Leegloop bij dorps- en wijkraden De vogelsport tot kunst verheven Schat aan oude foto's uit Hulst Open dag bij brandweer Sas Burger zet politiek Hulst voor Joker STij\* Schuldbewuste vrouw wil best vastzitten Krappe financiering volgens Terneuzens GroenLinks-raadslid Clijsen oorzaak woensdag 4 oktooer zuub 2 10 MIDDELBURG - Een negentien jarige vrouw uit Breskens toon de zich gisteren in Middelburg schuldbewust. „Ze mogen mij best een week vastzetten." Een gevangenisstraf vond poli tierechter M. Meeuwisse te ver gaan. De verdachte kreeg con form de eis tachtig uur werk straf opgelegd. Dat nam niet door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Er vindt een leegloop plaats bij wijk- en dorpsraden in de gemeente Ter- neuzen. De animo om deel te ne men aan wijk- en dorpsraden wordt steeds minder. Raadslid P. Clijsen (GroenLinks) consta teert dat in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders. Clijsen komt tot die conclusie naar aanleiding van gesprekken met vertegenwoordigers van ver schillende wijk- en dorpsraden. De geluiden komen volgens het raadslid met name uit Koe wacht, Westdorpe en de wijk raad Binnenstad. Een belangrij ke reden voor de terugloop is volgens Clijsen de krappe finan ciering. Geld bijvoorbeeld om met de achterban, de inwoners dus, te communiceren, ont breekt vaak. „De dorps- en wijk raden zouden meer geld moeten krijgen voor praktische zaken, zoals drukwerk." Verder bestaat volgens Clijsen de indruk dat de activiteiten weinig of geen bestuurlijk rende ment opleveren. „Leden van dorps- en wijkraden vinden dat er te weinig wordt bereikt." Be stuurders en ambtenaren heb ben volgens Clijsen vaak de nei ging voor de burger te denken. „Men denkt voor de burger waar men beter zou moeten luis teren. Vaak leidt dat tot proce dures waarin de burger gecon fronteerd wordt met planvor ming die niet wordt begrepen en waarin mensen nauwelijks de tijd krijgen om de zaak te over- 1 denken en te bespreken." Clijsen herinnert aan gedane ambtelijke uitspraken dat eerst Herfstfeest in De Griete TERNEUZEN - In de buurt schap De Griete bij Terneuzen is het op 3, 4 en 5 november weer herfstfeest. De activiteiten spelen zich af in én om het café De Griete. Op vrijdagavond 3 november treedt de band Copy-Cat op. Zaterdag middag 4 november is er vanaf 13.30 uur ene schieting op de lig gende wip. Vanaf 13.00 zijn er allerlei activiteiten zoals een rommelmarkt, animatie voor de kinderen, een frietkraam, een springkussen, de ballonnen clown Wallie en brandweeracti viteiten. Op zaterdagavond barst het herfstfeest los met DJ Jurgen van Drive-in-show Pico-Bello. Zondagmiddag 5 november zijn er vanaf 12.00 uur weer allerlei activiteiten als op zaterdag. De herfstfeesten worden afgesloten met een optreden van de feest en coverband de Consumpties. Voor meer info: www.cafedegrie- te.nl. Kinderen mogen lievelingsdier meenemen naar boerderij Clinge CLINGE - Werelddierendag wordt vandaag ook gevierd op de kinderboerderij De Cante- cleerhoeve op het Sterreterrein in Clinge. Het thema is; lieve lingsdieren. Jong en oud kan er vandaag van 13 tot 16 uur te recht. Kinderen mogen hun lievelings huisdier meenemen en er van al les over vertellen aan de andere bezoekers. Ook is er een tweede hands marktje voor dierenspul- len. Wie kooien voor vogels of hamsters, etensbakjes, dieren- speeltjes te koop wil aanbieden, kan de spullen meenemen naai de kinderboerderij en ze daar verkopen of ruilen tegen andere spullen. Levende dieren mogen absoluut niet worden verkocht. Bij slecht weer wordt de markt in de kas gehouden. De huifkar rijdt de hele dag rond en voor de allerkleinsten is er een dierenknul'felhoek inge richt. Wie