Monument blijft op N-Beveland PZC Man gestraft voor geweldsdelicten Het Is een jungle in de klas DIS THAT Gedeputeerde Van Waveren streept Kats weg als locatie v -»• t J V v- t Y - i ,1 -S V ''s:r Bondueliè iuelle mmduelle papieren karton hldhftfr'/ijlt, pdpien en l(dr*hn! donderdag 5 oktober 2006 sl6 door Aector Dooms door Frank Balkenende KATS - Het monument voor de 117 verdronken dorpen in Zee land verrijst definitief niet in Kats, maar moet wel elders op Noord-Beveland een plekje krij gen. Dat is de insteek van gede puteerde H. van Waveren (CDA, cultuur). Van Waveren stelde begin sep tember tijdens een hoorzitting in Kats vast dat de overgrote meerderheid van de dorpelingen zowel de plaats, vlakbij het strandje aan de Zeedijk bij Kats, als het ontwerp van kun stenares Lydia Schouten af wijst. Veel inwoners maakten duidelijk dat, als ze naar het strandje gaan, op geen enkele manier aan watersnoden willen herinnerd worden. Oudere in sprekers lieten in emotionele be togen weten dat de ramp van 1953 nog steeds gevoelige sna ren raakt. Gezien de weerstand leek het Van Waveren toen al on verstandig om het kunstwerk bij Kats te plaatsen. Inzichten Na ruggenspraak met de werk groep van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die het project begeleidt en coör dineert, is Van Waveren niet tot andere inzichten gekomen. „Het monument komt dus niet bij Kats. De provincie heeft dan ook de bij de gemeente Noord-Beveland aangevraagde bouwvergunning ingetrokken", deelt de gedeputeerde mee. De provincie heeft zo een paar dui zend euro verspeeld, de kosten voor de opgeworpen aarden sok kel. Het monument voor de verdron ken dorpen moet er hoe dan ook wel komen. Dat is vastgelegd in Rijbewijs kwijt VLISSINGEN - In Vüssingen is gisteravond een 51-jarige man uit Waalwijk betrapt op rijden onder invloed. Hij had vier keer te veel gedronken. Zijn rijbewijs werd afgepakt. een besluit van Provinciale Sta ten. Van Waveren kiest ervoor verder te zoeken naar geschikte plaatsen op Noord-Beveland. Ten eerste omdat het eiland nog al wat verdronken dorpen telt, ten tweede omdat de gemeente raad de komst van zo'n monu ment toejuicht en ten derde om dat de gemeente heeft toegezegd twintigduizend euro mee te beta len aan het artistieke monu ment. Locaties De gedeputeerde overlegt bin nenkort met de gemeente over alternatieve locaties. Het is hem zonneklaar dat het monument op een stille plaats moet komen. „In elk geval niet dicht bij een camping of een recreatieve pleis terplaats. Als je wilt gedenken, zul je er speciaal naar toe moe ten rijden." Hoewel het ontwerp omstreden is, wil Van Waveren daaraan niet tornen. Van censuur moet hij niets hebben. Volgens de ge deputeerde zijn er misverstan den ontstaan over het kunst werk, een zeven meter hoge to renspits met een soort toeters er aan waaruit op gezette tijden windgeruis, het beuken van gol ven op de dijk en klokgebeier klinkt. Commotie De commotie in Kats is mede ge voed door de SCEZ zelf. Op de internetpagina stond dat er uit de toren ook hulpgeroep zou klinken. Dorpelingen vonden dat nogal een lugubere manier om slachtoffers van watersno den te gedenken. Van Waveren zegt dat in het geluidsfragment zeker geen schreeuwende men sen zijn te horen. „Het is ook nooit de bedoeling van de kun stenares geweest om angstgevoe lens op te roepen." De gedeputeerde kijkt dus naar een andere plaats, maar hand haaft het ontwerp. Mogelijk wordt het iets aangepast aan de nieuwe locatie. „De kunstenares wordt betrokken bij die plaats. We laten het over aan haar inspi ratie of er iets aan het kunst werk wordt gewijzigd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Basissschool 't Kofschip in Zierikzee heeft een naam hoog te houden wan neer het gaat om activiteiten in het kader van de kinderboeken week. Werd het schoolplein vo rig jaar door heksen en tovena rij in rook gehuld, het nieuwe thema inspireerde leerlingen en lesgevenden tot de aanplant van een overdekt oerwoud. Juf Manon zou voorlezen, maar was gisterochtend bij de aftrap van de kinderboekenweek op school nergens te vinden. Is ze hem geknepen? Tot hilariteit van de leerlingen duikt de juf plots op uit de grote boekenkist, samen met spin Sebastiaan. De leeuw is immers los en wie kan haar garanderen dat het dier niet gevaarlijk was, .verklaart ze haar vei'stopgedrag. Pas toen de juf alle kinderen zonder vrees ziet zitten, durft ze ook .Het oer woud is ook zo vreselijk echt na gemaakt, zegt locatiedirecteur Joke van Anraad bewonderend. De zesjarige Judson sloeg zelfs de schrik om het hart, toen hij in de klas kwam en daar een (rubberen) slang zag liggen. Van Anraad: „Hij komt uit Haïti, dus zijn belevingsgraad van dat soort dingen is heel anders dan van de kinderen hier. Voor hem is het heel goed mogelijk dat er een gevaarlijke slang in de klas rondkruipt. Hij wist op dat mo ment even niet waar hij het moest zoeken. Maar gelukkig vond hij het daarna allemaal vooral gewoon leuk." Een week lang worden er in en rond het schooloerwoud diverse activitei ten gehouden in het kader van de kinderboekenweek en het the ma 'De Leeuw is los'. Donder dag volgt een feestelijke afslui ting. