Lagere norm voor fritesaardappel PZC Boerennatuur Zwaakse Weel Is voltreffer Oplossing voor Dow en Peehiney in zicht Kringloopbedrijf is nog alerter na vondst waardevol schilderij Veertigers kiezen woongroep, ouderen willen zorgcentrum Gewonde bij aanrijding Breskens 17 Aanpassing eisen geeft boeren wat lucht woensdag 4 oktober 2006 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Er gloort hoop voor de grote energiebedrijven als Dow Chemical in Terneuzen en Alcan Peehiney in Vlissin- gen. De onderhandelingen over de stroomprijzen, die oud- Hoogovens-topman J. van Duy- ne namens hen voert met een aantal energiebedrijven, 'bevin den zich in de eindfase'. Dat schrijft minister Wijn aan de Tweede Kamer. De hoge energieprijzen breken de energieslurpende bedrijven in Nederland op. Ze kunnen moeilijk concurreren met buiten landse bedrijven die minder be lemmeringen ondervinden van het overheidsbeleid met betrek king tot de uitstoot van schade lijke broeikasgassen. Om de bedrijven tegemoet te ko men, vroeg de toenmalige minis ter van Economische Zaken Brinkhorst (D66) Van Duyne bijna een jaar geleden om voor negen bedrijven, die samen een consortium hebben gevormd, on derhandelingen te voeren met energiebedrijven uit binnen- en buitenland. Inzet was het afslui ten van langlopende contracten voor stroom, die daardoor tegen een lagere prijs zou kunnen wor den geleverd. Dow en Peehiney behoren tot het consortium. Vooral bij de aluminiumsmelter uit Vlissingen, die ook nog kampte met technische proble men aan de ovens, leek de situa tie acuut. Maar tot op heden is Van Duyne niet met een resultaat gekomen. Duidelijk is wel dat een nieuwe kolencentrale op de lange ter mijn goedkopere stroom aan het consortium moet leveren. Brinkhorsts opvolger Wijn (CDA) schrijft de Kamer nu dat hij heeft voorgesteld een garan tiefonds in het leven te roepen. Dat stelt de bij het consortium aangesloten bedrijven in staat een lening te sluiten om de eer ste, relatief dure jaren van een contractperiode met een energie bedrijf - de kolencentrale is er immers nog niet - te overbrug gen. Of de overheid geld in het fonds stort, laat Wijn in het midden. Hij wil zich wel sterk maken voor gelijke regels voor de uit stoot van broeikasgassen. Op ter mijn zouden concurrentieverval sende kostenverschillen met bij voorbeeld bedrijven in Duits land moeten verdwijnen. Dow en Peehiney willen geen commentaar leveren, zolang Van Duyne niet klaar is. Steketee in voor Kamerzetel DEN HAAG - Wim Steketee (60) uit Middelburg staat elf de op de kieslijst voor de Tweede Kamer van de partij Ne derland Transparant. Hij is op het ogenblik raadslid van Middelburg Transparant. Nederland Transparant is de na tionale afdeling van de partij van Europarlementariër Paul van Buitenen. Hij werd bekend als klokkenluider van de Europese Unie. Op de lijst van Nederland Transpa rant staat nog een aantal klokkenluidei'sIntegriteit en het algemeen belang boven het persoonlijk belang zijn be langrijke thema's. Steketee kwam in de Middelburgse ge meenteraad voor de SP. In januari 2005 scheidde hij zich. af en ging verder als Middelburg Attent. Drie maanden la ter sloot hij zich aan bij Nederland Transparant. Verwarring door kaartfout MIDDELBURG - Door een 'ongelukkige kaartfout' heeft de provincie per ongeluk de indruk gewekt dat het ooste lijk deel van het Rarrnnekensschor in het Sloegebied tot natuurgebied is bestempeld. Daarom protesteerde voorzit ter F. van Nieulande van vereniging Redt de Kaloot tegen het storten van grond. Volgens hem was deze activiteit van het havenschap Zeeland Seaports zeer in strijd met onder meer de Natuurbeschermingswet. In een brief aan Provinciale