It^Ol PvdA pal achter Waterdunen Met spoed bestuur gezocht PZC De liefde begon op het ijs Curamus voert als eerste zorgpad voor stervensfase in rLVj Einde avondvierdaagse in zicht Motorrijder (27) laat zich opfokken door politiewagen Sluise fractie acht plan noodzakelijk voor ontwikkeling streek woensdag 4 oktober 2006 Het aantal deelnemers aan de Terneuzense avondvierdaagse zit al jarenlang dik boven de tweeduizend. archieffoto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - Als er op korte termijn geen mensen zijn die de kar willen trek ken, is ér volgend jaar geen avondvier daagse in Terneuzen. Ook de organise rende avondvierdaagsevereniging Bram de Meijer dreigt te worden opgeheven. Nico en Ineke Bijl uit Terneuzen waren jarenlang dé gezichten van de avond vierdaagse. Na afloop van de 31e editie besloot het echtpaar er dit jaar een punt achter te zetten. Zij vonden dat het tijd was voor een frisse wind. Nico was ruim dertig jaar voorzitter van het organisatiecomité. Ineke stond haai man sinds 1983 bij als secretaris en pen ningmeester. De avondvierdaagse in Terneuzen is de grootste van Zuid-West-Nederland. Het aantal deelnemers zit al jarenlang dik boven de tweeduizend. Vooral basis scholen dragen hier in belangrijke mate aan bij. „Verwoede pogingen om opvol gers te vinden, zijn tot nu toe dus op niks uitgelopen. Het is nu echt vijf voor twaalf. Als er niet snel mensen komen die onze taken willen overnemen, is er in ieder geval in 2007 geen avondvier daagse. En dat zou toch heel treurig zijn", stelt Ineke Bijl. Draaiboek De voorbereidingen op de editie van vol gend jaar beginnen in principe deze maand. Dan wordt het draaiboek in el kaar gezet en gaan ook brieven aan in stanties de deur uit in verband met ver gunningen of verkeersmaatregelen. In februari worden de routes van vijf en tien kilometer op papier gezet. In april gaan de foldertjes de deur uit en begin nen ook de inschrijvingen. Het uitzet ten van de routes gebeurt in mei, enkele dagen voordat de wandelaars van start gaan. Weliswaar heeft avondvierdaagsevereni ging Bram de Meijer dertig leden, maar daarvan ambieert niemand het voorzit terschap dan wel de functie van secreta ris of penningmeester. En dan vooral omdat de vrees bestaat dat het te veel werk is of dat zij die taken niet aankun nen. Ook van buitenaf is er nog geen en kele interesse getoond. Gemengde gevoelens Het echtpaar Bijl heeft gemengde gevoe lens bij dit gebrek aan ambitie. Hoewel hun 'inspanningen altijd zijn gewaar deerd, voelen zij zich toch een beetje in de steek gelaten. Volgens Ineke Bijl is alles goed te doen als een groepje van zes of zeven mensen zich ermee gaat be zighouden. „Als je de taken goed verdeelt, valt het allemaal wel mee. Bovendien ligt alles kant en klaar bij. ons thuis, dus gemak kelijker kun je het niet overnemen. En natuurlijk staan we de mensen die ons willen opvolgen met raad en daad bij, als daar behoefte aan is." Het gebrek aan animo voor de organisa tie van de Terneuzense avondvierdaag se leidt mogelijk ook tot de opheffing van avondvierdaagsevereniging Bram de Meijer. Als er deze maand geen op volgers voor het echtpaar Bijl zijn, staat dit voorstel in januari op de agenda van de ledenvergadering. Nico en Ineke Bijl hopen uiteraard dat het niet zover komt. Daarom roepen zij belangstellen den op zich zo snel mogelijk te melden. Meer informatie is telefonisch beschik baar op 0115-619699. Roskamstraat te druk SINT JANSTEEN - Wat is het nut van een dertigkilome- terzone als die een verkeersintensiteit heeft van een door gaande weg en als er daarbij het gaspedaal ook nog eens flink wordt ingedrukt? Deze vraag legden