Cijfertjes lossen armoede niet op i PZC l Vlaamse Hirsi Ali: Antwerpen verdient beter dan Dewinter PZC Nobelprijs Vrede wint aan prestige Nieuwe norm voor vaststellen aantal Nederlandse behoeftigen is misleidend te gast Tribunaal worstelt met begrip genocide '.ijkïf WÊÊÈm M 5 oktober 1956 donderdag 5 oktober 2006 door Windy Kester In Oslo wordt vrijdag 13 ok tober bekendgemaakt wie de Nobelprijs voor de Vrede krijgt uitgereikt. Als serieuze kandidaten worden een Chi nese mensenrechtenactiviste en de oud-president van Fin land gezien. Maar ook Ayaan Hirsi Ali behoort tot de geno mineerden. De bookmakers houden het echter op Athisaa- De prijs krijgt meer en meer prestige, 'waardoor de verant woordelijkheid om goed te kiezen groter en groter wordt', zegt de directeur van het Noorse Nobelinstituut, Geir Lundestad. Hij is een van de vijf perso nen in de wereld die weet wie volgende week de Nobelprijs van de Vrede ontvangt. „Het is elk jaar weer moeilijk. Ver der heb ik absoluut geen com mentaar", zegt hij resoluut. Officieel zijn alle monden ver zegeld over wie van de 191 kandidaten van dit jaar het meeste kans maakt. De genomineerden zijn voor gedragen door parlementsle den uit de hele wereld, minis ters, professoren, leden van in ternationale gerechtshoven en oud-winnaars. De slui tingsdatum was 1 februari. In de maanden daarna heeft het vijfkoppige Nobelcomité, wiens leden zijn aangewezen door het Noorse parlement, zich over de namen gebogen. Ook deze namenlijst is ge heim. Toch weten deskundi gen in Oslo dat sommigen iets meer kans maken dan ande ren. Favoriet van ingewijden én bookmakers is de Finse oud-president Marti Ahtisaa- ri, vanwege zijn inzet voor vrede in Kosovo en Atjeh. Wordt zijn werk in Atjeh be kroond, dan bestaat de kans dat hij de prijs moet delen met de Indonesische presi dent Susilo Bambang Yud- hoyono. Laatstgenoemde scoort bovendien hoog vanwe ge zijn verzoenende woorden tijdens de cartooncrisis, eer der dit jaar. Een andere be langrijke kanshebber is de Chinese mensenrechtenacti- viste-in-ballingschap, Rabiya Kadeer, Zij won 2 jaar gele den een Noorse mensenrech- tenprijs en het zou niet de eer ste keer zijn dat het Nobelco mité zich hierdoor laat lei den. Bovendien, zo onder streept Amnesty Internatio nal, is het met het oog op de Olympische Spelen van 2008 tijd eens goed naar de situatie in China te kijken. Chinese di plomaten hebben al gewaar schuwd dat een Nobelprijs voor Kadeer gevolgen heeft voor de relatie met Noorwe gen. Zoals elk jaar zijn er ook minder serieuze kandidaten. Een Afrikaans-Amerikaanse lobbygroep vindt dat talk- showhost Oprah Winfrey de prijs moet krijgen, onder meer vanwege haar acties te gen armoede, racisme en aids en voor vrouwenrechten. Popsterren Ook de popsterren Bono en Bob Geldof zouden weer op de nominatie staan. Sinds de statuten van het Nobelcomité in 2001 veranderd zijn, kan het begrip Vredesprijs breed worden uitgelegd. Ging het vroeger om traditionele inzet voor vrede, nu maken ook per soonlijkheden uit de media of de wereld van kunst en cul tuur een kans. Alsook mensen die zich inzetten voor het mi lieu, zoals de Keniaanse mi lieuactiviste Wangari Maat- hai die twee jaar geleden de prijs won. Of krijgt de prijs toch een Nederlands tintje? In februari maakte een Noors parlementslid bekend Ayaan Hirsi Ali te hebben voorgedra gen. Zij staat echter niet op het favorietenlijstje van de bookmakers en deskundigen. De Nobelprijs voor de Vrede bestaat naast de roem uit 1,1 miljoen euro en wordt op 10 december uitgereikt, de sterf dag van Alfred Nobel. GPD pagina 5 Nobelprijs Chemie door Ineke Bakker, Agnes Jongerius en Gijs van Soest Brood, maar geen rozen zou een rake typering kunnen zijn voor de armoedegrens, zo als het Sociaal Cultureel Plan bureau (SCP) onlangs presen teerde. In deze nieuwe maat voor armoede zijn niet langer 10 procent van de huishoudens in Nederland arm, maar slechts 3,6 procent of hooguit 6.4 pro cent. Ineens is heel veel armoe de opgelost, uit de boeken ge schreven, opgelost in de brij aan cijfers en berekeningen. 