MïlHAÜTOtilOW Huizen verkrotten pijlsnel Oppositie stelt rol Ver donk Schipholbrand ter discussie Nauwelijks files door afsluiting afslag Goes Stroomstoring treft vooral Zuid-Beveland Econoom slaat alarm over achterstallig onderhoud aan woningen Koninklijk toilet voor busstation Terneuzen Verbinding? vee ÜS2 Goe; j afgesloten van 3-10 Od lof hoi 8-10 05! of D7f «wwjjjmn middag Buien, soms met onweer en misschien hagel. Vanavond opklarend. Westelijke wind, kracht 4 tot 5. Rond 16 graden. 248e jaargang no. 234 woensdag 4 oktober 2006 Hos nummer 1,30 PZC VAN DONDERDAG! T/M ZONDAG!! )j www.autodelaat.nl www.autoshak.nl MIDDELBURG - Een groot deel van Zeeland zat gistermid dag ruim een uur zonder stroom. De stroomstoring werd veroorzaakt door een drijvende bok die ter hoogte van het slui- zencomplex bij Hansweert in het Kanaal door Zuid-Beveland twee hoogspaningskabcls raak te en beschadigde. Zuid-Beveland en Tholen had den de meeste last van de stroomstoring. Op Walcheren duurde de onderbreking een mi nuut of tien. In onder meer Krabbendijke, Kruiningen en Rilland-Bath was er ongeveer anderhalf uur geen elektriciteit. De andere delen van Zeeland hadden wel stroom. De bok kwam in aanraking met de hoogspanningsmasten tij dens de installatie van een sluis deur. De scheepvaart onder vond gisteravond nog hinder van de storing, omdat een van de stroomkabels nog los hing. Medewerkers van energieleve rancier Delta hadden de tweede kabel vrij snel gerepareerd. Ze spraken van een geluk bij een ongeluk dat de aanvaring niet 's nachts is gebeurd. Delen van Zeeland zouden dan veel langer zonder stroom hebben ge zeten. Het leek er rond half vijf nog op dat de stroomstoring lang zou duren. Het Regionaal Coördina tie Centrum werd bij elkaar ge roepen. Daarin zitten vertegen woordigers van de brandweer, geneeskundige hulp, politie en dit keer ook een medewerker van Delta. Maar even na vijven was de kabel hersteld. Vaste lasten zouden helft AOW opslokken UTRECHT - Voor ouderen met alleen AOW is rondkomen vol gens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni- bud) moeilijker geworden. Een alleenstaande 6 5-plusser met AOW en een huurhuis was in 2000 nog 42 procent van zijn in komen kwijt aan huur, energie, bellen en zorgkosten. Dit jaar gaat er 50,1 procent aan op. PvdA-Tweede Kamerlid Noor- man-den Uyl yindt dat het rap port aantoont dat er niets te recht kwam van de belofte van premier Balkenende dat oude ren zonder pensioen 'zouden worden ontzien'. Staatssecretaris Van Hoof van Sociale Zaken zei gisteren in de Tweede Kamer dat het onder zoek een heel ander beeld laat zien. Hij beloofde de Kamer een schriftelijke reactie op het rap port. ANP pagina 3 CDA: handhaaf hulp formulieren ouderen door Gert van Harskamp DEN HAAG - Het achter stallig onderhoud aan het Nederlandse huizenbestand loopt in de miljarden euro's. Zelfs huizen op de Vinex-lo- caties van halverwege jaren negentig lijden aan een enor me verkrotting. Huizen van tien jaar oud kam pen nu al met rottende kozijnen, deuren die niet sluiten en tallo ze tochtgaten. Volgens bouweco- noom en directeur G. Verlind van het platform voor duur zaam bouwen Viba Expo moe ten er in de komende twee decen nia tussen de 120.000 en 130.000 woningen per jaar worden ver bouwd. Herstelwerkzaamheden kosten gemiddeld 50.000 euro per huis, zegt Verlind. Hij pre senteert zijn bevindingen mor gen tijdens de BouwExpo in Den Bosch. In de Vinex-wijken is op zeer grote schaal verkeerd materiaal gebruikt, aldus Verlind. Bou wers en projectontwikkelaars werden destijds overstelpt met regels vanuit de overheid. Zo moest er met duurzaam hout ge werkt worden, maar was er geen label waaraan de kwaliteit te toetsen was. Ook andere mate rialen zoals pvc en zink werden afgezworen, terwijl er niet naai de alternatieven is gekeken. Daarnaast werkten vaklieden als installateur, timmerman en electrieien, langs elkaar heen. Het gevolg is dat de verwarming bijvoorbeeld niet is afgestemd op de isolatie, waardoor het kli maat in de woningen niet vol doet aan de eisen. Het energie verbruik is vaak veel hoger dan de normen