N-Korea kondigt kernproef aan Schietpartij Amish-school eist vijfde leven PZC Turken zien ufo's vliegen Rusland is bezorgd over militaire opbouw Georgië Nobelprijs voor onderzoek naar ontstaan sterren Zware kritiek op plan Pyongjang Twee dagen klem in ravijn BENT U ACTIEF IN UW BUURT? Doden bij ongeluk in Kennedytunnel Premier van Montenegro stopt er onverwacht mee van onze redactie buitenland PYONGJANG - De internatio nale gemeenschap heeft scherp afwijzend gereageerd op de aan kondiging door Noord-Korea dat het binnenkort een eerste kernproef wil uitvoeren. Zuid-Korea, de Verenigde Sta ten, Japan, Groot-Brittannië en Rusland bekritiseerden de mede deling als een 'provocatie' en een bedreiging van de vrede. De Amerikanen spraken van 'een onaanvaardbare dreiging' en Zuid-Korea bracht zelfs zijn door Hans Heijt STOCKHOLM - De Nobelprijs voor de Natuurkunde is dit jaar toegekend aan het Amerikaanse duo John C. Mather en George F. Smoot. Zij krijgen de onder scheiding voor hun onderzoek naar het ontstaan van sterren stelsels en sterren, maakte de Koninklijke Zweedse Academie voor Wetenschappen gisteren in Stockholm bekend. Aan de prijs is een bedrag van een miljoen eu ro verbonden. Mather (60) en Smoot (61) de den onderzoek naar de kosmi sche achtergrondstraling, warm testraling die is uitgezonden tij dens de oerknal. Met hun studie hebben zij resultaten aangedra gen ter ondersteuning van de theorie dat de Big Bang (oer knal) ten grondslag lag aan het ontstaan van het heelal, aldus van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland is voorlo pig niet van plan de verbindin gen over land, water en door de lucht met Georgië te herstellen. Dat heeft minister Lavrov (Bui tenlandse Zaken) verklaard. De maatregelen waren een reactie op de arrestatie in Georgië van vier Russische militairen op ver denking van spionage. De vier zijn maandag door bemiddeling naar Moskou teruggekeerd. Met de vrijlating is de situatie volgens Lavrov niet genormali seerd. „De situatie moet niet weer worden zoals vroeger want die was al slecht. Wij kunnen de militaire opbouw van Georgië niet negeren, noch de plannen om Zuid-Ossetië en Abchazië door Robert Bloemen NICKEL MINES - De schietpar tij in een Amish-school in het Amerikaanse Nickel Mines (Pennsylvania) heeft een vijfde leerlinge het leven gekost. In een ziekenhuis bezweek giste ren een meisje van de geloofsge meenschap aan verwondingen die zij een dag eerder opliep toen een 32-jarige vrachtwa genchauffeur het vuur opende op een groep van tien meisjes. Eerder overleden vier meisjes. De overige vijf leerlingen raak ten maandag gewond bij de schietpartij. De schutter, Carl Roberts, beroofde zich na zijn daad van het leven. In een reactie op het bloedbad veiligheidsdiensten in een ver hoogde staat van paraatheid. Het communistische bewind van Noord-Korea zei tot de kernproef gedwongen te zijn 'door de Amerikaanse dreiging met een atoomoorlog en met sancties'. Het is onomstreden dat Noord-Korea werkt aan een nuclair programma dat moet lei den tot een atoombom, maar over de status van het nucleaire programma bestaat onzeker heid. De afgelopen dagen gin gen al geruchten dat het bewind een kernproef zou voorbereiden. Het zou in elk geval de eerste het Nobelprijscomité. Volgens deze theorie was het vroege heel al extreem heet. Bij het uitdijen van het heelal, koelde het af. Mather en Smoot maakten ge bruik van gegevens van de satel liet Cobe, die in 1989 door de Amerikaanse ruimtevaartorgani satie Nasa is gelanceerd. Aan het project met Cobe werkten meer dan duizend wetenschap pers, technici en andere betrok kenen. Mather coördineerde het hele proces. Smoot was.