Irak-beleid Bush ligt onder vuur ff (t PZC Bruggenbouwer Ban ziet zijn tienerdroom in vervulling gaan PZC Toetreding Turkije tot EU zit tussen stilstand en crisis Wie is Bob Woodward? Nieuw boek Woodward schildert president af als onrealistische en verbeten leider Bepleite strafkorting op ZMF-subsidie is strijdig met Grondwet te gast ISFJBSf Vetorecht vaak gebruikt bij benoeming 4 oktober 1956 woensdag 4 oktober 2006 4 Een jaar geleden kreeg Tur kije het groene licht om te on derhandelen over het lidmaat schap van de Europese Unie. Niemand verwachtte dat het van een leien dakje zou gaan. Maar het is nog erger: na een jaar overheerst de somber heid en lijkt de verstandhou ding tussen Ankara en Brus sel steeds slechter te worden. „Het sleept zich van crisis naar crisis. door Hetty van Rooij Het Europees Parlement aanvaardde vorige week een zeer kritisch rapport over de ontwikkelingen in Tur kije, waarin de Turkse rege ring bijna wordt gesmeekt om haast te maken met de be loofde hervormingen. Rappor teur en CDA-europarlemenla- riër Camiel Eurlings: „De ver wachting was dat de opening van de onderhandelingen over het Europees lidmaat schap, de hervormingen in Turkije zou versnellen. He laas is het tegendeel geble ken." Eurlings vervolgt: „De vrij heid van godsdienst, de vrije meningsuiting, de rechten van minderheden en visou wen, de rol van het leger en de positie van de vakbonden, de rechtspraak, de culturele vrijheid - het hele hervor mingsproces moet weer op gang komen. Maar er zijn veel mensen in Turkije die dat niet graag horen." De onderhandelingen met Turkije begonnen op 3 okto ber vorig jaar, omdat de Euro pese Unie na veertig jaar van loze beloften, echt niet anders meer kon. Maar van enthousiasme was geen sprake en van harte is het nooit gegaan. Na een jaar aanmodderen groeit in Brus sel de ergernis over het Turk se gemarchandeer en over de weigering om aan de Europe se eisen te voldoen. Zowel Eu ropees Commissaris Olli Re- hn van Uitbreiding als het Eu ropees Parlement maken zich grote zorgen over het nationa lisme en de anti-Europese krachten in Turkije. In een pe riode van algemene 'uitbrei dingsmoeheid' zetten steeds meer Europeanen vraagte kens bij de Turkse toetreding, en dat versterkt de politieke weerstand. De Franse presi dent Chirac, nimmer een voor stander van een Turks lid maatschap, trapte het afgelo pen weekeinde hard en welbe wust op de Turkse ziel door de 'genocide' op de Armeniërs in het begin van de twintigste eeuw te vergelijken met de ho locaust in de Tweede Wereld oorlog. De dood van anderhalf mil joen Armeniërs tussen 1915 en 1917 wordt door de Tur ken ontkend en in de Turkse geschiedenisboekjes wegge moffeld. Wie een ander geluid laat ho ren, loopt het risico in de ge vangenis te belanden. De op merking van Chirac dat 'ieder land de drama's en de fouten uit zijn verleden onder ogen dient te zien' heeft in Turkije tot geen enkele reactie geleid, afgezien van een paar Turkse diplomaten die bezorgd zijn over de steeds slechter word ende bilaterale verhoudingen. Waarschuwing Commissaris Rehn waar schuwde voor de zomer voor een ernstige situatie als Tur kije de verlangde hervormin gen niet doorzet en vóór het einde van dit jaar zijn havens niet opent voor Cypriotische schepen en vliegtuigen. Maar Turkije beweegt niet. Het wederzijds begrip lijkt te zijn verdampt. En als er geen doorbraak komt, dan kunnen de EU-re- geringsleiders zich in decem ber opmaken voor de zoveel ste Turkse crisis. GPD Bob Woodward (63) is een van de bekendste journalisten van de Ver enigde Staten en een icoon binnen de onderzoeksjournalistiek. Maar hij dankt zijn roem bij het grote publiek met name aan de film All the Presi dent's Men uit 1976 over het Waterga- te-schandaal, waarin Robert Red ford de rol van Woodward speelt en Dus- tin Hoffman die van Woodwards colle ga Carl Bernstein. De film - naar het gelijknamige boek van het journalistenduo - vertelt het waargebeurde verhaal van de artike len die de twee begin jaren zeventig in The Washington Post publiceerden naar aanleiding van een inbraak in het Watergate-gebouw, het hoofd kwartier van de Democratische Partij. Plet spoor liep tot in het Witte Huis en de affaire leidde tot het aftreden van de Republikeinse president Nixon. Woodward is nog altijd redacteur (en assistent-hoofdredacteur) bij The Was hington Post. Dankzij zijn bijzondere staat van dienst - hij droeg tweemaal bij aan verslaggeving die de 'Post' een Pulitzerprijs opleverde - geniet hij een uitzonderingspositie bij de krant. Hij werkt er met name aan zijn nonfictie boeken, die standaard bestsellers wor den. State of Denial is Woodwards der de boek over het Witte Pluis van presi dent Bush, de aanslagen van 11 sep tember 2001 en de oorlogen in Afgha nistan en Irak. Plet schetst een veel kri tischer portret van Bush dan de voor gaande boeken, volgens Woodward omdat hij veel nieuwe informatie los kreeg. Ondanks zijn heldenstatus is Woodward niet geheel gevrijwaard van kritiek. Zo zou hij te dicht tegen de macht aan schurken, de neiging hebben tot overdrijven en informatie bewaren voor zijn boeken in plaats van in zijn krant te publiceren. GPD door Lotte Boot Het Witte Huis heeft de te genaanval ingezet om bewe ringen uit een geruchtmakend boek over de aanslagen van 11 september en de oorlog in Irak te weerspreken. Het boek, State of Denial (Staat van Ontkenning) van de gere nommeerde journalist Bob Woodward, schetst een beeld van een verdeeld en disfunctio neel Witte Huis. Een onrea listische president Bush zou steeds geïsoleerder raken in zijn verbeten houding inzake Irak. Het boek beschrijft bovendien hoe de Amerikaanse regering haar onwelgevallige informatie over de oorlog in Irak achter houdt voor liet publiek. Ook zou Condoleeza Rice in juli 2001 waarschuwingen over een aan staande aanslag van Al Qaeda hebben genegeerd. Bob Woodward sprak voor zijn boek bijna tweehonderd men sen, onder wie vice-president Dick Cheney. Democraten heb ben het boek - met de verkiezin gen in het Amerikaanse Congres in zicht - al gretig aangewend voor hun campagne tegen de Re publikeinen. Het Witte Pluis pro beert intussen in verklaringen en interviews de aantijgingen te weerleggen. Zo bestaat er volgens Wood ward al sinds mei een geheim in lichtingenrapport waarin wordt voorspeld dat het geweld in Irak zal voortduren en zelfs zal toene men, terwijl president Bush in toespraken benadrukte dat de oorlog voorspoedig verliep. Een topadviseur van Bush, Dan Bart- lett, ontkende in een televisie-in terview dat het Witte Huis infor matie achterhoudt: „De presi dent heeft vorig jaar in een serie toespraken duidelijk gemaakt dat we voor flinke uitdagingen staan in Irak. Hij schilderde niet het rooskleurige beeld waar van meneer Woodward hem be- 'ticht." First lady Ook first lady Laura Bush heeft in een verklaring ontkend dat ze ooit het aftreden van minister van Defensie Rumsfeld heeft ge suggereerd. Volgens Woodward hadden onder andere stafchef Andrew Card en minister van Buitenlandse Zaken Condoleeza Rice aangedrongen op het ver trek van Rumsfeld en heeft Lau ra Bush zich hardop hetzelfde afgevraagd. Rumsfeld zei deze week dat het logisch is dat over zijn vervan ging - en die van andere minis ters - is gesproken na de herver kiezing van Bush in 2004. Ook zei hij dat hij niet overweegt af te treden en dat de president hem persoonlijk heeft gebeld om hem van zijn steun te verze keren. Card zei dat een vervan ging is besproken maar dat hij 'geen campagne is begonnen.' Het boek spreekt verder van ge ruzie tussen Rumsfeld en Rice. Beiden ontkenden dat er sprake is van strijd. De woordvoerder- van het Witte Huis Tony Snow sneerde over het bestaan van in terne conflicten: „In boeken als deze kom je vaak mensen tegen die aan de verliezende kant van de argumentatie staan en die uit gesproken meningen gaan uiten