Bondscoach geeft zijn fouten toe PZC Voor Feyenoord is alles moeilijk Trouwe supporters krijgen auto cadeau Hockeyploeg leeft zich uit op China Vluchten kon niet meer voor Van Basten na alle commotie Krajicek gaat door in dubbel 21 Eerlijk was hij wel: „Ik had som mige dingen andersmoeten doen." Openhartig soms ook: „Misschien zijn we voor Van Bommel iets te streng geweest. Marco van Basten gaf gister avond tekst en uitleg over de af faire Van Bommel/Van Nistel- rooij. Een affaire die zijn popula riteit geen goed heeft gedaan. door Leon ten Voorde RIJNSBURG - Hij sprak eerst met de aanvoerder en riep daar na meteen de hele spelersgroep bij elkaar in het hotel. Niet om over het belang van het duel te gen Bulgarije te praten, maar wel om De Affaire uit de wereld te helpen. „Want dit leeft ook heel erg in de groep." Een paar uur later, na de eerste training van Oranje, vertelde bondscoach Marco van Basten het verhaal nog een keer. Maar dit keer met de camera's erbij. Of hij dat van harte deed? Vast niet, maar vluchten kon niet meer na alle commotie die was ontstaan nadat Mark van Bom mel en Ruud van Nistelrooij had den bedankt voor Oranje. Om nog iets van zijn blazoen te redden keek Van Basten voor een keer terug op de dag die de Nederlandse voetbalwereld liet trillen. We schrijven afgelopen zaterdag. Gesprek Die dag begon met een kort en zakelijk gesprek met Mark van Bommel en eindigde met een ver hitte discussie met Ruud van Nistelrooij. Maar de conclusie van de twee was eensluidend: Van Bommel en Van Nistelrooij Doodzonde dat ze er niet zijn RIJNSBURG - De spelers van Oranje mochten gisteren niets zeggen tegen de pers, alleen de aanvoerder had iets te melden. En net als in Dublin een maand geleden meldde Edwin van der Sar ook nu dat hij het doodzon de vindt dat Ruud van Nistel rooij en Mark van Bommel er niet bij zijn. „Die hadden hier natuurlijk moeten zijn." De doelman had afgelopen week einde met beide spelers contact, maar over de inhoud van die ge- sprekken deed hij geen medede lingen. Later op de dag sprak Van der Sar ook nog met bonds coach Marco van Basten. „Edwin heeft zijn zegje kunnen doen en wij respecteren zijn me ning. Maar ook hij zal zich uit eindelijk moeten schikken in on ze keuzes", aldus de bonds coach. GPD Van Dijk krijgt vijf wedstrijden ZEIST - Gregoor van Dijk moet de komende vijf wedstrijden van zijn club FC Utrecht aan de kant blijven. De speler heeft het schikkings voorstel geaccepteerd, dat hij naar aanleiding van zijn rode kaart in het duel met Ajax kreeg voorgelegd. Van Dijk moest voortijdig van het veld na een fox-se overtreding op Sneijder. ANP STUTTGART - Michaëlla Kraji cek heeft op het Grand Prix-toernooi in Stuttgart de tweede ronde bereikt in het da mesdubbelspel. De Nederlandse won samen met haar Servische partner Jelena Jankovic met 6-2 en 7-5 van het Tsjechische duo Iveta Benesova en Barbora Strycova. Krajicek bereikte eerder in het enkelspel de tweede ronde. Robin Haase en Dennis van Scheppingen zijn in de eerste ronde van het Challengertoer- nooi in het Belgische Bergen uit geschakeld. Haase maakte het de als vierde geplaatste Felicia- no López uit Spanje lastig, maar dolf met 6-4, 6-7, 2-6 het onderspit. Van Scheppingen ver loor van de Zwitser Marco Chiu- dinelli: 6-3, 3-6,4-6. GPD wilden niets meer met hem te maken hebben. „En dat had ik niet verwacht", wilde Van Basten nu wel toege ven. Van Basten over het eerste tele foongesprek, met Van Bommel: „Mark belde me op en was di rect heel duidelijk. Het was een heel kort gesprek, in twee minu ten was het gepiept. Als ik jullie commentaren in de pers over mij moet geloven, kan ik hele maal niet meer voetballen, zo zei hij. En daar had hij genoeg van