Veiligheidsnorm kust achterhaald GRANDO illillweken granieten werkblad Je leert er goed op jezelf te vertrouwen Zeeland krijgt miljoenen voor landelijk gebied riAj 17 Goes ziet niks in klimaatstraat ZMF Keukens Grando Hulst Landbouwschuur bij Ovezande in de as gelegd Kosten voor aanpassen zeewering volgens hoogleraar veel hoger dan voorzien vrijdag 6 oktober 2006 door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes werkt niet mee aan een plan van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) om een klimaatstraat aan te leggen in de toekomstige wijk Mannee. De ZMF wil een voor Zeeland 'uniek' concept introduceren: een straat waaraan minimaal tien woningen staan die nauwe lijks energie verbruiken. De mi lieufederatie heeft daarvoor sa menwerking gezocht met uitvoe rende partijen, waaronder een projectontwikkelaar en energie bedrijf Delta. Verschillende ge meenten zijn gepolst of er inte resse bestaat om zo'n klimaat straat in te passen in een nieuwe wijk. De ZMF dacht met name Goes wel mee te krijgen, omdat die gemeente in Zeeland een voorhoedespeler is als het gaat om duurzaam bouwen. Het college van burgemeester en wethouders wil echter geen ruimte vrijmaken voor zo'n kli maatstraat. Argument: Goes past het principe van duurzaam bouwen al toe in elke nieuw bouwwijk. Bovendien wil de ge meente de kavels verkopen aan particulieren. Er bestaat im mers grote behoefte aan nieuw bouwwoningen in Goes. ZMF-directeur T. van Mierlo is teleurgesteld in het besluit van het Goese college van B en W. Volgens hem realiseert het colle ge zich niet precies wat het voor beeldproject inhoudt. „De ZMF is alleen aanjager van dit pro ject, er zit een breed consortium achter, De zeer energiehuizen kunnen gewoon worden ver kocht aan particulieren. Boven dien tegen zeer schappelijke prij zen, waardoor ze ook betaal baar zijn voor starters, op de wo ningmarkt." Overigens valt met de weigering van Goes het project van de ZMF allerminst in duigen. Er lo pen nog gesprekken met enkele andere gemeenten. Eentje heeft zelfs al medewerking toegezegd, laat Van Mierlo weten. Welke ge meente dat is, wil hij nog niet zeggen. „Begin volgend jaar zul len we ons concept tijdens een symposium uiteenzetten. Tot die tijd wil ik er nog te al zeer over uitweiden." Internationaal gezelschap confereert in vlindertuin KWADENDAMME - Een internationaal gezelschap verzamelde zich gisteren in vlindertuin Berkenhof in Kwadendamme voor een conferentie over vlinders en vlindertuinen. „Het is èen hele eer om de ze conferentie te mogen or ganiseren", zegt Colinda Antes van de vlindertuin. „Er zijn hier mensen van over heel de wereld, zelfs uit Mexico, Suriname en Costa Rica." Antes zelf is vorig jaar voor het eerst op de conferentie geweest - toen in Duitsland - en raak te meteen enthousiast. „Het is enorm leerzaam om met andere mensen te kun nen praten over het vak." De conferentie werd giste ren geopend met een aantal toespraken. De komende dagen staan onder meer tripjes naar Blij dorp en Ar- tis op het programma. Voor het wat serieuzere werk ko men de ongeveer vijftig deelnemers vandaag bijeen in hotel Goes, waar onder meer wordt gesproken over nieuwe regelgeving voor de import van vlinders. Anna de Bruyckere bij haar faculteit in Gent. Het Fulbright Center is een na tionaal kennis- en expertisecen trum voor Amerikaans hoger on derwijs. De instelling maakt het Nederlandse studenten (met ha vo of vwo op zak) mogelijk om colleges te volgen op een univer siteit in de Verenigde Staten. Het centrum houdt woensdag 11 oktober vanaf 19.30 uur een in formatieavond in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Daar vertellen studenten over hun er varingen. Anna de Bruyckere uit Middelburg is één van hen. door Raymond de Frel GENT - Eigenlijk viel het best mee, maar ze waren er wel op haar campus: Amerikanen die aan het clichébeeld voldeden. Huh? Nederland, is dat niet de hoofdstad van Amsterdam? Filo sofie-studente Anna de Bruycke re (18) uit Middelburg moest het een aantal Amerikaanse me destudenten meerdere keren uit- (Adverlentie) i.p.v. multiplex werkblad zonder meerprijs! Industrieweg 2 (in Morres Wonen), tel: 0114-374455 ELKE ZONDAG OPEN! Deze actie is geldig t/m 31 oktober 2006 en is niet geldig Ir combinatie met andere acties. Vraag naar de voorwaarden. leggen. Net zoals ze andere