-de hoofdverantwoordelijke voor het meten van de kleine verschil len in de temperatuur van de straling. Smoot zei dat hij 's nachts een telefoontje kreeg van het Nobel prijscomité. Toen drong het niet echt tot hem door dat hij was on derscheiden. „Ik heb toen de website van de Nobelprijs gecon troleerd om te zien of het echt zo was." ANP/RTR met geweld te heroveren, of de continue anti-Russische reto riek tot in de hoogste kringen aan toe, alsof Georgië omringd is door vijanden. Het is van de gekke dat dit soort retoriek van de president komt." Lavrov sug gereerde dat een recent bezoek van de Georgische president Saakasjvili aan Washington te maken heeft met de oplopende spanning. De VS hebben daarbij 'een bepaalde rol' gespeeld, zo gaf Lavrov aan. Hij verwees on der meer naar het besluit van Georgië om zo snel mogelijk lid van de Navo te worden. Presi dent Poetin heeft zijn Ameri kaanse ambtsgenoot Bush telefo nisch gewaarschuwd dat derde landen Georgië niet moeten 'aan moedigen' een destructief beleid jegens Riisland te voeren. Poetin in Nickel Mines zei de Ameri kaanse president Bush dat hij volgende week een bijeenkomst wil houden met functionarissen van justitie en uit het onderwijs. Het doel is te onderzoeken wat de federale regering kan doen om een eind te maken aan ge weld op scholen. De tragedie in Nickel Mines is het derde schiet incident op een Amerikaanse school in een week tijd. De schutter van de Amish-school stuurde de jon gens, een zwangere lerares en drie moeders met kleine kinde ren naar buiten voordat hij zich op de tien meisjes van zes tot dertien jaar richtte. Een elfde meisje kon ontsnappen. De achtergebleven meisjes wer den bij het schoolbord met de en keer zijn dat Noord-Korea een atoomtest doet. Hoe en waar die moet plaatsvinden, is nog onbe kend. Volgens het bewind in Pyong jang is de test 'essentieel' in het kader van de nucleaire afschrik king en noodzakelijk voor de zelfverdediging van het land. Maar in een verklaring van het Noord-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd opgemerkt dat het land nooit als eerste kernwapens zal ge bruiken en 'alles op alles zal zet ten om te komen tot een kemwa- penvrij Koreaans schiereiland, en uiteindelijk een kernwapen- vrije wereld'. Raket Deskundigen geloven dat Noord-Korea genoeg splijtings materiaal heeft om zes tot acht atoombommen te maken, maar niet beschikt over de technolo gie om een zo kleine bom te ma ken dat die op en raket kan wor den gemonteerd. Daarmee is de directe dreiging van de Noord-Koreaanse bom beperkt. Volgens politieke analisten is de aankondiging echter vooral be doeld om de VS tot onderhande lingen te dwingen en tot- ver zachting van de economische sancties. Een atoomtest zou ove- rigens,nog-wél maanden op zich kunnen laten wachten. China, Zuid-Korea, Japan, de VS en Rusland praatten samen met Noord-Korea al enige tijd over beperking van het Noord-Koreaanse nucleaire pro gramma. Vorig jaar liep Noord-Korea uit dat overleg weg en weigerde terug te keren voordat de VS een eind maken aan hun financiële sancties. Sindsdien worden steeds harde re verklaringen uitgegeven. De VS op hun beurt weigeren in te gaan op de eis van Pyongjang tot bilateraal overleg. Eerst moet het zespartij enoverleg wor den hervat. GPD/RTR noemde dat onaanvaardbaar en gevaarlijk voor de vrede en sta biliteit in de regio, aldus een communiqué van het Kremlin. Minister Lavrov zei ook dat de Russen zich grote zorgen maken over de militaire opbouw van Georgië. „Er worden constant militaire maatregelen genomen. Zo is aangekondigd dat er hon derdduizend reservisten worden opgeroepen." Lavrov gaf ook aan dat Rusland niet zal toe staan dat Georgische troepen Zuid-Ossetië binnenvallen om in de hoofdstad Tskhinvali nieuwjaar te vieren, zoals een Georgisch minister zei. Rusland en