Herinrichting haven noodzakelijk Jongeren veroorzaken overlast in Oosterland Straatprijs verrast bewoners Lage weg Museum Passantensteiger bij Engelse Kade in Zierikzee is meest reële optie NIEUW ÜIJBEWIJS NODIG? Pasfoto's met acceptatie garantie! Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 oktober 2006 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJDORP Nieuwbouw in Oosterland dichterbij door Melita Lanting OOSTERLAND - Binnen twee maanden worden de plannen gepresenteerd voor de bouw van 22 wonin gen in Oosterland. De wo ningen moeten aan de Sint Joostdijk verrijzen. Zes hui zen krijgen het predikaat starterswoning. Bouwondernemer H, Boo- gert zegt in een vergevor derd stadium te zijn met zijn plannen. „We zijn nu bezig met de fijnslijperij en het overleg met de omwo nenden en ik hoop in no vember de plannen te kun nen presenteren aan de buurt en de dorpsraad." Dan wordt ook bekend hoe de woningen eruit gaan zien en als alles meezit, kan binnen een jaar begon nen worden met de bouw. De plannen aan de Sint Joostdijk maken deel uit van een zeer omvangrijk plan om het bouwbedrijf van het centrum van het dorp te verplaatsen naar de rand. Boogert heeft niet al leen aan de Sint Joostdijk een terrein in gebruik, het bedrijf zit ook aan de Ach terweg. Het is de bedoeling dat alle activiteiten uitein delijk verkassen naar de Verlengde Molenweg, maar zover is het nog niet. De be drijf sverplaatsing vergt nog wel de nodige tijd. Dat het toch mogelijk is om op korte termijn te star ten aan de Sint Joostdijk, heeft te maken met het feit dat de gemeente en het bouwbedrijf daar grond ruilen. De woningen wor den gebouwd op de huidige groenstrook en als straks het bouwbedrijf weg is, zal dat terrein weer plantsoen worden. De plannen voor woningbouw aan de Ach terweg zijn volgens Boo gert nog niet vergevorderd. „Dat is echt planning voor de langere termijn. We den ken daar aan zestig tot ze ventig woningen." De nieuwbouw is niet alleen bestemd voor de verkoop. In samenwerking met wo ningbouwvereniging Zeeuwland worden ook huurwoningen gebouwd. door Melita Lanting OOSTERLAND - Een groep jon geren zorgt voor overlast bij wooncomplex De Saele in Oos terland. De jongeren hangen re gelmatig rond op een speelplein, vlakbij de servicewoningen. Ze maken daarbij lawaai, drinken alcohol en er zou sprake zijn van drugsgebruik. De groep is inmiddels uitgeno digd voor een gesprek met de dorpsraad, jongerenwerkers en de politie. De overlast speelt al een behoorlijke tijd. Vooral in de zomermaanden zit ten de jongeren soms tot diep in de nacht op het speelterrein. „Dat kan tot twee of drie uur du ren", vertelt de beheerder van het wooncomplex. „En dan gooien ze soms lege blikjes en flesjes tegen de gevel. Dat is voor de bewoners heel verve lend." Gesprek Het gaat volgens secretaris P. Kafoe van de dorpsraad om een groep van 22 personen tussen de 13 en 22 jaar. Om de overlast te rug te dringen is besloten om het gesprek met de groep aan te gaan. „Dat is onze gebruikelijke werkwijze", legt Jeroen Portier van het Welzijnshuis uit. Hij is verantwoordelijk voor het jonge renbeleid binnen het welzijns huis en heeft alle betrokkenen uitgenodigd voor een gesprek. „De bedoeling is te kijken wat daar speelt en wat er leeft. Soms is er veel rook, maar dan is het onduidelijk waar het vuur zit." Jordy van Vossen is een van de jongeren die een uitnodiging heeft gehad voor het gesprek. Tot zijn eigen verbazing overi gens. „Ik begrijp niet waarom. Ik zit daar nooit meer. Vroeger heb ik er wel gezeten, maar nu niet meer." Bierflesjes Plij kent de verhalen wel van de overlast en de weggegooide bier flesjes. „Dat heb ik ook ge- hooi'd, maar ik heb het nooit ge zien. Maar ja, ik zie ook wel de lege flesjes liggen." Volgens Jor dy valt het wel mee met de over last. „Er wordt gevoetbald en met het lawaai valt het ook wel mee." Hij denkt dat dit soort proble men voorkomen kunnen worden als in Oosterland een plek komt waar de jongeren 's avonds naar toe kunnen gaan en waar ze lol met elkaar kunnen trappen zon der dat er huizen zijn in de direc te omgeving. „Dat willen we al heel lang." Jordy zal zelf niet naar het ge sprek gaan. Hij zit niet meer bij de groep in het speeltuintje en voelt zich dus niet aangespro ken. „De meeste ouderen gaan niet, maar van de jongeren heb ik begrepen dat er wel een groep gaat." zeeuwse almanak Die man uit Kloetinge be zoekt beroepshalve én uit inte resse geregeld een museum. Soms neemt hij daarbij, overi gens niet altijd tot genoegen van suppoosten, zijn kinde ren van drie en vijf mee. Afgelopen weekeinde bezocht hij met Julius - de oudste van de twee - een van de bekende musea in Rotterdam. Terwijl zijn vader de werken in de eer ste zaal aan een nadere in spectie onderwierp, rende het knaapje zoals gebruikelijk al vooruit om erachter te komen wat er allemaal nog meer te zien is. Korte tijd later keerde hij te rug. „Het is niks hoor, papa", recenseerde hij prompt. „Al leen maar blote vrouwen." