur. komst en het gebouw eventueel een andere bestemming geven, dacht de wethouder hardop vooruit. Hoe hoog de eenmalige bijdrage wordt die de gemeente voor het nieuwe centrum op ta fel wil leggen bij bouw door der den (Zeeuwland en de Stichting Renesse betalen mee), hangt vol gens Renden sterk af van de in houd van het cultuurfonds. De bedoeling is dat te voeden met de verkoopopbrengst van de vrij vallende locaties, waaronder Mondragon, de Muziekschool en Brogum. Verder wil Renden het huidige onderhoudsbudget voor die gemeentelijke panden ook in zetten voor de nieuwbouw. De insteek dat de toekomstige ge bruikers aan huisvesting straks niet meer geld kwijt mogen zijn, wordt door alle fracties onder schreven. Coalitiepartij CDA voelt echter meer voor invoering van een marktconforme huur prijs. Niet-commerciële gebrui kers zouden vervolgens het ver schil via subsidie vergoed moe ten krijgen. Dat voorkomt vage dispussies over de al dan niet ideële doelstellingen van de ge bruikers, verklaarde N. de Dan- schutter het standpunt van zijn partij Leefbaar Schouwen-Duiveland toonde zich tevreden met de toe zegging dat bouw van een cul tuurhuis en sportzwemcomplex niet onlosmakelijk verbonden zijn. Mocht in de planvoorberei- ding' blijken dat één van de twee onhaalbaar is, dan kan alsnog een aparte weg worden ingesla gen, verzekerde Renden. Telefoon weg MIDDELBURG - In een school in Middelburg is gisteren de gsm van een leerling gestolen. Airpack verscheept twee grote installaties via de loswal aan het Sas. DLIfJ ai^fJ3£il£Sif waii-u! uJld Issltibjuai'^ -un 4Ja 'Mjuiklfaüm RISICOBEHEER"" Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118-615151 Onder invloed bij Kamperland KAMPERLAND - In de nacht van woensdag op donder dag is even na één uur een 29-jarige automobiliste uit de j gemeente Veere, aan de Jacobadijk in Kamperland, gecon troleerd op het rijden onder invloed. Uit ademanalyse bleek dat de vrouw ruim 2,2 maal te veel had gedronken. Ze kreeg een bekeuring en een rijverbod van vijf uur. Groot Eiland deels toegankelijk MIDDELBURG - Het Groot Eiland bewesten Hulst wordt in zijn geheel natuurgebied. Het betekent dat 130 hectare landbouwgebied wordt omgezet in groen. De Vlaamse familie Bekaert, eigenaar van het gebied, gaat het hele Groot Eiland (totaal 300 hectare) zelf beheren in het kader van particulier natuurbeheer. Dé veranderin gen betekenen dat het tot nu toe voor bezoekers verboden gebied, deels toegankelijk wordt. Provinciaal medewer ker R. Mooij deelde dit gisteren mee in de provinciale com missie voor de groene ruimte. Hij gaf aan dat er jarenlang is onderhandeld. „Het is een zeer belangrijk potentieel na tuurgebied, met één eigenaar en één pachter. Die zitten el kaar al enkele generaties in de weg. De pachter wil opti maal boeren, de eigenaar wil natuur. Daar is nu een oplos sing voor in zicht: voor de pachter is een bedrijf buiten het gebied beschikbaar." Het Groot Eiland wordt het grootste project van particulier natuurbeheer in de pro vincie, zei Mooij. Bedoeling is om naast de omvorming van grond, ook het waterpeil te verhogen. Eerste paal voor viaduct Sloelijn ARNEMUIDEN - Een halfjaar later dan de bedoeling was, is gisteren de eerste heipaal geslagen voor het spoor viaduct over de A58 bij Arnemuiden. Dat wordt gebouwd voor de nieuwe goederenspoorlijn naar Vlissingen-Oost, de Sloelijn. De vertraging is veroorzaakt door de vondst van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Er lagen zo veel bommen en granaten dat een uitgebreid onderzoek nodig was om de grond schoon te maken. Alle plekken waar geheid moet worden, zijn nu vrijgegeven. De zoek tocht is echter nog niet klaar. In het gedeelte waar de weg komt te liggen, wordt nog gezocht. Hoe belangrijk het zeer grondige speurwerk naar explosieven was, blijkt uit de vondst van een zeer groot explosief, een zogenoemde vijfhonderdponder. Die lag minder dan een meter onder het wegdek van de A58. Er zat nog tachtig kilo springstof in. Het spoorviaduct over de snelweg wordt 160 meter lang. Het takt af van de hoofdspoorlijn en gaat met een lange bocht over de weg heen. Het komt uit naast de ge denkplaats op de Sloedam voor slachtoffers uit de Twee de Wereldoorlog. Onder het viaduct komen drie grote steunpunten, waarvoor heipalen geslagen moeten wor den. Ook onder de aansluitingen op het hoofdspoor en het tracé langs het Sloemonument moet worden geheid. door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen be taalt bijna al haar investeringen met geleend geld. Dat maakt de positie van de gemeente zo kwetsbaar. Zodra de rente stijgt, zoals gisteren gebeurde, is Vlissingen meer geld kwijt aan aflossing van leningen. Dit blijkt uit een nog geheime rapportage over het onderzoek dat de provincie Zeeland en het ministerie van Binnenlandse Za ken hebben gedaan naar de be groting 2006 van de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad heeft dat onderzoek zelf aange vraagd om een nog beter inzicht te krijgen in financiële proble men. Het onderzoek brengt onder meer aan het licht dat Vlissin gen 88 procent van de investerin gen betaalt met geleend geld. De rest wordt betaald uit het ei gen vermogen. De provincie en het ministerie vinden dit een' zorgelijke situa tie. 'Deze uitkomst laat zien dat de begroting van de gemeente Vlissingen op dit moment zeer gevoelig is voor externe rente ontwikkelingen', waarschuwen zij. Zij raden de gemeente daar om aan het eigen vermogen te versterken. Uit cijfers van de gemeente zelf blijkt dat Vlissingen op dit mo ment 195 miljoen euro heeft uit staan aan leningen bij banken en bedrijven. In 2001 was dat 72 miljoen euro. zeeuwse almanak De achtjarige Chiel uit Mid delburg is erg in de weer met zijn haar. Vooral als hij op zaterdag gaat voetballen, moet het mooi zitten. Hij doopt zijn handen diep in de gelpot, en boetseert zijn haardos tot een mooie hanenkam. Ter vervol making spuit hij die vervol gens oranje. Toen zijn team zich laatst ver zamelde en zijn teamgenoten hem zo zagen verschijnen, in voetbaltenue en mooi gekapt, konden ze hun enthousiasme niet voor zich houden. „Hee, daar heb je Johan Kuif. (Advertentie) Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 A4 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37