Grauwe gans nog niet vogelvrij Schoonheid van het alledaagse Uitgeblust Aanraken mag, maar met eerbied rL\* Minister Veerman schort jachttoestemming op, in afwachting van heter plan D66 denkt aan Thijs Kramer Fonds voor mooier Zeeland vrijdag 6 oktober 2006 Fietser gewond bij aanrijding I-IELLEVOETSLUIS - Een 50-jarige fietser uit Wemeldin- ge is woensdagavond in Hellevoetsluis gewond geraakt bij een botsing. De man werd aangereden door een 42-jari- ge bestuurder van een personenauto. De automobilist sloeg linksaf, maar zag de tegemoetkomende Wemeldin- ger over het hoofd. De fietser belandde door de klap op de motorkap en viel op de grond. De traumahelikopter werd te hulp geroepen om het slachtoffer te behandelen. Daar na werd hij door een ambulance met onbekende verwon dingen naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam gebracht. Werk aan Dow weg Terneuzen TERNEUZEN - De provincie voert van maandag 9 tot en met vrijdag 20 oktober werkzaamheden uit aan de Her- bert H. Dowweg nabij Terneuzen en Hoek. Om het karwei uit te voeren wordt één weghelft afgesloten. Het verkeer wordt met behulp van verkeerslichten over de andere weg helft geleid. Het werk wordt uitgevoerd nabij de Loven- polderstraat. De wegconstructie wordt vernieuwd. Zorginstellingen heten Zorgsaam TERNEUZEN - Vijf zorginstellingen in Zeeuws-Vlaande- ren krijgen met onmiddellijke ingang het voorvoegsel Zorgsaam in hun naam. Het gaat om Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, de Ambulancedienst, Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen en de wooncentra Emmaus in IJzen- dijke en Coensdike in Aardenburg. Onder de algemene overkoepelende organisatie Zorgsaam Zeeuws-Vlaande ren komen vier poten: Zorgsaam Ziekenhuis, Zorgsaam Ambulance, Zorgsaam Thuis en Zorgsaam Wooncentra. Aan de nieuwe naam is gelijkertijd een nieuwe huisstijl gekoppeld. De instellingen werken al sedert midden 2000 nauw samen, maar een aantal had tot dusver de eigen naam behouden. Dat is nu gewijzigd om als één organisa tie met een compleet zorgpakket naar buiten te treden. Auto botst op politiewagen MIDDELBURG - Een 62-jarige man uit Middelburg is woensdagavond met zijn auto tegen een politiewagen aan gereden. Het ongeluk gebeurde op de kruising tussen de Vrijlandstraat en de Schroeweg in Middelburg. De be stuurder van de auto reed door het groene licht. De poli tiewagen, die over de Schroeweg in de richting van de A58 reed, had de sirene aan en reed door rood. Er was al leen blikschade. Chauffeurs zijn Ridder van de Weg NIJKERK - Twee vrachwagenchauffeurs uit Zeeuws- Vlaanderen zijn onderscheiden met een gouden insigne omdat ze tien jaar aaneengesloten schadevrij rijden. Het zijn A. Marcusse uit Terneuzen die rijdt voor Lehnkering Transport in Barendrecht en R. de Poorter, die rijdt voor Tieleman Transport in Kloosterzande. De onderscheidin gen werden tijdens een manifestatie in Nijkerk uitgereikt door minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Tien jaar geleden introduceerde TVM verzekeringen een Veilig heidsplan voor het beroepsgoederen vervoer over de weg. Chauffeurs van bedrijven die meedoen komen in aanmer king voor een onderscheiding als Ridder van de Weg, als ze twintig, tien, vijf en drie jaar schadevilj rijden. