Brandweer wil geen defibrillator 1 1 PZC Met Koen en Ard door het rulle zand fLp, Ziekenhuizen delen kritiek niet Docenten nemen kijkje over de grens Expositie Teeling en Blank in Bellas Artes Korps Schouw en-Duiv eland ziet meer in verspreiding reanimatiekastje over dorpen ;15 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het brandweer korps van Schouwen-Duiveland ziet vooralsnog geen winst in de toevoeging van een automa tische hartdefibrillator (AED) op de wagens. Volgens officier preparatie J. Juffermans kun nen de brandweervrijwilligers in de huidige situatie doorgaans niet sneller bij een slachtoffer zijn dan een parate ambulance. De verspreiding van het re animatiekastje over de dorpen, heeft naar zijn mening meer ef fect. Delta Sport start nieuwe turngroepen ZIERIKZEE - Gynmastiek| en turnvereniging Delta Sport uit Zierikzee gaat met ingang van oktober ook turnlessen verzor gen in Bruinisse. In sporthal De Vanger wordt vandaag om 13.00 uur begonnen met het turnen voor meisjes van zes tot en met acht jaar. Daarna, van 14.00 tot 15.00 uur, komt de meisjesgroep negen tot en met twaalf jaar aan bod onder lei ding van trainster Janita Gil- jam-van Donge. Ook start Delta Sport met peu- tergymnastiek op vrijdagmid dag van 15.00 tot 16.00 uur. In Zierikzee wordt donderdaga vond van 20.00 tot 21.00 uur ge turnd in de sportzaal aan de Mu- lockstraat. Nieuwe leden in de leeftijds groep twaalf tot en met zestien jaar zijn welkom. Wie meer wil weten kan kijken op www.delta- sportgym.nl of bellen met 06- 51647512. Dj Kicken BRUINISSE - Dj Kicken komt zaterdag naar jeugdsoos de Pul in Bruinisse. Hij is bekend van nummers als Alcoholic party en So happy together. De avond begint om 20.00 uur. Dierenkunstdag kinderboerderij ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt in Zierikzee staat zater dag in het teken van kunst. Ver schillende kunstenaars tonen er hun werk en maken samen met kinderen kunstwerken. Marijke Lamboo maakt zater dag samen met kinderen kera- mieken beesten. Mireille Henten- aar van Le Caméléon maakt kunstwerken op de gezichten van kinderen. De kinderboerderij is vanaf 11.00 uur open. Van 11.30 tot 13.00 uur gaat Lamboo met de kinderen aan de slag. Van 13.30 tot 15.00 uur wordt kunst ge maakt van afval. Hentenaar schminkt van 12.00 tot 15.00 uur. Om 15.00 uur begint een veiling van de kunstwerken. De opbrengst is voor De Punt. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Landelijk is de discussie aange zwengeld brandweerkorpsen va ker in te schakelen voor medi sche hulpverlening. In de grote steden gebeurt dat al, maar Zee land is zo ver nog niet, zegt Juf fermans. Dat heeft volgens hem vooral te maken met de overwe gend vrijwillige personeelsbezet ting. „Wanneer iemand een hart stilstand krijgt, wie gaan we dan laten uitrukken? Moet ik daar een hele ploeg voor oproe pen. Voordat die mensen in de kazerne en onderweg zijn, is het misschien al te laat." De brandweer Schouwen-Duive- door Claudia Sondervan GOES - Mogen ouders wel of niet op de uitslaapkamer als hun kind na een operatie wak ker wordt? Dat maakt het grote verschil in de uitslagen van het onderzoek van de Consumenten bond naar de kindvriendelijk heid van ziekenhuizen bij het amandelen knippen. Het onderzoek staat in de nieu we Consumentengids. Daarbij scoort Ziekenhuis Walcheren het hoogst van de Zeeuwse zie kenhuizen om die reden: daar mogen ouders bij hun kind zijn als het bijkomt. In de Ooster- scheldeziekenhuizen en Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen mag dat niet. Ook kost het een ziekenhuis pun ten als kinderen niet op een spe ciale kinderafdeling terechtkun nen, in het bijzijn van een gespe- land is met de neus op de feiten gedrukt door het recente lands kampioenschap van het aspiran- ten-jeugdteam uit Burgh-Haam- stede. De kwekelingen wonnen daarmee een AED en schonken