waarnaar niemand luistert." Reddingswerkers bevrijden een oude vrouw uit haar door een bomaanslag beschadigde woning in Bagdad. In een nieuw boek wordt de Amerikaanse president Bush een onrealistische houding verweten ten opzichte van de oorlog in Irak. foto Mahmoud Raouf/ RTR En dan is er nog de bewering van Woodward dat Rice in juli 2001 - toen ze nationaal veilig heidsadviseur was - niet heeft willen luisteren naar waarschu wingen dat Al Qaeda aanslagen voorbereidde op de VS. Volgens Woodward spoedde CIA-directeur George Tenet zich op 10 juli naar Rice om haar van de dreiging op de hoog te te stellen, maar had hij niet het gevoel serieus te worden ge nomen. Onbegrijpelijk Rice ontkende die gang van za ken: „Ik zou het me herinneren als mij verteld was dat er een aanslag op de Verenigde Staten aan zat te komen. Het idee dat ik dat zou hebben genegeerd vind ik onbegrijpelijk." Dat er een ontmoeting had plaatsge had ontkende ze niet. Leden van de 11 September onderzoeks commissie reageerden gealar meerd. Ze ondervroegen zowel Tenet als Rice onder ede maar wisten niets van de ontmoeting. Timothy Roemer, een Democra tisch lid van de commissie: „Ik ben erg van slag. Ik ben. woest." Het Witte Huis bevestigde één bewering uit het boek wel: dat voormalig minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger een belangrijke adviseur is van president Bush en vice-presi dent Cheney. Volgens Wood ward heeft Kissinger Bush ver teld dat overwinning de enige zinnige exit strategie in Irak is. GPD door Leen Harpe De CDA-statenfractie wil geen subsidie meer verle nen aan de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) voor het voe ren van juridische procedu res tegen de provincie. Hier voor is de term strafkorting bedacht. Wel stelt het ont- werp-verkiezingsprogramma dat 'dit soort organisaties een belangrijke bijdrage kan leve ren op verschillende be leidsterreinen'. Het CDA steunt dus de uit gangspunten van de ZMF, maar wil invloed hebben op het beleid. Zodra dit tegen de provincie is gericht, moet er gekort worden op de subsi die. Dat is de enige conclusie die getrokken kan worden uit het ontwerp-veririezingspro- gramma van het CDA Zee land. Dit is niet alleen een gevaarlij ke, maar ook èen onmogelijke ontwikkeling.. Gevaarlijk om dat getornd wordt aan de vrij heid van meningsuiting cq. het recht van vereniging en vergadering, zoals dat is vast gelegd in de Grondwet. Onmo gelijk omdat onder meer het internationale Verdrag van Arhus juist in het leven is ge roepen om dit soort ongewens te ontwikkelingen tegen te gaan. Het Verdrag van Arhus is sinds 14 februari 2005 veran kerd in de Nederlandse wetge ving. Het verdrag regelt de toegang tot milieu-informa tie, de inspraak bij besluitvor ming en de toegang tot de rechter inzake milieu-aangele genheden, Door dat verdrag moeten provincies (milieu)or- ganisati.es aanmoedigen om het publiek regelmatig te in formeren over de gevolgen van hun activiteiten. Met an dere woorden ook de ZMF moet in de gelegenheid wor den gesteld het provinciale be leid kritisch te volgen. Daar blijft het niet bij, want in het verdrag wordt ook de toegang naar de rechter gewaarborgd. Ook de ZMF mag het hande len van overheidsinstanties betwisten dat naar haar me ning strijdig is met milieube langen in de ruime betekenis van het woord. Om iedere mo gelijke inmenging van wie dan ook (en daar valt ook de provincie Zeeland onder) te gen te gaan zegt het Verdrag van Arhus dat 'overheden daarbij financiële belemme ringen weg moeten nemen dan wel verminderen' Het CDA-programma gaat daar nu lijnrecht tegenin. Naast de Grondwet en het Verdrag van Arhus is ook in het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens gere geld dat de gang naar de rech ter voor een ieder gewaar borgd moet zijn. Iedere finan ciële sanctie is daarbij uitge sloten. Het is des te meer op vallend dat de CDA-Staten- fractie nu aan dit beginsel wil