Lijn verbindt muziek Ensemble Zimbello speelt Alles op tafel PZC 29 Ab Gietelink plaatst Faust in Uruzgan M woensdag 4 oktober 2006 Theater Nomade reist dit na jaar met Faust langs kaste len, kerken en theaters. Een hy permoderne theaterproductie waarin auteur, regisseur en ac teur Ab Gietelink vraagtekens plaatst bij de missie naar Afgha nistan. In 2005 volgde Ab Gietelink vol verbazing de plannen van de re gering om Nederlandse militai ren deel te laten nemen aan de missie naar Afghanistan. Gaat Nederland zich opnieuw storten in een koloniaal avontuur onder het mom van; we moeten de Af ghaanse bevolking helpen met de wederopbouw? Hebben we clan niets geleerd van onze eigen koloniale geschiedenis? Het nieuws was aanleiding voor het project Faust in Uruzgan van Theater Nomade. Giete- links voorstelling begint met een Faust die als presentator van de actualiteitenrubriek Glo be de eerste bomaanslag op de Nederlandse militaire missie naar Uruzgan aankondigt. Thea termaker Gietelink beschouwt het als zijn taak grote thema's als 'de westerse oorlog tegen het oosterse kwaad' te voorzien van kritisch commentaar. Een ander thema is het gegeven dat, naar zijn mening, elke oor log wordt gekleurd door de me dia. „De journalist is de verkon diger van de westerse moraal, de spreekbuis van westerse lei ders, die weigeren te luistei'en naar het lied van de islamitische strijders." Presentator Faust krijgt op een dag van Al Qaeda-strijder Mep- histo de aanbieding voor een ex clusief interview met de terroris tenleider O.. In ruil daarvoor moet Faust zorgen dat het vraag gesprek integraal en zonder com mentaar wordt uitgezonden. Faust tekent zijn bloedcontract en reist af naar de grotten van Tora Bora om de grote O. te ont moeten. Terug in Nederland wei gert de hoofdredactie na overleg met Defensie de beelden uit te zenden. Faust kan zijn belofte aan Mephisto niet nakomen. Gietelink en consorten nemen de toeschouwers niet alleen mee op een politieke reis, maar ook op een culturele tocht de kunst geschiedenis in. In de voorstelling worden frag- menten van Goethe's Faust ge speeld in een levensgrote pop penkast en Faust-fragmenten van Mumaus film getoond op een groot scherm. Suzanne van der Hoeven Theater Nomade speelt Faust in JJruzgan, donderdag in het Arsenaal- theater van VUssingen. De voorstel ling begint om 20.00 uur. uziekPodium Zee land kondigt het concert aan als La byrinth. Haar eigen website vermeldt een programma met de titel Haar Haar. De Ja pans-Nederlandse pianiste Tomoko Mukaiyama geeft te lefonisch uitkomst. Vrijdag speelt ze een eclectische ver zameling stukken onder de naam Line. Mukaiyama vertelt wat haar voor ogen staat bij het con cert. „Ik zit nu in een periode waarin ik steeds meer connecties tussen uiteenlopende genres ont dek. Ik stel niet meer als een mu sicologe mijn programma's sa men. Eigenlijk gaat het maar om één ding en dat is mijn personal look. Dit programma is een per soonlijke visie op wat ik sterke muziek vind. Voor mij loopt er een lange lijn tussen de muziek van Sweelinck van vierhonderd jaar geleden en de muziek voor dit programma die nog maar een maand oud is." Dit jaar speelde Mukaiyama met Holland Sinfonia muziek van Adams en Stravinsky. Daarna volgden uitvoeringen met de To kyo City Philharmonic en het Ne derlands Danstheater. Ze werkte met video-installaties in Sidney en Seattle. De komende drie maanden volgen concerten met Slagwerkgroep Den Haag, het blokfluitkwartet Brisk en-de" - Vietnam