het apparaat aan de (volwassen) collega's van de strandjeep. Daarmee onbewust een dilem ma veroorzakend, geeft Juffer mans aan, want bestuurlijk moet eerst bekeken worden of die inzet wel wenselijk is. De strandjeep zorgt primair voor een snel vervoer van het ambu lancepersoneel naar slachtoffers achter de duinen. „En die men- cialiseerde kinderverpleegkundi- ge, of als de voorbereiding op de operatie niet verloopt volgens de richtlijnen van de vereniging Kind en Ziekenhuis. Kleine afwijkingen betekenen minpunten. Terwijl die afwijkin gen niets afdoen aan de zorgvul digheid van de begeleiding van ouder en kind, vindt keel-, neus- en oorarts J. Rombout in Goes. Hij en zijn collega C. Stol wijk knippen elk jaar de aman delen van 150 kinderen en plaat sen van 700 tot 800 kinderen een buisje in het trommelvlies. In Zierikzee bijvoorbeeld is geen kinderafdeling en niet al tijd een kinderverpleegkundige. „Maar de kinderen liggen bij el kaar en er is een verpleegkundi ge die veel met kinderen werkt." Even arbitrair vindt hij het ont breken van het vinkje in de on- derzoekskolom voor het voorbe- sen hebben hun eigen spullen al mee. Ik zeg niet dat het niet goed is, maar laten we eerst even goed nagaan wat in de praktijk haalbaar en noodzake lijk is." Juffermans ziet zo op het eerste gezicht ook niet het voordeel de AED toe .te voegen aan de stan daarduitrusting van brandweer wagens. Bij een grotere brand wordt direct ook de ambulance ingeschakeld, dus het argument voor snellere hulpverlening bij hartfalen gaat eveneens mank. De beroepsofficier van het Schouwse korps heeft persoon- reidend gesprek met de narcoti- seur. „Dat doen we wel. Maar blijkbaar niet helemaal volgens het protocol van Kind en Zieken huis. We hebben zelfs een gere gelde voorlichtingsmiddag voor kinderen en een beren-fotoboek van de ingreep." Trauma Hij denkt dat veel van de regels die de Consumentenbond met de belangenvereniging Kind en Ziekenhuis deelt meer voor de troost van de ouders dan voor het kind zijn. „Met name bij ouders die als kind een trauma hebben opgelopen toen hun ei gen amandelen geknipt werden. Dat gebeurde veel ruwer dan nu. Zij brengen onbewust hun angst op hun kind over." Zijn ervaring is dat kinderen, zodra hun ouders weg zijn, ophouden met huilen en zich rustig over geven aan de behandeling. „Ze lijk meer met de verspreiding van de apparatuur over dorpen, zoals nu in Duiveland en Brou wershaven is gebeurd. In de smalstad heeft de plaatselijke huisarts L. Bruel zich boven dien bereid verklaard inwoners op te leiden voor gebruik van dé defibrillator. Ook steunt hij idee ën om de strandposten van de reddingsbrigade uit te rusten met het reanimatiekastje. „De factor tijd is bij een hartstil stand cruciaal. Ik kan me voor stellen dat zo'n ding tijdens de zomerdrukte op het strand van levensbelang kan zijn. Maar wat huilen alleen voor hun ouders." Bij slechts vijf ziekenhuizen, waaronder het Van Weel-Bethes- da in Dirksland en Lievensberg in Bergen op Zoom, mogen ouders er ook niet bij zijn als het kind onder narcose gaat. „Soms is het ook geen goed idee," tekent Rombout aan. „Va ders en naalden gaan niet goed samen," is zijn ervaring. Dat ouders niet op de recoverka- mer bij hun kind gelaten wor den, heeft een praktische reden, vertelt Rombout. De kamer is te klein. „Bovendien worden daar behandelingen uitgevoerd. De anesthesist zet er ruggenprik- ken, er liggen andere patiënten. Als er niet-steriele ouders rond lopen, is dat niet prettig voor de andere patiënten. Bovendien is het duidelijk voor het kind als het pas aan de ouders gegeven wordt als de ademhaling hele maal goed is. Dan hebben wij de meerwaarde van de brand weer in dat verhaal zou kunnen zijn, dat zie ik nu nog even niet. We wachten de uitkomst van de landelijke discussie maar af." Wat tevens meespeelt is wie uit eindelijk opdraait voor de kos