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselwaliteit) wil zijn toe stemming om de grauwe gans af te schieten nog even opschorten. Als boeren- en natuurorganisa ties voor volgend voorjaar met een betere maatregel komen, is hij bereid er van af te zien. PvdA, SP en GroenLinks toon den zich gisteren verontwaar digd over het recente besluit om de overzomerende gans op de landelijke vrijstellingslijst te plaatsen, wat betekent dat hij mag worden afgeschoten op per celen waar hij schade veroor zaakt. Aanbevelingen Volgens de linkse fracties 'mani puleert' Veerman de aanbevelin gen die de Sovon (Vogelonder- zoek Nederland) doet in een on derzoek naar overzomerende ganzen. Daaruit blijkt dat een belangrijk deel van de schade die de grauwe gans toebrengt in een klein gebied is te vinden. Daartoe behoort ook Zeeland. De Sovon pleit voor een gebieds gerichte aanpak. Afschot zqu al leen efficiënt zijn 'bij grote en constante inspanning'. SP-Kamerlid Van Velzen be toogde dat Nederland een 'schietkraam' dreigt te worden. Volgens GroenLinks-Kamerlid Van Gent 'kan de jagerslobby de vlag uithangen'. Beiden sug gereerden dat de Flora- en Fau nawet beter kan worden omge doopt tot de 'Jachtwet'. De woordvoerders van CDA, WD en LPF reageerden ge tergd. CDA-Kamerlid Schrijer- Pierik stelde dat ze op bezoek in Zeeland en Zuid-Holland had vastgesteld dat Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer 'wel centen opstrijken voor natuurbe heer', maar niets doen aan gan zen die akkers kaalvreten. Ka merlid Van den Brink (LPF) be toogde dat de inkomsten van boeren en tuiners belangrijker zijn dan de Flora- en Faunawet. De Land- en Tuinbouworganisa tie LTO prijst de maatregel van Veerman, maar Natuurmonu menten, de Vogelbescherming en Staatsbosbeheer hebben woe dend hun medewerking opge zegd aan het Beleidskader Na tuurbeheer. Veerman nodigde ze gisteren weer uit aan -tafel. „Ik wil het Beleidskader oproepen opnieuw bij elkaar te komen. Als daaruit goede maatregelen voortkomen, dan hoeft voor mij de grauwe gans niet op de landeüjke vrijstellingslijst. Ze hebben de hele winter nog de tijd om het eens te worden. Maar lukt het niet, dan rest mij geen andere mogelijkheid. Laat duidelijk zijn dat de ellende en de schade die de ganzen veroorzaken effectief moet worden bestre den." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - D66-Staten- lid G. van der Giessen pleit voor de instelling van een Thijs Kra mer Fonds om Zeeland 'een beet je mooier' te maken. Ze wil dat de provincie een sti muleringsfonds van 200.000 eu ro instelt waarmee bouwkundi ge projecten kunnen worden in gepast in het landschap. Particulieren, bedrijven en pro jectontwikkelaars moeten na een beroep op het fonds snel ge holpen kunnen worden, vindt Van der Giessen. Het moet wor den vernoemd naar de gedepu teerde die in augustus veronge lukte in China. „Thijs Kramer probeerde Zeeland mooier te ma ken. Daar is iedereen het over eens. Het zou mooi zijn als door zo'n fonds'zijn gedachtengoed blijft voortleven." Voor sommigen is de laatste hindernis er net een te veel. foto Wim Kooyman door Wilma Valk SLUIS - „Aaah!" Was het een kreet om hulp of een zucht vari teleurstelling? Sterke mannen erheen klein aantal stoere vrouwen werden gisteren zwak bij de laatste hinder nis van de politiesurvival in Sluis. Oververmoeid en met sterk verzuurde spie ren moesten ze aan'een touw de Kaai over. Velen gingen al te water voor ze de over kant hadden bereikt. Deelnemers aan de ME-survival legden een parkours af van twintig kilometer, inclusief 26 hindernissen en vier kilometer mountain- biken. Behalve vele politiemensen ver scheen ook eèn tiental Belgische militairen uit Brasschaat, Doornik en Brugge aan de start. „Wij willen wel eens weten hoe sterk de Nederlandse politie of hoe zwak de Bel gische militairen zijn," lachte Luc Bac'que, sportinstructeur van de kazerne in Sijsele. Hij weet dan nog niet dat hij als eerste zal eindigen. De 146 deelnemers gingen op pad met een zandzak van tussen de twaalf en vijftien ki lo. Een aantal deelnemers trachtte de zak ken lichter te maken door ermee te schud den, maar dat had weinig effect. In ruim twee uur tijd moesten de deelne mers niet alleen fietsen en lopen, maar ook schieten, muren beklimmen