Staten verzocht hij om herstel van de aange richte schade. Dat wil zeggen: weghalen van de gestorte grond. Bijna per kerende post legt het dagelijks provincie bestuur uit dat sprake is van een misverstand, ontstaan door een verkeerd ingetekende kaart. Het westelijk deel van het Rammekensschor is sinds 1993 natuurgebied, met alle bescherming van dien. Het oostelijk deel daarente gen, heeft ook in 1993 de bestemming zeehaven- en indus- trieterrein gekregen. Op dat stuk heeft het havenschap grond gestort en er zijn geen regels overtreden, aldus het dagelijks provinciebestuur.De kaarten worden verbeterd. Werkdag van zeven tot zeven MIDDELBURG - Hoe wordt Zeeland van een 'negen tot vijf' provincie een 'zeven tot zeven'-regio? Met die vraag mag welzijnsinstituut Scoop voor 18.000 euro aan het werk. Gedeputeerde Staten stelden dat bedrag gisteren beschikbaar. De werkdag in Zeeland moet flexibeler wor den. Een dag waarin de samenleving 'openingstijd' houdt van 7.00 tot 19.00 uur biedt meer ruimte om werk, zorg taken en ontspanning in te passen en voorkomt dat men sen opbranden. Scoop moet uitvinden wat werkgevers en gemeenten kunnen doen om een meer ontspannen verhou ding tussen werk, zorg en vrije tijd te vinden. Zo moet de Zeeuwse werknemer gemotiveerd blijven om lang arbeid zaam te zijn. Scoop wil met minister De Geus (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) op een symposium praten over een Zeeuws Ambitiedocument, waarin goede voorbeelden en voornemens gebundeld worden. Boete voor bezit xtc-pillen MIDDELBURG - Tegen een dertigjarige Middelburger is gisteren 220 euro boete geëist, wegens het bezit van xtc-pillen en vernieling van een pinautomaat. De Middel burgse politierechter M. Meeuwisse sprak de man vrij van de vernieling, omdat ze vond dat die niet bewezen kon worden. Voor het bezit van de synthetische drugs vond ze een boete van 110 euro passend. De politie trof op 6 april bij de Middelburger vijftien xtc-pillen aan. door Maurits Sep VLISSINGEN - Ze waren altijd al gespitst op bijzondere schilde rijen of waardevol aardewerk, maar kringloopbedrijf lx ander maal houdt de ogen tegenwoor dig extra goed open. Onlangs is bij het Zeeuws Veilinghuis een schilderij dat bij de kringloop winkel was afgeleverd, geveild voor 16.250 euro. „We zijn nog alerter op wat wel en niet bijzonder kan zijn", be aamt Elly Groenewegen van lx andermaal. Bij het geringste ver moeden dat het om iets waarde vols kan gaan, wordt het apart gezet. „Het is veiliger het even achter te houden dan het met een in de winkel te leggen", vindt Groenewegen. Het kringloopbedrijf heeft al langer de afspraak met het Zeeuws Veilinghuis dat moge lijk bijzondere objecten worden achtergehouden. „Wij komen eens in de twee maanden kijken of het echt bijzonder is of niet", zegt René de Visser van het Zeeuws Veilinghuis. „Zo heb ben we al eens een art deco-vaas- je kunnen veilen voor een paar duizend gulden. Soms treffen we waardevol zilver aan." In de drie jaar dat Groenewegen bij lx andermaal werkt, heeft zij maximaal zes keer meege maakt dat er iets speciaals bij de tweedehands spullen zat. Zij kan zich nog een schilderij her inneren dat voor 12.000 euro is geveild, en een bijzondere klok, die echter aanzienlijk minder heeft opgebracht. Veilingkosten De opbrengst van een bijzonde re vondst gaat voor driekwart naar lx andermaal. Het Zeeuws Veilinghuis vraagt 25 procent opgeld voor de veilingkosten. De duurste vondst is onlangs ge daan. Het ging om een schilderij van kunstenaar Jan van der Zee, die leefde van 1898 tot 1988. Hij maakte deel uit van de kunstenaarsgroep De Groninger Ploeg. Werken van die groep zijn de laatste jaren erg popu