Stilte na de storm bij Oranje II Alonso bekritiseert eigen team PZC Van Persie: Dat vuile in mijn spel moet eruit Hockeysters spelen verstoppertje op WK 21 Chelsea-duo keert terug in basis tegen Bulgarije vrijdag 6 oktober 2006 door Dick Sintenie NOORDWIJK - Een storm raas de over het land na de kritiek van Ruud van Nistelrooij op Marco van Basten en de weige ring van Mark van Bommel om nog onder deze bondscoach voor Oranje te spelen, maar in het trainingskamp was het gisteren windstil. Het Nederlands elftal speelt morgen namelijk een be langrijke EK-kwalificatiewed- strijd tegen Bulgarije. „Normaal gesproken strijden Bulgarije, Roemenië en Neder land met elkaar om de twee bo venste plaatsen in de poule die recht geven op deelname aan het EK 2008 in Oostenrijk en Zwisterland", zei Van Basten tij dens de persconferentie. „We spelen' een uitwedstrijd tegen één van de concurrenten, dus is een goed resultaat gewenst." Heet Na twee duels gaat Oranje aan kop in groep G met zes punten, gevolgd door Roemenië en Bul garije die elkaar eerder op 2-2 hielden. Het Nederlands elftal wacht een heet avondje in Sofia. Bulgarije beschikt volgens Van Basten over 'een paar gevaarlij ke aanvallers en een ervaren middenveld'. „We hoeven niet Hoogerland wordt tweede in kermiskoers ZWEVEZELE - Johnny Hooger land is gisteren tweede gewor den in een kermiskoers in het Belgische Zwevezele. In de sprint moest hij Bobbie Traksel voor zich dulden. De Belg Wouter Weylandt sprintte driekwart minuut ach ter het duo naar de derde plaats. Winnaar Traksel, die in een au gustus bij een val tijdens een training twee ribben brak, heeft nog geen ploeg voor volgend jaar. Bij Unibet.com, zijn huidi ge werkgever, is hij overbodig. Topalov laat nu vuurwerk zien op schaakbord ELISTA - Veselin Topalov heeft gisteren voor vuurwerk op het schaakbord gezorgd in plaats van erbuiten. De Bulgaar won met zwart de achtste partij in de WK-tweekamp tegen Vladimir Kramnik. De stand is daardoor met nog vier partijen te gaan ge lijk: 4-4. Het Bulgaarse kamp lijkt zo de Rus Kramnik toch op de knieën te krijgen. Na een kansloos ogen- de 3-1-achterstand na vier par tijen startte Silvio Danailov, de manager van Topalov, de psy chologische oorlogsvoering door Kramnik te beschuldigen van fraude op het toilet. Dat leverde Topalov een vol punt op nadat een woedende Kramnik na deze aantijging in de vijfde partij had geweigerd achter het bord te verschijnen en de partij voor hem verloren werd verklaard. Woensdag deed Danailov er nog een schepje bovenop door te be weren dat alles erop wees dat de Rus gebruik maakte van het ij- zersterke computerpi'ogramma Fritz 9. Kramnik leek niet ge bukt te gaan onder de Bulgaarse guerrilla, maar gisteren ging hij dan toch onderuit in een eindspel waarin hij een toren en een pion had tegen twee paar den van Topalov. De Bulgaar viel binnen in Kramniks stel ling, die na 52 zetten opgaf. De voor Kramnik verloren ver klaarde vijfde partij wordt zo steeds belangrijker. De Rus her vatte afgelopen maandag de match onder protest en heeft al aangekondigd advocaten op de zaak te zetten om het verlies in partij vijf ongedaan te maken. Kramnik weet zich daarin ge steund door het overgrote deel van de schaakwereld, die het in timiderende gedrag van het Bul gaarse kamp sterk afkeurt. GPD Bettini fietst voor overleden broer ROME - Paolo Bettini heeft be sloten dit weekeinde in actie te komen in de wielerkoersen Ron de van Emilië en GP Beghelli. I De wereldkampioen verloor maandag zijn broer Sauro die overleed na een auto-ongeluk. „Na overleg met mijn verwan ten heb ik besloten toch te star ten. Ik doe dit voor mijn familie, voor Sauro en uit respect voor de trui die ik mag dragen." ANP bang te zijn, maar we moeten wel elke tegenstander serieus ne men." Van