PZC Tholee klopt zichzelf op de borst aO 1 PZC Ziekenhuizen delen kritiek van de Consumentenbond niet Nog dit jaar meer duidelijkheid over bedrij venterrein ,15 Dure kennismaking met Wester scheldetunnel Gemeente krijgt veel vragen vanuit publiek woensdag 4 oktober 2006 door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Kunt u mij ver tellen hoe ik met het openbaar vervoer in Cambridge moet ko men?", vroeg een 21-jarige Bre- danaar gisterochtend aan rech ter A. Melens in het Terneuzen- se kantongerecht. „Ik ga elke week op en neer, dus heb mijn rijbewijs hard nodig." Melens was de kinderachtigste niet en deed uit zijn blote hoofd een poging om denkbeeldig met het openbaar vervoer van Breda in de Engelse studiestad van de Brabander te komen. Maar dat nam niet weg dat hij de in driedelig pak gehulde stu dent daarna met een pittige straf terug naar huis stuurde: 344 euro en en voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden. De student reed op 31 juli vorig jaar met 143 kilometer per uur door de Westersche'ldetunnel, een verbinding waarvan hij even daarvoor het bestaan nóg niet afwist. „Ik heb een jaar in Amerika ge woond, dus had helemaal niet meegekregen dat er een tunnel was gegraven. Ik was op weg naar mijn jarige moeder, die aan de Belgische kust vakantie vierde. Nadat ik er op het veer- plein achter kwam dat de pont niet meer voer, ben ik door de Westerscheldetunnel gereden. Inderdaad, té hard. De verjaar dag van mijn moeder is geen ex cuus, maar wel de reden voor mijn overtreding", aldus de stu dent. Officier van justitie R. Rammeloo was daarvan niet onder de indruk. Mede omdat de Bredanaar al eens eerder 335 euro voor te hard rijden aan zijn broek had gekregen, ging officier van justi tie Rammeloo nu over tot een forsere eis. Rechter Melens was het daar roerend mee eens. door Maartje Huijben THOLEN - Abstracte onderwer pen en vooral de politieke ach terban zat in de zaal, overwe gend positief over de eigen resul taten. Tijdens het eerste Thoolse verantwoordingsmoment klopte de gemeente Tholen gisteren avond vooral zichzelf op de borst. Vrijwel iedere stoel is in De Meulvliet in Tholen bezet. Voor al mannen uit de politiek, het be- drijfs- en verenigingsleven heb ben de moeite genomen om de re gen te trotseren. Vrouwen en de gewone burgers zijn op twee handen te tellen. Als een schoolmeester begint burgemeester Nuis zijn presenta tie met een lesje hoe de gemeen te in elkaar steekt en hoe begro tingen tot stand komen. In vogelvlucht gaat hij in op wat er allemaal wel en een enkele keer wat er niet bereikt is in 2005. Het bibliotheekbeleid, re creatie en het opknappen van (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Geluidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113 233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verouderde bedrijventerreinen passeren allemaal de revue. Over bedrijventerrein Noord meldt Nuis enkel dat de opknap beurt is vertraagd. Dat een tota le revitalisering van het indus trieterrein er voorlopig niet in zit, meldt hij niet. Het publiek neemt met de be knopte, abstracte toelichting geen genoegen. Na de presenta tie loopt het programma ruim een uur uit, vanwege wagen uit de zaal. Waarom verwilderen de plantsoenen? Wat gaan we nu precies doen om de overlast van jongeren tegen te gaan? Waarom is er niet meer blauw op straat? Waar is de 2,5 miljoen euro die de gemeente niet heeft uitgege ven? Het publiek wil vooral concrete antwoorden. Uit de beantwoor ding van de laatste vraag blijkt duidelijk dat gemeente Tholen hier niet op had gerekend. Wet houder en ambtenaar vervallen in een economisch praatje. „Ik pas", besluit de wagensteller uiteindelijk dan maar. Betrokkenheid Toch kijkt burgemeester Nuis te vreden terug op de avond'. „Ik vind het geslaagd. Ik ben blij met de geweldige opkomst, de