tornen, omdat het juist CDA-staatssecretaris Van Geel is geweest die deze zaak in de Tweede Kamer heeft be pleit. De ZMF en ook anderen valt het niet kwalijk te nemen dat het Zeeuwse college van Gedeputeerde Staten al zo'n slordige 30 miljoen euro heeft uitgegeven aan een project - de Westerschelde Container Terminal (WCT) - dat alleen nog maar op papier bestaat. Recht Het CDA wil hier na de ver kiezingen 'gewoon' mee door gaan, als zij; in het ont- werp-verldezingsprogramma stelt dat 'de komst van de WCT waar mogelijk wordt versneld'. Het is een goed recht van het CDA om dat na te streven. Evenzeer zijn andere partijen vrij om te wijzen op alle milieugevolgen van de WCT-ingreep voor de Zeeuwse samenleving. Dat te genstanders van de WCT ook alternatieven aandragen is al reden genoeg om het debat voort te zetten. Daarbij mo gen geen belemmeringen wor den opgelegd, die (internatio naal verboden zijn. Leen Harpe is Statenlid voor GroenLinks door Egbert Stoel Kort voor de jongste stem ming in de VN-Veiligheids- raad over een nieuwe secreta ris-generaal kreeg de onkreuk bare carrièrediplomaat Ban Ki-moon opeens de zwartepiet toegespeeld. De Zuid-Koreaan- se minister van Buitenlandse Zaken probeert de post van VN-baas met oneerlijke midde len te kopen, briesten tegenstre vers anoniem in de Britse krant The Times. Dat de kritiek geen- gevolgen heeft gehad voor de verkiezing van de bruggenbouwer, zegt waarschijnlijk evenveel over de achterkamertjespolitiek bij de volkerenbond als over de sta tuur van de opvolger van Kofi Annan. Sinds de bekendmaking van zijn kandidatuur in februari ver hoogde Zuid-Korea de ontwik kelingshulp aan Tanzania fors, bezocht Ban als eerste Koreaan se bewindsman Congo en do neerde zijn land Peru een pia no. Al deze landen zitten mo menteel in de Veiligheidsraad. Grote Zuid-Korea anse delega ties deden ook, toevallig of niet, de raadsleden Slowakije en Griekenland aan, Invloed Het toespelen van ontwikke lingshulp aan arme landen is een gebruikelijke methode bij de VN om aan invloed te win nen. Bans aandacht voor Afrika is volgens diplomaten echter op recht. Hulpverlening zal dan ook een van zijn topprioriteiten zijn, verwachten zij. Ban wist zijn dochter het goede voor beeld te geven; zij werkt in Afri ka bij het VN-kinderfonds Uni cef. Behalve de economische macht van Zuid-Korea en de invloed die Ban kon uitoefenen als mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft hij nog een voorsprong op concurrenten. De secretaris-ge neraal moest uit Azië komen, omdat dat werelddeel weer aan de beurt is. Ban zal zich als opvolger van Kofi Annan als een vis in het water voelen. Topdiplomaat worden was voor de Zuid-Kore- aan letterlijk een jongens droom, vertelde hij in The New York Times. In 1962 werd hij De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Ban Ki-moon voor het logo van de Verenigde Na ties. Hij volgt Kofi Annan op als secretaris-generaal. foto Justin Lane/EPA als tiener door het Rode Kruis meegenomen op een reis naar het Witte Huis voor een ontmoe ting met president John F. Ken nedy. De plattelands jongen, die zelfs nog nooit deZuid-Kore aanse hoofdstad Seoul had be zocht, had toen al een wereld wijde clroom „Ik wil diplomaat worden", zei hij destijds tegen een journalist. Charismatisch is Ban niet, wel een onpartijdige professional die hard werkt, aldus kenners. Zij kenschetsen hem als een man die rustig maar vasthou dend sleutelt aan compromis sen. De gewaardeerde diplo maat werkt al 36 jaar bij de di plomatieke dienst, waaronder tien jaar bij de Verenigde Na ties. Ban is nauw betrokken bij di plomatiek overleg met het schimmige regime van het terug getrokken buurland Noord-Ko rea. Zijn pogingen om het stalinisti sche buurland zover te krijgen dat het zijn nucleaire wapens Ban Ki-moon is vrijwel zeker van zijn verkie zing als nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij heeft vier informele stem rondes onder de vijftien leden van de VN-Veilig- heidsraad gewonnen. Hieronder volgt een over zicht van voorgaanse verkiezingen. 