lair. Plet schilderij dat via lx an dermaal is ontdekt, bracht 16.250 euro op. Het kringloopbe drijf houdt daarvan, na aftrek van het opgeld, 12.187,50 euro over. „Dat geld gaat naar de stich ting", preciseert Groenewegen. De stichting is Arduin, die de kringloopwinkel heeft opgezet. Bij lx andermaal werken ook cliënten van Arduin. Het schilderij kwam bij lx an dermaal terecht doordat men sen de kamer van een overleden moeder moesten opruimen. Daar hadden ze weinig tijd voor. Het schilderij is uit die in boedel gevist door de cliënten van Arduin die alle nieuwe spul len beoordelen op hun waarde, zegt Groenewegen. Sinds de laatste vondst is nog geen nieuw topstuk bij lx andermaal ont dekt. Cadeau voor mantelzorgers GOES - Wie iemand kent die voor een ander zorgt, kan die zorg laten belonen met een cadeau op vrijdag 10 november, de Dag van de Mantelzorg. De Steun punten Mantelzorg in Zee land verzamelen de adres sen van mensen die in aan merking komen voor een ge schenk. Op de Dag van de Mantel zorg zwermen honderden vrijwilligers uit om de man telzorgers een presentje te brengen. Dat is ditmaal geen bos bloemen maar een geschenk uit de ateliers van Kdo Kdo, de winkel van stichting Arduin. De provincie Zeeland subsidi eert de actie. In aanmerking komt ieder een die wekelijks vier uur of meer besteedt aan ver zorging van een kind, part ner, familielid, vriend of buur. De steunpunten rich ten zich dit jaar vooral op de jonge mantelzorgen jon geren die nog op school zit ten of hun zorgtaak met hun baan combineren. Aanmelden kan tot 1 no vember via de lokale steun punten of de Zeeuwse cen trale, telefoonnummer 0113-249310, e-mail info@ vrijwillige thuiszorgzee- land.nl. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - De uitbreiding van natuurgebied Zwaakse Weel tussen Kwadendamme en 's-Gravenpolder is een succes. Wandelaars en fietsers kun nen er praktisch overal komen. Vissers - jong en oud - hebben de nieuwe stei gers ontdekt. „Kun je er nog niet een paar bijleg gen?", vraagt PieiTe van der Sterren dinsdag rond half twee aan beheerder Arjan Boon van Natuurmonumenten. „Kom je hier later op de middag dan kun je er bijna niet meer op. Zoveel jon ge gasten zijn hier dan", weet de Goese hobbyvisser uit ervaring, Boon vindt het prachtig dat de met provinciale sub sidie aangelegde vissteiger zo aanslaat, maar nog een steiger erbij? „Nee, het moet leuk blijven." Van der Sterren gaat ondertussen rustig door met vis sen. Hij haalt het éne na het andere voorntje boven water. „Ik ben om elf uur gekomen en heb er al honderdtwin tig gevangen. Een machtig viswater." Natuurontwikkeling mag dan wel eens 'uit' lijken, met het Zwaakse Weel-pro ject merkt Natuurmonumenten daar he lemaal niks van. Integendeel. Vissers, wandelaars, fietsers, ze kunnen er ge makkelijk in en komen er graag. 'Niet te moeilijk doen', vindt Natuurmo numenten. Boon laat een wandelpad zien. „Als mensen hier willen fietsen, kan dat ook. Zo druk als op de Kop van Schouwen is het hier toch niet." Boon heeft een aardige verldaring voor de positieve reacties op de toch groot schalige herinrichting van de Zwaakse Weel. „Het is weer boerennatuur gewor den, zoals mensen het gebied uit hun jeugd herinneren. En laat je zo'n gebied zoveel mogelijk open voor bezoekers, dan sluiten mensen het eerder in hun hart. We hebben de bewoners van omlig gende dorpen via nieuwsbrieven ook steeds goed op de hoogte gehouden." Het vernieuwde deel van Zwaakse Weel wordt volgende maand officieel ge opend. Honderd hectare is inmiddels in gericht. Het hele natuurplan Zwaakse Weel beslaat het dubbele. Dat laat nog even op zich wachten. Buurmans grond komt niet altijd direct te