interactie en de betrokkenheid vanuit de zaal. Dit initiatief is wat mij betreft zeker voor herha ling vatbaar. Natuurlijk moeten we het nog wel evalueren en mis schien in een iets andere vorm gieten, maar wat mij betreft wordt dit jaarlijks herhaald." Ab Vriesma die als vrijwilliger bij verschillende verenigingen actief is, is minder te spreken over het eerste verantwoordings moment. „De gemeente Tholen heeft voor al gekeken naar de eigen doelen. Ze zouden moeten kijken naar de doelen van de burgers. Het is nu veel te veel gericht op de ge meenteleden. Gewonen mensen snappen echt niet alles wat hier nu besproken is. Bovendien past het allemaal teveel in hun eigen straatje." Sportinstuif in Heinkenszand HEINKENSZAND - Heinkens- zandse jongeren kunnen woens dag 11 oktober meedoen aan een sportinstuif in De Stenge. In de sporthal wordt dan een sportcircuit aangelegd, waarop deelnemers zich kunnen uitle ven. De instuif is voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Ze moeten gymkleding' en sport schoenen meenemen. De instuif duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Lezing afgelast ELLEWOUTSDIJK - De lezing over helderziendheid die Leny van der Heijde vrijdag zou ge ven in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk, gaat niet door wegens ziekte van de gastspreek ster. Vogelsporter Rinie Jakobsen met door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Al jaren en jaren zijn Rinie en Nel Jakobsen niet meer op vakantie geweest. Ze kunnen hun kweekvogels niet alleen laten. Het ge mis betaalt zich echter uit. Rinie en Nel keerden laatst terug uit het Belgische Aalst naar de Roelshoek bij Krabbendij- ke met de mooiste prijs die zij kunnen bedenken: Europees hoofdgroepwin naar bij Agaporniden fischeri, oftewel - gewoon in het Nederlands - bij de kromsnavelparkieten. Rinie loopt naar één van zijn vele voliè res achterin de tuin. Hij moet eerst la ten zien waar hij het over heeft. Hij stapt één van de volières binnen. Zijn vogels blijven kalm. Ze zijn het bezoek van Rinie gewend. Hij of zijn vrouw zijn elke dag alleen al met het verzor gen anderhalf tot twee uur bezig. Rinie steekt zijn hand geroutineerd in een kooi en haalt er één van zijn trotse bezit tingen uit, een prachtexemplaar van een agapornide fischeri. Zelfs voor een leek is dat te zien, in de eerste plaats aan de veren. Die glanzen zo mooi. Groen, oranje, geel. n zijn gevederde vrienden, een Agapornide fischeri oftewel kromsnavelparkiet. Tien jaar kweekwerk zit in de vogels. Rinie weet het precies, want zolang gele den is het dat hij zijn brommer- en fiet- senzaak in Rilland van de hand deed. Hij ging voltijds bij sigarettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom wer ken. Hij kon eindelijk gaan doen wat hij al langer wilde: vogels kweken, gro te parkieten én uiteraard de kleinere kromsnavelparkieten, de agaponiden fischeri. Kunst Rinie spreekt van 'vogelsport' en 'de kunst van het kweken'. De termen 'sport' en 'kunst' tillen het kweken van vogels direct op een hoger plan. En de Jakobsens hebben het zich ook nog niet gemakkelijk gemaakt. Ze hebben zich toegelegd op jonge kromsnavelparkie ten in de wildkleur. De wildkleur? „Ja, zoals ze voorkomen in de natuur, in die kleuren." Kan het dan ook anders? „Ze ker." Rinie pakt er een boekje van een tentoonstelling bij. Hij leest de kleuren voor: „Kobaltblauw, donkergroen, pas- telgroen. Het komt allemaal voor. Zul ke vogels, in die kleuren, doen het vaak het best op tentoonstellingen, omdat ze er speciaal uitzien. Dat maakt het ook zo moeilijk een hoofdprijs te winnen met kromsnavels in de wildkleur." Het is Rinie en zijn vrouw gelukt door streng te selecteren, veel te luisteren naar oude kwekers - onder meer op de clubavonden van de vogelvereniging Krabbendijke en omstreken - en door steeds hetzelfde