bewoners van de Roskamstraat in Sint Jansteen tijdens de dorpsraads vergadering voor aan wethouder C. de Kraker. Er rijden ruim tweeduizend voertuigen per etmaal door de straat. Vooral veel werknemers en vrachtauto's richting Necker- mann maken gebruik van de Roskamstraat. Laatstge noemden mijden dan, komend vanaf de rijksweg N60, de verkeerslichten bij de andere toegang tot Neckermann. Aangedragen oplossingen vanuit de zaal als remmers, een richtingsverkeer, frequente controles en afsluiten van de afslag vanaf de N60 zouden volgens De Kraker het pro bleem alleen maar verleggen. Hij meende een gedegen aanpak in samenwerking met de politie en de verkeers- commissie van de gemeente uitkomst kan bieden. De Kra ker: „Wie weet kan voor de Roskamstraat en omgeving een gedegen verkeerscireulatie uit de hoge hoed getoverd worden. Gesprekken met Neckermann hebben duidelijk geen effect gehad." Docenten kijken over de grens TERNEUZEN - Een groep van ongeveer 75 docenten van scholen uit het Engelse, Vlaamse en Zeeuwse secundair, voortgezet en beroepsonderwijs, zijn de komende dagen in Zeeland voor de tiende Accord Conferentie. Het gaat om onderwijzers uit de provincies Oost- en West-Vlaande ren, Zeeland en de Engelse regio's Norfolk en Suffolk. De conferentie is bedoeld om de deelnemers kennis te laten maken met onderwijs op andere scholen en contacten te leggen met mogelijke projectpartners en uitwisselingspro jecten. De deelnemers kunnen er ook ideeën opdoen voor nieuwe projecten met de leerlingen. Dit jaar ligt het ac cent van de conferentie op grensoverschrijdende projec ten met leerlingen, internationalisering in de school en mi ni-ondernemingen over de grens. De deelnemers verzame len zich vandaag in Terneuzen en vertrekken dan geza menlijk naar Middelburg voor een welkom door gedepu teerde G. van Heukelom. Daarna staat een toespraak door H. van Meerkerk, lid van het college van bestuur van het ROC Zeeland op het programma. Donderdag staat in het teken van workshops in het ROC Westerschelde in Terneuzen en vrijdag worden scholen bezocht en vertrek-' ken de deelnemers weer. Rijden zonder rijbewijs bestraft MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 28 uur werkstraf.;' De man had op 20 februari in zijn woonplaats met een1 busje een aanrijding veroorzaakt. De politie constateerde dat de man niet over een geldig rijbewijs beschikte. De po litierechter vonniste conform de eis. Inbraak op bedrijfsterrein Goes GOES - Twee bedrijven op het Stationspark in Goes zijn gisteravond en -nacht bezocht door inbrekers. Bij één kan toor werden tijdens de inbraak drie laptops weggenomen- Er is niet bekend hoe de dader(s) het kantoor is/zijn bin nengekomen. In een ander bedrijf werd gepoogd in te bre ken, maar de twee mannen werden na sluitingstijd be trapt door de schoonmakers. door Sheila van Doorsselaer HULST - Woonzorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst en De lange Akkers in Koewacht heb ben als eerste zorginstellingen in Nederland een zogenaamd zorgpad voor de stervensfase in gevoerd. De twee zorginstellingen van Stichting Curamus hebben het zorgpad voor de stervensfase op alle afdelingen ingevoerd. De in voering is begeleid door het Inte graal Kankercentrum Rotter dam (IKR) en het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. Het zorgpad heeft als doel de agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridge; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; CL1NGE - Malpertuu's, 13.15 uur: Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen; GRAAUVU - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: Gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 