Waar rook is, ontbreekt het vuur PZC Sterkenburg zet deuren open Veerse traditie kunst woensdag 4 oktober 2006 Onverzekerd rijden bestraft MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissinger moest zich gis teren in Middelburg verantwoorden voor het doorrijden na een aanrijding met een hond en voor het onverzekerd rijden op een bromfiets. Politierechter M. Meeuwisse ver oordeelde de Vlissinger tot 230 euro boete en zes maan den rijontzegging waarvan hij nog in zijn proeftijd zat. De Vlissinger reed 8 april in zijxï woonplaats op zijn brom mer over de Glacisstraat toen de hond tussen twee auto's overstak. „Ik kon niet meer remmen", zei de man gisteren Zelf was hij met de brommer gevallen, hij hoorde de hond piepen en had nog even gekeken maar was vervolgens weggereden. „Ik weet niet wat mij bezielde." De hond overleed aan zijn verwondingen. Later meldde de Vlissin ger zich bij de politie. Officier van Justitie J. Zondervan hield daar rekening mee en tilde het zwaarst aan het on verzekerd rijden. De officier eiste de boete die de politie rechter de verdachte oplegde. Borsels CDA-raadslid vertrekt HEINKENSZAND - Kersvers CDA-raadslid S. Geleijnse uit Baarland gaat de gemeenteraad van Borsele nu al ver laten. Hij heeft ander werk gekregen bij zijn werkgever, het CDA-partijbureau in Den Haag, en kan daarom niet meer heen en weer reizen. Geleijnse moet met zijn vrouw dichter bij Den Haag gaan wonen. Geleijnse, sinds maart dit jaar raadslid in Borsele, was verreweg de jongste van de Borselse CDA-raadsfractie als begin dertiger. Over zijn opvolging wordt de komende weken beslist. Oud raadslid C. Verbeek uit Ovezande is de eerste opvolger op de CD A-kandidatenlijst en wil graag terugkeren. Ver beek heeft eerder van 1998 tot maart 2006 in de Borselse gemeenteraad gezeten. Fietspad bij Westdorpe even dicht WESTDORPE - Het fietspad langs de N258 tussen de Der de Verkorting (Absdale) en Westdorpe wordt van morgen tot vrijdag 20 oktober opnieuw geasfalteerd. In deze perio de zijn het fietspad en de noordelijke parallelweg afgeslo ten en alle verkeer wordt omgeleid. Het is mogelijk dat de werkzaamheden korter of langer duren, omdat de voort gang afhankelijk is van de weersomstandigheden. Boetes voor snelheidsovertredingen TERNEUZEN - Een 42-jarige inwoner van Breskens kreeg gisterochtend een boete van 1150 euro en drie maan den onvoorwaardelijke rijontzegging opgelegd door kan tonrechter A. Melens. De West-Zeeuws-Vlaming, die al eerder voor snelheidsovertredingen voor de rechter was verschenen, reed op 4 juni jongstleden met 165 kilometer per uur over de N61 bij IJzendijke. Daar geldt een maxi mumsnelheid van tachtig kilometer per uur. Een 22-jarige inwoner uit Schoondijke kreeg een boete van 750 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van een halfjaar, omdat hij op 23 augustus vorig jaar 134 kilo meter per uur reed op de Sasputsestraat in zijn woon plaats. Op deze weg mag niet harder dan zestig worden ge reden. Een 27-jarige man uit Graauw kreeg een boete van 250 euro, omdat hij op 24 september vorig jaar meer dan dertig kilometer te hard reed op de N61. Een veertigjarige Terneuzenaar moet 285 euro overmaken, omdat hij vorig jaar op 24 augustus 36 kilometer te hard reed op de Koe- gorsstraat in zijn woonplaats. door Henk Postma Nederland is vergeven van de auto matische alarminstallaties. En er komen er steeds meer bij. Dat komt de veiligheid niet altijd ten goede. De ap paratuur schreeuwt veelal moord en brand, terwijl er helemaal niets loos is. Voor de politie is het inmiddels on begonnen werk op alle meldingen in te gaan. De brandweer kan zich min der gemakkelijk aan het probleem ont trekken. Reden voor de Zeeuwse korp sen om een buffer in te bouwen. Openbare gebouwen, zoals ziekenhui zen en musea komen er niet onderuit. En ook hotels worden door de