voorschrijven. Gebrek Ook onderzoeksbureau TNO zegt dat door een gebrek aan in tegrale aanpak in de bouw veel herstelwerkzaamheden nodig zijn. „Er is wel een hoop verbe terd", zegt Verlind. „Maar in sommige gemeenten gaat het nog steeds fout in nieuwbouw projecten." Hoewel Verlind veel achterstal lig onderhoud wijt aan over- Grote drukte op de zuidbaan van de A58 tussen Heinkenszand en Goes tijdens de avondspits. door Frank Balkenende GOES - Het asfalteringswerk op de zuid- baan van snelweg A58 en de afsluiting van de afslag Goes hebben dinsdag tij dens de ochtendspits enig ongemak, maar nauwelijks files of verkeerschaos te weeg gebracht. Volgens een woordvoerder van Rijkswa terstaat werken de omleidingsroutes re delijk tot goed. Verkeer richting Goes kon omrijden via knooppunt Vierwegen bij Kapelle of over Noord-Beveland naar Goes rijden. Op Walcheren stonden elek tronische borden die weggebruikers we zen op de omleidingsroute via de N57 (Dammenroute) en de N255 (Oostwest- weg op Noord-Beveland). De woordvoer der van Rijkswaterstaat denkt dat een deel van de Walchenaren die gisteren naar Goes moesten, de auto heeft laten staan en met de trein is gereisd. Hoewel er bij de afslag Heinkehszand geen omleidingsborden meer staan die naar de N254 verwijzen, was het tijdens de ochtendspits iets drukker op de pro vinciale weg tussen Goes en Heinkens zand. Weggebruikers stuitten halverwe ge op verkeersverlichten bij het spoorvia duct dat wordt vernieuwd. „Bestuurders zoeken natuurlijk hun eigen weg, maar lange files op de N254 zijn uitgebleven", aldus een politiewoordvoerder. Pech Op de zuidbaan van de A58 tussen Hein kenszand en Goes stokte het verkeer een tijdje, nadat een vrachtwagen pech had gekregen. De chauffeur kon zijn voertuig niet aan de kant zetten omdat de vlucht strook in gebruik is als tijdelijke heidsfalen, vindt hij niet dat de overheid voor de kosten moet op draaien. De bouweconoom ziet meer een rol weggelegd voor fi nanciële dienstverleners, wo ningcorporaties en huiseigena ren zelf. Die kunnen de herstel- kosten betalen met de waarde vermeerdering van hun woning. Werkgeversvoorman E. Brink man van Bouwend Nederland pleit eveneens voor het stichten van een nationaal fonds waaruit huiseigenaren goedkoop geld kunnen lenen voor onderhouds- en herstelwerkzaamheden. GPD HHHBlHi Natuurfotograaf Frans Lanting vangt de dierenwereld Miljoenenzwendel met hypotheken De politie heeft 68 mensen gearresteerd die verdacht wor den van betrokkenheid bij een miljoenenzwendel met wo ninghypotheken. Daarvan hebben alle grote Nederlandse banken schade geleden. De bankensector pleit intussen voor het maken van afspraken om zich beter te kunnen wapenen tegen sjoemelen met hypotheken. Lucht voor aardappelboer Fritesfabrieken komen hun aardappelleveranciers tege moet. Door de slechte oogst kun nen veel boeren niet vol doen aan de afspraken die ze vooraf met de fabrieken hebben gemaakt. Daarom wordt de kwaliteitseis voor aardappelen voorlopig bij gesteld. „We kunnen niet het onmogelij ke van onze te- Iers eisen. Knieval van de bondscoach Marco van Basten heeft eerst met zijn spelers en daarna met de pers gesproken over de affaire die het Nederlands voetbalelftal achtervolgt. De slechte communicatie van de bondscoach met de routi niers Mark van Bommel en Ruud van Nistelrooij heeft voor veel commotie gezorgd.. „Ik had het anders moeten doen", gaf Van Basten na de training van Oranje toe. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Kunst: 25, 26 en 27; Uit: 29, 30 en 31 Advertentie foto Dirk-Jan Gjeltema rijstrook. Voor de rest stroomde het ver keer richting Bergen op Zoom redelijk goed door, al was het wat langzamer door de snelheidsbeperking die geldt op de versmalde rijstroken. Ook de avondspits leverde weinig problemen op, zij het dat het verkeer tussen Heinkens zand en Goes wat hortend en stotend reed. De verkeershinder op en rond de zuidbaan van de A58 duurt tot en met za terdagavond. De afslag Goes op de zuid baan is tot dat moment afgesloten, even als de Goese toerit naar de snelweg in de richting Bergen naar Zoom. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het leed voor buspassagiers die overstappen op het busstation aan de zee sluis in Terneuzen is bijna gele den. In december wordt, ruim drie jaar na de opening van het station, eindelijk een toiletruim te in gebruik genomen. En het is niet zo maar een wc-tje. Het gaat om een 'koninklijk' toilet van 80.000 euro. Passagiers met hoge nood zoch ten de afgelopen jaren tever geefs naar een toilet. Ze namen vaak ten einde raad hun toe vlucht tot de bosjes achter het dijkje bij het futuristische sta tion. De laatste tijd konden ze zich terugtrekken in enkele mo- (Advertentie) HARDGLAZËN DÊÜRËN Vakkundige montagej I /y\ Glashandel I w MELIESTE Showroom geopend ma t/mvr 7,30-17.30 uur Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (01131227854 biele toiletten. De wc liet zo lang op zich wachten, omdat de architect van het station strenge eisen verbond aan de voorzie ning. Uiteindelijk ging hij ak koord met een design-toilet van 80.000 euro. „Heel veel geld voor een wc", geeft verantwoordelijk gedepu teerde M. Ie Roy (openbaar ver voer) toe. Onmisbaar „Maar het gaat om een onmisba re voorziening voor de passa giers, dus we kunnen niet an ders. Een gewone, simpele en dus veel goedkopere toiletruim te was voor de architect onaan vaardbaar. Zoals hij eerder ook niet akkoord ging met simpele zonwering voor de verblijfsruim- te van de chauffeurs. Daar heb ben we moeten kiezen voor een klimaatbeheersingsinstallatie Ook de aanleg daarvan liep in de papieren. Le Roy: „Misschien moeten we hier lering uit trekken. Bij veel van dit soort opdrachten wordt vastgelegd dat. eventuele aanpas singen niet zonder toestemming van de architect mogen plaats vinden. Dat werkt sterk kosten verhogend." (Advertentie) door Jan Salden DEN HAAG - De linkse opposi tie opent alsnog de aanval op mi nister Verdonk (Vreemdelingen zaken) over haar rol bij de Schipholbrand. Zij negeerde mo gelijk waarschuwingen over de brandveiligheid van het cellen complex, waar in oktober vorig jaar elf mensen omkwamen. Een rapport waarin werd gewezen op de risico's van het gebouw was aan haar gericht. De PvdA en de SP kondigden gisteren aan Verdonk 'indrin gend aan de tand te gaan voe len'. Tot op heden is zij juist bui ten schot gebleven in het debat over de brand. De Onderzoeksraad voor Veilig heid, onder leiding van P. van Vollenhoven, oordeelde dat voor al het ministerie van Justitie en de Rijksgebouwendienst verant woordelijk waren voor het uit de hand lopen van de brand. De harde conclusies leidden tot het aftreden van de ministers Don- de ministers Kamp van Defensie en Verdonk, die toen verant woordelijk waren voor het com plex. Later werd Justitie dat. „Het is de waag wat Kamp en Verdonk met de conclusies heb ben gedaan", aldus Wolfsen. „Plet is makkelijk alleen Justitie de schuld te geven als ook ande ren indringend zijn gewaar schuwd." Van Vollenhoven zeg de toe na te gaan hoe Kamp en Verdonk op het rapport-Siepel hebben gereageerd. „Als blijkt dat ze er niets mee hebben ge daan, dan maak ik daar zeker een punt van", zei Wolfsen. Geknoei Verder bleek gisteren dat waar schijnlijk is geknoeid met gege vens die aan de Onderzoeksraad zijn verstrekt. Informatie over de nazorg aan slachtoffers bleek in tweede instantie minder ern stig dan eerst. „Slachtoffers had den opeens wel een arts gezien", aldus Van Vollenhoven. Hij zei niet te kunnen achterhalen wie met de cijfers rommelde. GPD ner (Justitie) en Dekker (Vrom). Gisteren sprak de Tweede Ka mer met de Onderzoeksraad over dit rapport. PvdA-Kamer- lid Wolfsen wees er op dat Ver donk moet hebben geweten dat het complex onveilig was. De commissie-Siepel waarschuwde in 2004 dat bij brand in het de tentiecentrum veel doden zou den vallen, Die commissie stuur de haar onderzoeksrapport naar Van Vollenhoven voor het gesprek met de commissie. foto GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Q per kwartaal met automatische incasso 61,50)* per jaar met automatische incasso 236,00]* met gtdtis PZC-psraplu 8"711688"555530" ITIiv het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1