Winnaars vorig jaar weer favoriet PZC Hartslagmeter moet Rabout in toom houden Enorme bevoorradingsoperatie Ik heb in al die tijd nog geen blaar gehad 19 Van de Marei en Lust in vorm voor vierde editie Kustmarathon Oproep foto's Weer meer deelnemers Kustmarathon donderdag 5 oktober 2006 door Koen de Vries GOES - De Zeeuwse Kustmara thon was vorig jaar een prachtig spektakel, maar de strijd om de zege was verre van boeiend. Jan van de Marei uit Aarlanderveen had bijna negen minuten voor sprong op de nummer twee, Niels Koole uit Zoutelande. De voorsprong van de winnende vrouw was nog veel groter. Mar- tine Lust uit Brielle had een gat van ruim 23 minuten geslagen met de nummer twee, Willemien de Nooijer uit Koudekerke. Lust en Van de Marei gaan zaterdag opnieuw als favoriet van start. Van de Marei (38) denkt dat zijn vorm misschien wel beter is dan vorig jaar. Toen had hij de hele triatlon van Almere nog in de be nen. Nu beperkte hij zich tot GOES - De afgelopen jaren namen tal van amateurs mooie digitale foto's van de Kustmarathon. De PZC roept amateurfoto grafen op voor zondaga vond 19.30 uur per persoon maximaal drie foto's te mai len van de editie van dit jaar. De mooiste worden ge- plaats in de krant van maandag 9 oktober. Op de website van de PZC wordt ook ruimte gemaakt om fo to's te plaatsen. Voor ge plaatste foto's wordt niet betaald. Het adres waarnaar de fo to's gemaild kunnen wor den: kustmarathon@pzc.nl. Let op: foto's moeten op JPEG-formaat gestuurd worden, met bestandsgroot te tussen 300 en 800 kilobi- te. Vermeld duidelijk wie. de foto gemaakt heeft! Wie meer dan drie foto's stuurt wordt van deelname uitge sloten. veel trainen, een halve mara thon en de Dam tot Damloop. „Als het goed is zou ik nu wat fitter moeten zijn. Mijn tijd in de halve marathon viel echter wat tegen. Ik was drie minuten langzamer dan vorig jaar. Een slechte generale is een goede uit voering, zullen we maar zeg gen." De voormalig Europees kam pioen triatlon zweert bij zware omstandigheden. „In vergelij king met echte marathonlopers mis ik snelheid. Dat kan ik op zwaardere parkoersen compen seren met kracht. Bovendien ge niet ik dan meer. Lekker met je kop in de wind over het strand en de duinen. Vorig jaar heb ik daar de hele marathon tijd voor gehad. Echt kapot gegaan ben ik nooit." Te langzaam Wat Van de Marei iedere deelne mer wil meegeven, is dat je niet rustig genoeg kunt beginnen. „Je krachten verdelen is zeker in deze marathon van groot be lang. In het begin denk je al snel dat het veel te langzaam gaat. Dat is bijna nooit zo. Ook op het KUSTMARATHON jaar op de marathon van Rotter dam en beschouwt de Kustmara thon sinds vorig jaar als de op één na belangrijkste wedstrijd. „In Rotterdam doe ik mee voor een zo scherp mogelijke tijd, in Zeeland voor het mooie. In de zo mer train ik niet zo veel. De laat ste vijf weken heb ik wel flink wat duurlopen gedaan. Tot nu toe gaat het lekker. In Rotter dam was ik sneller dan vorig jaar. Ik finishte in 2.58, een jaar eerder net boven de 3 uur." Concurrentie Lust verwacht meer concurren tie dan vorig jaar. Ze krijgt te genstand van Carola Schot uit Heerjansdam en Daniëlle van Duist uit Sommelsdijk. „We zijn aan elkaar gewaagd", weet Lust uit ervaring. De Zuid-Hollandse geeft hetzelfde advies als Jan van de Marei: je kunt niet rustig genoeg beginnen. En ook op het stuk strand van Vrouwenpolder naar Oostkapelle moet je geen gekke dingen doen. „Daar heb ik vorig jaar veel plezier van ge had. Ik was de hele wedstrijd