pzc Banken wapenen zich tegen hypotheekfraude Vierdaagse zet moderne communicatiemiddelen in Jomanda niet vervolgd voor dood Millecam Politie arresteert 68 verdachten miljoenenzwendel Politie reconstrueert hoofd Maasmeisje Remkes bekijkt korten subsidie na protestacties CDA: handhaaf hulp formulieren ouderen door Thomas Olivier en Rudi Buis DEN HAAG - Banken staan lang niet altijd te springen om een hypotheek te ontbinden als achteraf blijkt dat die fraudu leus verkregen is. Zij lijden dan namelijk verlies op de verkoop van het huis. Daarom pleit de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) voor betere af spraken over de aanpak van hy potheekfraude, waarbij banken verplicht zijn de leningen op te zeggen. Dat zegt directeur H. Blocks van de NVB, de koepelorganisa tie van de banken, in reactie op een grootschalige hypotheek- en kredietfraude die de politie Am sterdam- Amstelland gisteren be kendmaakte. In de miljoenen- zwendel zijn 68 mensen gearres teerd. Onder de veertien hoofdverdach ten is een teamleider van een bank. Alle Nederlandse, grote banken lijden volgens Blocks schade door de fraude. In totaal gaat het om acht banken. In enkele gevallen wilden ban ken de hypotheken en leningen niet ontbinden. De politie en de NVB kunnen in een dergelijk ge val weinig doen, omdat de ban ken juridisch gezien niet mee hoeven te werken. Blocks: „De hypotheek is een contract tus sen de bank en de klant. Als de rente en de aflossing netjes be taald worden, dan is het voor de bank onverstandig om de hypo theek op te zeggen, want op de gedwongen verkoop lijdt een bank verlies." Afspraken Om hypotheekfraude tegen te gaan wil de NVB door heel Ne derland convenanten afsluiten, waarin banken onder meer wor den verplicht de hypotheek di rect op te zeggen bij fraude. De Albayrak (PvdA) erkent genocide DEN HAAG - Het Tweede Ka merlid Albayrak (PvdA) erkent dat in 1915 en 1916 in Turkije een volkerenmoord op Arme niërs is gepleegd. Het is voor het eerst dat het van oorsprong Turkse Kamerlid, nummer twee van de kandidatenlijst van de PvdA, dat zo openlijk doet. Zij wil daarmee een einde maken aan de kritiek dat zij geen duide lijk standpunt inneemt. Zelf vindt Albayrak dat ze niet onduidelijk is geweest. „Ik ben nooit van het partijstandpunt af geweken en dat is dat die volke renmoord heeft plaatsgehad." De kritiek op haar ontstond na een interview waarin zij erken de dat er misdaden tegen de Ar meniërs zijn gepleegd en dat ve le honderdduizenden zijn omge komen, maar zij liet iri het mid den of sprake was van genocide. De Armeense kwestie deed vori ge week stof opwaaien bij PvdA en CDA. Bij beide partijen ston den Turken op de kieslijst die de genocide ontkennen. Die zijn van de lijst gehaald. GPD NVB heeft dat soort samenwer kingverbanden tussen banken, politie en justitie al in Den Haag en Rotterdam, maar in an dere grote steden - waaronder in Amsterdam en Maastricht - bestaan die harde afspraken niet. Hypotheekfraude is volgens Blocks de afgelopen jaren ge makkelijker geworden. „Vroe ger kreeg je van de bank een lijstje met taxateurs, tegenwoor dig is de keuze eindeloos." Tus senpersonen die hypotheken slij ten vormen eveneens een risico. „De bank kent zijn eigen klan- Vandalen maken maïsoogst lastig HEINO - De maïsoogst rond het Overijsselse dorp Heino wordt gehinderd door vandalen die sta len bouten in de maïskolven ver stoppen. De hakselaars, machi nes voor oogst en verwerking, lo pen daardoor vast, meldden loonwerkers gisteren. De politie kent de meldingen. „Dit is voor ons nieuw", aldus een woordvoerder. Zeker vier be drijven hebben hun werk moe ten onderbreken. ANP ten niet meer en tussenpersonen kunnen kopietjes doorspelen van bijvoorbeeld een werkge versverklaring." Ook in de recente fraudezaak maakten de zwendelaars veel vuldig gebruik van valse papie ren. Criminaliteit Met behulp van valse werkge versverklaringen, jaaropgaven en salarisstroken lukte het hen zonder legale inkomsten toch een hypotheek te krijgen. Die werd dan afbetaald met uit cri minaliteit verkregen geld. Soms door Margit Spaak NIJMEGEN - De Vierdaagse is toe aan modernisering. De orga nisatie moet moderne communi catiemiddelen gebruiken om de wandelaars tijdens de tocht van actuele informatie te voorzien. Ook zijn allerlei afspraken of wel protocollen