en surfen over het kanaal. Bij ieder hindernis waren een tweetal officials present. In de kaai van Sluis was de reddingsbrigade aanwezig: „Wij hebben ook een duiker aan boord. De mannen zijn toch heel moe als ze hier zijn, er kan van alles gebeuren," aldus Frederik Maes van de brigade. Laatste aan de start was een groep van poli tie Haagland: „We hebben ruim drie uur in de file gestaan, maar we gaan er voor." Het weer speelde in ieder geval mee, het was droog en zonnig: „Maakt niet zo veel uit," lachte organisator Ludwig Kouijzer. „Nat worden ze toch. Is het niet hier in de kaai, dan wel in de moddersloot die ze door moeten." kunst Germaine Kruip maakte voor De Vleeshal in Middelburg een intrigerend spel met licht- en schaduwpartijen. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Soms is kunst verbluffend eenvoudig, maar tegelijkertijd zeer veel zeggend en doeltreffend. Hel werk dat de Amsterdamse beel dend kunstenaar Germaine Kruip (1970) maakte voor De Vleeshal in Middelburg, is daar een goed voorbeeld van. Wie er naar binnen wandelt, meent even dat de monumenta le hal leeg is. Pas dan valt de enorme, witte vlonderachtige constructie op die in de ruimte lijkt te zweven. Daarboven hangt een krachtige schijnwer per, die zich langs een rail in bedaard tempo voor- en achter waarts beweegt. Het eigenlijke kunstwerk is te zien op de muren en de vloer, waar zich een intrigerend spel met licht- en schaduwpartijen afspeelt. Het is een versnelde weergave van de verschuiving van het invallende zonlicht, dat op deze manier juist zijn rijkdom ontvouwt. Plet werk, Counter composi tion geheten, past in het oeuvre van Kruip, dat vooral de schoonheid van de alledaag se werkelijkheid wil laten zien. Met minimale middelen laat ze mensen op een nieuwe manier naar hun omgeving kijken, waardoor uiteindelijk de gren zen tussen kunst en werkelijk heid vervagen. Julia Münstermann In De Kabinetten van De Vlees hal is heel ander werk te zien van Julia Münstermann (1977), die in Düsseldorf en Amster dam studeerde en nu woont en werkt in Berlijn. Zij maakt steevast titelloze schilderijen, acryl op linnen, van - niet zel den ook Nederlandse - nachte lijke stadslandschappen. De na druk daarbij ligt op het kunst licht dat veelvoudig wordt weerspiegeld door glas en glan zende interieurs. De sfeer op de schilderijen, die soms in de richting van het abstracte gaan, is kil en desolaat. Opvallend is dat Münstermann op twee nogal uiteenlopende formaten werkt: vaak ter groot te van ongeveer een A4'tje, maar soms ook beduidend gro ter. Toch zijn er inhoudelijk geen wezenlijke verschillen tus sen beide varianten. Bij de expositie, City oddity, is een mooie, gelijknamige catalo gus verschenen. Daarin staan meer werken afgebeeld dan in Middelburg worden getoond, evenals foto's die Münster mann als vertrekpunt heeft ge nomen. De catalogus bevat ook een kort essay van Dominic van den Boogerd, directeur van De Ateliers in Amsterdam, het on afhankelijk kunstenaarsinsti tuut waar Münstermann heeft gestudeerd. Van den Boogerd noemt haar werk 'intuïtieve verkenningen van de grootstad als een reusachtig, wezenloos decor, badend in een onnatuur lijk licht'. Door de weerspiegelingen raakt het onderscheid tussen binnen en buiten vei'troebeld. „Dansende lichtjes en een war me gloed veroorzaken een feeë rieke flonkering die contouren verzacht, afstanden opheft en de tijd doet vergeten. Mün stermann toont ons de super moderne stad als etalage, als een desoriënterende schijnwe reld die meer gemeen heeft met de illusies van de schilder kunst dan met de werkelijk heid." Expositie: 'Counter composition' van Germaine Kruip, t/m 3 de cember in De Vleeshal, Markt, Middelburg. Geopend: di.