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - De gewelds delicten in de relatiesfeer hadden volgens officier van jus titie E. Bethlehem gemeen dat de 48-jarige verdachte uit Sint-Jansteen ze onder invloed van alcohol had gepleegd. Zij vond gisteren in Middelburg ze ven van de acht strafbare feiten bewezen en eiste tegen de man 200 uur werkstraf en 41 dagen gevangenisstraf, waarvan 30 da gen voorwaardelijk en zes maan den voorwaardelijke rijontzeg ging- Politierechter I. Woltring von niste conform de eis. Verder moet de man zich houden aan de voorwaarden van de reclasse ring. Ook als dat een klinische behandeling in Emergis in houdt. De resterende celstraf heeft hij al uitgezeten. Probleem Volgens de psycholoog kan de man het verhes van zijn vrouw niet verwerken en heeft hij een agressie-regulatieprobleem. Dat bleek de voorbije zomer toen hij op de dag van zijn verjaardag zijn twee zoons mishandelde. Hij vierde zijn verjaardag in het plaatselijk café. Toen hij thuis kwam had hij zich kwaad ge maakt over de rommel die hij aantrof, maar ook over het feit dat zijn zoons hem niet felici teerden. „Ik heb ze een flink pak slaag ge geven." Twee weken later, 13 juni, ging het bij het café in Sint-Jansteen opnieuw fout toen hij ruzie kreeg met een jon gen uit een groep, waartoe ook zijn zoons behoorden. Hij kneep de keel van de jongen dicht. Twee vrienden grepen in om het slachtoffer te ontzetten. „Dit buitenproportioneel geweld is verontrustend", meende de offi cier. Relaties De verdachte kon ook niet ver kroppen dat relaties met twee vrouwen waren stukgelopen. Zo had hij een van de vrouwen een jaar lang gestalkt. Hij dacht daarna een nieuw leven op te kunnen bouwen met een andere vrouw. Toen bleek dat zij een re latie met een andere man had, bedreigde hij haar op 14 juli met de dood. Voor het leksteken van de ban den van twee auto's, van de vrouw en haar vriend, werd hij vrijgesproken. Ook werd de ver dachte een dag later, 15 juli, aan gehouden voor het rijden onder invloed. De man heeft inmiddels maatre gelen genomen tegen zijn alco holgebruik door antabus te slik ken. Ook de relatie met zijn zoons is verbeterd. Hervormd Kerkkoor 35 jaar jong ZIERIKZEE - Het begon ooit met 22 zangers en zangeressen en het groeide uit tot een koor van 34 leden. Het hervormd kerkkoor Zierikzee bestaat dit jaar 35 jaar en dat wordt zon dag gevierd in een kerkdienst in de Gasthuiskerk. Vanaf de oprichting 35 jaar gele den, was het de bedoeling dat het koor alleen tijdens kerkdien sten zou zingen en aan dat uit- gangspunt is altijd vastgehou den. Met dien verstande dat een enkele keer ook opgetreden wordt in een verpleeghuis of zorgcentrum. Belangrijk element door de ja ren heen was de hechte onderlin ge band tussen de leden van het koor. Men leefde intensief mee met elkanders wel en wee. Naast hoogtepunten waren er ook dieptepunten. In de jaren i 1979 tot en met 1981 daalde het aantal leden zodanig dat ophef- j fing van het koor onafwendbaar leek. Het koor wist echter weer uit het dal te kruipen en telt an no 2006 34 leden. Het jubileum van het kerkkoor wordt zondag gevierd in een kerkdienst in de Zierikzeese Gasthuiskerk. Voorganger is ds. J. Kievit. M. van der Veer be speelt orgel en piano. De dienst begint om 11.00 uur. (INE BONEN KOTS BRUNS löftLOTTI Markt 73 MIDDELBURG 0118-650151 www.disandthat.nl Langstraat 11-13 ZOUTELANDE 0118-566003 i,v - - J .«L. v e "Y V» f*. V <9 - 't Y% -,v IJL V i gemakkelijk if openen jfcv* ouverture facile MAKtcrtUk Ti OHfA'en OUVERTURE EAClLf U MP i. - 'HfMAtóTÉLUK TE ÓPFNt OUVERTURE. FACIi.F Rode kidneybonen Haricots rouges A LA MEXICAINE fPERWTJES ITS POIS informatiecentrum Papier en karton zijn zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder ze zijn. Want waarmee kan je zowel inpakken als uitpakken? Natuurlijk, papier en karton.Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40