Basten had Van Bom mel en - na afhaken van Klaas- Jan Huntelaar - ook Van Nistel rooij er morgen graag bij gehad, maar daar tegenover staat de te rugkeer van Arjen Robben in de selectie en de volledige inzet baarheid van Khalid Boulah rouz. In de laatste kwalificatie wedstrijd tegen Wit-Rusland (3-0) kwam de verdediger van Chelsea vanwege buikgriep niet in aanmerking voor een basis plaats en was zijn clubgenoot Robben geblesseerd. Afgaande op de training van gisteren speelt Boulahrouz morgen rechtsback en vervangt Robben op de linkervleugel Kuijt, die op zijn beurt een kans krijgt op zijn favoriete positie: de spits. Centrale rol Nigel de Jong krijgt op het mid denveld opnieuw een centrale rol toebedeeld. Hij wordt geflan keerd door Denny Landzaat (rechts) en Wesley Sneijder (links). De bondscoach hield een slag om de arm: „Nigel heeft het goed gedaan tegen Wit-Rus land. Hij is vrij allround voor die positie en hij staat fysiek zijn mannetje. Maar we hebben met Stijn Schaars nog een spe ler in de selectie die op die plek goed uit de voeten kan." Van Basten kan met de vier mid denvelders sowieso schuiven. Te gen Wit-Rusland viel Schaars sterk in voor Landzaat als links half - de positie waarop hij ook bij zijn club AZ speelt - waarna Sneijder moeiteloos de draad op pakte als rechtermiddenvelder. De Jong en Sneijder trainden aan het begin van de week nog apart van de groep vanwege lich te blessures, maar daarvan on dervinden zij geen hinder meer. Anders ligt dat voor Jan Venneg- oor of Hesselink, die gisteren tij dens de training zijn enkel ver zwikte. Van Basten: „Als blijkt dat Jan niet kan spelen tegen Bulgarije bestaat er een kans dat we een vervanger oproe pen." Op de vraag of Pierre van Hooij- donk daarvoor in aanmerking komt, antwoordde Van Basten: „In elk geval wel zo'n type spe ler, ja." Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Boulahrouz, Ooijer, Mathij- sen, Van Bronclchorst; Landzaat, De Jong, Sneijder; Van Persie, Kuijt, Robben. GPD Na de training trok Robin van Persie gisteren voor even de keepershandschoenen aan en probeerde op zijn eigen manier de ballen tegen te houden. foto Hans van Weel/GPD Zijn momenten van glorie worden steeds talrijker. Het talent Robin van Persie is hard op weg een grote speler te worden. Dat bevestigde hij afgelopen weekeinde met een schitterend doel punt voor zijn club Arsenal en dat hoopt hij morgen met Oranje te laten zien tegen Bulgarije. door Leon ten Voorde NOORDWIJK - Hoe zou je zijn doel punt tegen Charlton Athletic eigenlijk moeten omschrijven? Als een zwevende volley? Misschien dat die typering nog het dichtst in de buurt komt bij de ac tie, waarmee Robin van Persie afgelo pen weekeinde de graad van perfectie benaderde. Wat een doelpunt was dat. Hij hing al in de lucht toen hij zijn linkervoet iets magnifieks liet doen. Briljant! 'A goal of a lifetime' noemde Arsenal-manager Arsène Wenger het. Anderen hadden het over een 'a wonder volley'. „Ieder een die ik in de voorbije dagen heb ge sproken had er wel een mening over, maar zelf vond ik de reactie van Gary Lineker (oud-voetballer en presentator van het BBC sportprogramma Match of the Day) het mooist", lacht Robin van Persie. „Hij zei op tv dat we allemaal wel eens zo'n doelpunt hadden ge maakt... in onze dromen." Van Persie had het tijdens de wedstrijd niet eens door dat hij de voetbalwereld een uniek moment had geschonken. „En eigenlijk besef ik nu nog steeds niet dat dit mij is overkomen." Op verzoek pro beert hij de beelden op zijn netvlies nog eens tot leven te wekken. „Het was puur intuïtie. Alles ging zo snel. Het eni ge dat ik wilde, was die bal zo goed mo gelijk raken. Als voetballer leef je vaak in een roes en krijg je meestal niet de tijd om ergens stil bij te staan, want je moet altijd maar