ten van de inzet. Komt dat op de begroting van de brandweer of wordt het binnen de (Zeeuwse) veiligheidsregio toegerekend naar de geneeskundige hulp dienst GHOR. Binnen het Schouwse korps zijn de voor- en tegenstanders van een grotere medische inzetbaarheid van de brandweer, verdeeld. het gedaan en is het bij de ouders veilig. Kinderen kunnen nog wat bloed spuwen en hape ren. Als het dan uit de armen van de ouders weer naar de anes thesist moet is dat traumati scher." Folder Op één punt blijven de Zeeuwse ziekenhuizen, zoals verreweg de meeste in het land, allemaal in gebreke: er is geen folder met in formatie over de Wet op de Ge neeskundige Behandelovereen- komst, de WGBO. De wet be paalt dat een patiënt, of diens ouders, tevoren goed geïnfor meerd moet worden over alle voors en tegens van de ingreep en mogelijke alternatieven. „Natuurlijk praten we daar tevo ren uitgebreid over met de men sen. Maar het staat niet op pa pier. Daar moeten we wat aan gaan doen," vindt Rombout. door René Schrier TERNEUZEN - Een groep van ongeveer 75 docenten van scho len uit het Engelse, Vlaamse en Zeeuwse secundair, voortgezet en beroepsonderwijs, is de ko mende dagen in Zeeland voor de tiende Accord Conferentie. Het gaat om onderwijzers uit de provincies Oost- en West-Vlaan deren, Zeeland en de Engelse re gio's Norfolk en Suffolk. De con ferentie is bedoeld om de deelne mers kennis te laten maken met onderwijs op andere scholen en contacten te leggen met mogelij ke projectpartners en uitwisse lingsprojecten. De deelnemers kunnen er ook ideeën opdoen voor nieuwe pro- door Ali Pankow KERKWERVE - Galerie Bellas Artes aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve presenteert tot en met 18 november een nieuwe ex positie met schilderijen van Peter Teeling en beelden van Hans Blank. De tentoonstelling wordt zon dagmiddag 8 oktober rond 14.00 uur geopend door dichter en pu blicist Lou Vleugelhof. De Zeeuwse troubadour Engel Rein- houdt zorgt voor de muzikale en vocale omlijsting. Natuur is de grote inspiratie bron voor Peter Teeling. Zijn schilderijen zijn het beste te rangschikken onder de noemer 'geabstraheerde figuratie'. De laatste jaren ontwikkelt zijn werk zich nog meer in de rich ting van de abstractie, maar zelfs pure abstractie komt bij hem uit de natuur voort. „Wij zijn daar immers zelf onderdeel van. De natuur is voor mij de ba sis. Ik ben nu eenmaal erg visu eel ingesteld", zegt Teeling. Hans Blank gebruikt als basis voor zijn beelden doorgaans schepen of onderdelen daarvan. Hij heeft een voorliefde voor bo ten met een historie, zoals die voorkomen in oude verhalen: do denschepen, de ark van Noach, Keltische boten, Vikingschepen, jecten met de leerlingen. Dit jaar ligt het accent van de confe rentie op grensoverschrijdende projecten met leerlingen, inter nationalisering in de school en mini-ondernemingen over de grens. De deelnemers verzamelen zich vandaag in Terneuzen en ver trekken dan gezamenlijk naar Middelburg voor een welkomst bijeenkomst door gedeputeerde G. van Heukelom in het provin ciehuis te Middelburg. Daarna staat een toespraak door H. van Meerkerk, lid van het college van bestuur van het ROC Zee land, op het programma. Donderdag staat in het teken van workshops in het ROC Wes- terschelde in Terneuzen en vrij dag worden scholen bezocht. dolende vaartuigen in de mist. Al zijn beelden hebben een ge heimzinnige, onheilspellende sfeer gemeen. Hij voert zijn werk uit in brons, soms in com binatie met steen. De stijl is ro buust en krachtig. De expositie bij Bellas Artes is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag tussen 10.00 en 16.30 uur. agenda STREEKACTIVITEITEN j ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 19.00 uur dierendagconcert voor kinderen door Kunst en Eer. (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Celuidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113 