'Ruling by statistics?' Waarom een nieuwe definitie? Waren de armen, zoals we ze daarvoor be noemden, niet echt arm? De alle daagse werkelijkheid van hen die niet rond kunnen komen van het sociale minimum dat ver bo ven de nieuwe armoedegrens ligt, is gebleven zoals ze was: niet te verdragen! De toeloop op de voedselbanken is gestaag en dramatisch: er zijn zelfs al wachtlijsten. In de praktijk van ons werk - en vooral dat van on ze vrijwilligers - neemt de ar- moededruk alleen maar toe. De kosten van levensonderhoud zijn immers de afgelopen jaren drastisch gestegen: hogere ener gieprijzen, gestegen huren, ge meentelijke heffingen, enzo voorts. Ook met de huidige mini mumnorm blijft er na de vaste lasten nauwelijks geld over om van te leven. Politiek Het SCP zegt alleen een bodem te willen leggen voor de kosten van de meest noodzakelijke uit gaven om te kunnen overleven. Het SCP wil geen nieuwe norm. Waarom dan deze nieuwe defini tie? De kans dat het politiek ge bruikt wordt, is natuurlijk aan wezig. Armoede verdwenen en Pluto geen planeet meer! De Sociale Alliantie liet in 2002 samen met het NIBUD onderzoek doen naar de bestedingsmogelijkhe den van de minima. Conclusie: van een minimuminkomen kun Voedselpakketten worden uitgedeeld bij de Voedselbank in Amsterdam. Steeds meer arme Nederlanders doen een beroep op de voedsel- bank. Er zijn zelfs al wachtlijsten. foto Juan Vrijdag/ANP je niet leven. Het verschil? Na tuurlijk een definitie. In het SCP rapport gaat het om overle ven. Wij praten en denken liever over hoe arme mensen kunnen leven. Dat is een politieke keu ze. De toenmalige voorzitter van de Sociale Alliantie en huidige FNV-voorzitter, Agnes Jonge rius, stelde naar aanleiding van het eerder genoemde Sociale Al liantie rapport: „Een rechtvaar dig inkomensbeleid vraagt om een sociaal minimum dat men sen in staat stelt volwaardige burgers te zijn .Er is een kloof ontstaan tussen de geleefde wer kelijkheid van mensen aan de ene kant en de papieren werke lijkheid van macrocijfers en defi nitiediscussie aan de andere kant." Ook met volledig gebruik van al- le mogelijke toeslagen is het hui dige sociaal minimum nog steeds te laag, Spreek je over ar moede, dan duikt steeds de dis cussie over het niet-gebruik van deze mogelijkheden weer op. Zo kunnen mensen met een laag be lastbaar inkomen al gauw onge veer 600 euro per jaar terug krij gen voor de kosten van middel baar onderwijs. Tot het achttien de jaar telt alleen het inkomen van de ouder waar het kind woont. Dus het is ook voor gescheiden ouders - lees veelal moeders - een reële mogelijkheid. Nog geen 30 procent van de mensen die er voor in aanmerking ko men maakt gebruik van die mo gelijkheid. Met allerlei andere toeslagen is het niet veel beter gesteld. En dat is al jaren zo. In plaats van massaal campagne te voeren of automatisch toeslagen toe te kennen aan minima, modderen we voort en geven ondertussen de armere mensen zelf de schuld van dit niet-gebruik. Hadden ze maar. Overleven En de scholen? En de gemeen ten? En de belastingdienst? En de rijksoverheid? Zoals vastge steld, voor velen is ook met volle dig gebruik van alle toeslagen het huidige sociaal minimum te laag. Maar het SCP meent met gebruikmaking van haar nieu we 'overleven'-definitie dat men sen met nog flink wat minder geld per maand rond kunnen ko men. Bovendien veronderstelt deze 'definitie een basis als het heb ben van een inboedel en vervoer middelen. Dat hebben mensen lang niet altijd en ook de bijzon dere bijstand - als mogelijke toe slag - lost dat niet op. Dak Het verschil tussen de SCP-defi- nitie en de onze? Bij het SCP gaan mensen niet dood van de honger en hebben ze - als het meezit - een dak boven hun