Lichtplan werd half uitgevoerd Inspiratie voor een spreekbeurt Niet alleen PvdA heeft schuld aan hoge lasten voor winkeliers NIEUW ilüEWMS NODIG? Pasfoto's met acceptatie prairie! ^swwphoto PZC Verwarring rond bouw appartementen Dishoek Museum Ontwerpers Markt en lantaarns kaatsen kritiek terug naar gemeente Ifr; spaar voor een gratis Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 oktober 2006 Klaar terwijl u NIET lacht! Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Wj Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet, ran Zeeland door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te kan niet even snel alsnog een bouwvergunning verlenen voor de bouw van een tweetal appar tementengebouwen aan de Ver lengde Diskoekseweg en de Drie Turkenlaan in Dishoek, zei staatsraad M. Vlasblom dinsdag tijdens' een spoedprocedure in Den Haag. Eerder haalde de rechtbank Mid delburg na bezwaren van omwo nenden een streep door de bouw vergunning voor de gebouwen waarin in totaal 19 recreatieap partementen moeten komen. De omwonenden hebben grote be zwaren tegen de hoogte (12,5 me ter) en de massaliteit van de ge bouwen, die volgens hen in de omgeving detoneren. De recht bank deelde de kritiek van de omwonenden dat de grote zol derverdiepingen op de apparte menten als een derde bouwlaag gezien moeten worden. En een derde bouwlaag is in strijd met het bestemmingsplan. Project ontwikkelaar Van Garderen en Dekker en de gemeente Veere zijn het niet eens met de uit spraak van de rechter. Volgens de raadsman van de projectont wikkelaar hoeft de gemeente de zolder niet als aparte bouwlaag mee te rekenen. De projectont wikkelaar wil snel met de bouw beginnen en vraagt om die re den aan de Raad van State de uitspraak van de Middelburgse rechter te schorsen. Maar staats raad Vlasblom zei dat de project ontwikkelaar niets met een schorsing door de Raad van Sta te opschiet omdat hij dan nog steeds geen bouwvergunning heeft. 'Als u snel een bouwver gunning wil, kan dat alleen als de gemeente Veere zo snel moge lijk een nieuwe beslissing op de bezwaren tegen de bouwvergun ning neemt,' zei de staatsraad. De omwonenden hopen overi gens dat de gemeente het bouw plan zo zal aanpassen dat de zol der flink kleiner zal worden, waardoor het dak van de appar tementengebouwen ook flink la ger (9,5 meter) kan worden. En als de gemeente niets wil doen, hopen de omwonenden dat de Raad van State hen de helpende hand zal bieden. Uitspraak volgt over enkele we ken. zeeuwse almanak Die man uit Kloetinge be zoekt beroepshalve én uit inte resse geregeld een museum. Soms neemt hij daarbij, overi gens niet altijd tot genoegen van suppoosten, zijn kinde ren van drie en vijf mee. Afgelopen weekeinde bezocht hij met Julius - de oudste van de twee - een van de bekende musea in Rotterdam. Terwijl zijn vader de werken in de eer ste zaal aan een nadere in spectie ondenuierp, rende het knaapje zoals gebruikelijk al vooruit om erachter te komen wat er allemaal nog meer te zien is. Korte tijd later keerde hij te rug. „Het is niks hoor, papa", recenseerde hij prompt. „Al leen maar blote vrouwen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes door Edith Ramakers VLISSINGEN - PvdA-raadslid Henk de Haas van Vlissingen vindt het niet eerlijk dat CDA-wethouder Conny Seijbel het rode beleid de schuld geeft van de hoge lokale lasten voor Vlissingse ondernemers. „Dat is een beetje flauw van haar", zegt hij- Onlangs werd bekend dat Vlis singen de duurste gemeente van Zeeland is voor ondernemers. Dat bleek uit een vergelijkend onderzoek van de Kamer van Koophandel van Zeeuwse ge meenten. Vlissingse winkeliers betalen ruim 3500 euro aan be lasting. Dat is 1200 euro boven het gemiddelde. Wethouder Seij bel reageerde vorige week op die uitkomst. Ze zei dat Vlissin gen er met de PvdA aan het roer altijd voor heeft gekozen om het gebruikersdeel laag te houden en het eigenarendeel van onroe rende goederen hoog. Dat is toch een typisch sociaal standpunt? En ook iets om dan trots op te zijn? De Haas: „Het klopt wel dat wij vinden dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten moeten dragen. Maar Conny Seijbel wekt de indruk dat de PvdA al tijd alles bepaald heeft. De Pv dA was een van de roergan gers." En over dat trots zijn? Je kunt denken dat je door deze maatregel ook altijd de sterkste zult treffen, maar dat blijkt in de praktijk niet altijd waar te zijn. Eigenaren hoeven niet al tijd heel draagkrachtig te zijn." Hebben de 'mederoergangers' ooit aangegeven dat zij minder hoge lasten voor ondernemers willen? „Vanaf de Tweede Wereldoor log tot aan 1986 heeft het CDA met twee wethouders deel uitge maakt van de