en daarom wilde hij niet meer onder ons werken bij het Nederlands elftal. Ik moet zeg gen dat ik die eerlijkheid van hem wel waardeer. Ik vond het prettig dat hij gewoon zei waar het op stond." Hij had niet geprobeerd om hem nog op andere gedachten te van onze sportredactie DEN HAAG - De loting voor de groepsronde van het Uefa-beker- toernooi is bij de vier deelne mende Nederlandse voetbal clubs gemengd ontvangen. Ajax was goed te spreken en Feye- noord toonde zich ook redelijk tevreden. Bij AZ en Heerenveen waren de reacties minder posi tief. De coaches van de vier clubs zijn vooral blij dat ze niet gecon fronteerd worden met verre rei zen naar het oostelijk deel van Europa. Feyenoord werd ingedeeld bij FC Basel, Wisla Krakow, Black burn Rovers en AS Nancy. „Voor ons is elke tegenstander moeilijk", bleef Erwin Koeman nuchter. „We zullen in goeden doen moeten zijn, willen we bij de beste drie in de poule eindi gen." Blackburn Rovers, de ploeg van trainer Mark Hughes herbergt met ex-Feyenoorder Brett Emerton, voormalig PSV'er André Ooijer en ex-Aja- cied Benni McCarthy een aantal bekende gezichten. Koeman: „Tegen een ploeg als Blackburn krijg je meestal wel de gelegen heid om zelf te voetballen. En de sfeer tegen een Engelse tegen stander is altijd apart." De trainer verwacht dat Feye noord in de derde wedstrijd in en tegen Nancy met de meeste te genstand te maken zal krijgen. „Ik denk dat Nancy de beste brengen. „Hij was zo duidelijk en stellig, dat had geen zin. Ik heb hem bedankt voor het tele foontje en veel succes gewenst bij Bayern." Een paar uur later volgde tele foongesprek nummer twee, nu met Van Nistelrooij. Van Basten over dat gesprek. „Hij was ver rast dat ik hem belde en vroeg me later terug te bellen, omdat hij in de auto zat. Ik heb hem an derhalf uur later weer aan de lijn gekregen en dat gesprek le verde niet op wat ik er van ver wacht had. We hebben heel lang gepraat, maar zijn er niet met el kaar uitgekomen. Nee, ik ga niet zeggen wat we besproken hebben. Dat is iets persoonlijks tussen ons. Verder wil ik hier geen woord meer aan vuil ma ken." Of Ruud nog een kans maakt op van de vier ploegen is", aldus de trainer. „Het is een typisch Fran se ploeg, met technisch sterke spelers, die met veel fysieke kracht en in een hoog tempo spe len." Louis van Gaal vindt: „Als AZ de groepsfase overleeft, heeft de club een enorme sprong ge maakt in het proces om een top club te worden." De loting heeft AZ gekoppeld aan Grasshopper, Sevilla, Braga en Slovan Libe- een selectie? „Op dit moment niet", reageerde Van Basten, „maar niets is onmogelijk." De bondscoach zegt, nu hij de zaak nog eens de revue laat pas seren, het vooral jammer te vin den dat alles zo is gelopen. „Maar zij hebben de beslissing genomen, niet ik." Kwaad is hij niet. „Ik kan de handelwijze van Mark wel enigszins begrij pen." Eerlijk: „Misschien zijn we soms ook wel te streng voor hem geweest... Maar we zijn al tijd wel duidelijk geweest. Wat iedereen er ook van zegt, onze beslissingen zijn altijd tot stand gekomen op basis van voetbalza ken." Dat hij nu al een paar dagen in een spervuur van kritiek ligt, doet hem niet zoveel. „Kritiek is inherent aan het vak." Wat hij wel vervelend vindt, zijn de ree „We moeten ons niet speci fiek richten op de plaatsen één, twee of drie. Kwalificatie voor de volgende ronde op zich is al een grote prestatie." Mogelijkheden Trainer Henk ten Ca te denkt dat Ajax met de tegenstanders Zulte Waregem, Espanyol, Au stria Wien en Sparta Praag in een groep met grote mogelijkhe den zit. „We hadden het veel polls die nu overal opduiken. „Pure manipulatie", noemt hij de cijfers, waaruit zou moeten blijken dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking hem weg wil hebben. Halszaak Hij erkent dat hij fouten heeft gemaakt. De grootste: „Ik had Mark en Ruud moeten bellen toen ze niet geselecteerd wa ren." Die boodschap kreeg hij gistermiddag ook van de spelers te horen. Van Basten: „Ik vind het enorm overdreven dat daar nu zo'n halszaak van wordt gemaakt, maar ik had met een telefoontje wel een hoop kou uit de lucht kunnen halen. Het feit dat ik dat niet gedaan heb, is slecht ge vallen. Als ik dat had gedaan, had ik Ruud ook kunnen zeggen slechter kunnen treffen", zei Ten Cate. Hij denkt dat Espa nyol de sterkste tegenstander is. „Het is een Spaanse ploeg en al le Spaanse ploegen uit de Prime- ra Division zijn goed. Ook Espa nyol is technisch, hard en goed georganiseerd." Ook wat betreft de reisafstan den was de trainer van Ajax op timistisch. „We kunnen na de uitwedstrijden in België en Tsje chië meteen terugreizen. Op die dat we het deze periode met Huntelaar zouden proberen, waarna we over een tijdje alles zouden evalueren." „Als ik dat had verteld", gaf hij toe, „had Ruud misschien heel anders tegen alles aangekeken. Maar goed, daar moet ik voor de toekomst lering uit trekken. Een klein beetje warmte en mense lijkheid wordt nou eenmaal zeer op prijs gesteld. Of ik daar in mijn tijd als speler ook behoefte aan had? Ik was als speler een ander geval..." Marco van Basten keek nog eens de zaal in, sprak van een leermo,- ment en zette er toen een punt achter. Letterlijk. „Want vanaf nu pra ten wij alleen nog maar over voetbal en de wedstrijd van za terdag. De rest hopen we nu te hebben afgehandeld." GPD manier missen we geen trai ningsdag. "Heerenveen-trainer Gertjan Verbeek wist vooraf al dat het zwaar zou worden. Zijn ploeg werd gekoppeld aan het Franse Lens, het Deense Oden- se, het Italiaanse Parma en het Spaanse Osasuna. „Maar ik vind wel dat we op on ze wenken zijn bediend. We hoe ven gelukkig niet naar Oost-Eu ropa én ik denk niét dat we kansloos zijn." GPD door Robert-Jan Friele MADRID - De Nederlandse hockeysters kregen gisteren te gen China voor het eerst op dit WK alle ruimte om aan te val len. Het leverde een 6-1-over- winning op, een plaats in de hal ve finales én de wetenschap dat de ploeg wel degelijk nog sterk kan zijn in het offensief. De ideale tegenstander voor de ploeg van Mare Lammers kwam in de vorm van een titelfavoriet die onderweg van Amstelveen naar Madrid het spoor volledig bijster is geraakt. Het Chinese raadsel leek begin juli opgelost tijdens het toernooi om de Champions Trophy (tweede plaats), in Spanje roept het spel van de Aziaten alleen maar vraagtekens op. China begon aan het duel met Nederland als nummer laatst in de groep. Drie wedstrijden ge speeld, nul punten, drie doelpun ten voor, zeven tegen. Die cijfers waren na zeventig mi nuten tempohockey nog drama tischer. China zette Nederland zwaar onder druk en na een on wennig begin profiteerde Oran je van de ruimte die daardoor ontstond. De spitsen Sylvia Kar- res (Amsterdam) en Kim Lam mers (Laren) maakten allebei drie doelpunten. Lammers, die dit WK niet veel minuten speelt, zorgde zelfs voor een zuivere hattrick door al haar goals in de tweede helft te maken. Eerlijk Op de vraag of zijn ploeg nou zo goed was of China zo slecht, gaf bondscoach Mare Lammers een eerlijk antwoord: „Beide. Ik weet ook niet precies wat er aan de hand is met de Chinezen. Het is niet de ploeg van een paar we ken geleden." Op 18 september verloor Neder land in Rotterdam nog met 5-3, nadat de Chinese ploeg die och tend met een jetlag uit het vlieg tuig was gestapt. Aanvoerster Minke Booij: „Er gaan daar nu dingen mis die ze normaal goed doen, zoals hun basistechniek. En achterin kunnen ze niet meer het tempo