hoofd. Voor ons - en we willen best meedenken over hoe je dat berekent - gaat het er niet al leen om of mensen in leven blij ven, maar vooral om de vraag of ze volwaardig kunnen meedoen. Brood om te overleven en rozen voor het kleurrijke en menselij ke randje. Nee, dat randje is ook nu be paald geen dik stuk spek. Plet gaat dan om kleine, maar ook heel grote zaken als: je kinderen een keertje naar de film, een krant, telefoon, kabel. Op welke school kun je nog meedoen zon der computer? Of dat je als grootouder je kleinkind eens een cadeautje kunt geven? Vol waardig meedoen, betekent voor ons ook dat je kinderen uit de cirkel van generatielange ar moede wilt laten ontsnappen? Een bosje rozen en een boek zo nu en dan. Waarom niet? Als samenleving kunnen we het ons veroorloven om naar arme mensen een hand uit te steken. Voor de kwaliteit van ons samenleven, moeten we dat zelfs doen. Een opmaat naar leven! Die keuze impliceert wat meer geld dan genoeg om niet te verhongeren. GPD Ineke Bakker is secretaris Raad van Kerken, Agnes Jongerius is voorzitter van de FNV, Gijs van Soest is voorzitter van de Sa menwerkende Ouderenorganisa- ties. Zij schreven dit artikel onder de vlag van de Sociale Allian tie,waarin zij samenwerken tegen armoede door Carel Goseling Deze week zijn ze terug op de plaats van hun mis drijf. Vujadin Popovic, Ljubi- sa Beara, Derago Nikolic, Ljubomir Borovcanin en Vin- ko Pandurevic bezoeken op last van de rechters van het Joegoslavië-tribunaal Srebr enica en enkele andere plaat sen in Bosnië-Herzegovina. De vijf Bosnisch-Servische topmilitairen en politiefunc tionarissen staan voor het tri bunaal terecht voor volkeren moord (genocide) op de mos lims in de oorlog tussen 1992 en 1995. De rechters willen zich ter plaatse een beeld vormen, om met die kennis het proces be ter te kunnen voeren. De aan klagers zijn ook mee, net als de advocaten van de vijf. Wat de trip precies moet ople veren is onduidelijk. De rech ters van het Joegoslavië-tribu naal blijken tot nu toé een zeer verschillende uitleg te ge ven aan het begrip genocide. Vorige week werd Momcilo Krajisnik, rechterhand van de Bosnisch-Servische presi dent Radovan Karadzic, vrij gesproken van genocide. Er waren wel daden gepleegd die wezen op genocide, maar er was onvoldoende bewijs dat Krajisnik ook echt genoci de wilde plegen. Met andere woorden: dat Krajisnik de Bosnische moslims wilde ver nietigen. Er was wel sprake van een criminele onderne ming om gebieden met ge weld te zuiveren en moslims te verdrijven. Maar genocide? Nee. Op 2 augustus 2001 was generaal Radislav Krstic de i eerste die het tribunaal we gens genocide veroordeelde. Onveilig Hij kreeg 35 jaar voor het uit moorden van naar schatting 7000 moslims uit Srebrenica. Volgens de rechters was er on betwistbaar sprake geweest van volkerenmoord. De magis traten haalden onder meer een order van Karadzic aan. Die stelde in maart 1995 dat Krstic en zijn mannen door gevechtsoperaties moesten zorgen voor een ondraaglijke en onveilige situatie, waar door er geen hoop op leven of overleven meer zou zijn voor de inwoners van Srebrenica. Genocide houdt volgens de rechters van het tribunaal in dat daden worden gepleegd met de bedoeling een nationa le, etnische, raciale of religieu ze groepering helemaal of ge deeltelijk uit te roeien. In het geval-Srebrenica werden be wust moslimmannen uitgeko zen om vermoord te worden. Bewust, omdat zij eerst ge scheiden waren van andere fa milieleden. Vervolgens wer den hun papieren afgenomen en werden ze op bepaalde plaatsen samengebracht. De rechters in het geval-Krstic gingen nog verder. Er hoefde, om genocide bewezen te ach ten, helemaal geen plan te zijn, noch diende de operatie volledig te zijn uitgevoerd. Op basis van geleverde bewij zen en de feitelijke daden was duidelijk dat er besloten was tot een etnische zuivering. En die mondde uit in