mJ0 Zorgpremie stijgt sterk Hopen op Maljers Toch een beetje feest op jarige kering Kamer en kabinet dreigen te botsen over ontpoldering Water op een presenteerblaadje Zeeën sterven Verzekeraars rekenen voor volgend jaar op 122 euro meer Later regen SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJDORP ochtend Eerst droog met wat zon, in de middag vanuit het westen regen.Toenemende wind en maxima rond 17 graden. DEN HAAG - Wereldwijd ont staan steeds meer 'dode kustzo nes'. Daar is het water zo ver vuild dat er nauwelijks meer le ven in voorkomt. Miljoenen vissers worden daal de dupe van. De verontreiniging is vooral te wijten aan riolen die ongezuiverd in zee lozen. Neder landse kusten hebben vooral last van de snel groeiende hoe veelheid scheepsafval. Dat staat in een rapport van de Verenigde Naties dat A. Steiner, directeur van het VN-Milieupro- granuria, gisteren in Den Haag presenteerde. De rapporten wor den later deze maand gebruikt in Eeking. Daar confereren 108 landen en de Europese Commis sie. De VN willen met de confe rentie overheden op hun verant woordelijkheden wijzen. Vooral gebieden met een grote bevolkingsgroei en veel economi- door Ernst Ja n Roze n da a I sche activiteit lopen schade op. Maar, benadrukken de VN-on- derzoekers, geen gebied ter we reld blijft gespaard, en het lijkt alleen maar erger te worden. Om de problemen rond riolering op te lossen is volgens de VN 56 miljard euro nodig. GPD door Ben Jansen NEELTJE JANS - Internationale bezoekers en Zeeuw se basisscholieren waren gisteren te gast op de jarige Oosterscheldekering. Rijkswaterstaat wilde het feit dat het twintig jaar geleden was dat koningin Beatrix de stormvloedkering in gebruik stelde, tamelijk onge merkt voorbij laten gaan, maar dat lukte niet hele maal. Leerlingen uit de groepen zeven en acht van de basis- scholen Irene uit Schoondijke, De Schalm uit Stavenis- se, De Rreeke uit Westdorpe en Louise de Coligny uit Vlissingen hielden op Neeltje Jans een serie lespakke- ten over omgaan met water ten doop. Het internationa le netwerk van beheerders van stormvloedkeringen maakte een excursie naar de monding van de Ooster- schelde. Om die extra leerzaam te maken had Rijkswa terstaat de halfjaarlijkse proefsluiting van de pijler- dam uitgerekend op deze dag gepland. Aan het begin van de avond gingen de 62 schuiven van de Ooster scheldekering enige tijd naar beneden. De stormvloed kering is in twintig jaar tijd 25 keer gesloten. Dat ge beurde 23 keer omdat de voorspellingen van hydro- en meteorologen duidden op een waterstand van NAP 3 meter of hoger, het peil waarop de kering dicht moet. In 1998 is de Oosterscheldekering twee keer ge sloten om de afvoer van rivierwater te vergemakkelij ken. De bouwers van de pijlerdam houden zaterdag een reünie op Neeltje Jans. foto Lex de Meester DEN HAAG - Minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) en de Twee de Kamer stevenen al' op een kei harde confrontatie over ontpol dering. Veerman is ontstemd over een Advertentie motie tegen gedwongen ontpol dering die SGP-Kamerlid Van der Staaij vandaag zal indienen. Uit de ondertekening blijkt dat een Kamermeerderheid die mo tie steunt. De minister heeft in de Kamer altijd aangegeven te streven naar vrijwillige afstand van grond voor ontpoldering, maar in het uiterste geval sluit hij onteigening niet uit, In mei heeft hij dat nog aan de Kamer geschreven. In de motie wordt ook die uiter ste mogelijkheid uitgesloten; 'on verkort dient te gelden dat géén sprake mag zijn van onvrijwilli ge grondverwerving ten behoe ve van ontpoldering'. Veerman zal vandaag vrijwel ze ker betogen dat het kabinet die motie niet kan uitvoeren, omdat daarmee wordt ingegaan tegen het verdrag dat met Vlaanderen is gesloten over de ontwikkeling van de Westerschelde. pagina 15 Rammekensschor goed alternatief Kabinet en Kamer dreigen el kaar schaakmat te zetten in het debat over ontpoldering. Toch zal hierover vóór de verkie zingen geen bloed vloeien. door Ernstjan Roze n d aal DEN HAAG - Wanneer een meerderheid van de Tweede Ka mer volgende week de motie aanneemt die vanmiddag wordt ingediend tegen gedwongen ont poldering, zit minister Veerman met een probleem. Hij zal dan in overleg moeten met de rest van het kabinet. Veerman kan de motie niet uit voeren. Dat zou indruisen tegen het verdrag