spelen dat ze normaal hanteren." De uitslag van 6-1 was zeker niet geflatteerd, maar verdient wel zekere relativering. Eufo risch waren Lammers en zijn ploeg dan ook niet, wel opge lucht. Omdat steeds meer tegen standers de ruimtes voor de Ne derlandse aanval dichtplamu- ren met verdedigers, komen Kar- res, Lammers, Naomi van As, Eefke Mulder en Ellen Hoog nauwelijks toe aan de acties die ze wel kunnen maken. Dat, en het feit dat ze allemaal hun eer ste WK spelen, zorgde voor onze kerheid voorin. Booij: „Vandaag straalden ze weer vertrouwen uit. Deze wedstrijd was ideaal voor ons. We kregen veel ruimte en benutten die ook." Aan de andere kant vindt Booij dat Nederland ook moet winnen van ploegen die zelf niet of nau welijks aanvallen. Dat gebeurde eerder tegen India (3-2), Enge land (1-0) en Spanje (2-0), zodat Nederland nog ongeslagen is. Booij: „Maar mij maakt het niet uit hoe we winnen." Nederland speelt vandaag om 12.00 uur tegen Duitsland, dat gisteren werd uitgeschakeld. Het gastland Spanje strijdt met Engeland om de laatste plek in de halve eindstrijd. GPD Sylvia Karres scoorde drie keer voor Oranje. Deceptie voor Duitse hockey MADRID - De Duitse hockey- vrouwen zijn op de WK in Ma drid na een 1-O-nederlaag tegen Engeland uitgeschakeld voor de halve finales. De Olympische kampioen was na het verlies afhankelijk van het resultaat van de Spanje te gen India. De Spaansen wonnen dat duel met 3-2. Zij strijden met Engeland "m een ticket voor de kruisfinales. GPD Indeling groepen UEFA-bekertoernooi 2006/2007 *aK Auxerre (Fra) vV Glasgow Rangers (Sch) FK Partizan (Ser) Livorno (Ita) Maccabi Haifa (Isr) Feyenoord (Ned) FC Basel (Zwi) Wisla Krakow (Pol) Blackburn Rovers (Eng) AS Nancy (Fra) Ajax (Ned) Sparta Praag (Tsj) Espanyol (Spa) Austria Wien (Oos) SV Zulte Waregem (Bel) AJAX 19/10 FC Basel - Feyenoord 19/10 Ajax vrij 02/11 Feyenoord vrij 02/11 Ajax - Austria Wien 23/11 Feyenoord - Blackburn 23/11 Sparta Praag - Ajax 30/11 Nancy - Feyenoord 30/11 Ajax - Espanyol 13/12 Feyenoord - Krakow 13/12 Zulte Waregem - Ajax Sevilla (Spa) AZ(Ned) Slovan Liberec (Tsj) Grasshoppers (Zwi) Sporting Braga (Por) Panathinaikos (Gri) v" Paris Saint Germain (Fra) Rapid Boekarest (Roe) Hapoel Tel Aviv (Isr) Mlada Boleslav (Tsj) Parma (Ita) RC Lens (Fra) SC Heerenveen Osasuna (Spa) Odense BK (Den) H Newcastle United (Eng) Celta de Vigo (Spa) Palermo (Ita) Fenerbahce (Tur) Eintracht Frankfurt (Dui) 19/10 AZ - Sporting Braga 02/11 Grasshoppers - AZ 23/11 AZ vrij 29/11 AZ - Slovan Liberec 14/12 FC Sevilla- AZ SC HEERENVEEN 19/10 Osasuna - Heerenveen 02/11 Heerenveen - Odense 23/11 Parma - Heerenveen 29/11 Heerenveen vrij 14/12 Heerenveen - RC Lens In de groepsfase speelt elke ploeg 2 keer thuis en 2 keer uit. De eerste drie teams uit elke groep plaatsen zich voor de volgende ronde. Vanaf dan geldt het knock- out-systeem met een uit- en een thuiswedstrijd. De groepswinnaars spelen in deze ronde van 32 tegen de nummers drie. De nummers twee ontmoeten de acht clubs die als nummers drie vanuit de Champions League instromen. De finale is 16 mei 2007 in Glasgow. woensdag 4 oktober 2006 van onze sportredactie SINT PETERSBURG - Drie fa natieke supporters van de Rus sische voetbalclub Zenit uit Sint Petersburg zijn door hun club in het zonnetje gezet. Ze kregen een auto cadeau van de club die op de vierde plaats staat in de Russische competi tie. De drie clubfans reisden vo rige week met hun oude Honda mee naar de uitwedstrijd tegen Luch Energia, een tegenstan der die zijn thuisbasis heeft in Vladivostok, de meest oostelij ke Russische stad. De reis naar Vladivostok bete kende een rit van maar liefst 15.000 kilometer. Daar aange komen moesten de drie suppor ters