koop. Beheerder Arjan Boon van Natuurmonumenten maakt een praatje met een visser bij de Zwaakse Weel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen GOES - Aardappeltelers krijgen weer wat lucht. Dat wil zeggen, degenen die een groot deel van hun oogst vooraf op contract aan fritesfabrieken hebben ver kocht. De kwaliteitseisen, waar aan ze door het slechte groeisei zoen onmogelijk kunnen vol doen, zijn bijgesteld. De teelt van aardappelen ver toont dit jaar de kenmerken van een kansspel met nauwelijks te beïnvloeden factoren. Raskeuze, weer, plaatselijke omstandighe den, vakkennis en vooral veel ge luk spelen een rol. Na de droog te in juli hebben de aardappel planten nieuwe knollen ge maakt, die de oorspronkelijke aardappelen hebben leeggezo gen en toch klein zijn gebleven. De oude knollen bevatten wei nig zetmeel, worden glazig, zijn niet te eten en slecht te bewa ren. Bovendien is op veel perce len na de nattigheid in augustus sprake van rot. Een en ander is er de oorzaak van dat veel aardappeltelers nauwelijks aan hun afspraken met fritesfabrieken kunnen vol doen. Overleg tussen de overkoe pelende oi'ganisaties van boeren en aardappelverwerkers heeft ertoe geleid dat - om te begin nen zeker voor vier weken - met lagere normen voor het onderwa tergewicht (de maatstaf voor het zetmeelgehalte) wordt ge werkt. Menig akkerbouwer heeft zich vorige maand gekoesterd in de Minder banen in keuken ziekenhuis illusie dat het door het fraaie weer nog een eind goed zou ko men met de aardappeloogst. „Dat is allerminst het geval ge weest", zegt G. van der Schelde van boerenorganisatie ZLTO. „Sterker nog: de kwaliteit is er verder op achteruit gegaan." Volgens Van der Schelde is het nog te vroeg om te spreken van een rampjaar voor aardappelte lers. Te meer omdat boeren die geluk hebben gehad, wel goede kwaliteit kunnen leveren. Als ze een flink deel van hun aardappelareaal niet vooraf heb ben verkocht, maken ze prachti ge prijzen. De aardappelverwerkende in dustrie heeft evenzeer proble men, verzekert C. Meijer van Lamb-Weston/Meijer in Krui- ningen. „Wij zitten in een spa gaat tussen de telers aan de ene kant en de supermarktketens aan de andere. We zijn ons er van bewust dat we niet het on mogelijke van onze telers kun nen eisen. We hopen op dezelfde houding bij onze afnemers." Meijer vreest dat de marges in zijn bedrijftak dit jaar sterk on der druk komen te staan. „Niet alles is aan de consument door te berekenen." GOES - De nieuwe maaltijd- dienst die de Oosterscheldezie- kenhuizen in Goes invoeren moet voor het keukenpersoneel geen gedwongen ontslagen ver oorzaken. Dat zegt manager voeding H. Koole. Het ziekenhuis in Goes vexwangt de maaltijden uit de centrale keuken voor een -buffetdienst met koude en war me gerechten, die van buiten het ziekenhuis aangeleverd wor den. Een proef daarmee is giste ren begonnen. De keuken wordt opgeheven. Daardoor worden twee van de vier voltijds koks van het zieken huis overbodig. Dat geldt ook voor het merendeel van de overi ge keukenmedewerkers, die de uitgifte van de maaltijden en de afwas verzorgen. In totaal zal de voedingsdienst teruggaan van 23,5 naar 9 ba nen. Voor twee van de vier koks blijft mogelijk werk als bereider van bijzondere diëten, voor maaltijdwensen van tei'minale patiënten, voor ontvangsten in het ziekenhuis en de bereiding van snacks in het personeelsi'es- taurant, verwacht Koole. Op de verpleegafdelingen ko men negen extra voedingsassis tenten om de buffetwagens langs de bedden te begeleiden. Door vervroegde uittreding van drie mensen in 2007 en het beëindigen van tijdelijke con tracten wordt de banenvermin dering gehaald, zegt de mana ger. Het ziekenhuis