9.30 uur: Fysio gym; 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Meer be wegen voor ouderen; 14.00 uur: Uilen ier uit Zaamslag; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummikub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.30 uur: Bridge; Sint Albert, 13.00 uur: Vrij biljar ten en spelmiddag en diverse hand werktechnieken; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, biljartles, bloemschik ken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, fiets tocht, Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Country dance; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur; Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Soos; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; 't Schelpenhoek je, 14.00 uur: Kinderclub 4 tot en met 7 jaar; 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur; Koersbal. kwaliteit van de terminale zorg te verbeteren. Het pad bestaat uit een checklist en richtlijnen voor behandeling, verzorging en begeleiding van patiënten die binnen korte tijd zullen overlij den. De zorg betreft niet alleen de patiënt maar ook diens naas ten. Alle zorgverleners die be trokken zijn bij de dagelijkse zorg voor de patiënten werken volgens het zorgpad, waarbij verpleegkundigen en verzorgen den een coördinerende rol heb ben. Het zorgpad voor de stervensfa se is ontwikkeld in Liverpool.- Het IKR en het Erasmus hebben het zodanig aangepast dat het geschikt is voor de zorg in Ne derland. De doelmatigheid is onderzocht door middel van een geslaagde proef bij verschillende zorgin stellingen in Nederland, zoals een thuiszorgorganisatie, een hospice, verschillende afdelin gen van het Erasmus_^en de woonzorgcentra en het verpleeg huis van Curamus. De ervaringen zijn zo goed dat Curamus besloten heeft het zorg pad op alle locaties in te voeren.. Rommelmarkt TERNEUZEN - Buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dok- weg in Terneuzen houdt zater dag van 10.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor jeugdactiviteiten van buurtwerk SCAS. Meer in formatie over de huur van tafels om koopwaar op uit te stallen is telefonisch verkrijgbaar via 0115-620686. (Advertentie) door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het was alle maal de schuld van een paar po- litiedienders, dié hadden hem opgefokt. Als zij hem wat eerder tot stilstand hadden gemaand, stond er nu 'zeker en vast' geen 161 kilometer achter zijn naam. Met die stelling probeerde een 27-jarige motorrijder uit het Bel gische Lovendegem gisteroch tend in het Terneuzense kanton gerecht rechter A. Melens te overtuigen van het hoe en waar om van zijn snelheidsovertre ding op de provinciale weg N252 in Sas van Gent. Daar scheurde hij op 6 juli van dit jaar met 161 kilometer per uur over een weg waar tachtig de maximumsnelheid is. „Ik werd al vanaf Terneuzen achtervolgd door een onherken bare politieauto. Ik dacht dat de bestuurder met mij aan het spe len was. Ik deed daaraan mee door hem er niet voorbij te laten gaan. Pas in Sas van Gent had ik in de gaten dat het om een po litiewagen ging. Waarom heb ben zij mij niet eerder aangehou den? Als ze dat hadden gedaan, had er nu waarschijnlijk een veel lagere snelheid op papier gestaan. De politie heeft toch zwaalichten en sirenes om duide lijk te maken dat ik moet stop pen?" Melens was daarvan niet onder de indruk: „Dus de politie moet ervoor waken dat u te hard rijdt", stelde hij een weder vraag. Officier van justitie R. Rammeloo kon zich wel enigs zins in de situatie van de Belg in leven. „Ik ben zelf ook motorrij der en weet dat de verleiding groot is om het gas open te