voedsel te blijven ge ven. Twee keer per jaar mogen de beste kop peltjes achter hun woning aan de Roels hoek broeden. Bij kunstlicht in oktober, november én eind december, 's Winters dus. Zodat het jonge broed het volgend jaar op tijd klaar is om aan wedstrijden mee te doen. Alleen de allermooisten blijven over. „Van de honderd", vertelt Rinie, „gaan er tien door, meer niet. De andere gaan naar collega's of de handel in." Voor de duidelijkheid: hij verdient foto Dirk-Jan Gjeltema er vrijwel niks mee. Vogelsport is geen duivensport. Hoe mooi een vogeltje ook is, alleen daarmee ben je er nog niet als gepassio neerd vogelkweker. De pootjes, de kleur van de nagels, het formaat, het ve- rendek, alles moet in orde zijn. Het komt er vervolgens op aan de wedstrijd speler in conditie te brengen, zoals Ri nie zegt. „Want je moet het van de aller laatste punten hebben. Keurmeesters letten op de kleinste details. Hoe een vo gel op een stok zit, bijvoorbeeld. Hoe mooi een vogel ook is, als die als een zoutzak op zijn stok zit, is het over. Je moet daarom een vogel al maanden voor een tentoonstelling gaan trainen. Zodat die rustig blijft zitten, dat die zich echt showt." De status van topkweker heeft hij al lang, van een prijs meer of minder kijkt Rinie niet op, maar het Europees kam pioenschap op de internationale wed strijd in Aalst, dat beschouwen hij en zijn vrouw als de kroon op hun werk. „We behalen dat misschien nooit meer.En de winnende kromsnavelpar kiet, wat zou die ervan vinden? Rinie lacht. „Ik denk niet dat die er iets van merkt." door Claudia Sondervan GOES - Mogen ouders wel of niet op de uitslaapkamer als hun kind na een operatie wak ker wordt? Dat maakt het grote verschil in de uitslagen van het onderzoek van de Consumenten bond naar de kindvriendelijk heid van ziekenhuizen bij het amandelen knippen. Het onderzoek staat in de nieu we Consumentengids. Daarbij scoort Ziekenhuis Walcheren het hoogst van de Zeeuwse zie kenhuizen om die reden: daar mogen ouders bij hun kind zijn als het bijkomt. In de Ooster- scheldeziekenhuizen en Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen mag dat niet. Ook kost het een ziekenhuis pun ten als kinderen niet op een spe ciale kinderafdeling terecht kun nen, in het bijzijn van een ge specialiseerd kinderverpleeg- kundige, of als de voorbereiding op de operatie niet verloopt vol gens de richtlijnen van de vere- niging Kind en Ziekenhuis. Kleine afwijkingen betekenen minpunten. Terwijl die afwijkin gen niets afdoen aan de zorgvul digheid van de begeleiding van ouder en kind, vindt keel-, neus- en oorarts J. Rombout in Goes, Hij en zijn collega C, Stol wijk knippen elk jaar de aman delen van 150 kinderen en plaat sen van 700 tot 800 kinderen een buisje in het trommelvlies. In Zierikzee bijvoorbeeld is geen kinderafdeling en niet al tijd een kinderverpleegkundige. „Maar de kinderen liggen bij el kaar en er is een verpleegkundi ge die veel met kinderen werkt." Even arbitrair vindt hij het ontbreken van het vinkje in de onderzoekskolom voor het voorbereidend gesprek met de narcotiseur. „Dat doen we wel. Maar blijkbaar niet helemaal volgens het protocol van Kind en Ziekenhuis. We hebben zelfs een geregelde voorlichtingsmid dag voor kinderen en een be ren-fotoboek van de ingreep." Troost Hij denkt dat veel van de regels die de Consumentenbond met de belangenvereniging Kind en Ziekenhuis deelt meer voor de troost van de ouders dan voor het kind 'zijn. „Met name bij ouders die als kind een trauma hebben opgelopen toen hun ei gen amandelen geknipt werden. Dat gebeurde veel ruwer dan nu. Zij brengen onbewust hun angst op hun kind over." Zijn er varing is dat kinderen, zodra hun oudèrs weg zijn, ophouden met huilen en zich rustig overge ven aan de behandeling. „Ze hui len voor hun ouders." Bij slechts vijf ziekenhuizen, waaronder