genocide. Sindsdien heeft het tribunaal niemand meer voor genocide veroordeeld. In juli 2003 spra ken de rechters Milomir Sta- kic, burgemeester van Prijedor en arts in een gevan genkamp waar 1500 moslims omkwamen, vrij van volkeren moord. Niet bewezen De bedoeling te vernietigen was niet bewezen. Het ging 'slechts' om het verdrijven van niet-Serviërs om zo een etnisch zuivere Servische re publiek te kunnen vormen. De rechters plaatsten twee kanttekeningen bij hun oor deel: wij doen geen actief on derzoek en het oordeel is al leen gebaseerd op de in deze zaak geleverde bewijzen. De worsteling van het tribunaal met het begrip genocide is echter duidelijk. Er moet bij degenen die ervan beschul digd worden, sprake zijn ge weest van een duidelijke be doeling een substantieel deel van de moslimbevolking uit te roeien. Of daartoe een Vast omlijnd plan bestond, is niet direct relevant.Het feit dat de rechters bij het tribunaal geen rekening houden met be wijzen die in andere, soortge lijke zaken zijn gepresenteerd maakt het extra gecompli ceerd. GPD Mimount Bousakla wordt ook wel de Vlaamse Hirsi Ali ge noemd. Ze is bedreigd en moest onderduiken. Ze vreest dat het Vlaams Belang bij de gemeente raadsverkiezingen van zondag op diverse plaatsen de macht zal grijpen. Veel te vaak wordt Antwerpen geassocieerd met ex treem-rechts. door Pascale Thewissen Ze is verhuisd naar een ge heim adres en gaat nergens meer alleen naartoe. De Ant werpse politica Mimount Bousakla is met de dood be dreigd en op straat aangevallen. Nog steeds krijgt ze hatemail. „Mijn leven is ingrijpend veran derd", zegt ze. „Maar ik laat me niet de mond snoeren." Ze heeft het razend druk. De van oorsprong Marokkaanse Bousakla voert naar eigen zeg gen dag en nacht campagne voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 8 oktober. Ze komt op voor de socialistische SP-A. Sinds zes jaar zit ze in de Ant werpse districtsraad, waar ze wethouder Openbare Werken is, en sinds 2003 zetelt ze ook in de Belgische Senaat. De verkiezingen van komende zondag worden volgens haar his torisch. „Voor het Vlaams Be lang is het nu of nooit", zegt ze. Voor het eerst hebben migran ten stemrecht. Probleem is dat ze zich vooraf moesten laten in schrijven. Slechts 12 procent van de allochtonen heeft dat ge daan. „Veel mensen wisten het niet, met als gevolg dat ze zon dag niet mogen stemmen. Over zes jaar is dat anders. Dan is er, hoop ik, ook voor migranten stemplicht." Of zoals Dewinter het zelf zegt: 'In 2012 bepalen niet An en Jan, maar Ahmed en Fatima wie wint'. Nee, ze ver wacht niet dat het Vlaams Be lang veel nadeel zal ondervin den van de racistische schietpar tij in mei van dit jaar, toen een 18-jarige skinhead in Antwer pen een Vlaamse peuter van twee jaar oud en haar Malinese oppas doodschoot, en een Turk se vrouw zwaar verwondde. „Mensen zijn kort van geheu gen. Er wordt nauwelijks nog over gepraat. Bovendien kun je je afvragen in hoeverre die schietpartij extreem-rechts is 1 aan te rekenen." Bousakla voor spelt dat in sommige districten - Antwerpen is de enige stad in België waar behalve gemeente raadsverkiezingen ook districts raadsverkiezingen worden ge houden - de politieke barrière (het cordon sanitaire) rond het Vlaams Belang doorbroken zal worden en de partij de macht zal grijpen. „Jammer, absoluut. Deze stad verdient beter dan Fi- lip Dewinter. Antwerpen is een modestad, een culturele stad, de stad van diamant. Veel te vaak wordt Antwerpen in het buiten land geassocieerd met ex treem-rechts." Programma Zelf wil ze best met Dewinter re geren. „Als hij tenminste water- bij de wijn doet. Met een partij die de mensenrechten niet res pecteert, kan ik niet samenwer ken. Het Belang zal eerst zijn programma moeten aanpassen. En dat gebeurt natuurlijk nooit." Ze wordt ook wel de Vlaamse Ayaan Hirsi Ali genoemd. In haar boek Couscous met frieten - een bundeling van columns