fit. Ik heb het hele stuk de kans gehad om te genieten van de om geving. Van de wolken, het strand en de zee. Dat gaf weer nieuwe energie." KUSTMARATHON 7 okt. 2006 WANDELMARATHON 8 okt. 2006 Burgh Haamstede s v \ï%5"'km Snelste tijden drie edities Kustmarathon 1 Sebastien Schletterer Middelburg 2.46.50 2004 2 Wim Padmos Rockanje 2.47.32 2004 3 Jan van de Marei Aarlanderveen 2.48.03 2005 4 Theo Rabout Aardenburg 2.51.58 2004 5 Ed van Dijk Poortugaal 2.52,59 2004 6 Niels Koole Zoutelande 2.53.59 2004 7 Pieter Heggen Zuidland 2,55.57 2003 8 Sepp Vermeulen Koewacht 2.56.43 2004 9 Niels Koole Zoutelande 256.59 2005 10 Floris Jan Koole Middelburg 2,59.43 2004 11 Frank Wiebes Glanerbrug 3,00.07 2003 12Franky Beljaars Vlissingen 3,00.13 2003 13 Guido Vroemen Leusden 3.00.14 2004 14 Wouter Hamelink Destelbergen (B) 3,00.52 2005 15 Arjan Beije Burgh Haamstede 3.02.09 2004 eh en vloed tijdens de kustmarathon '1/10/2005 (3e Kustmarathon) 7/10/2006 (4e Kustmarathon) strand moet je je rustig houden. Juist daar kun je je helemaal op blazen. Ik heb daar vorig jaar veel gas teruggenomen. Daarom had ik nog veel over om goed over de duinen te komen. De winnaar van vorig jaar raadt ook iedereen aan op de voeding te letten. Alleen water drinken - is niet voldoende. „Na ander half Uur heb je de meeste koolhy draten wel opgebruikt. Het is zaak om bijvoorbeeld flink ener giedrank te drinken." Rotterdam Martine Lust (41) heeft dezelfde voorbereiding gehad als vorig jaar. Ze richt haar pijlen elk door Koen de Vries GOES - De 634 deelnemers die zaterdag in Burgh-Haamstede van start gaan, kun nen onderweg rekenen op tien verzorgings- posten. Elke vijf kilometer bieden vrijwilli gers allerlei opbeurende versnaperingen aan. Bij de finish in Zoutelande staat de elfde post, die meteen verreweg de groot ste is. Voor de lopers zijn onder meer 1000 bana nen, 500 appels, 390 liter sportdrank, vijf tankwagens met 1000 liter water elk (dat over 10.000 kartonnen drinkbekers ver deeld kan worden), 600 verpakkingen gel (vloeibare voeding) en 3200 sponzen be schikbaar. De deelnemers aan de Wandelmarathon zullen het met heel wat minder moeten doen. Zij gaan van start met vier consump tiebonnen in de rugtas. Die kunnen ze ver zilveren bij de vele strandtenten die ze on derweg tegenkomen. Springvloed De snelste deelnemer van de Kustmara thon wordt al voor drie uur aan de finish in de Langstraat in Zoutelande verwacht. De kans dat hij het record dat Sebastièn Schletterer in 2004 vestigde (2.46.50) zal verbeteren, lijkt klein. Hetzelfde geldt voor de recordtijd bij de vrouwen, die Mar lies Jongerius in 2004 neerzette: 3.03.14. Destijds was het laag water. Nu is het net als vorig jaar vloed. Het verschil met vorig jaar is echter dat het water volgens de voorspelling van Rijkswaterstaat een halve meter hoger komt (1.96 meter plus NAP tegenover 1.51 plus NAP). Het is zaterdag volle maan, wat betekent dat de springvloed eraan komt. Twee dagen na springvloed is het water op zijn hoogst. De kans dat de ver wachte harde westenwind (kracht 5) het water nog wat hoger opstuwt, is groot. Het is de vraag of er nog wat harde stukjes zand zijn te vinden op het traject van bijna zeven kilometer tussen Vrouwenpol der en Oostkapelle. De snelle lopers hebben op dat traject een groot voordeel. Als zij na anderhalf uur lo pen vanaf de Veerse Dam naar het strand afdalen is de vloed nog lang niet maxi maal. De wat tragere deelnemers krijgen het veel moeilijker. Om 14.45 uur is het tij het hoogst. Marathonlopers