-zo. 13-17 uur. Expositie: 'City oddity' van Julia Münstermann, t/m 3 december in De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Middelburg. Ge opend: di.-zo. 13-17 uur. Bijbeho rende catalogus, met essay van Dominic van den Boogerd: 10,-., door Rolf Bosboom VEERE - 'Te bespelen met eer bied voor het instrument', staat bij vrijwel elk onderdeel van de bijzondere expositie Sonora in de Grote Kerk in Veere. Het is zowel een waarschuwing als een aanmoediging. Sonora is een 'klankentuin', aan gelegd door beeldend kunste naar, theatermaker, instrument bouwer en muzikant Rob Maas kant. Hij is bekend van beel dend muziektheatergroep Het Bedrijf v/h, dat net terug is van een tournee door Tsjechië. Maaskant maakt in de voorstel lingen van Het Bedrijf v/h regel matig gebruik van bijzondere muziekinstrumenten, die hij zelf bouwt. Het gaat om eigen zinnige installaties die zijn geïn spireerd op natuurlijke, organi sche vormen. De vormgeving is daarbij net zo belangrijk als het geluid dat de diverse instrumen ten voortbrengen. Tegenwicht De kerktuin herbergt op die ma nier een klankenrijkdom. Maas kant wil hiermee naar eigen zeg gen tegenwicht bieden 'aan alle samples, voice-ins en fade-con- trollers (waar op zich niets op te gen is natuurlijk) in de 'nieuwe' Nieuwe Muziek'. Sonora is een tentoonstelling om te beluisteren met de ogen en te bekijken met de oren. Elk instrument noopt tot goed kij ken en zelf proberen. Blikvan- Cd-opname kerstliederen ger in de Grote Kerk is de Gi- ga-oua, een enorm mondorgel, dat bestaat uit zeven speelpij pen van bamboe, met aan de ene kant vibrerend, vrijstaand riet en aan de andere kant een holle kalebas als resonator. De pijpen zijn aangesloten op pompen. Wie die in beweging brengt, wordt opgeschrikt door indrin gende, sonore klanken. Nog zo'n opvallend instrument is de cymbala, die bestaat mt twee 'mobiele klankkasten. De een is bespannen met negentig snaren, de andere met 71 sna ren, die getokkeld of beslagen kunnen worden. Het laatste heeft, zo meldt de instructie, de voorkeur. Kalba is een installatie met wa terdrums. Deze omvat drie wa terbassins waarin uitgeholde, ge droogde kalebassen van diverse afmetingen drijven. De grootte bepaalt uiteraard de toonhoog te. De installatie wordt bespeeld met bamboe slaghamertjes. Eigenzinnig In totaal zijn er elf van dergelij ke, eigenzinnige instrumenten te zien. Aan de tentoonstelling is ook een educatief project ge koppeld voor zowel het basis als het voortgezet onderwijs. De mogelijkheden van de klan kentuin worden vrijdag 27 okto ber verkend met een concert. Daaraan doen enkele bekende improvisatoren mee: Dies le Due (sopraansax), Klaas Hek man (bassax), Coen Aalberts (percussie), Ingeborg Cneut (viool), Esther Barten (stem), On- no van Tongeren (percussie) en Rob Maaskant zelf. Expositie: 'Sonora', t/m 29 okto ber in de Grote Kerk in Veere. Ge opend: za.-zo. 11-17 uur, van 16 t/m 20 oktober (herfstvakantie) da gelijks, 11-17 uur. Concert in de klankentuin, vrijdag 27 oktober, 20.00 uur. ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee staat maandaga vond helemaal in het teken van Kerstmis. Iedereen die wil, kan dan meezingen tijdens een cd-opname van kerstliederen. De basis voor de samenzang wordt gelegd door vier koren: het Duivelands mannenkoor uit Oosterland, het Korendijks man nenkoor uit Nieuw-Beijerland, het christelijk gemengd eilan denkoor uit Zierikzee en het jon gerenkoor Matthanja uit Goes. Publiek wordt ook van harte uit genodigd om mee te zingen. In totaal worden zestien kerstliede ren uitgevoerd waar onder enke le klassiekers als Stille nacht en Ere zij God. De avond begint om 19.3(huur. De Giga-oua, een enorm mondorgel met zeven speelpijpen van bamboe en een holle kalebas als resona tor. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19