Wit-Rusland overwe gen het invoeren van een visum plicht voor Georgiërs. Er wonen enkele honderdduizenden Geor giërs illegaal in Rusland. GPD kels vastgebonden. De man schoot van dichtbij en executeer de de leerlingen als het ware. Drie meisjes waren op slag dood. Net als de twee meisjes die later stierven, waren zij in hun hoofd geraakt. Motief De politie bestormde het ge bouw toen de eerste schoten klonken, maar kon het bloedbad niet voorkomen. De politie tast nog in het duister over het mo tief. De man liet in een laatste te lefoongesprek met zijn vrouw weten dat hij twintig jaar gele den twee minderjarige verwan ten molesteerde, en dat hij vrees de dat opnieuw te doen. in een afscheidsbrief had hij al gewe zen op een gebeurtenis uit zijn jeugd. Hij liet ook brieven ach ter aan zijn kinderen. Volgens bronnen bij de politie waren de teksten nogal onsamenhangend. Media speculeerden dat de man mogelijk ook tot zijn daad kwam omdat in 1997 zijn pasge boren dochtertje overleed. Hij had nog drie kinderen. De poli tie bevestigde dat de man was getraumatiseerd door de dood van de baby. De schutter zou geen haat koes teren jegens de strenggelovige Amish. De Amish in Nickel Mi nes kenden de dader goed, om dat hij vaak melk bij de door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Turken hebben Amerikanen altijd uitgelachen om hun obsessie voor ufo's ('vlie gende schotels'). Geesten, zwar te magie en de duivel, daar wil len Turken nog wel in geloven. Maar buitenaardse wezens? On zin. Althans, dat vonden zij tot voor kort. Deze week hebben inwoners van vijf grote steden 'enorme ufo's' gesignaleerd. Een piloot die met zijn toestel boven Anta lya vloog, kreeg naar eigen zeg gen de schrik van zijn leven. Een ooggetuige in de hoofdstad Ankara zei dat de hemel rond half twee 's nacht ineens groen kleurde. Halil Köskger: „Even dacht ik dat de dag des oordeels was aangebroken. Toen ik uit het raam keek, zag ik een gele lichtbal met een brandende staart. Het duurde vijf a zes se conden en toen was zij weg." Niet alleen in Ankara, ook in de steden Nevsehir, Balikesir, Ko- nya en Antalya werden soortge lijke verschijnselen waargeno men. De Esenboga luchtvaartinspec tie in Ankara kreeg de hele nacht door bezorgde telefoon tjes van geschrokken burgers. „De telefoons stonden rood gloeiend", aldus een woordvoer der van Esenboga. „Even sloeg de schrik me om het hart. Zo veel bezorgde mensen, dan moest er toch echt wel iets zijn." Ook de piloot van een vliegtuig dat boven de stad Antalya vloog, verklaarde een flitsbal te hebben gezien. Hij rapporteerde zijn waarneming aan de autori teiten als een 'onbekend object'. Volgens het Turks Meteorolo gisch Instituut houden de ver schijnselen mogelijk verband met de weersomstandigheden (bewolkt), die leken op die wan neer een regenboog ontstaat. An dere deskundigen vermoedden dat het om een meteoor ging. Maar de ooggetuigen zijn daar niet zo zeker van. Halil Kösk ger: „Dit was iets onbekends. Het klopte niet, dat weet ik ze ker. Mijn vrouw en ik gaan van nacht op de uitkijk staan." GPD door Marloes de Koning PODGORIZA - Premier Dju kanovic, al vijftien jaar het poli tieke gezicht van Montenegro, wil een nieuw kabinet niet lei den. President Vujanovic maak te bekend dat Djukanovic zijn partij heeft laten weten dat hij iets anders wil doen. De partij van Djukanovic (DPS) won onlangs overtuigend de eer ste verkiezingen, nadat het land er in mei voor koos zich los te maken uit een unie met buur land Servië. De aankondiging van zijn vertrek komt onver wacht. Hoewel Djukanovic zich al eens had laten ontvallen 'moe' te zijn van politiek, gingen de meeste Montenegrijnen er vanuit dat de man die het land naar onafhan kelijkheid leidde, het daarna ook zou besturen. Djukanovic (44) werd op zijn 29e verjaardag premier. De afge lopen vijftien jaar beklede de charismatisch oud-communist afwisselend de functies premier en president van de voormalige Joegoslavische republiek. Hij blijft wel DPS-voorzitter. Djukanovic wordt vermoedelijk Afgezette premier Thailand stapt uit partijbestuur BANGKOK - De verdreven pre mier van Thailand, Thaksin, is twee weken na de staatsgreep in zijn land ook afgetreden als lei der van zijn partij Thai Rak Thai. 