over heid verplicht brandmelders in te bou wen. Het is de brandweer zelf die ex- op toeziet dat hiermee niet de hand wordt gelicht. Verzekeringsbedrijven schx'ijven de bedrijven alarminstalla ties voor. En steeds meer burgers be veiligen hun woning op eigen initia tief. Met als gevolg dat de brandweer steeds vaker nodeloos uitrukt. In vijftien jaar tijd verdubbelde het Loos alarm aantal loze brandmeldingen. Afgelo pen jaar nog was sprake van een stij ging met acht procent. In zes van de tien gevallen nikt de brandweer node loos uit, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Groot ste boosdoener is de automatische brandmelder. Afgelopen jaar zorgde die voor 82 procent van de valse mel dingen. Als gevolg daarvan rakte de brandweer 48.000 uit, zonder dat er gens vuur was te bekennen. In Zeeland is het lang zo erg niet als in de rest van het land. Nog niet in een kwart van de gevallen rukken de Zeeuwse spuitgasten nodeloos uit. Dat komt niet doordat hier minder vaak alarminstallaties aanwezig zijn, en ook niet doordat die beter functio- nex-en, maar doordat de bi-andweer een buffer heeft ingebouwd. Ook inbraakalarm kan tegenwoordig een valse brandmelding opleveren, zoals afgelopen maand bij een amusementshal in Burgh-Haamstede. Om inbrekers het zicht op buit te ontnemen, verspreidde de inbraakbeveiliging een dikke laag nevel. Daarop trad het brandalarm in werking. foto Eric Noordermeer De alarmsignalen van vrijwaL-allë meidinstallaties in Zeeland komen niet rechtreeks bij de brandweexkoxp- sen binnen, maar worden eerst op deugdelijkheid gecontroleerd door de meldkamer in Middelburg. Die pro beert eerst contact temaken met de be heerders van het pand waar de mel ding vandaan komt. De meldkamer trekt daar maximaal drie minuten voor uit. Lukt het niet binnen die tijd uitsluitsel te krijgen, dan komt de brandweer alsnog in actie. Er zijn uitzonderingen op die regel. Komt bijvoorbeeld 's nachts een mel ding binnen vanuit een verzorgingste huis, dan laat de brandweer geen se conde verloren gaan. Ook wanneer een particuliere beveiügingsdienst alarm slaat, rukt de brandweer in.alle gevallen onmiddellijk uit, ook al leert de ervaring dat ook dat soort meldin gen loos kunnen zijn. Evenwicht De Zeeuwse brandweerkorpsen erva- ren hun systeem als een goed compro mis, waarbij evenwicht wordt bereikt tussen veiligheid en opereervermogen. „Elders in het land heb je regio's waar de brandweer in alle gevallen meteen met toeters en bellen de straat op gaat", zegt J. Brassé van het korps Goes en Borsele. „Maar ook daar kle ven risico's aan." Zoals niet op tijd zijn bij een echte brand omdat de wa gens onderweg zijn naar een loos alarm. Zijn collega's bij de andere korpsen be vestigen dat de drie-minutenregeling bergen nodeloos werk bespaart. „Van de 172 meldingen die dit jaar voor ons bij de alarmcentrale zijn binnengeko men, konden ér 162 wox-den afgevan gen", zegt M. Bakker van de brand weer in Terneuzen. Op Schouwen-Dui veland zou de brandweer dit jaar al bijna 150 keer nodeloos zijn uitgerukt wanneer de meldkamer xxiet driekwart van de alarmsignalen als vals had kun nen ontmaskeren, schat L. de Jonge van het korps in Ziexikzee. De Zeeuw se korpsen zijn al een tijdje druk in de weer om de verantwoordelijkheid voor automatische alarmsignalen over te hevelen naar de gebouwenbeheer ders. Dat is pas mogelijkheid wanneer bedrijven en instellingen hun perso neel optimaal hebben geïnstrueerd en getraind, zoals x'ecentelijk in de zieken huizen van Terneuzen en Goes. Bij de brandweer zijn ze daar zeer blij mee. „Want", zegt D. te Paske van het korps Middelburg-Goes: „Als het met die drie-minutenregeling een keer goed fout gaat, hebben we als brand weer natuurlijk wel een groot pro bleem." Schouwen-Duiveland in vorige eeuw verbeeld Kunsthandelaar D. Sterkenburg heeft zijn inkoopbeleid