waarin Nederland en Vlaanderen afspraken in Zee land 600 hectare getij dennatuur aan te leggen, waarvan de helft in de Hedwigepolder, de Prosperpolder en 't Zwin. Als onteigening van de benodigde gronden wordt uitgesloten en de boeren geven hun verzet niet op, kan Nederland zijn internationa le verplichtingen niet nakomen. Legt het kabinet de motie naast zich neer, dan loopt Veerman het risico dat de Kamer hem wegstuurt. Pikant is dat zijn ei gen partij de motie van Van der Staaij (SGP) ook ondertekent. Zelfs al zou het CDA zijn eigen minister niet omwille van de ont poldering willen slachtofferen, dan bestaat nog altijd de kans dat zo kort voor de verkiezingen analyse bij andere partijen voldoende steun wordt gevonden voor een eventuele motie van afkeuring of van wantrouwen. Het huidige kabinet steunt immers niet op een meerderheid. Er zijn wel enkele uitwegen. Al les wees er gisteren op dat het ministerie van LNV nog een wanhoopsoffensief heeft inge zet. 'Veerman is not amused', heette het in de wandelgangen. Ongetwijfeld wordt druk uitge oefend op de CD A-fractie om de handtekening onder de motie van Van der Staaij vandaan te halen en die later bij een stem ming ook niet te steunen. Dat zou Veerman uit de wind I houden, maar enorm gezichts- verlies betekenen voor het i Zeeuwse Kamerlid Buijs, die in de ontpolderingskwestie het woord voert voor het CDA. Het ligt daarom meer voor de hand dat het CDA de hoop ves- i tigt op de commissie Maljers, die op het ogenblik zoekt naar j alternatieven voor ontpolde- i ring. In de motie van Van der Staaij wordt de regering ver- zocht zich daar actief voor in te zetten. Maljers hoopt eind no- j vember te rapporteren. Veer- I man zal aangeven daar in ieder i geval op te willen wachten. Dan j zijn de Kamerverkiezingen ge- I weest. Buijs is dan weg en Veer- j man demissionair. Hij keert toch niet terug in een volgend i kabinet, dus wegsturen heeft te- gen die tijd niet zoveel zin meer. j Een uitweg zonder enig gezichts- j verhes voor wie dan ook opent I zich als Maljers echt een alterna- j tief voor ontpoldering op tafel I weet te leggen. Veerman heeft dat onlangs nog een 'mirakel' ge- I noemd, maar hij zal een zucht j van verlichting slaken als het I toch mogelijk blijkt. N-Beveland draait stijging tarief voor rijbewijs terug door Emile Calon COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland heeft per di rect de stijging van het tarief van het nieuwe rijbewijs onge daan gemaakt. Inwoners van die gemeente moeten, net als voor heen, 25 euro voor het rijvaar digheidsbewijs betalen. Bewo ners die afgelopen maandag 38,25 euro betaalden, krijgen het teveel betaalde terug. De verhoging van het tarief met 13,25 euro was een ambtelijk voorstel dat nog voorgelegd moest worden. Per vergissing, zo stelde gisteren sectorhoofd burgerzaken J. Dobbema, is het een eigen leven gaan leiden. Die 24 inwoners, die maandag eén nieuw rijbewijs kwamen aanvragen, moesten dan ook de tarief stijging van 53 procent be talen. Als ze v'olgende week het document komen afhalen krij gen ze echter die 13,25 euro te rug- Burgemeester C. van Liere (por tefeuillehouder financiën) rea geerde maandag al verbaasd toen hij hoorde dat zijn gemeen te met die wel zeer forse stijging de duurste van Zeeland was ge worden. Vooral ook omdat hij er- prat op gaat dat zijn gemeente tot de goedkoopste van Zeeland behoort. Na publicatie in deze krant is er- intern direct onderzoek gedaan en kwam het gemeentebestuur erachter dat de verhoging nooit officieel is goedgekeurd. Gister middag is ook nog eens besloten het tarief voor het komende jaar op 25 euro te bevriezen. Treinverkeer stil door aanvaring (Advertentie) (Advertentie) 248e jjaairgarag no. 235 doindeirdlag 5 oktobeir 200© los mommen' 1,30 UTRECHT - Het treinverkeer tussen Dordrecht en Zwijn - drecht is gisteravond stilgelegd, nadat een ponton met een hijs kraan de spoorbrug bij Dor drecht had aangevaren. De ponton voer om 19.40 uur te gen de brug over de Oude Maas aan. Uit inspectie bleek dat on danks de schade toch over de brug kon worden gereden. Te gen half tien is het treinverkeer hervat. ANP Hierbij treft u een puzzelstukje voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 7 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschil lende puzzelstukjes en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Eén keer treft u in plaats van een puzzelstukje een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie is geplaatst op 30 september. De actie wordt vanaf 7 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 - 17.