1946 De Noor Trygve Lie wordt gekozen nadat al le andere kandidaten door de toenmalige Sov jet-Unie of de Verenigde Staten zijn afgewezen. 1950 De Algemene Vergadering van de VN moet eraan te pas komen om Lie's termijn te verlengen, omdat de Veiligheidsraad er niet uit komt. De VS steunen de Noor, terwijl de Sovjet-Unie een veto over hem uitspreekt. 1953 De Zweed Dag Hammarskjold wordt geko zen nadat China een veto heeft uitgesproken over een Indiase kandidaat en de Sovjet-Unie een Ca nadees afkeurt. De termijn van Hammarskjold wordt in 1957 verlengd. INDUSTRIE - De commissaris van de koningin in Zeeland, A.F.C. de Casembroot, heeft gistermiddag in Vlissingen het nieuwe fabriekscomplex van de N.V. Bijker's Aannemings bedrijf geopend. Hij deed dat door een ï'ood-wit lintje door te knippen. Symbolisch ont sloot hij daarmee het toegangs hek van het fabriekscomplex. BOM - Bij baggerwerkzaamhe- den in de werkhaven bij Veere zijn werklieden met de schrik vrijgekomen. Met de baggermo len haalden zij een vijfhon derd kilo zware bom naar bo ven. Nader onderzoek wees uit dat het om een niet-ontplofte. tijdbom ging die door de Engel- sen was gebruikt tijdens het bombardement van de Veerse dijk. Na de ontdekking werd| het. werkterrein ontruimd. De "i mijnopruimingsdienst heeft de j bom gedemonteerd. AMBASSADEUR - De betrek- kingen tussen Belgen en j Zeeuwen zijn bijzonder harte- j lijk. Dat zei de Belgische am- j bassadeur F.X.J.M.G. baron I van der Straten Waillet giste- i i ren tijdens een receptie in Bri- j tannia. De Belg verblijft voor een tweedaags bezoek in de j provincie. opgeeft, hebben echter nog niets opgeleverd. Ban hoopt dat hij een 'brugfunctie' kan vervul len tussen ontwikkelde en arme landen en tussen democratieën en landen die nog in een over gangsfase zijn. De volkerenbond moet 'efficiën ter, effectiever en relevanter' worden, aldus Ban. Zijn voorganger Kofi Annan probeert al jaren hetzelfde, maar boekte door de verschillen de belangen van de 192 lidsta ten maar weinig succes. ANP 1961 U Thant uit Birma (Myanmar) volgt Ham marskjold op, die door een vliegtuigcrash is veron gelukt. Zijn termijp wordt in 1962 en 1966 ver lengd. .1971 Tegen de Oostenrijker Kurt Waïdheim wor den een aantal veto's uitgesproken, maar de Alge mene Vergadering benoemt hem desondanks. De Veiligheidsraad herbenoemt hem in 1976. 1981 Een derde termijn voor Waldheim is onaccep tabel voor China en de VS voelen niets voor een Tanzaniaanse kandidaat. Daarop wordt de Peru aan Javier Perez de Cuellar secretaris-generaal. 1991 Egyptenaar Boutros Boutros-Ghali blijkt een compromisfiguur als de leden van de Veilig heidsraad het over andere kandidaten niet eens kunnen worden. 1996 De VS voelen niets voor een tweede termijn van de Egyptenaar, waarop Kofi Annan uit Gha na hem opvolgt. ANP/RTR Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 23 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21.50 n.V.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voortoezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwaloh@pzc-.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl maandag t/m vrijdag 1,30 zaterdag. €1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl per 76 oktober Hulst: Het 's-Landshuis Sleenstraat37,4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax, (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (01111454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mall; redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Faxt (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17,00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (Inten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de dorden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bi]: PZC, le zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4