onlangs verruimd; naast schilderijen zijn er daarom ook allerlei andere objecten te zien op de tentoonstelling die hij heeft ingericht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een portret van de visser Andries Groenleer in Westersekouwen, gemaakt door Waalco Dingemans junior in 1928. Een schilderij van herstel werkzaamheden bij Ouwerkerk na de Ramp in 1953 van de hand van G. H. Breetvelt. Het zijn slechts twee voorbeelden om aan te geven dat er bijzondere werken te zien zijn bij de exposi tie 'Schouwen-Duiveland ver beeld in vorige eeuw' van 7 tot en met 28 oktober bij Kunsthan del Sterkenburg in Zierikzee. Eigenaar D. Sterkenburg zet ter gelegenheid van het derde lus trum van zijn bedrijf de deur wat verder open. Hij doet dat met een tentoonstelling die een breed publiek binnen de regio zal aanspreken. Met de leeftijd van 65 jaar glo rend aan de horizon heeft de kunsthandelaar besloten zich zelf wat meer vrijheid te gun nen. Hij heeft zijn aankoopbe leid wat verruimd. „Als ik iets echt mooi vind, koop ik het - zonder nauwkeurig af te wegen of het zakelijk wel verstandig is." Het resultaat is dat er naast schilderijen nu ook klassieke kledingstukken, sieraden en ac cessoires in zijn expositieruimte prijken. Een prachtig voorbeeld biedt een Conn saxofoon uit 1924 in een originele koffer. Het heeft ook tot gevolg dat Sterken burg inmiddels beschikt over een boeiende collectie schilde rijen van Schouwen-Duiveland van vooraanstaande makers tus sen 1900 en 1960. Nieuwe realisten Op deze periode legt hij zich be wust toe. „In het begin hield ik ongeveer 1940 als grens aan, maar de pex'iode daarna is ook interessant met - na 1950 - de nieuwe realisten, waaronder de Posthoorngroep als tegenhan gers voor de Cobra-groep. Bin nen dit aanbod is het ook moge lijk klanten tegen een aantrekke lijke pxïjs nog wat moois aan te bieden. Bovendien heeft die keus met mijn eigen leven te ma ken. Ik voel er een verbinding mee. Mijn ouders hebben tenslot te nog in de art deco-periode ge leefd", legt Sterkenburg uit. Figuratief Hij is zelf liefhebber van figura tieve kunst. „Met die Co- bra-kunstwerken heb ik geen af finiteit. Voor mij moet kunst wel zichtbaar blijven. Natuur lijk hebben kunstenaai's als Pi casso en Appel ook mooi ab stract werk gemaakt, maar bij anderen zit er soms veel flauwe kul tussen", meent de kunsthan delaar. Sterkenburg is al vijftien jaar zeer tevreden met zijn stek aan de Oude Haven in Zierikzee. Plij richt zich met zijn presentatiebe- leid specifiek op de geïnteres seerde kunstliefhebbers. Hij be oogt met zijn presentatie iets an ders te bieden dan een slecht- weervoorzieninkje voor wille keurige passanten. Met de Schouwen-Duiveland-expositie hoopt hij vooral de regionale kunstliefhebbers te interesse ren. Naast een werk van Dingemans junior is ook Dingemans senior in de collectie vertegenwoor digd met Paarden in de duinen, een schilderij dat in 1924 bij Westerschouwen werd gemaakt. Er zijn meer opmerkelijke schil derijen, zoals een tweeluik van Willem Witjens van de Schouw- se polder en de zuidkust vanaf de andere kant van de dijk ge zien. Een ets van H. Rodenburg en een schilderij van de Zierikzee- se Poststraat van A. Verhorst roepen nostalgische gevoelens op. Dat geldt ook voor de klas sieke affiches van een tuinbouw tentoonstelling uit 1926 en van een gymnastiekuitvoering uit 1955. De expositie bij Kunsthandel Ster kenburg is tot en met zaterdag 28 oktober geopend van maandag tot en met zaterdag tussen 11,00 en 17.00 uur. VEERE - Museum De Schotse Huizen in Veere heeft een tradi tie in ere hersteld. 