het juiste gewicht van de pony raadt, wint een prijs die ter beschikking wordt gesteld door een dierenspeciaalzaak in Hulst. In de geitenwei zijn falabella's te zien, minipaardjes. weg dat de politierechter het haar zeer kwalijk nam dat ze 3 april met het (gestolen) geld, zo'n negenhonderd euro, van de oma van haar vriend was gaan 'shoppen'. Het geld had ze on der meer aan een gsm, schoenen goed met wijk en dorp moet wor den overlegd 'alvorens allerhan de treinen op gang te zetten die daarna nauwelijks te stoppen zijn'. „Er wordt gesignaleerd door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Al jaren en jaren zijn Rinie en Nel Jakobsen niet meer op vakantie geweest. Ze kunnen hun kweekvogels niet alleen laten. Het gemis be taalt zich echter uit. Rinie en Nel keerden laatst terug uit het Belgische Aalst naar de Roels- hoek bij Krabbendijk met de mooiste prijs die zij kunnen be denken: Europees hoofdgroep winnaar bij Agaporniden fische- ri, oftewel - gewoon in het Ne derlands - bij de kromsnavelpar kieten. Rinie loopt naar één van zijn ve le volières achterin de tuin. Hij moet eerst laten zien waar hij het over heeft. Hij stapt één van de volières binnen. Zijn vogels blijven kalm. Ze zijn het bezoek van Rinie gewend. Hij of zijn vrouw zijn elke dag alleen al met het verzorgen anderhalf tot twee uur bezig. Rinie steekt zijn hand geroutineerd in een kooi en haalt er één van zijn trotse be zittingen uit, een prachtexem plaar van een Agapornide fische- ri. Zelfs voor een leek is dat te zien, in de eerste plaats aan de veren. Die glazen zo mooi. Groen, oranje, geel. Tien jaar kweekwerk zit in de vogels. Rinie weet het precies, want zolang geleden is het dat hij zijn brommer- en fietsen- zaak in Rilland van de hand deed. Hij ging voltijds bij siga- rettenfabrikant Philip Moms in Bergen op Zoom werken. Hij kon eindelijk gaan doen wat hij al langer wilde: vogels kweken, grote parkieten én uiteraard de en een piercing besteed. Daar naast werd de jonge vrouw ver oordeeld voor een inbraak in Oostburg, waar ze op 25 maart samen met mededaders levens middelen uit een gebouw van de Scouting had weggenomen. Ze dat dit principe kennelijk verla ten wordt. Dat dit een ramp is voor de animo voor wijk- en dorpsraden is bekend", schrijft Clijsen. kleinere kromsnavelparkieten, de agaporniden fischeri. Rinie spreekt van 'vogelsport' en 'de kunst van het kweken'. De ter men 'sport' en 'kunst' tillen het kweken van vogels direct op een hoger plan. En de Jakobsens hebben het zich ook nog niet ge makkelijk gemaakt. Ze hebben zich toegelegd op jonge krom snavelparkieten in de wild kleur. De wildkleur? „Ja, zoals ze voorkomen in de natuur, in gaf toe de eerste steen door een ruit te hebben gegooid. „Maar ik ben niet naar binnen ge weest." Haar mededaders wa ren later nog teruggekeerd om meer (waardevolle) spullen uit het gebouw te halen. Zij beken- die kleuren." Kan het dan ook anders? „Zeker." Rinie pakt er een boekje van een tentoonstel ling bij. Hij leest de kleuren voor: „Kobaltblauw, donker groen, pastelgroen. Het komt al lemaal voor. Zulke vogels, in die kleuren, doen het vaak het best op tentoonstellingen, omdat ze er speciaal uitzien. Dat maakt het ook zo moeilijk een hoofd prijs te winnen met kromsna vels in de wildkleur." de ook een woning aan de Markt in Oostburg, waar ze toen ver bleef, met graffiti te hebben on dergespoten. Volgens officier van justitie J. Zondervan was de inbraak, de vernieling en de op zetheling van het geld goed voor Het is Rinie en zijn vrouw ge lukt door streng te selecteren, veel te luisteren naar oude kwe kers - onder meer op de club avonden van de vogelvereniging Krabbendijke en omstreken - en