PZC Goese balie mag op zaterdag open Peilhuisje wordt politiepost Uitspraak kantonrechter pakt slecht uit voor Ondernemingsraad en personeel NIEUW RIJBEWIJS NODIG? Pasfoto's met acceptatie garantie! photo pzc Project Open Duin begonnen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 oktober 2006 editie Bevelanden-Tholen Klaar terwijl u NIET lacht! Vrijspraak door fout verbalisant WEMELDINGE - Het markante peilhuisje op het (voor malige) sluizencomplex in Wemeldinge wordt een poli tiepost tijdens de zomermaanden. Vanuit het gebouwtje moeten agenten vooral jongeren in de smiezen houden. Als het lekker warm is, trekken jongeren naar de kleine sluis om er te zwemmen. De laatste twee zomers trap pen enkelen er ook rotzooi. Ze springen vlak voor nade rende jachten het water in, gooien bakstenen in de sluis, laten bierflesjes achter en zijn soms luidruchtig. Na tal loze klachten van pleziervaarders, de exploitant van de jachthaven en omwonenden surveilleerde de politie er vaker. Bovendien stelde de gemeente in juli een avond klok in voor het sluisplateau. Van negen uur 's avonds tot acht uur 's ochtends was het sluizengebied verboden terrein. Op verzoek van de gemeente Kapelle zal de poli tie nu het peilhuisje in de maanden juli en augustus be mannen. De gemeente is de hinder zat. „Verschillende pleziervaarders hebben al laten weten dat ze hier niet te rugkomen als de overlast aanhoudt. Dat is natuurlijk geen goede reclame voor de jachthaven. Vandaar dat er komende zomer permanent en zichtbaar politie aanwe zig zal zijn", zegt wethouder J. Herselman. De gemeen- MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Goes kon giste ren in Middelburg zijn emoties niet meer de baas. Met tra nen van opluchting in de ogen vernam de drankrijder de beslissing van politierechter M. Meeuwisse, die tot vrij spraak concludeerde. De handtekening van de verbali sant ontbrak op het registratieformulier van de blaastest. Vast stond dat verdachte 2 april in Goes met te veel alco hol op in een auto had gereden. De blaastest gaf 560 mi crogram aan: ruim twee keer zoveel alcohol als is toege staan. Officier van justitie J. Zondervan eiste volgens de richtlijnen 550 euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging. De politierechter sprak de Goesenaar vrij, omdat de voor waarden om tot een veroordeling te kunnen komen niet waren nageleefd. „De handtekening van de verbalisant ontbreekt op de uit draai van het adem-analyseonderzoek. Dus moet ik u vrij spreken" sprak ze. Kruispunt Vroon weg aangepast BURGH-HAAMSTEDE - Het kruispunt Klooster- weg-Vroonweg in Burgh-Haamstede is tijdelijk afgeslo ten. Het kruispunt wordt helemaal gerenoveerd omdat de manier waarop het kruispunt is ingericht (compleet met speciale stroken voor afslaand verkeer) de suggestie wordt gewekt dat het een doorgaande route is. Maar dat is al een paar jaar niet meer zo. De weg wordt alleen nog gebruikt voor bestemmingsverkeer naar de achterliggen de woonwijk. Daarom wordt de afslag nu smaller en op het wegdek komen fietssug'gestiestroken. Afdeling VVD ongelukkig met lijst ZIERIKZEE - Het bestuur van de WD-afdeling Schou- wen-Duiveland is ongelukkig met de concept-kandidaten- lijst voor de Statenverkiezingen. Geen enkele Schouwse kandidaat staat op een verkiesbare plaats en dat geeft geen pas, stelt voorzitter G. Velthuijsen. „Wij zijn binnen Zeeland de grootste afdeling en zijn straks niet vertegen woordigd in de Staten. Dat kan niet, zeker als je ziet dat de eerste twee. kandidaten uit Zeeuws-Vlaanderen ko men." Velthuijsen zou graag willen dat ook een Schouwse kandidaat op een verkiesbare plaats komt te staan maar hij heeft er weinig vertrouwen in dat dat zal lukken. „De mogelijkheden zijn uiterst beperkt. Er komt nog een le denraadpleging, maar of daardoor veranderingen komen? Meestal niet." Volgens Velthuijsen is er wel enige kans van slagen als een voorkeursstemmen-actie op touw wordt gezet. „Maar misschien ben ik nu te pessimistisch." De eerste Schouwen-Duivelandse kandidaat is Carla de Paepe op nummer negen en huidig fractielid Greet den Ouden staat op de elfde positie. De fractie