draaien. Maar dat neemt niet weg dat ook een korte snelheids overschrijding niet mag. Als ik u zo hoor, schat ik in dat u bij el ke rit wel een keer piekt." Hij eiste een onvoorwaardelijke rij ontzegging voor vier maanden (de Belg moest zijn rijbewijs meteen na de overtreding inleve ren) en een boete van 870 euro. Melens ging daarin mee, in zeke re zin tot tevredenheid van de motorrijder. „Ik had een zwaar dere straf verwacht. In België ligt de strafmaat voor dit soort overtredingen echt veel hoger." Inloopochtend kankerpatiënten nu ook in Hulst HULST - In zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst is vrij dagochtend 6 oktober een in loopochtend voor kankerpatiën ten. In Terneuzen en Breskens was dit lotgenotencontact er al, De inloopochtend wordt van 9.30 tot 11.30 uur gehouden in de ruimte boven het restaurant van De Blaauwe Hoeve. Patiën ten zijn daar welkom om bij een kop koffie te praten met lotgeno ten. Het idee achter de inloop ochtend is dat een lotgenoot met een half woord begrijpt, wat aan familie of vrienden niet is uit te leggen. Meer informatie over de inloopochtend is te krij gen via 0114-682569. Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderjaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) per,16 oktober Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Raymond de Frel BRESKENS - Grondeigenaren mogen niet bepalen wat er wel en niet in de gemeente Sluis ge beurt. Dat stelt de Sluise fractie van de PvdA naar aanleiding van de commotie die vorige week ontstond over de realisatie van het plan Waterdunen tussen Breskens en Groede. De sociaal democraten zijn voorstander van de aanleg van driehonderd hectare recreatienatuur in de Oud- en Jong Breskenspolder. Verontruste boeren in het ge bied, verbroederd in de Stich ting Verbeterde Gebieds Aan pak Breskens-Groede, gaven vo rige week aan geenszins van plan te zijn hun gronden te ver kopen. Zij zien Waterdunen (dat naast het aanleggen van recrea tienatuur ook de verplaatsing van camping Napoleonhoeve be helst) als een vorm van ontpolde- ren. Een variant zonder het inlaten van zout water is niet bespreek baar, omdat de Molencaten- groep (eigenaar van De Napo leonhoeve én investeerder in het plan) juist de zoute vegetatie als een onmisbare waarde ziet. De Sluise gemeenteraad zegt vol gende week donderdag ja of nee tegen de voortgang van Water dunen. Nieuw West en het CDA spraken zich al eerder uit tegen het plan. De PvdA laat nu een tegenge luid horen. „In de discussie wordt door tegenstanders ten on rechte de term ontpolderen ge bruikt", betogen fractievoorzit ter L. Wille en raadslid R. Evers. „Inpolderen wordt on der meer gedaan om het gewon nen land te gebruiken als econo mische bron. Ontpolderen zou in deze betekenen dat het land wordt onttrokken aan de econo mie, maar dat is hier niet het ge val." De PvdA denkt dat Waterdunen de werkgelegenheid (schatting: honderdvijftig arbeidsplaatsen) en het bestedingspatroon in de streek een gezonde injectie kan geven. „Bovendien kan het ook werk opleveren voor de boeren, doordat zij ingeschakeld kun nen worden bij bijvoorbeeld het beheer en onderhoud van het ge bied", zeggen Wille en Evers. Nee zeggen tegen Waterdunen heeft volgens de PvdA ook gevol gen voor andere grote plannen in de gemeente Sluis. „Welke argumenten zijn er dan bijvoorbeeld nog voor Sluis aan Zee? Geen. Het kan toch niet zo zijn dat Sluis aan Zee eventueel wel doorgaat omdat de grondei genaren daar wél willen meewer ken? En Waterdunen niet, alleen omdat de daar aanwezige boe ren het niet willen? Het mag toch niet zo zijn dat grondeige naren de toekomst van het ge bied