National Symphony. Ze werkte samen met filmregis seurs, architecten, dansers en fo tografen en combineert veel van haar concerten met beeldende in stallaties. Vrijdag zullen we het met louter muziek moeten doen. Muziek met een lijn dus. „Een program- De Japans-Nederlandse pianiste Tomoko Mukaiyama. ma samenstellen is ook een soort componeren. II? begin met de Chromatische Fantasie in d van Sweelinck en eindig met zelfge schreven lounge-muziek. Bij dat slot heb ik mij laten inspireren door moderne dansmuziek. Ik kreeg een cd van een Japanse dee jay, elektronische muziek die ik wilde uitwerken voor de piano. Uiteindelijk is dat iets heel nieuws geworden." Tussen Sweelinck en de nieuw ste muziek van componisten als Satoh, Korndorft en Zagny lij ken de drie Preludes van Chopin op het eerste gezicht wat mis plaatst. Niet voor Mukaiyama. „Misschien is de toon van het ge heel wel een beetje melancho lisch en Chopin past daar heel goed bij. De muziek van Somei Satoh bijvoorbeeld zit bijna in de new-age hoek, al zou hijzelf die omschrijving verschrikkelijk vinden. Ik speel ook een stuk van foto Philip Mechanicus Korndorf, een Russische compo nist die een jaar of vijf geleden is overleden. Zijn compositie Yari- lo visualiseert op een zeer realis tische manier het opkomen van de zon. Het begint in het donker en heel langzaam wordt het lich ter. Je ziet het voor je." Douwe Eisenga Tomoko Mukaiyama presenteert vrij dag Line in de Grote Kerk in Veere. De aanvang is om 20.00 uur. Nelleke ter Berg (gitaar), Brechtje Roos (blokflui ten) en Martine Sikkenk (man doline, mandola) zijn drie musi ci die thematische programma's klassieke muziek brengen. Als trio Zimbello willen ze laten ho ren en zien dat muziek (leef)tijd- loos is. Het trio verzorgt zondag een Open Haard Concert in Por- gy en Bess in Terneuzen onder de titel Alles op tafel. De combinatie van blokfluiten, gitaar en mandoline maakt Zim bello tot een ensemble, waar voor (nog) geen kant en klare composities bestaan. In de prak tijk betekent dit dat muziek uit de 14e eeuw naast hedendaagse muziek kan klinken. Bij elk inte ressant stuk wordt bekeken of het geschikt en speelbaar is voor de instrumenten. Soms is het nodig om passages te bewerken zodat het uiteinde lijke resultaat voldoet aan hun muzikale idee. Voor Nelleke, Brechtje en Martine telt niet al leen de muziek, maar ook de wij ze waarop deze gebracht wordt. De musici maken graag contact met het publiek, niet alleen door middel van hun instrumen ten, maar ook door mondelinge toelichting en een alternatieve, op de locatie toegespitste, con certsetting. Het programma Alles op tafel is gebaseerd op alles wat zich af speelt rond de tafel. Er klinkt oude en nieuwe muziek op blok fluiten, mandolines en gitaar/ theorbe. Op het menu staan drinkliederen van Purcell en oude- en eigentijdse tafelmu- ziek van Telemann en De Mey. Ask Dr. Frank is een nieuw werk dat Chiel Meijering spe ciaal voor Zimbello componeer de. Zimbello presenteert Alles op tafel, zondag tijdens een Open Haard Con cert in Porgy en Bess in Terneuzen. Het programma begint om 15.00 uur. Miranda d'Hont uit Westdorpe en Nicoline van Boven uit Kapelle ex poseren met respectievelijk manda la's en sieraden in goud en zilver in galerie 't Kunstuus te Heinkens- zand. Te bezichtigen vanaf vandaag t/m 28 oktober: wo, do en vrij 13-18 uur, vrij ook 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur. Galerie Aterlier De Kaai in Goes viert morgen vanaf 13.30 uur haar