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Kruispunt Vroon weg aangepast BURGH-HAAMSTEDE - Het kruispunt Kloosterweg - Vroonweg in Burgh-Haamstede is tijdelijk afgesloten. Het kruispunt wordt helemaal gerenoveerd, omdat de ma nier waarop het kruispunt is ingericht (compleet met spe ciale stroken voor afslaand verkeer) de suggestie wekt dat het een doorgaande route is. Maar dat is al een paar jaar niet meer zo. De weg wordt alleen nog gebruikt voor bestemmingsver keer naar de achterliggende woonwijk. Daarom wordt de afslag nu smaller en op het wegdek komen fietssuggestie- stroken. Afdeling VVD ongelukkig met lijst ZIERIKZEE - Het bestuur van de WD-afdeling Schou wen-Duiveland is ongelukkig met de concept-kandidaten- lijst voor de Statenverkiezingen. Geen enkele Schouwse kandidaat staat op een verkiesbare plaats en dat geeft geen pas, vindt voorzitter G. Velthuijsen. „Wij zijn bin nen Zeeland de grootste afdeling en zijn straks niet verte genwoordigd in de Staten. Dat kan niet, zeker als je ziet dat de eerste twee kandidaten uit Zeeuws-Vlaanderen ko men." Velthuijsen zou graag willen dat ook een Schouwse kandi daat op een verkiesbare plaats komt te staan, maar hij heeft er weinig vertrouwen in dat dat zal lukken. „De mo gelijkheden zijn uiterst beperkt. Er komt nog een leden raadpleging maar of daardoor veranderingen komen? Meestal niet." Volgens Velthuijsen is er wel enige kans van slagen als een voorkeursstemmenactie op touw wordt gezet. „Maar misschien ben ik nu te pessimistisch." De eerste Schouwen-Duivelandse kandidaat is Carla de Paepe op nummer negen en huidig fractielid Greet den Ouden staat op de elfde positie. De fractie bestaat nu uit zeven leden. Stemlokaal in De Saele OOSTERLAND - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een streep gehaald door het gebruik van de sport zaal in Oosterland als stemlokaal. Stembureau 11 is voortaan gevestigd in woonservice-cen- trum De Saele, aan de rand van het dorp. De sportzaal bleek in de winter niet te verwarmen en daarom werd bij de laatst gehouden verkiezingen een extra verwarmings toestel geplaatst. Dat was niet zo'n goed plan, want prompt viel de stroom er uit. Op zich valt er dan met een rood potloodje nog wel te stemmen, maar de gemeente wil bij de komende verkiezingen overstappen op elektronisch stemmen en dat vergt een optimale, stabiele, stroomvoor ziening. Aan het aantal stembureaus op het eiland verandert niets. Het blijven er 28. (Advertentie) Advertentie Hierbij treft u een puzzelstukje voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 7 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschil lende puzzelstukjes en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Eén keer treft u in plaats van een puzzelstukje een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie Is geplaatst op 30 september. De actie wordt vanaf 7 oktober herhaald, Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 -17.00 uur). Meer Informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl De aanleg van een passantensteiger bij de Engelse Kade is volgens de gemeente de meest reële oplossing om de haven veiliger te maken. De mosselkotters hoeven dan niet te verkassen. foto Marijke Folkertsma De haven van Zierikzee is een smeltkroes. De mosselkotters lig gen er afgemeerd, watersporters hebben er hun vaste stek, pas santen kunnen er aanleggen, en kele schepen van de bruine vloot hebben er een vaste lig plaats en in de zomermaanden doen ook passagiersschepen de haven aan. In de praktijk leidt dat met na me in het hoogseizoen tot grote drukte. Passanten liggen er soms zeven rijen dik. Probleem De haven wordt dus steeds vol ler en daarmee onveiliger. Er zijn in de visie van het college meerdere manieren om het pro bleem geheel dan wel gedeelte lijk op te lossen. Meest ingrijpend is het in op dracht van de gemeente door DHV Ruimte en Mobiliteit BV ontwikkelde plan. Dat behelst het slaan van een damwand aan de Engelse Kade in combinatie met steigers voor 65 vaste lig plaatsen, verbreden van de ha ven, bouw van een nieuwe los- wal aan de oostelijke havendijk en aanleg van een 240 meter lan ge passantensteiger. Dat laatste kan echter alleen als de mos selkotters verkassen