bepalen? Natuurlijk moe ten de boeren wel goed worden gecompenseerd. Met grond, geld of een combinatie van die twee. Maar dat er in het verleden ken nelijk niet altijd even diploma tiek is geopereerd door de grond- aankopers mag nu niet tot ge volg hebben dat partijen niet tot elkaar kunnen komen." Geloofwaardigheid De sociaal-democraten denken ook dat de gemeente zijn geloof waardigheid verliest bij de pro vincie, het Rijk en Europa als Waterdunen wordt afgeblazen. Bovendien kan volgens de PvdA bij een 'nee' de stekker uit de Ge- biedscommissie West - Zeeuws -V laanderen, het overleg- en ad viesorgaan dat de ontwikkeling van de streek handen en voeten probeert te geven. „Wij geloven niet dat recreatieondernemers en natuurvertegenwoordigers in de gebiedscommissie blijven meedenken als in het zicht van de haven bewust door partners (lees: de ZLTO, red.) op het strand wordt afgekoerst." door Wilma Valk IJZENDIJKE - Ijskoud was het toen de vonk tussen Willem Jan sen (83) en Saartje de Reu (81) oversloeg. Gisteren vierden ze dat ze 60 jaar getrouwd zijn. Ze leerden elkaar liefhebben tij dens het schaatsen op de veste in IJzendijke. „Schaatsen kon ze goed", weet Willem nog. „en ze lacht zo mooi." Willem is geboren en ge togen in Biervliet en zijn Saar tje aan de Kalkbaan onder IJzen dijke: „Ik ben er opgegroeid," al dus Saar. „Ons huis is al lang af gebroken, alleen de school staat er nog." Ook na hun trouwen bleven beiden aan de Kalkbaan. Nu wonen ze alweer 45 jaar aan het Doel Bastion in de Maurits- stad. Willem werd tijdens de oor log in Duitsland te werk ge steld: „Twee jaar was ik weg. In het noorden van Duitsland tus sen Hamburg en Kiel. Ik heb Hamburg nog zien branden. Zelf heb ik het er goed gehad. Na een korte tijd bij een fabriek mocht ik bij een boer werken net als thuis. We hebben met de ze familie nog vele jaren schrif telijk contact gehad." Terug thuis moest hij nog een jaar sol daat zijn: „Ik was oppasser bij de nazi's in Sluis." Net als haai man werkte ook Saar een aantal jaren bij een boer. „In het huis houden bij een familie met der tien kinderen. Na de geboorte van onze twee meisjes nam ik ze wel eens mee." Dochter Corrie kan zich vooral één bezoek nog goed herinneren: „Het was vrij dag, dus er werd vis gegeten. Ik verslikte me in twee graatjes en moest naar de dokter." Tot aan zijn pensionering werkte Wil lem 20 jaar bij Philips in Terneu zen. „Zelf loop en fiets ik ook nog," vertelt Willem. „Met de auto gaan we samen nog veel weg, al blijven we tegenwoordig in Zeeuws-Vlaanderen. Een an dere hobby is mijn bloemen tuin." Het huishouden verdelen beiden een beetje. Het zwaarde re werk is voor Willem. Heel jammer vinden beiden vooral van het feit dat hun stacaravan er niet meer is: „Dertig jaar ston den we op een camping in Sinte Pier, toen werd de zaak overge nomen door de Roompot en alle oude caravans moesten weg," Saartje is er nog verdrietig over. „Plij was nog best goed en prima onderhouden. Dertig jaar! Heel erg." Vele jaren gingen beiden samen vissen aan de zee: „Met de hengel, heel gezellig en altijd verse vis." Hun kinderen heb ben alleen lof voor hun ouders Willem Jansen (83) en Saartje de Reu (81) zijn zestig jaar getrouwd. foto Peter Nicolai al moesten ze wel eens te vroeg thuis komen. „Ik heb vader in die veertig jaar dat ik hem ken nooit humeurig gezien", aldus schoonzoon Ab. Met de kinderen, vier kleinzo nen en een achterkleinkind komt de familie zaterdag nog sa men voor een gezellig etentje. Namens de gemeente Sluis felici teerde burgemeester Jaap Sala het echtpaar. Van den Dongen PARKETVLOEREN Celuidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47