met chip GOES - De deelnemers aan de Zeeuwse Kustmarathon lo pen hun wedstrijd met een borstnummer waarin een chip is verwerkt. De chip werkt volgens de RFID-techniek (Ra dio Frequency IDentification). Die werd in de Tweede We reldoorlog ontwikkeld om vijandelijke vliegtuigen van de eigen vliegtuigen te kunnen onderscheiden. De chip wordt bij de start, halverwege en bij de finish herkend door een elektronische antennepoort, waardoor van elke deelnemer de zogenaamde nettotij d kan worden vastge legd. Dat is niet de tijd waartussen het startschot klinkt en de deelnemer over de eindstreep gaat, maar de tijd waartussen de deelnemer over de startstreep gaat en de eindstreep passeert. De nettotijd kan worden teruggevon den op de website van de Kustmarathon, www.marathon- zeeland.nl. Voor de zekerheid zorgt Sjaak Sinke uit Kou dekerke met zijn computer aan de finish in Zoutelande voor een extra tijdwaarneming. Tientallen EHBO'ers paraat GOES - Tijdens de Kustmarathon en de Wandelmarathon zijn zaterdag zeventig EHBO'ers paraat om de deelne mers met medische klachten te helpen. Ook is een huis arts actief op het parkoers en is één huisarts standby. De organisatie heeft de beschikking over zes defibrillators, die op verschillende plaatsen op het parkoers staan opge steld. Het zijn apparaten die mensen met hartklachten kunnen helpen. Zondag zijn vijftig EHBO'ers actief. Muziek begeleidt lopers GOES - Deelnemers aan de Kustmarathon hoeven zich onderweg niet te vervelen. De organisatie heeft op tal van plaatsen langs het parkoers voor muziek gezorgd. Bij de start, op de Veerse Dam en bij Westkapelle zal de trom- melgroep Hardslag proberen het tempo van de deelne mers op te stuwen. Bij de start zal ook een dweilband de stemming erin houden. Verder spelen bij Oostkapelle en Domburg de plaatselijke fanfares de deelnemers vriende lijk toe en bij Westkapelle zal een geluidswagen voor ver strooiing zorgen. Vlak voor Zoutelande, waar de deelne mers vanaf het strand de dijk opklauteren, staat een doe delzakspeler. Aan de finish zijn diverse dweilbandjes ac tief. Verder zullen meteen na de start de klokken van het kerk je van Burgh-Haamstede twee minuten luiden. Dat zal de deelnemers na een maandenlange voorbereiding waar schijnlijk ook als muziek in de oren klinken. Zondag zal de plaatselijke fanfare de wandelaars de eerste kilometer begeleiden. Daarna zullen verschillende particulieren langs het parkoers voor muziek zorgen. Nelli Cooman lost startschot GOES - De deelnemers aan de Kustmarathon worden za terdag om 12.00 uur in Burgh-Haamstede weggeschoten door voormalig wereldkampioene 60 meter sprint Nelli Cooman. Zij voorziet daarna samen met duatlete Willy de Nooijer uit Serooskerke de inzittenden van de vip-bus van informatie over de wedstrijd. Voormalig marathonlo per John Vermeule uit Middelburg is de speaker bij de start. Hij houdt tijdens de wedstrijd via een rechtstreekse verbinding de toeschouwers in Zoutelande op de hoogte van het wedstrijdverloop. Zeeuws-Vlaming Fred Rabout is de speaker in de Langstraat in Zoutelande. Niet te snel van start gaan! GOES - Wie het ook zegt, hoe vaak het ook gezegd wordt, het advies om het eerste deel van de Kustmarathon rustig aan te doen, is vaak aan dovemansoren gericht. Uit de cijfers van vorig jaar blijkt dat vooral de minder snelle lopers lijden aan schrome lijke zelfoverschatting. Dankzij de tijdmeting van vorig jaar na 21,1 kilometer kan vlijm scherp geanalyseerd worden wie verstandig heeft gelopen en wie als een