het Van Weel-Bethes- da in Dirksland en Lievensberg in Bergen op Zoom, mogen ouders er ook niet bij zijn als het kind onder narcose gaat. „Soms is het ook geen goed idee," tekent Rombout aan. „Va ders en naalden gaan niet goed samen," is zijn ervaring. Dat ouders niet op de recovery bij hun kind gelaten worden, heeft een praktische reden, ver telt Rombout, De kamer is te klein. „Bovendien worden daar behandelingen uitgevoerd. De anaesthesist zet er ruggenprik- ken, er liggen andere patiënten. Als er niet-steriele ouders rond lopen, is dat niet prettig voor de andere patiënten. Bovendien is Docenten kijken over de grens TERNEUZEN - Een groep van ongeveer 75 docenten van scholen uit het Engelse, Vlaamse en Zeeuwse secundair, voortgezet en beroepsonderwijs, zijn de komende dagen in Zeeland voor de tiende Accord Conferentie. Het gaat om onderwijzers uit de provincies Oost- en West-Vlaande ren, Zeeland en de Engelse regio's Norfolk en Suffolk. De conferentie is bedoeld om de deelnemers kennis te laten maken met onderwijs op andere scholen en contacten te leggen met mogelijke projectpartners en uitwisselingspro jecten. De deelnemers kunnen er ook ideeën opdoen voor nieuwe projecten met de leerlingen. Dit jaar ligt het ac cent van de conferentie op grensoverschrijdende projec ten met leerlingen, internationalisering in de school en mi ni-ondernemingen over de grens. De deelnemers verzame len zich vandaag in Terneuzen en vertrekken dan geza menlijk naar Middelburg voor een welkom door gedepu teerde G. van Heukelom in het provinciehuis te Middel burg. Daarna staat een toespraak door H. van Meerkerk, lid van het college van bestuur van het ROC Zeeland op het programma. Donderdag staat in het teken van work shops in het ROC Westerschelde in Terneuzen en vrijdag worden scholen bezocht en vertrekken de deelnemers Aanpak Kapucijnen weg Rilland RILLAND - De Kapucijnenweg in Rilland wordt waar schijnlijk deze maand nog op de schop genomen. Het gaat om het gedeelte van de weg ten zuiden van de Hoofd straat, aan de kant van de wijk Werfkampen. De straten Roerdomp en Gardiaanshof komen op dit stuk uit. De Ka pucijnenweg, een voormalige polderweg, wordt binnen de bebouwde kom allereerst verbreed van drieënhalf tot vijf meter. Ook worden verkeersremmende maatregelen geno men. Omwonenden hebben eerder aangegeven geen ver- keerdrempels te willen voor de woningen. Die komen er ook niet. Om de snelheid uit het verkeer te halen is alleen vlakbij de bebouwde-komgrens een verkeersdrempel ge pland met een fietsoversteekplaats. Voor de rest moeten enkele uitbuigingen in de verbrede Kapucijnenweg auto mobilisten ertoe brengen zich aan de maximaal snelheid van dertig kilometer per uur te houden. Inbraak op Goes' bedrijventerrein GOES - Twee bedrijven op het Stationspark in Goes zijn in de nacht van maandag op dinsdag bezocht door inbre kers. Bij een kantoor werden tijdens de inbraak drie lap tops weggenomen. Er is niet bekend hoe de dader(s) het kantoor is/zijn binnengekomen. In een ander bedrijf werd gepoogd in te breken. Gisteravond werden, na sluitings tijd van het bedrijf, door een schoonmaker twee mannen in het bedrijf betrapt. De mannen zijn uit het bedrijf weg gegaan en de volgende ochtend bleek dat er een aantal kasten waren opengebroken. Uit dit bedrijf werd niets vermist. Hennepteelt kost ruim 12.000 euro MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 45-jarige inwoner van Aardenburg voor hennepteelt tot 240 uur werkstraf. De Aardenburger moet aan de Nederlandse Staat 12.854 euro betalen. Dat bedrag heeft de man verdiend met een aantal oogsten ge durende een jaar. het duidelijk voor het kind als het pas aan de ouders gegeven wordt als de ademhaling hele maal goed is. Dan hebben wij het gedaan en is het bij de ouders veilig. Kinderen kunnen nog wat bloed