tienjarig bestaan met de presentatie van de gedichtenbundel Oog in Oog van Nelleke Harinck en Rik Meijers. Tevens wordt de expositie Bomen van Els de Ruiter geopend. Geopend ma t/m vrij 9-16 uur. De tentoonstelling Beren blikken, be ren knuffels en beren etsen is vanaf vandaag t/m 29 oktober te zien in mu seum De Blikvanger in Renesse. Een groot deel van de collectie bestaat uit etsen van Saskia Eggink uit Zierik- zee. Open: di 10-12, wo 14-17 en zon dag 15 oktober 13-17 uur. Kees van Burg exposeert t/m eind no vember olieverfschilderijen in zorg centrum Gasthuis te Goes. Zijn werk omvat onder meer het haventje van Yerseke, bloemstillevens, de Zwaakse Weel, gezicht op Veere, schepen op de rede van Vlissingen, het Schenge en De molen van 's Gravenpolder. Dage lijks te zien van 8-20 uur. De expositie Vis a Vis in boerderijga lerie de Osseberg bij Sint Laurens toont batikkunst van Els van Baarle en Ria van Dijk (Nederland) en Ger- rie Depouillon, Hélène de Ridder en Rita Trefois (België). Te bezichtigen t/m 4 november, di t/m za 14-17 uur. Onder de titel City Oddity exposeert Julia Miinstermann schilderijen van desolate nachtelijke stadslandschap pen in De Kabinetten van de Vleeshal in Middelburg. Te bezichtigen t/m 3 december, di t/m zo 13-17 uur. Counter composition is een installa tie van Germaine Kruip in De Vlees hal in Middelburg. Zij heeft een zwe vend plafond opgehangen, waarbo ven een krachtige lamp draait. Daar door ontstaat een spel van verander lijke licht- en schaduwpartijen. Te be zichtigen t/m 3 december, di t/m zo 13-17 uur. Kunstwerkplaats KipVis in Middel burg presenteert t/m 10 november drie exposities. Maartje Korstanje toont sculpturen van verwrongen or ganismen, uiteengereten monsters, aan elkaar geplakte li chaamsdelen en opgezwolle lijven. Ko de Kok rea geert in de A en de B kant met teke ningen op de platenhoezeninstallatie van Andre Koole. Juister Audiovisu eel Productiehuis presenteert de eer ste editie van Shorts at Sea, korte amateurfilms gemaakt door en voor jongeren. De Leeuw is los is een expositie van Lucy de Graaf uit 's Heer Hen drikskinderen, van 4 t/m 28 oktober te zien in de Drukkery in Middel burg. Lucy de Graaf is illustrator van kinderboeken, tijdschriften en voor Sesamstraat. Ook maakt ze muur schilderingen, zoals bij schoolgebou wen. Tevens zijn deze periode prenten van kinderboekillustrator Philip Hopman te zien voor diverse boeken waarin beesten voorkomen, zoals Temmer Tom, Dierendokter Dik en anderen. Verder zijn er pren ten voor'het boek Joris en het kalfje van kinderboekillustrator Xanta-Iris Vorst. Te bezichtigen tijdens winkel tijden. De originele prenten van het boek Maanziek van illustratrice Debbie La- vreys en schrijfster Ina Vandewijer zijn van 4 t/m 26 oktober tijdens win keluren te zien in boekhandel 't Spui in Vlissingen. Carmen Milhous-Arendt toont acryl- schilderijen in Kunstuitleen De Beve- landen in Goes. Te bezichtigen t/m 28 oktober, wo t/m za en de eerste zon dag van de maand 13-17 uui-. Stad Goes is een expositie in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Wethouder S.M. van 't West einde van cultuur verricht dins dag om 17 uur de opening. Tijden: di t/m vrij 13-17 uur, zaterdag 12-16 uur. Walter Hagenaars toont t/m 15 no vember schilderijen in de Grote Kerk in Terneuzen. Hans Heestermans, oud-hoofdredacteur van de Grote Van Dale, verricht vrijdag om 17 uur de opening. Te zien: ma t/m vrij 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam: t/m 4 maart Di nosaurussen! Betreden op eigen risi co. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december Binnenvaart, leven, wer ken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu; t/m 31 december Holland-Amerika Lijn; t/m 31 december, Schatten van Nedlloyd. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 5 november Bas Jan Ader - Plea se don't leave me. t/m 5 november Daan van Golden - Golden Years, t/m 3 december: Voici Magritte, schil derijen, studies en werken op papier t/m 1 januari Jan van der Ploeg. Wall Painting No. 155, muurschildering, t/m 3 december Voici Magritte, schil derijen, studies en werken op papier. Museum Het Schielandshuis: t/m 7 ja nuari Beschuit met spruitjes, de we reld van een opgroeiend kind; t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deu ren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aanwinst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbejaarde, t/m 31 december Stad van Rotterdam mers! Museaal theater: objecten, blow-ups van foto's, film- en geluids fragmenten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 29 oktober Werkpaarden en Troe teldieren; t/m 31 december Ramon. Het skelet van een Rotterdamse oli fant. Nederlands Fotomuseum: t/m 26 no vember Avenue van A tot Z. Het tijd schrift, voor iedereen die geïnteres seerd is in het veranderende tijds beeld, beeldvorming, fotografie en grafische vormgeving. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 7 ja nuari 2007 Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. t/m 28 januari: Urban Arts: Rotterdam in Kleur, graf- fitiwall van 60 m2; 5 oktober t/m 28 januari Focus Marokko, met voorwer pen uit Marokko, een begeleidend on derwijsprogramma, concerten, thea ter en een informatieve website. Witte de With, center for contempora ry art: t/m 19 november Street: behind the cliché, 27 internationale kunstenaars, met werk van David Blandy, Germai ne Kruip en Chloe Piene. ANTWERPEN Museum Mayer van den Bergh: tot 29 oktober: Hollandse meesters uit de Gouden Eeuw: Nederlandse schilder kunst 17de en 18de eeuw uit het mu seum en de collectie Schmidt van Gel der. MUHKA: tot 5 november - Zesde In ternationale Biënnale van de Heden daagse kunst in Shanghai; tot 12 no vember- Collectiepresentatie XVI: At tributen en Substantie; tot 26 novem- bei'-Academy: Learning from Art. MOMU: tot 29 oktober - Koji Arai - Het laatste avondmaal - afstudeercol- lectie van Arai; tot 17 juni - De Mo- mu-collectie - selectie II. K.M.S.K.: tot 3 december- Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, een nieuwe presentatie van de museum verzameling; tot 31 december - Rijks museum aan de Schelde: Schatten uit de schatkamer van Nederland. Diamantmuseum: tot 31 december - babur's Erfenis: De invloed van het Mogoljuweel de invloed van de ju weelkunst ten tijde van het Mogolrijk (1526-1857) op het hedendaags ju weel; permanent BriljAntwerps Ver haal: een blik achter de schermen van de Antwerpse diamantwereld. AMVC Letterenhuis: tot 31 december - Verre Horizonten - Schrijven zon der grenzen. Zilvermuseum Sterckshof: tot 7 ja nuari - Zilver uit Antwerpen. Fotomuseum: tot 7 januari- retrospec tieve van de Belgische Magnumfoto graaf Carl De Keyzer; Tunnel Vision: multimediale tentoonstelling waarin een reis wordt gemaakt door de tijd; Dansant: Populaire dans in Antwer pen in beeld tot 1960. Museum Vleeshuis: tot maart - Dansant: Dans in Antwerpen. Perma nent: Klank van de stad. GENT Sint-Baafskathedraal: tot 9 oktober - Klanken van de kathedraal Het mu zikale erfgoed van de Sint-Baafs. CJK-Kasteel Claeys-Bouüaert: tot 15 oktober - Discovery: werk van laurea ten van Axion 2005-2006. MIAT: tot 22 oktober: Koeture Lokal I: multicultureel project met lappen deken als verbinding tussen verschil lende mensen en culturen; tot 29 okto ber - Reclame-geluk: vroeger en nu met hedendaagse en historische recla me in relatie tot maakbaarheid van gelid?. De Singel: tot 5 november - 35 m3 jon ge Belgische architectuur Jan De Vylder Trice Hofkens architecten Gent. S.M.A.K.: tot 19 november - Mens. Verhaal van een wonde: expositie met actuele kunst en religie, waarin de mens in al zijn aspecten centraal staat, door diverse kunstenaars. Design Museum Gent: tot 26 novem ber - Communicatie: Van ganzenveer tot computer. BRUGGE Concertgebouw: weekend, 5,6,7 en 8 oktober: Bulles Jazz Blues - Quand la BD Swinque: Jazz in the strip en Wal- lonie-Bruxelles, c'est jazz: de geschie denis van de jazz belicht vanuit Bel gisch standpunt d.m.v. een negental jazzkabinetten. Gezellemuseum: tot 8 oktober - Ver beelde poëzie IV: Verwondering the matische tentoonstelling met foto's van Jan Breyne en poëtisch-bezinnen- de teksten van kardinaal Godfried Danneels. Bruggemuseum - Gentpoort: tot 15 oktober - Tentoonstelling Op het randje van de stad. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot 4 fe bruari - Geloof en Geluk: de Middel eeuwse pin/laat je (n)iets op je mouw spelden: Sieraad en devotie in Middel eeuws Vlaanderen Hospitaalmuseum Sint-Janshospi- taal: tot 29 oktober - Zo was het: 100 jaar ziekenzorg in beeld. De Bond: tot 22 oktober - Solitude: kunstenaars belichten het thema iso lement en eenzaamheid. Stadsarchief Brugge: tot 22 oktober - tentoonstelling in kader van Open Monumentendag Veelvuldige Chi- neesche Gezichten - China-belang- stelling in Brugge in de 18de en 19de eeuw. Tuin Groeningemuseum Forum Concertgebouw: tot 31 oktober - Sculpturen van Carraramarmer van de Uruguayaan Pablo Atchugarry. KNOKKE Scharpoord: tot 22 oktober - Leo Ko- gan Eric Knoote (NY) Rob Van Der Schoor: Installatie met schilde rijen; tot 4 november - Modetentoon stelling Getrouwd - bruidscreaties van Belgische en Parijse couturiers ontwerpen van huwelijks- en liefdes- ringen van laureaten; tot 26 januari, Getekend: gevarieerd werk van twaalf West-Vlaamse topillustrato- ren (bibliotheek). 4 t/m 10 oktober WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus presenteert Joris en Reuzeneus. Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Beer Objectentheater TamTam speelt het verhaal van een knuffel beer die een held blijkt te zijn. Beer woont in een kist op zolder, samen met pop Noortje en ander speelgoed en huisraad. Als Noortje geroofd wordt moet beer haar redden en gaat hij op reis. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Racoon Racoon begint een tournee langs de Nederlandse theaters. De van oorsprong Zeeuwse band werd in de rest van Neder land bekend met hits als 'Love you more', 'Feel like flying' en 'Blue days'. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur The Watchman The Watchman staat op het podium als duo. Ad van Meurs en Ankie Keultjes brengen eigentijdse blues, rock en folk. Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Lange Jan Project Zangeres Marjo Schilling en gitarist Otto Harms geven een miniconcert. Onder meer 'Het kind en ik', 'De moeder de vrouw' en 'De kinderkruistocht' zullen zij ten gehore brengen. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Toneel Uit Liefde is een nieuw toneelstuk van Frank Houtappels over ambitie, verleiding, pure passie en de hoge prijs die daarvoor moet worden betaald. Lenhard, zijn vrouw Odille en huisvriend Rollo laten de fris se en enthousiaste Victor in hun leven toe. Ze genieten van zijn charme en energie. Tot de jonge man zijn ware gezicht laat zien. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Voice Male Het a capella-sextet Voice Male zingt covers van artiesten als Marco Borsato en Boudewijn de Groot. De Vlamingen zingen ook enkele Franstalige nummers, maar ook een medley van K3 zal niet ontbreken. Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur Theater Nomade Het theater van Ab Gietelink speelt een stuk over de ver koopbaarheid van de ziel aan de duivel. Goethe herschreef gedurende zijn leven het drama over Faust. Die stelt de duivel vragen over toekomst en het hier namaals, trekt door heel Europa, huwt met het klassieke schoonheidsideaal Helena en wordt tenslotte na 24 jaar door de duivel gehaald, die hem achterlaat op een mestvaalt. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur VRIJDAG The Saints The Saints spelen muziek uit de jaren 60 en 70, waaronder nummers van The Shadows. De band bestaat meer dan 25 jaar en heeft onlangs nog een cd uitgebracht. Atrium Ter Reede, Vlissingen, 19.30 uur Komedie Theatergroep Zieril? brengt De knecht van twee meesters op het podium. Lies Hanse had de regie over deze kostuumklucht van Carlo Goldoni in de Stijl van de Commedia dell'Arte. MF, Zierikzee, 20.00 uur Kamerkoor Het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor o.l.v. dirigent Marcel van Westenzijn verzorgt een najaarsconcert. Het programma vermeldt: Allein zu Dir, Herr Jesu Christ (Bach), Missa Brevis (Lotti), Sonata RV 27 (Vivaldi), Verleih uns Frieden (Mendelssohn), Ave Verum (Gounod), Beati quo rum en Psalm 23 (Stanford) en Gloria (Vivaldi). St. Eligiuskerk, Oostburg, 20.00 uur X-Fade De Pul houdt een hardhouse party. Gast-dj Joan van de Hoek, beter bekend als X-Fade, draait zijn eigen stijl: van jumpstyle en hardhouse tot oldschool. Jeugdsoos De Pul, Renesse, 20.00 uur Johan Verminnen De Vlaamse troubadour Verminnen is het boegbeeld van het Bourgondische chanson. Al 35 jaar deelt hij zijn passie voor muziek met mensen als Herman van Veen, Stef Bos en Raymond van het Groene- woud. Tijd voor een balans en dus brengt Johan met Bert Candries (gitaren), Leo Caei'st (piano) en Philippe Thu- i'iot (accordeon en mondharmonica) zijn mooiste klassiekers in zijn akoestisch theaterconcert 'Hartklop'. Aangevuld met een hommage aan zijn gi-ote voorbeeld Ramses Shaffy. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Pianorecital Pianiste Tomoko Mukaiyama presenteert vrijdag een verza meling stukkeix onder de naam Line, waarin vroeg-barok, ro mantiek exx nieuwe muziek in elkaar ovei'gaan. Zij vertolkt werken van Sweelinck, Chopin, Zagny, Korn dorf Yarilo en Satoh. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Mozart Leen de Broekert presenteert zijn cd met werken van Mo zart. Het prograxxima van deze recital vermeldt: Fantasie in d (KV 397), Adagio in b (KV 540), Menuettt in D (KV 355), Fantasie in c (KV 475), Adagio für Glasharmonika (KV 356), Menuett in G (KV 1), Allegro in C (KV 9a), KLavierstück in F (KV 33 b), Allegro in Bes (KV 3), Allegro in g (KV 109b/3), Allegx-o in Bes (KV 400) en Sonate in A (KV 331 Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29