kip zonder kop. De cijfers leren dat de vrouwelijke deelnemers hun krachten aan merkelijk beter verdeelden dan de mannen. Het verval tussen het makkelij ke eerste deel en het loodzware tweede deel is bij hen aanmerke lijk minder groot. Ten tweede valt op dat de meeste snelle lo pers hun marathon goed hebben ingedeeld. Winnaar Jan van de Marei liep het tweede deel slechts zeven minuten langza mer dan het eerste. Het verval bij nummer twee Niels Koole was nog geen tien minuten. John Guequièrre, de Middelbur ger die binnenkort zijn vijftigste marathon hoopt te lopen, moet een off-day gehad hebben. Het eerste deel legde hij af in 1 uur en 39 minuten. Het tweede deel in 2 uur en 22 minuten. Mindere goden Het valt allemaal in het niet bij de prestaties van de mindere go den. Er zijn er bij die het eerste deel een uur sneller liepen dan het tweede. Gert Jan van Pelt uit Gorinchem (375e) eerste deel 1.51, tweede deel 2.51. Niek van Belzen uit Arnemuiden (413e) 1.50-2.51. Johan van de Berg uit Bergen op Zoom (454e) 1.53- 3.00. Arend Littink uit Aarlan derveen (479e) 1.53-3.10. En als klap op de vuurpijl Frank de Koeijer uit Middelburg (482e): 1.52-3.13. Van de 22 laatste fi nishers liepen er twaalf het tweede deel een uur langzamer dan het eerste. Onder de 510 aankomenden was er welgeteld één die het tweede deel sneller was dan het eerste. Dat was Jaap Hoek uit Goede reede. Over het stuk tussen Burgh-Haamstede en het strand bij Vrouwenpolder deed hij 1.59.42. Voor het traject van Vrouwenpolder naar Zoutelan de had hij 1.55.39 nodig. Ver dient Hoek daarmee een compli ment? Niet echt. Hij is een van de weinigen van wie met zeker heid gezegd kan worden dat hij te langzaam van start is gegaan. Niels Koole laat apparaatje thuis door Roeland van Vliet GOES - Ervaren hardlopers heb ben veel baat bij de gegevens die hun hartslagmeter tijdens trainingen en wedstrijden op hoest. „Het is m'n maatje", zegt Theo Rabout. Hij doet 'm tij dens de Kustmarathon ook weer om. „Hij moet mij tot Domburg in toom houden." Rabout, die bij de beste tien wordt verwacht, laat jaarlijks door een sportarts berekenen wat zijn omslagpunt is en weet daardoor dat hij zaterdag zal gaan verzuren als zijn hartslag hoger dan 150 is. „Bij die hart slag loop ik comfortabel en weet ik dat ik het lange tijd vol kan houden", vertelt de 32-jarige at leet uit Aardenburg. Op het horloge dat bij de hart slagmeter hoort, heeft Rabout zijn gegevens ingevoerd. Als hij 'in het rood' gaat lopen, wordt dat met een piepsignaal duide lijk gemaakt. Tot Domburg - on geveer het dertig-kilometerpunt - trekt hij zich daar ook wat van aan. „Tot dan moet ik in toom gehouden worden. In al m'n enthousiasme zou ik namelijk wel eens te snel te hard kunnen gaan, maar dan moet ik dat ver derop bekopen." Raadgever Maar de Zeeuws-Vlaming weet ook dat het omhebben van een hartslagmeter niet zaligmakend is. „Het is een belangrijke raad gever, maar tijdens een mara thon heb je met vele andere fac toren te maken. Als het niet zulk goed weer is, is het bijvoor beeld wel lekker om zo lang mo gelijk in een groepje te zitten. Als ik dan wat harder moet gaan dan ik eigenlijk aan kan, moet dat misschien maar. Er is zaterdag namelijk ook een wed strijd binnen een wedstrijd gaan de: wie wordt de beste Zeeuw. Jongens als Alwin Vermeulen, Niels Koole, Floris-Jan Koole, Arjan Beije en ik zullen daarom proberen zo ver mogelijk met de koplopers mee te gaan." Niels Koole, vorig jaar als twee de gefinisht, heeft ook een hart slagmeter, maar