spuwen en hape ren. Als het dan uit de armen van de ouders weer naar de anaesthesist moet is dat trauma tischer." In gebreke Op één punt blijven de Zeeuwse ziekenhuizen, zoals verreweg de meeste in het land, allemaal in gebreke: er is geen folder met in formatie over de Wet op de Ge neeskundige Behandelovereen- komst, de WGBO. De wet be paalt dat een patiënt, of diens ouders, tevoren goed geïnfor meerd moet worden over alle voor en tegens van de ingreep en mogelijke alternatieven. „Na tuurlijk praten we daar tevoren uitgebreid over met de mensen. Maar het staat niet op papier. Daar moeten we wat aan gaan doen," vindt Rombout. door Maartje Huijben THOLEN - In december moet er meer duidelijkheid zijn over het opknappen van het sterk verou derde bedrijventerrein Noord in Tholen-stad. Dat liet wethouder K. Heijboer gisteren desge vraagd weten. Het plan om het industrieter rein onder handen te nemen is al jaren oud. Het begon ruim dertien jaar geleden met de dis cussie over een plek voor de su permarkten. De ideeën groeiden uit tot een zeer ambitieus plan. Het terrein moest plaatsmaken voor woningen, kantoren en su permarkten. Het stadje zou hier mee een mooie entree krijgen. Het plan, dat enkele tientallen miljoenen euro's zou kosten, ket ste in januari dit jaar echter af. De hoge kosten waren de nek slag. Toch moet er iets met het bedrij venterrein gebeuren, vindt wet houder Heijboer. „We leggen momenteel de laatste hand aan de onderzoeken. We zijn voorne mens om delen van het bedrij venterrein onder handen te ne men. Daarbij houden we er reke ning mee dat in de toekomst an dere stukken van Noord onder handen kunnen worden geno men." De wethouder benadrukt daarbij dat als het hele bedrij venterrein al wordt opgeknapt, daar zeker decennia overheen gaan. Welk gebied van het bedrijven terrein als eerste aan de beurt is, weet Heijboer nog niet. „Het Beestenbende GOES - Dieren aaien in de kin derboerderij op De Hollandsehe Hoeve in Goes en je eigen dier in elkaar knutselen. Het kan vandaag tussen 14.00 en 15.00 uur. Het milieu-educatiecentrum De Bevelanden in De Hollandsehe Hoeve houdt de activiteit ter ge legenheid van de nationale die rendag onder het motto Wat een beestenbende. Een deskundige is aanwezig om de dieren van de kinderboerderij 'onder de loep' te nemen. De kosten zijn één eu ro. Vooraf aanmelden via 0113- 252.628. is allemaal nog in studie. Waar schijnlijk is in december nog niet precies duidelijk of en waar er supermarkten komen." Die onzekerheid is J. Stroot van de C1000 aan de Postweg een doorn in het oog. „Ik zit onder hand wel te wachten op een be slissing over waar ik nu een nieuwe supermarkt mag bou wen. Op deze locatie mag ik nog ruim drie jaar zitten, maar het bouwen kost ook een jaar." agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - Wijkgebouw De Spinne, Ceres- hof achter ZLM-kantoor, 11.00-12.00 uur: Aanleveren spullen voor verko ping; 14.00-15.30 uur: Beurs voor win- terkledïng en schoeisel; Ambachtscentrum van de Hollandsehe Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal senio- der; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - De Vroone, 9.30-11.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderen- koor; 14.00 uur: Sjoelen, 14.00: Koers bal (gymzaal); Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: De monstraties naaldkant en kantklossen door de Kantklosgroep; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; Bibliotheek, 14.00-14.50 uur: Uitleg over de verzorging van huisdieren; 14.30-16.30 uur Schminken; 15.00-16.00 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14,00-16.00 uur; Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; 15.00-16.00 uur; Dierenarts mevrouw Y. Prins beantwoord vragen over de ver zorging van huisdieren; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35