naar de andere kant van het havenka naal en daar hebben de mos- door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De postcodeloterij bracht gisteren een bliksembezoek aan Westen- schouwen. De straatprijs was ge vallen op vijf adressen in de La- geweg. De bewoners mogen sa men 137.500 euro (bruto!) delen. Een camerateam, regisseur, an dere begeleiders, een fotograaf en presentator Gaston Starre- veld flitsen van huis naar huis, of zoek naar de gelukkige win naars. Een zoektocht die maar zeer ten dele slaagt, E. van Dam ondergaat (lichte lijk overdonderd) de invasie van mensen in haar tuin gelaten. De opgewonden blaffende hond wordt tijdelijk in huis gezet en terwijl de camera loopt vertelt Gaston Starreveld haar dat ze 12.500 euro heeft gewonnen. „Wat ze daar mee gaat doen?", wil hij weten. „Dit is voor de au to. We moeten een andere auto." Met de drie maanden oude Ma delief op haar arm poseert ze ge willig voor de fotograaf van de loterij. „Of ze haar man niet even kan bellen", wil de regis seur weten. Leuk om zijn reac tie op te nemen voor de televisie uitzending, maar helaas mislukt het plannetje. De telefoon wordt Mevrouw E. van Dam krijgt haar prijs uitgereikt door Gaston Starreveld. niet opgenomen en dus gaat het team weer weg, een winnaar blij maar confuus achterlatend. „Ik was gisteren gebeld dat ze een pakje kwamen bezorgen. Ik dacht dat mijn kopjes zouden komen die ik besteld had, maar dit had ik niet verwacht. Ik wil toch proberen om mijn man even te bereiken." Dergelijke prijsuitreikingen worden van te voren zorgvuldig voorbereid. Mensen worden een dag eerder opgebeld met een smoesje om te foto Marijke Folkertsma vragen of ze thuis zijn. Dat dit in de praktijk niet altijd werkt, blijkt wel als de groep bij een klein huisje komt. Afgezien van een paar kippen op het erf is er helemaal niemand aanwezig. De boel is zo compleet uitgestorven dat de ploeg zelfs twijfelt of ze wel bij het juiste adres zijn. „We moeten de naam even goed checken." Ook op het volgende adres zit al les potdicht. Niemand thuis. Een belletje naar de prijswin naar maakt duidelijk dat de fa milie in Rotterdam is. „Dit gaat lekker", zegt Starreveld. Op ver zoek van de regisseur komt hij nogmaals naar het huis gelopen, tikt hier en daar wat op de ra men en legt de envelop en het bijbehorende bosje bloemen op de tuinbank. Zodra de camera uit is, worden envelop en boeket je weer meegenomen en gaat het in optocht naar de prijswinnaar van 75.000 euro. Deze is hele maal overdonderd en beseft nau welijks wat er gebeurd. „Ik heb toch opgezegd?" Maar de prijs is toch echt gewon nen, maakt Starreveld duide lijk. Nog helemaal onder de in druk van alles wat er gebeurt, wordt een handtekening gezet op een papier waarmee toestem ming wordt gegeven voor uitzen ding. Als het team weg is, op zoek naar de volgende gelukki ge dringt het besef door wat dat betekent. „Maar dat wil ik niet. Ik wil niet dat mijn naam be kend wordt. Ik had die handte kening niet moeten zetten." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De haven van Zie rikzee kan alleen door herinrich ting veiliger gemaakt worden. Dat staat voor het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Dui veland als een paal boven wa ter. Het college legt de raad meerdere mogelijkheden voor. selvissers absoluut geen trek in. Aan het plan hangt ook een zeer stevig prijskaartje: 7.4 miljoen. Bijna anderhalf miljoen euro goedkoper is hetzelfde plan, maar dan zonder de loswal. Maar ook hier geldt dat het al leen te realiseren is als de mos- selvloot verhuist. In variant III is dat niet nodig. De mosselkot ters kunnen dan blijven liggen en de herinrichting blijft be perkt tot het slaan van een dam wand aan de Engelse Kade in combinatie met aanleg aldaar van een passantensteiger. Deze ingreep vergt een investering van dik 3.8 miljoen euro. Op zich in de visie van het college de meest reële oplossing. Finan cieel is het beter haalbaar en de gemeente hoeft de strijd met de mosselvissers niet aan te gaan. „Maar het is niet de meest opti male oplossing", stelt wethou der W. Renden. „Je lost het pro bleem van de veiligheid maar ten dele op." Mogelijkheid vier is verreweg het goedkoopst: niets doen en al les laten zoals het is. Kost niets, maar je lost er ook niets mee op. Het college laat de keuze aan de raad. Die mag nog deze maand haar licht over de kwestie laten schijnen en aangeven welke op lossingsvariant de voorkeur heeft. De vergadering wordt ge houden in de burgerzaal van het gemeentehuis. Klaar terwijl a NIET lacht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37