hij laat hem dit jaar thuis. „Vorig jaar was het mijn redding dat ik er een om had", laat de 35-jarige hardlo per uit Zoutelande weten. „Toen had ik relatief weinig ge traind en mocht ik dus absoluut niet te snel starten." Dat deed hij dus ook niet. Koole het na zo'n twintig kilometer en kele mannen gaan en bouwde zijn race rustig op. Tussen Dom burg en Zoutelande sloeg hij te rug: alleen Jan van de Marei kon hij niet meer achterhalen. Opblazen „Een dergelijke tactiek zal dit jaar niet werken", vertelt Koole. „Vorig jaar was er maar één favoriet: Van de Marei. Dit jaar zijn er meer. Ralf Preibisch, Wim Padmos en Sylvain Bazin, een Fransman, zijn ook vrij snel. En verder staat er een aantal sterke Zeeuwen aan het vertrek. Als ik die allemaal moet laten gaan omdat mijn hartslagmeter een signaal af geeft, ben ik gezien. Dus ik doe 'm dit jaar niet om en loop voor een plaats en dus niet voor een tijd." Koole neemt daarmee een - inge calculeerd - risico. Hij kan zich namelijk enigszins opblazen. „Maar ik verwacht dat niet. Ik ben beter getraind dan in 2005. Bovendien wil ik, na vorig jaar als tweede te zijn geëindigd, kunnen zeggen dat ik in elk ge val geprobeerd heb eerste te worden. Maar dat wil niet zeg gen dat ik niet tevreden ben met weer een tweede plek." Winkel Een hartslagmeter kan goed van pas komen, maar volgens Ra bout moet niet elke hardloper zich erop verlaten. „Het is niet de bedoeling dat deelnemers aan de Kustmarathon nog voor zaterdag naar de winkel rennen en er eentje aanschaffen", stelt hij. „Je moet er toch ook een tijd je mee getraind hebben en we ten waar je omslagpunt nou pre cies zit. Anders heb je er niets aan." Niels Koole wordt tijdens de derde editie van de Kustmarathon begeleid door zijn vrouw Chantal en Sébastièn Schletterer (midden), de winnaar van de tweede editie. foto PZC Omslagpunt Er is een rechtlijnig verband tussen het aantal hartslagen per minuut en de arbeidsintensiteit. Maar die rechtlijnigheid houdt op bij het om slagpunt, ook wel de anaërobe drempel of het verzuringspunt genoemd. Het lichaam moet dan zo'n grote prestatie leve ren, dat het de hoeveelheid vrijgekomen melk zuur - als gevolg van verbranding in de cellen - niet meer volledig kan afbreken. Het melkzuur hoopt zich dan op, waardoor de spiervezels min der goed gaan samentrekken. Een sporter herstelt zich weer bij een lagere ar beidsintensiteit. Geoefende atleten kunnen ech ter 'in het rood' lopen. Bij geoefende atleten komt het omslagpunt ook later dan bij begin ners. Sportartsen kunnen via een lactaattest het omslagpunt precies vaststellen. Bij de gemiddelde hardloper - geen topper, ook geen beginneling - zit zijn omslagpunt onge veer op 85 procent van zijn maximale hartslag. Maximale hartslag De maximale hartslag is het hoogste aantal sla gen dat je hart kan maken in één minuut. Dit aantal is per persoon verschillend. Voor men sen die geen sportarts consulteren, die de maxi male hartslag via tests kan vaststellen, zijn er twee simpele rekenmethodes: 1. 