'Veranderende omstandig heden' brachten de steenrijke za kenman en politicus tot de be slissing, liet een woordvoerder gisteren weten. Ook zeventig parlementsleden van Thai Rak Thai dienden hun ontslag in. Zij deden dit zonder opgaaf van reden, maar volgens de Thaise krant The Nation ho pen zij een vijfjarig verbod op het bedrijven van politiek te ont lopen. Dat is de meest waar schijnlijke straf voor leden van een partij die is ontbonden voor het breken van de kieswet. Militairen zetten Thaksin op 19 september in een geweldloze coup af. Hij woonde op dat mo ment de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij in New York. Thaksin verblijft mo menteel in Londen. ANP opgevolgd door minister Luksic van Financiën. Luksic (30) is van onbesproken gedrag. Dit in tegenstelling tot Djukanovic, die in de jaren negentig kapitaal maakte met sigarettensmokkel en volgens zijn politieke tegen standers financieel profiteerde van de verkoop van de grootste staatsbedrijven. Montenegro streeft ernaar zo snel mogelijk toe te treden tot de Navo en de EU. GPD Regering van Tsjechië gevallen PRAAG - Tsjechië koerst aan op vervroegde verkiezingen. De rechtse minderheidsregering van premier Topolanek kreeg gisteren niet het vertrouwen van het parlement, waardoor een nieuwe stembusgang onver mijdelijk lijkt. Na de jongste verkiezingen in juni ontstond een politieke im passe omdat linkse en centrum rechtse partijen elkaar in het parlement precies in evenwicht hielden. De Democratische Bur ger Partij (ODS) van Topolanek was de winnaar van de stembus gang. De partij bleef echter met steun van de christendemocra ten en de groenen steken op hon derd van de tweehonderd parle mentszetels. De andere helft was voor de verliezende sociaal democratische CSSD en de com munisten. Gisteren waren er 195 parle mentsleden aanwezig bij de stemming en daarvan kozen er 96 de zijde van Topolanek. Presi dent Klaus zal nu vermoedelijk een tijdelijk zakenkabinet aan stellen. ANP/AFP/RTR FOX GLACIER - Twee inzitten den van een auto die bij de Nieuw-Zeelandse plaats Fox Glacier in een ravijn was ge stort, hebben twee dagen be klemd gezeten voordat passan ten hen ontdekten. Toeristen stopten bovenaan de klif om foto's te nemen, toen zij op 100 meter diepte het wrak za gen. De 70-jarige Engelse en haar in Nieuw-Zeeland woon achtige dochter konden daarop worden bevrijd. ANP Amish-boerderijen ophaalde, vuurwapens, twee messen en zes- de politie constateert dat de De vrachtwagenchauffeur ging honderd kogels. Ook had hij een man rekening hield met een bele- de school binnen met enkele voorraad eten bij zich, waaruit gering van de school. ANP Amish praten na over het bloedbad een dag eerder in Nickel Mines. foto Matthew Cavanaugh/EPA Advertentie Kom dan op i6 oktober om 14.00 uur naar het Provinciehuis Zeeland in Middelburg voor de speciale bijeenkomst voor actieve organisaties, georganiseerd door het Oranje Fonds. U ontmoet andere organisaties die zich inzetten voor hun buurt of dorp in Zeeland. Ook zijn er speciale workshops over fondsenwerving en publiciteit. De toegang is gratis. Voor meer informatie: www.oTanjefonds.nl/debuurt of bel tijdens kantoor-uren naar 030 659 80 55. Aanmelden:communicatie@oranjefonds.nl OT3J1JG FOTICIS