concluderen dat hun auto uit 1986 rijp was voor de sloop en de terugreis niet meer kon volbrengen. De 2-0-overwinning van de club, waar Dick Advocaat trai ner is, was niet meer dan een doekje voor het bloeden. De splinternieuwe auto (Toyota Co rolla) die zij voor het laatste thuisduel kregen aangeboden, was een geschenk uit de hemel. De drie besloten ter plaatse dat de nieuwe auto in de clubkleu ren van Zenit zal worden gespo ten. GPD/RTR Feyenoord-fans krijgen uitleg ROTTERDAM - De directie van Feyenoord ontkent via een brief aan de supporters dat de club onder curatele heeft gestaan bij de voetbalbond. In de brief wordt uitge legd dat de club door de licentiecommissie van de KNVB op basis van de slechte jaarcijfers van het vorige seizoen is ingedeeld in categorie 1. Daarop is gereageerd door de opbrengst uit de verkoop van de voetballers Kuijt en Ka- lou in de zomer van 2006 voor een deel aan te wenden voor de aflossing van schulden. Feyenoord meldt na het gunstige boekjaar 2005-2006 weer over een positief eigen vermogen te beschikken. De brief viel gisteren bij 100.000 seizoen- en clubkaarthouders in de bus. Feyenoord stelt een commissie onder leiding van oud-voorzitter Gerard Kerkum samen die de club over drie maanden gaat advise ren over een nieuwe organisatiestructuur waarin ook de inspraak van supporters is gewaarborgd. GPD Spelersmakelaars overtreden regels LONDEN - De Engelse voetbalbond FA heeft drie spelers makelaars ervan beschuldigd dat ze de regels hebben overtreden. Het gaat onder anderen om Charles Collymo- re, die ook een rol speelt in de recente corruptiezaak in het Engelse voetbal die het programma BBC Panorama aan het licht bracht. Volgens de FA staat deze beschuldi ging echter los van die affaire. De bond heeft ook discipli naire maatregelen tegen de spelersmakelaars Saif Rubie en Ian Elliott aangekondigd. ANP/AFP Zorgen voor coach Beenhakker WARSCHAU - De Poolse bondscoach Leo Beenhakker kampt met tegenslag in de aanloop naar de EK-kwalifica- tieduels met Kazachstan en Portugal. Aanvaller Krzyno- wek is afgevallen voor de ontmoeting met Kazachstan en verdediger Jop is onzeker. Polen haalde uit de eerste twee wedstrijden maar één punt. Het elftal van Beenhakker maakt daardoor zorgelijke tijden door. De Polen verloren met 3-0 van Finland en speelden gelijk tegen Servië. ANP Bouaouzan en Diba geselecteerd DEN HAAG - Rachid Bouaouzan en Anouar Diba zijn door bondscoach Mohammed Fakhir voor het eerst opge roepen voor de nationale ploeg van Marokko. De twee voetballers, van Sparta en NAC, hebben zich gisteren ge meld in het trainingskamp in Mierlo. Bouaouzan zat enke le weken geleden ook bij de selectie van Jong Oranje. Ma rokko speelt deze week oefenwedstrijden tegen FC Utrecht (donderdag) en FC Brussels (vrijdag). GPD Topalov naar Essent-toernooi HOOGEVEEN - Veselin Topalov is de man om wie de schaakwereld momenteel draait. Het Essent-toernooi in Hoogeveen wist de schakerte strikken voor de tiende edi tie van de vierkamp, die van 20 tot 28 oktober wordt ge houden. De Bulgaar, op dit moment met Vladimir Kramnik in Eli sta bezig aan de tweekamp om het wereldkampioen schap, bindt in Drenthe onder meer de strijd aan met Ivan Sokolov, jeugdwereldkampioen Sjakriar Mamed- jarov (21) uit Azerbeidzjan en de sterkste vrouw ter we reld, Judit Polgar uit Hongarije. ANP Marco van Basten trok tijdens de training een sprintje met zijn doelman Edwin van der Sar. De bondscoach gaf later tijdens een persconferentie toe dat hij fouten heeft gemaakt in de affaire met Mark van Bommel en Ruud van Nistelrooij. foto Robert Vos/ANP Wisselend geluk bij Nederlandse clubs na loting voor Uef a-cup

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21