aan herziening toe. Bovendien is het evenement in de loop der jaren zo gegroeid dat het uit veiligheidsoverwegin gen nodig is door het jaar heen met alle betrokkenen rampenoe feningen te houden. Dat zei L. Hermans, voorzitter van de door stichting De 4Daag- se ingestelde onderzoekscommis sie, gisteren bij de presentatie van het rapport 'Dat kleine stuk je dijk'. De titel slaat op de Oos- terhoutsedijk bij Nijmegen, waar op de eerste en tevens laat ste dag van de Vierdaagse in juli van dit jaar veel wandelaars be vangen raakten door de extreme hitte. Een loper stierf onderweg, tientallen mensen kwamen in ziekenhuizen terecht en een tweede loper overleed later die dag. Hermans benadrukt dat de eer ste marsdag tot in de middag pri ma verliep. Pas toen de minder getrainde en langzamere lopers de snikhete dijk bereikten, ging het mis. „Wie voor twee uur fi nishte, heeft niets gemerkt", al dus de voorzitter. Hermans hamerde op de eigen verantwoordelijkheid van de wandelaar: „Die besluit zelf of en hoe hij zal gaan lopen." Deel nemers aan de Vierdaagse zijn dat met hem eens, blijkt uit een enquête. Bijna 85 procent van de lopers vindt de Vierdaagse een professioneel evenement. voerden de fraudeurs zelfs fictie ve bedrijven op. De verdachten zijn volgens de politie te verdelen in drie groe pen: kopers die de boel wilden oplichten om zichzelf te verrij ken, personen die fraudeerden om crimineel geld wit te wassen en speculanten die op de lange re termijn winst wilden maken. In een onderzoek naar een drugs crimineel die zijn villa door mid del van hypotheekfraude had verkregen, is de woning door de rechtbank verbeurd verklaard. Dat is volgens de politie een uni cum in Nederland. GPD Maar ze vinden ook dat min stens een kwart van de andere deelnemers vooraf te weinig traint. De hulpverlening kon volgens de onderzoekers de enorme vraag niet aan. Het duurde on aanvaardbaar lang voor de lei ding van de Vierdaagse en bur gemeester Ter Horst van Nijme gen op de hoogte waren van de ernstige problemen. Dat kan vol gens Hermans met moderne mid delen veel beter. Dinsdagavond werd de Vier- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie in Amsterdam zal het medium Jomanda, drie alterna tieve genezers en een zoutthera- peut niet strafrechtelijk vervol gen voor het overlijden van de actrice Sylvia Millecam. Dit liet justitie gisteren weten. Onderzoek van het OM leverde te weinig aanwijzingen op voor het opzettelijk handelen of nala ten door de verdachten, waar door de gezondheid van Mille cam 'is benadeeld of daaraan schade is toegebracht'. Mille cam overleed in de zomer van 2001 aan borstkanker. Het OM begon in mei 2004 met een uitvoerig onderzoek na aan gifte van de inspecteur voor de gezondheidszorg. Die kwam met een rapport waarin stond daagse afgelast, onder meer om dat de hulpverlening voor de nog warmere dagen daarna niet meer gegarandeerd was. Te laat Gemeentesecretaris P. Eringa onderzocht namens de gemeente hoe de besluitvorming verliep. Hij zei dat het rampenplan te laat in werking is gesteld en dat het landelijke noodnummer 112 overbelast raakte. Eringa advi seert dat alle hulpdiensten tij dens het hele evenement paraat dat Jomanda de actrice had mis leid door haar te zeggen dat ze geen borstkanker had. Jomanda's advocaat E. Reijans zei in een reactie dat er geen en kel bewijs was tegen zijn cliën te. „Dat is nu na lang onderzoek klip en klaar bevestigd", zei de raadsman. Reijans verklaarde dat hij mogelijk namens Joman da een verzoek tot schadevergoe ding zal indienen. In juni 2000 werd bij Millecam definitief borstkanker vastge steld. De actrice wilde geen che- mokuur en stond sceptisch te genover de reguliere geneeskun de. Zij gaf haar voorkeur aan al ternatieve genezers. Zij kwam terecht bij het 'genezend me dium' Jomanda en zocht hulp bij een zouttherapeut. Jomanda wees Millecam door naar een van de drie alternatieve artsen, een internist. ANP staan en vanuit een centrale meldkamer aangestuurd wor den. Algemeen manager W. Jansen van de 4Daagse zei gisteren: „We zijn hardhandig wakker ge schud. Dit mag nooit meer ge beuren." Het Vierdaagsebestuur trekt een meteoroloog aan. Er komen parcoursstewards, die de lopers actuele informatie kun nen geven. Ook regelt de organi satie lichtkranten, sms-berich- ten, meer water onderweg en aan te passen parcoursen. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het CDA wil dat de subsidie voor vrijwilligers die ouderen helpen inet het in vullen van formulieren blijft be staan. Het kabinet wil juist van de subsidie af. Het CDA brengt dat standpunt vandaag in bij de algemene financiële beschouwin gen, het financieel debat over de plannen van het kabinet. „Juist nu bekend is geworden dat ouderen met alleen AOW het moeilijk hebben, is die hulp hard nodig. Ouderen hebben va ker moeite met de formulieren en lopen daardoor allerlei voor zieningen als bijzondere bij stand of huurtoeslag mis", zei CDA-Kamerlid De Nerée. Op initiatief van de ouderenbonden helpen vrijwilligers bij het invul len van formulieren. „Ze hebben die subsidie nog twee jaar nodig, dan kunnen ze zichzelf bedruipen", aldus de CDA'er. De Nerée brengt vandaag ook de verkoop van huurwoningen door corporaties ter sprake. Hij wil het voor corporaties eenvou diger maken huurwoningen te verkopen om zo geld vrij te ma ken voor nieuwbouw. „De wo ningen moeten dan verkocht worden aan institutionele beleg gers als pensioenfondsen. Nu is de prijs waarvoor de corporaties mogen verkopen te hoog. Als die lager wordt, dan zullen pen- DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken zal be kijken of maatschappelijke orga nisaties gekort kunnen worden op overheidssubsidies als ze openbare bijeenkomsten versto ren. Dat zei hij gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van een actie van Greenpeace za terdag tijdens het CDA-congres. De milieuorganisatie zelf ont vangt geen subsidie. Greenpeace verstoorde zaterdag op het CDA-congres in Amster dam een toespraak van fractie voorzitter Verhagen. Actievoer ders lieten aan het begin van zijn speech een spandoek zak ken met de tekst 'CDA kiest voor 240 duizend jaar kernaf- sioenfondsen er graag instap pen. De corporaties krijgen dan geld in handen om de oude wij ken op te knappen en nieuwe woningen te bouwen." De PvdA grijpt de beschouwin gen aan om wensen uit het ver kiezingsprogramma onder de aandacht te brengen. Financieel woordvoerder Crone wil de huurtoeslag verhogen en komt met het voorstel om schoolboe ken gratis te maken. Ook wil hij extra geld voor de verpleeghui zen. De WD wil voorkomen dat de belastingbetaler straks opdraait voor miljardenclaims van beleg gers. Dat gevaar is reëel, meent WD-woordvoerder Blok. Aansprakelijk „De Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) moet voortaan de jaarrekeningen van bedrijven controleren. De AFM is een over heidsdienst. Als zich in de toe komst weer een schandaal voor doet als de boekhoudfraude bij Ahold, is de kans aanwezig dat gedupeerde beleggers de toe zichthouder aansprakelijk gaan stellen. Als zo'n claim wordt toe gewezen, betaalt de belastingbe taler die uiteindelijk." Blok wil daarom dat toezichthouders niet aansprakelijk gesteld kun nen worden voor schade. „Dat systeem hebben ze ook al in de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en België. Dat kunnen we hier dus ook invoeren," GPD val'. Na afloop van de toespraak gleed een actievoerder langs een kabel naar beneden. Kamerlid Dittrich (D66) vond de reactie van Remkes overdre ven. „We moeten wat relaxter reageren op dit soort ludieke ac ties." Ook SP-Kamerlid Irrgang had geen begrip voor de commo tie. In Zeeland baarde het CDA vori ge week opzien door te pleiten voor strafkortingen op de subsi die van organisaties die procede ren tegen de provincie, zoals de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) doet. GPD/Novum pagina 4 korten ZMF-subsidie strijdig met Grondwet r)£, PAN we/- naar schoqL ,liêv&ri.:> - door Peter Punt ROTTERDAM - Politie en justitie hebben giste ren een reconstructie getoond van het hoofd van een tot nu toe onbekend negroïde tienermeisje. De resten van het 'Maasmeisje', zoals politie en het Openbaar Ministerie haar noemen, zijn de afgelo pen maanden gevonden in tassen langs de IVIaas in Rotterdam. Politie en OM hopen met het gereconstrueerde hoofd achter de identiteit van het meisje te ko men. Een sporttas met als opdruk Colorado Super Batters werd op 20 juni ontdekt in het Mallegat. Er zat een been in. Twee dagen later vonden mede werkers van het Havenbedrijf Rotterdam een trol- lykoffer in de Maas bij de Parkkade, waarin een vrouwelijke