door steeds hetzelfde voedsel te blijven geven. Twee keer per jaar mogen de beste koppeltjes achter hun wo ning aan de Roelshoek broeden. Bij kunstlicht in oktober, novem ber én eind december, 's Win- vier maanden gevangenisstraf. Hij hield rekening met het blan co strafblad en de lage leeftijd van de verdachte. Ook zei ze geen contact meer met de 'ver keerde' vrienden te hebben. Dat was aanleiding voor de officier om een taakstraf van tachtig uur te eisen. De politierechter nam de eis over. portage met conclusies en aanbe velingen opstelt en die vervol gens bespreekt met wijk- en dorpsraden en met de gemeente raad. ters dus. Zodat het jonge broed het volgend jaar op tijd klaar is om aan wedstrijden mee te doen. Alleen de allermooisten blijven over. „Van de honderd", vertelt Rinie, „gaan er tien door, meer niet. De andere gaan naar collega's of de handel in." Voor de duidelijkheid: hij verdient er vrijwel niks mee. Vogelsport is geen duivensport. Conditie Hoe mooi een vogeltje ook is, al leen daarmee ben je er nog niet als gepassioneerd vogelkweker. De pootjes, de kleur van de na gels, het formaat, het verendek, alles moet in orde zijn. Het komt er vervolgens op aan de wedstrijdspeler in conditie te brengen, zoals Rinie zegt. „Want je moet het van de aller laatste punten hebben. Keur meesters letten op de kleinste de tails. Hoe een vogel op een stok zit, bijvoorbeeld. Hoe mooi een vogel ook is, als die als een zout zak op zijn stok zit, is het over. Je moet daarom een vogel al maanden voor een tentoonstel ling gaan trainen. Zodat die rus tig blijft zitten, dat die zich echt showt." De status van topkweker heeft hij al lang, van een prijs meer of minder kijkt Rinie niet op, maar het Europees kampioenschap op de internationale wedstrijd in Aalst, dat beschouwen hij en zijn vrouw als de kroon op hun werk. „We behalen dat mis schien nooit meer." En de win nende kromsnavelparkiet, wat zou die ervan vinden? Rinie lacht. „Ik denk niet dat die er iets van merkt. Sheila van Doorsselaer HULST - Duimendraaien, weer eens koffie bestellen, nogmaals diep zuchten en naar de deur tu ren en om de tijd te doden een praatje maken met iemand van een andere fractie. Politiek Hulst hield gisteravond in ge meenschapscentrum Den Dullaert haar derde politiek spreekuur. Opkomst: nul. De Hulstenaren lieten de leden van de politieke partijen voor Jan Joker zitten. Kent u die mop van die Hulstenaren die naar het politiek spreekuur gingen in Den Dullaert? Ze gingen niet. En niet alleen de burgers kwa men niet opdagen. Want óf de fractie van Groot Hulst had een vooruitziende blik, óf had er ge woon geen zin in, want die tafel bleef leeg. De raadsleden bleven thuis. Naar de reden waarom er geen bezoekers kwamen opda gen, was het voor de politiekers gissen. „Omdat de Hulstenaren het allemaal zo goed hebben en dus niks te klagen", zei en een. „Omdat er hier geen goed café in de buurt is voor de nazit", zei een ander. Het spreekuur is vorig jaar inge voerd naar aanleiding van een onderzoek naar het functione ren van de gemeenteraad, uitge voerd door een aantal studenten van Hogeschool Zeeland. Het po litiek spreekuur, steeds in een ander dorp gehouden, zou een goed middel zijn de contacten tussen de gemeenteraad en de burgers te verbeteren. Het eer ste politiek spreekuur, vorig jaar mei in het stadskantoor, was een succes. Heel wat bur gers liepen binnen en schoven aan bij de fracties om met hen te overleggen over wat het maar was dat men op de lever had. Op het tweede spreekuur, afgelo pen juni in Kloosterzande, kwa men maar een kleine vijftien be zoekers af. Groot Hulst en Groot Hontenisse riepen toen al dat het politiek spreekuur niet de