8 uit Veere is een herfstexpositie van heden daagse beeldend kunstenaars uit het stadje. Het is de bedoe ling van het museum een derge lijke tentoonstelling jaarlijks te laten terugkeren. Het initiatief grijpt terug op 1916, toen de Brit Albert L. Ochs in het Schotse huis De Struijs begon met de verkoop van schilderijen, onder de titel De Schilders van Veere. Diens dochter Alma zette na zijn over lijden het werk voort. Zij schonk de Schotse Huizen - naast De Struijs ook Het Larn- meken - in 1947 aan de Staat der Nedexianden. In de tijd van Ochs stond Veere, in navolging van Domburg, be kend als 'kunstenaarskolonie'. Met het hernieuwen van de tra ditie wil het museum duidelijk maken dat er nog altijd relatief veel kunstenaars actief zijn. De acht die meedoen aan de ten toonstelling lopen zeer uiteen. Zij beoefenen diverse stijlen en disciplines. Ook de leeftijdsver schillen zijn gx-oot, van de jonge Michiel Paalvast (die nog dertig moet worden) tot Francoise van Lynden, die de tachtig al is ge passeerd. De andere zes zijn: Mi x-a Peters, Eliënne Knook, Ollo Feenstra, Han van den Broeke, Dorothée Sybenga en Addie Nieuwenkamp. De tentoonstelling begint al in de hal van het museum, waar een tekening van Van Lynden te zien is. Daarop is dezelfde ruim te afgebeeld, maar dan vanaf de andere kant gezien. Ook boven, in de twee expositie zalen, verwijst haar werk her haaldelijk naar De Schotse Hui zen zelf, met onder meer een aquarel van de beeldenzaal en prachtige weergaven van zowel de voor- als de achterkamer van De Struijs. Kleurrijk In dezelfde ruimte vallen vooral de olieverfschilderijen van Mira Peters op: grote, veelal gebundel de en kleurrijke werken met de veelzeggende titel I like flowers. Ernaast staan intrigerende beel den van Eliënne Knook in sterk wisselende vormen en vaak nei gend naar het abstracte. Van Michiel Paalvast worden vooral recente schilderijen getoond, waarop hij Zeeland - en met na me Veere - weergeeft in zijn her kenbare stijl. Ook karakteristiek zijn de aqua relcollages en textielschilde- rijen van Addie Nieuwenkamp, waarin ze onder meer volle waslijnen, blauwe maandagen, stromende Rivieren en golvende zeeën verbeeldt. Dorothée Sy benga beweegt zich op min of meer hetzelfde vlak. Zij maakt ambachtelijke stukken waarbij ze diverse weeftechnieken toe past. Ollo Feenstra is present met en kele beelden, onder meer van mensen uit Arnemuiden in tradi tionele kledij. „Voor een beeld dat in Arnemuiden zou komen heb ik me enorm verdiept in kle derdracht." Het opvallendst is het beeld van de vrouw. „Wat me het meest aanspreekt, is de kracht die de vrouw uitstraalt." Van Feenstra zijn verder enkele studies in terracotta te zien van het bekende naaktmodel Maria Vliegen. Plan van den Broeke heeft het fijnzinnigste aandeel in de 8 uit Veere. Zijn aquarellen van bloe men, planten en kruiden zijn klein van formaat, maar stee vast heel verfijnd gemaakt, waardoor elk detail ervan zicht baar is. De expositie omvat te vens voorbeelden van waarvoor zijn werk is gebruikt, zoals tuin- boeken, Kinderpostzegels en ver pakkingen van de producten van fabrikant Kneipp. Expositie: '8 uit Veere', t/m 29 ok tober in museum De Schotse Hui zen, Kaai 25-27, Veere. Geopend: dagelijks, 13.00-17.00 uur. Concert Grote Kerk Terneuzen TERNEUZEN - Het Tilburgse harmonie-orkest L'Echo des Montag- nes geeft zaterdag een concert in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. De slagwerkgroep van muziekvereniging De Vliegende Hollander uit Terneuzen vexieent zijn medewerking. Dit gebeurt in het kader van een jaarlijks uitstapje van L'Echo des Montagnes in Nederland, waarbij ook altijd samen met een orkest uit de bezochte streek een concert wordt gegeven. De slagwerkgroep brengt diverse nummers, waarbij zowel het au thentieke slagwerkinstrumentarium als melodische instrumenten (xylofoon, marimba en vibrafoon) aan bod komen. L'Echo des Mon tagnes pakt uit met werken van bekende componisten uit de harmo nie- en fanfarewereld zoals Appermont, Sparke, Vlak en Izurni. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19