233365 www.vandendongenparket.nl woensdag 4 oktober 2006 Het werkpaard is weer even terug in de oude Schouwse duinen. door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - Koen van Oostkapelle blinkt van het zweet. De tienjarige krachtpatser draait door gaans z'n hoofd niet om voor een boom pje meer of minder, vertelt begeleider Ard Blaas uit Aagtekerke. Maar zo door het rulle zand tegen de Schouwse dui nen op, maakt het karwei toch zwaar der dan gebruikelijk. Plet koppel baande gisteren bij het Ver klikkerpad achter Nieuw-Haamstede letterlijk de weg voor het project Open Duinen. Doel is het gebied weer het aan zien van twintig jaar geleden te geven: een stuk kaler. Terwijl Koen en Ard de oneigenlijke dennebomen voor hun reke ning namen, stortten medewerkers van de Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) zich fanatiek op de bosscha ges langs de Strandweg. In drie dagen tijd wordt de verwilderde begroeiing ge kapt. Eerder werden al vennetjes gegra ven om de groei van het aantal witsnuit- libellen en andere bijzondere insecten te bevorderen. De SLZ heeft in samenwerking met de particuliere grondeigenaren de Stich ting Open Duinen opgericht, die de ko mende drie jaar met maaimachines de boel gaat perfectioneren, vertelt project leider Ewoud Voogd. Streven is het ge bied vervolgens over te doen aan Staats bosbeheer. Dan ontstaat er één geheel met de naastliggende Maire en kan het natuurgebied met grazende runderen in stand worden gehouden. Om de koeien binnen het terrein te houden, wordt nog dit jaar aan de grenzen een grondwal en afrastering aangelegd. Wim van de Kamer, een 55-plusser uit Kortgene, is één van de vaste vrijwilli gers van de SLZ. Twaalf jaar geleden maakte hij kennis met het natuurwerk, toen hij zijn betaalde baan bij het GAK geestelijk niet meer aankon. „Er wer ken hier wel meer mensen die in het ver leden de weg een beetje zijn kwijtge raakt. Dit werk is daar goed voor. Je moet je flink inspannen. En wat goed is voor het lichaam, is goed voor het hoofd." Van de Kamer - in korte spijkerbroek met groene rubberen kuitlaarzen, rood-blauw trainingsjasje en bruinver brand - trekt er vier dagen per week voor de SLZ op uit. Van project naar project in wisselende seizoenen. „Dat maakt dat het nooit verveelt. Dat en het feit dat het geen regulier bedrijf is waar je voor werkt. De werktijden zijn over het algemeen toch wat flexibeler. En als het regent, schuilen we even." Echt bijzonder vindt hij het project Open Duinen niet. „Gewoon een kwes tie dat alles wat hier niet hoort, weg moet. De bramen, vlierbessen en Ameri kaanse vogelkers, het is allemaal aan ko men waaien. De bedoeling is dat er iets terugkomt wat waardevoller is. Door die ruigte weg te kappen, krijg je meer licht op de grond." Caravan Achterin het terrein kijkt Ewoud Voogd tevreden naar het geploeter van Koen en Ard. Het eerste groepje van vijf den nebomen is gekapt en opgeruimd. Nog zo'n twintig te gaan. Twee van de vier bosjes laat de stichting staan, omdat het toch wel aardig oogt. De bomen ho ren oorspronkelijk niet in het duinland schap thuis, vertelt de projectleider. Ze zijn door particulieren geplant als erfaf- scheiding. Ze kochten de grond destijds als investering, met als doel er een huis of caravan neer te zetten. Toen de duin zoom echter tot natuurgebied werd ver klaard, daalde de economische waarde van de grond tot nul en toonden de eige- foto Marijke Folkertsma naren geen interesse meer voor hun be zit. Voogd: „De meesten wonen ook ver weg en hebben geen enkele band met dit terrein. Vandaar dat we samen een stichting hebben opgericht voor een ver der verantwoord beheer." Zwaarder Blaas spoort zijn metgezel met een ge klik tussen tong en tanden ondertussen terug het heuveltje op. Koen briest. „Dit is zwaarder dan ploegen, maar wel heel erg leuk." In het begin is