juiste manier is om de contac ten met de burgers aan te halen. Drie maanden later uitten ook andere fracties kritiek op de in geslagen weg. Zonder twijfel zal in het komende presidium (de SAS VAN GENT - De deuren van de brandweerkazerne aan de Kerkhoflaan in Sas van Gent staan zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur open voor alle belang stellenden. Dit ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de personeelsvereniging. Voorafgaand is er om 13.00 uur een officieel gedeelte voor geno digden, waaronder oud-leden en burgemeester Jan Lonink. Er wordt dan een boek gepresen teerd over driehonderd jaar brandweer Sas van Gent en zes tig jaar personeelsvereniging. Tijdens de open middag zijn ver schillende voertuigen te zien die ingezet worden in de kern Sas van Gent. De Zuiddorpse brand weer komt met een Volvo tank autospuit. De brandweer in Sas van Gent krijgt volgend jaar Kerken houden bijeenkomsten rouwverwerking HULST - De stuurgroep rouw verwerking van de kerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen houdt het komende half jaar diverse bijeenkomsten. Mensen die be langstelling hebben om deel te nemen aan een van de gespreks groepen over rouwverwerking, kunnen zich tot 9 oktober aan melden. De stuurgroep houdt ook nazorg- aciviteiten in de vorm van een le zing. De eerste lezing is dinsdag 10 oktober om 20.00 uur in De Blaauwe Hoeve in Hulst. Het thema is 'Afscheid nemen is zachtjes de banden losmaken en toch met elke vezel in je lichaam verbonden voelen'. De lezing wordt gegeven door therapeute Mag'da van de Wiele. De tweede lezing is dinsdag 13 februari in verzorgingshuis An- tonius in Kloosterzande. Pasto raal werker Marc van Raemdon- ck bespreekt vanaf 20.00 uur het thema 'Gebonden door schuld en spijt'. Meer informatie over het werk van de stuurgroep rouwverwer king en aanmelden voor de ge spreksgroepen is mogelijk bij pastor N. Polet (0114 - 317438), mevrouw C. Dieks (0114 - 314098) of mevrouw M. Sand- kuyl (0114-315149). fractievoorzittersvergadering waarbij ook de burgemeester aanwezig is) het politiek spreek uur ter sprake komen. Fractievoorzitter A. Hegger van Progressief Hulst, tot nu toe de grootste voorstander van het spreekuur, zei dat ze het poli tiek spreekuur nog één kans wil geven en wel nogmaals in het Hulster stadskantoor, omdat het daar toen zo druk was. „En is het dan toch niks, dan is de cirkel rond." Mini-Biervliet BIERVLIET - De maquette van Biervliet is zondag tussen 14.01 en 17.00 uur te bezichtigen. De maquette is opgesteld in het Dorpshuis. Sinds een aantal ja ren is een groep van twaalf vrij willigers elke maandagavond be zig met de bouw van miniatuur- Biervliet. Op dit moment zijn alle gebou wen te zien. De houten huisjes zijn driehonderd keer zo klein als in werkelijkheid. Bij de maquette is een kleine ex positie ingericht over de manier waarop de bouw tot stand is ge komen. Ook zijn er een aantal oude prenten, foto's en landkaar ten te zien. Een deel van de ma quettebouwers is ter plaatse aan wezig om uitleg over de werkwij ze te geven. Het is de bedoeling dat het bouwwerk in de loop van volgend jaar opgeleverd; kan worden. Mini-Biervliet krijgt ook een on derwijskundige functie. Vanuit de Hogeschool Zeeland is een: studente bezig de maquette te in tegreren in een lessenpakket. De toegang tot de open middag! zondag is gratis. Striptekenen in Kapelse bieb KAPELLE - In de bibliotheek van Kapelle wordt zaterdagmid dag van één tot drie een work shop striptekenen gehouden. De activiteit in het kader van de kinderboekenweek is voor basis-1 scholieren van groepen vijf tol! en met acht. april de beschikking over een zelfde voertuig. De brandweer