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl Kiikap vmw.p2C.nl/sbonneren, bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice a> Antwoordnummer 713. Am w Goes g het alfabet van Zeeland Hockeysters tegen Argentinië door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De zorgpre mie voor de basisverzeke ring komt volgend jaar uit op gemiddeld 1185 euro, 122 euro meer dan dit jaar. Dat verwacht koepelorgani satie Zorgverzekeraars Ne derland (ZN). Dit jaar lag de gemiddelde premie op 1063 euro volgens ZN. Minister Ploogervorst van Volks gezondheid gaat er vanuit dat de gemiddelde basisverzekering op 1166 euro uitkomt. Volgens ZN-directeur Bontje is dat te rooskleurig voorgesteld. Zo kwam het koopkrachtplaatje dat het kabinet presenteerde met prinsjesdag (ieder gemid deld een procent er op vooruit in 2007) er beter uit te zien. „In het kader van de prijzenoor log heeft een verzekeraar in 2006 40 euro toegelegd op elke verzekerde. Het ministerie gaat ervan uit dat er weer een prij zenoorlog komt om klanten te trekken. Maar dat is nog maai de vraag", zegt Bontje. De stijging van ruim 11 procent is volgens Bontje nodig om di verse kosten te dekken. Zo maakte de overheid dit jaar fou ten bij het verdelen van geld uit de centrale kas over de verzeke raars. Die kas wordt groten deels gevuld door werkgevers die door de fouten te veel heb ben bijgedragen. Om dat te her stellen,-betalen zij de komende drie jaar minder. De verzeke raars moeten daardoor meer be talen. Bovendien zijn de zorgkos- ten (ziekenhuis, huisarts) geste gen. Verder komt er een opslag van 9 euro per persoon op de ba sispremie om de kosten van 150.000 wanbetalers te dekken. Die worden overigens wel onder druk gezet via deurwaarders en openbare verkopen om hun pre mies alsnog te voldoen. WD-Tweede-Kamerlid Schip pers moet nog zien dat de verze keraars zo hoog gaan zitten als de ZN verwacht. „Vorig jaar spraken zij de verwachting uit dat de premie zou uitkomen rond de 1300 euro, de minister zei 1100 euro en de gemiddelde premie is nog lager uitgekomen. Bovendien, volgens een recente rapportage hebben de zorgverze keraars nog genoeg reserves en is er geen enkele in de proble men gekomen." Zorgtoeslag De PvdA wil van het kabinet nog vanochtend weten hoe het de zorgtoeslag verhoogt, de tege moetkoming in de ziektekosten voor minder draagkrachtigen. Bontje verwacht dat cle meeste verzekeraars medio november zullen weten wat hun basispre mie voor volgend jaar is. Dat kunnen verzekerden dan via de websites of via advertenties te weten komen. Iedere verzekerde rond die tijd met een brief op de hoogte stellen, lukt niet. Dat wordt eind november. Klanten die niet tevreden zijn met hun verzekeraar omdat de polisvoorwaarden veranderen of omdat de premie naar hun zin te hoog wordt, kunnen tot 1 januari opzeggen. De nieuwe verzekeraar kan tot 1 februari worden uitgekozen. GPD Argentinië is morgen de te genstander van Nederland in de halve finale van het WK hockey. Oranje speelde gisteren in een bloedeloos duel met 0-0 gelijk tegen Duitsland. Regerend we reldkampioen Argentinië verloor van Australië (3-0) en eindigde als tweede in groep B. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27 Jeugdzorg doet onderzoek naar de psychische gevolgen bij kinderen van het deelnemen van hun moeder aan het televisieprogramma de Gouden Kooi. De moeder verliet haar twee kinderen, van wie er een ernstig ziek is ge weest, overhaast en zal mogelijk een jaar in cle villa opgesloten blijven die centraal staat in het realityprogramma van Talpa. Tijdperk van geweld IRA is voorbij Het heeft er volgens een onafhankelijke commissie alle schijn van dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) defini tief is gestopt met het plegen van aanslagen. Het IRA zoekt geen doelen meer, staakte het trainen van rekruten en tracht ook niet meer op slinkse wijze aan wa pens te komen. Daardoor neemt de hoop toe op een politieke oplossing voor Noord-Ierland. Kwart Zeeuwse omzet komt uit chemie Onderzoek schade Gouden Kooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1