het voor Blaas vooral oppassen. Het door duindoorn omgeven smalle zandpaadje maakt dat hij niet - zoals gebruikelijk - naast het paard maar tussen dier en vracht in moet lopen. „Een kwestie van net iets vlugger blijven dan die boom stam die achterop komt..." De oude techniek van het boomsiepen heeft Blaas zichzelf eigen gemaakt, door te informeren bij de Stichting Werkend Trekpaard waar hij lid van is. In België wordt deze techniek nog wel vaker toe gepast op plekken waar machines niet kunnen komen. „Zo moet het hier vroe ger ongeveer ook zijn gegaan." Koen wil verder. Hij snakt naar de schaft met water en een beetje hooi. Thuis wacht hem een extra schepje krachtvoer. Blaas: „Dat heeft hij wel verdiend. Dit is pure bodybuilding." Rijden zonder rijbewijs bestraft MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissingen heeft al veel veroordelingen voor verkeersdelicten op zijn naam staan. „U maakt er een potje van", meende politie rechter M. Meeuwisse gisteren in Middelburg. Dit keer had de Vlissinger op 20 februari in zijn woon plaats met een busje een aanrijding veroorzaakt. De poli tie constateerde dat de man niet over een geldig rijbewijs beschikte. De politierechter veroordeelde de verdachte conform de eis tot 28 uur werkstraf. Rijontzegging voor drankrijder MIDDELBURG - Een dertigjarige Vlissinger werd giste ren in Middelburg geconfronteerd met de gevolgen van een minimale overschrijding van de alcoholgrens. Omdat de man nog in zijn proeftijd zat, veroordeelde de Middel burgse politierechter M. Meeuwisse hem tot vier maan den rijontzegging en 300 euro boete. De verdachte was 2 januari in Vlissingen aangehouden met een alcoholgehal te van 240 microgram, net boven de alcohollimiet van 220 microgram. De Vlissinger beweerde het rijbewijs nodig te hebben v.oor zijn werk, maar hij kon dit niet hard maken door een bewijs van zijn werkgever te overleggen. „U heeft bewust het risico genomen", motiveerde de politie rechter haar beslissing. Goese balie mag op zaterdag open GOES - De gemeente Goes mag personeel van de pu- blieksbalie op zaterdag laten werken, mits met de werk vloer goede afspraken worden gemaakt over de arbeids voorwaarden. Zo luidt de uitspraak van de Middelburgse kantonrechter in een zaak tussen de Ondernemingsraad (OR) en de gemeente. Goes wil de publieksbalie zaterdagochtend twee uur open stellen, als extra service aan inwoners die overdag of op koopavond (donderdag) niet in de gelegenheid zijn naar het stadskantoor te komen voor een paspoort, rijbewijs of uittreksel uit het personenregister. Het gaat om een proef van drie maanden. De gemeente is daarmee de eerste in Zeeland die op zaterdag diensten aanbiedt. De OR verzet zich al driekwart jaar tegen een dergelijk ex- periment. Ten eerste omdat personeel - vijftien medewer kers van de afdeling publiekszaken - bepaald niet staat te trappelen om bij toerbeurt op zaterdag te werken. Daar bij klaagt vrijwel de gehele afdeling publiekszaken over zware druk die door de ambtelijke top op medewerkers is uitgeoefend. Een tweede punt is dat er volgens de OR te weinig alternatieven voor een betere service zijn onder zocht, zoals verruiming van de openingstijden door de week en een elektronisch loket. Inbraak bedrijventerrein Goes GOES - Twee bedrijven op het Stationspark in Goes zijn in de nacht van maandag op dinsdag bezocht door inbre kers. Bij een kantoor werden tijdens de inbraak drie lap tops weggenomen. Er is niet bekend hoe de dader(s) het kantoor is/zijn binnengekomen. In een ander bedrijf werd gepoogd in te breken. Maandagavond werden, na slui tingstijd van het bedrijf, door een schoonmaker twee man nen in het bedrijf betrapt. De mannen zijn uit het bedrijf weggegaan en de volgende ochtend bleek dat er een aan tal kasten was opengebroken. Uit dit bedrijf werd niets vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39