stu diegenoten er weer van moest overtuigen dat in haar thuisland echt niet alles legaal is. In zekere zin zijn dat soort mis vattingen juist de charmes van een jaartje studeren in het bui tenland. Een andere cultuur, an dere mensen, andere opvattin gen... de perfecte omstandighe den om op jezelf te leren vertrou wen, vindt Anna. Zij vertoefde ruim acht maanden in het stadje Kent (Ohio) Op een universiteit. Na deelname aan het Europees Jeugdparlement tijdens haar middelbare schooltijd ontving ze een brief van het Fulbright Center, dat Nederlandse studen ten aanbiedt colleges te volgen aan een goed aangeschreven uni versiteit in Amerika. „Ik heb eerst een paar weken nage dacht. Ze boden mooie kansen, ook op financieel gebied. Je moet het zo zien: hoe beter je hebt gepresteerd op de middel bare school en hoe meer je je hebt gemanifesteerd op tal van andere vlakken, hoe hoger je stu diebeurs wordt. Maar Amerika blijft natuurlijk ver weg en een eigen investering tussen de veer tien- en achttienduizend euro blijft een boel geld. Ik heb het uiteindelijk toch gedaan, omdat ik er na de middelbare school so wieso een jaar tussenuit wilde. Maar dan wel om iets te leren", vertelt Anna. De Middelburgse maakte in het bachelorjaar van de opleiding fi losofie kennis met door haarzelf uitgekozen vakken als wereldpo litiek, Engelse literatuur, kunst geschiedenis en ethiek. Alle maal lessen die ook in Neder land of België te volgen zijn. An na: „Klopt, maar toch is het an ders dan hier. Dat heeft met per spectief te maken. Een mooi voorbeeld: op een gegeven mo ment lazen we iets van Nietsch- ze. Die maakte een toespeling op componist Richard Wagner. Ik wist wie dat was, dat heb ik op de middelbare school ge leerd. De meeste Amerikanen hadden daar veel meer moeite mee. Maar goed, andersom is dat ook het geval. Zij kunnen veel meer in detail treden over Amerikaan se zaken, terwijl ik daarvan al leen maar de globale lijnen weet. Leuk is dat ze heel nieuws gierig zijn, ze staan echt open voor nieuwe dingen. Daarom willen ze tijdens een college ook vaak juist van een buitenstaan der weten hoe hij of zij over be paalde zaken denkt." Anna vertoefde op een campus. „Je moet dat zien als een dorp, waai' ontzettend veel wordt geor- foto Camile Schelstraete ganiseerd. Er zijn cafetaria's, filmnachten... het is zó makke lijk om er sociale contacten op te bouwen. Net zoals in Neder land is het ook op donderdag studentenavond. Dan rijdt er een bus naar Kent, die in de volksmond is omgedoopt tot The Drunkbus." Voorsprong De Middelburgse is sinds mei te rug in Nederland. Hoewel, eigen lijk in België. Daar is ze nu eer stejaars filosofiestudente aan de universiteit in Gent. Het jaartje Amerika heeft haar. een voor sprong op haar studiegenoten ge geven, vindt ze. „Ik heb voor deel bij een aantal vakken, maar niet alleen dat. Ik had er door dat jaar volledige zelfstan digheid geen enkele moeite meer mee om op kamers te gaan wonen." OVEZANDE - Een grote brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag een landbouwschuur aan de Rietveldweg bij Ovezande in de as gelegd. De schade loopt vol gens eigenaar L. de Winter in de tonnen. De brand moet tussen twaalf uur en één uur 's nachts zijn ontstaan. De Winter heeft zelf de brandweer kort voor één uur gealarmeerd, nadat hij wakker was geworden door het klap peren van brandende golfplaten. Hij heeft tractoren nog uit de schuur weten te halen. Opgeslagen caeao- brokken, stro en uien en enkele grondbewerkingsmachines zijn ver loren gegaan. Toegesnelde brandweerkorpsen uit de wijde omgeving wisten een aan grenzende schuur te redden. Tot laat in de middag is gisteren nage blust. Oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting in een' venti lator van de slechts drie jaar oude, afgebrandeloods. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De veiligheid te gen overstromingen is minder groot dan wordt aangenomen. Door de klimaatverandering zijn de huidige normen voor on ze zeeweringen achterhaald. Daardoor komt een overstro mingskans van eenmaal in de 10.000 jaar bij Hoek van Hol land in werkelijkheid neer op eenmaal in de 1000 tot 5000 jaar. de waterkeringen nodig, meen de Kabat. Hij kwam met een sug gestie in de vorm van klimaat heffingen. Met 1 cent per kubie ke meter aardgas, 1 cent per ki lowattuur stroom en 5 cent per liter transportbrandstof, zijn de uitgaven volgens hem te beta len. De directeur van Klimaat voor Ruimte stelde overigens vast dat in Zeeland goed wordt inge speeld op de klimaatveranderin gen en de andere kijk op kustver dediging. De wijze waarop de zwakke schakels worden aange pakt noemde hij uniek. Naast veiligheid worden ook natuur, landschap, recreatie en econo mie (waaronder landbouw) mee genomen. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, kust en natuur) be klemtoonde dat nieuwe spelre gels nodig zijn voor het instand houden van de Delta. Omdat al les met alles samenhangt, zijn oplossingen wel ingewikkeld, constateerde hij. Van Zand- brink toonde zich voorstander van aanleg van zogenoemde schorbuffers. „Dat is een écht antwoord op de zeespiegelrij zing. Je groeit met de natuur mee." De gedeputeerde hield' een plei dooi voor het inrichten van de Delta als 'etalage voor kermis op het gebied van waterbouw en waterbeheer'. Als kersvers lid van de commissie Deltatechnolo gie, die 2,2 miljard euro voor wa terwerken te verdelen heeft, zal hij zich daar sterk voor maken. Selderij In die etalage past prima de ont wikkeling van een 'zilte zoom', vertelde onderzoeker W. Bran denburg van Plant Research Wa- geningen. Hij kwam met toepas bare plannen voor zilte produc tie op de grens van zee en land. Meer doen met zout water, de oprukkende verzilting niet al leen als bedreiging zien, maar ook als kans, luidde zijn bood schap. Brandenburg voorspelde dat 'zoutwaterpolderstoekomst hebben om er vis, schelpdieren en zeegroenten te kweken. Hij maakte gewag van een geslaag de proef met zilte teelt van selde rij- P. Kabat, hoogleraar klimaathy- clrologie aan de Universiteit Wa- gening'en en directeur van het programma Klimaat voor Ruim te, maakte dit gisteren duidelijk tijdens de Noordzeedagen (twee daagse conferentie over kust en zeeonderzoek) in Vlissingen. Als met de huidige kennis over de klimaatverandering naar de zeeweringen wordt gekeken, ko men er waarschijnlijk andere normen uit, stelde hij. Naast de zeespiegelrijzing speelt in het bijzonder de te vernachten toe name van windsnelheden een rol. Opvanggebieden Kabat zei dat hierdoor de kos ten van de aanpassing van zee weringen in de periode 2,005-2025 veel hoger uitvallen dan nu is voorzien. Hij schatte die in op 20 tot 40 miljard euro. Bovendien is inrichting van dui zenden hectares als opvangge bieden nodig. Om de uitgaven van tenminste twee miljard euro per jaar te kunnen opbrengen, is een nieu we wijze van financiering voor Storing bij proefsluiting kering NEELTJE JANS - Bij de driemaandelijkse proefsluiting van de Oosterscheldekering is woensdagavond laat een onvolkomenheid aan het licht getreden. Als gevolg van een storing in het hydraulisch systeem van schuif 21 in de stroomgeul Roompot, kwam het stalen gevaarte scheef te zitten. Het euvel kon vlot worden hersteld. Het bewegings systeem van de schuiven in de Oosterscheldekering is uit gerust met een voorziening die ervoor zorgt dat bij het la ten zakken en optrekken van de schuif aan beide zijden evenveel druk wordt uitgeoefend. Zo woi'dt voorkomen dat de schuif scheef in de sponning komt te hangen. Bij het optrekken van de schuiven na de proefsluiting bleek dat een kraan die de olie daarvoor moet verdelen, niet was dichtgegaan. Inspectie moet uitwijzen wat de oor zaak is. Stroomnet kerncentrale veilig DEN HAAG - Een stoi'ing zoals die zich in augustus voor deed in een Zweedse kerncentrale is in de kerncentrale Borssele niet te verwachten. Dat meldt staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) aan de Tweede Kamer. Hij ba seert zich op een tussenrapportage van de Kernfysische Dienst die onderzoekt of een vergelijkbaar incident zich kan voordoen bij de Nedeiiandse reactoren in Borssele, Delft en Petten. Dezelfde ontwerpzwakte als in Zweden, waardoor bij een kortsluiting niet alle noodstroomgenera- toren aansloegen, is in Borssele niet aangetroffen. Daar bij komt dat de kerncentrale in Borssele nog een tweede, onafhankelijk noodstroomnet heeft. Als zelfs dat niet zou werken, kunnen batterijen gedux-ende enkele uren de ener gievoorziening op peil houden, in welke tijd kan worden overgeschakeld naar de spanningsvoorziening van de naastgelegen kolen- en gascenti-ales. Onderzoek naar schorbuffers YERSEKE - Het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) in Yerseke gaat groei en afslag van schorren me ten. Het onderzoek moet gegevens opleveren over de vraag in hoeverre schorren precies met de stijgende zee spiegel mee omhoog groeien. Daardoor kunnen ze funge ren als natuurlijke golfdempers en meer dan nu ingepast worden 'in de toekomstige kustverdediging. Het betekent wel dat in een aantal situaties nieuwe schoxren gemaakt moeten worden door ontpoldering. Met het onderzoek wil het NIOO aantonen dat ontpolde- ren ten behoeve van schorbuffers ook positieve kanten heeft. Volgens onderzoeker T. Bouma is ontpolderen te zien als 'het beschikbaar stellen van land voor duurzame veiligheid, in combinatie met natuurwinst'. Een ander on derzoek dat het NIOO begint is dat naar aanleg van ri chels met Japanse oesters om de golfafslag te bi'eken. De oesterbanken kunnen dan dienst doen als bescherming te gen afkalving' van schorren. Als proef wordt op de Slik ken van de Dortsman in de Oosterschelde een oesterrichel aangelegd. Het effect op de schorafslag woi'dt gevolgd. Man loopt over auto's VLISSINGEN - Een 29-jarige man is woensdagavond aangehouden omdat hij over twee auto's hep. Dat gebeur de rond half tien in de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. De man is aangehouden in de Spuikomweg. Het is bij de politie niet bekend hoe hoog het schadebedrag is. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor (herin richting van het landelijk ge bied kan Zeeland de komende zeven jaar bijna 300 miljoen eu ro van het Rijk tegemoet zien. Daarbij komen nog eens zo'n 32 miljoen euro van de Europese Unie en eigen bijdragen van de provincie (29 miljoen), gemeen ten en waterschappen (bijna 10 miljoen). Met dat geld voor de periode 2007 tot 2014 kan Zeeland heel aai'dig uit de voeten, vindt gedeputeerde W. van Zandbrink (PvdA, kust, natuur en landin richting). Lopende plannen, zo als landinrichting en gebiedspro- jecten, kunnen afgemaakt wor den en nieuwe plannen, zoals Waterdimen in West-Zeeuws- Vlaandei-en en Perkpolder, kun nen opgepakt worden. Het bedrag dat het Rijk (ministe rie van Landbouw en Natuur) aan Zeeland toeschuift is veel hoger dan het aanvankelijke aanbod. Van Zandbrink geeft aan dat dit vooral de verdienste is van zijn voorganger, wijlen M. Kramer. Die heeft volgens hem met het Rijk en de andere provincie op het scherpst van de snede onderhandeld. Dat leverde zodoende ongeveer 30 miljoen euro méér op. Het geld voor aanpak van het lande lijk gebied wordt benut voor ver schillende sectoren: landbouw, recreatie, natuur en landschap, water en leefbaarheid. Van Zandbrink noemt het een plus punt dat nu ook zaken als cultu reel erfgoed en dorpsvernieu wing hieronder vallen. „Dat is van gi'oot belang voor een ge zond platteland en de toekomst van de kleinere kernen." Westerschelde Overigens is een deel van de 300 miljoen euro door het Rijk wel 'geoormerkt': 140 miljoen is voor uitvoering van het natuur- pakket Westerschelde (aanleg nieuwe getij dennatuur, verbete ring landbouw, uitbreiding re- ci-eatie). Van Zandbrink gaat in nauw overleg met de gemeenten en de waterschappen een zogenaamd uitvoeringsprogramma opstel len. Dat geeft, in eerste aanleg voor 2007, aan naar welke plan nen er geld toegaat. Hij betrekt bij dat overleg ook de belange norganisaties van landbouw, na tuurbescherming en recreatie. De toekenning van het geld vloeit vooi't uit een nieuwe aan pak van het Rijk. Dat hanteert in het vervolg een Investerings budget Landelijk Gebied, op grond waarvan de provincies steeds voor een tijdvak van ze ven jaar geld toegewezen krij gen. Die moeten wel duidelijk maken waaraan ze het geld be steden en achteraf vei'antwoor- ding afleggen over de uitvoe ring. Op deze wijze moet het jaarlijkse gehakketak over geld voor inrichting van het lande lijk gebied worden voorkomen. Voorrang Van Zandbrink onderstreepte dat plannen die in uitvoering zijn (bijvoorbeeld de landinrich ting op Schouwen-Duiveland en het gebiedsproject in West- Zeeuws-Vlaanderen) voorrang krijgen. Maar er is zeker ruimte voor nieuwe initiatieven, stelde hij. De gedeputeerde beklem toont dat het zaak is om plan nen slim te combineren, als het ware één één drie. Op die ma nier kunnen verschillende secto ren tegelijk ergens profijt van trekken. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17