bestaat nu uit zeven leden. (Advertentie) te verhuurt het peilhuisje al enkele jaren aan een kunste nares uit Wemeldinge, die het van april tot oktober als atelier gebruikt. Haar is gevraagd tijdens de zomer maanden plaats te maken voor de politie, maar dat wei gert ze. „Daarom zullen we het huurcontract beëindi gen", deelt Herselman mee. Gezocht wordt naar een tweede bestemming van het peilhuisje, want de wethou der vindt het zonde dat het straks maar twee maanden per jaar wordt benut. Een praathuis wordt het niet, want dat is er al op de 'punt', vlakbij het Wemeldingse strandje. foto Dirk-Jan Gjeltema Wij geven u de helft cadeau! 'Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve %.-fi serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via ónze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Meteen abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. ij (Advertentie) SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJDORP Hierbij treft u een puzzelstukje voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 7 oktober staat er elke dag een puzzelstukje In de krant. Spaar de 5 verschil lende puzzelstukjes én neem èen tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Eén keer treft u in plaats van een puzzelstukje een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegeispaarkaart vöor deze actie Is geplaatst op 30 september. De actie wordt vanaf 7 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd, Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 - 17.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblljdorp.nl zeeuwse almanak Museum door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes mag personeel van de publieksbalie op zaterdag laten werken, mits met de werkvloer goede afspra ken worden gemaakt over de ar beidsvoorwaarden. Zo luidt de uitspraak van de Middelburgse kantonrechter in een zaak tus sen de Ondernemingsraad (OR) en de gemeente. Goes wil de publieksbalie zater dagochtend twee uur openstel len, als extra service aan inwo ners die overdag of op koopa vond (donderdag) niet in de gele genheid zijn naar het stadskan toor te komen voor een pas poort, rijbewijs of uittreksel uit het personenregister. Het gaat om een proef van drie maanden. De gemeente is daarmee de eer ste in Zeeland die op zaterdag diensten aanbiedt. De OR verzet zich al driekwart jaar tegen een dergelijk experi ment. Ten eerste omdat perso neel - vijftien medewerkers van cle afdeling publiekszaken - be paald niet staat te trappelen om bij toerbeurt op zaterdag te wer ken. Daarbij klaagt vrijwel de gehele afdeling publiekszaken over zware druk die door de ambtelijke top op medewerkers is uitgeoefend. Een tweede punt is dat er volgens de OR te wei nig alternatieven voor een bete re service zijn onderzocht, zoals verruiming van de openingstij den door cle week en een elektro nisch loket. Omdat de OR en het college van burgemeester en wethouders er niet gezamenlijk uitkwamen, be sloten ze de kwestie voor te leg gen aan de kantonrechter. Daar bij i's afgesproken dat beide par- Reimerswaal in beroep tegen weigering van kokkelclaim door Harmen van der Werf KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal blijft minister Veerman achter de broek zitten voor een schadeloosstelling in verband met de beëindiging van de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee per 1 januari 2005. Veerman weigerde eerder dit jaar Reimerswaal een vergoe ding te geven. Het college van B en W van Reimerswaal heeft gis teren een bezwaarschrift tegen dit besluit naar Den Haag ge stuurd. De gemeente wil alsnog ruim 316.000 euro van het minis terie van Landbouw krijgen, om dat een door de gemeente betaal de rioolpersleiding voor de kok- kelverwerkende bedrijven Roem van Yerseke en Holland Shell fish in Yerseke minder wordt ge bruikt. De gemeente loopt daar door inkomsten uit de rioolhef- fing mis en wel ruim 316.000 eu ro, gerekend over een termijn van dertien jaar. In zijn weigeringsbesluit eerder dit jaar stelde Veerman dat er geen sprake is van schade voor Reimerswaal. Volgens hem is niet aangetoond dat Reimers waal de investering in