die in de krant De Morgen versche nen - trekt ze van leer tegen al lochtone jongeren, die ze macho gedrag, beperkte scholing en een gebrek aan verantwoorde lijkheidszin verwijt. Bousakla ageert tegen de onderdrukking van de vrouw en tegen gedwon gen huwelijken, die volgens haar de integratie bemoeilijken. In 2004 moest ze enige tijd on derduiken, nadat ze in een ano niem telefoontje met de dood was bedreigd. De beller dreigde haar 'af te slachten' vanwege haar kritische uitspraken over de Islam. De dader was een 38-jarige tot de islam bekeerde man uit Gent. Hij is inmiddels veroordeeld. Volgens haar zijn het vooral jongeren die haar agressief bejegenen. Met dank aan Abou Jahjah, leider van de ook in Nederland actieve Ara bisch Europese Liga (AEL). Met de partij Resist deed hij in 2003 mee aan de parlementsverkiezin gen in België. Jahjah verkondig de toen nog luidkeels dat 2003 enkel een opwarmertje was voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2006. Maar hij kreeg amper 1400 stemmen en blies de af tocht. „Jahjah is in mijn ogen erger dan Filip Dewinter", zegt ze uit dagend. „Jahjah zaaide haat en ONGELUK - Acht Poolse vis sers zitten in een vrijwel hope loze positie opgesloten onder hun omgeslagen schip. Het bootje, de Cytanka, is op de Noordzee ten oosten van Schot land gekapseisd. Overal van daan is hulp geboden. Gister avond werden nog klopsigna len gehoord. Na het ongeluk konden vier opvarenden wor den gered, van wie twee aan boord gingen van het Italiaan se schip Vittorïa O dat naar Vlissingen voer. SPORTKEURING - De medi sche sportkeuring in Zeeland is nog altijd niet wat het zou moeten zijn. Dat blijkt uit ge gevens van het bureau voor me dische sportkeuring in Neder land. Landelijk gezien ging het aantal sportkeuringen fors omhoog, maar dat geldt niet voor Zeeland. Het aantal ge keurde Zeeuwse sporters lag in 1955 zelfs lager (1205) dan in 1954 (1714). GRANAAT - Een wegwerker' van de spoorwegen heeft gister middag het leven verloren na dat hij ernstig was verminkt door een geëxplodeerde gra naat. Na de vondst probeerde hij het projectiel samen met twee collega's te demonteren. De socialistische. Antwerpse wethouder Mimount Bousakla wil best met Filip Dewinter regeren. „Als hij tenminste water bij de wijn doet op het gebied van de mensenrechten." foto Bert van den Broucke/GPD misbruikte jongeren. Ik ben blij dat hij weg is. Als Jahjah nog hier was, zou ik niet op deze ma nier campagne kunnen voeren. Zonder angst, zonder opnieuw met de dood bedreigd te wor den." Nieuw boek Ze is nu vijf maanden zwanger, maar werkt onverdroten door. „Ik werk aan een nieuw boek. En ik ben ook bezig met een film." Volgens Bousakla wordt het een luchtige satirische zeden- komedie, geregisseerd door Guy Lee Thys, die ook Kassablanka maakte. Die film, over de relatie tussen een jongen uit een neona- zistisch gezin die verliefd wordt op een Marokkaans meisje, deed heel wat stof opwaaien. De AEL riep op tot een boycot en de hoofdrolspelers werden op straat bedreigd. Na de moord op Theo Van Gogh besloten Bousak la en Thys hun project op te schorten. „De gelijkenis tussen de taboedoorbrekende politica en de beruchte filmmaker was ook bij ons erg sprekend en we wilden op Belgische bodem geen herhaling van deze ontstellende gebeurtenis." Nu, denkt ze, is de tijd wel rijp. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mall: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl per 16 oktober Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37,4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten vt Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een c aan ons verstrekte gegevens hebben wl) opgenomr (abonnementen)administratle en om u te (laten) infi ducten van de titels en de werkmaatschappijen var de derden. Als u op deze informatie geen prijs stel zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4