door. Maar ik weet nu dat dit een doelpunt was om te koeste ren. Zoiets zal me niet snel weer gebeu ren. Vooral ook omdat het de winnende goal was, dat maakt het allemaal nog specialer." Voor Van Persie betekende die treffer veel meer dan alleen maar een hoogte punt, het voelde zelfs alsof zijn voeten eindelijk waren bevrijd van de ketens van onmacht. „Want ik was niet'tevre den met mijn spel. Het leek misschien dat ik goed bezig was, maar dat was he lemaal niet zo. Sinds de interland tegen Wit-Rusland ging er veel te veel mis. Bijna alle ballen gingen net naast of net over. Om moedeloos van te worden. Ik vind echt dat ik gefaald heb. Je kunt het bijna niet voorstellen dat dit staaltje van zelfkritiek uit de mond komt van Van Persie, toch ooit omschre ven als een eigenwijs, arrogant ventje met wie geen land te bezeilen was. Die zelfde Van Persie praat nu opvallend volwassen over zijn spel, durft fouten toe te geven én tekortkomingen aan te stippen. Zijn status is inmiddels veranderd, zo wel bij Oranje als bij Arsenal is hij een speler geworden met wie rekening wordt gehouden. Hoewel hij over de voorbije weken niet te spreken was, is hij wel degelijk beter geworden, getuige ook zijn basisplaats bij Arsenal. „On danks die kleine dip ben ik wel constan ter geworden", zegt hij. „En dat heeft louter met ervaring te maken. Arsenal is een club waar een speler om cle drie, vier dagen een topprestatie moet leve ren. Op die momenten moetje het uiter ste uit jezelf persen en je helemaal ka pot spelen. Maar een jonge jongen die net in de top komt kijken, kan dat pro ces nog niet aan." Rijper Van Persie heeft het idee dat hij die bar rière nu heeft geslecht. „Ik ben op vele fronten rijper geworden en dat heb ik voor een groot gedeelte aan mijn omge ving te danken. En dat is niet alleen de club, maar ook het land. Engeland is een verademing. Ik kan het iedereen aanraden om er naar toe te gaan. Daar doen ze bij wijze van spreken 's nachts nog de hekken van het voetbalveld voor je open als je wilt trainen om beter te worden." Duister trekje Op de weg omhoog heeft Van Persie se rieuze stappen gezet, maar dat hij er nog niet is, werd duidelijk in dezelfde wedstrijd waarin hij het doelpunt van het jaar maakte. Uitgerekend in een duel met zijn landgenoot Iiasselbaink kwam ook het duistere trekje van hem naar boven toen hij een smerige overtre ding beging die met rood bestraft had moeten worden. „Het is voor mezelf on verklaarbaar dat ik zulke dingen doe", toont hij zich schuldbewust. „Ik had te gen Wit-Rusland ook van die rare mo menten. Ik vraag zo veel van mezelf dat ik moeite heb mezelf onder controle te houden als het even niet loopt." Zijn voorbeeld Bergkamp had daar ook nog wel eens last van, Zidane ook. Hij wil graag in een adem met dat soort spe lers genoemd worden, maar dan om een andere reden. „II? zal er mee aan de slag moeten, dat vuile moet eruit. Nee, ik heb daar geen mentale begeleiding voor nodig. Ik moet dit zelf oplossen. En dat gaat ook lukken." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Formule 1-we reldkampioen Fernando Alonso heeft ongezouten kritiek geuit op zijn werkgever, de renstal van Renault. Volgens de Span jaard heeft het team hem zon dag tijdens de Grand Prix van China aan zijn lot overgelaten. Alonso kreeg halverwege de ra ce problemen met zijn banden, waardoor hij de race verloor. Ri vaal Michael Schumacher won de race en heeft nu net zo veel punten als Alonso in de strijd om de wereldtitel. Alonso rijdt nog twee races voor Renault, voordat hij aan het einde van dit seizoen vertrekt naar het team van McLaren. Alonso vindt dat het team meer kon doen om hem bij te staan in de ronden dat hij de problemen ondervond op het natte circuit van Sjanghai. Teamgenoot Gian- carlo Fisichella .en