cle Yersek- se rioolpersleiding wél had kun nen terugverdienen, als de me chanische kokkelvisserij in het Waddenzeegebied niet met in gang van 2005 door het kabi net-Balkenende was beëindigd. Het college van B en W van Rei merswaal heeft zich meer dan verbaasd over die stellingname van Veerman, blijkt uit het giste ren verstuurde bezwaarschrift. Het ministerie heeft namelijk nooit met de gemeente contact opgenomen om informatie te vragen over het verzoek tot scha deloosstelling. Reimerswaal had dan kunnen aangeven dat er wel degelijk sprake is van financiële schade. Want in het eerste jaar van het vangstverbod, in 2005, stroomde er 'slechts' 160.000 ku bieke meter water door de riool- persleicling tegen jaarlijks ge middeld 194.000 kubieke meter in cle vier voorgaande jaren Dat scheelt de gemeente dus inkom sten. Reimerswaal vraagt Veer man alsnog de schadevergoe ding toe te kennen. Voor het af kopen van de individuele kok- kelbedrijven heeft het Rijk wel geld uitgetrokken, te weten net to 77,5 miljoen euro. tijen zich neerleggen bij de uit spraak, De kantonrechter heeft bepaald dat cle OR niets in de melk heeft te brokkelen als het gaat om het besluit de balie zaterdag open te stellen. Dat is een bevoegdheid van het college. Wel moet de OR worden geraadpleegd over de ar beidsvoorwaarden: inrooste ring, vergoedingen in geld of tijd, kinderopvang, bedrijfshulp verlening en beveiliging op za terdag. door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - Koen van Oostkapelle blinkt van het zweet. De tienjarige krachtpat ser draait doorgaans z'n hoofd niet om voor een boompje meer of minder, vertelt begeleider Ard Blaas uit Aagtekerke. Maar zo door het rulle zand tegen de Schouwse duinen op, maakt het karwei toch zwaarder dan ge bruikelijk. Het koppel baande gisteren bij het Verklikkerpad achter Nieuw-Haamstede letterlijk de weg voor het project Open Dui nen. Doel is het gebied weer het aanzien van twintig jaar gele den te geven: een stuk kaler. Ter wijl Koen en Ard de oneigenlij ke dennebomen voor hun reke ning namen, stortten medewer kers van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) zich fanatiek op de bosschages langs de Strandweg. In drie da gen tijd wordt de verwilderde begroeiing gekapt. Eerder wer den al vennetjes gegraven om de groei van het aantal witsnuitli- bellen en andere bijzondere in secten te bevorderen. De SLZ heeft in samenwerking met de particuliere grondeigena ren de Stichting Open Duinen opgericht, die de komende drie jaar met maaimachines de boel gaat perfectioneren, vertelt pro jectleider Ewoud Voogd. Stre ven is het gebied vervolgens over te doen aan Staatsbosbe heer. Dan ontstaat er één geheel met de naastliggende Maire en kan het natuurgebied met gra zende runderen in stand worden gehouden. Om de koeien binnen het terrein te houden, wordt nog dit jaar aan de grenzen een Toen het college tot de proef be sloot, is dat onvoldoende ge beurd, erkent gemeentesecreta ris C. Maas. „Het college heeft in het besluit te weinig aan dacht besteed aan de gevolgen voor het personeel. In die zin hebben we het niet handig aan gepakt." Maas spreekt tegen dat personeel onder druk is gezet om aan de proef mee te werken. De proef zou eerst 1 januari 2006 dit jaar ingaan, later 1 sep tember, maar is door de rechts- grondwal en afrastering aange legd. Wim van de Kamer, een 55-plus- ser uit Kortgene, is één van de vaste vrijwilligers van de SLZ. Twaalf jaar geleden maakte hij kennis met het natuurwerk, toen hij zijn betaalde baan bij het GAK geestelijk niet meer aankon. „Er werken hier wel meer mensen die in het verleden de weg een beetje zijn kwijtge raakt. Dit werk is daar goed voor. Je moet je flink inspan nen. En wat goed is voor het lichaam, is goed voor het hoofd." Van de Kamer - in korte spijker zaak weer opgeschoven. Een nieuwe ingangsdatum is nog niet bekend, maar OR-voorzit- ter P. Wielhouwer houdt reke ning met 1 januari 2007. Arbeidsvoorwaarden Volgens Maas moet de komende maanden met de OR worden ge sproken over de arbeidsvoor waarden. Het is de bedoeling dat er per zaterdag drie mede werkers de balie bemannen. Het