woensdag 4 oktober 2006 ANTWERPEN - Bij een zwaar verkeersongeval in de Kennedytunnel bij Antwerpen zijn gister ochtend zeker twee doden en vijf zwaargewon den gevallen. Bij kettingbotsingen in de tunnel waren twaalf vrachtwagens, twee bestelwagens en twee personenauto's betrokken. De twee doden waren inzittenden van een per sonenauto die geplet werd tussen twee vracht wagens. Het bevrijden van de slachtoffers, het onderzoek van de verkeersdeskundige, het weg- takelen van de voertuigen en het reinigen van het wegdek namen vijf uur in beslag. De tunnelkoker richting Nederland bleef al die tijd afgesloten. Het verkeer naar Nederland werd omgeleid naar de Liefkenshoektunnel die tijdelijk tolvrij werd gemaakt. Het ongeval leidde tot een verkeerschaos. Op de Antwerpse ring en de toegangswegen stond in totaal 50 kilometer file. foto Ludo Mariën/GPD Storm Alaska verbrijzelt poolijs WASHINGTON - Een zware storm in Alaska heeft dusda nig grote golven veroorzaakt dat zes dagen later een ijs berg bij Antarctica is afgebroken. Amerikaanse onderzoe kers melden dat de golven 13.500 kilometer aflegden voor ze de ijsberg kraakten. De onderzoekers van twee universiteiten in Chicago schrijven dat hun bevindingen aantonen, dat het weer in het ene gebied grote invloed kan hebben op gebeurtenis sen aan de andere kant van de wereld. De onderzoekers bestudeerden ijsbergen op de Zuidpool aan de hand van satellietfoto's, toen ze zagen hoe op een kalme dag in okto ber vorig jaar de ijsberg B15A in zes stukken brak. Uit seismologisch onderzoek bleek dat de ijsklomp hevig heen en weer had geschud eer deze in stukken brak. De ge gevens van bakens in de oceaan bevestigden dat de gol ven bij Alaska waren ontstaan. ANP/RTR Nicaragua wil eigen Panamakanaal MANAGUA - Nicaragua wil een kanaal graven tussen de Atlantische en de Stille Oceaan, als alternatief voor het Panamakanaal. President Bolanos schat dat het kanaal 18 miljard dollar zal kosten. Gisteren zei Bolanos dat het zeker twaalf jaar duurt voor dat het kanaal bevaarbaar is. Het kanaal zou de Stille Oceaan moeten verbinden met het Nicaraguameer en van daar met de rivier Escondido, die bij Bluefield in de Cari bische Zee uitmondt. ANP/RTR Gordelverklikker moet in elke auto BRUSSEL - De Europese organisatie voor veilig verkeer ETSC wil dat in veel meer auto's een waarschuwingssig naal klinkt als de inzittenden hun gordels niet gebruiken. Momenteel heeft de helft van de Europese auto's zo'n ap paraatje. Dat zou 100 procent moeten zijn, stelde de ET SC gisteren in Brussel. Van ondervraagde automobilisten zegt 99 procent de gordel om te doen als ze een herinne ring krijgen. ANP Kinderwens ontaardt in ontvoering ZAGREB - De Kroatische politie heeft een man en een vrouw aangehouden, omdat zij een 29-jarige Kosovaarse vrouw hadden ontvoerd om haar zwanger te maken. De twee hadden een kinderwens, maar waren niet in staat zelf kinderen te verwekken. De 48-jarige man had het slachtoffer naar Zagreb gelokt met de belofte met haar in het huwelijk te treden. Onmiddellijk na haar aan komst pakte het echtpaar echter de vrouw haar paspoort af en sloot haar op in hun appartement. Daar werd zij meerdere keren verkracht. Na een week wist de vrouw te ontsnappen. ANP/AFP Italiaanse premier kort eigen loon ROME - De Italiaanse premier Prodi heeft zijn eigen sala ris en dat van zijn ministers met 30 procent verlaagd. De maatregel maakt deel uit van bezuinigingen die in de be groting voor 2007 zijn opgenomen. De regeringsleider zal jaarlijk bijna 37.000 euro minder opstrijken, valt op te maken uit gisteren vrij gegeven gege vens. Ministers zullen elk jaar 24.600 euro minder touche ren voor hun werkzaamheden. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5