Ferrari-cou- reur Michael Schumacher sto ven hem voorbij en verdwenen aan de horizon. Toen de baan op droogde, hervond Alonso zijn snelheid, maar Schumacher was te ver weg. Plet zit de Spanjaard niet lekker dat hij de zaak alleen moest op knappen. „Het is niet dat ik met iemand een probleem heb, maar in China had ik een probleem met de auto en had ik het gevoel dat ik er alleen voor stond", zei Alonso in Japan, waar komend weekend de Grand Prix wordt verreden op het circuit van Su- zuka. Ingehaald „Ik lag op kop, voor mijn team genoot. Vervolgens werd ik inge haald door Fisichella en Schu macher en ze waren weg. Toen ik eenmaal de snelheid weer had, was de achterstand te groot. Het is alsof je in de Tour de France een lekke band krijgt op een berg, je rivaal gaat ervan door en je team stopt niet om je te helpen. Dat was wat moeilijk te begrijpen." Zijn teamgenoot bij Renault, Giancarlo Fisichella, is zich van geen kwaad bewust. De opmer kingen van Alonso had hij niet verwacht. „Het heeft me ver rast. Natuurlijk race ik voor me zelf en niet voor Fernando. Als er een kans is om hem te helpen, zal ik dat graag doen. Maar ik kan mijn auto niet midden op de baan stilzetten om hem voorbij te laten", zei de Italiaan. GPD/F1 Racing Uefa stelt beslissing Gibraltar uit DEN HAAG - De Europese voetbalbond Uefa heeft beslo ten de beslissing over toetreding van Gibraltar tot de Ue fa uit te stellen tot december. Het uitvoerende comité van de bond gebruikt de tijd tot de volgende bijeenkomst op. 8 december om 'bepaalde nieuwe documenten te bestude ren'. Wat deze documenten inhouden, is niet bekendge maakt. De aanvraag van Gibraltar voor toetreding tot de Uefa leidde tot veel consternatie, aangezien de rotspartij in Zuid-Spanje niet als officieel land wordt erkend en al jaren onderwerp van discussie is tussen Engeland en Spanje. GPD/RTR Ook Collina verdacht in schandaal DEN HAAG - Voormalig topscheidsrechter Pierluigi Col lina is verdachte in het Italiaanse voetbalschandaal. Het icoon van het Italiaanse scheidsrechtersgilde zou ongeoor loofde contacten hebben onderhouden met AC Milan-ma nager Leonardo Meani. Collina moet zich van openbare aanklager Marcello Cardona deze maand nog verantwoor den bij de disciplinaire commissie van de Italiaanse scheidsrechtersbond AIA. GPD Debuut Vink in Champions League ZEIST - Scheidsrechter Pieter Vink maakt zijn debuut in de Champions League. De Nederlander fluit op 31 okto ber of 1 november een nog te bepalen wedstrijd in de groepsfase van 's werelds grootste clubtoernooi in het voetbal. Ook Eric Braamhaar en Jan Wegereef fluiten of 17 en/of 18 oktober een duel in het toernooi. GPD Anelka alsnog opgeroepen DEN HAAG - Nicolas Anelka is opgeroepen voor het Franse nationale voetbalteam. De aanvaller van het En gelse Bolton Wanderers is voor de zekerheid aan de selec tie toegevoegd, omdat Louis Saha en Sidney Govou kam pen met kleine blessures. Anelka speelde in het verleden 31 interlands voor Frankrijk waarin hij zeven keer scoor de. De recalcitrante spits kwam voor het laatst in actie voor Les Bleus in maart van dit jaar. GPD Eriksson inzet van verkiezingen LISSABON - Voorzitterskandidaat Carlos Alberto Qua- resma van Benfica belooft Sven-Göran Eriksson terug te halen als trainer. „Als ik de verkiezingen win, komt hij naar Benfica." Eriksson werkte eerder al van 1982 tot 1984 en 1989 tot 1992 bij Benfica. De Zweed zit momen teel zonder werk. Tot en met het WK in Duitsland afgelo- 1 pen zomer was hij bondscoach van Engeland. De verkie zingen bij Benfica zijn eind oktober. ANP/AFP Womé weigert invitatie Haan DEN HAAG - Pierre Womé heeft een uitnodiging van bondscoach Arie Haan om terug te keren in de selectie van Kameroen woensdag geweigerd. De verdediger van Werd er Bremen speelde niet meer voor zijn