colleges. Na 1990 mochten ze weer meedoen. Ik kan me niet herinneren dat het CDA ooit tegen de begroting heeft gestemd." En de wethouder financiën heeft het laatste woord over belas ting. „Dat is correct. Lang geleden was het een CDA-portefeuille, later kwam financiën terecht bij de WD. Nu is Conny Seijbel wethouder financiën. Het rode beleid is dus altijd volledig ge steund door de coalitiepart ners." Inbraken in twee Goese bedrijven GOES - Bij twee bedrijven op het Stationspark in Goes is in de nacht van maandag op dins dag ingebroken. Bij een kantoor werden tijdens de inbraak drie laptops weggenomen. In een an der bedrijf werden maandag avond, na sluitingstijd van het bedrijf, twee inbrekers betrapt. De twee zijn weggegaan. De vol gende ochtend bleken enkele kasten opengebroken te zijn. Er werd niets vermist. Reservelijst bouwplan Nimmerdor GRIJPSKERKE - De verkoop van de bouwgrond voor het plan Nimmerdor in Grijpskerke heeft een vliegende start gemaakt. Voor de eerste fase waren zestien percelen be schikbaar voor twintig gegadigden. Na loting zijn vier personen op de reservelijst geplaatst. Alle geïnteresseer den komen uit de kern Grijpskerke. Er zijn verder nog dertien percelen te koop, waarvan één vrijstaande en twee twee-onder-een-kapwoningen. Het college van B en W maakt spoedig bekend wanneer de andere kavels voor verkoop worden aangeboden. Rijden zonder rijbewijs bestraft MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissingen heeft al veel veroordelingen voor verkeersdelicten op zijn naam staan. „U maakt er een potje van", meende politie rechter M. Meeuwisse gisteren in Middelburg. Dit keer had cle Vlissinger op 20 februari in zijn woon plaats met een busje een aanrijding veroorzaakt. De poli tie constateerde dat de man niet over een geldig rijbewijs beschikte. De politierechter veroordeelde de verdachte conform de eis tot 28 uur werkstraf. Rijontzegging voor drankrijder MIDDELBURG - Een dertigjarige Vlissinger werd giste ren in Middelburg geconfronteerd met de gevolgen van een minimale overschrijding van de alcoholgrens. Omdat de man nog in zijn proeftijd zat veroordeelde de Middel burgse politierechter M. Meeuwisse hem tot vier maan den rijontzegging en 300 euro boete. De verdachte was 2 januari in Vlissingen aangehouden met een alcoholgehal te van 240 microgram, net boven de alcohollimiet van 220 microgram. De Vlissinger beweerde het rijbewijs nodig te hebben voor zijn werk, maar hij kon dit niet hard maken door een bewijs van zijn werkgever te overleggen. „U heeft bewust het risico genomen", motiveerde de politie rechter haar beslissing, Minder hoog 'Vanwege het geld zijn de mas ten ook minder hoog dan hij ei genlijk had voorgesteld. „Ze zijn nu iets van tien meter en het had veertien meter moeten zijn. Dat scheelt ook." Het ging niet alleen om geld, het was ook een bewuste keuze, rea geert wethouder H. Kool-Blok land. „Omdat de spots mensen ook zouden verblinden als ze over de Markt lopen." Hoe dan ook, dat vanaf het be gin door bewoners en winkeliers Vrijspraak door fout verbalisant MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Goes kon giste ren in Middelburg zijn emoties niet meer de baas. Met tra nen van opluchting in de ogen vernam de drankrijder de beslissing van politierechter M. Meeuwisse, die tot vrij spraak concludeerde. De handtekening van de verbali sant ontbrak op het registratieformulier van de blaastest. Vaststond dat de verdachte 2 april in Goes met te veel al cohol op in een auto had gereden. De blaastest gaf 560 mi crogram aan: ruim twee keer zoveel alcohol als is toege staan. De politierechter sprak de Goesenaar vrij, omdat de voorwaarden om tot een veroordeling te kunnen ko men niet waren nageleefd. (Advertentie) De lantaarns op de Markt in Middelburg. Ontwerpers hadden destijds bij de herinrichting in het midden van het plein spots in de grond gepland. Door onder meer geldgebrek ging plaatsing van de grondspots niet door. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Dat het op de Markt te donker is, ligt niet zo zeer aan de lichtmasten die er wel staan, maar aan de grond- spots die er niet liggen. De ont werper van de lantaarns, Mid delburger L. Snelders, en de ont werper van de nieuwe Markt, de Amersfoortse architect A. Tronx- pert, spelen de kritiek daarmee terug naar de gemeente. Natuurlijk geven de lantaarns te weinig licht orn het midden van de Markt te beschijnen. „Ze zijn ook alleen bedoeld als deco ratie, en om de gevels aan te schijnen", zegt Snelders. Het midden van de Markt had verlicht moeten worden door spots in de grond. Maar die zijn er nooit gekomen. „Dat was een geldkwestie", stelt Trompert. Snelders