Assenede en Zei- zate zijn eveneens aanwezig mei enkele voertuigen. In de loop! van de middag is er een demon-1 stratie met gaspakken, het nieu we specialisme van het korps Sas van Gent. Ook is er een mobiele keuken aanwezig. Via enkele demonstra tie krijgt het publiek te zien h« je vooral geen vlam in de pan moet blussen en wat wel de juis te manier is. Bonsailiefhebber heeft eigen club CLINGE - Zeeuws-Vlaanderen heeft sinds kort een eigen bonsaivereniging. De club vooi liefhebbers van de Japanst dwergboompjes heet Zeeuws- Vlaamse Bonsai Vereniging. Elke derde zaterdag van dl maand wordt van 10.00 to:| 16.00 uur in de kas bij de kinder boerderij op het terrein van Df Sterre in Clinge een bijeen komst van de vereniging gehou den. „Iedereen kan dan zijn o| haar eigen bonsai meenemen" zegt A. IJsebaert, samen me: A. Rietbergen de oprichters vacj de bonsaivereniging. IJsebaert- „We willen ook workshops gaats houden onder leiding van een Belgische bonsai-specialist. Hij zal de bonsaibezitters dan leren hoe het zit met het snoeien, bed raden, bemesten en verplanten van de boompjes en welke stijl len er allemaal zijn." Meer informatie over dt Zeeuws- Vlaamse Bonsai Vereni- gin is te verkrijgen via 0115- 441570 of 06-13644688. Jubileumfeest Ons Vermaak VOGELWAARDE - De uitba ters Wim en Ine runnen zater dag 7 oktober tien jaar café 0® Vermaak in Vogelwaarde. Ter gelegenheid van dit feil wordt 's avonds in Ons Vermaal een feestje gevierd. De live banc Johnny Slipper verzorgt vana! 22.00 uur de muziek. De bezoei kers wordt gevraagd r. rock-'n-roll-kleding mee te fees ten en swingen. Het raadslid wil weten hoe B en vorm die vereist wordt wel de W het rendement van de in- juiste vorm is. En of er geen bij breng van wijk- en dorpsraden stelling nodig is van de status meten. Verder vraagt Groen- van wijk- en dorpsraden. Clij- Links zich af of de stichtings- sen wil dat het college een rap- De boerenmarkt op de Markt van Hulst omstreeks 1920. door Harold de Puysseleijr HULST - Het archief van de gemeente Hulst is een omvangrijke collectie oude foto's rijker. De meer dan duizend fo to's zijn gemaakt door wijlen August van Dorsselaer en onlangs door zijn we duwe Georgette van Dorsselaer-De Waal (81) aan de gemeente geschonken. Veertien dikke fotoboeken en stapels losse foto's geven volgens woordvoer ster Jolanda Hartman van de gemeente een mooi beeld van Hulst en omstreken van begin twintigste eeuw tot begin ja ren negentig van de vorige eeuw. Daarom heeft de gemeente besloten de fotoverzameling te digitaliseren en als aparte beeldcollectie op te nemen in het gemeentelijk archief. Van Dorsselaer was een verwoed amateurfotograaf, die onder andere een omvangrijke collectie oude prentbriefkaarten van de streek in zijn bezit had die hij op de gevoelige plaat vastlegde. „Ik wist niet wat ik met de foto's aan moest en toen ik een oproep in de krant zag, heb ik ze aan de gemeente gege ven", zegt mevrouw Van Dorsselaer-De Waal. „Zelf heb ik een andere hobby. Ik speel namelijk keyboard in het senioren orkest Con Amore in Hulst. Voor die fo to's had ik zelf niet zo'n belangstelling en mijn twee zoons hebben ook andere interesses." De Hulsterse trok er wel al tijd samen met haar echtgenoot op uit, als die gewapend met zijn fotocamera's door de streek trok. „We zijn samen overal naartoe gereden. Walsoorden was wel een van zijn lievelingsplekken om foto's te maken. Niet alleen van de schepen op de Schelde, maar ook van de dijken, oude huisjes en schuren met strooien daken." Vogelsporter Rinie Jakobsen met één van zijn gevederde vrienden, een Agapornide fischeri oftewel kromsnavelparkiet. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48