land sinds ok tober 2005. Toen miste hij in blessuretijd van het WK-kwalificatieduel met Egypte (1-1) een penalty, waar door Kameroen niet naar Duitsland ging. GPD/ISS Fernando Alonso door Hans Koenekoop MADRID - Het Nederlandse vrouwenhockeyteam wenste gis teren in Madrid geen pottenkij kers. De selectie van Mare Lam- mers bereidde zich afgezonderd voor op de halve finale van het wereldkampioenschap, vanmid dag om 16.30 uur tegen Argenti nië. Een hockeyveld op de campus van de universiteit bleek een ge schikte plek om in alle rust straf- corners te oefenen. Alleen daar mee valt de Argentijnse ploeg nog te verrassen, want Oranje kent eigenlijk geen geheimen voor 'las Leonas', de leeuwin nen. Dat geldt andersom ook, want beide teams speelden de af gelopen jaren vaak tegen elkaar. „Het wordt een tactisch duel", zei bondscoach Lammers, die zijn assistent Max Caldas de ran den van het trainingsveld het in specteren op verdachte Spaan stalige figuren. „Het is niet de bedoeling dat de tegenstander alsnog aan informatie komt over onze straf corner." Caldas kent het Argentijnse spel door en door. Hij komt zelf uit het land en speelde nog samen met de huidige coach Gabriel Minadeo: „De ploeg drijft op de individuele klasse van twee speelsters, middenveldster Lu- ciana Aymar en aanvalster Sole- dad Garcia. Als die twee niet in vorm zijn, is Argentinië kwets baar." Om die reden is de tactiek van Lammers vrij simpel. Schakel Aymar en Garcia uit en de kan sen op winst voor Oranje stij gen. Argentinië veroverde vier jaar geleden in Perth de wereld titel. Het won in de finale van Nederland na strafballen. Na dien zakten de Zuid-Amerikaan- se ploeg wat terug en bleven gro te prijzen uit. „Terwijl het team nagenoeg dezelfde samenstel ling heeft behouden." Mentaal lijken de hockeyvrou- wen er klaar voor. De ongesla gen status in de groepsfase met verdiende overwinningen op Spanje (2-0) en China (6-1) heeft het zelfvertrouwen flink opgeschroefd. Een mental coach was daarvoor niet nodig. De vrouwen hadden geen behoefte aan de zweverige sessies die het mannenteam voor de WK in Duitsland onderging. „Mare zegt voor elke wedstrijd hetzelfde: control alt delete", vertelde verdedigster Sophie" Polkamp. „Dat betekent bij - hem: hoofd leegmaken en even helemaal niet denken aan wat we moeten doen in de wedstrijd. Ik vind het plezierig als hij dat zegt." Voor Lammers is de be kende wiscombinatie op het toet senbord niet meer dan een ma nier om druk weg te nemen bij zijn speelsters: „Ze hebben zo veel dingen moeten leren ip de trainingen en in elke wedstrijd willen ze het aangeleerde met een goed doen. Maar dat is on mogelijk, het is te veel informa tie. Daarom wil' ik ze voor de wedstrijd meer het gevoel geven van: we mogen spelen en een fout maken is niet erg. Onbe wust komen vaardigheden uit de trainingen tijdens de wed strijd toch wel naar boven." ANP Krajicek wint van invalster STUTTGART - Michaëlla Krajicek heeft zich giste ren zonder moeite ge plaatst voor de kwartfina les van de Porsche Tennis Grand Prix in Stuttgart. De 17-jarige Nederlandse was te sterk voor de 33-jari- ge Amerikaanse Lisa Ray mond: 6-4, 6-2. Aanvankelijk zou Krajicek uitkomen tegen de Frangai- se Amélie Mauresmo (1), maar die meldde zich af met een schouderblessure. Krajicek begon tegen inval ster Raymond met een break, kwam op 2-0, zag de Amerikaanse weef terugko men tot 2-2, maar won de set dankzij een tweede break op 3-3. In de tweede set liep ze in razend tempo uit naar 4-0 en ze gaf die marge niet meer uit handen. Met een lovegame serveerde ze de partij uit. De Frangaise Ta- tiana Golovin is de tegen standster van Krajicek bij de laatste acht. Zij won met 6-4, 6-3 van de Tsjechi sche Iveta Benesova. GPD/ISS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21