romp zat. Op 13 juli troffen voorbij gangers in de Maashaven een reistas met een hoofd. Vergelijkend DNA-onderzoek wees uit dat de li chaamsdelen tot één persoon behoorden. Onder zoek in DNA-databanken leidde niet tot de identi teit van het slachtoffer. Ook getuigenoproepen en gebitsonderzoek leverden niets op. Volgens A. Vervooren, hoofd Zeehavenpolitie, is het niet duidelijk hoe het Maasmeisje is omge bracht. De lichaamsdelen vertonen geen uiterlijke verwondingen. De vrouw is niet seksueel misbruikt. Hoe lang de lichaamsdelen in het water hebben gelegen is niet bekend, maar de politie schat tussen de twee da gen en twee weken. ANP Het gereconstrueerde hoofd van het Maasmeisje. foto GPD woensdag 4 oktober 2006 AMSTERDAM - De Gouden Griffel voor het mooiste oorspronkelijk Nederlandse kinderboek is dit jaar voor Big van Mireille Geus, uitgegeven door Lemniscaat. Dit is gisteravond in Amsterdam bekendgemaakt tijdens het Kinderboekenbal, waar mee de 52e Kinderboekenweek werd geopend. Mireille Geus (Amsterdam, 1964) kreeg voor haar debuut Virenzo en ik (2004) van de Griffeljury al de eervolle ver- Buschauffeur leert belager lesje BERGUM - Een 51-jarige buschauffeur heeft maandag in het Friese Bergum korte metten gemaakt met een passa gier die hem sloeg. Nadat hij klappen kreeg van een 21-ja- rige inwoner van Bergum trapte de chauffeurs zo hard op de rem dat zijn aanvaller door de voorruit van de bus werd geslingerd. De gealarmeerde politie kon de man di rect aanhouden. De belager was het niet eens met het aantal strippen dat de bestuurder voor zijn rit afstempelde. De politie noemt het optreden van de chauffeur daad krachtig. De chauffeur heeft een aanklacht ingediend te gen de man uit Bergum. ANP Bedrijfsloket corruptie ambtenaar AMERSFOORT - Het Bureau Integriteit Nederlandse Ge meenten (Bing) heeft een loket opgericht waar bedrijven corrupt gedrag van ambtenaren of bestuurders van ge meenten kunnen melden. Dat maakte het Bing gisteren be kend. Het Bing, dat is verbonden aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten, krijgt signalen van bedrijven dat amb tenaren, gemeentebestuurders of andere lokale overheids instellingen corrupt gedrag vertonen. Vooral de bouw- en infrastructuursector is hier gevoelig voor. ANP Loos bomalarm Bredase school BREDA - De politie heeft gisteren een schoolgebouw in Breda ontruimd, nadat twee leerlingen in het toilet een mogelijk explosief hadden gevonden. Ook tien omliggen de huizen werden ontruimd. Het ging om twee kunststof pijpjes die met fape aan el kaar waren geplakt, met een uitstekend draadje. De con ciërge bracht het verdachte pakje naar buiten, waar de Explosieven Opruimings Dienst het onderzocht, Er bleek geen explosief materiaal in te zitten. ANP Gezondheidsles scholieren bepleit DEN HAAG - Op school en tijdens inburgeringscursus- sen moet aandacht worden besteed aan informatie over de gezondheid. Nu snappen veel patiënten informatie die zij krijgen van hulpverleners niet goed. Dat stelde gisteren het Nationaal Instituut voor Gezond heidszorg en Ziektepreventie (NIGZ). Volgens het insti tuut beseffen veel hulpverleners niet dat één op de negen patiënten laaggeletterd is. Mensen moet worden geleerd hoe zij informatie over hun gezondheid moeten verzamelen, begrijpen en toepassen. In alle vormen van onderwijs moet dit een belangrijkere plaats krijgen, stelt het NIGZ. GPD/Novum Senaat slaat beschouwingen over DEN HAAG - De Eerste Kamer houdt dit jaar geen alge mene beschouwingen over troonrede, Miljoenennota en de begroting voor volgend jaar. WD-fractievoorzitter Rosenthal zei gisteren een 'vreemde vergadering' te ver wachten als het debat zo vlak voor de Tweede Kamerver kiezingen van 22 november zou worden gehouden. Alleen de linkse oppositie stemde tegen het voorstel. Frac tievoorzitter Noten van de PvdA vindt dat de senaat zo het eigen budgetrecht aantast. GPD/Novum melding Vlag Wimpel. Eerder schreef zij onder meer teksten voor Sesamstraat. Het boek Big is bedoeld voor kinderen vanaf 9 jaar en gaat over het meisje Lizzi dat 'anders' is en geen vrienden heeft. Volgens de jury is het ook bijzonder span nend. De Kinderboekenweek duurt tot en met zaterdag 14 oktober en heeft als mot to 'De leeuw is los! - Boeken over dieren'. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3