220 - leeftijd maximale 2. Voor mannen: 214 - (0,8 x maximale hartslag Voor vrouwen: 209 - (0,7 x maximale hartslag Omdat naast de leeftijd meer factoren - bijvoor beeld conditie en gezondheid - een rol spelen, geven de rekenmethodes slechts een vage indi catie, hartslag leeftijd) leeftijd) door Roeland van Vliet GOES - Renate de Wilde (17) uit Wilhelminadorp, Lenie Amper- se (46) uit Lewedorp en Wim Bosman (74) uit Koudekerke wandelen zondag te midden van zo'n 1400 anderen van Burgh- Haamstede naar Zoutelande. Zij vertellen - in het kort - hun verhaal. Drie vragen, negen ant woorden. Hoe heb je je voorbereid? Renate de Wilde: „Doordat ik de opleiding vrede en veiligheid doe aan de ROC in Middelburg, moet ik lange marsen kunnen lo pen. We trainen daar ook voor. In juni hebben we de Amers- foortse Tweedaagse gelopen en het was de bedoeling dat we ook GOES - Aan de vierde editie van de Kustmarathon doen za terdag in totaal 634 atleten mee: 559 mannen en 75 vrouwen. Daarmee groeit het evenement nog steeds. Vorig jaar, toen 537 mannen en 43 vrouwen zich aan het vertrek meldden, was het deelnemeraantal ook al hoger dan in 2004. De categorie H40 is met 259 inschrijvers nog steeds de best bezette categorie. Voor de Wandelmarathon, die een dag later wordt gehouden, trekken juist beduidend meer vrouwen dan mannen de stoute schoenen aan: 845 om 609. Daar bij zijn meegerekend de 61 nor- die walkers (34 vrouwen, 27 mannen). Zij leggen de klassie ke afstand van 42 kilometer en 195 meter af met twee loopstok ken, de zogenoemde poles. Het parkoers voor zowel de Kustmarathon als de Wandelma rathon voert van Burgh-Haam stede via de kustlijn naar Zoute lande. De hardlopers worden za terdag om 12.00 weggeschoten vanaf de Ring in Burgh, de wan delaars vertrekken een dag later gezamenlijk om 8.00 uur bij Sportcentrum Westerschouwen, Voor zowel de hardlopers als de wandelaars geldt: iedereen moet voor 18.00 uur finishen in Zoute lande. De wandelaars hebben een stempelkaart en moeten daarom langs controleposten. de Nijmeegse Vierdaagse zou den doen, maar die werd al na één dag stopgezet." Lenie Amperse: „Met mijn man en zwagers, die zondag ook mee doen, heb ik regelmatig wat stukken gelopen. In augustus zijn we begonnen aan de trai- ningsopbouw. We hebben ons min of meer gehouden aan het schema dat op de site van de Wandelmarathon staat." Wim Bosman: „Mijn dochter en ik zijn al een paar maanden aan het lopen. We zijn, zoals dat hoort, begonnen met een af stand van vijf kilometer en heb ben het daarna langzaam opge bouwd. De laatste twee keer hebben we zonder problemen de dertig kilometer gehaald. Ik heb in al die tijd nog geen blaar ge had." Is wandelen een sport? Renate de Wilde: „Voor mij niet. Ik moet wel lange afstanden lo pen, omdat ik naar de land macht wil." Lenie Amperse: „Nou, het kan een sport zijn. Maar voor mij niet. Ik zie mezelf niet nog va ker marsen lopen. Ik heb nu ge zegd: het is een uitdaging, ik doe mee en ga ervoor. Maar na deze Wandelmarathon is het ook afgelopen." Wim Bosman: „Ja, voor sommi ge mensen wel. Maar ik doe het voor mijn plezier. Mijn dochter stelde voor om mee te doen, na dat we vorig jaar bij de mara thon voor hardlopers hadden staan kijken. En toen heb ik 'ja' gezegd. Mijn zoon doet overi gens, net als vorig jaar, weer mee aan de hardloopwedstrijd." Heb je een doel voor zondag? Renate de Wilde: „Sneller lopen dan vorig jaar. Toen heb ik ook meegedaan. Maar ik moet voor zondag nog wel even opzoeken hoe laat ik toen ook al weer bij de finish was." Leni Amperse: „Ik vind het al voldoende als ik het haal. Ik hoop plezier aan de dag te bele ven. Maar dat zal, denk ik, wel lukken: het is namelijk erg mooi om langs de kust te lopen." Wim Bosman: „Het enige wat ik belangrijk vind is dat we op tijd aankomen in Zoutelande. Maar de tijd die we Mokken, vind ik niet interessant. Het gaat mij om het wandelen, niet om de snelheid. Zo hard gaat het op mijn leeftijd trouwens ook niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19