had wel met de grond- verlichting rekening gehouden in zijn ontwerp voor de lan taarns. „Er was een stramien be dacht van spots over de hele Markt. Ook ter oriëntatie voor mensen die het plein over lopen. Daarvan zijn alleen de spots bij het stadhuis overgebleven." kritiek op de hoeveelheid licht uit de lantaarns is geweest, heeft Snelders dan ook niet ver baasd. Tegelijkertijd deelt hij de kritiek maar ten dele. „Het klopt dat het nooit is gelukt het midden van de Markt meer te be lichten. Het gaat er alleen wel om of je dat ook echt wilt. Nu zijn sommige plekken iets don kerder. Dat kan ook sfeervol zijn. Ik vind dat je dat moet ac cepteren." Ook Trompert vindt dat de don kerte juist bijdraagt aan de sfeer. „En goede sfeer betekent goede atmosfeer. Een volledig verlicht plein is niks." De gemeente wil toch meer licht op het plein. „Omdat het niet een kwestie is van sfeer, maar van veiligheid. Mensen voelen zich er nu niet prettig. Oplossingen Al geruime tijd is geprobeerd op lossingen te bedenken waardoor de huidige lantaarns kunnen blijven staan en toch meer licht geven. Snelders: „We hebben al les gedaan om ze maximaal te la ten presteren. Bij aflevering was iedereen ook tevreden. Later vond men het onprettig, onvei lig. Het is helaas niet gelukt die kritiek te doen verstommen." Middelburg heeft kunstenaar Piet Dieleman in de arm geno men een nieuw lichtplan, inclu sief nieuwe lichtmasten, te ont werpen. De gemeente heeft 350.000. euro klaar liggen om het plan van Dieleman uit te voe ren. Kool-Blokland: „Omdat we meer willen dan een beetje bij sturen. We willen er echt iets be- tei's van maken." Snelders kent het plan niet, maar weet dat Dieleman bezig is. Hij heeft daar geen moeite mee, al had hij zelf graag nog een voorstel gedaan voor aanpas sing van 'zijn' verlichting. Trompert weet niet eens dat er aan nieuwe verlichting wordt ge werkt. „Vreemd. Ik had er als ontwerper van de hex'inrichting graag over geïnfoi'meerd willen worden." De lantaarns van Snelders ver huizen waarschijnlijk naar een andere plek in de stad. Daar is de ontwerper blij mee. Hij heeft geen voorkeur voor een specifie ke locatie. „Ik heb ze natuuxdijk speciaal ontworpen voor de Markt, maar dat is toch een heel moeilijk plein. Misschien komen ze eldex-s wel beter tot hun recht." Trompert vindt het dom dat de lichtmasten nu alweer worden weggehaald. „Middelburg kan het geld beter steken in lijrxver- lichting of grondspots." door Emile Calon MIDDELBURG - Wat is ex- mooier dan een heuse oefening van de brandweer, drie dagen voor je een spreekbeurt mag houden over de brandweer. Stijn Florisse uit Middelburg was de gelukkige. De leerling van groep 4 van de ABS keek gisteravond zijn ogen uit bij de jaarlijkse pelotonsoefening van de stadsgewestelijke brand weer. Daar zag hij zo'n negentig men sen van brandweer, eixkele agen ten en een paar mensen van de ambulancedienst een groot scheepse oefening houden in en om de stadsschouwburg. Vol gens het oefenscenario was er een brand in de schouwburg. Bij het aanrijden naar de plek des onheils botste echter een brand weerauto tegen een personen auto waarna er mensen te water raakten. Zodoende moest de brandweer de aandacht richten op het redden van de mensen uit het water en uit de schouwbux-g. Een mooie gecompliceerde oefe ning, aldus Sjaak Vermeulen van de stadsgewestelijke brand weer. Dat vond Stijn ook. Zoveel de stadsgewestelijke brandweer vond gisteravond in en om de Mid- foto Lex de Meester De jaarlijkse pelotonsoefening van delburgse schouwburg plaats. brandweerauto's als gister avond had hij nog nooit gezien. Rondom de schouwburg ston den er maar liefst zo'n twaalf, variërend van twee ladderwa gens tot en met een heus com mandovoertuig. Stijn vond dat de brandweer goed oefende. Vooral de duikers. En natuur lijk ook zijn oom Peter, die was gisteravond ook actief als brand- weex'man. Volgens de scholier heeft hij grote inspiratie opge daan voor zijn spreekbeurt. Zijn toekomst ligt echter niet bij de brandweer, vertelde hij na enig aarzelen. Stijn wordt namelijk profvoetballer. 2e entreebewijs voor diergaarde blijd0rp Hierbij treft u een puzzelstukje voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 7 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschil lende puzzelstukjes en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Eén keer treft u in plaats van een puzzelstukje een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie Is geplaatst op 30 september. De actie wordt vanaf 7 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van n.oo -17.00 uur). puz/elstuk DicrgMide Blildaif. Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13