betrokken personeel is dus eens broek met groene rubberen kuit laarzen, rood-blauw trainings jasje en bruinverbrand - trekt er vier dagen per week voor de S.LZ op uit. Van project naar project in wisselende seizoenen. „Dat maakt dat het nooit ver veelt. Dat en het feit dat het geen regulier bedrijf is waar je voor werkt. De werktijden zijn over het algemeen toch wat' flexibeler. En als het regent, schuilen we even." Echt bijzonder vindt hij het pro ject Open Duinen niet, „Ge woon een kwestie dat alles wat hier niet hoort, weg moet. De bramen, vlierbessen en Ameri- in de vier, vijf weken aan de beurt. OR-voorzitter Wielhouwer denkt dat de baliemedewerkers zich zullen (moeten) neerleggen bij de uitspraak van de rechter. „Volgens die uitspraak kunnen ze niet weigeren op zaterdag te werken. Ik heb even de stemming op de werkvloer ge peild en dan hoor je dat dat natuurlijk tegenvalt. Het enige wat mensen nu kunnen doen, is nadenken over nader te stellen kaanse vogelkers, het is alle maal aan komen waaien. De be doeling is dat er iets terugkomt wat waardevoller is. Door die ruigte weg te kappen, krijg je meer licht op de grond." Caravan Achterin het terrein kijkt Ewoud Voogd tevreden naar het geploeter van Koen en Ard. Het eerste groepje van vijf denne bomen is gekapt en opgeruimd. Nog zo'n twintig te gaan. Twee van de vier bosjes laat de stich ting staan, omdat het toch wel aardig oogt. De bomen horen oorspronkelijk niet in het duin- voorwaarden." Het college wil na drie maanden bekijken of het experiment succesvol is. Daar bij geldt een duidelijke toets steen: er moeten op zaterdag evenveel bezoekers komen als op maandagochtend. Gemeente secretaris Maas: „Komen er min der, dan moet je ermee stoppen. Ik denk wel dat er voldoende be hoefte bestaat aan dat stukje extra service. Je ziet het al aan de donderdagavond, waarop het altijd druk is." landschap thuis, vertelt de pro jectleider. Ze zijn door particu lieren geplant als erfafschei- ding. Ze kochten de grond des tijds als investering, met als doel er een huis of caravan neer te zetten. Toen de duinzoom ech ter tot natuurgebied werd ver klaard, daalde de economische waarde van de grond tot nul en toonden de eigenaren geen inte resse meer voor hun bezit. Voogd: „De meesten wonen ook ver weg en hebben geen enkele band met dit terrein. Vandaar dat we samen een stichting heb ben opgericht voor een verder verantwoord beheer." Zwaarder Blaas spoort zijn metgezel met een geklik tussen tong en tan den ondertussen terug het heu veltje op. Koen briest. „Dit is zwaarder dan ploegen, maar wel heel erg leuk." In het begin is het voor Blaas vooral oppas sen. Het door duindoorn omge ven smalle zandpaadje maakt dat hij niet - zoals gebruikelijk - naast het paard maar tussen dier en vracht in moet lopen. „Een kwestie van net iets vlug ger blijven dan die boomstam die achterop komt..." De oude techniek van het boomsiepen heeft Blaas zichzelf eigen ge maakt, door te informeren bij de Stichting Werkend Trek paard waar hij lid van is. In Bel gië wordt deze techniek nog wel vaker toegepast op plekken waar machines niet kunnen ko men. „Zo moet het hier vroeger ongeveer pok zijn gegaan." Koen wil verder. Hij snakt naar de schaft met water en een beet je hooi. Thuis wacht hem een extra schepje krachtvoer. Blaas: „Dat heeft hij wel verdiend. Dit is pure bodybuilding." Die man uit Kloetinge be zoekt beroepshalve én uit inte resse geregeld een museum. Soms neemt hij daarbij, overi gens niet altijd tot genoegen van suppoosten, zijn kinde ren van drie en vijf mee. Afgelopen weekeinde bezocht hij met Julius - de oudste van de twee - een van de bekende musea in Rotterdam. Terwijl zijn vader de werken in de eer ste zaal aan een nadere in spectie onderwierp, rende het knaapje zoals gebruikelijk al vooruit om erachter te komen wat er allemaal nog meer te zien is. Korte tijd later keerde hij te rug. „Het is niks hoor; papa", recenseerde hij prompt. „Al leen maar blote vrouwen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Het werkpaard is weer even terug in de oude Schouwse duinen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33