biedt vanaf april 2007 alle broodmaaltijden aan op een buffet dat langs de zie kenhuisbedden rijdt. Dat wordt sinds gisteren op een afdeling uitgeprobeerd. De warme maal tijd in buffetvorm gaat voor de zomer op proef. December volgend jaar kan het hele ziekenhuis alle maaltijden van de karren kiezen. De karren koelen en warmen zelfstandig. De Goese ziekenhuiskeuken ver zorgt ook de maaltijden voor de revalidatiepatiënten die in cen trum De Lindenhof naast het ziekenhuis verblijven. Of Revali datie Geneeskunde Zeeland mee gaat in de nieuwe buffetdienst, is nog niet zeker. Directeur P. den Boer zegt eerst de kwaliteit van met name de warme maaltij den af te wachten. „Mensen ver blijven hier gemiddeld twee maanden en in het ziekenhuis vaak niet langer dan zes, zeven dagen." door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Als veertigers bepalen hoe de ideale woonzorg voorziening voor demente oude ren eruit moet zien, kiezen zij niet wat ouderen van nu willen. Dat blijkt uit een onderzoek dat Stichting Werkt voor Ouderen (SWO) in Vlissingen liet uitvoe ren door bureau Tabula Rasa. SWO presenteert het onderzoek vandaag bij de heropening van het vernieuwde zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. Het on derzoek gaat over de woonwens ingeval iemand dement wordt en zorg nodig heeft. De woonwensen van 'jonger' (veertig-plus) en ouder staan vol gens dat onderzoek haaks op el kaar. Mensen van veertig tot vijfen veertig jaar kiezen voor een klei ne woongroep in een wijk. Maar dat willen ouderen van zeventig tot vijfenzeventig jaar niet. Zij willen juist een woongroep dicht bij een zorgcentrum. In een wijk vrezen zij juist slechte zorg, eenzaamheid en onveilig heid. De tegenstelling is gevaarlijk, in die zin dat beleidsmakers vaker ergens in de veertig dan ergens in de zeventig zijn, manen de on derzoekers. SWO liet het onderzoek doen om een richtsnoer te krijgen voor de vernieuwing van de zorgcentra van de stichting in de gemeente Vlissingen. „Het toont aan dat we beide vormen, in de instelling en in de wijk, moeten aanbieden", zegt direc teur J. de Graaf. SWO werkt aan de bouw van kleinschalige woonvormen voor dementerenden in de Stromen- wijk in Middelburg, het Hoge- wegplein in Vlissingen en een zorgboerderij in Oost-Souburg. Veiligheid Ouderen willen graag een klein schalige woonvorm in een zorg- stelling als ze hulpbehoevend worden. Ruim 52 procent ver wacht daar meer veiligheid, con tact met anderen, nabije voorzie ningen, activiteiten en bewe gingsvrijheid. Een huis naast een zorgcentrum is met ruim 38 procent de tweede keuze. Slechts negen procent kiest een woongroep in een woonwijk. Veertigers verwachten vooral slechte zorg en beperkte vrij heid in zorgcentra. Zij verkie zen de vertrouwdheid van de wijk en de grotere aandacht van verzorgenden in een kleine woongroep. Een huis bij een in stelling is voor hen ook tweede keuze. BRESKENS - Bij een aanrijding op het Molenwa ter in Breskens is gisterochtend even na elf uur een 66-jarige vrouw uit die plaats gewondge raakt. Een 37-jarige bestuurster van een personen auto hield niet voldoende rechts en kwam zodoen de in aanrijding met een personenauto die be stuurd werd door een 69-jarige vrouw uit de ge meente Sluis, bij wie de 66-jarige Bressiaanse in de auto zat. De bijrijdster raakte gewond aan arm, been en hoofd en moest door de brandweer uit de auto geknipt worden, omdat zij zelf op ei gen kracht de auto niet kon verlaten. De gewonde vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis. De au to waar de twee dames in zaten is total loss ver klaard en weggesleept door een takelbedrijf. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17